Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2010., 17:04   #61
Quote:
Harry_potter kaže: Pogledaj post
Što se mene tiče moje dijete neka igra igrice bilošta, samo da ne ide nataj predmet
Stvar je u tome što se nikoga ovdje tiče što se to tebe tiče.

Autorica teme je zatražila savjet i to pravni.
Da.
Pravni na Pdf-u Pravo.
Čak i uz uređivačku politiku nepristrane nam moderatorice,lako je vidjeti da ovdje nije riječ o indoktrinaciji maloljetnika tokom izbornih predmeta ni izravnom kršenju ljudskih prava.Autorica implicira nazočnost diskriminacije.(vjerske,pretpostavljam)
Vjeronauk u osnovnim školama je IZBORNI predmet,dakle,nije obavezan.Potpisivanjem obrasca o polaženju nastave vjeronauka,roditelji se u ime djeteta obvezuju na prisustvovanje i sudjelovanje na nastavi,čime vjeronauk postaje OBAVEZAN predmet TE ŠKOLSKE GODINE !!!
Samo treba čitati sitna slova.
Kakve su to gluposti o neispisivanju s vjeronauka?
Pa ne radi se ovdje o Malim Pionirima...
Zadnji put kad sam gledala,još uvijek je u Ustavu pisalo nešto o demokraciji.Stoga je zakonski omogućeno prekidanje navedenog "ugovora" slijedeće školske godine potpisivanjem obrasca kojim se raskida obveza polaženja vjeronauka.
Finese tipa;kako to na najpogodniji način napraviti,kome se u šk. obratiti,a pritom poštediti dijete zadirkivanja ili zapitkivanja dr. djece prepuštam kolegama na pdf RiD.

Konkretno pitanje "HODNIKA".
Svaka o.š. ustanova ima drugačije reguliran sistem brige o učenicima koji ne pohađaju satove,bilo da se radi o vjeronauku,tjelesnom odgoju,njemačkom ili engleskom.
Većina,naglasak na većina,ustanova upućuje učenike na aktivan odmor u čitaonicu gdje najčešće imaju pristup multimedij. opr. Organizira se dodatna nastava,istraživanje šk. parka,malo modelarstvo sa slobodnim profesorom ili se,u dogovoru sa šk. kantinom,priredi topli obrok.Ukoliko učeniku ne odgovara boravak u knjižnici,svojih slobodnih 45 min može provesti u zloglasnom "hodniku".
Hodnike,naravno,u svakom trenutku nadgledaju dežurni redari,čistačice,domar te dežurni profesor ukoliko ima slobodan sat.
Pravne korake autorica može poduzeti isključivo u slučaju nekvalitetne organizacije nastavne aktivnosti za učenike koji ne pohađaju odr. predmete,pozivajući se eventualno na zajamčenu sigurnost i odgovornost za dijete dok je u školi,jer ministarstvo ne predviđa dodatan kadar za aktivni nadzor navedenih učenika.
Što se tiče "diskriminacijskog" dijela,preporučam savjetovanje sa školskim pedagogom jer se u korijenu takav argument pobija,uz pretpostavku da roditelji učenika koji "lutaju" hodnicima tokom njem.,eng. i tj.odg. satova ne podržavaju navedene argumente roditelja s vj. satovima.
Tokom 2006.god. udruga RODA pokušala je poduzeti određene korake po pitanju konkretnog problema,no nažalost problem je bio u samom pristupu.
Izgubili su se u svojevrsnom pučističkom maršu te su iskačući iz realnih okvira,pokušali aspiracije manjine nametnuti većini("slučaj zamjene turnusa"), restriktivno oduzimajući pravo većini da uredi društvo po svojoj mjeri.
Kad pogledamo,sve je to proizašlo iz plemenitih pobuda i na trenutke je bilo inspirativno vidjeti inače apatičnu masu zvanu građanstvo kako se pokušava izboriti za nešto u ovoj državi i predlagati svoje vizije uređenja društva.
No,takve vizije nikada ne bi smjele zadirati u poništavanje tuđe slobode i demokratskog prava, one bi trebale biti u službi ostvarivanja svog određenog prava koje traže.
Dakle, RODA je tražila izlaz iz problema kamo s djecom koja ne pohađaju vjeronauk, i to je njihovo pravo. Ali pravo jednih nipošto ne može ići na ukidanje prava drugih.
OFF
Moj osobni savjet je da popričaš s učiteljicom o problemu "hodnika"(u svojih 5.god. istog,s 124 crno-bijele pločice samo sam postala bogatija za sposobnost brzog čitanja i lakšeg svladavanja naučenog gradiva,nisam imala vremena osjećati se na bilo koji način drugačijom),zato ste tu,obrazovno-obiteljski odgojni faktor je rijetko u ovakvim situacijama manjkav po pitanju rezultata.
A i ne bi škodilo da si malkice daš truda pa svoje neriješena pitanje u vezi duhovnog softwera ne projiciraš indirektno na malu/ca ,u svakom slučaju,barem ne do kognitivne faze.
U svakom slučaju,obrati se RODA-i,naići ćeš na istomišljenike koji ti mogu pomoći suštinski bitnijim savjetima.
__________________
Život može iscrpiti samo one koji se bore, a ti to nisi.
al' to se tebi ionako ne može objasnit'.
- gogz

Zadnje uređivanje Kasipus : 05.09.2010. at 17:10. Reason: nepismenost
Kasipus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 17:12   #62
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
A još bi im bilo lakše kad bi potpuno makli jedan predmet, zar ne? Kolika bi to tek bila ušteda za državu!
Maknimo onda i jos neke predmete.
Jos veca usteda.
Ocito je da postoji zelja za vjeronaukom u skoli, kada ona samo JEDNA ne ide.
Mislim da se treba postivati volja roditelja, da upisu dijete na vjeronauk
CAFFRAL RENUNO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 17:12   #63
Ja sam većinu vremena proveo na hodniku i oko škole... A od cca. 1-4 razreda osnovne sam bio na satu vjeronauka u zadnjoj klupi, iako ga nisam pohađao... Uglavnom sam se dosađivao, a ovisno o vjeroučitelju nekad bi me posjetio kako bi vidio šta radim ili me pokušao preobratiti na svoju vjeru bezuspješno
illumination is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 17:16   #64
Quote:
CAFFRAL RENUNO kaže: Pogledaj post
Maknimo onda i jos neke predmete.
Jos veca usteda.
Ocito je da postoji zelja za vjeronaukom u skoli, kada ona samo JEDNA ne ide.
Mislim da se treba postivati volja roditelja, da upisu dijete na vjeronauk
A treba li se poštovati volja onih roditelja koji upisuju djecu na francuski, klavir, jedrenje, šah i pritom to skupo plaćaju? Zašto je vjeronauk važniji od nekog stranog jezika ili instrumenta? Kladim se da bi 99% pohađatelja vjeronauka mijenjalo poznavanje Biblije za poznavanje još jednog stranog jezika ili znanje sviranja nekog instrumenta. Da u školi postoji besplatni njemački, talijanski ili španjolski, sigurno bi bio popularniji od vjeronauka.

U nekim razredima više djece ide na informatiku nego na vjeronauk, odavna su rijetki razredi gdje sva djeca idu na vjeronauk.

Škole nemaju novaca za dodatnu matematiku, pripreme za natjecanja, nemaju dvorane, ali bitno da su nasrali vjeronauk u školski program. Umjesto ravnala za ploču, koriste imenik, umjesto globusa mašu po zraku. Zar par godina očekujem i izradu natalnih karata, a nakon što zaposle stotinjak astrologa po školama, neće ih bogisus izbaciti vani, kao ni časne, fratre & katehete.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.

Zadnje uređivanje sun.shine : 05.09.2010. at 17:27.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 17:25   #65
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
A treba li se poštovati volja onih roditelja koji upisuju djecu na francuski, klavir, jedrenje, šah i pritom to skupo plaćaju? Zašto je vjeronauk važniji od nekog stranog jezika ili instrumenta? Kladim se da bi 99% pohađatelja vjeronauka mijenjalo poznavanje Biblije za poznavanje još jednog stranog jezika ili znanje sviranja nekog instrumenta. Da u školi postoji besplatni njemački, talijanski ili španjolski, sigurno bi bio popularniji od vjeronauka.

U nekim razredima više djece ide na informatiku nego na vjeronauk, odavna su rijetki razredi gdje sva djeca idu na vjeronauk.
Ionako smo previse optereceni jezicima.
Tko uci nas jezik u svijetu, Francuzi, Talijani, Spanjolci znaju samo svoj jezik uglavnom i dobro im kao drzavi ide.
Sada jos djecu forsirati da u 1. osnovne uce francuski, kineski.
Vjeronauk je lagan, donosi prosjek, svi skoro imaju 5, napises 2,3 sastavka po polugodistu i imas 5.
Svi gradani izdvajaju za prosvjetu putem poreza, to sto ravnatelji kradu po skolama, sto se profesori podmicuju od nakladnika, to nikome nista.
Znam skole koje traze vise novaca za grijanje, a pali se tek poslje Nove godine. Netko tu krade.
Krade se preko skolske kuhinje, menza, izleta, neka ti isti ravnatelji izdvoje za dodatne sate matematike.
Kao prvo postoji jedan lobi, koji namjerno ne dopusta da djeca znaju prirodne znanosti, kako bi svi ti isti mogli zaradivati na instrukcijama u skolama.
10 ucenika plati 60 kuna i profesori imaju zaradu na temelju samo 1 sata nakon predavanja.
I opet ih nista ne nauce, i onda im u 6.mj. izadu u susret, i kazu im da im POKLANJAJU 2.O informatici bi e tek dalo pricati, stara racunala, diskete od 10x10 cm, na tome cemo se sigurno informaticki opismeniti.
Ravnatelji vole sebi pospremiti novac za restairaciju informaticke opreme, nego nabaviti novu.

Zadnje uređivanje CAFFRAL RENUNO : 05.09.2010. at 17:32.
CAFFRAL RENUNO is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.09.2010., 17:30   #66
Quote:
CAFFRAL RENUNO kaže: Pogledaj post
Ionako smo previse optereceni jezicima.
Tko uci nas jezik u svijetu, Francuzi, Talijani, Spanjolci znaju samo svoj jezik uglavnom i dobro im kao drzavi ide.
Sada jos djecu forsirati da u 1. osnovne uce francuski, kineski.
Vjeronauk je lagan, donosi prosjek, svi skoro imaju 5, napises 2,3 sastavka po polugodistu i imas 5.
Znači smisao školovanja i postojanja školskih predmeta je imati lagane petice? Pa koji kukac onda uopće idemo u školu?

Možda Mediteranci govore loše, ali Nizozemci, Šveđani govore izvrsno, prosječna čistačica govori kao kod nas zaposlenica turističkog ureda, a države su im još naprednije od Ita, Fra i Špa.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.09.2010., 18:14   #67
Drzite se teme
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 18:27   #68
Zna li netko od vas pravnika koje je točno PRAVNO obrazloženje da se nastava vjeronauka uopće održava u školama? Naime, pastoralno-sakralnih objekata u Hrvatskoj će uskoro biti više nego škola pa mi nije jasno zapravo kako Crkva pravno opravdava vjeronauk u školi. Svjetovnoj ustanovi. 2010. u Hrvatskoj.
I da, ako Ustavni sud nije nadležan, koja institucija jest? Mislim, ovo znači da i u pogledu vjeronauka u školi za Crkvu ne vrijede zakoni RH Nije li to sjajno?
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:04   #69
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Zna li netko od vas pravnika koje je točno PRAVNO obrazloženje da se nastava vjeronauka uopće održava u školama? Naime, pastoralno-sakralnih objekata u Hrvatskoj će uskoro biti više nego škola pa mi nije jasno zapravo kako Crkva pravno opravdava vjeronauk u školi. Svjetovnoj ustanovi. 2010. u Hrvatskoj.
I da, ako Ustavni sud nije nadležan, koja institucija jest? Mislim, ovo znači da i u pogledu vjeronauka u školi za Crkvu ne vrijede zakoni RH Nije li to sjajno?
A zasto bi pitanje vjeronauka spadalo pod pravnu kategoriju uopće?Sakralni objekti nemaju veze s tim.Izborni predmet kao i svaki drugi.I naravno da Ustavni sud nije nadležan i to ne znači da ne vrijede zakoni rh.Smanjit tenzije.
robert_smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:13   #70
Pravno 'obrazlozenje' bi bio ugovor izmedju Vatikana i RH. Naziv mu ne znam


edit: Ugovor o katoličkom vjeronauku u javnim školama i vjerskom odgoju u javnim predškol­skim ustanovama
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:18   #71
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ok ,ali ne kužim čemu drama ako je dijete 45 minuta na hodniku (iz bilo kojeg razloga),dijete se može vrlo dobro pobrinuti za sebe (ja bi recimo otišao kod tete kuharice isposlovati sendvič pa bi imao produženu marendu ili u knjižnici gledao tv,učio)
Dijete se može samo snaći
Obzirom da se dijete koje ometa nastavu ne smije izbaciti iz razreda na hodnik po kojoj logici dijete koje nije na vjeronauku može biti na hodniku?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:19   #72
Na temelju članka 2. Zakona o potvrđivanju ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture ("Narodne novine", Međunarodni ugovori, br. 2/97) Vlada Republike Hrvatske i Hrvatska biskupska konferencija zaključuju ovaj

Ugovor
o katoličkom vjeronauku u javnim školama
i vjerskom odgoju u javnim predškolskim ustanovama

Članak 1.

(1) Katolički vjeronauk u javnim osnovnim i srednjim školama obvezni je predmet za one učenike koji ga izaberu.

(2) O izboru katoličkog vjeronauka kao obveznog predmeta daje se pisana izjava ravnatelju škole.

(3) Za učenika u dobi do 15 godina izjavu iz stavka 2. ovoga članka daje roditelj odnosno skrbnik, a za učenika starijeg od 15 godina izjavu daje učenik i roditelj odnosno skrbnik.

(4) Nastava katoličkog vjeronauka u javnim osnovnim i srednjim školama izvodi se pod istim uvjetima pod kojima se izvodi nastava ostalih obveznih predmeta, napose s obzirom na položaj vjeronauka unutar rasporeda sati.

(5) Za formiranje razrednoga odjela odnosno odgojno-obrazovne skupine za izvođenje nastave katoličkoga vjeronauka u redovitim prilikama mora biti najmanje sedam (7) učenika.

(6) Vjerski odgoj u javnim predškolskim ustanovama izvodi se za djecu čiji roditelj odnosno skrbnik o tome dade pismenu izjavu ravnatelju predškolske ustanove.



...and so on and on...

već 4.g. se pokušava naći "rupa",al ne ide...
__________________
Život može iscrpiti samo one koji se bore, a ti to nisi.
al' to se tebi ionako ne može objasnit'.
- gogz
Kasipus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:29   #73
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Obzirom da se dijete koje ometa nastavu ne smije izbaciti iz razreda na hodnik po kojoj logici dijete koje nije na vjeronauku može biti na hodniku?
Jedno je ometati nastavu a drugo Bozji naum.
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:30   #74
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Obzirom da se dijete koje ometa nastavu ne smije izbaciti iz razreda na hodnik po kojoj logici dijete koje nije na vjeronauku može biti na hodniku?

Bolje pitanje je : Zašto dijete koje ne izabere izborni predmet njemački jezik,a šeta tim istim hodnikom nema pravo žaliti se etičkom vijeću ili nadzornom školskom odboru radi diskriminacije anglosaksonskih mu kolega učenika?
__________________
Život može iscrpiti samo one koji se bore, a ti to nisi.
al' to se tebi ionako ne može objasnit'.
- gogz
Kasipus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:35   #75
I ja imam isti problem ali moj je jedini na cijeloj školi koji ne ide na vjeronauk (i brat mu također ne ide al je on viši razred pa ih nema isti nastavnik) i tu bi se vrlo lako dalo složit da sat bude prvi ili zadnji. Kod starijeg djeteta nije nikad bio. A sa druge strane si mislim dal se nastavnik mora prilagođavati jedinom koji ne ide na vjeronauk u odnosu na ostalih 550 djece. Sutra mu je prvi dan u školi, zamolit ću nastavnicu da stavi vjeronauk prvi ili zadnji sat, uopće ne znam kolko sati tjedno imaju. zamolit ću da to vrijeme provede u knjižnici jer druga mogućnost je hodnik.
nyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:39   #76
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Obzirom da se dijete koje ometa nastavu ne smije izbaciti iz razreda na hodnik po kojoj logici dijete koje nije na vjeronauku može biti na hodniku?
To je stvar neizbacivanja kao pedagoške mjere a ne stvar boravka u hodniku.Učenik se ne izbacuje sa bilo kojeg predmeta zato što čin izbacivanja nije u redu a ne radi hodnika.
robert_smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:40   #77
vjeronauk je moguce ispisat ali samo na pocetku godine, kad krene na njega mora tu godinu odradit do kraja
na pocetku godine ispises izjavu da ne zelis da djete pohada vjeronauk i predas ravnatelju i to je to
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:40   #78
Quote:
nyla kaže: Pogledaj post
I ja imam isti problem ali moj je jedini na cijeloj školi koji ne ide na vjeronauk (i brat mu također ne ide al je on viši razred pa ih nema isti nastavnik) i tu bi se vrlo lako dalo složit da sat bude prvi ili zadnji. Kod starijeg djeteta nije nikad bio. A sa druge strane si mislim dal se nastavnik mora prilagođavati jedinom koji ne ide na vjeronauk u odnosu na ostalih 550 djece. Sutra mu je prvi dan u školi, zamolit ću nastavnicu da stavi vjeronauk prvi ili zadnji sat, uopće ne znam kolko sati tjedno imaju. zamolit ću da to vrijeme provede u knjižnici jer druga mogućnost je hodnik.
Nemože za sve razrede bit prvi ili zadnji sat jer vjeroučitelji uglavnom još nemaju sposobnost bilokacije da budu na dva mjesta u isto vrijeme
robert_smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:45   #79
Quote:
Kasipus kaže: Pogledaj post
Bolje pitanje je : Zašto dijete koje ne izabere izborni predmet njemački jezik,a šeta tim istim hodnikom nema pravo žaliti se etičkom vijeću ili nadzornom školskom odboru radi diskriminacije anglosaksonskih mu kolega učenika?
A zasto ne bi imalo pravo? Topic je poceo s pitanjem sto da dijete radi 45 minuta ako ne ide na vjeronauk (ne znam zasto to ne bi njemacki ili nesto drugo). Glavni problem je sto nemaju sve skole organizirane aktivnosti za djecu koja imaju rupu u rasporedu, a ne cinjenica da se radi o vjeronauku.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 19:53   #80
Quote:
legica21 kaže: Pogledaj post
vjeronauk je izborni predmet sve dok ga ne upišeš, kad ga dijete upiše postaje obvezni..kao i matematika..hrvatski.. itd.
Istina, ali s obzirom da je izborni, ne moraju ga sva djeca u razredu izabrati, a ako ga bar jedno dijete ne izabere, ne bi trebao biti uklopljen u nastavu, već, kako je rečeno, prvi ili zadnji sat.
Gustav C. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.