Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Koje žarulje su vam bolje?
Sa žarnom niti, svjetlost od novih je smeće 254 68.83%
Bez žarne niti, napokon imamo "energo-eko" žarulje 115 31.17%
Glasovatelji: 369. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2012., 09:23   #261
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
To je novinski članak, nisam ja to pisao. Naravno da nije točno.

http://ec.europa.eu/energy/lumen/ove...o/index_en.htm
hvala na linku iako me malo zbunio. prvo napisu da halogene nisu dobre ali da ove nove generacije jesu - ocito je moja zarulja takva, niskonaponska od 40 w.

po cemu je posebna 2016 god? zasto se spominje da takve zarulje ostaju i nakon? mislila sam da eu s ovom god izbacuje nepozeljne zarulje.

hvala na pomoci
Trolička is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 19:08   #262
čitati knjigu uz štednu žarulju je koma...
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 21:45   #263
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
čitati knjigu uz štednu žarulju je koma...
Meni je, s druge strane, ugodnije. Posebno na e-ink ekranu.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 01:27   #264
Quote:
Trolička kaže: Pogledaj post
hvala na linku iako me malo zbunio. prvo napisu da halogene nisu dobre ali da ove nove generacije jesu - ocito je moja zarulja takva, niskonaponska od 40 w.
Nema to veze sa snagom. Imaš halogene žarulje i sa preko 100 W. Ovdje ti više piše, ako ti se da čitati:

http://en.wikipedia.org/wiki/Halogen_lamp

Quote:
po cemu je posebna 2016 god? zasto se spominje da takve zarulje ostaju i nakon? mislila sam da eu s ovom god izbacuje nepozeljne zarulje.

hvala na pomoci
Po ničemu. 2016. izlazi nova direktiva EU i to je to. Kao što i ove godine ukidaju klasične žarulje sa žarnom niti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 08:10   #265
Quote:
T@nja kaže: Pogledaj post
Od 150W vec jako dugo nisam vidla, a od 100 sam kupila 20kom neki dan u Intersparu.
hvala ti
odoh ja u kupovinu ...pa bile i najgore (turske,kineske) , opet su bolje od "štednih" kod kojih te boli glava od čudne svjetlosti...a dojam mi je i da im snaga i jačina svjetlosti nije kako deklariraju, nego slabija
Hrki777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 16:31   #266
Quote:
Hrki777 kaže: Pogledaj post
hvala ti
odoh ja u kupovinu ...pa bile i najgore (turske,kineske) , opet su bolje od "štednih" kod kojih te boli glava od čudne svjetlosti...a dojam mi je i da im snaga i jačina svjetlosti nije kako deklariraju, nego slabija
ja našao u jednom šoping centru ( neznam smije li javno reklama?) po 3,5kn od 100wati, bistre , sa malom gljivom
proizvođač GE ( general electric- porijeklo: mađarska)
kupio sam 20 komada

neznam ima li igdje jeftinije od 3,5 kn za 100 watne ( i to čak od GE?)
AKO IMA JAVITE NAM da još podebljamo zalihe
Hrki777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 17:23   #267
Soping centar u Preckom, na drugom katu di se prodaju rasvjetna tijela, imaju svih mogucih zarulja. 150W od Philipsa oko 16 kuna, ja kupila 10.
__________________
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 20:44   #268
Kad sam radio prije par godina neki seminar bilo je veze sa žaruljama ali nevezano za iste i obične žarulje na žarnu nit i LED diode imaju spektar najsličniji našem Sunčevom spektru. A kod žarulja se ne gleda samo raspon svijetlosti koju emitira nego i intenzititet emitiranja pojedinih boja unutar spektra žarulje.

Prvo žarna nit pa onda LED pa onda ide neka vrsta plinske ili tako nešto koliko se sjećam

Evo LED u odnosu na Sunce ima najsličniji spektar odašiljanja, samo je LED graf manji jer je intenzititet manji, jerbo Sunce je jače.

http://www.lawrencehallofscience.org...ghtsources.png

Evo klasična žarna nit. Vidi se oblik sličan Sunčevom.

http://media.wiley.com/mrw_images/cp.../nns062001.jpg

Žarulja može emitirati i pola sunčevog spektra ali onda u tom slučaju odnos intenzititeta boja koje emitira mora biti sličan Sunčevom, neke ljude će umarat ili ih bolit glava ako žarulja recimo emitira crvenu boji jače od zelene, a Sunce najjače emitira nijansu zelene ako se ne varam.

Zadnje uređivanje pijanecX : 15.10.2012. at 20:58.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 11:56   #269
Quote:
T@nja kaže: Pogledaj post
Soping centar u Preckom, na drugom katu di se prodaju rasvjetna tijela, imaju svih mogucih zarulja. 150W od Philipsa oko 16 kuna, ja kupila 10.
pa nisu baš jeftine te od 150w??
čuo sam da imaju u getrou od 100w za cca 2-2,50kn?
jel netko osobno vidio -kupio?
pošto su u interšparu?
Hrki777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 11:58   #270
Quote:
Hrki777 kaže: Pogledaj post
pa nisu baš jeftine te od 150w??
čuo sam da imaju u getrou od 100w za cca 2-2,50kn?
jel netko osobno vidio -kupio?
pošto su u interšparu?
u Intersparu su isto oko 3kn (100W), cini mi se.

I mene je iznenadila cijena od 16kn, ali prodavac me uvjeravao da je to zato jer nisu kinesko smece.
__________________
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 23:24   #271
Vi koje boli glava od stednih zarulja. Dal vas odmah pocne boliti kad udjete u prostoriju ili malo kasnije? Mozete malo opisati kako se manifestira ta bol ili neugoda?
Jel cim udjete u prostoriju odmah znate kakva je rasvjeta unutra?
wasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 23:56   #272
David Icke u svom intervjuu tvrdi da je uvođenje štednih žarulja krajnje apsurdno. Pravi cilj je uvođenje SMART električne mreže u svakoj državi koja se zasniva na WLAN mjeračima struje i mikroprocesorski kontroliranim kučanskim aparatima što omogućava daljinsku kontrolu potrošnje el. energije, nadzor kučanstva iz jednog centra, ali i ono najvažnije: slanje subliminalnih poruka preko raznih frekvencija koje ti aparati (uključivo i štedne žarulje) emitiraju ili prevedeno na jednostavniji jezik: apsolutna kontrola svijesti i uma svakog pojedinca i to u njegovom 'najsigurnijem' boravištu, tj.vlastitom domu što je potpuno u skladu s smjernicama koje su iznijete u Orwelovoj knjizi '1984' i Huxleyovoj knjizi 'Brave New World' koji su u biti skoro 100 godina stari pamfleti (proročanstva koja se lagano obistinjuju) jedne od podružnica naših tajnih vladara iz sjene, tzv. Fabijanskog društva.

Između ostalog David kaže da od tih žarulja ljude boli glava ,dobivaju osip i slično.Ima na youtube link gdje govori o tome sa hrvatskim prijevodom ,evo prilažem link ,emisija traje 55 min i zanimljiva je cijela za pogledati ,a o novim žaruljama priča počinje u 41.- oj minuti.Jedino nisam siguran govori li o vrsti štednih žarulja o kojoj je ova tema ili o novoj vrsti štednih žarulja koje će se MORATI upotrebljavati.
http://www.youtube.com/watch?v=Q_mBk4aro1w

Zadnje uređivanje ludi mjesec : 19.10.2012. at 00:45.
ludi mjesec is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.10.2012., 00:05   #273
Idi zuri u Sunce.
wasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 01:11   #274
Quote:
ludi mjesec kaže: Pogledaj post
David Icke
Ovo je dio teksta gdje bi bilo tko "čist" prestao čitati ostatak.

Zadnje uređivanje Frogger : 19.10.2012. at 13:04.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 01:46   #275
Quote:
wasi kaže: Pogledaj post
Vi koje boli glava od stednih zarulja. Dal vas odmah pocne boliti kad udjete u prostoriju ili malo kasnije? Mozete malo opisati kako se manifestira ta bol ili neugoda?
Jel cim udjete u prostoriju odmah znate kakva je rasvjeta unutra?
Ne boli me glava, ali mi smeta takav tip rasvjete, i da, odmah ga prepoznam čim uđem u prostoriju. To može svatko tko zna nešto o rasvjeti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 12:56   #276
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
Ovo je dio teksta gdje bi bilo tko "čist" prestao čitati ostatak.
Uživaj u matrixu
ludi mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 13:07   #277
Quote:
ludi mjesec kaže: Pogledaj post
Uživaj u matrixu
A ti uživaj u kartonu. Za sljedeći spomen Davida Ickea dobit ćeš parcijalu.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 15:05   #278
Super mi je kad se ljudi pozivaju na video u kojem DAVID ICKE, čovjek koji nema apsolutno nikakve veze sa znanošću (a ni sa zdravim razumom), priča nešto o žaruljama kao da je takav video nepobitan dokaz štetnosti. Šta će nam istraživanja, šta će nam dokazi, čim DAVID ICKE nešto kaže, to je garantirano istina! Ne bi on govorio nešto bezveze!

Ali stvarno, zanima me ima li ikakvih dokaza da štedne žarulje loše utječu na zdravlje. Osobno sumnjam u to.
Data is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 15:27   #279
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ne boli me glava, ali mi smeta takav tip rasvjete, i da, odmah ga prepoznam čim uđem u prostoriju. To može svatko tko zna nešto o rasvjeti.
Kako tocno ti smeta, mozes li mi to opisati.
wasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 15:38   #280
Quote:
Data kaže: Pogledaj post
Super mi je kad se ljudi pozivaju na video u kojem DAVID ICKE, čovjek koji nema apsolutno nikakve veze sa znanošću (a ni sa zdravim razumom), priča nešto o žaruljama kao da je takav video nepobitan dokaz štetnosti. Šta će nam istraživanja, šta će nam dokazi, čim DAVID ICKE nešto kaže, to je garantirano istina! Ne bi on govorio nešto bezveze!
David Icke je sociopat. Ne znam sto bi mislio o njegovom sljedbenicima. Zanimljiv slucaj za nekoga ko se bavi psihologijom i sociologijom. Vjerojatno je vec negdje opisano.

Quote:
Data kaže: Pogledaj post
Ali stvarno, zanima me ima li ikakvih dokaza da štedne žarulje loše utječu na zdravlje. Osobno sumnjam u to.
Zivot lose utjece na zdravlje
Koristim stedne zarulje stvarno dugo i nikakvih problema nemam.
Sto je sa svim ljudima koji svaki dan rade pod fluo rasvjetom? Nisam bas primjetio masovna oboljenja uredskih sluzbenika ili prodavaca.

Sve u svemu glupost. Argumentiranu raspravu je ovdje u potpunosti nemoguce voditi jer s jedne strane postoje zagovornici koji koriste zarulje svakodnevno i nemaju nikakvih problema s njima. Dok s druge strane postoje sljedbenici David Ickea kojima se argumenti mijenjaju iz stranice u stranicu. Prvo su neefikasne i ne isplate se, da bi se tri stranice kasnije kupovale obicne zarulje po 16kn. Onda ih boli glava, pa ih ipak ne boli. Mislim poznajete li vi ikoga koga boli glava pod fluo rasvjetom? Sve se to svodi na osobna uvjerenja koja veze nemaju s zaruljama vec nekim drugim stvarima u zivotima tih osoba.
wasi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:55.