Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2023., 11:42   #1
Što bih voljela da sam znala u organizaciji vjenčanja

Savjeti iz vlastitog iskustva, koji će vam uštedjeti živce, a koje naučite na vlastitoj koži ili vam ih kažu nakon vjenčanja
__________________
Govor je stroj za razvlačenje emocija... (Flaubert)
teicay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 13:34   #2
Nakon iskustva organizacije vlastitog vjenčanja i s odmakom od par mjeseci od istog, voljela bih da sam znala:

1. da po svadbi otprilike otkaže oko 40 ljudi, to je neki prosjek iz mog iskustva i iskustva mojih prijateljica.

Navedeno je važno jer vam to može povisiti cijenu stolice, a ponekad i ukazati na potrebu mijenjanja prostora, ako je u pitanju vjenčanje ispod 100 ljudi. Primjerice, mi smo trebali imati oko 130 gostiju, na kraju smo pali na 80-ak i morali platiti 100 stolica jer je to minimum isplativosti određenoj sali.

2. da vam je nakon korone kada su cijene stolica značajno skočile, pametno imati vjenčanje od minimalno 160-170 ljudi da se pokrijete, sve ispod toga ostajete u minusu (četiri prijateljice u različitim dijelovima RH s nimalo ekstravagancije ostale u minusu)

3. da je većina grafičkih usluga neprofesionalna i da recenzije ništa ne znače pa je to potrebno rješavati puno ranije jer ćete dio vremena gubiti i na vraćanje proizvoda i ponovni tisak (dogodilo se s pozivnicama, reverima i platnenim vrećicama kao zahvalnicama, sve kod različitih davatelja usluga s odličnim recenzijama)

4. da u organizaciji treba presjeći i jasno i glasno reći što želiš te ne popuštati pritiscima (vremenskim ili bilo kakvim drugim) - svi će se pokušavati uplesti, osim mladoženje koji u najvećem dijelu slučajeva bude nezainteresiran, tj. njemu je svejedno i sve prepušta mladenki, koja nastoji udovoljiti što većem broju ljudi, što jednostavno nije izvedivo (imajte svoju viziju i držite je se koliko je moguće, neovisno o željama roditelja, kumova i onog što se kao mora)

5. da se većina pružatelja usluga u industriji vjenčanja usprkos visokim cijenama vodi time da je to samo jednom (famozno APP), da im usmena predaja/preporuka nije bitna jer je broj vjenčanja nakon korone velik i da se jednostavno neće potruditi pa je preporučljivo, barem ono što možeš, obaviti sama ili uz pomoć prijatelja (primjerice, dekoraciju ulaza, popis gostiju, zahvalnice i sl. ili uzeti salu koja već ima uhodan tim i nudi takav paket u kojem se pazi i na vizualni dio)

6. da ne treba ništa pretpostavljati, već postavljati glupa pitanja (ako piše kava nakon večere - kakva, instant ili turska, mi smo očekivali tursku, dobili instanticu, na što su gosti prigovarali), plus ne očekivati da ćeš dobiti prozivod sa slike (mašne za aute nikada ne dolaze složene, već ih je potrebno sam složiti na povlačenje, pri čemu se mnoge trgaju pa je potrebno uzeti veći broj)

7. riješiti sa salom poslužuje li po stolovima mladenačku tortu gostima (u nekim salama osoblje to izbjegava pod izlikom da se torta ne osuši i sl. biseri, zapravo da bi imali što manje posla za istu plaću)

8. da će domaćin sale i konobari požurivati sve jer su isto plaćeni radili do dogovorenog fajrunta ili završili ranije pa ne treba podleći njihovim pritiscima (prijateljici je to bend savjetovao, nas je izvozao domaćin sale, stalno nastojeći promijeniti protokol i požurujući sve, iako smo prethodno s glazbom dogovorili detaljan protokol, koji je ovaj stalno pokušavao mijenjati)

9. da treba naglasiti da se mladenki ostavi živo rezano cvijeće koje je dekoracija mladenačkog stola da ih mladenka može podijeliti gostima ili uzeti sebi (ovako cvijeće pokupi osoblje sale jer cvjećarki ostanu samo njezini rekviziti - lampice, svijeće, vaze i sl., koje iznova koristi)

10. da će dosta pružatelja usluga koristiti ležeran pristup da bi zamaskirali neprofesionalnost i nedostatke usluga te da ne treba popuštati unaprijed posramljivanju kako su sve mladenke bridezille ako traže kvalitetu usluge
- Treba cijelo vrijeme jasno komunicirati svoja očekivanja i tražiti kvalitetu usluge koja je skupo plaćena (ja sam se povlačila i ostala nezadovoljna, umjesto da sam na vrijeme iskomunicirala svoja očekivanja i upozorila na propuste i tražila njihov ispravak). To je vaš teško zarađeni novac, a ovo je industrija usluga kao svaka druga i treba kao naručitelj postaviti jasne zahtjeve i standarde.

11. tražiti da se uslikaju kadrovi pripreme za vjenčanje, čak i ako nemate adekvatan prostor (to nije puko slikanje odijevanja kako sam pogrešno doživljavala, već je više do detalja, npr. cipela, prstenja, frizure i sl. koje želite pamtiti od tog dana i koje fotografi kasnije stavljaju u svoje portfelje jer im najbolje ispadnu). Mi nismo imali adekvatan prostor jer su nam roditelji došli kao vanjski pa je sve bilo u kaosu, ali se mogao iskoristiti apartman koji smo dobili od sale ili bilo kakva bijela podloga

12. nažalost voditi računa o tome što slikaju fotografi tj. inzistirati da uslikaju roditelje i kumove. Nama se sve pomaklo zbog moje raspadnute frizure (frizer je odlučio zaigrati se i napraviti frizuru drugačije nego probnu pa se sve raspalo na šminkanju i bilo je potrebno ispočetka raditi valove) te smo fotografu rekli da ćemo se kasnije slikati s roditeljima, umjesto na dočeku gostiju, do čega jednostavno nije došlo, usprkos dogovoru (njegov izgovor je da se nije želio nametati). Taj dan svi dolaze vama i imaju tisuću i jednu primjedbu, komentar i ideju te je sjajno ako se možete osloniti na fotografa da on vodi računa i snimi kadrove koje ste dogovorili (u smislu osnovno - priprema, roditelji, kumovi, crkva, prvi ples i rezanje torte), u protivnom ćete sami morati inzistirati da vas fotkaju ili zadužiti nekog da o tome vodi računa ili jednostavno ostati bez bitnih kadrova u danu koji nema reprizu.

13. jasno dati fotografu upute što želite i ne oslanjati se na njegov/njezin napucani profil na instagramu/facebooku u iščekivanju da čovjek zna što radi, da mu dajete kreativnu slobodu i da će valjda ispasti dobro. U suprotnom ćete završiti s mutnim wannabe umjetničkim fotkama, slikama hrane koje su vam nebitne, ponovljenim kadrovima i nedostatkom onog što ste smatrali bitnim, ali niste komunicirali (spontani trenutci, slike dragih ljudi koji sjede za stolovima pa nisu uopće uslikani jer nisu na plesnom podiju, a otišli su prije službenog fotkanja tijekom darivanja). Opet, pretpostavka je majka mnogih zaheba - razgovarajte, dogovarajte, na vrijeme prigovarajte ako za tim ima potrebe.

14. da nešto što je bilo dobro kod drugog, ne mora biti dobro i kod vas (primjerice, fotograf može imati loš dan, DJ može ponoviti iste greške forsiranja govora kumova i puštanja pjesama koje nisu na playlisti koje je radio kod vaših prijatelja, a što vi kao gost prethodno niste uočili), kao i da je ponekad samo stvar dojma pa je uputno pitati mladence kakvo je zaista bilo njihovo iskustvo s nekim pružateljem usluge (vama se može činiti super, a kad pitate mladence, oni će vam moći reći je li kod pružatelja određene usluge bilo grešaka, problema u dogovoru, bilo kakve nekorektnosti).


Molim vas da dodajete lekcije koje ste pokupile u praksi ili savjete koje ste dobile putem.

Svrha je da si međusobno pomognemo i olakšamo organizaciju vlastitog vjenčanja.

Želim vam svima sretan brak, besprijekornu uslugu i dobar provod!
__________________
Govor je stroj za razvlačenje emocija... (Flaubert)
teicay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 13:45   #3
Ajde...gledaj to kao školu, drugo vjenčanje ćeš si organizirati kvalitetnije i zaraditi...
__________________
negdje sam se izgubio...
brontosaur.69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 13:48   #4
Quote:
brontosaur.69 kaže: Pogledaj post
Ajde...gledaj to kao školu, drugo vjenčanje ćeš si organizirati kvalitetnije i zaraditi...
Ako je zarada jedino što je uhvaćeno iz posta (a pisalo se o pokriću, a ne zaradi), uzalud je napisan post. P. S. Gledam kao školu i dijelim naučeno, iako svi i dalje preferiramo raditi vlastite greške ��
__________________
Govor je stroj za razvlačenje emocija... (Flaubert)
teicay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 14:06   #5
ovo što si napisala zvuči kao prva svadba moje sestre.



na drugoj joj je bilo 20 ljudi, bila je znatno sretnija i opuštenija, a bogami i taj brak dulje traje.

moj savjet - napravite pir sukladno svojim financijskim mogućnostima. dakle, ne da se pokrijete već da sami i iz svog džepa sve platite, a ako nemate taj novac, onda ga naprosto nećete praviti. to bi trebao biti lijep dan, a ne dan u kojima crnčite od nula do 24 i onda brinete o tome hoćete li imati novca za platiti pir na račun tuđih darova ili ne, nema potrebe da se itko sramoti na takav način.
poison.Ivy is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 14:11   #6
Quote:
poison.Ivy kaže: Pogledaj post
ovo što si napisala zvuči kao prva svadba moje sestre.



na drugoj joj je bilo 20 ljudi, bila je znatno sretnija i opuštenija, a bogami i taj brak dulje traje.

moj savjet - napravite pir sukladno svojim financijskim mogućnostima. dakle, ne da se pokrijete već da sami i iz svog džepa sve platite, a ako nemate taj novac, onda ga naprosto nećete praviti. to bi trebao biti lijep dan, a ne dan u kojima crnčite od nula do 24 i onda brinete o tome hoćete li imati novca za platiti pir na račun tuđih darova ili ne, nema potrebe da se itko sramoti na takav način.
moj moto oko svadbe je bio, radim svadbu na nacin da mogu sam platiti cijeli iznos bez da se znojim koliko sam dobio od gostiju, a gostima sam rekao da dodju i zabave se bez ikakve obveze donošenja darova...što reći, bilo je odlicno...
__________________
negdje sam se izgubio...
brontosaur.69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 14:34   #7
Nije uopće bio problem u financijskom dijelu, sama sam pokrila sve troškove raspoloživim novcem sa svog tekućeg računa (dakle, nije bilo potrebe niti da zahvaćam u oročenu ušteđevinu, o njegovim sredstvima uopće niti ne pričam jer sama dobro zarađujem). Kad se zbroji sve potrošeno te ono dobiveno što sam kasnije uložila na račun, nije došlo do pokrića, što je bilo moje očekivanje. Htjela sam malu svadbu samo sa roditeljima i kumovima, popustila sam radi roditelja i prijatelja, izmučila se s organizacijom i uočila hrpu propusta (mojih i tuđih, od strane "profesionalaca"). Stvar je u svim greškama koje sam iz neznanja napravila putem i koje bih voljela da sam znala i za koje lekcije se nadam da će pomoći drugima. Pogotovo ovo da se u svim salama žure da što prije završe i da se ne treba smesti, kao i da recenzije većine usluga nisu vjerodostojne. Svrha nije bila kuknjava, zato služe prijateljice
__________________
Govor je stroj za razvlačenje emocija... (Flaubert)
teicay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 15:03   #8
Quote:
teicay kaže: Pogledaj post
...
4. da u organizaciji treba presjeći i jasno i glasno reći što želiš te ne popuštati pritiscima (vremenskim ili bilo kakvim drugim) - svi će se pokušavati uplesti, osim mladoženje koji u najvećem dijelu slučajeva bude nezainteresiran, tj. njemu je svejedno i sve prepušta mladenki, koja nastoji udovoljiti što većem broju ljudi, što jednostavno nije izvedivo (imajte svoju viziju i držite je se koliko je moguće, neovisno o željama roditelja, kumova i onog što se kao mora)
Zbog ovog dijela tipujem da će biti i druga svadba
bejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 15:28   #9
Quote:
teicay kaže: Pogledaj post
Sama sam pokrila sve troškove raspoloživim novcem sa svog tekućeg računa (dakle, nije bilo potrebe niti da zahvaćam u oročenu ušteđevinu, o njegovim sredstvima uopće niti ne pričam jer sama dobro zarađujem).

Kad se zbroji sve potrošeno te ono dobiveno što sam kasnije uložila na račun, nije došlo do pokrića, što je bilo moje očekivanje.


Quote:
bejo kaže: Pogledaj post
Zbog ovog dijela tipujem da će biti i druga svadba

Ja zbog ovog.

__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 15:38   #10
S puno toga se ne slažem, subota je, dokona sam, odoh pisati po redu.
Kao profesionalna svadbaruša sam u jednom periodu života imala preko 10 svadbi godišnje, reference dostavljam na zahtjev
Quote:
teicay kaže: Pogledaj post
Nakon iskustva organizacije vlastitog vjenčanja i s odmakom od par mjeseci od istog, voljela bih da sam znala:

1. da po svadbi otprilike otkaže oko 40 ljudi, to je neki prosjek iz mog iskustva i iskustva mojih prijateljica.
Iz mog iskustva i mojeg društva, otkazuje do 10 ljudi. I to na brojku od 200-300 pozvanih.

Mi smo pozvali 253 osobe, na svadbu je došlo 250.
Za jednog prijatelja smo pretpostavili da neće doći, jedna prijateljica koja ima neku tešku obiteljsku situaciju i otkazao je jedan prijatelj koji ne živi u HR.
Quote:
2. da vam je nakon korone kada su cijene stolica značajno skočile, pametno imati vjenčanje od minimalno 160-170 ljudi da se pokrijete, sve ispod toga ostajete u minusu
Na ovo nemam komentara.
Quote:
3. da je većina grafičkih usluga neprofesionalna i da recenzije ništa ne znače pa je to potrebno rješavati puno ranije jer ćete dio vremena gubiti i na vraćanje proizvoda i ponovni tisak (dogodilo se s pozivnicama, reverima i platnenim vrećicama kao zahvalnicama, sve kod različitih davatelja usluga s odličnim recenzijama)
Hm, ponekad kad jedna osoba ima problem s više njih dobro je zapitati se je li možda u toj jednoj osobi problem?
Quote:
4. da u organizaciji treba presjeći i jasno i glasno reći što želiš te ne popuštati pritiscima (vremenskim ili bilo kakvim drugim) - svi će se pokušavati uplesti, osim mladoženje koji u najvećem dijelu slučajeva bude nezainteresiran, tj. njemu je svejedno i sve prepušta mladenki, koja nastoji udovoljiti što većem broju ljudi, što jednostavno nije izvedivo (imajte svoju viziju i držite je se koliko je moguće, neovisno o željama roditelja, kumova i onog što se kao mora)
Žao mi je da tako doživljavaš vlastitog partnera za kojeg si se upravo udala.
Quote:
5. da se većina pružatelja usluga u industriji vjenčanja usprkos visokim cijenama vodi time da je to samo jednom (famozno APP), da im usmena predaja/preporuka nije bitna jer je broj vjenčanja nakon korone velik i da se jednostavno neće potruditi
Iz mog iskustva, ovo ne može biti dalje od istine.
Quote:
6. da ne treba ništa pretpostavljati, već postavljati glupa pitanja (ako piše kava nakon večere - kakva, instant ili turska, mi smo očekivali tursku, dobili instanticu, na što su gosti prigovarali)
Dramatično. Kako su gosti preživjeli instant kavu?
Quote:
7. riješiti sa salom poslužuje li po stolovima mladenačku tortu gostima
Ok.
Quote:
8. da će domaćin sale i konobari požurivati sve jer su isto plaćeni radili do dogovorenog fajrunta ili završili ranije pa ne treba podleći njihovim pritiscima (prijateljici je to bend savjetovao, nas je izvozao domaćin sale, stalno nastojeći promijeniti protokol i požurujući sve, iako smo prethodno s glazbom dogovorili detaljan protokol, koji je ovaj stalno pokušavao mijenjati)
Ovo nikad nigdje nisam doživjela da su se mladenci i gosti požurivali. Referenca mi je barem 50-60 svadbi, na većini njih smo muž i ja ostali među zadnjih 10 gostiju
Quote:
9. da treba naglasiti da se mladenki ostavi živo rezano cvijeće koje je dekoracija mladenačkog stola da ih mladenka može podijeliti gostima ili uzeti sebi
Nisam htjela cvijeće.
Quote:
10. da će dosta pružatelja usluga koristiti ležeran pristup da bi zamaskirali neprofesionalnost i nedostatke usluga te da ne treba popuštati unaprijed posramljivanju kako su sve mladenke bridezille ako traže kvalitetu usluge
- Treba cijelo vrijeme jasno komunicirati svoja očekivanja i tražiti kvalitetu usluge koja je skupo plaćena (ja sam se povlačila i ostala nezadovoljna...)
Nakon ovakvog posta, teško mi je povjerovati da si se povukla, ali ok.
Quote:
11. tražiti da se uslikaju kadrovi pripreme za vjenčanje
Nisam tražila, fotograf je vodio računa o tome.
Quote:
12. nažalost voditi računa o tome što slikaju fotografi tj. inzistirati da uslikaju roditelje i kumove. Nama se sve pomaklo zbog moje raspadnute frizure
Žao mi je zbog frizure
Quote:
13. jasno dati fotografu upute što želite i ne oslanjati se na njegov/njezin napucani profil na instagramu/facebooku u iščekivanju da čovjek zna što radi
Pa da, kad angažiram keramičara za posao, vjerujem da on zna dobro zalijepiti pločice. Kad angažiram fotografa, vjerujem da on zna što je bitno fotkati.
Nemam nijednu fotku nebitne hrane s vjenčanja, imam samo hrpu fotki bitnih ljudi.
Quote:
14. da nešto što je bilo dobro kod drugog, ne mora biti dobro i kod vas (primjerice, fotograf može imati loš dan...)
Naravno. Nisam se morala udavati da budem toga svjesna

Moj je savjet oko vjenčanja da je to dan u kojem muž i ja s ljudima koje volimo želimo podijeliti našu sreću.
Bitno mi je da nas dvoje, na način na koji smo mi htjeli, proslavimo s familijom i prijateljima nama najvažniji trenutak našeg života.

Neću brojati komade janjetine niti me briga je li kava turska.
Razumijem da je nekome to bitno, meni nije.
A iz perspektive gosta na jako puno svadbi mogu ti reći da me ni kao gosta ništa ne smeta ako sam došla na svadbu ljudi koje volim.
bejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 15:41   #11
Quote:
teicay kaže: Pogledaj post
Nije uopće bio problem u financijskom dijelu, sama sam pokrila sve troškove raspoloživim novcem sa svog tekućeg računa (dakle, nije bilo potrebe niti da zahvaćam u oročenu ušteđevinu, o njegovim sredstvima uopće niti ne pričam jer sama dobro zarađujem).

Kad se zbroji sve potrošeno te ono dobiveno što sam kasnije uložila na račun, nije došlo do pokrića, što je bilo moje očekivanje. ...
Dobro zarađuješ, ali je tvoje očekivanje bilo da svadbu pokriju tj. isfinanciraju gosti

Kad radim bilo koju vrstu proslave da proslavim bitni događaj u svojem životu, ne očekujem da će je gosti isplatiti svojim poklonima

Čekam dan kad će se za svadbe početi prodavati ulaznice kako bi mlada bila sigurna da će se svadba pokriti
Samo čini mi se da bi tek tad mnoge mlade ostale razočarane kad prodaja karata ne bi išla
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 16:00   #12
Pitanje je i što si ti ponudila kao klijent tim profesionalcima. S čim su oni morali raditi? Nisi ni sa čim bila zadovoljna.
Možda je tvoj maksimum iskazivanje emocija, ukusa, elegancije, dotjeranost, spontanosti - za čim god da si težila - značajno manji od nečijeg tuđeg. Puno puta se ljudima zapravo ne sviđa vidjeti sebe.

Misliš da je dizajneru isto raditi s vretenastim skladnim tijelom od 180 ili nekim medijanom (mlade!) hrvatske žene koja se trenutno šeta po trgu bana? Nikad, ali nikad neutrenirana otkrivena ženska ruka neće izgledati dobro (ni u živo ni na fotografijama) kao vitka i oblikovana. Znači li to da Danielle Frankel ili Berta trebaju modele veće od 34/36? Ne. Jesu li reklame i instagram nerealni ili imaju svog idealnog klijenta kojem se obraćaju?

Normalno da će ti DJ pokazati snimke vjenčanja i atmosfere na kojem je npr. bila i ekipa iz plesne škole, pa znaju korake petnaestak plesova, a možda većina tvojih gostiju tek nabada dvokorak. Možda netko ima dobru upjevanu ekipu koja se svake subote sastaje uz gitaru u vikendici i super su si opušteni. Njihovo će vjenčanje biti puno zabavnije od tvog, snimka će biti puno bolja od tvoje (ili moje, da se razumijemo, obraćam ti se u drugom licu, a možda bolje da sam pisala neutralno, jer te zapravo ne želim kritizirati). Oni neće misliti da su bacili novce na tog ponuđača usluge.

Normalno da će ti svatko u svom portfoliu pokazati vilu Šehezeradu u Dubrovniku ili neku stanciju i stilski uređene sobe od 80 kvadrata i 6 metara visine (ako je tamo ili u sličnom ambijentu radio, jasno). Nije realno očekivanje da ćeš ti dobiti isto ili slično, ako, kao što kažeš, nisi ni pripremila i očistila prostor neke pristojne veličine da se mogu fotografirati pripreme. Pretpostaviti ću u stanu nemaš prostor sličan nekom boljem hotelskom apartmanu na raspolaganju. Po mom bi bila greška da ti je to profesionalac fotografirao nered, ako njegov stil rada nije naturalističko dokumentarni. Ne znam razmišljaju li oni tako, ali pretpostavljam da - ako govoriš da su skupi - da si uzela školovane profiće (ovo se sad malo sprdam, možda su priučeni poštari koji rade kao šesta ekipa nekome) koji neće raditi ispod svog standarda. Pogotovo ako znaju da ne mogu isporučiti standard koji nude klijentu u ponudi u okolnostima na koje ne mogu utjecati, jer ti ne kupuju i ne uređuju kuću, ne kupuju haljinu, ne biraju make up, ni frizuru.
Kao što ti operni pjevač neće pjevati u neadekvatnom prostoru ili ti neće moći ponuditi neku savršenu akustiku kao u za to konstruiranoj dvorani. Nemamo svi istu bazu od koje plastični kirurzi mogu napraviti holivudsku glumicu. Normalno da će državni odvjetnik dobiti slučaj za koji ima dovoljno dokaznog materijala, ali onaj za koji nema, makar se u oba slučaja radi o razbojništvu, neće.

Tako i tvoje vjenčanje i nečije tuđe, oba su vjenčanja, ali nije svako isto, ne zato što ti ponuđači nužno imaju loš dan, nego zato što ni ti možda nisi kao netko tko je koristio njihove usluge. Ne znači da su recenzije nužno neistinite.
Možeš ti dati uputa koliko hoćeš, s druge strane objektiva ili zvučnika ti se nalaze ljudi koji možda ne nude povratnu reakciju koju ti želiš vidjeti. Moja mama prigovara na hranu u Esplanadi, a svekrva se nije fotografirala od pričesti mlađeg sina, nadureno okreće glavu i stavlja ruku ispred lica. Vjeruj da je u njima problem, sve i da su kuhar, slastičar i fotograf imali najbolji mogući dan i inspiraciju.
11sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 16:05   #13
Jao, jao, kako će mladenka koja je jedva preživjela svoje vjenčanje preživjeti brak

Nadam se da ti jednom neće biti žao što si otvorila ovu temu iako je sama ideja dobra

Svadba je ono lijepo što čovjek organizira da bi obilježio svoj dan i razveselio prijatelje, iako stvari obično ispadnu onako koliko se truda uložilo

Najvažnije je imati viziju što želiš od vjenčanja.
Rosemary84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2023., 10:30   #14
Quote:
11sati kaže: Pogledaj post
Pitanje je i što si ti ponudila kao klijent tim profesionalcima. S čim su oni morali raditi? Nisi ni sa čim bila zadovoljna.
Možda je tvoj maksimum iskazivanje emocija, ukusa, elegancije, dotjeranost, spontanosti - za čim god da si težila - značajno manji od nečijeg tuđeg. Puno puta se ljudima zapravo ne sviđa vidjeti sebe.

Misliš da je dizajneru isto raditi s vretenastim skladnim tijelom od 180 ili nekim medijanom (mlade!) hrvatske žene koja se trenutno šeta po trgu bana? Nikad, ali nikad neutrenirana otkrivena ženska ruka neće izgledati dobro (ni u živo ni na fotografijama) kao vitka i oblikovana. Znači li to da Danielle Frankel ili Berta trebaju modele veće od 34/36? Ne. Jesu li reklame i instagram nerealni ili imaju svog idealnog klijenta kojem se obraćaju?

Normalno da će ti DJ pokazati snimke vjenčanja i atmosfere na kojem je npr. bila i ekipa iz plesne škole, pa znaju korake petnaestak plesova, a možda većina tvojih gostiju tek nabada dvokorak. Možda netko ima dobru upjevanu ekipu koja se svake subote sastaje uz gitaru u vikendici i super su si opušteni. Njihovo će vjenčanje biti puno zabavnije od tvog, snimka će biti puno bolja od tvoje (ili moje, da se razumijemo, obraćam ti se u drugom licu, a možda bolje da sam pisala neutralno, jer te zapravo ne želim kritizirati). Oni neće misliti da su bacili novce na tog ponuđača usluge.

Normalno da će ti svatko u svom portfoliu pokazati vilu Šehezeradu u Dubrovniku ili neku stanciju i stilski uređene sobe od 80 kvadrata i 6 metara visine (ako je tamo ili u sličnom ambijentu radio, jasno). Nije realno očekivanje da ćeš ti dobiti isto ili slično, ako, kao što kažeš, nisi ni pripremila i očistila prostor neke pristojne veličine da se mogu fotografirati pripreme. Pretpostaviti ću u stanu nemaš prostor sličan nekom boljem hotelskom apartmanu na raspolaganju. Po mom bi bila greška da ti je to profesionalac fotografirao nered, ako njegov stil rada nije naturalističko dokumentarni. Ne znam razmišljaju li oni tako, ali pretpostavljam da - ako govoriš da su skupi - da si uzela školovane profiće (ovo se sad malo sprdam, možda su priučeni poštari koji rade kao šesta ekipa nekome) koji neće raditi ispod svog standarda. Pogotovo ako znaju da ne mogu isporučiti standard koji nude klijentu u ponudi u okolnostima na koje ne mogu utjecati, jer ti ne kupuju i ne uređuju kuću, ne kupuju haljinu, ne biraju make up, ni frizuru.
Kao što ti operni pjevač neće pjevati u neadekvatnom prostoru ili ti neće moći ponuditi neku savršenu akustiku kao u za to konstruiranoj dvorani. Nemamo svi istu bazu od koje plastični kirurzi mogu napraviti holivudsku glumicu. Normalno da će državni odvjetnik dobiti slučaj za koji ima dovoljno dokaznog materijala, ali onaj za koji nema, makar se u oba slučaja radi o razbojništvu, neće.

Tako i tvoje vjenčanje i nečije tuđe, oba su vjenčanja, ali nije svako isto, ne zato što ti ponuđači nužno imaju loš dan, nego zato što ni ti možda nisi kao netko tko je koristio njihove usluge. Ne znači da su recenzije nužno neistinite.
Možeš ti dati uputa koliko hoćeš, s druge strane objektiva ili zvučnika ti se nalaze ljudi koji možda ne nude povratnu reakciju koju ti želiš vidjeti. Moja mama prigovara na hranu u Esplanadi, a svekrva se nije fotografirala od pričesti mlađeg sina, nadureno okreće glavu i stavlja ruku ispred lica. Vjeruj da je u njima problem, sve i da su kuhar, slastičar i fotograf imali najbolji mogući dan i inspiraciju.
Post je bio usmjeren na ono što bih voljela da sam znala i što je moglo biti bolje. Bila sam oduševljena ceremonijom u crkvi (svećenik se zbilja potrudio), trudom mladoženje oko prvog plesa i obilaženja gostiju, dragim prijateljima koji su se potrudili doći i s kojima sam se isplesala, činjenicom da je bilo lijepo vrijeme iako je trebala biti kiša, vjenčanicom, šminkom, frizurom (probnom i vjenčanom nakon popravka), pristupom vlasnika sale koji je maksimalno uslužan i profesionalan (osoblje mu se kompletno promijenilo prije 2 g jer nema tko raditi, ali sam to saznala tek nakon vjenčanja), cvjećarkom (vrhunska profesionalka), hranom, tortom i kolačima, klimatizacijom sale, instruktorom plesa koji nas je maksimalno opustio i imao smisla za crni humor. Bilo je više stvari koje su bile odlične i suradnika koje bi rado preporučila, ali to je ovdje offtopic.

Shvaćam ovo što pišeš o različitoj percepciji te da su dvije strane u tom odnosu, fotograf i klijent i da je važno da obje strane surađuju, kao i realna očekivanja. Bavila sam se fotografijom kao hobijem, bila članica dva fotokluba, osvojila jedno natjecanje i prestala nakon 4 godine kad je taj hobi zahtijevao daljnja ulaganja i više vremena koje nisam bila spremna uložiti. Namjerno to nisam spomenula fotografu, iako je vjerojatno skontao kad sam na kraju fotosesije pitala jel može duga ekspozicija da se snimi trag prskalica. Nisam nikad radila wedding fotografiju, ali znam što je dobar kadar. Ima nekoliko zaista dobrih kadrova u sesiji dva dana prije vjenčanja, ali kad pogledaš fotke samog vjenčanja, ne bude ti jasno što se dogodilo (fotke hrane, glazbe (detalji instrumenata i DJ pulta, kao da je profi fotkanje za njihov web), random zelenila, fotke s roditeljima samo iz crkve, po tri slična kadra određenih ljudi jedan za drugim, dok drugih ljudi uopće nema (a samo 80ak ljudi), nekoliko fotki samo sa donjim stražnjim dijelovima uzvanica (da bi se kao vidjeli detalji) itd. Krivim sebe što nisam inzistirala da se posebno slikamo s roditeljima, a što smo prethodno dogovorili. Išli smo na slikanje s kumovima nakon crkve, uopće se nisam sjetila u svoj gunguli pitati da se tada slikaju roditelji jer sam mislila da fotograf određuje kad se što fotka, kao što je bilo kod drugih. Kakva su vaša iskustva s tim?
__________________
Govor je stroj za razvlačenje emocija... (Flaubert)
teicay is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2023., 00:38   #15
Kad je netko nezadovoljan većinom usluga na svom vjenčanju, najčešće je ključ u jednom od dva razloga:
1. Birani su najjeftiniji izvođači sa TOP!TOP!TOP! recenzijama u grupama za ženice
2. Nije problem u izvođačima

Još češće je kombinacija oba faktora.
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2023., 14:13   #16
Sad se sjećam...
Jel tu na Žudu je davno bila nekakva forumašica koja je ostavljala dojam psihotično opsjednute kontrolom?

Isto je naganjala restoran, cvjećarku, onu koja joj je šivala ili kod nje kupila a la Yeti haljinu, budućeg sretnika, one sirote koji su radili pozivnice, fotografa itd.
U detalje je opisala to trančiranje, zahtijevanje i mrcvarenje nedužnih ljudi oko te svadbe.
Vidlo se kako u tome istinski uživa, a ne u vjenčanju.

Bogek dragi, nadam se da je mladoženja pobjegao vrlo brzo.

Treba uvijek ostati normalna, opuštena i prirodna. Nikoga ne zanima ljepota cvijeća, sale, jel jastučić rozi ili bijeli a snimke jedva ako pogleda uža familija.
Sa "joj Bože daj kad bu gotovo"
Dobro je imati to na umu i ne postati histerična bridezilla.

Zato kaj u 99% slučajeva ljudi tada zapamte samo histeričnu mladenku, napetosti, prekenjavanja i o tome kasnije pričaju. Ne o frizuru, sali i buketu. Nego kako je mladenka radila cirkus.
Takvo mi iskustvo.

Ne raditi od svadbe let na mjesec.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2023., 14:17   #17
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Sad se sjećam...
Jel tu na Žudu je davno bila nekakva forumašica koja je ostavljala dojam psihotično opsjednute kontrolom?

Isto je naganjala restoran, cvjećarku, onu koja joj je šivala ili kod nje kupila Yeti haljinu, budućeg sretnika, one sirote koji su radili pozivnice, fotografa itd.
U detalje je opisala to trančiranje, zahtijevanje i mrcvarenje nedužnih ljudi oko te svadbe.
Vidlo se da, u tome istinski uživa a ne u vjenčanju.

Bogek dragi, nadam se da je mladoženje pobjegao vrlo brzo.

Treba uvijek ostati normala, opušten i priroda. Nikoga ne zanima ljepota cvijeća, sale, jel jastučiće rozi ili bijeli a snimke jedva ako pogleda uža familija.
Dobro je imati to na umu i ne postati histerična bridezilla.

Zato kaj u 99% slučajeva ljudi tada zapamte samo histeričnu mladenku, napetosti, prekenjavanju i o tome kasnije pričaju. Ne o frizuru, sali i buketu.
Takvo mi iskustvo.

Ne raditi od svadbe let na mjesec.
Oh kako se varaš. Vidiš da su se ovoj gosti bunili na kavu.
(da je bila turska sigurno se ne bi bunili)
Gosti pamte sve i ako zajebeš, ogovaraju te s koljena na koljeno, ni praunuci ti se riješe sramote.
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2023., 14:23   #18
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
Oh kako se varaš. Vidiš da su se ovoj gosti bunili na kavu.
(da je bila turska sigurno se ne bi bunili)
Gosti pamte sve i ako zajebeš, ogovaraju te s koljena na koljeno, ni praunuci ti se riješe sramote.
Istina. Nemreš van na cestu. Objave i u Dnevniku kako ubrusi nisu bili snježno bijeli a ruže u vazi žute umjesto roskaste a i taj svekar je umjesto Prijateljice, Cveka i Graše, umjesto Hercegovkooo iz Mooostra, htio Potočić maleni i Volim Jožeka.Dakle strašno.



Ljudi se zabave, najedu, naplešu, iskoriste priliku lijepo se obući, daju lovu mladencima i idu doma... pa spavaju do 1.
To je smisao zabave. Dobar provodi i razveseliti nekoga.
Ne dokazivanje savršenstva i ostavljanje dojma na tetu iz Vinkovaca i ujaka iz Krapine.

Zamišljam... svi dragi ljudi oko mene, udajem se za voljenoga muškarca, sretna, ples, radost i veselje, dobra klopa a ja npr. bijesna mislim kako ću naribati fotografa jer me nije snimao iz druge ekspozicije da se vidi... grtalica.
Pardon prskalica.
To ili nakon svega dok gledam fotke plačem zbog te grt... prskalice koja nije na fotki.
Oh živote pito bez jabuka.



Toliko o temi. Bok.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2023., 14:33   #19
Quote:
Zla majkee kaže: Pogledaj post
Kad je netko nezadovoljan većinom usluga na svom vjenčanju, najčešće je ključ u jednom od dva razloga:
1. Birani su najjeftiniji izvođači sa TOP!TOP!TOP! recenzijama u grupama za ženice
2. Nije problem u izvođačima

Još češće je kombinacija oba faktora.
To nije većina usluga, već se opaske odnose na otkazivanje gostiju (točke 1 i 2, ne možeš utjecati) grafičke usluge (točka 3, riješeno nakon ispravaka i gubitka vremena), osoblje sale (točke 5 - 9, komunicirano vlasniku sale, nadam se da će drugima biti bolje) i fotografa (točke 10-14, nema pomoći, osim ako imate kakvu domišljatu ideju za popravak).

1. Usluge su birane u srednjem i višem cjenovnom rangu, po iskustvu prijateljica i portfelju (fotograf, DJ, cvjećarica, vjenčanica, šminkerica, frizer), u sali sam prethodno bila tri puta kao gost, ali prije korone i promjene osoblja, dok su grafičke usluge birane po Google recenzijama i portfelju. Kako vi birate usluge? Nije bio problem u dizajnu, već u tisku, pozivnice su došle razlivenog tiska, kao da plotter nije očišćen, a na vrećicama je tisak počinjao otpola, umjesto od gornjeg ruba, što je ispravljeno nakon reklamacije.

2. Moguće da je problem u obje strane Neka bar nekome bude korisno, nakon što se kokičari zabave svojim interpretacijama
__________________
Govor je stroj za razvlačenje emocija... (Flaubert)
teicay is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2023., 22:48   #20
Ne da mi se raditi pa ću se osvrnuti malo na stavke.

Quote:
teicay kaže: Pogledaj post
Nakon iskustva organizacije vlastitog vjenčanja i s odmakom od par mjeseci od istog, voljela bih da sam znala:



1. da po svadbi otprilike otkaže oko 40 ljudi, to je neki prosjek iz mog iskustva i iskustva mojih prijateljica.
Prosječan/normalan/očekivan broj gostiju koji otpadne je u prosjeku 10%. Nakon korone se zapravo dosta rijetko drastično smanji broj ljudi, prvenstveno jer i mladenci malo racionalnije pozivaju.

Naravno, ako zoveš susjede kojima ne znaš ni prezime, onda se desi i da ti pola svatova otpadne.

Ali svakako treba provjeriti sa salom imaju li minimum uzvanika pa se voditi (i) po tome kod izbora.

Quote:

2. da vam je nakon korone kada su cijene stolica značajno skočile, pametno imati vjenčanje od minimalno 160-170 ljudi da se pokrijete, sve ispod toga ostajete u minusu (četiri prijateljice u različitim dijelovima RH s nimalo ekstravagancije ostale u minusu)
Na ovo nemam komentara.

(Osim da, ako si birala izvođače srednjeg/višeg cjenovnog ranga, ne možeš se pokriti nikako.)


Quote:

3. da je većina grafičkih usluga neprofesionalna i da recenzije ništa ne znače pa je to potrebno rješavati puno ranije jer ćete dio vremena gubiti i na vraćanje proizvoda i ponovni tisak (dogodilo se s pozivnicama, reverima i platnenim vrećicama kao zahvalnicama, sve kod različitih davatelja usluga s odličnim recenzijama)
Greške se uvijek dešavaju pa ništa nije pametno ostavljati za zadnji čas.
Opet, da su baš tri različita izvođača slala neispravne stvari, a da su na glasu kao dobre firme - sumnjam.

Naravno, ako naručuješ od Marica Wedding Stuff, onda vjerujem.

Quote:

4. da u organizaciji treba presjeći i jasno i glasno reći što želiš te ne popuštati pritiscima (vremenskim ili bilo kakvim drugim) - svi će se pokušavati uplesti, osim mladoženje koji u najvećem dijelu slučajeva bude nezainteresiran, tj. njemu je svejedno i sve prepušta mladenki, koja nastoji udovoljiti što većem broju ljudi, što jednostavno nije izvedivo (imajte svoju viziju i držite je se koliko je moguće, neovisno o željama roditelja, kumova i onog što se kao mora)
S ovime se, u globalu, slažem.

Quote:

5. da se većina pružatelja usluga u industriji vjenčanja usprkos visokim cijenama vodi time da je to samo jednom (famozno APP), da im usmena predaja/preporuka nije bitna jer je broj vjenčanja nakon korone velik i da se jednostavno neće potruditi pa je preporučljivo, barem ono što možeš, obaviti sama ili uz pomoć prijatelja (primjerice, dekoraciju ulaza, popis gostiju, zahvalnice i sl. ili uzeti salu koja već ima uhodan tim i nudi takav paket u kojem se pazi i na vizualni dio)
Ovo jednostavno nije istina.
Svaki profesionalac teži tome da se glas o njemu širi usmeno, odnosno, kroz preporuke. Na taj način troši manje na reklamiranje, posao dolazi sam, i u konačnici - u startu može procijeniti klijente. Ako je netko došao po preporuci sestre koja je bila super cura, odlično. Ako je po preporuci sestrične koja je bila luđakinja, odmah preskočiš.

Druga stvar su ljudi koji plaćaju reklame u grupama poput Tvornice vjenčanja, uzimaju hrpu posla, ako sfušaju - nikome ništa jer se recenzije brišu. Ali to nisu profesionalci. Zato i "žive" u takvim grupama.

Samostalno bi trebalo raditi samo stvari koje se odvijaju (dosta) prije vjenčanja jer inače će sestra, teta, sestrične i sva uposlena familija biti premoreni na svadbi.

Sale nemaju uhodane timove, nego imaju ili par plastičnih postava ili suradnju s cvjećarima i budžet od 2000 kn i tu se SIGURNO ne pazi na vizualni indentitet.

Quote:

6. da ne treba ništa pretpostavljati, već postavljati glupa pitanja (ako piše kava nakon večere - kakva, instant ili turska, mi smo očekivali tursku, dobili instanticu, na što su gosti prigovarali), plus ne očekivati da ćeš dobiti prozivod sa slike (mašne za aute nikada ne dolaze složene, već ih je potrebno sam složiti na povlačenje, pri čemu se mnoge trgaju pa je potrebno uzeti veći broj)
Pretpostavka je majka svih zajeba, tako da da, treba postaviti pitanja. Isto tak treba odvagnuti kaj su bitne stavke, a kaj ne. U suprotnom se vendorima šalje tisuću mailova s pizdarijama i krenete im ići na živce. Opravdano.

Potezna mašna mi se u životu nije potrgala.

Quote:

7. riješiti sa salom poslužuje li po stolovima mladenačku tortu gostima (u nekim salama osoblje to izbjegava pod izlikom da se torta ne osuši i sl. biseri, zapravo da bi imali što manje posla za istu plaću)
Nisam u životu čula da se torta ne poslužuje, ali ok, valjda ima i toga.

Quote:

8. da će domaćin sale i konobari požurivati sve jer su isto plaćeni radili do dogovorenog fajrunta ili završili ranije pa ne treba podleći njihovim pritiscima (prijateljici je to bend savjetovao, nas je izvozao domaćin sale, stalno nastojeći promijeniti protokol i požurujući sve, iako smo prethodno s glazbom dogovorili detaljan protokol, koji je ovaj stalno pokušavao mijenjati)
Konobari na svadbama su mahom plaćeni po satu, tako da računica ne stoji.

Vlasnika sala valjda ima svakakvih, ali isto tako postoje i ugovori u kojima se definiraju bitne stavke. Fajrunt je jedna od njih.

Quote:

9. da treba naglasiti da se mladenki ostavi živo rezano cvijeće koje je dekoracija mladenačkog stola da ih mladenka može podijeliti gostima ili uzeti sebi (ovako cvijeće pokupi osoblje sale jer cvjećarki ostanu samo njezini rekviziti - lampice, svijeće, vaze i sl., koje iznova koristi)
Iza svadbe u sali ne smije ostati ništa. U prijevodu, ako ste mislili podijeliti/odnjeti cvijeće, to se radi na odlasku iz sale, a ne nekad u budućnosti.

Kad svadba završi, kreće čišćenje, najčešće i priprema novog vjenčanja. Najkasnije kad cvjećarka dođe, sve se sprema i baca.
I btw, osoblje sale uglavnom ne želi cvijeće, i uvijek bude borba između sale i cvjećara tko će se riješiti smeća.

Quote:

10. da će dosta pružatelja usluga koristiti ležeran pristup da bi zamaskirali neprofesionalnost i nedostatke usluga te da ne treba popuštati unaprijed posramljivanju kako su sve mladenke bridezille ako traže kvalitetu usluge

- Treba cijelo vrijeme jasno komunicirati svoja očekivanja i tražiti kvalitetu usluge koja je skupo plaćena (ja sam se povlačila i ostala nezadovoljna, umjesto da sam na vrijeme iskomunicirala svoja očekivanja i upozorila na propuste i tražila njihov ispravak). To je vaš teško zarađeni novac, a ovo je industrija usluga kao svaka druga i treba kao naručitelj postaviti jasne zahtjeve i standarde.
Apsolutno se slažem da treba znati reći što želite.

Isto tako, treba znati procijeniti kad tražite kruha preko pogače.

Quote:

11. tražiti da se uslikaju kadrovi pripreme za vjenčanje, čak i ako nemate adekvatan prostor.
Svaki fotograf koji drži do sebe ima upitnik u kojem vas pita takve stvari.

Quote:

12. nažalost voditi računa o tome što slikaju fotografi tj. inzistirati da uslikaju roditelje i kumove.
I opet, profesionalni fotograf će ispoštovati dogovorene stavke. Ali isto tako, neće vas držati za ručicu i ispitivati: a hoćemo sad jednu s tetom? A jednu s malim bratićem?

To nije njihov posao.

Quote:

13. jasno dati fotografu upute što želite i ne oslanjati se na njegov/njezin napucani profil na instagramu/facebooku u iščekivanju da čovjek zna što radi, da mu dajete kreativnu slobodu i da će valjda ispasti dobro.
Ovo je glavni problem koji se uglavnom dešava kad se fotograf bukira isključivo prema njegovoj cijeni, a ne prema stilu.

Kao što nećete uzeti cajkaški bend za rock svadbu, tako ne bi trebalo uzeti ni klasičnu cvjećarku za boho uređenje, niti artsy fotografa za basic vjenčanje.

Ali ljudi se često polakome, bude im super cijena, a onda od izvođača traže da napravi nešto što nije njihov stil. Pa to ili ispadne loše, ili ne ispadne.

Quote:

14. da nešto što je bilo dobro kod drugog, ne mora biti dobro i kod vas.

Naravno, kao i u svemu u životu.
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.