Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2004., 13:13   #1
Question Po cemu je to fasizam zlocinacka ideologija, a komunizam nije?

Svjedoci smo lutanja mnogih malih izgubljenih dusa kroz bespuca povijesne zbiljnosti ....... dosta zajebancije!

Nisu mi jasni neki na ovome forumu koji imaju obraza tvrditi kako je komunizam u biti plemenita ideja, a fasizam zlocinacka ideja.

U izvornom fasizmu nije bila ugradjena nikakva rasna niti vjerska netrpeljivost. Rasizam je u Mussolinijev fasizam nametnut sa sjevera, od Adolfa Hitlera kojega je Mussolini duboko prezirao.

Jedina znacajna ideoloska razlika jest u nacionalistickom predznaku fasizma i internacionalistickom karakteru komunizma, ali i ta razlika je prilicno maglovita jer je i komunizam imao svojih pro-nacionalistickih grana (e.g. sukob Lenjin - Trocki je dijelom bio glede nacionalnog vs internacionalnog). Druga naizgled ocigledna razlika jest u imperijalizmu, ali taj imperijalizam bio je obiljezje vremena, nije bio eksplicite dio izvornog Mussolinijevog programa a obiljezio je i mnoge komunisticke sustave. Dapace, sam komunizam u dusi nosi ideju imperijalizma. Doduse ovdje se ne radi o nacionalnom imperijalizmu nego se radi o imperijalizmu radnicke klase. Medjutim, siguran sam da je zrtvama imperijalizma sasvim svejedno to da li su stradali uime prosperiteta jedne nacije ili prosperiteta jedne klase. Zakljucak se namece. Komunizam je klasni fasizam!

S druge strane u izvorni program fasizma ugradjeno je podosta naprednih socijalistickih pogleda na drustveno uredjenje:

- uvedena je briga za trudnice i majke
- poboljsano je skolstvo i ucinjeno dostupnim i siromasnima
- uveden je 'dopolavoro' - zabava za za radnike nakon posla
- uvedeno je - PAZISADOVO - samoupravljanje kroz odbore u kojima su ravnopravno ucestvovali radnici i management
- uvedena je drzavna kontrola nad poduzecima sa vecim brojem zaposlenih

Koji se ljevicar ne bi ponosio ovim dostignucima???!! Ima toga jos, al ne da mi se sad rovariti.

Zato mogu sa zadovoljstvom ustvrditi kako je otac fasizma, Mussolini, bio jedan od njeznijih ljevicarskih diktatora dvadesetog stoljeca. Pravi covjek koji se zalagao za radnike!

A sam fasizam je bio jedna plemenita ideologija koja se na zalost izvitoperila zbog povijesnih okolnosti i utjecaja drugih, a ponajvise zbog nesavrsenosti covjeka.

Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 13:29   #2
Sjecam se da mi je danas urednik jedne TV , pricao da je jedno pitanje na ispitu na studiju novinarstva , bilo
Zasto S. Milosevic ne moze biti fasist ?
U odgovoru na to pitanje , mislim kod prof . Sibera , se krije valjda i odgovor na razlike izmedju fasizma i komunizma .

A odgovor je ..............?
HELIX14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 13:32   #3
Samo na brzinu: u zapadnoj Europi nije bilo komunistickih rezima, pa narod pojma nema.

Dalje je Sovjetski Savez igrao pozitivnu ulogu pri pobijedivanju nacista, pa bi netko tko bi kritizirao sovjetski komunisticki rezim bio proglasen nacistom ili fasistom. To se u biti i danas dogada, samo sad su brojke tu pa bas vise ne smiju tako.
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 13:34   #4
Quote:
HELIX14 kaže:
Sjecam se da mi je danas urednik jedne TV , pricao da je jedno pitanje na ispitu na studiju novinarstva , bilo
Zasto S. Milosevic ne moze biti fasist ?
U odgovoru na to pitanje , mislim kod prof . Sibera , se krije valjda i odgovor na razlike izmedju fasizma i komunizma .

A odgovor je ..............?
....zato sto je socijalist. Barem tako samog sebe proziva. "Komitet za obranu Slobodana Milosevica" se sastoji od ljudi koji simpatiziraju komunizmom(ne znam da li se prozivaju bas komunistima ili socijalistima).
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 13:41   #5


E, phile, sad će ti se javiti soylent s argumentima da si jedno govno samo zato što uopće pišeš ovakve postove jer se odgovor ionako zna. Onda u tekstu slijedi 8 stranica srceparajućih rečenica o maloj dječici koju pomahnitali ustaše vode u vlakovima u jasenovac. Na koncu jedna lagano kritična rečenica kako i ponešto u komunizmu nije valjalo, ali samo u praksi, jer on je kakti realan.

Nakon dvije stranice javlja se na topic ou-si, i jebe ti sve, inputira ti sex sa životinjama, daruje te s pet-šest smajlića.


Naravno, Brankica te smješta u centralnu bosnu s nekoliko vickastih ideja i obiljem smajlića.


ETO ZAŠTO MI SE NE DA NIŠTA OZBILJNO TU NAPISAT; A TEMA JE IZVRSNA!!!!!
__________________
Ovdje bi trebalo stajati potpis. Cenzura ga je izbrisala iako nikome nije smetao. S njime je konacno otisla i legendarna brankica, slava joj.
Tommy Gun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 13:43   #6
Quote:
HELIX14 kaže:
Sjecam se da mi je danas urednik jedne TV , pricao da je jedno pitanje na ispitu na studiju novinarstva , bilo
Zasto S. Milosevic ne moze biti fasist ?


A odgovor je ..............?
Lako. Nije Talijan.
__________________
BLOG (sadrži izbor iz IMF topica u kojima sam pisao) -> http://sanherib.blog.hr
Sanherib is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 13:46   #7
Quote:
Tommy Gun kaže:


E, phile, sad će ti se javiti soylent s argumentima da si jedno govno samo zato što uopće pišeš ovakve postove jer se odgovor ionako zna. Onda u tekstu slijedi 8 stranica srceparajućih rečenica o maloj dječici koju pomahnitali ustaše vode u vlakovima u jasenovac. Na koncu jedna lagano kritična rečenica kako i ponešto u komunizmu nije valjalo, ali samo u praksi, jer on je kakti realan.

Nakon dvije stranice javlja se na topic ou-si, i jebe ti sve, inputira ti sex sa životinjama, daruje te s pet-šest smajlića.


Naravno, Brankica te smješta u centralnu bosnu s nekoliko vickastih ideja i obiljem smajlića.


ETO ZAŠTO MI SE NE DA NIŠTA OZBILJNO TU NAPISAT; A TEMA JE IZVRSNA!!!!!


Tako je Tomo, u dlaku točno. Samo si zaboravio da i ja uletim negdje na 3. stranici, i glumeći nepristranost, pobanam dva -tri desničara.

Slažem se, tema je dobra. Napisat ću poslije nešto. Sad sam ruča pa mi Lynottove konstrukcije malo teško padaju.

E, da, i potrudit ću se da ipak topic ne postane onakav kakav ga je Tomo opisao u svojoj viziji.
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 13:47   #8
Quote:
Sanherib kaže:
Lako. Nije Talijan.
HELIX14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 13:48   #9
Quote:
jones_klonj kaže:

to što pokušavaš dokazati da je komunizam zločinački sistem, nećeš dokazati ljudima koji se zalažu za njega, nikada

"Nikada" se nece dokazati zlocin onima "koji se zalazu za njega". Pa sam si napisao da je komunizam propao, kako onda da ima ljudi koji se zalazu za njega? A to sto se to nece dokazati "onima".... Mislim da ne bi bas bilo pametno poricati kad su podaci tu ( i to povjerljivi podaci).


Quote:
jones_klonj kaze:
a to što zastupaš jedan sistem koji je bio zločinački (bez obzira na početne doktrine i manifeste) i pokazao se kao takav, dapače, i na svojoj koži ga osjetiše naši preci, samo ćeš sebe diskreditirati

Valjda si cuo za sarkazam
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 13:55   #10
Quote:
Whatever kaže:
Sad sam ruča pa mi Lynottove konstrukcije malo teško padaju.

Meni osobno tesko pada kada se brojke zrtava komunistickih rezima poricu. Naravno od ljudi koji se "zalazu za ljudska prava". Drugim rijecima, treba se odavati postovanje zrtvama fasizma, a zrtvama komunizma "ne treba" jer "ih nije bilo". A "ako ih je vec bilo, znas, ono....samo malo...nekoliko stotina...tako nesto....jer neke druge brojke su znas....ono.....fasisticka i kapitalisticka propaganda"



Ovo je opceniti komentar, ne odnosi se na tebe
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:04   #11
MODERATORI!!! Pojedinci mi se sprdaju s temom.

A drug Whatever, ka pravi Dalmos, radi ka pas. Pozdere, posere i zalegne.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:08   #12
Quote:
Phil Lynott kaže:
MODERATORI!!! Pojedinci mi se sprdaju s temom.

A drug Whatever, ka pravi Dalmos, radi ka pas. Pozdere, posere i zalegne.
Ko mi ljuti Phila?
Osim toga, kakav ti je ovo raspored mojih radnji? Požderen, pa zalegnem i onda dođem na forum, vidim tvoje teme i tek onda ... odem u WC

Ajd' s ovim dosta. Gospodo, Phil je postavio temu. Izvolite argumentirano raspravljat. Uključujem u ovaj prijekor i samog sebe
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:13   #13
Quote:
Whatever kaže:
Osim toga, kakav ti je ovo raspored mojih radnji? Požderen, pa zalegnem i onda dođem na forum, vidim tvoje teme i tek onda ... odem u WC
Strah me uopce pitat sto radis na WC-u.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:17   #14
Phile, nemaš ti nikakvih problema koji ne bi bili rješivi da pročitaš neke stvari... A rekoh da nema smisla više uopće pisati ljudima koji od knjige bježe kao vrag od tamjana...

Prema tome,
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:29   #15
Quote:
Phil Lynott kaže:
Strah me uopce pitat sto radis na WC-u.
Sjetim se što si napisao i to mi uvelike olakša probavu

No ajde, fakat ćemo sad prestat s chatom i sranjem (doslovnim i prenesenim)
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:31   #16
Ja cu odgovoriti kao sto su neki odgovarali na mnostvu slicnih tema.

Komunizam sam po sebi nije zlocinacki, zlocinacki su bili rezimi pod krinkom komunizma ili socijalizma sa zlocincima na celu...

Jer ako su u ime Krscanstva pocinjeni zlocini, a cinili su se stotinama godina, to ne znaci da je Krscanstvo zlocinacka religija...isto kao sto ni Islam nije zlocinacka religija...

One koji sve i sva povezuju sa masonima i Zidovima, neka se suzdrze od komentara posto uvijek citamo jednu te istu stvar na razlicitim topicima...osim naravno, ako bas moraju ponoviti jedno te isto, nek ponavljaju.
 
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:35   #17
Quote:
NakurnjakOdStridera kaže:
Ja cu odgovoriti kao sto su neki odgovarali na mnostvu slicnih tema.

Komunizam sam po sebi nije zlocinacki, zlocinacki su bili rezimi pod krinkom komunizma ili socijalizma sa zlocincima na celu...

Jer ako su u ime Krscanstva pocinjeni zlocini, a cinili su se stotinama godina, to ne znaci da je Krscanstvo zlocinacka religija...isto kao sto ni Islam nije zlocinacka religija...

One koji sve i sva povezuju sa masonima i Zidovima, neka se suzdrze od komentara posto uvijek citamo jednu te istu stvar na razlicitim topicima...osim naravno, ako bas moraju ponoviti jedno te isto, nek ponavljaju.
Ja dakle mogu pisati sto hocu, posto o Zidovima ne mislim ni dobro ni lose a pojma nemam tko su bili masoni

To sto si napisao bi mozda vazilo da ima komunistickih zemalja gdje prosjecni gradanin ima normalan zivot. Ali takova nije niti jedna komunisticka zemlja. Dapace, sve su to bile totalitarne drzave.
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:39   #18
phil, samo mali upad s par teza, prije neg sta whatever krene


a) komunizam je najgori i najkrvaviji ideoloski
pokret u povijesti, TO ZNAJU I RUSI!


b) fasizam nije mogao uspjeti na "duge staze"
jer je po unutarnjoj logici sustava zahtijevao
neprestanu vojnu agresiju (a izrael ?)


c) ustastvo nije bio fasisticki pokret
jer mu je nedostajala korporativisticka ideologija, verzija geopolitickih nacionalizama s kraja 19 st. , ZA RAZLIKU od JUGOSLAVENSKOG FASIZMA koji se "uklapao" u geopolitiku s tim da (je) po defaultu ima(o) GENOCIDNU komponentu!

d) ono sta se nas tice najdirektnije: jugoslavenska ideologija je zlocinacka (geo)politicka ideologija !
__________________________________________________ _

glede slobe i srba... trebalo bi suditi I europskoj socijalistickoj internacionali...
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:44   #19
Quote:
WeM kaže:


c) ustastvo nije bio fasisticki pokret
jer mu je nedostajala korporativisticka ideologija, verzija geopolitickih nacionalizama s kraja 19 st. , ZA RAZLIKU od JUGOSLAVENSKOG FASIZMA koji se "uklapao" u geopolitiku s tim da (je) po defaultu ima(o) GENOCIDNU komponentu!
Izvini oprosti ali bio je. Procitaj nacela ustaskog pokreta.


Quote:
WeM kaze:
glede slobe i srba... trebalo bi suditi I europskoj socijalistickoj internacionali...
Potpisujem. Komunisticki simpatizeri ga otvoreno brane.
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:46   #20
Quote:
jones_klonj kaže:
slažem se, mudar post, kao što je i rečeno, to je u ljudskoj prirodi i relativno je nepromjenjimo, sustav treba sam sebe štititi da funkcionira relativno pravedno, a ne dopustiti ljudskom faktoru da upravlja sustavom jer će ga kad-tad prilagoditi sebi i svojim osobnim idejama

Nije stvar u "dopustanjem ljudskom faktoru da upravlja", stvar je da su komunisticki rezimi bili koljacki rezimi. Moze tvrditi tko hoce kako je komunizam u sustini dobar, ali time negira zrtve tog sistema.
Cak se tvrdi da ih "nije bilo" ili "vrlo malo, sigurno manje od *ispuni*", netko tko pokaze brojke pokazuje "kapitalisticku ili fasisticku propagandu"
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.