Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ukidanje vjeronauka u školama?
DA 661 71.46%
NE 209 22.59%
Svejedno mi je 55 5.95%
Glasovatelji: 925. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2017., 18:22   #8101
Arrow

Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Govorimo o vjeronauku u školama i tu stanimo jer nećemo valjda dopustit da nam neko drugi van Ministarstva, Vlade i Sabora uvjetuje koje predmete će nam djeca proučavat u javnim školama i na kakav način.................uostalom pričekajmo kurikularnu reformu.
Dakako. Narod je birao svoje politicke predstavnike,a oni Vladu koja ima svoja ministarstva.Glas naroda prije svega. Pretocen u snagu izabranih zastupnika.
splitman30 is offline  
Old 30.09.2017., 18:45   #8102
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Sto misliš zasto su cetnici u domovinskom ratu,kada bi osvojili neko mjesto prvo rušili crkve (preko 1300 do temelja srusenih)?....
Zato što su znali da Hvati vjeruju u bezgrešno začeće, a Srbi iz iskustva znaju da je to nonsens.

BTW, Srbi su kršćani uglanom, a da li su i vjernici to je nešto sasvim drugo kao i kod Hrvata.

Danas se najlakše uočava da religija i vjera nisu isto. U školama se uči religiji, tj. podaničkim ritualima. Iskrenom vjerovanju se uči od porodice i najbližih. Tome mladu jedinku niko osim najbližih ne može naučiti.

Potpuno je pogrešna predstava da se vjerovanju može naučiti kroz državnu obrazovnu infrestrukturu.

Na strnu to što je vjerovanje u suštini sujevjerje.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 30.09.2017., 18:48   #8103
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Majke ti mile.... Jel ti uopće znaš što je indoktrinacija? U tome i jest problem .....SVOJU vjeru a ne SVE vjere. Da, to je indoktrinacija. Uči ti svoju vjeru sa strane a ne za državne pare u školi. Odvojenost škole i religije je civilizacijski doseg.
Civilizacijski doseg je i da se ne radi nedjeljom.

Iako sam Neopoganin, smatram da je imati neradnu nedjelju u današnjem robovlasništvu jedno postignuće kojeg se pošto-poto treba pridržavati. Nitko ne mora robijat po trgovačkim centrima jer si je hrpica tukaca zaboravila prethodni dan kupit kruh ili što mu već treba. Nek obavi kupovinu subotom.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Old 30.09.2017., 18:51   #8104
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Kao dijete išao sam na zupni vjeronauk. S obzirom da je uvijek bio u suprotnoj smjeni,a da je Crkva bila prilicno udaljena,i s obzirom na vremenske uvjete i da sam bio malen,pitam se kakvi nehumanih shvacanja covjek mora biti da bude protiv vjeronauka u skoli koji bitno olaksava malenoj djeci organizaciju slobodnog vremena i obveza,a samo da bi oni uzivali u svojoj verziji zamisljene nirvane tj sekularne naddrzave. Koga briga za djecu i humanost, jelte
nekada su djeca po sat vremena po svim uvjetima pješačila do škole. Pa i dva. Osnovne škole
Danas Crkvu imaš na svakom ćošku. Plus toga danas roditelji djecu razvažaju i na sve njihove aktivnosti pa bi onda tako i na vjeronauk.

Tebi je očito vjeronauk nirvana. Ali tvoja. Pa si to za sebe i svoje dijete organiziraj tamo gdje i pripada. U župi.
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 30.09.2017., 18:52   #8105
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Dakako. Narod je birao svoje politicke predstavnike,a oni Vladu koja ima svoja ministarstva.Glas naroda prije svega. Pretocen u snagu izabranih zastupnika.
Molim točno kojim legalnim putem je vjeronauk ušao u škole?
kao i svi ostali predmeti?
Nije li preskočena procedura?
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 30.09.2017., 18:57   #8106
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Civilizacijski doseg je i da se ne radi nedjeljom.

Iako sam Neopoganin, smatram da je imati neradnu nedjelju u današnjem robovlasništvu jedno postignuće kojeg se pošto-poto treba pridržavati. Nitko ne mora robijat po trgovačkim centrima jer si je hrpica tukaca zaboravila prethodni dan kupit kruh ili što mu već treba. Nek obavi kupovinu subotom.
Druže ti ne vjerujee u Milju maraka očigledno. A trebao bi. Danas se teško preživljava ako ne vjeruješ u Milju maraka, a ako nisi aktivan u stranci i redovan u crkvi, onda si svojevoljno hendikepiran.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 30.09.2017., 19:01   #8107
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Sto misliš zasto su cetnici u domovinskom ratu,kada bi osvojili neko mjesto prvo rušili crkve (preko 1300 do temelja srusenih)?
Upravo zato jer od vremena doseljenja u ove krajeve RKC je jedina KONSTANTA ovog naroda. Nije to ni jezik,ni ime (nekada smo sami sebe zvali Iliri,ili Slovini...).., nego bas vjera.

Vjera je preko 1300 g jedina nit kojoj je narod uvijek gotovo koncezualno pripadao. A to nije bilo ni pod macem,niti palicom vec iz srca i odanosti.
Kada je narod pred turskim zulumom iz Rame bjezao u Sinj na celu je bila slika Gospe s fra Pavlom Vuckovicem.
Tko je odrzao Hrvate srednje Bosne pod 4 i pol stoljeca turskog jarma? Crkva i fratri.

Tko je ostajao uz narod u domovinskom ratu u okupiranim selima (mnogi su to i glavom platili)? Zupnici.
Kada nije bilo policije ni vojske,komunalnih redara ni nacelnika svecenici su bili glas uljuđenosti,glas naroda.

Kada je trebalo pisati deklaraciju u Bec o ujedinjenju Dalmacije u trojedinu kraljevinu Hrvatsku tko je iz Dalmacije bio na celu narodnog glasa. Don Pavlinovic i zupnici sa sela.

Kada je trebalo dignuti glas u Istri protiv talijanizacije i fasizma,tko je prvi dignuo glas i platio glavama? Svecenici na celu sa Milanovicem.

Koja drzava ima najveci broj ubijenih svecenika u Europi nakon 1945 (preko 600)? SR Hrvatska.

Tko je prvi dignuo glas protiv ugnjetavanja komunista i diktature? Svecenici i kardinal Stepinac.

Da je Crkva tako zla i bahata kako je vidite,davno bi ona propala. Jos u prvom stoljecu. Propatila je ona puno sa svojim narodom,i to je njena snaga i moc.
I zato to djeca moraju znati. Inace ako ih komentari na internetu obrazuju jao si ga svima nama.
Ja bi je prvi zamrzio. Tko zeli unistiti duh nekog naroda samo treba unistiti vjeru i jezik. Ostalo su nijanse.
A šurovanje crkve s Pavelićem???

A inkvizicija???
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Old 30.09.2017., 19:05   #8108
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Druže ti ne vjerujee u Milju maraka očigledno. A trebao bi. Danas se teško preživljava ako ne vjeruješ u Milju maraka, a ako nisi aktivan u stranci i redovan u crkvi, onda si svojevoljno hendikepiran.
Aaaaa, Hrkljuš! Naravno, naravno. Lijepo je samo onima koji vjeruju u Hrkljuša. Sve će ostale Hrkljuš... onako... žžžžžk, a Sebi odane će skloniti u podzemna skloništa kad se žžžžk bude imao dogoditi.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Old 30.09.2017., 19:40   #8109
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Zato što su znali da Hvati vjeruju u bezgrešno začeće, a Srbi iz iskustva znaju da je to nonsens.

BTW, Srbi su kršćani uglanom, a da li su i vjernici to je nešto sasvim drugo kao i kod Hrvata.

Danas se najlakše uočava da religija i vjera nisu isto. U školama se uči religiji, tj. podaničkim ritualima. Iskrenom vjerovanju se uči od porodice i najbližih. Tome mladu jedinku niko osim najbližih ne može naučiti.

Potpuno je pogrešna predstava da se vjerovanju može naučiti kroz državnu obrazovnu infrestrukturu.

Na strnu to što je vjerovanje u suštini sujevjerje.
Upravo suprotno. Upravo se u obiteljima cesto uci stvari koje nemaju veze sa vjerom,a predstavljaju se dijelom vjere. Vise bi imalo veze sa sujevjerjem.Na vjeronauku se uce katekizam i crkvene osnove,kao i povijest vjere sto kod kuce cesto izostaje. Vjera dolazi unutar sebe sazrijavanjem,obitelj i vjeronauk to mogu samo produbiti ili udaljiti. Iz osobnog iskustva znam da neke stvari iz obiteljskog "učenja" nisu bile u skladu s vjerom. Npr "Bog ce te kazniti jer radis to i to..".
Bog ne kaznjava. Bog je milostiv. Ako radis suprotno bozjim odredbama gubis Bozju milost ali te on ne kaznjava nego te tvoji postupci kaznjavaju sami po sebi.
Ukratko teza ti je promasena.
splitman30 is offline  
Old 30.09.2017., 19:43   #8110
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
A šurovanje crkve s Pavelićem???

A inkvizicija???
Inkvizicija je bila povijesna greska za koju se Crkva ispricala. Nebitno sto toga kod nas nije bilo,i sto su uglavnom kraljevi tj svjetovna vlast to poticali,i sto se isto osim u Spanjolskoj najvise provodilo u protestantskim zemljama. To je bila jedna greska kao i krizarski ratovi s brojnim zlocinima. Tu nema dileme.
Na kakvo surovanje Crkve i Pavelica mislis?
splitman30 is offline  
Old 30.09.2017., 19:50   #8111
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
Molim točno kojim legalnim putem je vjeronauk ušao u škole?
kao i svi ostali predmeti?
Nije li preskočena procedura?
Na sto tocno mislis?
splitman30 is offline  
Old 30.09.2017., 20:36   #8112
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno. Upravo se u obiteljima cesto uci stvari koje nemaju veze sa vjerom,a predstavljaju se dijelom vjere. Vise bi imalo veze sa sujevjerjem.Na vjeronauku se uce katekizam i crkvene osnove,kao i povijest vjere sto kod kuce cesto izostaje. Vjera dolazi unutar sebe sazrijavanjem,obitelj i vjeronauk to mogu samo produbiti ili udaljiti. Iz osobnog iskustva znam da neke stvari iz obiteljskog "učenja" nisu bile u skladu s vjerom. Npr "Bog ce te kazniti jer radis to i to..".
Bog ne kaznjava. Bog je milostiv. Ako radis suprotno bozjim odredbama gubis Bozju milost ali te on ne kaznjava nego te tvoji postupci kaznjavaju sami po sebi.
Ukratko teza ti je promasena.
Dječji um nema visoko razvijeno apstraktno mišljenje. Zato se djecu uči da ih Bog kažnjava. I još im se pokaže križ ili kip Isusov ili Marijin.

U najboljem slučaju (djeca 6-7 godina stara) zamjećžuju trenutnu kauzalnost nekog postupka. Recimo mene je nečak pitao zašto sam se prehladio. Mislio je da sam spavao noću pokraj otvorenog prozora, sad kad je hladno.

Kako mu objasnit da mi je imunitet možda oslabio, jer sam uzimao puno antibiotika za iskorjenjivanje Helicobacter pylori iz želuca, da mi je taj lijek doktor preporučio. I kako mu onda objasniti da se ipak doktoru mora ići iako i doktor može ponekad pogriješiti.

S druge strane kako mu reči da sam spavao kraj otvorenog prozora (a nisam) i da sam se zato prehladio pa da udovoljim njegovom tek razvijenom uzročno-posljedičnom načinu razmišljanja?

Onda sam mu rekao da ne znam zašto sam se prehladio. Slična stvar je sa Bogom i ostalim visoko apstraktnim konceptima. Djeci se to do otprilike dvanaeste godine mora puno pojednostavit, a dok su još sasvim mala, mora im se krajnje pojednostavnit.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Old 30.09.2017., 21:34   #8113
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
nekada su djeca po sat vremena po svim uvjetima pješačila do škole. Pa i dva. Osnovne škole
Danas Crkvu imaš na svakom ćošku. Plus toga danas roditelji djecu razvažaju i na sve njihove aktivnosti pa bi onda tako i na vjeronauk.

Tebi je očito vjeronauk nirvana. Ali tvoja. Pa si to za sebe i svoje dijete organiziraj tamo gdje i pripada. U župi.
O tome gdje vjeronauk pripada,na svu srecu,ne odlucujes ti niti je vecina onakvih kako ti razmisljas.
Crkvi nema "na svakom cosku",pogotovo na selima gdje su Crkve tamo gdje su i bile.Veliki humanisti prepuni ljubavi i dobrocinstva ocito nemaju toliko humanosti kada bi ipak voljeli da djeca nakon skole u nekom selu pjesace po snijegu do uglavnom lose grijanih crkava,samo zato jer su prepuni humanizma i ljubavi prema djeci. Krasno.
Vjeronauk tj bogostovlje,krasopis tj gramatika i matematika bili su temelj skolstva i utemeljitelji predmeta koje danas poznajemo.
To sto je komunizam izbacio na silu vjeronauk iz skola ne znaci da je izbio vjeru iz naroda.
splitman30 is offline  
Old 30.09.2017., 22:54   #8114
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno. Upravo se u obiteljima cesto uci stvari koje nemaju veze sa vjerom,a predstavljaju se dijelom vjere. Vise bi imalo veze sa sujevjerjem.Na vjeronauku se uce katekizam i crkvene osnove,kao i povijest vjere sto kod kuce cesto izostaje. Vjera dolazi unutar sebe sazrijavanjem,obitelj i vjeronauk to mogu samo produbiti ili udaljiti. Iz osobnog iskustva znam da neke stvari iz obiteljskog "učenja" nisu bile u skladu s vjerom. Npr "Bog ce te kazniti jer radis to i to..".
Bog ne kaznjava. Bog je milostiv. Ako radis suprotno bozjim odredbama gubis Bozju milost ali te on ne kaznjava nego te tvoji postupci kaznjavaju sami po sebi.
Ukratko teza ti je promasena.
Naravno da Bog ne kažnjava. Nešto što je plod mašte ne može ni kažnjavati ni nagrađivati.

Koncept dobra za koje se dobija nagrada na ovom ili "onom" svijetu i zla za koje se dobija kazna na ovom ili "onom" svijetu je neprovjerena glasina.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 30.09.2017., 23:19   #8115
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
O tome gdje vjeronauk pripada,na svu srecu,ne odlucujes ti niti je vecina onakvih kako ti razmisljas.
Crkvi nema "na svakom cosku",pogotovo na selima gdje su Crkve tamo gdje su i bile.Veliki humanisti prepuni ljubavi i dobrocinstva ocito nemaju toliko humanosti kada bi ipak voljeli da djeca nakon skole u nekom selu pjesace po snijegu do uglavnom lose grijanih crkava,samo zato jer su prepuni humanizma i ljubavi prema djeci. Krasno.
Vjeronauk tj bogostovlje,krasopis tj gramatika i matematika bili su temelj skolstva i utemeljitelji predmeta koje danas poznajemo.
To sto je komunizam izbacio na silu vjeronauk iz skola ne znaci da je izbio vjeru iz naroda.
geeracije i generacije su stoljećima pješačile do Crkava
no to je bilo u vrijeme dok je Bog hodal po zemlji i dok su ljudi imali vremena za njega
i to je bilo vrijeme više istinskih Vjernika nego danas

molim razlikovati Vjeru i religiju i crkvenu hijerarhiju

ideeš - još bi i grijanu Crkvu?
kaj bi Isus rekao na to?
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 30.09.2017., 23:35   #8116
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
geeracije i generacije su stoljećima pješačile do Crkava
no to je bilo u vrijeme dok je Bog hodal po zemlji i dok su ljudi imali vremena za njega
i to je bilo vrijeme više istinskih Vjernika nego danas

molim razlikovati Vjeru i religiju i crkvenu hijerarhiju

ideeš - još bi i grijanu Crkvu?
kaj bi Isus rekao na to?
Zar nasa djeca nisu zasluzila grijane crkve nakon sto bi ih istjerao iz skola,mr.Humanicman?
splitman30 is offline  
Old 30.09.2017., 23:38   #8117
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Naravno da Bog ne kažnjava. Nešto što je plod mašte ne može ni kažnjavati ni nagrađivati.

Koncept dobra za koje se dobija nagrada na ovom ili "onom" svijetu i zla za koje se dobija kazna na ovom ili "onom" svijetu je neprovjerena glasina.
Dokaz,a ne fraze. Btw da li je ljubav plod maste ili postoji?
splitman30 is offline  
Old 30.09.2017., 23:48   #8118
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Dokaz,a ne fraze. Btw da li je ljubav plod maste ili postoji?
Koji dokaz? Ti ponudio dokaz?

Koja ljubav?
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 01.10.2017., 03:08   #8119
Sve ove price o tzv. ideologijama, o informatici, o rasterecivanju djece su zapravo cista kurcina.

Sve se krece u tom smijeru da Crkva preuzima skolstvo i da oni kojima to ne pase naprosto odlaze iz zemlje.
I na kraju svi ce biti sretni.
Mi kojima vladavina Crkve u drzavi i skolstvu ne pase pobjeci cemo malo po malo (zapravo, zadnjih godina i ne tako malo), a u Hrvatskoj ce ostati bogobojazni Hrvati katolici.
I svi sretni.

Nama koji planiramo odlazak izmedu ostalog i radi preuzimanja skolstva od srtane Crkve (da se razumijemo, to nije jeini razlog) je zao sto moramo otici ali sto nam preostaje? Pa za boga milog, predsjednica drzave nam porucuje "kome ne odgovara neka ide"?

Uglavnom, svi sretni, dobar dio drzavljana ce pobjeci, a ostatak ce imati obrazovanje po biblijskim vrijednostima.
E sad kako ce ta drzava koja zagovara obrazovanje po biblijskim vrijednostima funkcionirati ... A valjda bude nekako, boli me kurac, ionako cemo mi ostali nepoozeljni to gledati iz Irske, Njemacke, Danske, Svedke i ostalih groznih liberalnih zemalja.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Old 01.10.2017., 04:32   #8120
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Koji dokaz? Ti ponudio dokaz?

Koja ljubav?
Sve jasno.
splitman30 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.