Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2004., 01:36   #141
Dakle, ipak je pitanje forme samo!!!

Sad mi je lakše...

Jer lakše mi je, naravno, spoznati i priznati da postoji neko pravilo kojega dosad nisam znala i nisam bila svjesna (kao da je sramota ne znati! Sramota je ne znati i ne želejti naučiti.).....nego spoznati da postoji nekakav ogroman nesrazmjer u smislu između jendog i drugog, a ja ga nisam uopće uvidjela.....

A, dobro...sad i to znamo!

Dakle...nisam samo sa stitchom uludo raspravljala, nego sam i nešto naučila.....


(buuuuhuuuu...pa zar baš nikako tu nebi moglo 'već sam i nešto naučila'????
priti, priti pliiiiz )
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Old 20.02.2004., 01:45   #142
Meni taj "već" nije baš šaka u oko, ali mi je nekako pomodan. Kao da se želi krivim sredstvima udahnuti novi, svježiji duh rečenicama. "Nego" mi je nekako stariji, pouzdaniji, kao didina lula, ili kao bakini kolači "Već" je oštar i moderan, "nego" je obli i podatan. A ja sam majka svih podatnih.
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Old 20.02.2004., 01:50   #143
stitch is offline  
Old 20.02.2004., 09:25   #144
Talking Gde sam ja - tu je off-topic

Quote:
stitch kaže:
Paranoja, ha?
Ne, zato sam stavio grina.

Quote:
Upućena je ljudima kojima je jezik posao. Profesionalcima, dakle.
Koji se, umjesto da suvereno vladaju njime, riječima služe kao slijepi kirurg skalpelom.
A to što za njima ne ostaju mrtvi nipošto ne znači da su im pogreške rafiniranije. I manje uočljive.
Pa šta da ti kažem? Mi imamo Milku Ivić, koja je navodno jedna od najboljih ligvista u nas. A žena mrtva hladna kaže bezbojnoprosečno! A sad rukovodi projektom izrade etimološkog rečnika (u deset svezaka, čini mi se; prva je izašla).
Nymann is offline  
Old 20.02.2004., 09:27   #145
Re: Re: Re: Veznici zbog i radi

Quote:
stitch kaže:
Jesi li siguran? To su opasne izjave.
Ha-ha, znam, znam. Čini mi se da je bila neka rečenica koja je sadržala a, međutim, .... Više formalna greška.
Nymann is offline  
Old 20.02.2004., 09:43   #146
svima na odgovoru

još jednom: super tema


imam pitanje

Piše li se: "S poštovanjem" ili "Sa poštovanjem"? (jedan mi je lektor rekao da je prva varijanta pravilna - možete li mi obrazložiti zbog čega te u kojim se slučajevima primjenjuje "s" kada "sa")

Grazie!
Agirl is offline  
Old 20.02.2004., 10:14   #147
Quote:
Dakle, nema tu slobode o kojoj sanjariš. Ili preciznije, nema je u tolikoj mjeri da bi svatko po svom nahođenju u jezik mogao unositi što želi.
Pogrešno. Ima te slobode.
Svatko u jezik može unositi što želi i što mu drago. To da li će ta riječ postati dio standardnog književnog jezika - e to je već druga priča.

Primjerice: "Reguliši to!" - sigurno nije standardni hrvatski književni jezik. Ali, (gle! - počinjem rečenicu sa veznikom iza kojega je zarez! i stavljam uskličnik usred rečenice ) iako je to tako, bez ikakve nelagode ću napisati cijeli tekst u standardnom jeziku - onoliko koliko ga znam i poznajem (što i nije baš osobito puno) i 'u po frke' ubaciti tu nesklapnost. Zato što se ono što sam mislio reći ne da reći nego tako.

Ponekad moraš pogriješiti da bi rekao ono što misliš. Doduše ti govoriš o nenamjernim pogreškama iz neznanja i možda ovo što trkeljišem nema veze sa temom. Ali. Ko mi to može zabranit.

Ima riječi i sintagmi koji me nerviraju pa bile one stoput standardne i uobičajene. Ja se borim za (svoj) jezik. Griješeći i izmišljajući riječi i govoreći ih nastojeći njima reći ono što one zapravo ne znače - promijeniti im značenje.
I u tome je sloboda.

Jezik nije norma, jezik je sredstvo izražavanja.

[Možda govorimo o različitim stvarima - ti si profesionalac (pretpostavljam), a mi (ja) nismo i možda samo od toga dolaze naši nesporazumci.]
cy BHD
Black Hawk Down is offline  
Old 20.02.2004., 10:26   #148
Quote:
To valjda ovisi o tome koliko ti je razvijen jezični osjećaj.
O 'već' i 'nego':
Sad ste mene zbunili. Postoji li stvarna razlika između te dvije riječi ili ne? Ja sam imao osjećaj da je 'nego' uzročno-(ne)posljedična riječ, a 'već' nešto slično, ali više ... onako vremenska.

(uzmite u obzir da sam ja inžinjer i da za mene 'stvarna razlika' nešto znači. ne znam je li i kod jezičara tako.)
Black Hawk Down is offline  
Old 20.02.2004., 10:34   #149
stitch, daj molim te, razjasni taj s/sa (agirl) i sastavne veznike.
to je već postala epidemija - svi pišu zarez ispred veznika te (i kada ne nabrajaju), a sa ispred svake riječi.
ja nisam "društvenjak" pa (sastavni veznik!) se neću trpati s (bez a!) objašnjenjima, ali pismenost je pismenost...

inače, pohvala tvojim prosvjetiteljskim naporima.
mudrica is offline  
Old 20.02.2004., 10:50   #150
AJMO PONOVITI!

Pitanja za mjesne priloge su gdje? kuda? kamo? odakle? dokle?

Prijedlozi-nepromjenjiva vrsta riječi koja označuje odnos među riječima u rečenici, a najčešće stoji ispred imenice i pridjeva.

Veznici-nepromjenjive riječi koje povezuju dvije riječi ili rečenice.

VEZNICI:a,ali,i,pa,te,ni,niti,ili,jer,ako,da,nego, čim ...

ČESTICE:zaista,zbilja,dakako,također,upravo,bar,ba š,čak,međutim,ipak,navodno, možda,valjda,nažalost,vjerojatno,naravno,li,zar,
ne...


Mjesto "s" govorimo i pišemo "sa" kada iduća riječ počinje sa s,š;z,ž.

SIBILARIZACIJA-glasovna promjena kada se k,g,h ispred i mijenja u c,z,s.

Imenicom u genitivu najčešće se izriče pripadnost ( posvojni genitiv ),građa,djelomičnost( dijelni genitiv ),te ostale službe.

Mjesto k rabi se ka, ako iza toga prijedloga slijedi riječ koja počinje s k ili g- ( ka kući, ka grabi ).

Imenicom u dativu najčešće se izriče cilj i namjena radnje.Dio je predikatnog skupa. Dativ najčešće dolazi bez prijedloga,ali može i ovisiti o prijedlozima ( k,ka,nasuprot,unatoč,usprkos ).

Sibilarizacija se ne provodi u dativu i lokativu u imenicama koje završavaju s: -cka; -čka;-tka;-zga.

Lokativom se najčešće izriče mjesto radnje i dio je predikatnog skupa. Uvijek dolazi s nekim od sljedećih prijedloga :na,o,po,pri,prema,u.

Akuzativ je u rečenici dio predikatnog skupa. Njime se najčešće izriče predmet radnje. Kada zavisi od prijedloga akuzativ izriče vrijeme radnje.

Vokativom izričemo doziv, oslovljavamo sugovornika, ali uporabom vokativa ujedno snažnije izražavamo bliskost, nježnost, privrženost, poštovanje, radost ili pak bol, tugu, ljutnju, bilo koji osjećaj prema onomu komu se obraćamo.

Palatalizacija je glasovna promjena kada se k,g,h,a ponekad i c ispred e mijenjaju u č,ž,š.

Instrumental je najčešće dopuna glagolu i dio je predikatnog skupa. Instrumentalom se najčešće izriče društvo( s prijedlogom s ili sa ) i sredstvo ( bez prijedloga ).

Jotacija je glasovna promjena kada se nepalatalni suglasnici stapaju s j i nastaju palatali.

Načinski prilozi nastali od opisnih pridjeva mogu se komparirati.

Osobne zamjenice zamjenjuju govorne osobe odnosno glagolska lica u jednini i množini.

Posvojne zamjenice zamjenjuju posvojne pridjeve i označuju pripadnost govornoj,sugovornoj ili negovornoj osobi.

Vokativ imaju samo zamjenice moj i vaš.

Povratna zamjenica ( sebe ili se ) zamjenjuju sve lične zamjenice,a rabi se kad stoji mjesto lica koje je subjekt u rečenici.

Zamjenica svoj zamjenjuje sve posvojne zamjenice kada označuje da nešto pripada subjektu . Zove se POVRATNO - POSVOJNA zamjenica.

Pokazne zamjenice pokazuju upućujući na nešto, označavajući komu je to blisko.

Ispred slijedećihv veznika i vezničkih riječi stavlja se zarez:a,ali,nego,već,no,samo,samo što, dakle,stoga,zato,kada,čim,pošto,budući da,ako.

KONJUGACIJA ili SPREZANJE-promjena po licima i vremenima.

VREMENA- prošlost, sadašnjost, budućnost.

U svim riječima ( glagolima, imenicama, pridjevima... ) koje u sebi imaju MJERA ,MJESTO, SJESTI uvijek se piše je.

Infinitiv je neodređeni glagolski jer ne određuje lice, brojni vrijeme ,a završava nastavkom -ti,-ći.

Infinitiv je često dopuna nekim glagolima :želim, volim, hoću, mogu, treba, znam, smijem...

GLAGOLSKI PRIDJEV TRPNI ili PASIVNI završava na: -n,-en,-jen,-t i izriče radnju koju subjekt trpi.

GLAGOLSKI PRIDJEV RADNI ili AKTIVNI završava na: -o,-la,-lo,-li,-le,-la i izriče radnju koju subjekt radi.

PERFEKT je prošlo složeno vrijeme koje se tvori od nesvršenog prezenta pomoćnog glagola biti i glagolskog pridjeva radnog.

PLUSKVAMPERFEKT-je pretprošlo vrijeme složeno od imperfekta ili perfekta glagola biti i radnoga pridjeva. Njime se izriče prošla radnja koja se vršila prije neke druge radnje.

FUTUR PRVI-je složeno buduće vrijeme od prezenta pomoćnog gl. htjeti i infinitiva.

Pravih veznika je devetnaest.

Oni glase:a,ali,i,pa,te,ni,niti,jer,ako,da,nego,ili,do k,mada,makar,premda,iako,kao,no.

SKUPOVI VEZNIH RIJEČI: budući da, samo što, zbog toga što, ako i, s obzirom na to, a kamoli, kao da...

U službi veznika mogu biti PRILOZI, ČESTICE, VEZNICI, ODNOSNE ZAMJENICE.

Složena rečenica je ona rečenica koja ima dva ili više predikata.

Predikat može biti imenski i glagolski.

Glagol je jezgro rečenice.

Rečenica po sastavu se dijeli na složenu i jednostavnu rečenicu. Jednostavna rečenica se dijeli na proširenu i neproširenu, proširena je ona koja ima dodatke subjektu i predikatu, a jednostavna je ona koja nema dodataka. Složena rečenica se dijeli na zavisno složenu i nezavisno složenu, a nezavisno složena rečenica se dijeli na rečenični niz i vezničko složenu rečenicu.

REČENIČNI NIZ-bezveznička rečenica koja nastaje nizanjem

VEZNIČKO SLOŽENA-nastaje sklapanjem

SIBILARIZACIJA-glasovna promjena kada se k,g,h ispred i mjenja u c,z,s.

Sibilarizacija se ne provodi u dativu i lokativu u imenicama koje završavaju s: -cka; -čka;-tka;-zga.


izvor: http://www.edukacija.com/gramatika.htm
Agirl is offline  
Old 20.02.2004., 11:30   #151
Ne bi se štela preveč mešat... a možda sam štogod i previdjela, ali evo dviju primjedaba. (Užasno zvuči kada se pravilno govori i piše, jelda? )

Quote:
Ne znam zašto, ali zavladala je moda da se veznik već piše i kad treba i kad ne treba.
Postoje li točno određena pravila o tome kada treba, a kada ne treba? Naime, i već je suprotni veznik, baš kao i nego, a i jedan i drugi dolaze iza negacije. Jesi li možda mislio na sklop "ne samo... nego i"?

Quote:
Pogađate, veznik radi.
Radi je prijedlog, a ne veznik.
Didi is offline  
Old 20.02.2004., 13:24   #152
Strogo gledano jest, ali u vezničkoj ulozi.

Pravila postoje, većinom su stariji gramatičari inzistirali na tome, međutim, polako se gube.

Sklop koji spominješ najčešći je primjer, ali nije jedini.
stitch is offline  
Old 20.02.2004., 15:52   #153
Quote:
jimmy kaže:

ja obicno koristim tocku-zarez dok ocu neki preobrat ili iznenadjenje izreci
Načelno nikoga neću ispravljati - jer tako gubim vrijeme, a i za to nisam plaćen - ali istaknut ću pogreške koje se tiču onoga o čemu govorim.

Ovdje je umjesto veznika dok trebalo stajati kad(a).
stitch is offline  
Old 20.02.2004., 15:57   #154
Quote:
Agirl kaže:


imam pitanje ukoliko nije offtopic
Ovdje pak treba biti ako.

Uporaba veznika ukoliko karakteristična je za niži stilski stupanj izražavanja. Izbjegavao bih ga u književnom jeziku.
stitch is offline  
Old 20.02.2004., 16:17   #155
Alo, alo! Jel ima tamo neka hitna služba? Za pomoć djevama u nevolji.

Ne zezam se. Sjetila sam se maločas ove teme, bez obzira na to što odgovor znam. I ne sviđa mi se.

Što da radim s množinom imenice patak? Kako god je napisala, s t ili bez njega, užasno zvuči!

Utješite me!
Didi is offline  
Old 20.02.2004., 16:26   #156
Quote:
Didi kaže:
Što da radim s množinom imenice patak? Kako god je napisala, s t ili bez njega, užasno zvuči!
pačevi
Agirl is offline  
Old 20.02.2004., 16:39   #157
Quote:
Didi kaže:
Alo, alo! Jel ima tamo neka hitna služba? Za pomoć djevama u nevolji.

Ne zezam se. Sjetila sam se maločas ove teme, bez obzira na to što odgovor znam. I ne sviđa mi se.

Što da radim s množinom imenice patak? Kako god je napisala, s t ili bez njega, užasno zvuči!

Utješite me!



Evo, patkice.
stitch is offline  
Old 20.02.2004., 16:40   #158
Quote:
stitch kaže:
Ovdje pak treba biti ako.
Uporaba veznika ukoliko karakteristična je za niži stilski stupanj izražavanja. Izbjegavao bih ga u književnom jeziku.
niži stilski stupanj izražavanja?

"ukoliko" - veznik u suodnosu s "utoliko" povezuje rečenice izričući razmjernu ovisnost radnja glavne i zavisne rečenice
primjer: ukoliko više radiš, utoliko ćeš više zaraditi

"ako" - veznik, riječ koja povezuje riječi i rečenice, označavajući uvjet u zavisnoj rečenici potreban za ostvarenje sadržaja u glavnoj rečenici, pogodbeni veznik

možda ga nisam upotrijebila u pravom kontekstu ali nikako se ne bih složila s tobom da je riječ "ukoliko" nižeg stilskog stupnja izražavanja s obzirom da "ukoliko" i "ako" nisu sinonimi.

molim te da mi objasniš što jednu riječ čini višim stilskim stupnjem izražavanja od druge i primjer?

mucho hvala!
Agirl is offline  
Old 20.02.2004., 16:45   #159
eh da...
htjedoh reći da obje riječi nisu izričiti sinonimi i da mi se čini da je više niži stupanj izražavanja neprecizna i sveobuhvatna upotreba riječi "ako" dok pravilna upotreba riječi "ukoliko" označava osobu koja poznaje i cijeni hrvatski jezik
Agirl is offline  
Old 20.02.2004., 17:07   #160
Sve bi to bilo točno da si veznik upotrijebila pravilno. Ali nisi. Gdje je tu par (u)koliko - (u)toliko? Nema ga ni u primisli. Htjela si zapravo jedno, a napravila drugo.

Stoga cijelo tvoje filozofiranje postaje bespredmetno. Možeš se izvlačiti koliko hoćeš, ali i ti i ja znamo da si pogriješila.
stitch is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:38.