Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2006., 12:10   #61
Quote:
zordi kaže:
ali npr. znam da ako želiš ići na edukaciju Gestalt terapije, da su jedan od uvjeta osoba koja je u stabilnoj dužoj vezi
Bez ljutnje, ali Mislim da bi taj uvjet desetkovao moju geštalt grupu.

Nama su postavljeni uvjeti završenog faksa (psihologija, defektologija ili srodni), mogućnost rada s odgovarajućim klijentima i starost iznad 25 godina (makar bi ja tu granicu pomakla naviše, barem na iznad 27-28).

Kao klinički psiholog radim u bolnici, uglavnom dijagnostiku, ali zbog specifične edukacije iz psihoterapije znam i kombinirati sa savjetovanjem i kraćim oblicima terapije.
Lady Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 13:04   #62
pardon...
malo su mi detalji isparili jer je to informiranje bilo prije kojih 4 godine...

znam da sam i ja onda postavaila pitanje šta je s ljudima koji nisu u vezi, kak znaš da je netko u stabilnoj vezi (ma kako duga bila)... pa se razvila diskusija... mislim da je neki generalni zaključak bio da trebaš biti stabilan, i da je važno da kroz edukaciju ne rješavaš svoje probleme. odnosno da nisi krenuo na edukaciju, a da ti ona zapravo bude terapija.

ajd reci iz prve ruke kak je na Gestaltu? mene taj smjer i nacin rada dosta privlači.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 20:20   #63
Quote:
zordi kaže:
mislim da je neki generalni zaključak bio da trebaš biti stabilan, i da je važno da kroz edukaciju ne rješavaš svoje probleme. odnosno da nisi krenuo na edukaciju, a da ti ona zapravo bude terapija.
ajd reci iz prve ruke kak je na Gestaltu? mene taj smjer i nacin rada dosta privlači.
Hm. U sklopu gestalt edukacije predviđeno je prolaženje minimalno 100 sati individualne terapije (daklem terapije kod terapeuta na SEBI), kao i prve dvije godine edukacije koje su kroz grupni rad namijenjene uglavnom radu na sebi kao budućem terapeutu. Tako da tvoja teza o nerješavanju vlastitih problema baš ne drži vodu. Uostalom, pronađi mi mental health stručnjaka bez problema.

Postoje tzv. iskustvene i izborne radionice, na kojima tvoji budući teacheri stječu dojam koliko si ti "stabilna" osoba i koliko je gestalt način rada uopće prikladan tvom habitusu. Nakon svake godine edukacije (ima ih sveukupno 4) provodi se tzv. feedback, odnosno davanje povratne informacije teachera o tome jesi li spremna za nastavak edukacije. Toliko o "stabilnosti".

S obzirom da veliš da te gestalt način rada privlači, sigurno si upoznata s teorijskim postavkama i specifičnim načinom rada i edukacije. Ja ti preporučam uključivanje u neku gestalt grupu, pa da iskusiš iz prve ruke (tome iskustvene radionice i služe). Raspitaj se malo na faksu ili kod kolega, možda netko ima nešto više informacija o započinjanju rada neke nove grupe.

Gestalt se mora isprobati da bi se vidjelo odgovara li ti. Meni skroz odgovara , ali isto tako znam ljude koji ga ne mogu podnijeti.
Lady Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 20:46   #64
Quote:
Lady Grey kaže:
Hm. U sklopu gestalt edukacije predviđeno je prolaženje minimalno 100 sati individualne terapije (daklem terapije kod terapeuta na SEBI), kao i prve dvije godine edukacije koje su kroz grupni rad namijenjene uglavnom radu na sebi kao budućem terapeutu. Tako da tvoja teza o nerješavanju vlastitih problema baš ne drži vodu. Uostalom, pronađi mi mental health stručnjaka bez problema.

Postoje tzv. iskustvene i izborne radionice, na kojima tvoji budući teacheri stječu dojam koliko si ti "stabilna" osoba i koliko je gestalt način rada uopće prikladan tvom habitusu. Nakon svake godine edukacije (ima ih sveukupno 4) provodi se tzv. feedback, odnosno davanje povratne informacije teachera o tome jesi li spremna za nastavak edukacije. Toliko o "stabilnosti".

S obzirom da veliš da te gestalt način rada privlači, sigurno si upoznata s teorijskim postavkama i specifičnim načinom rada i edukacije. Ja ti preporučam uključivanje u neku gestalt grupu, pa da iskusiš iz prve ruke (tome iskustvene radionice i služe). Raspitaj se malo na faksu ili kod kolega, možda netko ima nešto više informacija o započinjanju rada neke nove grupe.

Gestalt se mora isprobati da bi se vidjelo odgovara li ti. Meni skroz odgovara , ali isto tako znam ljude koji ga ne mogu podnijeti.

mene zanima, nakon te edukacije, da li imaš dozvolu za otvaranje privatne prakse? dal ti se zvanje ''psihoterapeut'' ili kako već upisuje u radnu knjižicu?
lilu! is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 23:04   #65
Quote:
Mad Scientist kaže:
Ja ne tvrdim da ono što nema biološki supstrat ne spada u znanost, već da samo treba biti svjestan da su neki (u psihologiji rekao bih i većina) konstrukti čisto hipotetičke naravi. Ali i toga da neki konstrukti ne spadaju u znanost, a neki da.
Razlog je taj što njihova konceptualizacija niti ne polazi od bioloških procesa, već od ponašanja (u širem smislu) i onda se ide na to da se te konstrukte "potvrdi" tako što se pokušava naći biološka osnova tog konstrukta, što je katkada vrlo teško ako ne i nemoguće, jer je polazište obrnuto. I za neke probleme i područja u psihologiji istraživanje bioloških temelja može biti od sekundarnog značaja, i to je u redu.
(tvoja reakcija je vjeorjatno posljedica moje izjave: "kad govorimo o znanosti, osobito fundamentalnoj psihologijskoj znanosti, treba biti jasno što spada u znanost, a što ne spada. Što ima svoj biološki supstrat, a što je puki hipotetski konstrukt." ... to možda implicira tvoj zaključak o mojem stavu, no ne i ono što sam želio reći)
Da, to mi je bio trigger...Ali i inace ja mislim da nije bioloski pa psiholoski nego psiholoski pa bioloski - ali to je vec jedna stara poznata ovoforumska razlika u stavovima....

Quote:
Ne tvrdim niti da se hipotetski konstrukti ne mogu mjeriti, pa cijela psihometrija se bavi problemima mjerenja u psihologiji. Ono što je tu po meni jako važno je to da treba biti svjestan relativnosti konstrukata. To je možda najevidentnije kod konstrukta IQ-a i inteligencije. Puno pristupa, puno definicija, puno teorija i puno testova.
S tim se slazem al mi je upitna ona shema (ne kazem da si ti to rekao nego opcenito govoreci) da je znanost samo ono sto se moze empirijski provjeriti. (Ne samo radi toga sto je to zastarjeli stav, vec samim time sto je, kao sto i sam kazes, neku varijablu ko npr. "inteligencija" jako tesko za izmjeriti, a kamoli da ne kazem kakvih sve problema ima s nekim drugim operacionalizacijama.) To je razlog radi kojeg sam djelomicno skepticna prema operacionalizaciji psihe, vidjela sam neke upitnike sa jako sumnjivim operacionalizacijama... Pa onda postoji tona pristupa od kojih su svi, kak kazes, relativni. No, to je vec tema za neki topic "diskusija o znanosti". Eto, sori za offtopic.

Quote:
Hm ... mislim da ce to teško ići a da se ne uvedu smjerovi u studij psihologije ... netko možda ne želi biti psihoterapeut, već se baviti npr. kadrovskom psihologijom ...
Ono što se ja bojim da od psiholog=psihoterapeut neće biti ništa ... ne znam tko se pita u tom slučaju za mišljenje, ali ako je suditi po ljudima u društvu psihologa ili u komori, nekako sumnjam u to .... nadam se da griješim.
Ali tu je uz ostale problema i problem edukacije studenata ...
Ontopic, ma ja pitam zato jer je po Bolognskom 2 godine diplomskog studija nakon 3 preddiplomskog pa me zanima dal su mozda uveli smjerove na te 2. Makar pretpostavljam da to ni oni sami ne znaju
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 01:17   #66
Quote:
Lali kaže:
Da, to mi je bio trigger...Ali i inace ja mislim da nije bioloski pa psiholoski nego psiholoski pa bioloski - ali to je vec jedna stara poznata ovoforumska razlika u stavovima....
Glavno da se uzajamno postujemo ... osim toga uvid u gledište druge strane širi i vlastiti perspektivu

Quote:
Lali kaže:
No, to je vec tema za neki topic "diskusija o znanosti". Eto, sori za offtopic.
Mogli bi jednom otvoriti i temu o naravi psihologije, iako se ta tema pomalo provlači kroz mnoge teme ovdje, pa mozda i nema smisla za tu temu ...

Quote:
Lali kaže:
Ontopic, ma ja pitam zato jer je po Bolognskom 2 godine diplomskog studija nakon 3 preddiplomskog pa me zanima dal su mozda uveli smjerove na te 2. Makar pretpostavljam da to ni oni sami ne znaju
Pa koliko sam ja cuo uvedeni su smjerovi u studiju psihologije ... bilo bi zgodno kad bi neki student psihologije malo objasnio kako sada stvari stoje.
Ja mislim da u ovom stanju tržišta rada smjerovi nisu dobra stvar ... načelno jesam za smjerove, ali u ovom trenutku u Hrvatskoj ne.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 08:14   #67
Quote:
Lady Grey kaže:
Hm. U sklopu gestalt edukacije predviđeno je prolaženje minimalno 100 sati individualne terapije (daklem terapije kod terapeuta na SEBI), kao i prve dvije godine edukacije koje su kroz grupni rad namijenjene uglavnom radu na sebi kao budućem terapeutu. Tako da tvoja teza o nerješavanju vlastitih problema baš ne drži vodu. Uostalom, pronađi mi mental health stručnjaka bez problema.
moj vid je stabilnosti, da kad i imaš problem da aktivno radiš na njegovom rješenju. Znaš onu ako nisi dio rješenja onda si dio problema Stoga ne mislim da su mental health stručnjaci bez problema, već da se uspješno nose sa njima.

Quote:
Lady Grey kaže:
Postoje tzv. iskustvene i izborne radionice, na kojima tvoji budući teacheri stječu dojam koliko si ti "stabilna" osoba i koliko je gestalt način rada uopće prikladan tvom habitusu. Nakon svake godine edukacije (ima ih sveukupno 4) provodi se tzv. feedback, odnosno davanje povratne informacije teachera o tome jesi li spremna za nastavak edukacije. Toliko o "stabilnosti".
ovo mi se jako sviđa.

hvala ti na detaljnijim informacijama o geštaltu, dosta toga je sada jasnije. mislim da u skorije vrijeme neće biti prilike za moje geštalt obrazovanje, ali jednog dana... sa 80 g.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 23:16   #68
Quote:
zordi kaže:
hvala ti na detaljnijim informacijama o geštaltu, dosta toga je sada jasnije. mislim da u skorije vrijeme neće biti prilike za moje geštalt obrazovanje, ali jednog dana... sa 80 g.
Nema na čemu. Ne odustaj!
Lady Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 17:13   #69
Za dipl. psihologije: KBT edukacija u Splitu

U Splitu se organizira edukacija iz kognitivno-bihevioralne terapije za diplomirane psihologe i liječnike.
Detalji su na free-zd.t-com.hr/psih/
majmun81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 18:04   #70
moze mi neko reci kako se postaje klinicki psiholog u hrvatskoj i koje ovlasti on ima?

(sorry, ako negdje pise odgovor, ali novi sam kolac ovdje pa se ne snalazim najbolje po mnostvu ovih tema. )

OleLole is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 04:48   #71
imala sam dojam da ovdje ima nekoliko psihologa odn. studenata psihol. koji bi to trebali znati pa se ponadah da mi bi neko to mogao reci. ili bar neki link postaviti.
anybody?

plus me zanima je li se bez problema priznaje diploma stecena u inozemstvu. (petogodisnji studij, akademski naziv: mag.rer.nat. ili mag.phil.)
OleLole is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 06:21   #72
Sad s Bolognskim sistemom vrijede, odnosno vrijedit će vjerojatno neka druga pravila nego prethodnih godina, a vjerojatno se ta nova pravila tiču i priznavanja strane diplome.
Prije je za kliničkog psihologa postojala specijalizacija, a sad kako to izgleda nemam pojma ...
Najbolje da netko tko trenutno studira napiše nešto o tome ...
I probaj pretražiti na
http://psihologija.ffzg.hr/
možda imaš tamo neke informacije
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 08:12   #73
psihologija po Bologni pretpostavlja 3+2, gdje bi u ove sljedeće dvije mogao izabrati čime se želiš baviti. npr. socijalna, klinička, organizacijska... dal to funkcionira, nemam pojma s obzirom da je tek počelo.

stranu diplomu bi trebalo nostrificirati, pogledaj na http://www.mvpei.hr/hmiu/tekst.asp?q=m003
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 16:14   #74
mene zanima što klinički psiholog u pravilu radi?
Osim dijagnostike po bolnicama.. samo to ?

Mislim, jako smiješno s obzirom na činjenicu da psihijatar - koji nema dozvolu i obrazovanje za psihoterapeuta - može bez problema davati i terapije..

sve je to strašššnooo nesređeno u ovoj zemlji

a uostalom, vani ima tako dobrih undergraduate i graduate degree smijerova a ne samo ko kod nas ta klasična tupa psihologija koju bi trebalo zakonom zabranit jer sa *psihom* nema veze
__________________
gledaj moju malu kako ide niz ulicu
primjecujes li boju na njenom obrazu
danas je prvi dan u proljecu i ona uziva kao da je posljednji
lilu! is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 16:50   #75
Quote:
lilu! kaže: Pogledaj post
mene zanima što klinički psiholog u pravilu radi?
Osim dijagnostike po bolnicama.. samo to ?
Koliko sam ja čuo, veliki dio kliničkih psihologa radi puno dijagnostike, a malo ostaloga ...
Quote:
lilu! kaže:
Mislim, jako smiješno s obzirom na činjenicu da psihijatar - koji nema dozvolu i obrazovanje za psihoterapeuta - može bez problema davati i terapije..
Ali psihijatri imaju jednu prednost ... smiju davati farmakoterapiju.
A što se tiče psihoterapija, koliko znam, niti klinički psiholozi, kao takvi nemaju licencu neke psihoterapijske škole, to je nešto za što se educira "sa strane".
Quote:
lilu! kaže:
sve je to strašššnooo nesređeno u ovoj zemlji
Treba to dovesti u red, ali nekako nisam optimističan glede toga. Ako se i "dovede u red" netko će biti zakinut.

Quote:
lilu! kaže:
a uostalom, vani ima tako dobrih undergraduate i graduate degree smijerova a ne samo ko kod nas ta klasična tupa psihologija koju bi trebalo zakonom zabranit jer sa *psihom* nema veze
A gle, ja ne bih nikada studirao psihologiju da se nudi samo smjer u kojem se radi s ljudima, poput kliničke (meni osobno uz razvojnu psihologiju, najmanje zanimljiv dio psihologije) ... radije bih radio bilo što drugo nego to.
A što se smjerova tiče, s obziroma na stanje na tržištu rada, nisam siguran da je to dobra ideja. Načelno da, ali mislim da situacija u Hr. ne pogoduje tom rješenju.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 17:19   #76
Quote:
Mad Scientist kaže: Pogledaj post
Ali psihijatri imaju jednu prednost ... smiju davati farmakoterapiju.
A što se tiče psihoterapija, koliko znam, niti klinički psiholozi, kao takvi nemaju licencu neke psihoterapijske škole, to je nešto za što se educira "sa strane".
pa da, znam, ali psihijatri koji su u biti vani p-docovi (pill doc) ako nisu dodatno educirani za terapiju ne smiju je provoditi, a kod nas očito je specka iz psihijatrije dovoljna da daješ terapiju(pa i privatno) zbog nedostatka psihoterapeuta a i vjerojatno monopola psihijatra i rupa u zakonu

Quote:
A gle, ja ne bih nikada studirao psihologiju da se nudi samo smjer u kojem se radi s ljudima, poput kliničke (meni osobno uz razvojnu psihologiju, najmanje zanimljiv dio psihologije) ... radije bih radio bilo što drugo nego to.
ok, al ja recimo ne razumijem čime se ostatak psihologije bavi?
mislim, zar je istraživanje reakcija na podražaje, ono kad te lupim po malom prstu na nozi za kolko milisekundi ćeš osjetit bol (to sam čula da se takve stvari mjere itd ) stvarno u području psihe?
__________________
gledaj moju malu kako ide niz ulicu
primjecujes li boju na njenom obrazu
danas je prvi dan u proljecu i ona uziva kao da je posljednji
lilu! is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 17:37   #77
Quote:
lilu! kaže: Pogledaj post
pa da, znam, ali psihijatri koji su u biti vani p-docovi (pill doc) ako nisu dodatno educirani za terapiju ne smiju je provoditi, a kod nas očito je specka iz psihijatrije dovoljna da daješ terapiju(pa i privatno) zbog nedostatka psihoterapeuta a i vjerojatno monopola psihijatra i rupa u zakonu
Ja mislim da psihoterapija, tj. psihoterapeutska praksa nije u zakonu regulirana (neka me ispravi netko ako griješim).
I sumnjam da postoji nekakva formalno pravna suradnja na relaciji psihoterapijskih škola i zakonodavca.
Tj. ako netko dobije licencu za neku terapiju, nisam siguran da to išta znači u tom smislu.

Quote:
lilu! kaže:
ok, al ja recimo ne razumijem čime se ostatak psihologije bavi?
mislim, zar je istraživanje reakcija na podražaje, ono kad te lupim po malom prstu na nozi za kolko milisekundi ćeš osjetit bol (to sam čula da se takve stvari mjere itd ) stvarno u području psihe?
... između ostaloga i to. Mi smo na faksu obrađivali psihofiziku ... odnos između intenziteta podražaja i intenziteta osjeta, apsolutni i diferencijalni limeni i td. To se radilo u ranim fazama razvoja psihologije.

Joj pa imaš puno toga što je psihologija, a nije klinička psihologija.
Npr. Socijalna psihologija (psihologija socijalizacije, stavovi, grupna dinamika, socijalna kognicija itd.), kognitivna psihologija (percepcija, učenje, pamćenje, mišljenje, jezik), psihologija ličnosti, psihologija rada, psihološki aspekti ergonomije ... itd.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 17:56   #78
Quote:
Mad Scientist kaže: Pogledaj post
Ja mislim da psihoterapija, tj. psihoterapeutska praksa nije u zakonu regulirana (neka me ispravi netko ako griješim).
I sumnjam da postoji nekakva formalno pravna suradnja na relaciji psihoterapijskih škola i zakonodavca.
Tj. ako netko dobije licencu za neku terapiju, nisam siguran da to išta znači u tom smislu..
da, nije zakonom regulirana. Barem nije bila u 11 mjesecu kad sam ja tako dobila sluzbeno odgovor od HPD-a.
__________________
gledaj moju malu kako ide niz ulicu
primjecujes li boju na njenom obrazu
danas je prvi dan u proljecu i ona uziva kao da je posljednji
lilu! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 16:01   #79
hvala na odgovorima.
OleLole is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 19:13   #80
sad je po bologni sve drugačije. ne znam za druge studije, nešto sam načula da je u rijeci od početka sve orijentirano na kliničku psihologiju.. inače studiram u zadru i tu nakon preddiplomskog možeš birat jedan od tri "modula":klinički, edukacijsko-razvojni ili industrijsko-organizacijski.. mislim da se tako zovu.. ja sam tek nedavno upisala pa i ne znam kako će bit dalje, zasad su nam predavanja ponajviše orijentirana na eksperimentalno proučavanje, znanstvene metode i to.. a pošto još niko još nije proša kroz taj bolonjski sistem, morat ćemo još malo pričekat da vidimo jel se zbilja nešto prominilo i na što to sve sad sliči..
principessa_007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.