Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2009., 17:02   #61
A što se tiče načina putovanja, još je najbrže i najpovoljnije CroAir, ako malo ranije kupite kartu može se stvarno povoljno i za 1h40 si iz Bru u Zg ko gospodin- čovjek, sama cijena karte je stvarno smiješna samo ju skoro za duplo uvećaju taxe. Autom ako vas je više i možete podijeliti troškove i vožnju ( benzin+ cestarine+ vinjete) al i to je za umorit se, istina mobilniji si. Možete se tako prijavit i na TaxiStop ako idete sami da si umanjite troškove puta s osobom koja isto treba prijevoz.
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 17:03   #62
Hajde pa se javite malo da popričamo!
pozdravi+ puse!!!
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 17:26   #63
A i ovim putem ujedno vam svima želim sve najbolje u ovoj godini!!!
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 14:46   #64
Jos uvijes se malo pjenim na njih
Fubuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 18:21   #65
Ringa: Ciao, žao mi je što nisam prije bila u prilici da upoznajem na ovaj način naše ljude u Belgiji, al bolje ikad nego nikad ja sam upravo u fazi povratka u Hrvatsku nakon 13 godina provedenih u Belgiji, Gent i nadam se da ću se uspjet snaći pošto je Hr za mene postao divlji zapad, al sve je stvar odvikavanja od jednog i privikavanja na drugo a ako u mi u roku od 6 mjeseci bš niš ne upali mogu se vratit uvijek nazad, za posao nije prob jer sam zadnjih godina radila kao službenica u jednoj firmi i ostvarila sam dobar rezultat tj. najbolja sam na svom odjelu pa su mi rekli ako se ikad odlučim vratit vrata su mi uvijek otvorena tako da je to super Koliko si ti već u Belgiji i kada se namjeravaš vratiti?
_______________________

Ciao,
Ja sam 15 godina ovdje a namjeravam se vratiti u roku od najduze 2 godine. Ovde imam siguran posao s kojim sam manje vise zadovoljna, to je razlog zbog cega sam ovako dugo ovde. HR je i za me postao skroz nepoznat i nadam se da cu se nakon nekog vremena moci tamo priviknuti. Ovdje u Antwerpenu ima jako malo Hrvata i uvijek mi je nedostajalo sto nisam mogla kontaktirati s nasim ljudima. Moja poruka stize ovako kasno jer nisam prije stigla procitat tvoju poruku jer nisam zadnje vrijeme mogla biti na internetu. Drago mi je da si se javila i ako hoces mozemo razmijeniti br. tel na private.

Zadnje uređivanje marina_80 : 26.01.2009. at 18:31.
marina_80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 14:46   #66
Quote:
Fubuki kaže: Pogledaj post
Jos uvijes se malo pjenim na njih
sve je to za ljude i ja sam se pjenila dok nisam vise mogla proizvest tolko pjenea onda skuzila da ide i bezgrtz!!!
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 15:36   #67
Quote:
marina_80 kaže: Pogledaj post
Ringa: Ciao, žao mi je što nisam prije bila u prilici da upoznajem na ovaj način naše ljude u Belgiji, al bolje ikad nego nikad ja sam upravo u fazi povratka u Hrvatsku nakon 13 godina provedenih u Belgiji, Gent i nadam se da ću se uspjet snaći pošto je Hr za mene postao divlji zapad, al sve je stvar odvikavanja od jednog i privikavanja na drugo a ako u mi u roku od 6 mjeseci bš niš ne upali mogu se vratit uvijek nazad, za posao nije prob jer sam zadnjih godina radila kao službenica u jednoj firmi i ostvarila sam dobar rezultat tj. najbolja sam na svom odjelu pa su mi rekli ako se ikad odlučim vratit vrata su mi uvijek otvorena tako da je to super Koliko si ti već u Belgiji i kada se namjeravaš vratiti?
_______________________

Ciao,
Ja sam 15 godina ovdje a namjeravam se vratiti u roku od najduze 2 godine. Ovde imam siguran posao s kojim sam manje vise zadovoljna, to je razlog zbog cega sam ovako dugo ovde. HR je i za me postao skroz nepoznat i nadam se da cu se nakon nekog vremena moci tamo priviknuti. Ovdje u Antwerpenu ima jako malo Hrvata i uvijek mi je nedostajalo sto nisam mogla kontaktirati s nasim ljudima. Moja poruka stize ovako kasno jer nisam prije stigla procitat tvoju poruku jer nisam zadnje vrijeme mogla biti na internetu. Drago mi je da si se javila i ako hoces mozemo razmijeniti br. tel na private.
Hey, i ja malo kasnim s odgovorom, sorry, bila je gužva oko svega i svačega zadnja dva tjedna u siječnju, al eto sve je manje više prošlo OK i od 1.2. sam se definitivno preselila u Hrvatsku. Ti si ipak malo duže od mene gore, imala sam i ja dobar posao s kojim sam bila zadovoljna, al eto pokušat ću ovdje pa što bude, a sa ljudima s kojima sam se tamo upoznala i sprijateljila sam ostala u kontaktu. Inače ću možda stalno žalit zašto se nisam vratila i slično, a ovako ću znat gdje se bolje osjećam i moći odlučiti gdje ću sa sobom, sada mi se pružila prilika da to˝ispipam˝ pošto sam sada i u mogućnosti da si to priuštim. Najvažnije od svega je da u stvar uđeš totalno smireno iako sve to donosi određenu dozu stresa i briga, a i bitno da je ideja negdje u glavi, a ostvarenje će samo po sebi doći, pitanje vremena, ne treba nešto forsati, al ipak je dobro imati neki grubi plan pa i ako nije u roku od 2 godine bit će 2 godine i 2 mjeseca. I moraš se dobro naoružat strpljenjem i vjerovat u to što radiš jer ćeš čuti dosta negativnih reakcija na povratak tipa što ćeš ovdje, zašto si se vratila itd, nadam se da nećeš al ja jesam i bilo mi je grozno to slušat, al izvedeš 'operaciju' u glavi na to sve i bit će ok. Isto je dobro da taj povratak ako možeš napraviš nekako postepeno, ne odjednom jer će ti to biti totalan šok, ja sam recimo svake godine dolazila ljeti i zimi, ali i to je drugačije nego kad se za stalno vraćaš, zato sam sad bila na kraj godine s prvom turom stvari, zatim otišla nazad gore, bila 2 tjedna koja su mi i te kako dobro došla da mi se svi dojmovi slegnu, pogotovo negativni i da se malo oporavim od svega i zatim se opet vratila sa drugom turom stvari. Al ako možeš savjetujem ti da taj prijelazni rok razvučeš, iako ni ovako nije loše. Eto, sada sam već tjedan dana ovdje i još mi je malo sve čudno, ali jako ti je bitno i da odmah počneš cirkulirat, družit se, izađeš među ljude, u grad itd, ne smiješ si nikako dopustit da se zatvoriš i iskomiraš jer to je niet goed. Odmah u akciju! Eto nadam se da ću ti pomoći svojim savjetima ili to već sve znaš, al vjeruj mi možeš se pripremati koliko hoćeš i misliti da si spremna na sve, ali kad to efektivno prolaziš vidiš da je u biti čovjek totalno nespreman. Ja sam shvatila i nisam mogla vjerovat da mi se Belgija toliko zavukla pod kožu. Ali samo hrabro i bit će sve u redu. Tko zna, možda se za godinu dana odlučim vratit u Belgiju, al tada ću bar znati da mi je to final destination. Eto, toliko od mene za sada, tot de volgende!!! Grtz!!!
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 19:57   #68
-

Ringa, ti si vec preselila u HR! Lijepo je procitat kad se netko nakon dugogodisnjeg spremanja konacno preseli! Mnogi se planiraju vratiti ali to uglavnom duze traje nego sto se planira..
Dobro bi bilo cuti koje pozitivno iskustvo od onih koji su se vratili tamo i vec neko duze vrijeme tamo zive..
Naravno da ce bit negativnih komentara zasto si dosla itd. ali treba bit pripremljen koliko se moze i ne treba imati ni prevelika ocekivanja.
Ja sam prije nekoliko mjeseci bila u HR, bila sam pripremljena na negativne dojmove, komentare idr. ali kad sam se vratila u Belgiju morala sam se i ja oporavljati od negativnih dojmova i pozelila Belgiju. Ali sjetim se i kako mi je bilo kad sam kao stranac pocimala u Belgiji. Ako negdje odlucis biti, treba duze vremena za stec pravu sliku. Trebalo bi potpuno iznova poceti a jeli taj povratak jos uvijek ima smisla nakon dugogodisnjeg boravka vani i ne znas dok ne preselis i pustis da prodje jedno vrijeme. Mnogi bi se vjerovatno koji su duze vani vratili da znaju na sta se vracaju i da mogu.
Ja imam srecu da mogu povratak planirat, kad budem selila jedino sto gubim je radno mjesto i nadam se da cu sa mojom strukom moci naci posao tamo. Negativi utjecaji ce utjecati na momente ali treba samo pustiti neko vrijeme. Ja mislim da svugdje ima vise ili manje negativnih stvari ali se na to naviknemo, mislim da je to najvise stvar navike gdje zivimo. Nama koji dugo vani zivimo ova ´Belgija´ se i jest podvukla pod kozu ali mislim da je to i stvar navike. Oni koji su dugo vani znaju kako je biti uvijek i ostati stranac iako si integriran u to drustvo. Nego kako si vec i napisala ne treba idealno ocekivati nego probati se ponovo osjecati kod kuce ondje gdje ti je za to veca pruzena prilika i stvoriti nova prijateljstva,obicaje..
Nadam se da ces se s vremenom pocet osjecati tamo kod kuce tj. da ce HR ipak bit final destination!
Ako budes imala vremena napisi pokoji utisak kako ti je tamo i sretno!

Zadnje uređivanje marina_80 : 12.03.2009. at 20:04.
marina_80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 18:11   #69
Marina, drago mi je da si se javila, vec sam se zabrinula gdje si, da ti se nije sto dogodilo. Eto, ja sam sada malo duze od mjesec dana u Hr i puno je raznoraznih utisaka, sve u svemu nije lose. U pocetku sam se malo uspanicarila i prestrasila, ali to je bilo prolazno. Potrebano je da prodje jedno duze vrijeme da bih napravila evaluaciju svega jer ovo je stvarno prekratko da bi ista ozbiljno zakljucila. I ne obracam se vise toliko na komentare drugih jer idem putem koji sam izabrala no matter what. Istina, u početku mi se to činilo grubim, ali svatko ima pravo na svoje misljenje i opet radis ono sto ti hoces i kako mislis da je najbolje. Nisam ocekivala da ce me svi primiti rasirenih ruku i izraziti srcanu dobrodoslicu, a isto tako nisam ocekivala ni neke stvari od ljudi koje poznajem ( tj. mislila sam da ih poznajem) jer uz svu novonastalu situaciju tipa "osjećam se ko da sam s Marsa pala" nisam bas bila raspolozena da me netko jos 200m zabije pod povrsinu Zemlje posto sam bila doista malo vise osjetljiva i pod stresom jer trebalo je to sve izvest i da prodje u najboljem redu. A da ne pricam o onima koje ne poznajem...I istina je da smo svi mi koji smo otisli i vracamo se nakon xy godina pohranili negdje sliku onoga sto smo ostavili i kad se vratimo ne nalazimo tu istu sliku osim negdje u starom, prasnjavom albumu. To je sasvim normalno jer nismo prisustvovali promjenama koje su se dogodile i one nisu bile dio nase svakodnevnice. Isto tako smo se i mi svi promjenili u skladu s promjenama sto su se dogadjale oko nas. Na razlicite nacine. Tako da imamo drugacije poglede i misljenja, ali sve je to ok. Jer bez obzira na to treba ici dalje. Najbitnije je imati neki grubi plan i po njemu se ravnas, spreman na neka odstupanja. I vrijeme ce pokazati sve jer nista ne znamo unaprijed i moramo osjetit na svojoj kozi da bi mogli o necemu nesto reci. Nadam se da ce tebi sve proci u najboljem redu. I nadam se kad se vratis da cu ja jos uvijek biti ovdje da ti ikako u necemu pomognem ako mogu. Samo pici svoj grubi plan i sve dolazi na svoje!Lijep ti pozdrav!!!Tot ziens!!!
__________________
šta da
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 12:36   #70
ola, ja bih trebala doci u Bruxelles pa iz njega u Antwerpen... posto nikad nisam bila tamo zanima me jesu izravno povezani zracna luka i Antwerpen, te kako da najlakse dojdem do antwerpena od zracne luke (zanima me i kakve su cjene taxiija)...
unaprijed vam hvala...
bas sam nervozna jer sama moram ici i nemam pojma kako ce to ispast od Bruxellesa do Antwerpena...
kupola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 13:16   #71
Quote:
kupola kaže: Pogledaj post
ola, ja bih trebala doci u Bruxelles pa iz njega u Antwerpen... posto nikad nisam bila tamo zanima me jesu izravno povezani zracna luka i Antwerpen, te kako da najlakse dojdem do antwerpena od zracne luke (zanima me i kakve su cjene taxiija)...
unaprijed vam hvala...
bas sam nervozna jer sama moram ici i nemam pojma kako ce to ispast od Bruxellesa do Antwerpena...
Hey, znam da ti je panika jer nisi nikad bila, al stvarno nemaš beda što se toga tiče. Sa zračne luke imaš redovito vlakove i mislim da ti je to najbolja opcija jer taxi će te oderat kao i većinom svugdje u svijetu. Na šalteru u prizemlju kupi odmah kartu za Antwerpen, oni će ti reći na kojoj stanici ti se najbolje iskrcat u Brusselu jer ih ima 3 Noord ( Nord), Centraal (Central) i Zuid (Midi), a Brussel je prva stanica tako da ne možeš falit i da hoćeš. Ne znam ako ima direktno iz zračne luke za Antwerpen jer nikad nisam išla, mislim da ne, pogledaj na ekranima i uostalom pitaj na šalteru, sve će ti objasnit. Znam samo kad sam tako hvatala vezu, pošto nije bilo tako često vlakova nedjeljom ili praznikom za Gent, da sam se iskrcavala tako na bilo kojoj stanici od 3 u Brusselu tj. mislim da je bila prva. Al nema razlike, osim što možda bolje nemoj na Centraal jer je stvarno gužvara i ima svačega. Kad se tamo iskrcaš gledaj na ekranu na kojem peronu ti je vlak za Antwerpen i to je to ukratko. Gledaj isto da ne sjedneš u neki "sporiji" vlak jer sa intercityem i interregionalnim ( "brzim") ti treba oko 45min. do Antwerpena. Imaš isto na svakom peronu tabele sa polascima i stanicama gdje staje i u koje vrijeme. Pogledaj i na nmbs.be tu možeš naći i brošure. Pazi dobro na stvari i ako ti nešto nije jasno pitaj. U koje doba dana dolaziš i koji dan u tjednu? Sretno!!!
__________________
šta da
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 16:17   #72
pa vjerojatno cu doci 14.04, znaci utorak poslije Uskrsa, popodne ili predvecer... samo se jos mislim dal da idem avionom do brussela ili izravno vlakom do antwerpena... hvata me panika od svega toga... inace momak mi je mornar, tako da ga idem posjetiti u antw., a ne moze doci pred mene u brussel....

hvala ti na odgovoru

jel mi mozes mozda preporuciti neki dobar let (i cijenu, naravno)?

Zadnje uređivanje kupola : 24.03.2009. at 16:25.
kupola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 17:51   #73
Nema na čemu. Nemoj se niš brinut, sve će bit ok. Vidi kako ćeš do tamo, ako ideš avionom bolje je da kupiš kartu unaprijed, cijena karte isto zavisi koliko ostaješ tj. kad se vraćaš i znaju biti promo cijene...ja osobno sam uvijek išla s Croatia Airlines i uvijek sam bila zadovoljna, let je direktan, a cijena karte isto zavisi od perioda, meni je evo npr. povratna u drugom mjesecu koštala 245E što ako recimo usporediš da povratna za Sarajevo recimo dođe oko 200E ili ako pogledaš Eurolines s kojim ti 2 dana truckanja treba za 200E i nije neko pretjerivanje. Avioni idu svakodnevno osim subotom do sada ako se nije promjenilo, ali najbolje se idi raspitati, možeš i putem interneta kupit kartu. Imaju i neke alternative, ali pošto ništa drugo nisam isprobavala ne mogu ti savjetovati nešto drugo kao low budget avio kompanije i tu ti je riječ o presjedanjima ( pogledaj postove na vrhu) i dr. Ali vidi, probaj, raspitaj se, imaš još vremena. Sretno, uživaj i javi se. Ako mi još nešto padne na pamet ti javim. Bye!!! A da, Marina 80 ti je iz Antwerpena pa se možeš njoj javit, al ona ti nije često na forumu.
__________________
šta da
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 19:05   #74
Pozdrav svima, evo napokon sam pronasla temu na kojoj se razgovara o onom sto me trenutacno zanima, a jos vise muci... Samo se nadam da nije prekasno i da cete se javiti...
Otvorila sam vlastitu temu na podforumu Posao, al nitko se ne javlja...
Imam slican problem kao autorica, zbog ljubavi zelim preseliti u Belgiju ( momak mi je Belgijanac, zivi u Bruxellesu). Potpuno sam svjesna kakav status imam kao Hrvatica... A htjela bi nesto raditi... Htjela bi boraviti gore duze od ta 3 turisticka miseca, ne znam kakvu vizu da trazim, na temelju cega... Cula sam da postoji ajmo rec ljubavna viza, tipa ako ti je partner iz te drzave u koju ides da je mozes dobit na temelju toga.
Ne znam, zbunjena san i lagano vec ocajna jer mi je momak vec lud i cini mu se da ja nikad necu moc gore doci zivjeti i raditi... On kaze da bi mi on lako sredio da ensto radim na crno...A taman posla, pa da me uhvate i deportiraju.A nije bas da smo spremni za vjencanje, znam da bi time sve rjesila...Ili ne bi ?
Vidim da ima vas Hrvata sretnika sta zivite gore... Pomozite nekim savjetom, kako vam je to poslo za rukom, sta mi je najbolje ciniti u ovoj situaciji...
Svaki savjet je dobrodosao! Hvala!
Korana24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 13:39   #75
Kolko ja znam ne treba ti viza za ulazak u Belgiju, ne znam kako ide ako misliš ostat na duže. Meni kad je brat bio u posjeti smo samo otišli na općinu da kažemo da je on tu i nikom niš,to je bilo ušlo na jedno, a izašlo na drugo uho. Mislim da onda u roku od 3 mj. moraš kao da odeš, al i to ne znam kako sad izvode. Kad se prije trebala vadit viza, morala sam za njega priložit garantno pismo, tj. dokaze da radim i bla bla te da njega uzimam na trošak. Nek ti se tvoj dečko malo raspita ako mu je stvarno stalo da ti dođeš...i nije na meni da ti solim pamet, al onaj ko te misli uvalit u poslove na crnjaka...ne ide ti ni radni staž, ni osiguranje, ni ništa, a namučit ćeš se sigurno ko crnac. A vjenčanje...hm, ne znam kolko dugo se znate...to ti nije baš kao da ideš u trgovinu i kažeš: "da, uzimam ovaj produkt po toj cijeni" i ako ti ne valja možeš ga vratit nazad uz račun. zato dobro razmisli. jer ti si sad zaljubljena i možda ne vidiš neke stvari i misliš kako će sve lako. izgleda kao da te obeshrabrujem, ali ti ne želim ništa loše, nego doooooooooobro razmisli! ako se odlučiš udati izvadi u hr sve papire koji ti za to trebaju (izvod iz knjige rođenih, potvrda o slobodnom bračnom stanju i blabla sve to s apostilom)da se kasnije ne tlačiš s tim. ja ti savjetujem da prvo malo odeš, izvidiš situaciju i ako ti sve štima pa onda razmisli što ćeš dalje, a do tada ćeš već znat što ti sve treba itd. želim ti puno uspjeha i pamet u glavu!pozdrav i sretno!i najbolje ti sve legalno!
__________________
šta da
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 19:03   #76
Quote:
kupola kaže: Pogledaj post
pa vjerojatno cu doci 14.04, znaci utorak poslije Uskrsa, popodne ili predvecer... samo se jos mislim dal da idem avionom do brussela ili izravno vlakom do antwerpena... hvata me panika od svega toga... inace momak mi je mornar, tako da ga idem posjetiti u antw., a ne moze doci pred mene u brussel....

hvala ti na odgovoru

jel mi mozes mozda preporuciti neki dobar let (i cijenu, naravno)?
Ja bih ti radije preporučio autobus koji direktno sa aerodroma vozi za Antwerpen. Ne trebaš presjedati, staje jedino kod Crown hotela a zadnja stanica je kod željezničke stanice. Karta u jednom smjeru je 10€. Kreće svaki puni sat i za 45min si u Antwerpenu.

Ako se odlučiš za vlak, karta košta 7,5€. Presjedaš na Brussel Noord, i vlakovi za Antwerpen ti uglavnom idu sa perona 11.

Ako još nisi bila tamo onda ti ipak radi tog presjedanja preporučam bus.

A ako si bogata i komotna, onda lijepo uzmeš taxi na aerodoromu i košta te 90-100€.
Ako naručiš taxi unaprijed da te dočeka onda te košta 50-60€.

Samo naprijed, znam da te on nestrpljivo očekuje.
Corto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 01:41   #77
hvala

na kraju sam i provjerila da je najbolje da idem s busom od zracne luke do antw.., jel bus staje na centraal station u antw?
kupola is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 10:23   #78
Quote:
kupola kaže: Pogledaj post
hvala

na kraju sam i provjerila da je najbolje da idem s busom od zracne luke do antw.., jel bus staje na centraal station u antw?
To mu je zadnja stanica, tamo preko puta McDonaldsa i MediaMarkta. Sa tog isto mjesta kreće za aerodrom.

Inače na aerodromu ti treba obično oko 15 min do busa (avion stane daleko, pa dok prođeš pass kontrolu), ako čekaš prtljagu onda i više.
Kada dođeš u arrival hol trebaš ići poludesno do lifta, spustiš se do nivoa sa busevima (mislim da je nivo 0), samo slijedi znakove za bus. Kada izađeš van, bus za Atwerp ti stoji u srednjoj traci oko sredine.

Ako ti dragi voli pivo, odvedi ga u jedan neugledni bar, zove se Kulminator, blizu je centra. Tamo imaju vrlo rijetke belgijske sorte piva, koje još uvijek prave fratri.

Dobro se provedi!
Corto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 12:26   #79
Bok
jeli bi mi belgijanci mogli reći kakva je kvaliteta studiranja tamo, tj. kakav im je visoki obrazovni sistem? naime zanimam se za http://www.ulb.ac.be/ no i malo su me razočarali jer ne šalju brošure izvan eu :roll-eyes:
koliko treba love za prosječan studentski život?
hvala
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 15:23   #80
Corto, hvala sto si se ubacio i pomogao, ja sam koliko sam znala. Pozdrav
__________________
šta da
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:15.