Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2017., 13:57   #2021
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
nisam ih imao ili nisam upoznat dovoljno sa definicijom/pojmom pa neznam na sta se sve odnosi .. mene asocira na halucinacije odnosno ko dejavu ..

nisam tako nesto dozivio bar ne u vizualnom smislu .. prozivio sam odnosno dozivljavao sam / vidio u stvarnosti scene koje su bile slicne situaciji moje traume intenzivno i bilo mi je stravicno u tim trenucima .. od gusenja djelomicnog grcenja i panike .. bol suze strah .. ma strava .. vec dugo ne prozivljavam to pa mi je vise nego lakse po tom pitanju .. nemoze se to objasniti .. sada kada je u proslosti lako o tome pricam .. tada nisam mogao od straha da ne aktiviram misli pa onda dozivljaj i sve to skupa ..
Je, to su ti flešbekovi.

Prošli sami od sebe ili si se služio nekim tehnikama?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 14:08   #2022
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Je, to su ti flešbekovi.
uvijek sve zadnji saznam

Quote:
Prošli sami od sebe ili si se služio nekim tehnikama?
Pa laz me i danas "aktivira"

Krenylo je na bolje sa strucnom pomoci koju sam ja tako prepoznao jer sam trazio pomoc od 2010. A negdje 2014 sam tek upucen na mjesto gdje se strucnjaci bave PTSP tematikom

Zbog mog karaktera a i stanja u kojem sam dosao nisam studirao tehnike i protokole.. Niti ne zelim, sto god radi samnom psihologica ima moju svjesnu dozvolu i povjerenje... Veli da je sve individualno ali mislim da se namucila sa mnom i konkretno vecinu toga sto "radi" a ja prepoznajem kao produktivno u pozitivnom smislu je humanost, razumjevanje odnosno tolerancija i sloboda u onome sto (mozda/moguce) ne razumije

Za podsvjest nemogu govoriti

Nemam dugorocnu stabilnost ali nam napredovao od samoubojstva do samoodrzivosti sto je nebo iz zemlja i to mogu reci sad sa dobrim odmakom i iskustvom da ne zvuci ko one pozitivne histerije pa onda krene naglo dole.. Proso sam dosta toga..

Ma tesko je uz neuroloske probleme sve to skupit i nekako definirat.. Sad nakon po meni psihicke stabilnosti bez obzira sto je daleko od fizioloske i naravno nikome je nebi pozelio bolje je...

Po mom misljenju, osjecaju, analizi i u zadnjih par godina pracenju situacije problem/uzrok je dio mene, mog bica i tkiva.. Naucio sam kako tako ovako za sada zivjeti sa tim a ne umirati.. Rjesio sam se vecinu strahova i okidaca, mozda su ovi koji su ostali preuzeli reakcije na sebe.. Grupirao sam ih.. Kategorizirao... Nemam pojma ma.. Sigurno se i spontNo/prirodno puno toga rjesilo..

U praksi se mogu odmaknut a i ako ne uspijem izbjeci onda se znam zaustaviti da ne dodje do raspada sustava... Ko kak vele "ne ponovilo se"... tu je opet prisutan strah.. No ako ga upotrijebljavam za bolje psihicko stanje necu se buniti

A ocito se apstraktnost i umjetnicki dozivljam udomacio na sveprisutno veselje auditorija

Jasno ti je da nema lijeka za PTSP kao ni kad covjek izgubi ruke noge in slicno... PTSP je gubitak/ostecenje "psiholoskog tkiva" po mojem iskustvu.. nisam ga bezveze prozvao "rakom psihe"
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 14:54   #2023
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
Nemam dugorocnu stabilnost ali nam napredovao od samoubojstva do samoodrzivosti sto je nebo iz zemlja i to mogu reci sad sa dobrim odmakom i iskustvom da ne zvuci ko one pozitivne histerije pa onda krene naglo dole.. Proso sam dosta toga..
Da, to je i velika stvar. Čak se i tvoje pisanje o tim stvarima promijenilo - prije par godina uopće mi nije bilo jasno koji ti je...

Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
Jasno ti je da nema lijeka za PTSP kao ni kad covjek izgubi ruke noge in slicno... PTSP je gubitak/ostecenje "psiholoskog tkiva" po mojem iskustvu.. nisam ga bezveze prozvao "rakom psihe"
S ovim se ne mogu (odnosno ne želim) složiti. Posljednjih godina postignut je golemi napredak u liječenju trauma. To nije klasična psihoterapija ni farmakoterapija, makar se i to može koristiti u nekim stadijima.

Vrlo učinkovitom pokazala se je tjelesna psihoterapija, kao i EMDR. To ti stave slušalice i puštaju ti ovako nešto. Cilj je ponovno uspostavljanje ravnoteže između moždanih hemisfera i prerađivanje traumatskog iskustva.

Zatim, postoje još neke tehnike koje graniče s alternativom, a meni su bile od još veće pomoći. Recimo, još uvijek mi nije jasno kako ovo funkcionira, možda je placebo, ali jebe mi se, meni je pomoglo.

(S tim da kod mene nije riječ o klasičnom PTSP-u, pa mi taj nikad nije ni dijagnosticiran. Ono što imam (ili sam imala, više nisam načisto s tim) se vani naziva "C-PTSD" i nije zavedeno u DSM. Pojednostavljeno, tu se ne radi o jednoj intenzivnoj traumatskoj situaciji nego o više njih, uglavnom slabijeg intenziteta, no kad se sve zbroji više ne znaš gdje ti je dupe a gdje glava. )
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 01:52   #2024
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, to je i velika stvar. Čak se i tvoje pisanje o tim stvarima promijenilo - prije par godina uopće mi nije bilo jasno koji ti je... :zub o:
hehe bio sam ja toga svega svjestan .. a poceo sam ja pisati cini mi se prije nego sto sam svjesno promatrao samog sebe kako gubim razum

Quote:
S ovim se ne mogu (odnosno ne želim) složiti. Posljednjih godina postignut je golemi napredak u liječenju trauma. To nije klasična psihoterapija ni farmakoterapija, makar se i to može koristiti u nekim stadijima.
ja sam nakon cetri godine shvacen ozbiljno .. tesko je to procijeniti koliko se toga razvilo i sta bi bilo kad bi bilo .. bilo je na moju zalost puno nesretnih okolnosti koje su otezavali situaciju a definitivno su je i pogorsali

Quote:
Vrlo učinkovitom pokazala se je tjelesna psihoterapija, kao i EMDR. To ti stave slušalice i puštaju ti ovako nešto. Cilj je ponovno uspostavljanje ravnoteže između moždanih hemisfera i prerađivanje traumatskog iskustva.
meni je lijeva strana mozga fizicki bila zgnjecena ko kad zmikas spuzvu a onda je sustavno cijeli mozak dobio visegodisnju psihotraumatsku masazu okoline

ravnoteza je do tog sranja bila moj zivotni moto .. sada mogu samo uzivati u nostalgiji .. nije da si uskracujem mogucnost ali naucio sam prihvacati i puno gore prognoze i smatram da sam cak realniji nego prije .. da nesto prezivis moras to prerasti .. po mojoj zivotnoj filozofiji koja je vrijedila i prije a i opet mi se pokazala produktivnom odnosno efikasnom nakon svega prozivljenog

Quote:
Zatim, postoje još neke tehnike koje graniče s alternativom, a meni su bile od još veće pomoći. Recimo, još uvijek mi nije jasno kako ovo funkcionira, možda je placebo, ali jebe mi se, meni je pomoglo.
sve je to jos neistrazeno i zbog X razloga prezentira se strucnost onako kako se to radi .. nebi sada htio otvarati tu traumu n akoju je sustav i svi u njemu toliko osjetljivo da je cenzura legitimna po tom pitanju sto sam kao i mnogi drugi iskusili u ovakvim temama pa rasipati bisere pred svinje kak se veli i nije produktivno, s postovanjem izuzecima

Quote:
(S tim da kod mene nije riječ o klasičnom PTSP-u, pa mi taj nikad nije ni dijagnosticiran. Ono što imam (ili sam imala, više nisam načisto s tim) se vani naziva "C-PTSD" i nije zavedeno u DSM. Pojednostavljeno, tu se ne radi o jednoj intenzivnoj traumatskoj situaciji nego o više njih, uglavnom slabijeg intenziteta, no kad se sve zbroji više ne znaš gdje ti je dupe a gdje glava. :zu bo: )
nijedan nije klasican .. ja vrlo brzo prepoznam u direktoj komunikaciji uzivo ljude koji su u slicnim problemima .. i netreba uopce pricati direktno o tome .. ne diskriminiram "normalne" da nebi bilo .. sa svima sam otvoren ali se ne osjecam ugodno sa ljudima koji nemaju razumijevanje i sposobnost dozivljaja zivota opcenito a kamoli nekih specificnih poteskoca koje je nemoguce opisati ako ih ne prozivis .. a ako krenem opisivat .. na nacin na koji mislim da je najbolje prenjeti informaciju ljudi se boje i bjeze a to mi nije cilj .. tak da .. mi se cini odnosno objasnjavao sam si puno toga kroz svoje iskustvo kako je nekim ljudima bilo i naravno kako nekima je ... i jos gore kako ce nekima biti SAMO ZATO jer se, po meni odgovorni, a po ugovorima o radu i slicno opcenito odgovornima jer rade poslove za koje primaju placu i osiguravaju egzistenciju ne zele rjesavati probleme nego AKTIVNO stvaraju nove pa se igraju na "svom terenu" ... djetinjasto nezrelo i daleko od profesionalnosti/strucnosti/znanosti

ne zelim nikoga tereti niti prebacivati odgovornost za nista osim onoga za sto se sam prijavio da je odgovoran

dakle ako se netko ubije to je njegov izbor .. ako je nekom posao da nekom pomogne onda je odgovoran za taj posao a ne dali je netko odlucio ubiti se ili ne ..

i sad se vratimo na moje pisanje od prije .. nije ti bilo jasno a koliko se poznajemo preko pisanja moje misljenje je da si iznad prosjecno u puno toga da ne nabrajam korektno jer znamo u kakvoj smo okolini i krhi egici bi se rado negdje ispucavali pa .. dakle ti koja si i prosla i kuzis stvari koje vecina nece nikada dozivjeti a jos manje razmisljati o njima me nisi kuzila .. sad zamislimo, da ti je posao razumijeti me

.. i sad zamisli da covjeku koji ne razumije sebe a drugi ga jos manje mogu razumijeti kazu "mozete doci na pregled zaaaa ... 6 mjeseci!

brojis dane ko godine .. tada nisam spavao skoro nikad .. i do tog dana je proslo dve tri godine (nitko a ni sam sebe ne razumijem i neznam sta mi se desava i u tom stanju si pokusavas pomoc a jedva dises lol) .. i ne .. niej to kraj hehehe .. veli ti nakon 10 minuta razgovora .. mozete ici na drugo mjesto ali to vam se placa hihiiiiiii a skupljao si pol godine zadnje atomcice snage da izdrzis .. izdrzavanje ...

to je samo djelic visegodisnjeg iskustva .. a mislis da je drobljenje lubanje i nagnjecenje mozga trauma .. goli kuki prema ovom sranju poslije .. kada ti okolina demonstrira kako te bilo tko bilo kad bilo gdje pred stotinama ljudi moze ubiti i ima da sutis i trpis inace cemo te kazneno goniti (istrazna sutkinja zupanijskog suda u zagrebu) .. ocete snimke? .. ma boli ona stvar sve odgovorne po redu .. sa Kafkom mogu za sank ..

ma nemrem i besmisleno mi je sad pisat o tome .. samo vjezbam malo izrazavanje koje je vise nego dosadno ..

DA dogodit ce se i desava se svaki dan .. pricaju mi ljudi .. da zasto se nerviram .. daj pusti i opusti se

e pa da mi zivot nije apsolutna vrijednost nebi se uzrujavao .. da ljudski zivot nista ne vrijedi nebi se okretao .. da su mi ubojstva silovanja zlostavljanja varanja laganja pretvaranja "NORMALNA" sigurno da bi uzivao u takvoj okolini .. odgajao djecu da ubiju prije nego budu ubijeni da okolina stiti krvnike a prebacuje odgovornost na zrtve ... aha .. nemasmisla .. mmmda .. pa ako nema smisla onda .. hehe
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 23:19   #2025
Sustav je hobotnica koja će uvijek stati na stranu nasilnika, ako ne i preuzeti aktivnu ulogu u maltretiranju građana. I uvijek kad pomisliš da se možeš opustiti jer ipak nismo neka južnoamerička vukojebina, neki te krak te beštije opali posred čela.

O konkretnim detaljima pisala sam pod nickom koji sam imala prije ovoga. Na dvije teme koje su u međuvremenu izbrisane ili su iz nekog razloga postale nedostupne. Tako da ovog puta šutim.

U međuvremenu se mnogo toga promijenilo, ljudi posvuda otvorenije govore o onom što su proživjeli. A i dobila sam moralnu zadovoljštinu na neke druge načine. Tako da mi je sada cilj "samo" potpuni oporavak. A isto želim i tebi. Drži se.

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 00:02   #2026
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sustav je hobotnica koja će uvijek stati na stranu nasilnika, ako ne i preuzeti aktivnu ulogu u maltretiranju građana. I uvijek kad pomisliš da se možeš opustiti jer ipak nismo neka južnoamerička vukojebina, neki te krak te beštije opali posred čela.

O konkretnim detaljima pisala sam pod nickom koji sam imala prije ovoga. Na dvije teme koje su u međuvremenu izbrisane ili su iz nekog razloga postale nedostupne. Tako da ovog puta šutim.

U međuvremenu se mnogo toga promijenilo, ljudi posvuda otvorenije govore o onom što su proživjeli. A i dobila sam moralnu zadovoljštinu na neke druge načine. Tako da mi je sada cilj "samo" potpuni oporavak. A isto želim i tebi. Drži se.

svaka cast .. drzim se konacno .. postujem individualnost i zelim svakom individualcu snage i volje da (po)ostane ono sto zeli .. da ne zaboravlja snove .. da se ne prodaje za nista ... naravno ako to zeli!
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 17:09   #2027
Plakala bi, ali to je dobro. Dugo nisam ni mogla Od traume sam dobila i psihozu. Godinama mi je bila slika pred očima. I kao svaka glupa žrtva sam sebe krivila. Ne nisam kriva Zlostavljana sam. I ne dam više nikome da mene okrivljuje jer nisam savršena,. Odlična sam, svašta mogu i poštena sam. Ali ranjena. A nasilnici su ok,,,Takve se kod nas smatra pametnima, i uspješnima Ja sam ona koja se new zna zauzeti za sebe, Ipak učim i o tome, a to je da od takvih tipova hladno bježim ili im vratim. Sudom ...Pravdom. Pravnom šakom po sred nosa. Ne dirajte me više
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:14   #2028
Quote:
Kleopatre kaže: Pogledaj post
Plakala bi, ali to je dobro. Dugo nisam ni mogla Od traume sam dobila i psihozu. Godinama mi je bila slika pred očima. I kao svaka glupa žrtva sam sebe krivila. Ne nisam kriva Zlostavljana sam. I ne dam više nikome da mene okrivljuje jer nisam savršena,. Odlična sam, svašta mogu i poštena sam. Ali ranjena. A nasilnici su ok,,,Takve se kod nas smatra pametnima, i uspješnima Ja sam ona koja se new zna zauzeti za sebe, Ipak učim i o tome, a to je da od takvih tipova hladno bježim ili im vratim. Sudom ...Pravdom. Pravnom šakom po sred nosa. Ne dirajte me više
Da, nažalost.

Sjećam se tvoje teme, to su baš grozne stvari i nadam se da ćeš dobiti pravnu zadovoljštinu. Ali čak i ako slučaj ne bude riješen u tvoju korist, nemoj se previše opterećivati time - učinila si najbolje što si mogla. Sve najbolje ti želim.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 08:00   #2029
Zadnjih nekoliko dana imam opsesivne misli (ili što bi se reklo flashback-ove).

U tim momentima dok oni traju proživljavam iznova zlostavljanja koja sam doživio tokom osnovne škole, ali i neke situacija iz srednje u kojima se nisam postavio kako treba ali koje nisu po intenzitetu kao one iz osnovne škole.

Šta god sam napravio da ih se oslobodim one su tu. Jedino mi stanje nesvjesnosti pomaže, to jest spavanje ako to tako možemo nazvati.

Kako se vi borite protiv ovakvih misli?
Winston Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 11:49   #2030
Quote:
Winston Smith kaže: Pogledaj post
Zadnjih nekoliko dana imam opsesivne misli (ili što bi se reklo flashback-ove).

U tim momentima dok oni traju proživljavam iznova zlostavljanja koja sam doživio tokom osnovne škole, ali i neke situacija iz srednje u kojima se nisam postavio kako treba ali koje nisu po intenzitetu kao one iz osnovne škole.

Šta god sam napravio da ih se oslobodim one su tu. Jedino mi stanje nesvjesnosti pomaže, to jest spavanje ako to tako možemo nazvati.

Kako se vi borite protiv ovakvih misli?
Promatram ih s distance i puštam da odrade svoj posao.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 12:17   #2031
Ali kod mene je to skoro nemoguće. Ja želim osvetu zbog onoga što mi je napravljeno...
Winston Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 12:22   #2032
Quote:
Winston Smith kaže: Pogledaj post
Ali kod mene je to skoro nemoguće. Ja želim osvetu zbog onoga što mi je napravljeno...
Ideš li redovito kod psihijatra? Ako da, kažeš li mu sve to ili ne?
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 12:39   #2033
Quote:
Winston Smith kaže: Pogledaj post
Ali kod mene je to skoro nemoguće. Ja želim osvetu zbog onoga što mi je napravljeno...
Naravno da želiš. Tko kaže da ne želi, taj laže.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 12:43   #2034
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Naravno da želiš. Tko kaže da ne želi, taj laže.
Slažem se skroz! Ali mislio sam si bolje da ne utječem negativno na ljude pa rekoh prešutit ću ..
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 12:52   #2035
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Slažem se skroz! Ali mislio sam si bolje da ne utječem negativno na ljude pa rekoh prešutit ću ..
Negativan utjecaj bi bio da ga nagovaramo da slijedi svoje želje. Ali znamo da to baš nije oportuno.

Neka ih samo promatra, gleda odakle izviru i tako to. A onda neka se konačno odseli od mame.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 17:28   #2036
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jest, stvarno pomaže.

Meni se javlja socijalna fobija, ne znam kako da drukčije nazovem stanje, ali ne rezoniram s tim da je to, i evo me nabasam na ovo, i logičnije mi je da mi je ptsp.

Šteta što ga priznaju samo kod branitelja. Ni adhd ne priznaju. Pokušala sam ga sama riješiti i dobila slom živaca, doista se povukao, s velikim dijelom mene.

Istina oslobađa...
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 22:04   #2037
Quote:
edipa maas kaže: Pogledaj post
zanima me da li je moguće potpuno izlječenje? ili je vrhunac naučiti se živjeti s tim?
koji su načini liječenja osim da odeš na rebro i daju ti paletu lijekova i pošalju kući? da li netko zna da se netko izvukao iz toga i ponovno se socijalizirao i počeo opet voditi "civilni" život?

da li ima u zg neki doktor, udruga, organizacija, vrač koji STVARNO može pomoći? da li postoji mjesto gdje se mogu obratiti osobe koje žele pomoći nekome s ptsp-om a ne znaju kako?

što općenito mislite o ovom problemu i načinu na koji se društvo, politika, birokracija odnose prema tim ljudima?
Iskreno do sada jos nitko nije izlijecen bilo je pokusaja raznim metodama flash back ili neke pomalo traumaticn koje se ne koriste vise kao sto je pustanje strujnih iplusa elktrodama naslonjenim na glavu...nazalost osoba stim zivi ali moze se vrlo lako prilagoditi standardnom drustvu
Leoleo202 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 10:04   #2038
Mislim da jedino promjene unose red u kaos.
A trauma/ traume su izvoriste svog naseg kaosa.
Svojim fokusom na promjene( kakve god one male bile, u smjeru oslobadjanja / minimiziranja nasih simptoma) malo po malo oslobadjaju nas, definiraju nas, motiviraju za daljnji rast i samoiscjeljenje.
Nitko nije odgovorniji za to negoli mi sami.
Idemo dalje...ustajanje, umivanje, zahvala, molitva, pjesma, dorucak, vjezba.
Za bolje jos uvijek trenutno ne znam.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 16:12   #2039
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
Mislim da jedino promjene unose red u kaos.
A trauma/ traume su izvoriste svog naseg kaosa.
Svojim fokusom na promjene( kakve god one male bile, u smjeru oslobadjanja / minimiziranja nasih simptoma) malo po malo oslobadjaju nas, definiraju nas, motiviraju za daljnji rast i samoiscjeljenje.
Nitko nije odgovorniji za to negoli mi sami.
Idemo dalje...ustajanje, umivanje, zahvala, molitva, pjesma, dorucak, vjezba.
Za bolje jos uvijek trenutno ne znam.
Odlično! Baš mi je drago zbog tebe.

Mene je upravo šutnulo nešto za što sam mislila da sam davno riješila i da je izvor sranja bio negdje drugdje. Ali nije. Točno taj trenutak. Zapravo, sati. Dani. Mjeseci. Ali sve je izviralo iz te jedne točke u vremenu, a sve prije toga je vodilo k njoj. To me je odredilo, oblikovalo. I ne znam što će ostati od mene ako to izvadim iz sebe.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 16:18   #2040
Quote:
Leoleo202 kaže: Pogledaj post
Iskreno do sada jos nitko nije izlijecen bilo je pokusaja raznim metodama flash back ili neke pomalo traumaticn koje se ne koriste vise kao sto je pustanje strujnih iplusa elktrodama naslonjenim na glavu...nazalost osoba stim zivi ali moze se vrlo lako prilagoditi standardnom drustvu
OProsti, ovo nije istina

Bivši ministar, nekadašnji zarobljenik i odlikovani hrvatski vojnik Fred Matić je ustvrdio da je izliječen od PTSP-a
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.