Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2017., 15:01   #121
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Na temelju čega si tako optimističan?
Nudi se nešto što bi rasturilo HDZSDP, a istovremeno čak i njihove glasače privuklo iz razno raznih razloga. Npr. biranje zastupnika imenom i prezimenom ili približno jednaka vrijednost glasa u svakoj izbornoj jedinici.
analitikos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 15:02   #122
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Usporedimo to sa Slovačkom. JEDNA IZBORNA JEDINICA, prag od 5%

Izbori 2012. - Slovačka
150 mandata:
Direction – Social Democracy (Smer) 83
Christian Democratic Movement 16
Ordinary People 16
Most-Híd 13
SDKÚ-DS 11
Freedom and Solidarity 11

Izbori 2016. - Slovačka
150 mandata
Direction – Social Democracy (Smer) 49
Freedom and Solidarity 21
OĽANO–NOVA 19
Slovak National Party 15
Kotleba – People's Party Our Slovakia 14
We Are Family 11
Most–Híd 11
Network 10

Iako imaju čak 8 parlamentarnih stranaka, svaki je sa prelaskom praga od 5% itekako ozbiljna stranka i sve imaju preko 10 zastupnika, dok u Hrvatskoj imati 3 zastupnika je čudo neviđeno.

PS
Zanimljivo, tri najjače stranke na prvim izborima u Slovačkoj 1992. danas nisu ni parlamentnarne
Upravo to i velim. Zabrana predizbornih koalicija i prisilila male stranke na udruživanje.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 15:07   #123
Quote:
SwissChoco kaže: Pogledaj post
A šta, po tebi su izbori jedini način da narod iskaže svoju volju i ostale 4 godine nek ovi rade što hoće?
Što je "većina koja je rekla što hoće" mogla zaključiti prema prethodnom stavu "državotvornih vjerodostojnika" nego da su protiv tog poreza. Jesu to pričali kad ga je gurao SDP? Jesu.
I sad okrenu priču Al jebiga, šuti i čekaj izbore iduće? Većina svinjarija je tako i prošla i jednima i drugima. Ali vrč ide na vodu dok se ne razbije. Očito postoji granica. Plus što su i ovo zakukuljili maksimalno u "paket" bla bla....

Puno je veći problem što bi uz ovu borbu svima njima trebalo i nogu u guzicu dati...zauvijek
HDZ je u predizborno vrijeme najavio porez na nekretnine kao i Most, vlada Oreškovića je također pripremala uvođenje poreza na nekretnine tako da sad priče glasali smo ali nismo znali objesite mačku o rep....

Da volja se iskazuje na izborima, ne paše ti vlast postoji učinkoviti načini za izazivanje novih ako treba svakigh 6 mjeseci...
Ove fore nek su moji na vlasti a onda bum ja referendumima blokirao šta se meni ne dopada je smješno...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 15:10   #124
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
To je zanimljivo; trebali bi proučiti slovački parlamentarni život od tranzicije do danas i vidjeti kako su uspjeli riješiti situaciju sa dominantnim strankama. Možda bi i to mogao biti naputak za rušenje HDZ/SDP duopola.
SMER se bio malo osilio nakon 2012. i Fico, njihov predsjednik stranke i premijer se pokušao kandidirati i na rpedsjedničkima a da premijer ostane neka njegova marioneta.

Slovaci su to kaznili, ne samo da je izgubio predsjedničke, nego je njegov SMER 2016. izgubio skoro pola od ukupnog mandata.

Slovaci su pametan narod.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 15:16   #125
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Slovaci su pametan narod.
Shit, u tome je problem s preslikavanjem iskustva
Quote:
analitikos kaže:
Nudi se nešto što bi rasturilo HDZSDP, a istovremeno čak i njihove glasače privuklo iz razno raznih razloga. Npr. biranje zastupnika imenom i prezimenom ili približno jednaka vrijednost glasa u svakoj izbornoj jedinici.
To je polurješenje ako ne postoji evidencija glasovanja za zakone za svakog saborskog zastupnika. Naši imaju pamćenje čovječje ribice, ližu dupe Hrgu kao nekom velikom domoljubu, a glasovao je i za porez na nekretnine i za koncesije.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 15:39   #126
Quote:
analitikos kaže: Pogledaj post
Nudi se nešto što bi rasturilo HDZSDP, a istovremeno čak i njihove glasače privuklo iz razno raznih razloga. Npr. biranje zastupnika imenom i prezimenom ili približno jednaka vrijednost glasa u svakoj izbornoj jedinici.
Sto preferencijalno glasanje nije dozivjelo debakl?

Ja bi taj dio npr. ukinuo iz jednostavnog razloga sto se na posljednjim izborima pokazalo da glasaci bas i nemaju neku zelju da zaokruzuju poimence.

Mozda bi dao jos koju sansu da ta ideja zazivi...ako ne ..dovidjenja.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 15:45   #127
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Sto preferencijalno glasanje nije dozivjelo debakl?

Ja bi taj dio npr. ukinuo iz jednostavnog razloga sto se na posljednjim izborima pokazalo da glasaci bas i nemaju neku zelju da zaokruzuju poimence.

Mozda bi dao jos koju sansu da ta ideja zazivi.
Nije samo recimo neko sa 200 glasova ti je predsjednik Sabora a onaj sa mislim 40 000 više nije ni zastupnik...
To sa prefecijalnim glasanjem ti je navlakuša za ovce koji misle da se njih nešto pita...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 15:52   #128
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Nije samo recimo neko sa 200 glasova ti je predsjednik Sabora a onaj sa mislim 40 000 više nije ni zastupnik...
To sa prefecijalnim glasanjem ti je navlakuša za ovce koji misle da se njih nešto pita...
Jedan od razloga zasto bi ukinuo preferencijalno glasovanje su upravo ovakve matematicke monade u kojima se pokusava "dokazati" da jedan zastupnik vrijedi vise od drugog.



Mada...cinjenica je da je Bruna Esih..te jos par njih uslo u sabor upravo zahvaljujuci preferenicjalnim glasovima ..a sto je dokaz da volja naroda funkcionira kada im je bitno...tako da bi mozda ipak to trebalo ostaviti!!!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:05   #129
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Nije samo recimo neko sa 200 glasova ti je predsjednik Sabora a onaj sa mislim 40 000 više nije ni zastupnik...
To sa prefecijalnim glasanjem ti je navlakuša za ovce koji misle da se njih nešto pita...
Demokracija je proces. Ljudi uče. Sporo, ali uče. Zato im moramo dati priliku. Ni ti kad si se rodila nisi znala pričati, al to ne znači da ti je trebalo onemogućiti pričanje do kraja života. Ista situacija je s demokratskim procesom i učenju ljudi demokraciji. Pogledaj Švicarsku. Kod njih se to razvijalo jako dugo.

Tako da treba dati priliku većoj demokraciji i sve će biti u redu.
analitikos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:09   #130
Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Meni se čini da organizatori i ovog i drugih referenduma zapravo ne žele referendum o smanjenju broja potpisa za referendum.

Ono što ih zanima, npr. kod promjene izbornog zakona, jeste da male stranke lakše uđu u sabor.

Dakle "Stranačkocentrički" referendum.

Svaka čast malim strankama, ali mene još više zanima "Demokratskocentrički" referendum, koji olakšava neposrednu demokraciju putem referenduma.
Ovo je realan problem i nimalo mi se to ne sviđa - ja ionako ne vjerujem ništa ni jednoj političkoj grupaciji u HR - smanjenje broja potrebnih potpisa je imperativno i nužno za obranu interesa ove zemlje i ljudi koji u njoj žive. Treba se upirati prilikom svake inicijative da se ovo smanjenje progura.

po pitanju ostalih točki koje ova inicijativa donosi, slažem se sa svim točkama - nužno je ukinut predizborne koalicije i s time ugasit bar dio neproduktivnih strančica koje ne služe ničemu nego političkoj trgovini i pljački, te krpanju potrebne većine za naš duopol - smanjit prag na 3% i omogućit time nekakvim ljudima ili strankama koje imaju nekakav kur... program, ali nemaju dovoljnu infrastrukturu da uđu u sabor - nadalje, apsolutno je potrebno ukinuti ili bar prepoloviti broj mjesta zastupnika za manjine, jer od njih nitko nema nikakve koristi, a manjine isto od toga nemaju ništa - dapače moglo bi se reći da generiraju veći kriminal nego ostale stranke samo što je ova mafija organizirana na nacionalnom, a ne po rođačkom ili ideološkom ključu. Danas sam vidio podatak da Pupovčeva stranka nije uspjela skupit niti 10% od ukupnog broja srpskog biračkog tijela, a imaju 3 mjesta. S takvim rezultatom ne bi imali ni jedno. Neka lijepo SDSS osmisli nekakav program kojim će zastušpati interese srpske nacionalne manjine i neka lijepo izađe na izbore kao i svi drugi - pa da vidimo vrijednost njegovog programa i kako će mu to ocijeniti srpski birači - kao kvalitetnu politiku ili kao etno biznis. isto vrijedi i za Radina i ostale manjince - mađari su makar skupili preko 50% glasova svog biračkog tijela iako je to sitno - nešto preko 5000 glasova i nije vrijedno mandata, čak ni sa smanjenim pragom u budućnosti.

nadalje, po pitanju ideje da se zastupnike bira preferecijalno - mislim da je to izvrsna ideja i da je to dobro za sve građane HR. Zašto? Prije svega svjesni smo da naš duopol ima veliku podršku od bar 30-40% biračkog tijela i da se to neće promijenit bar sljedećih 20-30 godina. za te dvije stranke ljudi glasaju svjetonazorski i ništa ih ne interesira - s obzirom da se čak i većina njihovih glasača protivi teškom kriminalu kojim smo pritisnuti kroz ovakav model omogućilo bi se dugoročno čišćenje kadrova u dvije najjače stranke i s vremenom bi mogli otpasti oni najštetniji, a možda bi na površinu izašli ljudi koji znaju neki kur... i koji nisu korumpirani do kosti. recimo na primjer, baš me zanima koliko bi ministar Pinokio dobio glasova da se sada puknu izbori - mislim da bi morao platit bar 15-ak autobusa ljudi da bi se provukao u sabor - anemični bi sigurno prošao po modelu velikog vođe, ali bi se grdo iznenadio, jer sam siguran da bi u njegovoj stranci bilo ljudi koji bi skupili više glasova od njega - što može dovesti do promjena u njihovoj stranci itd... Ovaj model nam zapravo prije svega donosi dinamiku koja bi bar malo zavaljala ovu učmalu i okoštalu koruptivnu i veleizdajničku političku kliku u naša dva najača bloka i kao takvu ovu promjenu izrazito podržavam.

po pitanju izbornih jedinica - tu sam potpuno bez dileme - jedna izborna jedinica i deri

Uz sve ove pozitivne promjene, ipak nedostaje najbitnija, a to je ponovit ću mogućnost jednostavnog organiziranja referenduma za što je preduvjet smanjenje broja potrebnih potpisa na 100 000. To je jedini pravi korektiv i treba ga koristiti čim više - sve ostalo je nažalost slijepa vjera u riječi nekih ljudi o kojima ne znam ništa i ako ih se ne može kontrolirat ref, inicijativama, onda je svejedno koji izborni sistem imamo - jer mafija se može prilagodit svakom izbornom sistemu.
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:11   #131
Quote:
analitikos kaže: Pogledaj post
Demokracija je proces. Ljudi uče. Sporo, ali uče. Zato im moramo dati priliku. Ni ti kad si se rodila nisi znala pričati, al to ne znači da ti je trebalo onemogućiti pričanje do kraja života. Ista situacija je s demokratskim procesom i učenju ljudi demokraciji. Pogledaj Švicarsku. Kod njih se to razvijalo jako dugo.

Tako da treba dati priliku većoj demokraciji i sve će biti u redu.
joj daj me nemoj ni 25 godina nemamo svoju državu a več bi zabranjivali stranke....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:32   #132
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
joj daj me nemoj ni 25 godina nemamo svoju državu a več bi zabranjivali stranke....
Daj koka molim te, ajde ne s.... Tko želi zabranjivati stranke? takvo nešto nisam čuo od nikoga na forumu koju god da političku frakciju zastupa. ovo lijepo omogućuje strankama da iskažu svoju punu vrijednost koje mi očito nismo svjesni pa neka marljivo rade, a teoretski možemo imati 150 stranki i sve mogu ući u sabor.

Mjesta ima, a stranaka još ni približno toliko, tako da možemo reći da se s ovim potiče dizanje broja stranaka - eto malo sofizma.
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:54   #133
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dijaspora bi glasovala na listi sa jednom izbornom.

Nek onda bude 76 izbornih jedinica.
Tvoj prijedlog ne odgovara ovim referendumskim pitanjima, jer evo opet imas 75 zastupnika koje se bira po listi a ne po imenu.

Dijaspora je opci problem referenduma, odnosno onaj dio dijaspore koji nema adrese u Hrvatskoj ili je ne može imati.
Jer ako je svaki glas isti, to bi znacilo da dijelimo 4.200.000 : 151 to je bi značilo da imamo 151 izborne jedinice od vecine od Ca. 27.800 glasaca ako bi se sve direktno biralo. Ali dio dijaspore ima hrvatsko državljanstvo i s time pravo glasa, ali nema adresu u jednoj od tih 151. Jedinica. Posto je broj osoba u dijaspore velik (i nepoznat) ali mali dio izlazi na izbore (i srbi sa hrvatskim drzavljanstvom u Srbiji ili bilo gdje su tada dio dijaspore.) Je nemoguće provesti da svaki glas vrijedi isto. Jer moze izaci kao do sada mislim Ca. 22.000 glasaca za dijasporu ali moglo bi i 220.000 cime bi imali po pravilu svaki glas je isti pravo na barem 7 ako ne i cak do 12-14 zastupnika (ako bi gledali koliko osoba stvarno glasa).
Do sada se racuna da izlazi 100% dijaspore na izbore jer samo oni koji glasaju su i moguci glasaci.
Sa pravom glasanjem pismenim putem bi se povećao broj glasaca iz dijaspore (sa hrvatskim adresama o bez) značajno jer vise nemaju opasnost da Ce cekati nekoliko sati u konzulatima ili vise ne moraju putovati po nekoliko 100 ili 1000 km da bi mogli glasati.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 17:06   #134
Quote:
analitikos kaže: Pogledaj post
Demokracija je proces. Ljudi uče. Sporo, ali uče. Zato im moramo dati priliku. Ni ti kad si se rodila nisi znala pričati, al to ne znači da ti je trebalo onemogućiti pričanje do kraja života. Ista situacija je s demokratskim procesom i učenju ljudi demokraciji. Pogledaj Švicarsku. Kod njih se to razvijalo jako dugo.

Tako da treba dati priliku većoj demokraciji i sve će biti u redu.
Ali je vjerojatno naučila čak i čitati i pisati sa pet, šest godina. A prosječni hrvatski birač nije ni sa 25 godina još naučio ništa
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 17:06   #135
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Tvoj prijedlog ne odgovara ovim referendumskim pitanjima, jer evo opet imas 75 zastupnika koje se bira po listi a ne po imenu.

Dijaspora je opci problem referenduma, odnosno onaj dio dijaspore koji nema adrese u Hrvatskoj ili je ne može imati.
Jer ako je svaki glas isti, to bi znacilo da dijelimo 4.200.000 : 151 to je bi značilo da imamo 151 izborne jedinice od vecine od Ca. 27.800 glasaca ako bi se sve direktno biralo. i.
151 izborna jedinica bi nam donijela dvostranačje još više nego ova sada, koja barem omogućuje nekoliko regionalnih stranaka u saboru, tipa HNS u 3., IDS u 8., donedavno HDSSB u 4. itd.

Možda bi to bilo blaže sa dva kruga izbora, jer u Britaniji taj sustav doista radi vrlo neproporcionalne stvari.

Što se tiče dijasproe, kopirao bih model predsjedničkih dakle u toj jedinstvenoj izbornoj, dok po izbornim jedinicama bi glasovali samo oni s prebivalištem.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 19:28   #136
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Ali je vjerojatno naučila čak i čitati i pisati sa pet, šest godina. A prosječni hrvatski birač nije ni sa 25 godina još naučio ništa
potpuno si u krivu. prosjecni hrvatski birac je vrlo racionalan i jako dobro zna sto hoce. to na kraju krajeva i izabere.

a izborni gubitnici i luzeri se tijese kako kao birac nista ne zna i nista nije naucio. itekako birac zna i uvijek izabere ono sto zeli.

ljudi uvijek izaberu one koji vecini najvise odgovaraju. uvijek!
plavi pas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 19:42   #137
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
151 izborna jedinica bi nam donijela dvostranačje još više nego ova sada, koja barem omogućuje nekoliko regionalnih stranaka u saboru, tipa HNS u 3., IDS u 8., donedavno HDSSB u 4. itd.

Možda bi to bilo blaže sa dva kruga izbora, jer u Britaniji taj sustav doista radi vrlo neproporcionalne stvari.

Što se tiče dijasproe, kopirao bih model predsjedničkih dakle u toj jedinstvenoj izbornoj, dok po izbornim jedinicama bi glasovali samo oni s prebivalištem.
Meni se sviđa tvoja kopija Njemačkog modela, samo ne odgovara referendumu, jer opet dio ide preko liste.

Prednost 151 izborni jedinica bi bilo da bi lakse bilo da osoba ude u Sabor, znaci netko tko je cijenjen u tom kraju/kvartu i on ima mogućnost uci o kao neovisni ili u bilo kojoj stranci. Jer naravno moze lako odratiti 10.000+ koliko su mu dosta
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 21:43   #138
OTVORENO - Utorak na HRT1 u 22 sata

Hoće li se raspisati referendum o izmjeni izbornog zakona prema kojoj se u Sabor više ne bi biralo osam zastupnika nacionalnih manjina? Je li to izbacivanje predstavnika manjina iz političkog života ili primjena pravila drugih europskih zemalja?

U emisiji gostuju:
Željka Markić – inicijativa "U ime obitelji",
Boris Milošević – saborski zastupnik SDSS-a,
Arsen Bauk – predsjednik Kluba zastupnika SDP-a,
Lovro Kuščević – ministar uprave,
Robert Podolnjak – saborski zastupnik Mosta,
u Osijeku Anto Đapić – predsjednik stranke DESNO.



Urednik i voditelj: Mislav Togonal

Pitamo vas: Što mislite o referendumskoj inicijativi protiv izbora zastupnika nacionalnih manjina?

DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 22:40   #139
Markićka uništava Miloševića. Podolnjak je u pravu, kada kaže da nema nigdje u Europi da nacionalne manjine odlučuju o tome tko će biti mandatar ili ministar.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 22:42   #140
Super mi je opaska Togonala Miloševiću kako bi ovaj bio svojevrsni cenzor, sad će i on na nekakvu antisrpsku listu.

A ovaj Bauk .. mijenjao bi dijasporu za manjince.. koji su ih (SDP) izdali.
agentRico is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.