Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2004., 14:54   #81
Delim stajališta hrvatskih levičara.
ŠaljemDVDIzLondona is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 14:56   #82
Quote:
HELIX14 kaže:
Dakle , na vrlo jednostavno pitanje ciji odgovor evo zna i M .Babic ti se smucas i pokusavas izvrdati a po staroj hrvatskoj dodvornickoj praksi vec postoje neki koji bi osudili crticu.
vjerojatno si mislio na mene
gledaj, potpuno samslobodan covjek i nemam se potrebu nikom dodvoravati
osobito ne srbima (kakve bi to koristi trebao imati od dodvoravanja srbima?)
samo pokusavam situaciju sagledati objektivno, bez ukljucivanja emocija
meni je jasno i zasto crtica razmislja kako razmislja
i zasto nevena razmislja kako razmislja
i ne mislim da je ijedna od njih "prava" ili "kriva"
one su obje zrtve nesretnih okolnosti koje su nam svima unistile dio mladosti i dio zivota

a, bez obzira sto crtica i nevena napisale tu na forumu, svjetska povijest je zabiljezila da posljednji rat krenuo iz srbije
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 15:16   #83
Za HELIX14:

Što se tiče Oluje, ne znam koliko si detaljno pregledao civile koji su ostali, ali tvrdim da ih je bilo malo više od jednog, moramo dodati bar ovu baku, osim ako si prebrojavao samo žive starce. A bili starci ili ne, za mene su to ljudi, pa mi ta ironija i nije jasna. I bilo ih je više od jedne bake, ali ovo postaje već morbidno.
Mislim da je ova rasprava već izgubila smisao i sve mi se čini da se neke stvari nikada neće promeniti.
Da rezimiramo;
1. u Hrvatskoj su se dešavali "izgredi", ali ih nije organizovala država. To su se neka deca zaigrala.
2. Sve što se desilo u Hrvatskoj, a stradali su Hrvati, organizovala je država Srbija. I svi Srbi, ma gde se tada nalazili i šta radili.

Ovaj odgovor će valjda zadovoljiti.

Za stagediver:

Svesna sam da u svojim razmišljanjima ne možemo biti objektivni, jer smo akteri događaja, na direktan ili indirektan način, svi bili. Ono što možemo je da bar pokušamo da shvatimo, ma koliko bolelo. Za mene je taj rat pre svega bio građanski, jer je započeo u mojoj jedinoj domovini i ja ga ne mogu gledati kao rat dve države. Države su se gradile u toku rata, a ljudi uglavnom nisu znali gde pripadaju. Iz ovog ugla gledano, nije mi jasno kako je to samo u Srbiji bilo Jugoslovena...
I da odmah izjavim, nisam jugonostalgičar, bar ne u onom smislu da se nadam novoj Jugi. Daleko nam lepa kuća, gledajući kako lepo divanimo, neka svako sedi u svojoj.
Nevena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 15:31   #84
Quote:
stagediver kaže:
vjerojatno si mislio na mene
Ma nisam Stagediver mislio na tebe nego na Nevenu .
Nikada ne bih mogao izgovoriti tvrdnju bez sigurnih dokaza da je ona za nekaj kriva ali mislim i u to me tesko neko moze razuvjeriti da je velika vecina srpskog naroda kriva na ovaj ili onaj nacin za sve ratove koji su potekli iz njihove nesretne domovine .
Najveci dokaz da je tome tako je da i oni shvacaju , danas, da svi susjedi bjeze od njih ko vrag od tamjana .

I uzalud im sva njihova poznata srpska izvrtanja i relitaviziranja , njihovim rijecnikom receno , srpska posla , i oni su dosli do zakljucka da su tesko bolesna nacija cije izljecene je jos daleko .

Od pravednika niko ne bjezi .
Tim vise me smetaju pripadnici vlastitog naroda koji svojom nerazboritoscu pokusavaju obezvrijediti velebnu pobjedu i vojnicku i inu koju smo nad tim jadnicima ostvarili .
HELIX14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 15:57   #85
Quote:
Nevena kaže:
Za stagediver:

Svesna sam da u svojim razmišljanjima ne možemo biti objektivni, jer smo akteri događaja, na direktan ili indirektan način, svi bili. Ono što možemo je da bar pokušamo da shvatimo, ma koliko bolelo. Za mene je taj rat pre svega bio građanski, jer je započeo u mojoj jedinoj domovini i ja ga ne mogu gledati kao rat dve države. Države su se gradile u toku rata, a ljudi uglavnom nisu znali gde pripadaju. Iz ovog ugla gledano, nije mi jasno kako je to samo u Srbiji bilo Jugoslovena...
I da odmah izjavim, nisam jugonostalgičar, bar ne u onom smislu da se nadam novoj Jugi. Daleko nam lepa kuća, gledajući kako lepo divanimo, neka svako sedi u svojoj.
nitko tebi ne osporava pravo da rat dozivljavas kako god zelis
svatko od nas prozivio ga je na jedinstven nacin
samo ti treba biti jasno i kakve ce reakcije sintagme poput "gradjanski rat" izazvati ovdje
ako pocnemo raspravljati o narodima, drzavama, jugoslavenima i slicno, tko zna gdje cemo zavrsiti
povijest i srba i hrvata ide mnogo dalje unatrag od 1918. godine i kraljevine srba, hrvata i slovenaca

osobno od srbije/srpskog naroda/pojedinacnog pripadnika srpskog naroda ne ocekujem bilo kakvo priznanje, ili ispriku
odredjenu zadovoljstinu po pitanju "krivnje" dobio sam iz svjetske percepcije dogadjaja
a odredjenu dozu (iracionalne, ali tako covjek funkcionira) sramote dobio sam od pripadnika vlastitog naroda koji su svojim zlocinima obezvrijedili nasu borbu za slobodom

nekima od nas suocavanje s pizdarijama koje su u ime njegovog naroda napravljene ide malo teze
"pokusati shvatiti, ma kako boljelo" puno je lakse napisati, nego to i provesti u djelo
puna je hrvatska ljudi koji jos nisu "provarili" niti ustaske zlocine, a kamoli zlocine koje su pocinili hrvati u posljednjem ratu
sto ne znaci da je osoba los covjek, samo da joj treba vise vremena da smogne snage prihvatiti istinu
ma koliko ona (iracionalno, jer osoba nije kriva ni za sto) boljela
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 16:07   #86
Quote:
stagediver kaže:
nitko tebi ne osporava pravo da rat dozivljavas kako god zelis
svatko od nas prozivio ga je na jedinstven nacin
samo ti treba biti jasno i kakve ce reakcije sintagme poput "gradjanski rat" izazvati ovdje
ako pocnemo raspravljati o narodima, drzavama, jugoslavenima i slicno, tko zna gdje cemo zavrsiti
povijest i srba i hrvata ide mnogo dalje unatrag od 1918. godine i kraljevine srba, hrvata i slovenaca

osobno od srbije/srpskog naroda/pojedinacnog pripadnika srpskog naroda ne ocekujem bilo kakvo priznanje, ili ispriku
odredjenu zadovoljstinu po pitanju "krivnje" dobio sam iz svjetske percepcije dogadjaja
a odredjenu dozu (iracionalne, ali tako covjek funkcionira) sramote dobio sam od pripadnika vlastitog naroda koji su svojim zlocinima obezvrijedili nasu borbu za slobodom

nekima od nas suocavanje s pizdarijama koje su u ime njegovog naroda napravljene ide malo teze
"pokusati shvatiti, ma kako boljelo" puno je lakse napisati, nego to i provesti u djelo
puna je hrvatska ljudi koji jos nisu "provarili" niti ustaske zlocine, a kamoli zlocine koje su pocinili hrvati u posljednjem ratu
sto ne znaci da je osoba los covjek, samo da joj treba vise vremena da smogne snage prihvatiti istinu
ma koliko ona (iracionalno, jer osoba nije kriva ni za sto) boljela
Potpisujem.
Nevena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 16:46   #87
Quote:
maliveliki kaže:
stage,hoces reci da su Hrvati iracionalni? Hrvati idu oklo napadaju i kolju svoje susjede,Hrvatska su urodjeno nasilinici pa nam treba preodgoj,to zelis reci? zasto manipulirati djeciji mozak poluistinama o zidovima kada im ne dozvoljavamo da znaju vlastitu povijest u cijelini?
Tako je. Ne treba djeci puniti glavu o nacistickim zlocinima nad Zidovima kad imamo i vlastite ustaske zlocine nad nehrvatima i Hrvatima antifasistima tokom tog istog WWII. Ili ove "nase" treba pod tepih?
Ja brijem da se ti maliveliki zalazes da ne treba "manipulirati djeciji mozak poluistinama o zidovima" nego im treba reci punu istinu o vlastitim fasistima i zlocincima ustasama.

Za crticu & co - da nismo u Hrvatskoj imali ultrasoviniste bolje reci neoustase ne bi bilo ni rata. Milosevicu je za njegov destruktivni naum trebao partner i nasao ga je u Tudjmanu i njegovoj kamarili. Zajebite tu pricu o "narodnom poletu Hrvata itd" jer se radi o podilazenju najgorim nagonima. Hrvati su po tko zna koji put ispali glupe ovce.
A sto su lipo letile u zrak one kuce nehrvata sirom Dalmacije i sire prije samog rata? Bas pravi doprinos miroljubivoj koegzistenciji ili se ipak radi o 'higijenskom' postupku ciscenja.....etnickog?
Demo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 17:03   #88
Quote:
Demo kaže:
Za crticu & co - da nismo u Hrvatskoj imali ultrasoviniste bolje reci neoustase ne bi bilo ni rata. Milosevicu je za njegov destruktivni naum trebao partner i nasao ga je u Tudjmanu i njegovoj kamarili. Zajebite tu pricu o "narodnom poletu Hrvata itd" jer se radi o podilazenju najgorim nagonima. Hrvati su po tko zna koji put ispali glupe ovce.
A sto su lipo letile u zrak one kuce nehrvata sirom Dalmacije i sire prije samog rata? Bas pravi doprinos miroljubivoj koegzistenciji ili se ipak radi o 'higijenskom' postupku ciscenja.....etnickog?
ovdje dolazimo do zanimljivih stvari
i to onih teskih za hrvate, kao sto je za srbe teska prica o uzroku rata
jer, ako bi nekakva pravda zahtijevala da se srbija istinski pokaje za stvaranje nekakvog zametka rata, ta ista pravda bi zahtijavala i da se hrvatska istinski pokaje sto je, umjesto unistavanja zametka, odabrala zalijevanje istog
a urodio je gadnim plodom

oko ovoga ce se jos mnoga koplja polomiti u buducnosti

napomena: srbija i hrvatska odnosi se na "centrale moci", ne na zemlje, a osobito ne na sve pripadnike pojedinih naroda
napomena je samo za cjepidlake, ne za normalne i dobronamjerne ljude
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 17:27   #89
Quote:
Inkvizitor2002 kaže:
Ma sve se zna. Okačite mačku o rep tu vašu teoriju da Tito možda nije naredio zločin na Bleiburgu. To je toliko smiješno da mi se ne da uopće takvu stupidnost demantirat. Interesantno je kako je za vas ljevičare i komuniste neupitno da su drugi..npr. Pavelić naredili sve zločine i krivi su a kad se radi o milom Titu onda on možda nije ni znao..pa di bi on to on je ipak bio maršal jebote. Imate svjedočenja njegovih bivših ubojica koji su jasno rekli.." Tito je naredio da se zarobljenici poubijaju. Niko osim njega to nije mogao narediti" I točka. Kraj priče. To što vama to ne paše to je vaš problem. Pa čak da i nije znao za Bleiburg znao je za križne putove koji su trajali mjesecima. Pa gdje je on živio . Pod staklenim zvonom. Dobro znate samo se po svom dobrom ljevičarskom običaju pravite mutavi. Dobro znate da je Tito naredio zločin jer se htio osvetiti i riješiti se političkih protivnika. I svi znamo da vam to paše i da nemate ništa protiv..dapače nemali broj vas je izjavio da je trebao i više i brutalnije....
1. Za Blajburg i sve traume zbog kojih jos nemate sna ni nakon 60 god se (gospodo krajnji besnicari) zahvalite prvenstveno britancima.
2. Na Blajburgu je poginulo mnogo pripadnika raznih kvislinskih fasistickih formacija kao npr ustase, srbijanski & crnogorski cetnici, belogardejci itd. Dakle ne samo 'hrvatski domaci izdajnici' tj ustase. Zacudo tada su se sve te naoko suprostavljene kvislinske bande rame uz rame tukle zajedno protiv crvenih? Saveznici po nuzdi? I nazalost poginulo je dosta civila koje su te bande u bjezaniji prisilile na povlacenje ka Austriji.
3. Tito nije naredio pogubljenja zarobljenika nego je, kad je cuo da se i to desava, naredio da se s tim prestane. To je vidljivo iz vise svjedocenja njegovih suvremenika u nizu objavljenih naslova. I nema oko toga nikakve tajne.
4. Tito je imao po oslobodjenju zemlje apsolutnu kontrolu nad stanjem u zemlji i nije mu trebalo da se na taj nacin rjesava politickih neistomisljenika. Takve je mogao preodgojiti vrlo efikasno. I vrlo je uspjesno hvatao tih poslijeratnih godina kako krizare (B.Kavran et al) tako i one bradate (D.Mihajlovic et al). Zacudo ne spominjes da je od '48 bio jos puno gori prema dojucerasnjim suradnicima i suborcima kojima je odjednom bacuska Dzugasvili bio drazi?
5. Povijesna ocjena Tita i antifasistickog pokreta kojem je bio na celu '41 - '45 je apsoluno pozitivna. Kao i cijela njegova poslijeratna politika koja je kulminirala liderstvom u pokretu nesvrstanih. To je ocjena ne samo hrvatskih i juznoslavenskih nego i medjunarodnih povjesnicara. Nama Hrvatima je naravno tih par decenija sve do kasnih osamdesetih bio najprosperitetniji period kad se puno gradilo i odlicno zivjelo.
6. Zbivanja kod Blajburga i sva zbivanja vezana uz njega '45 jesu samo posljedica kaoticne vojnopoliticke situacije na kraju rata gdje nazalost jest bilo nepotrebnih zrtava ali to ni u kom slucaju ne dovodi u pitanje ispravnost i humanost oslobodilackog i revolucionarnog karaktera rata vodjenog od strane antifasistickog partizanskog pokreta.
7. Uzaludni su pokusaji da se zrtve Blajburga prikazu kao dokaz 'zlocinackog' karaktera antifasistickog partizanskog pokreta i Tita osobno i da se napose izjednace sa ustaskim ili cetnickim zlocinima. Zlocini pocinjeni od strane tih kvislinskih formacija nemaju ni pandana ni usporedbe na drugoj tj antifasistickoj strani. Antifasizam se po definiciji ne sluzi fasistickim metodama masovnih zlocina.
Demo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 17:29   #90
Quote:
Demo kaže:
Za crticu & co - da nismo u Hrvatskoj imali ultrasoviniste bolje reci neoustase ne bi bilo ni rata. Milosevicu je za njegov destruktivni naum trebao partner i nasao ga je u Tudjmanu i njegovoj kamarili. Zajebite tu pricu o "narodnom poletu Hrvata itd" jer se radi o podilazenju najgorim nagonima. Hrvati su po tko zna koji put ispali glupe ovce.
A sto su lipo letile u zrak one kuce nehrvata sirom Dalmacije i sire prije samog rata? Bas pravi doprinos miroljubivoj koegzistenciji ili se ipak radi o 'higijenskom' postupku ciscenja.....etnickog?
Ma, Hrvati su krivi sto Srbi vec 150 godina briju na expanzionizam, od Vuka Stefanovica Karadzica, preko Garasanina, do Stevana Moljevica, pa sve do onoga kretena sto je u Srbobranu, u pocetku proslog stoljeca, pozivao na istrebljenje "vasih ili nasih," u sred Zagreba grada, do one popisane Kraljevine Jugoslavije, Sestosjecanske diktature kralja aleksandra -- pa sve do Dragoljuba Draze Mihailovica -- do Seselja i Slobodana Milosevica.

Hrvati su krivi sto srpska drzavana misao, otkad su se oslobodili od Turaka, i od onoga crnog-djordja, trgovac svinja i masovni ubojica nabio si krunu na glavu, spletkao se s beogradskom, cincarskom, poznatom "carsijom" --nastavili s masakrima i etnickim ciscenjem citave Srbije i Crne Gore -- skrojili si plan kako ce osvojiti citav Balkan, prosiriti se na jug i na sjever, i konacno ostvariti "vekovni san"-- tkz. "Dusanovo Carstvo." -- huskajuci i "zaposljavajuci" sve srpske manjine, ma gdje god se one nalazile.

Srpska narodna elita, srpska "znanost" i Srpska Pravoslavna Crkva, vec preko 150 slozeno rade na istom planu --kreiranju Velike Srbije. Pocetkom devedesetih, jos jednom su mislili da im je kucnuo cas, ali su se grdno prevarili.

Ali, jebiga, Hrvati su tome sve krivi!? I ja se slazem da su Hrvati svemu krivi --nisu se htili pokoriti! Za to su krivi 100%
__________________
"All that Communism needs to make it successful is someone to feed and clothe it."
-'Columbia Record'
Broadway Blueshirts is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 17:40   #91
uzrok rata su u svakom slucaju Srbi.
ja nikad necu zaboraviri rujan 91 kad sam sa bivsim frendom (srbinom) sjedio i ovaj je cijelo vrijeme neutralno govorio tipa biti ce sve ok,njegov stari je u JNA kao zna sve, nece se to rasplamsavati ostati ce niskog intenziteta da bi sljedece jutro naprosto nestao iz grada TJ zbrisao pola dana prije nego sto su poceli granatirati po prvi put (naravno majstor im se pridruzio cuo sam poslije) i znao je da ce granatirati i znao je da ce biti sranja ali nije gad htio reci.

eto toliko.
Nikad se nije vratio i nemam pojma sta mu se desilo.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 17:44   #92
Quote:
Broadway Blueshirts kaže:
Ma, Hrvati su krivi sto Srbi vec 150 godina briju na expanzionizam, od Vuka Stefanovica Karadzica, preko Garasanina, do Stevana Moljevica, pa sve do onoga kretena sto je u Srbobranu, u pocetku proslog stoljeca, pozivao na istrebljenje "vasih ili nasih," u sred Zagreba grada, do one popisane Kraljevine Jugoslavije, Sestosjecanske diktature kralja aleksandra -- pa sve do Dragoljuba Draze Mihailovica -- do Seselja i Slobodana Milosevica.

Hrvati su krivi sto srpska drzavana misao, otkad su se oslobodili od Turaka, i od onoga crnog-djordja, trgovac svinja i masovni ubojica nabio si krunu na glavu, spletkao se s beogradskom, cincarskom, poznatom "carsijom" --nastavili s masakrima i etnickim ciscenjem citave Srbije i Crne Gore -- skrojili si plan kako ce osvojiti citav Balkan, prosiriti se na jug i na sjever, i konacno ostvariti "vekovni san"-- tkz. "Dusanovo Carstvo." -- huskajuci i "zaposljavajuci" sve srpske manjine, ma gdje god se one nalazile.

Srpska narodna elita, srpska "znanost" i Srpska Pravoslavna Crkva, vec preko 150 slozeno rade na istom planu --kreiranju Velike Srbije. Pocetkom devedesetih, jos jednom su mislili da im je kucnuo cas, ali su se grdno prevarili.

Ali, jebiga, Hrvati su tome sve krivi!? I ja se slazem da su Hrvati svemu krivi --nisu se htili pokoriti! Za to su krivi 100%
predvidljiva reakcija
sve sto si napricao potpada pod "uzrok rata" i oko toga nema ozbiljnijeg sporenja, cak niti u medjunarodnim krugovima
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 17:48   #93
Quote:
stagediver kaže:
ovdje dolazimo do zanimljivih stvari
i to onih teskih za hrvate, kao sto je za srbe teska prica o uzroku rata
jer, ako bi nekakva pravda zahtijevala da se srbija istinski pokaje za stvaranje nekakvog zametka rata, ta ista pravda bi zahtijavala i da se hrvatska istinski pokaje sto je, umjesto unistavanja zametka, odabrala zalijevanje istog
a urodio je gadnim plodom

oko ovoga ce se jos mnoga koplja polomiti u buducnosti

napomena: srbija i hrvatska odnosi se na "centrale moci", ne na zemlje, a osobito ne na sve pripadnike pojedinih naroda
napomena je samo za cjepidlake, ne za normalne i dobronamjerne ljude
Da. Stvari se puno bolje vide kad se malo istegne vrat van te svoje nacionalne kockice. Naravno da se prvenstveno misli na 'centre moci' kad se kritiziraju ovi ili oni ali treba i samoga sebe zapitati - koliko sam doprinio/doprinjela svemo tome? Sutnja nije uvijek zlato. Narod se i tu i tamo pokazao kao najobicnije ovce. Cast pojedincima ali jos smo mi daleko od toga da nam drustveni i politicki, a time kao posljedica i materijali progres proizlaze iz tzv naroda. Autisti bili i bicemo jos zadugo. Materijal pogodan za manipulacije svih vrsta.
I ne ne mislim da uopce postoji neka bitna razlika izmedju Hrvata i Srba kad su i ti ratovi devedesetih u pitanju. Kao jedni su mrski agresori a drugi su plemeniti domoljupci. Trla baba lan.....
Demo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 18:35   #94
Quote:
Broadway Blueshirts kaže:
Ma, Hrvati su krivi sto Srbi vec 150 godina briju na expanzionizam, od Vuka Stefanovica Karadzica, preko Garasanina, do Stevana Moljevica, pa sve do onoga kretena sto je u Srbobranu, u pocetku proslog stoljeca, pozivao na istrebljenje "vasih ili nasih," u sred Zagreba grada, do one popisane Kraljevine Jugoslavije, Sestosjecanske diktature kralja aleksandra -- pa sve do Dragoljuba Draze Mihailovica -- do Seselja i Slobodana Milosevica.

Hrvati su krivi sto srpska drzavana misao, otkad su se oslobodili od Turaka, i od onoga crnog-djordja, trgovac svinja i masovni ubojica nabio si krunu na glavu, spletkao se s beogradskom, cincarskom, poznatom "carsijom" --nastavili s masakrima i etnickim ciscenjem citave Srbije i Crne Gore -- skrojili si plan kako ce osvojiti citav Balkan, prosiriti se na jug i na sjever, i konacno ostvariti "vekovni san"-- tkz. "Dusanovo Carstvo." -- huskajuci i "zaposljavajuci" sve srpske manjine, ma gdje god se one nalazile.

Srpska narodna elita, srpska "znanost" i Srpska Pravoslavna Crkva, vec preko 150 slozeno rade na istom planu --kreiranju Velike Srbije. Pocetkom devedesetih, jos jednom su mislili da im je kucnuo cas, ali su se grdno prevarili.

Ali, jebiga, Hrvati su tome sve krivi!? I ja se slazem da su Hrvati svemu krivi --nisu se htili pokoriti! Za to su krivi 100%
Uvjetno receno srpsko-hrvatski sukob (pored drugih sukoba) devedesetih - za neke oslobodilacki rat, za neke agresija, za neke gradjanski rat, za neke vrsta seljackog rata koje je Europa imala utokom 16-17 st, za neke medjunarodni sukob - nazovi to kako god hoces, jest sukob dominantno hard line nacionalistickih svijesti na svim stranama. Ideoloska ravan tog sukoba je vrlo primitivna jer je prevladavajuca svijest - sovinizam. Krajnja mrznja prema 'onom drugom'. Neracionalan strah od 'onog drugog'. Taj 'drugi', gledano s hrvatske perspektive, danas je Srbin ali sutra ce biti bosanski Musliman. Prekosutra ako zatreba Slovenac. Nece biti velike razlike ako se gleda iz srpske, bosnjacke ili slovenske perspektive, dinamika je vrlo slicna.
Znaci krajnje neracionalan vid ponasanja i prosudjivanja. I kako onda ocekivati da se stvari - sukobi rjesavaju na racionalan i civiliziran nacin kad se od strane institucija vlasti podgrijavaju neracionalnosti. Pri tom mislim na konstantno podgrijavanje 'svog' sovinizma sto je itekako bio slucaj krajem osamdesetih/tokom devedesetih. A neracionalnosti zvane sovinizam vode u razaranje i na kraju zlocine. Primjera ima bezbroj.
E sad Broadway Blueshirts, kad se to zna tada ni velikosrpske ni velikohrvatske ili koje god ekspanzionisticke teze u sustini ne prave neku razliku. Kakve veze ima Dusanovo carstvo sa opstojnoscu Hrvata? Ili turska okupacija balkanskog prostora s kojeg su se na kraju povukli? Ili sto je neki srpski nacionalist napisao prije 200 godina? Nikakve, ali eto kod tebe npr taj neracionalan strah postoji. A sad se zapitaj da li je stvarno tih par postotaka Srba u Hrvatskoj prije rata predstavljalo opasnost tvojoj opstojnosti? Nije. Isto tako da li je kod tih hrvatskih Srba postojala doza nepovjerenja prema mnogo cemu sto je nosilo pridjev - hrvatski. Jest. E sad ako vec postoji to neko uzajamno podozrenje i nepovjerenje, sto je samo po sebi velika klica buducih sukoba, onda treba zajednicki raditi na prevladavanju takvih predrasuda. A ne ih jos potencirati. U sta na kraju prerastaju vidjeli smo devedesetih.
I sve dok se drzava ili drzave na tom balkanskom protoru ne transformiraju odnosno evoluiraju u gradjanske zajednice gdje se itekako sprovodi i postuje zakon, dakle sve dok se ne transformiraju u pravne drzave u punom znacenju te rijeci - sve dotle ce tinjati plamicak buducih sukoba.
Ja nimalo ne iskljucujem mogucnost novih/starih ratova ukoliko ExYu drzave ne evoluiraju u pravne drzave, sad s manje ratne tehnike jer su 'gazde' desetkovale nase/vase/njihove vojne potencijale, ali ako EU krene lose bice jos svega na balkanu.
Demo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 18:38   #95
Demo,izvrces cinjenice i naprosto seres,da ti se obratim tvojim nacinom razgovora
__________________
braco hrvati!
maliveliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 19:02   #96
Quote:
Nevena kaže:
...
Smatram da su krivi i Milošević i Tuđman, ostali političari manje. krivi su jer su hteli više od onog što im pripada, a očito su se zakrvili oko Bosne. Tako da varijanta ti meni ja tebi nije držala vodu..
Razmisli - Gdje su bila ta dvojica kad se (1982.) nekakav oficir bezbednosti dokopao filma NATO pakta "3. svjetski rat počinje na Kosovu!"
Gdje je bio Tuđman kad je Milošević deklarirao početak procesa otcjepljenja SR Srbije od ostatka SFRJ (1987. : Samo Srbin sme odlučivati o Srbiji!), ili 1988-9 kad je četnička pjesma ("... zakla' ćemo ubi' ćemo ko sa nama neće ..." - uz prešutnu suglasnost bajnih komunista i partijaša - postala sveopćom I SLUŽBENOM podlogom za himnu miloševićevaca ("Tko to kaže, tko to laže..."), ili kad se Veljko Kadijević - najveći istinski Jugo izdajnik - na Gazimestanu poklonio Miloševiću i proglašenju neovisnosti SR Srbije!?
Ne traži utjehu u Tuđmanu, on je dolutao na "gotov kolač".
Quote:
Nevena kaže:
...
Da li želim da ratujemo niko me nije pitao. Smatram da politika Srbije snosi veliku odgovornost, ali ne bih rekla da je jedina kriva. Šteta što je Franja umro pre vremena, ..
Opet Franjo. Franjo nikada ne bi bio izabran da srpski nacionalizam nije omah s Gazimestana preselio "ugroženost" u Hrvatsku i okupio "ludi" narod (nije moguće da ste ga zaboravili)= oko RAŠKOVIĆA. Oni su izabrali Tuđmana, i on je samo njihovo NALIČJE.
A što je sa starim Bushom (ocem), s Miterandom, Majorom ...!? Što je sa Stambolićem!? "Svesnim snagama" (komunističkim masonima)!? ...

A, ono za ženu - nije ti fer. Jer, Dean Košutić je u onom režimu postao veliki bankar, u điru što nije prezao od otvoreno legalizirane pljačke (tzv. tajkunizacija).
Deda ga je baš lepo obezbedio - ZAR NE!?
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 19:13   #97
Quote:
Roko kaže:
uzrok rata su u svakom slucaju Srbi.
ja nikad necu zaboraviri rujan 91 kad sam sa bivsim frendom (srbinom) sjedio i ovaj je cijelo vrijeme neutralno govorio tipa biti ce sve ok,njegov stari je u JNA kao zna sve, nece se to rasplamsavati ostati ce niskog intenziteta da bi sljedece jutro naprosto nestao iz grada TJ zbrisao pola dana prije nego sto su poceli granatirati po prvi put (naravno majstor im se pridruzio cuo sam poslije) i znao je da ce granatirati i znao je da ce biti sranja ali nije gad htio reci.

eto toliko.
Nikad se nije vratio i nemam pojma sta mu se desilo.
Uzrok rata sigurno nisu Srbi. Uzrok rata leži u Miloševićevom pokušaju da vojno ospori ostalim republikama ono pravo koje je za Srbiju konačno prisvojio proglašenjem "novog ustava", donesenog NEOVISNO O OSTALIM REPUBLIKAMA I TIJELIMA FEDERACIJE.
To što je još 1990. 30% Prečana (tzv. hrvatskih Srba) prihvatilo nacističku ideologiju SM-a, što ih je još 30-tak postotaka okolišno ili potajno simpatiziralo bilo srbo nacizam, bilo fašisoidnu nostalgiju (četnici), bilo doktrinu "Jedne i cele", bilo "Veliku Srbiju" .. ne znači da su svi Srbi u Srbiji, ili svi Prečani u Hrvatskoj - bili na strani Miloševića!
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 23:14   #98
Quote:
demos kaže:
Uzrok rata sigurno nisu Srbi. Uzrok rata leži u Miloševićevom pokušaju da vojno ospori ostalim republikama ono pravo koje je za Srbiju konačno prisvojio proglašenjem "novog ustava", donesenog NEOVISNO O OSTALIM REPUBLIKAMA I TIJELIMA FEDERACIJE.
To što je još 1990. 30% Prečana (tzv. hrvatskih Srba) prihvatilo nacističku ideologiju SM-a, što ih je još 30-tak postotaka okolišno ili potajno simpatiziralo bilo srbo nacizam, bilo fašisoidnu nostalgiju (četnici), bilo doktrinu "Jedne i cele", bilo "Veliku Srbiju" .. ne znači da su svi Srbi u Srbiji, ili svi Prečani u Hrvatskoj - bili na strani Miloševića!
Koriscenje mozga u analizi komplikovanih problema je uvek pozeljno; pa cak i kada se ne slazem bas 100% sa misljenjem, nije mi tesko da ga skoncentrisano procitam i razmislim o njemu.

Ima o onih koji koriste druge organe u tu svrhu, pominju Marka Kraljevica, Cara Dusana i Vilu Ravijojlu, kao pretece genocidne srpske misli i ideja. A pretpostavljam da su Stari Vujadin i mali Radojica pretece srbo-cetnika?????? ima tu nesto ....
Vlada R. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 01:56   #99
vladika,istina je voda duboka
__________________
braco hrvati!
maliveliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 18:50   #100
Quote:
Vlada R. kaže:
... ima tu nesto ....
Gdje ima dima - ima i vatre.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:50.