Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2009., 05:28   #101
Naravno da se računa kao uvoz, naime i kada kupuješ softver i u tom slučaju firma ti podliježe plaćanju carine. Prema mjestu prebivališta trebao bi kontaktirati neku špediciju. Sve ti to regulira carinski zakon. i uredba za provedbu CZ. Carine nema dakle, samo PDV 22%.
Što se tiče servera i sličnoga, jednostavno ovako ako ima plaćanje prema inozemstvu onda je u pitanju uvoz. Ako ne plaćaš prema inozemstvu onda ti je uračunat PDV i ne smata se uvozom. i to ti je to
putnica121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2009., 00:58   #102
Quote:
putnica121 kaže: Pogledaj post
Naravno da se računa kao uvoz, naime i kada kupuješ softver i u tom slučaju firma ti podliježe plaćanju carine. Prema mjestu prebivališta trebao bi kontaktirati neku špediciju. Sve ti to regulira carinski zakon. i uredba za provedbu CZ. Carine nema dakle, samo PDV 22%.
Što se tiče servera i sličnoga, jednostavno ovako ako ima plaćanje prema inozemstvu onda je u pitanju uvoz. Ako ne plaćaš prema inozemstvu onda ti je uračunat PDV i ne smata se uvozom. i to ti je to
Hvala na odgovoru, ali ovdje se ne radi o tome da ja nekupujem iakvu robu niti je prodajem. Ono što ja radim u toj cijeloj priči je pružam uslugu "skladištenja" u nedostatku boljeg izraza.

Carinski zakon i odredbu proučim čim uhvatim vremena 10x 4 rpy
zcracker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 10:57   #103
prijenos robe na schengenskoj granici

konkretno zanima me koliko piva () mogu prenijeti po osobi u automobilu. nasao sam jedno odlicno pivo u inozemstvu koje mi se jako svidjelo, pa bih htio ponijeti sto vise, odnosno maksimalnu dozvoljenu kolicinu.

ps, stvarno nisam znao na koji podforum da ovo postavim, valjda je ok tu

puno hvala na odgovoru i zivjeli!
400D is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 13:20   #104
ima li netko da pomogne, zuri mi se
400D is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 13:34   #105
pa jednostavno pitaj na granici kad ju budeš prelazio. ali ja mislim da je litra po osobi
gongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 13:45   #106
Quote:
gongo kaže: Pogledaj post
pa jednostavno pitaj na granici kad ju budeš prelazio. ali ja mislim da je litra po osobi

ali to je nemoguce. pa to su samo dvije limenke
400D is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 14:15   #107
interesantno mi je da NIGDJE na internetu nisam uspio naci ovu informaciju, ili slicne informacije za prenosenje roba u putnickom prometu.

mislim stvarno je to bezveze.

ima li neko tko pouzdano zna ovu informaciju o pivu, odnosno kolicini piva koje se moze prenijeti preko granice bez carinjenja?
400D is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 16:49   #108
dakle, zanima me koliko mogu piva unijeti iz EU u Hrvatsku
400D is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 00:39   #109
Quote:
400D kaže: Pogledaj post
interesantno mi je da NIGDJE na internetu nisam uspio naci ovu informaciju, ili slicne informacije za prenosenje roba u putnickom prometu.

mislim stvarno je to bezveze.

ima li neko tko pouzdano zna ovu informaciju o pivu, odnosno kolicini piva koje se moze prenijeti preko granice bez carinjenja?
http://www.carina.hr/Putnici/Oslobodjenja.aspx

ja sam prosle godine iz bosne donio 2 gajbe pive,na granici vidjeli i nista,ali ipak pitaj,meni se cini da pive mozes unijeti kolko hoces,al razumije se u razumnim kolicinama,ne sad 10 gajbi
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 09:37   #110
Može li se uvesti 54 sanduka pive u Republiku Hrvatsku bez naplate carinskih davanja, obzirom da u putničkom vozilu putuje devet ljudi?
Oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a, ne znači i oslobođenje od plaćanja posebnog poreza, naročito kada carinik ocijeni da se radi o unosu veće količine od one koja se smatra razumnom količinom za konzumaciju putnika. Stoga će sav uvoz piva u većoj količini, posebice ukoliko se u motornom vozilu nalazi više osoba, biti opterećen posebnim porezom prema Zakonu o posebnom porezu na pivo, odnosno smatrat će se da se više ne radi o unosu robe nekomercijalne naravi za osobne potrebe putnika, već o komercijalnoj pošiljci, koja podrazumijeva redovni postupak carinjenja putem pravne osobe, koja je registrirana kao uvoznik piva i vodi posebne evidencije o uvozima, zalihama i uplatama poreza.


Koliku količinu pive je dozvoljeno uvesti u Republiku Hrvatsku koja bi bila oslobođena od plaćanja uvoznih davanja?Poreznim ili carinskim propisima nisu propisane količine piva koje bi u putničkom prometu kod uvoza bile oslobođene od plaćanja carine. Dakle bilo koja količina piva koja se unosi, ulazi u „kvotu“ od 300 kuna, na koju se pri unosu predmeta za osobnu uporabu primjenjuje oslobođenje od plaćanja uvoznih davanja. Stoga, ukoliko se unosi samo pivo u navedenoj vrijednosti (tj. niti jedan drugi predmet), biti će primijenjeno oslobođenje, no čim se unose i drugi predmeti, ili pivo u većoj vrijednosti, na vrijednost iznad 300 kuna izvršiti će se obračun carine i poreza.

to su ti pitanja i odgovori sa www.carina.hr ali u praksi sve ovisi o cariniku na kojeg naletiš
__________________
moj kum ne smije van
dolinajabuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 23:52   #111
uvoz grafičke kartice

ima li tko iskustva sa uvozom komponenti: Kupio bih prek ebaya grafu koja stoji 1300kn sa dostavom u hr, ali na tih 1300kn ide neki porez ili nešta kod carinjenja. Dal netko zna kolko bi me to moglo koštat?
slinko04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 00:16   #112
e

Neznam,ali zasto nevidis ako nekog imas tko je u njemackoj ili bilo gdje u evropi pa da ti kupi i posalje ili kad bih dolazio ponese iza ce te sigurno jeftinije...
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 19:18   #113
ak ide fedexom.. jos 500kn
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 12:28   #114
Uvoz teretnog vozila.

Poštovani forumaši ispricavam se ako sam na krivom podforumu postavio temu ali jedino tu mi se cinilo da bi neko mogao znati ono što mene zanima.

Radi se o tome da imam firmu(d.o.o.) na koju između ostalog imam prijavljenu djelatnost za prijevoz ljudi i tereta ali mi to nije GLAVBA djelatnost odnosno nije prva ili osnovna(ne znam kako da se izrazim). E sad cuo sam da kao takav ne mogu uvesti teretno vozilo iz inozemstva jer mi prijevoz nije glavna djelatnost.

Jel neko zan nešto o tome, sta kaze zakon?

Hvala na odgovorima.
__________________
Od Vardara pa do Triglava čudna stvar se sad odigrava....
EGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 22:51   #115
Problem pri uvozu auta

Nedavno sam prosao kroz pocetak carinske birikracije ali sam brzo odustao jer sam vidio da su toliko pohlepni da ti zele oderat kozu.
Naime o cemu se radi_
Hrvatski sam povratnik i prosle godine sam u USA dobio povlasticu za uvoz u HR osobnog auta kojeg sam vlasnik vec od 2006, Isti auto sam uveo i koristio se njime od 2008 Kako sam u poslu koji me vodio kroz Europu i HR vozio sam u i van HR sve unutar 3 mj sada sam bio spreman da uvezem isti auto sa povlasticom koja je jos uvjek vazeca, no uskrsnuo je problem na carini. Oni kazu, da mi nece udovoljiti mojoj povlastici i da cu morat platiti trosarinu, carinu i PDV jer oni misle da sam ja imao auto cijelo vrijeme u HR. Kako ja mogu dokazati da auto nije bio u HR,a oni mi ne žele to priznati po mojoj putovnici u kojoj imam stambilje od svakog izlaska i ulaska u HR i iz HR.
Molim za savjet ako ako se netko razumije u ovaj slucaj.

Zadnje uređivanje Cocaine : 23.03.2010. at 22:58.
Cocaine is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 13:39   #116
Quote:
Cocaine kaže: Pogledaj post
Nedavno sam prosao kroz pocetak carinske birikracije ali sam brzo odustao jer sam vidio da su toliko pohlepni da ti zele oderat kozu.
Naime o cemu se radi_
Hrvatski sam povratnik....
Konvecijom o privremenom uvozu propisano je da prijevozna sredstva za privatnu uporabu mogu ostati na teritoriju privremenog uvoza u razdoblju, kontinuiranom ili ne šest mjeseci za svako dvanaestmjesečno razdoblje.

Znači nakon 6-to mjesečnog perioda vozilo 6 mjeseci mora biti van RH. Što se dokazivanja tiće snaći ćeš se ako je ovo gore istina...
W.M.H. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 01:36   #117
Uvoz automobila i oslobadjanje od poreza

U kakvim se situacijama moze uvesti auto izvana bez da se placa porez? Tko je sve oslodjen?
Antifreez is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 12:39   #118
Carina- nova pravila

SLAVONSKI BROD - Jučer i danas građani Slavonskog Broda su zbunjeni. Zbog velike nezaposlenosti i malih plaća, kriza je ovdje odnijela više žrtava nego drugdje, Brođani su navikli ići u Bosanski Brod po hrvatske proizvode koji su i do 50% jeftiniji nego u Slavonskom Brodu. Tako se jedva uspijeva nekako preživjeti. No od jučer počinje prava drama s čak i neugodnim scenama.

Bez ikakve najave po medijima odjednom se primjenjuje nekakav stari interni naputak za službenike Carine po kojem su građanima koji stanuju uz granicu umanjena prava, čak su stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na one koji stanuju i samo kilometar izvan pogranične zone. A sve u cilju punjenja opustošenog proračuna, haračenja na drugi način, kako kaže jedan ogorčeni građanin.

Ovim je Carina izvršila nenajavljeni udar na standard građana osiromašenih strmoglavom države. Građani Slavonskog Broda su zgroženi, zovu novinare, čude se. Ni u lokalnim ni nacionalnim medijima nije najavljeno da se od 20. srpnja provode neka nova pravila a carinici, kojih stoji na graničnom prijelazu uvijek pet-šest, ni natpisom ni rječju ne upozoravaju građane koji su krenuli u Bosanski Brod po hrvatsku robu, jer je tamo puno jeftinija, kako su pravila preko noči izmjenjena. Iznenađenje slijedi tek kad se vraćaju nazad u Slavonski Brod. Carinici ih upozoravaju da krše zakon za koji građani ni ne znaju da je stupio na snagu, da su takoreći kriminalci, šverceri, miši koji glođu državu?

Novinari su jučer, nakon poziva građana pitali šefa carinarnice što se to događa ali ovaj nije baš bio jasan i uvjerljiv. Ispada kako je ovo i njega zateklo, kaže - ma to je neki stari naputak, koji smo već prije trebali provesti. Na pitanje zašto nisu upozorili građane već bez najave krenuli s primjenom nekih novih pravila - nema odgovora.

Danas jedan stariji Brođanin, iznenađen da tri osobe u vozilu SB registracije ne mogu prenijeti 2 šteke cigareta, čudi se "pa ljudi otkud sad to? kad je promjenen zakon'", ali disciplinirano nudi da mu Carina oduzme dvije šteke cigareta koje je ne znajući za nove propise kupio u Bosanskom Brodu i naplati mu kaznu.

No carinik mu s visoka priopćava - to ste morali znati i "milostivo" mu dopušta zadrži cigarete bez plaćanja, a zato jer se prethodno začudio pokazuje "stani tamo desno da pretresem". Umjesto kazne ili eventualne carine, samo zato jer se čovjek čudio, carinik bahato iskazuje moć i naređuje pretres, na što naravno po zakonu ima pravo.

Čovjek uredno stao po strani, otvorio sva vrata na autu i čeka na suncu. Mladi carinik, iako ga stariji čovjek (60) čeka ne žuri. On je sila, on je Zakon. Ostavlja čovjeka stajati kraj automobila na suncu dok on bezbrižno dalje brblja sa kolegama i samo maše drugim vozačima ni ne pitajući "imate li što prijaviti" - prolazite, prolazite. Konačno mladi carinik dolazi i pretresa auto čovjeku, traži od starca da sve vadi iz auta, alat i stvari se rasipaju svuda okolo po asvaltu. Čovjek govori na glas - ja sam hrvatski branitgelj i častan čovjek, nikada nisam ukrao i neću, nema ovdje ništa a vi gledajte... Drugi građani gledaju demonstraciju sile i šute da i oni ne prođu tako.. Naravno u pretresu nije nađeno ništa osim dvije šteke cigareta koje je čovjek prije prijavio a carinik, tek kad pročitamo naputak vidimo, - protivno zakonu dozvolio prenijeti...

Sve je u okviru zakona ali ružna slika, liči na bahato izživljavanje.

Lokalni radio upravo ponavlja kako ispituju događaje na granici i čekaju informacije, ne znaju što javiti građanima. Kada smo pitali Call centar Carinske uprave u Zagrebu, što se to iznenada događa, uputili su nas na neki interni naputak kojeg imate u prilogu.

Upitno je kako su građani mogli znati za postojanje internog dokumenta Carine ako ništa nije najavljeno preko medija. Građani ne mogu biti krivi ako ne znaju za nešto objavljeno ni u Narodnim Novinama jer nisu svi pretplaćeni na to, i za to treba novaca. U lokalnim medijima ništa, na carinarnici, kada građani krenu u šoping u susjednu državu, ne zato jer to vole već da bi uopće preživjeli, carinici ne obavještavaju o prekonoćnim promjena pravila. Sve što carinici čine je ono što se vidjelo danas - maltretiraju starce koji se začude "što je sad ovo, otkad, otkud...".

U širem tumačenju tog naputka može se isčitati: na sve morate platiti carinu ako iz SB idete u šoping u BB. Ako želite koristii pravo neplaćanja carine na ono što kupite za 50% cijene istoga u Hrvatskoj tamo u Bosni, do dozvoljenog limita od 1000 kn, čak i uz povrat poreza, ispada kako ne treba kupovati u Bosanskom Brodu i ići prijeko s osobnom.

Ponesite putovnicu, odite u Doboj, kupite što trebate ali uzmite račun. Popijte i pivu i uzmite račun na kojem piše "popio pivu u Doboju". Putovnica i računi izvan pogranične zone su moguće rješenje, jer onda ste - putnik, a ne neki građanin Hrvatske iz pogranične zone koji je da mu djeca ne umru od gladi išao po upola jeftiniju Hrvatsku robu u susjednu državu.

http://www.sbonline.net/vijesti/cari...-ogorceni-4305


Sto je sad ovo???

Zakon nigdje nije izasao, oni tvrde da jest???

Call centar u Zagrebu daje ovo : http://www.sbonline.net/images/news/files/004305_1.pdf gdje pise da se smije prenosit. Stoji od 2.4.2010. godine.


Tko je sad lud??
Ako sad odem prenijet, ako im moram platit kaznu a necu, niti im hocu ostavit stvari, kome se obratit?? Odvjetniku koji isto sigurno ne zna o tome nista jer nigdje nije izaslo o tom "novom zakonu"???

Kako, sta, gdje??
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 13:06   #119
ja bi im samo rekao pusite ****. ne moze ti biti jedan zakon za dio gradjana a drugi zakon za ostali RH. reko bi im pisite kaznu ja necu platiti.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 13:51   #120
pa završiš u zatvoru
gle i oni uz granicu imaju veća prava od nas udaljenijih, imaju malogranične propusnice tako da nemoraju na prijelaz i sl.

iako glupost je,to se slažem
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:03.