Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2018., 15:44   #4121
Quote:
zlatka v kaže: Pogledaj post
Znamo svi -zna se. Ono što mene posebno smeta u zadnje vrijeme je da smo doslovce pobjegli od tog krkanluka i svega što ide uz to, ali oni idu za nama. Sve je više PTSP-ovaca i drugih koji su se umirovili u dobi od 35-40 godina i nisu radili u Hr. ali ovdje rade sve u šesnaest na građevini, tamo nisu bili sposobni za rad jer su u invalidskoj mirovini, a ovdje mogu....A nije ni to sve. Uz njih dolaze i Jehovini svjedoci. Izluđuju me. Idu od ulaza do ulaza i traže "naša" prezimena, i zvone, i pričaju priče. Prije neki dan sam već četvrte otpravila u relativno kratkom vremenu
Objesi natpis na vrata da ne primaš nikakve svjedoke, čak ni Jehovine.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Old 14.01.2018., 16:35   #4122
Ima li neko iz Dortmunda, kakav je zivot tamo je li tesko naci stan, ima li posla? Posto mi je nakon vise od 2 god dosadio zivot u malom gradicu planiram preseliti u veci grad. Vidim po oglasima stanovi tu nisu skupi a place su ok. Malo ce mi biti nezgodno naci stan jer mi je Dortmund preko 300km. Kako ste vi nasli stan je li tesko preko online oglasa naci stan recimo u Dortmundu?
forza1984 is offline  
Old 15.01.2018., 11:38   #4123
Radila sam jedan mjesec, poslodavac mi je plaćao zdravstvemo. Nakon toga sam ostala još dva mjeseca u njemačkoj, nisam radila ali sam bila prijavljena tu na adresi. Sad sam se odjavila i vraćam se kući u hr. Jesam trebala sama plaćati zdravstveno ta dva mjeseca?
__________________
You better check yourself before you wreck yourself.
Ethan Tremblay is offline  
Old 15.01.2018., 12:37   #4124
Quote:
Ethan Tremblay kaže: Pogledaj post
Radila sam jedan mjesec, poslodavac mi je plaćao zdravstvemo. Nakon toga sam ostala još dva mjeseca u njemačkoj, nisam radila ali sam bila prijavljena tu na adresi. Sad sam se odjavila i vraćam se kući u hr. Jesam trebala sama plaćati zdravstveno ta dva mjeseca?
Ja mislim da si trebala, jer nisi ostvarila prava za naknadu sa ureda za zaposljavanje. Moguce da bi te ured za zaposljavanje privremeno i osigurao, ali tada si se trebala njima javiti.
Nemoj otici a da to sa zdravstvenim ne rijesis, jer je lako moguce da ce oni to potraziti sudskim putem i stici ce ovrha na tvoju Njemacku adresu. Nije toliko strasno ako vise nikad ne zelis u Njemackoj zivjeti i raditi, jer te u Hrvatskoj nece ovrsiti. Ali ako se odlucis u narednih 30 godina (toliko treba do zastare) opet pokusati u Njemackoj, racun sa kamatima te ceka.
Svakako se javi zdravstvenom, jer oni se cesto trude rijesiti takvo sto i u korist osiguranika. U najgorem slucaju ti 1 mjesec oproste i jedan ces morat platiti (nekih 150€).
mio8 is offline  
Old 15.01.2018., 22:42   #4125
Nisam još doživjela da ovdje išta oproste, a jedan mjesec je 270€ a ne 150€.
aree is offline  
Old 15.01.2018., 23:33   #4126
Quote:
aree kaže: Pogledaj post
Nisam još doživjela da ovdje išta oproste, a jedan mjesec je 270€ a ne 150€.
Ako si toliko platila bez primanja, gadno su te prevarili.
mio8 is offline  
Old 15.01.2018., 23:56   #4127
Mene je 10 dana bez primanja kostalo 65 EUR.
ikac2000 is offline  
Old 16.01.2018., 10:47   #4128
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Ako si toliko platila bez primanja, gadno su te prevarili.
Pa ne bih rekla. Bila sam 40 dana nezaposlena između 2 posla i prvo mi je došao račun od AOK na preko 1000€ pa sam se išla žaliti. Tada sam o tome istraživala i naišla na više mjesta o tih 270€. Platila sam na kraju 300€ ili malo više za tih 40 dana, ne sjećam se više točno. Kad kažem istraživala, to znači da sam čitala o tome što Njemačka kaže, a ne što kaže Pero ili Jozo.

No kad razmislim, ne bi me čudilo da je u svakom gradu/pokrajini drugačije.
aree is offline  
Old 16.01.2018., 12:36   #4129
Ako nemaš primanja, ne bi smjelo koštati više od 180-190€ mjesečno. Neki prosjek se kreće od 135-160€. Sve što je više, nije realno....a nisam siguran dali je uopće legalno.

Nije mi dalo mira, upravo sa nazvao moje osiguranje (Barmer GEK) i gospođa je potvrdila ono što tvrdim....nakon što je i ona pitala (pretpostavljam) nadređenu osobu.

Ovako: Ako si bila osigurana i nekim slučajem ostala bez posla i nisi imala pravo na naknadu sa ureda za zapošljavanje, možeš i dalje ostati njihova osiguranica i sama plaćati....naravno, ako je privremeno i nemaš supruga koji je drugdje osiguranik.
Ovisno o osiguravajućem društvu, ta cifra bi trebala da se kreće između 135 i 160€.
Cifru mi nije znala reći toćno, ali znam ti ja reći....jer sam ja to prošao....da sada ne tražim po papirima, svakako je bila manje od 150€ mjesećno.
Mislim da sam negdje jednom pročitao, da kod AOK dođe čak samo 135€ mjesećno.
mio8 is offline  
Old 16.01.2018., 19:02   #4130
Bit će da sam se zeznula jer je to bilo prije godinu dana pa se više ne sjećam točno. 170€ mjesečno onda.
aree is offline  
Old 18.01.2018., 00:04   #4131
poz,
Zanima me informacija u vezi mobilnih mreža, koju uzeti,gdje, za koliko... Austrijski Hofer ima svoju opciju,da li ima i Aldi svoju i da li je ok mreža?
sveger is offline  
Old 18.01.2018., 06:10   #4132
Quote:
sveger kaže: Pogledaj post
poz,
Zanima me informacija u vezi mobilnih mreža, koju uzeti,gdje, za koliko... Austrijski Hofer ima svoju opciju,da li ima i Aldi svoju i da li je ok mreža?
Ima, osobno bih preporucio, ok je mreza.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is online now  
Old 18.01.2018., 14:46   #4133
Ima koga u zoni Nurnberg-Erlangen?

I nije mi jasno ovo, ako ne pocnem odmah radit, jesam prisiljena svejedno uplacivati zdravstveno sama, ili je na vlastitu odgovornost? Tipa, ako se bas strasno prehladim ili polomim, platim boravak i lijecenje ako je potrebno? Platim masno, ali tko mi kriv kad nisam placala zdravstveno.

Mislim, ni u HR ne idem doktorima, obavim PAPAtest jednom godisnje i to je sve sto koristim od zdravstvenog vec godinama.

Trebat ce mi koji tjedan barem da se smjestim, prijavim, namjestim stan, nadjem poslic neki, jel bas takva fama ne imat zdravstveno u tom periodu?
__________________
Watch for the sign of the Saint. He will be back.
Ruza2008987 is offline  
Old 18.01.2018., 15:44   #4134
koliko je godisnja vinjeta za francusku? ili kako to ide kod njih? selimo se blizu franc. granice pa me bas zanima..znam da je za svicu valjda 30 eura godisnje,tako nesto..za francuze ne mogu naci.. hvala
mare-82 is offline  
Old 18.01.2018., 20:58   #4135
Meni se desilo sledece. Dosao sam polovinom juna da se malo sredim, bez uplacivanja zdravstvenog, i poceo raditi od 1. Jula.

Cim sam posao na posao, poslao sam prijavu zdravstvenom.

Zovu me i kazu da me odbijaju jer nisam nigde bio osiguran tih 10ak dana. Tek naa moje pitanje sta da radim, rekli su mi da mogu retroaktivno da platim taj period kako bi mi dozvolili da budem osiguran.
ikac2000 is offline  
Old 18.01.2018., 22:17   #4136
Quote:
Ruza2008987 kaže: Pogledaj post
Ima koga u zoni Nurnberg-Erlangen?

I nije mi jasno ovo, ako ne pocnem odmah radit, jesam prisiljena svejedno uplacivati zdravstveno sama, ili je na vlastitu odgovornost? Tipa, ako se bas strasno prehladim ili polomim, platim boravak i lijecenje ako je potrebno? Platim masno, ali tko mi kriv kad nisam placala zdravstveno.

Mislim, ni u HR ne idem doktorima, obavim PAPAtest jednom godisnje i to je sve sto koristim od zdravstvenog vec godinama.

Trebat ce mi koji tjedan barem da se smjestim, prijavim, namjestim stan, nadjem poslic neki, jel bas takva fama ne imat zdravstveno u tom periodu?
Ako imas HR osiguranje mozes i s njime otici kod doktora dok ne nađes posao, kad se zaposlis trebat ces iz naseg osiguranja donijeti neki papir (ne znam vise sifru ali njemacka osiguranja znaju i reci ce ti to) tako da nema prekida osiguranja i nemora se nista placati.

I preporucam Techniker Krankenkasse, bjezite od AOK, ti su najgori.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 19.01.2018., 02:56   #4137
A ima li razlike u procentu koji uzimaju za standardni paket usluga, ili je sve jedno?
ikac2000 is offline  
Old 19.01.2018., 12:03   #4138
Quote:
mare-82 kaže: Pogledaj post
koliko je godisnja vinjeta za francusku? ili kako to ide kod njih? selimo se blizu franc. granice pa me bas zanima..znam da je za svicu valjda 30 eura godisnje,tako nesto..za francuze ne mogu naci.. hvala
Po ovome kaj nalazim ispada da tamo nema klasičnih vinjeta za autoput nego je naplata kao u HR:

http://www.dw.com/hr/cestarine-vinje...pom/a-15967913
http://www.dalnicni-znamky.com/en/hi...ll-france.html
http://www.autoroutes.fr/index.htm


Uveli su eko-vinjete za neke gradove, više o tome ovdje:

https://www.crit-air.fr/en.html


Ukoliko ovo ne vrijedi i netko ima neku drugu informaciju nek ispravi.
Gatecrasher is offline  
Old 19.01.2018., 12:05   #4139
Quote:
ikac2000 kaže: Pogledaj post
A ima li razlike u procentu koji uzimaju za standardni paket usluga, ili je sve jedno?
Zdravstvena osiguranja imaju razlike cijena za posloprimca do 1%. Ali izgleda da ce se to ukinuti ili smanjiti u slucaju da se nova groko dogovori, jer ce biti opet isti % uplate za poslodavca znaci ako ostane uplatili ista ce poslodavaca morati tada preuzesti pola tog %.

Ako imate obitelj a sami raditr mogu preporuciti DAK osiguranje ako ste sami ili suprug/a posebno osigurane nemojte na njih trositi taj 1% ekstra, oni su medi nakskupljima.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 19.01.2018., 15:12   #4140
Ja sam osigurana u DAKu. Zvala sam ih, nešto sam namuljala i možda ću proći da ne moram ništa platiti. Traže me da im pošaljem odjavu i neki dokaz da sam osigurana u hrvatskoj. Zna li netko što da tražim u hr? Mogu li od Hzzoa tražit samo potvrdu?
__________________
You better check yourself before you wreck yourself.
Ethan Tremblay is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.