Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Hrvatski nogomet

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2014., 19:50   #1
RNK Split - splitski crveni

Klub koji je osnovan u Splitu 26. travnja 1912. kao ANARH, čija je tradicionalna boja dresa crvena, kojem je djelovanje zabranjivano više puta, koji je više puta mijenjao ime, čijih je 13 igrača odlukom prijekog suda 26. kolovoza 1941. strijeljano radi pristupanja slavnom Prvom splitskom partizanskom odredu s ciljem pobune protiv okupatora, koji je iz prve jugoslavenske lige 1958./59. ispao radi jednog gola a 1960./61. radi jednog boda manjka, koji je grubo oštećen od strane HNLa u sezoni 1991./92. kada je u prvoligaško društvo primljen slabije rangirani NK Istra iz Pule, koji je ekspresno u samo četiri sezone od 4. HNL jug došao do 1. HNL te je od sezone 2010./11. njezin stalni sudionik - ove sezone piše novu stranicu svoje nogometne povijesti.

U 1. HNL-u, RNK Split je ostvario pobjede i protiv Dinama i protiv Hajduka (obje na domaćem terenu) te se pozicionirao kao respektabilna ekipa koja nije u ligi samo da bi sudjelovala. Plasmani RNK Splita u 3 “hrvatske” prvoligaške sezone bili su redom: treće, četvrto i peto mjesto, a svoj pečat karakterističnoj igri crvenih, svaki na svoj način, dali su treneri Bašić, Katalinić te Mršić. Od zvučnijih imena koja su nastupala i/ili još nastupaju, abecednim redom izdvajam reprezentativce Matu Bilića, Tomislava Dujmovića, Ivicu Križanca te Antu Rebića.

Više o povijesti kluba može se pročitati na http://hr.wikipedia.org/wiki/RNK_Split

Navijačka skupina koja prati Splita zove se Crveni Đavoli i iako je malobrojna, vjerno prati svoj klub. Osnovana u svibnju 1961. te prvi put obnovljena 1994. a drugi 2007., tradicionalno dodjeljuje trofej najborbenijem igraču Splita od sezone 2008./09.

RNK Split igra svoju tek drugu europsku sezonu ali zato osvaja simpatije većine hrvatskih zaljubljenika u nogomet. U svojoj prvoj sezoni 2011./12. crveni su ostvarili obje pobjede u 2. pretkolu protiv slovenskih Domžala (1:2 te 3:1) te su u 3. pretkolu sa engleskim Fulhamom odigrali domaćih 1:1 no u Londonu su zaustavljeni porazom od 2:0. Svoje europske utakmice u toj prvoj europskoj sezoni, crveni su igrali na stadionu u Dugopolju budući da domaći Park mladeži nije udovoljavo uvjetima za to natjecanje.

U tekućoj sezoni, crveni su počeli svoj pohod na Varšavu (gdje se igra finale) već u 1. pretkolu budući da su plasman u Europu osigurali kao petoplasirana ekipa, zahvaljujući činjenici da se Rijeka plasirala kao osvajač Kupa. Uslijed moderniziranja stadiona, crveni su konačno domaćini na svome Parku mladeži.

Protivnik u tom 1. pretkolu bila je armenska Mika koju je Split kod kuće pobijedio sa 2:0 a u gostima odigrao 1:1. U 2. pretkolu Split je opet domaćin u prvom susretu a protivnika - Hapoel iz Be’er Sheve) pobjeđuje rezulatom 2:1. Uzvrat se zbog ratnog stanja u Izraelu odigrao na Cipru gdje su se crveni junački branili i sačuvali početnih 0:0. U 3. pretkolu, protivnik je bio ukrajinski Črnomorec iz Odesse a Split, još jednom kao domaćin, još jednom ostvaruje pobjedu od 2:0. U Ukrajini su crveni sačuvali 0:0 te tako nadmašili vlastiti rekord.

Do povijesnog plasmana u skupinu Europa lige, tek je još jedna prepreka - talijanski Torino, sedmerostruki prvak Italije. Split je iznova domaćin, doduše ne na Parku Mladeži (koji za ovaj stadij natjecanja ipak nije dovoljno dobro opremljen) već ili u Dugopolju ili na Poljudu, no svejedno u dvoboj ne ulazi baš kao totalni outsider. Ovosezonski skor od 3 domaće pobjede te 3 gostujuća remija, daje crvenima za pravo nadati se čudu.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije

Zadnje uređivanje Bilobrkster : 09.08.2014. at 20:10. Reason: lapsus calami oko osvajača Kupa
Bilobrkster is offline  
Old 09.08.2014., 20:38   #2
sad kad je topic tu da kažen nešto šta već odavno iman potrebu reć ovaj klub triba vratit ime anarh RNK Anarh Split ovako je predosadan, a i siguran san da bi imenom privuka neke mlade nadobudne anarkište
Play_ is offline  
Old 09.08.2014., 23:09   #3
Podrška klubu! Jeli i dalje za Split navija onih 7 obitelji kako je svojedobno Mosor to opisa? S uspjesima će porasti i navijačka baza jer sad ne znam koliko je onih samo za Split. Hajduk je Hajduk ali neprihvatljive su mi priče koje san par puta pročita u novinama: ''veliki Splitovac i Torcidaš''

#skladgradnja #bojanjetunela
__________________
ave, ave sveti Krševane
Krševan is offline  
Old 09.08.2014., 23:20   #4
Klub koji je ima simpatije velikog dila grada je iste izgubia radi Žužula
DelmatST is offline  
Old 09.08.2014., 23:22   #5
Quote:
DelmatST kaže: Pogledaj post
Klub koji je ima simpatije velikog dila grada je iste izgubia radi Žužula
Koje su to negativne osobine koje navedeni ima? U vođenju kluba ja ne vidim nekakve makinacije.
__________________
ave, ave sveti Krševane
Krševan is offline  
Old 09.08.2014., 23:25   #6
Quote:
Krševan kaže: Pogledaj post
Koje su to negativne osobine koje navedeni ima? U vođenju kluba ja ne vidim nekakve makinacije.
Pa prvo je afera sa tunelima svima otvorila oči o kome se radi, a kasnije šurovanje sa Mamićima.
DelmatST is offline  
Old 10.08.2014., 00:02   #7
pokušalo se već jednom s klupskom temom, ali maklo se radi manjka interesa. bolje da se i ono malo o njizi piše na HNL temi. i nema nekog smisla da nas par zanesenjaka to držimo živim.

Quote:
DelmatST kaže: Pogledaj post
Klub koji je ima simpatije velikog dila grada je iste izgubia radi Žužula
Manje više se znalo otprije tko su i što dotični.
Imran is offline  
Old 10.08.2014., 12:07   #8
Čestitike Splitu na rezultat napravljen u Europi .
bioshock is offline  
Old 10.08.2014., 12:19   #9
Quote:
Play_ kaže: Pogledaj post
sad kad je topic tu da kažen nešto šta već odavno iman potrebu reć ovaj klub triba vratit ime anarh RNK Anarh Split ovako je predosadan, a i siguran san da bi imenom privuka neke mlade nadobudne anarkište
Anarkisti da navijaju za klub koji vode tajkuni, hm, to bi onda bili neki anarkisti od qurca
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=egQJFnokk54
BAYRAKTAR - Official Song
Metuzalem is online now  
Old 10.08.2014., 12:54   #10
pa ovaj klub je više puta gašen i mijenjao ime nego zagrebački plavi, koja je onda na kraju godina osnutka?

#dvostrukamjerila#hvalažužul#palacgore
native is offline  
Old 10.08.2014., 13:02   #11
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
pokušalo se već jednom s klupskom temom, ali maklo se radi manjka interesa. bolje da se i ono malo o njizi piše na HNL temi. i nema nekog smisla da nas par zanesenjaka to držimo živim.
Ma sad kad prođemo Torino i uđemo u skupinu, bit će interesa

Quote:
bioshock kaže: Pogledaj post
Čestitike Splitu na rezultat napravljen u Europi .
Hvala hvala

Quote:
native kaže: Pogledaj post
pa ovaj klub je više puta gašen i mijenjao ime nego zagrebački plavi, koja je onda na kraju godina osnutka?

#dvostrukamjerila#hvalažužul#palacgore
Sve ti piše na stranici na wikipediji, pa odvoji malo vremena i pročitaj
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Old 10.08.2014., 16:37   #12
Quote:
Krševan kaže: Pogledaj post
Koje su to negativne osobine koje navedeni ima? U vođenju kluba ja ne vidim nekakve makinacije.
A i cijene bojanja tunela su bile tržišne jer nije bilo drugih, kaj ne

Bilobrkster, može se znati kako to da navijaš za njih?
Ferdibrand is offline  
Old 11.08.2014., 12:40   #13
Pa razlog je polu-intimne prirode i vezan za odnos mene i mojega oca koji je valjda od mog rođenja bio jako loš, a jedino kada smo raspravljali o Splitu ili gledali Splita, ličio je na normalan odnos oca i sina. Prva utakmica na koju smo išli zajedno je bila domaća protiv Vukovara negdje početkom prošlog desetljeća. Nije bilo Žužula, istočna tribina je bila stara, kamena, a publike je bilo jako malo. Ne mogu reći da smo išli na previše Splitovih utakmica ali kada jesmo, nismo se svađali i bilo mi je zanimljivo kako to postoji još neki klub koji nije Hajduk (na kojeg me otac NIKAD nije odvea jer me nigdi nikad nije ni tija vodit ko dite) I tako, ostalo u meni...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Old 11.08.2014., 22:48   #14
Svaka čast na otvorenosti, thx na odgovoru
Ferdibrand is offline  
Old 11.08.2014., 23:44   #15
http://www.dalmacijanews.hr/clanak/b...va-u-dugopolju
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Old 12.08.2014., 00:44   #16
split prolazi ovo

torino plitak potok
__________________
Stato libero di Fiume
rocco4 is offline  
Old 13.08.2014., 13:31   #17
nadam se. samo da mi ne popušimo već u Dugopolju. dobit 1:0 ili 2:0 pa udrit bunker lo stile Pamić.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Old 13.08.2014., 13:40   #18
Koliko će vam bit cijene karata za gostujuće navijaće?
12-10-2012 is offline  
Old 13.08.2014., 13:44   #19
iskreno ne znam, ali mislim da će se vrtit oko 50kn
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Old 13.08.2014., 14:02   #20
Šteta što nemate malo više navijača jer igrate lijep nogomet. Želiim vam prolaz u skupinu pa će valjda i ljudi doći.
envi is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:49.