Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2014., 12:25   #581
Nije mi to previse jasno, ja necu imati zdravstveno vani, kad se dijete rodi, moguce je da ga dobijem, ali necu od njih primati nikakve novce, znaci necu od njih dobivati porodiljnu naknadu, zasto bi se morala onda odreci ove iz Hr?

Inace hvala ti puno na odgovoru Zikomid
Corra Noire is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 13:01   #582
Ja nisam rekla da se odričeš naknade iz RH, nego da je kažnjivo primati u 2 države. Isto tako ne možeš imati zdravstveno u 2 države. Ako dobiješ zdravstveno u toj državi, ne možeš imati u RH, a time i naknadu.
Zato ostavi ovakvo osiguranje u Hrvatskoj dok god primaš rodiljnu naknadu.

O kojoj se uopće državi radi?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 18:25   #583
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Znam da te nitko nije pitao. Provjere su od ulaska u EU. Inače, ti si obvezna u HZZO sama prijaviti svoje podatke u roku od 8 dana od promjene. Znači da si odavno u prekršaju jer koristiš PUNO zdr. osiguranje u 2 države.
Ma ja ovdje imam osiguranje tek 2 mjeseca i znam da su me samo tražili taj neki papir sa biroa da nisam prijavljena i da ne primam naknadu u hrvatskoj

Možda Hrvatska i Srbija imaju neki sporazum.
__________________
When you hold me, I'm alive.We're like diamonds in the sky!
volim_puding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 18:41   #584
Da, imamo sporazum sa Srbijom. Ali svejedno se ne može koristiti puna zdr.zaštita u obje države. U jednoj možeš koristiti punu zdr. zaštitu, a u drugoj imaš pravo na hitnoću.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 18:47   #585
Šta da napravim sad? Koja je tvoja preporuka? I kako se kažnjava taj prekršaj?


Baš te gnjavim, izvini…Ali toliko vrata sam otvorila, toliko telefona okrenula jer uvijek gledam da radim sve po propisu i onda na forumu saznam za neke stvari
__________________
When you hold me, I'm alive.We're like diamonds in the sky!
volim_puding is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 02:13   #586
Kod mene je u pitanju Danska
Corra Noire is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 18:59   #587
Pitanje je sljedece, zena je dobila posao isti dan kada smo saznali za trudnocu.
Ici ce ne redoviti porodiljni nakon tocno 6 mjeseci rada. Ugovor je na neodređeno.
Nema 12 mjeseci neprekinutog staza jer je bila nezaposlena. Koliko ce iznositi njena porodiljna?
Imate li kakvih informacija o vracanju na posao nakon 6 mjeseci na pola radnog vremena? Radi li se 4 ili 6 sati?
tommy-F9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 16:48   #588
Porodiljni, a dobila novi posao

Unaprijed se ispričavam ako je ovo već bilo pa ako je bilo molim vas da me preusmjerite na taj odgovor jer ne mogu naći.

Trenutno sam na porodiljnom dopustu i postoji mogućnost da dobim drugi posao. Ako ja dam otkaz na starom poslu da li zakonski moram odraditi otkazni rok makar već nisam bila na poslu više od godinu dana tj poslodavac već ima zamjenu za mene? Isto me zanima do koje godine djetetovog života mogu iskoristiti ostatak porodiljnog dopusta kod novog poslodavca. Hvala.
__________________
Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life.
Mighty1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 10:48   #589
Pozdrav. Molio bih za jednu informaciju. Dakle situacija je ovakva, ja sam na burzi sada vec 10 mj. zena je na porodiljnom sada vec 7 mj. S obzirom na fin. situaciju mi smo odlucili da se zena vrati na posao. Dali ja imam pravo preuzeti njen porodiljski?

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

Quote:
Quote:
V. PRAVA RODITELJA KOJI OSTVARUJE DRUGI DOHODAK, RODITELJA POLJOPRIVREDNIKA I NEZAPOSLENOG RODITELJA

Članak 27.

(1) Roditelj koji ostvaruje drugi dohodak iz članka 7. stavka 1. točke 3. ovoga Zakona, roditelj poljoprivrednik iz članka 7. stavka 1. točke 4. ovoga Zakona i nezaposleni roditelj iz članka 7. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona, na način i pod uvjetima iz ovoga Zakona, počevši od dana rođenja djeteta, ima pravo na rodiljnu i roditeljsku poštedu od rada te pravo na novčanu naknadu za vrijeme korištenja tih prava.

(2) Nezaposleni roditelj iz stavka 1. ovoga članka može ostvariti pravo na rodiljnu i roditeljsku poštedu od rada pod uvjetom da na dan rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete:

1. da je hrvatski državljanin ili stranac s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,

2. da ima neprekidno prebivalište ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj u trajanju od najmanje 3 godine,

3. da je zdravstveno osiguran prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju,

4. da se vodi u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 9 mjeseci neprekidno ili 12 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine prije rođenja djeteta ili da se u evidenciju nezaposlenih osoba prijavio:
– u roku od 90 dana od dana završetka redovitog školovanja ili studija ili 30 dana od dana završnog ispita,
– u roku od 30 dana od dana prekida redovitog školovanja ili studija ili
– u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti ili primanja novčane naknade zbog bolovanja, ako u trenutku prestanka tih okolnosti ima najmanje 6 mjeseci neprekidnoga radnog staža.

(3) Smatra se da nezaposleni roditelj ispunjava uvjet iz stavka 2. točke 4. ovoga članka ako je do prestanka njegova vođenja u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje došlo:
– radi ostvarenog primitka prema propisima o porezu na dohodak, na koji se obračunavaju doprinosi za obvezna osiguranja prema posebnim propisima,
– radi korištenja prava iz ovoga Zakona.

(4) Korisnici iz stavka 1. ovoga članka koji izgube status u obveznom zdravstvenom osiguranju, a nisu u roku od 30 dana stekli novi status osigurane osobe kod Zavoda, gube pravo na korištenje prava prema ovom Zakonu.
Po ovome imam pravo na naknadu ili sam ja to krivo shvatio.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Zadnje uređivanje File : 27.06.2014. at 21:47.
Lost_Cojones is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 20:48   #590
Molim znalce za pomoć.

Trudna sam 4. mjeseca bez ikakvih komplikacija. Termin je 10.12.2014.

U radnom odnosu sam od 2.9.2013.
30.06.2014. mi ističe ugovor. (Na određeno)

1.7.2014. počinjem raditi kod drugog poslodavca.

Je li dovoljno da mi ugovor kod drugog poslodavca bude na određeno, godinu dana? Tada bi on istekao 1.7.2015. tj. na taj datum bi mi se produžio. Mogu li produžiti ugovor dok sam na porodiljnom?
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 21:48   #591
molim odgovor !
U 2 mjesecu 2012. odem na porodiljni jer se žena boji za stalan posao. trgovacki sud briše moju firmu a gazda ništa ne poduzima i ništa mi ne govori, u 7 mjesecu 2014. mi istekne porodiljni (3. dijete) i sad se nemogu odjavit nego samo sa datumom brisanja firme u 2012. i povratom love koju sam dobio od tad . koje su mi opcije?
pjesice is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 22:43   #592
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post

Inače svako naštimavanje osnovice za obračun naknade plaće je kažnjivo. Provjerava se svaki obračun trudničkog bolovanja iz kojeg je vidljivo da je trudnica zaposlena u tijeku bolovanja, te iz kojeg je vidljiv (Obrazac Potvrda o plaći ili ER1) nagli skok u neto plaći, obustavlja se isplata trudnici i provjeravaju se sve činjenice. Pogotovo ako se radi o obiteljskoj firmi.
Zamolila bih vas za info. Ima li informacija iz gornjeg posta veze s uracunavanjem varijabilnog dijela plaće u R1 obrascu za utvrđivanje visine porodiljne naknade? Danas prilikom otvaranja porodiljnog su mi naime rekli da se obračuni prosjeka plaće s vidljivom devijacijom šalju na reviziju, te da bonus ne spada u placu i zbog toga se ne bi trebao uvrstiti na R1 obrazac?
Također, nije mi jasno zbog čega se onda na taj varijabilnog dio/dodatak/bonus uredno uplaćuju svi doprinosi, uključujući onaj za zdravstveno?
Hvala.
Julesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 13:15   #593
U ER1 ulazi isplaćena plaća, nikakvi bonusi, nagrade i sl. Ovisi kako Vam se taj bonus prikazuje na platnoj listi.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 13:25   #594
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
U ER1 ulazi isplaćena plaća, nikakvi bonusi, nagrade i sl. Ovisi kako Vam se taj bonus prikazuje na platnoj listi.
Platna lista zove se "obračun plaće" i za jedno i za drugo (odvojene su liste). Porezno opterećenje je također isto, tj. 55% od bruto iznosa završi u državnoj blagajni, pa ne razumijem zbog čega se radi razlika.
Puno hvala na svim pojašnjenjima!
Julesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 12:34   #595
Question Rodiljni i roditeljski dopust

Citala sam malo nase zakone i nesto nemogu dobro shvatiti.
Suprug i ja smo se dogovorili da ce mo zajedno koristiti roditeljski dopust pa nas zanima kolika ce nam naknada tada biti.
Trenutno sam na komplikacijama i primam svoj prosjek place koji iznosi 2600kn. Kada rodim prvih 6 mjeseci cu ja biti na rodiljnom dopustu i pretpostavljam da cu dobivati taj iznos i dalje za vrijeme tih 6 mj (ako sam dobro shvatila). E sad nakon toga bi 4 mj bila ja na roditeljskom dopustu a nakon toga suprug nekih 2-3 mj.

Mene zanima kolika ce nam tada biti naknada?

Kao sto sam rekla ja dobivam cca 2600kn mjesecno a suprug 3100kn mjesecno. Suprug je zaposlen na neodređeno vec 7g u istoj firmi a ja malo duze od 2g na određeno ali mi konstantno produzuju ugovor.
Prema onom sto sam shvatila je da bi trebalo biti 80% od osnovice a nesmije biti manje od 1663,00kn niti vece od 2660,80kn. Prema tome mislim da ce mi tada naknada za mene iznositi 2600*0,8=2080kn a za supruga 3100*0,8=2480.

Molim da netko tko se bolje razumije u nas zakon da mi objasni dali sam upravu i ako nisam da mi kaze kolika ce nam naknada biti.

Unaprijed zahvaljujem
__________________
Pece cica rakiju....
Lady Jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 19:24   #596
Nakon prekida radnog odnosa od 8 mj. zaposlila sam se u novoj firmi u kojoj radim 6 mj. S obzirom da sam ostala trudna i nesmijem po preporuci doktora više raditi zanima me dali imam pravo na trudničko bolovanje tkz."čuvanje trudnoće" i kolika naknada bi mi se isplaćivala?
Plaća mi je 5,5 tis.kn.

Hvala!

Postala sam ovo kao novu temu pa ako je suvišna molim da ju moderator ukloni!
__________________
Potpis-nema ga!
Stone_Cold is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 18:58   #597
Molim pomoc- trenutno sam nezaposlena i primam 1663 kn naknade. Dijete ima 6 mjeseci, pruža mi se prilika za zaposlenje, a moje pitanje je : ukoliko nakon mjesec ili dva opet prestanem raditi da li opet imam pravo na tih 1663 kn ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Viktore, moj Viktore
black kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 21:19   #598
Ovako.... malo komplicirano kod mene a nemogu nigdje nac odgovor na moje pitanje....
Dakle imam 2 djece i upravo sam na roditeljskom dopustu. Sad nemozemo nać mjesto u jaslicama za malu, pa planiram ostati na neplaćenom roditeljskom, znači doma.
S time da planiramo 3.djete za nekih godinu dana, pa bi mene zanimalo, kad budem isla direktno od neplaćenog roditeljskog na "komplikacije u trudnoci" (obje trudnoce su mi bile rizicne, pa mi je rekao ginekolog, čim saznam da sam trudna ćemo odmah otvoriti komplikacije), kolika će mi onda biti naknada?
Dali će mi naknada biti koliko je iznosila i prošla, pošto se nisam vratila na radno mjesto u međuvremenu, ili će mi biti minimalna, pošto sam bila na neplaćenom roditeljskom?
Inače sam zaposlena na neodređeno, i imam 5 godina neprekidnog staža.
buffy23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:06   #599
gdje se sve očitava kada je netko na bolovanju il porodiljnom? HZZO, HZMO..?
mrvica8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:39   #600
Quote:
buffy23 kaže: Pogledaj post
Ovako.... malo komplicirano kod mene a nemogu nigdje nac odgovor na moje pitanje....
Dakle imam 2 djece i upravo sam na roditeljskom dopustu. Sad nemozemo nać mjesto u jaslicama za malu, pa planiram ostati na neplaćenom roditeljskom, znači doma.
S time da planiramo 3.djete za nekih godinu dana, pa bi mene zanimalo, kad budem isla direktno od neplaćenog roditeljskog na "komplikacije u trudnoci" (obje trudnoce su mi bile rizicne, pa mi je rekao ginekolog, čim saznam da sam trudna ćemo odmah otvoriti komplikacije), kolika će mi onda biti naknada?
Dali će mi naknada biti koliko je iznosila i prošla, pošto se nisam vratila na radno mjesto u međuvremenu, ili će mi biti minimalna, pošto sam bila na neplaćenom roditeljskom?
Inače sam zaposlena na neodređeno, i imam 5 godina neprekidnog staža.
neplaceni ti se vodi kao prekid radnog staza.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.