Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2004., 15:04   #21
da li je sve moglo pametnije?

Quote:
Phil Lynott kaže:
Tudjman je Srbima nudio i da Jugoslavija bude konfederacija, al Srbi su hteli samo jedno 'svi Srbi u jednoj drzavi' i za to su se i borili. Mislili su da ce ici lakse jer su imali doslovce svo oruzje.
Pa to i je moje pitanje, Tuđman nije bio nikakav pregovarač, on se sav uspjenio i ufufljao kad nije bilo po njegovom, mislio sam baš na to, da smo imali nekakvog normalnog vođu koji bi više mislio na ljude, a ne kako će biti zlatnim slovima zapisan u povijesti
Uostalom ti si svoje rekao kad si rekao da je bilo dobro vratiti djecu u Vukovar, da su se Vukovarci zbog toga bolje borili
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 15:29   #22
Re: da li je sve moglo pametnije?

Quote:
go2slep kaže:
stalno razmišljam o događajima 90/91 meni se čini da smo mogli puno pametnije, u nekim stvarima popustiti, u nekim pričekati, i možda ni ne bi bilo toliko mrtvih i tolikih razaranja.
Mene je uvijek čudilo što zapravo ne pristajemo na srpske zahtjeve za kulturnom i vjerskom autonomijom, to nije ništa drugo nego zahtjev da ih stavimo u rezervat, ne znam od čega bi živjeli, morali bi nas začas doći moliti koju vreću kukuruze da prezime
Ali onda su počele izjave da se država može samo u krvi stvoriti, i slična laprdanja, najveće kukavice među Hrvatima su se usudile izaći iz svojih rupa i postavljati eksplozive pod srpske kuće, plašiti ih s novim Jasenovcima i ...
Uglavnom imali su oni svojih teških budaletina, ali i mi smo krivi što smo dozvolili da nas naše budaletine vode umjesto da smo pametnije
ispočetka...
Srbi nisu tražili nikakvu autonomiju nego su ispočetka pokušali spriječiti izlazak Hrvatske iz SFRJ, a poslije toga stvaranje srpskih zemalja koje su se trebale ujediniti sa majčicom Srbijom...kulturna autonomija se ne traži porušenim gradovima, 30 000 ubijenih, etničkim čišćenjem...inače nudili smo konferedativni odnos sa SRJ...ali eto valjda im nije bilo dovoljno
"počele izjave da se država može samo u krvi stvoriti" to nitko živ nije rekao...
rušili kuće nakon što su pobjegli??? da, istina, imali smo takvih budala...ali ih nitko nije tjerao da odu
__________________
I'm not rude, you're just insignificant
frčlopir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 15:42   #23
Re: da li je sve moglo pametnije?

Quote:
go2slep kaže:
Pa to i je moje pitanje, Tuđman nije bio nikakav pregovarač, on se sav uspjenio i ufufljao kad nije bilo po njegovom, mislio sam baš na to, da smo imali nekakvog normalnog vođu koji bi više mislio na ljude, a ne kako će biti zlatnim slovima zapisan u povijesti
Uostalom ti si svoje rekao kad si rekao da je bilo dobro vratiti djecu u Vukovar, da su se Vukovarci zbog toga bolje borili
naravno opet nepoznavanje nekih elementarnih činjenica..."Pa to i je moje pitanje, Tuđman nije bio nikakav pregovarač, on se sav uspjenio i ufufljao kad nije bilo po njegovom" što god ovo trebalo značiti...zahvaljujući uspjenjenom i usfufljanom koji je odgađao invaziju VJ koliko je god mogao pregovorima, kada je bilo sasvim očito da JNA naoružava već tada i Bosanske Srbe uz Hrvatske (one koji su htijeli biti naoružani).. usfufljani nam je kupio vremena tek toliko da se naoružamo pod sankcijama da ne budemo anhilirani u prva dva tjedna od strane JNA kako su predviđali stranci...
Sa vojno strateškog stajališta sada je svakom laiku jasno da je Vukovar tužna i strateški vrlo važna priča..nakon Vukovara JNA više nije bila u mogučnosti voditi veći linijski rat ...Vukovar je pao ali u ljudstvu i tehnici JNA je platila preveliku cijenu a da smo inzistrirali da se sve vojne snage RH stave na raspolaganje za obranu Vukovara to bi bio naš poraz...hV je tada ipak bio tek simbolična "sila" kojoj je najveći adut bila motivacija...preživljavanje...a s tim se ne vodi rat pod sankcijama
__________________
I'm not rude, you're just insignificant
frčlopir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 16:55   #24
da li je sve moglo pametnije?

Quote:
frčlopir kaže:
rušili kuće nakon što su pobjegli??? da, istina, imali smo takvih budala...ali ih nitko nije tjerao da odu
Ma nemoj, nitko tjerao, a pozivi noću, pucanje po njihovim kućama, ne bi rekao da su svi otišli prije nego što su im kuće otišle u zrak, jedan moj susjed je čekao dvadeset sati da policija dođe pogledati i napraviti zapisnik, a govorim o početku 1991
Morali smo im pokazati što žele, neki su bili neodlučni
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 17:09   #25
da li je sve moglo pametnije?

Quote:
frčlopir kaže:
usfufljani nam je kupio vremena tek toliko da se naoružamo pod sankcijama da ne budemo anhilirani u prva dva tjedna od strane JNA kako su predviđali stranci...
Pa ostavimo sad Tuđmana, pitanje je bilo kako se mogao spriječiti rat, ili odgoditi, dok se bolje ne pripremimo za obranu, s njim kao vođom još smo i dobro prošli
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 17:16   #26
frčlopir je sve rekao i samo bih dodao da ako netko misli da se JNA nije snašla u svim tim događajima da se gadno zeznuo.. od početka '91 u jedinicama JNA se osim ubrzane vojničke, provodila i policijska obuka.. znači da je postojao plan za hapšenje legitimno izabranih vlada u Hrvatskoj i Sloveniji i interveniranje u mogućim neredima poslije toga, što oficiri JNA u razgovoru sa vojnicima nisu ni krili napominjući da se čeka samo zapovijed predsjedništva SFRJ
Spawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 19:41   #27
Quote:
Spawn kaže:
frčlopir je sve rekao i samo bih dodao da ako netko misli da se JNA nije snašla u svim tim događajima da se gadno zeznuo.. od početka '91 u jedinicama JNA se osim ubrzane vojničke, provodila i policijska obuka.. znači da je postojao plan za hapšenje legitimno izabranih vlada u Hrvatskoj i Sloveniji i interveniranje u mogućim neredima poslije toga, što oficiri JNA u razgovoru sa vojnicima nisu ni krili napominjući da se čeka samo zapovijed predsjedništva SFRJ
Pa jeba te, jel se jednom ne može razgovarati o Hrvatima da se ne spomenu četnici i JNA
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 20:02   #28
Re: Re: Re: Re: da li je sve moglo pametnije?

Quote:
Bajki1 kaže:
Ne ; očekujem da policija tog koji ubije nekog nevinog uhiti i zatim ga sud kazni , a javnost sve to prati .
Čija policija? Od SAO Krajine? Mora da bi bila učinkovita
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 20:04   #29
Re: Re: da li je sve moglo pametnije?

Quote:
Phil Lynott kaže:
I ti seres gluposti ko i uvijek.

Srpska pobuna je zapocela okupacijom i preuzimanjem kontrole nad podrucjima koja su mislili da im pripadaju.

Tudjman je Srbima nudio i da Jugoslavija bude konfederacija, al Srbi su hteli samo jedno 'svi Srbi u jednoj drzavi' i za to su se i borili. Mislili su da ce ici lakse jer su imali doslovce svo oruzje.

Kako ih se moglo zaustaviti, mozda da im se tvoj dio zenske rodbine naguzio i dao picke. Ne znam zasto im to nisi predlozio.
mrzim kad se moram s Phillom složiti

Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 20:11   #30
Re: da li je sve moglo pametnije?

Quote:
go2slep kaže:
Pa ostavimo sad Tuđmana, pitanje je bilo kako se mogao spriječiti rat, ili odgoditi, dok se bolje ne pripremimo za obranu, s njim kao vođom još smo i dobro prošli
jednostavno...Građani SR Hrvatske su se odlučili za osamostaljenje i to u 96% ako se ne varam... SFRJ prijeti i zvecka oružjem i demonstrira nam rat u Sloveniji na koji mi nismo htjeli reagirati jer bi nas to uvelo u rat ranije i značilo bi sigurnu propast za nas AKO bi JNA krenula na RH...inače Slovenija je pozivala Tuđmana i rukovodstvo da Hrvatska reagira oružjem na događaje u SLO..tada još nije bilo sukoba kod nas... u svemu tome HR nudi KONFEREDATIVAN odnos sa SFRJ dakle bili smo se spremni odreći pune suverenosti pod cijenu izbjegavanja rata..odgovor je bio NE...jel dovoljno jasno??
A svezi obrane podsjećam te TKO je predao oružje TO i TKO je organizirao obranu u RH i nabavku oružja...

Što se tiče Srba...moje iskustvo
Slavonski Brod-moje naselje...srbi se naoružavaju...po naselju nam crtaju CCCC... neki srbi se zgražaju nad tim...nekoliko obitelji bježi u četnike kao i oficiri JNA ogranak, a mjesni ogranak HDZa organizira straže ispred njihovih kuća da im se ništa ne bi desilo...ni jedna četnička kuća nije ni dirnuta...1992 dva dečka iz srba iz moje ulice pogibaju u HV... prva tri susjeda do mene su Srbi koji su proživili rat zajedno s nama a za krivca će uperiti prst prema Beogradu.
__________________
I'm not rude, you're just insignificant
frčlopir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 20:43   #31
Quote:
Mljacko kaže:
Kaj nije SAO Krajini ponuđen Z-4 plan po kojem bi imali svoju zastavu, svoj novac, svoju sportsku reprezentaciju... ali su i to odbili?
A da se ti malo sabereš i vrneš na početak, a ne počinjati s krajem!?
Kad i u kojim okolnostima je tzv. RSK nuđen plan Z - 4 (inače po mojem sudu za Hrvatsku potpuno neprihvatljiv), a što je Srbima "nudio" Tuđman po dolasku na vlast 1990. Podsjećam te: "Nastavit ću tamo gdje su ustaše stali 1945., istjerat ću Srbe iz Hrvatske!"
Donosi se Ustav RH i umjesto da se u njegovoj preambuli RH definira kao građanska država, ona se definira kao nacionalna država, ali sada, za razliku od Ustava SRH, bez Srba, dakle nacionalna država Hrvata.
Srbi su tražili kulturnu autonomiju, a nakon "izbacivanja" iz Ustava RH traže i stanoviti vid političke autonomije. To što oni traže, moglo se prihvatiti bez ikakvih posljedica po suverenitet i teritorijalni integritet RH. Ali ne, njima se prijeti izgonom, a ustvari praznom puškom.
Plan Z - 4 bio je nešto drugo, jer je on sadržavao gotovo potpunu političku i teritorijalnu autonomiju, pa se može govoriti o ugrožavanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta RH. I takav plan, s mudima u procijepu, Tuđman potpisuje 1995., a 1990. za kulturnu autonomiju Srba čuti htio nije.

Quote:
Inače, srbi su tad bili totlani kreteni, autonomiju su međunarodnim putem mogli dobiti ko iz pičke, ali ne, uzeli oružje i sve sjebali
Manjinskom narodu većinski narod garantira i građanska prava i sigurnost, a što su to "hrvatski vitezovi" bili spremni garantirati Srbima pokazao je zorno T. Merčep u Vukovaru. Puno prije nego je u Hrvatskoj ispaljen i jedan hitac! To su Srbi u Hrvatskoj mogli dobiti i to su i dobivali.

Zadnje uređivanje Feniks : 15.02.2004. at 23:08.
Feniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 20:53   #32
peniks,svoje lazi proturaj svojim srbima na sc...
__________________
braco hrvati!
maliveliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 21:03   #33
Quote:
go2slep kaže:
Pa jeba te, jel se jednom ne može razgovarati o Hrvatima da se ne spomenu četnici i JNA


pa jesam li ja otvorio topic o zbivanjima '90/'91 u Hrvatskoj ili ti, majmune skakutavi!?
Spawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 21:12   #34
hrvatska puna lovaca,a zec nam skakuce po Domovini
__________________
braco hrvati!
maliveliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 22:06   #35
Quote:
Kako ih se moglo zaustaviti, mozda da im se tvoj dio zenske rodbine naguzio i dao picke. Ne znam zasto im to nisi predlozio. /.../A i Bajki im je isto mogla dat da ih zaustavi. SIgurno bi tako spasila bar jedno djete, valjda joj je zivot jednog djeteta vazniji od njene vlastite pi*ke.
Phili Mili Vanili, ti jos uvijek lijecis svoje sexualne frustracije na internetu.

Hocel'?

A da se probas presaltat' na Irkinje...alive...ili Irce...kako ti volja. Sta mislis, a?


Normalno da je moglo pametnije. Primjer Cehoslovacka, samo, Cesi i Slovaci su civilizirani narodi za razliku od xJugovica koji jedva cekaju sansu da zakolju komsiju i naprave sranje sto je politicka elita dobro iskoristila za cirkus i lov u mutnom. Zatucani ljudi ne poznaju dijalog i dogovor.

Kriv je Tito sto nije zivio jedno 150 - 200 godina pa da umlati nacionalisticku bandu na vrijeme.
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 22:41   #36
Quote:
bajki1 kaze:
A ratovi su danas daleko odmakli od razine kad su varvari napadali nevina sela , ubili nevino dijete te silovali djevu
Quote:
Phil Lynott kaže:
A i Bajki im je isto mogla dat da ih zaustavi. SIgurno bi tako spasila bar jedno djete, valjda joj je zivot jednog djeteta vazniji od njene vlastite pi*ke.
Nemoj tako o deevinoj pi*ki.
__________________
svi ko jedan, jedan ko nijedan
napokon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 22:44   #37
Quote:
Spawn kaže:
pa jesam li ja otvorio topic o zbivanjima '90/'91 u Hrvatskoj ili ti, majmune skakutavi!?
Pa to i kažem, ko mala djeca, kad nekom kažeš kak su mu usrane gaće, odmah a gle Srbe, usrani su od glave do pete

Nigdje nisam rekao da Srbi nisu krivi za rat, nego da smo možda mogli na pametniji način iskoristiti ovih petnaest godina, da nije bilo rata Milošević ne bi opstao ni par godina i Jugoslavija bi se sama raspala, naročito kad je Slovenija već izašla.

Možda su u tvom Slavonskom Brodu čuvali, ali kod mene je svaki pijanac koji je išao doma u to vrijeme vikao pred srpskim kućama Srbe na vrbe i slično
A u takvim vremenima najgori šljam postane hrabar i misli da nešto znači
I još nešto, u mom kraju su ustaše čim su došle na vlast pobile dvijestotinjak (točnije 209) Srba, 28 travnja 1941, ovi što su čekali da ih HDZ štiti, stvarno su hrabri ljudi
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 22:53   #38
Quote:
napokon kaže:
Nemoj tako o deevinoj pi*ki.
Pitam se nekad da li će tebi ikad svanuti koliko si ovakvim ponašanjem jadan ? Ti i ovaj kojega citiraš .

Baš mi tako dođe da se nekad zamislim da li ti i tebi slični uopće spadate u ljude ?

Da li vam nekad padne na pamet neka čista ,lijepa ,topla misao .
Da li vam ikad kroz srce prođe nešto drugo do straha i mržnje i srama i jada ?

Baš bi me zanimalo da li ti ikad um i srce i duša zatrepere na nešto lijepo ...lijepu glazbu ,lijepu misao , prirodu , riječ ?

Da li si upoznao u životu ikad išta drugo od psovke ?

Baš me zanima kako funkcioniraš ? Od čega se hraniš ? Što čitaš ? Što ti se sviđa ?

Jer - ovo što čitam od tebe - ukazuje da si jako daleko od vizije - postati čovjekom .
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 23:20   #39
Quote:
maliveliki kaže:
peniks,svoje lazi proturaj svojim srbima na sc...
Što je laž, oksimorone?
Feniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 23:49   #40
interesi

Revival četničkog pokreta u Hrvatskoj 1990/91. nije reakcija na HDZ-ovu retoriku.

Milošević i srpska politička elita je već od '85. krenula u projekt 'Godine raspleta' (Miloševićeva knjiga') a to je značilo ili čvrsta unitarna socijalistička rusofilska Jugoslavija ili (preferabilno) Velika Srbija (4. srpski ustanak).

Točno je da HDZ nije Z4 ponudio prije '94. ali je odmah ponudio zajedničku državu (savez neovisnih država, rješenje slično bivšem SSSRu u prijelaznom razdoblju), državu sa zajedničkom VOJSKOM i vanjskim poslovima.

Zatim su za Srbe ustavom bili predviđeni kotarevi Knin i Glina u kojima su bili većinski narod.

Srbi su to odbili jer su htjeli:

barem 30% teritorije Hrvatske tako što će pripojiti izrazito hrvatske općine ovim kotarevima;

pogranične krajeve s većinskim hrvatskim stanovništvom (bogata i plodna Baranja, Vukovar i Đeletovce ...) koji nemaju nikakve veze s tim kotarevima

temeljito etničko čišćenje tih krajeva radi lakšeg pripajanja i srastanja sa Srbijom.

Dakle, mislim da četničko divljanje nije izazvala HDZova ratna retorika i da ih se nije moglo riječima spriječiti. Politički im se nije moglo više ponuditi.

A spominjanje u Ustavu ... dajte, najte ne budite smiješni.
Zašto bi ih toliko pogodilo da je HRVATSKA nacionalna država HRVATSKOG naroda (i svih drugih naroda etc etc)???? I da smo porekli da je Hrvatska hrvatska oni bi nas opet napali. A Franjo je radio na podizanju hrvatskog borbenog duha i to je dalo ploda (barem kod onog boljeg dijela hrvatskog naroda)

Interesi i hladni politički um su ono što usmjerava ratna zbivanja a samo nedozreli i idealistični liberalni ljevičari zamišljaju da ih dobra volja napadnutog može spriječiti.

Šteta što je tako, ali ne mogu.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.