Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Imate li u planu povratak u Hrvatsku?
Ne, ni u kojem slučaju! 49 29.17%
Možda, ali šanse nisu velike... 29 17.26%
Vjerovatno ću se vratiti ali ne ubrzo 23 13.69%
Sigurno, čim prije moguće! 31 18.45%
Ne znam u ovom trenutku 9 5.36%
Vraćam se u Hrvatsku kad odem u mirovinu 27 16.07%
Glasovatelji: 168. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2015., 00:38   #81
Ja osobno se slažem sa Inter Mezzom ( i inače kvalitetan forumaš, pun znanja, tolerantan i spreman pomoći koliko vidim ) u vezi Rolandusa. Mislim da je on u dosta toga u pravu ali previše generalizira i previše je emotivan oko određenih pitanja.

Što je meni osobno bolje na Zapadu? Sloboda da budeš ono tko jesi. I to mogu navesti u puno primjera ako nekog baš zanima.

Što mi je bilo gore? Lažna ljubaznost, ponekad podcjenjivanje ( osim u slučaju Afrikanaca i Azijata - naspram mene ) i prevelika zaljubljenost u novac na globalnoj razini.

Ali, zbilja je jako glupo generalizirati. Toliko sam dobrih Amera recimo upoznao ( a nitko ih kao ne voli ) da mi je deplasirano govoriti o njima kao o zatucanim idiotima. Uzeo sam namjerno Amere za primjer jer o njima svi imamo određeno mišljenje.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 00:51   #82
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Mislim da si žestoko u krivu ali to je moje privatno mišljenje.

Možemo krajnje ogoliti usporedbu i reći da zapad ima organiziranije društvo od nas i zato su im plaće i život općenito uredniji. To je jedina suštinska razlika između 'njih' i 'nas'.

Samo društvo je kvarno i 'tamo' i 'vamo', nema sumnje. No mi smo emotivniji dok su oni racionalniji i hladniji. Kada bismo bolje organizirali društvo, ja biram ovo naše emotivnije. 'Robotizacija' društva me ne privlači naročito, čovjek se mora razlikovati od ostalih bića i 'strojeva'.

To tvoje 'demokratsko i slobodno' UK društvo radi sve vrste psina po svijetu a vlastite građane špijunira tisućama kamera po Londonu, sve pod izlikom terorizma, izlikom u koju nitko ne vjeruje ali svi šute. No još je tužnije da se narod uopće ne buni jer su istrenirani da budu krdo poslušnih ovaca.

Stoga, uz dužno poštovanje uvažavam tvoj stav ali mene nisi uvjerio.
Mogu se sloziti samo u dijelu gdje spominjes potrebu za kontrolom i spijuniranjem ali jedan primjer koji iz svega toga izvlaci i pozitivnu stranu je da je recimo nedavno upravo zbog silnih CCTV kamera uspjesno otkriven kreten koji je silovao djevojku na autobusnoj stanici kao i da se opcenito broj krivicnih dijela ukljucujuci i onih u prometu drasticno smanjio upravo zbog toga. Samo jedna mala paralela, osobno znam (jer sam i sam radio na odrzavanju takvih sustava) da svi teleoperateri u HR imaju sustave s kojima se prisluskuju svi brojevi ukljucujuci i tvoj i sve se snima a o kontroli Internet prometa ti nemoram ni govoriti. O devijaciji ponasanja mislim da nema smisla sad raspravljati jer vise sloboda daju ujedno i mogucnost razvijanja i vecih odstupanja od tzv "normalnog" ponasanja. U svakom slucaju ja cu za sad izabrati ovo ovdje jer mi je pun kofer ustasa i cetnika, katolika i pravoslavaca, pedera i testosteronaca, Dinama i ostalih, HNSa, Mamica, Sanadera, Keruma, Zeljke Markic, Severine, Rozge, Nives Celzijus i ostalih svakodnevnih mediokriteta s kojima vam filuju mozak.
Mene osobno vise brine sto se uz pomoc zapada, i ne samo njih, radi na zaglupljivanju ljudi, ruse se masovno obrazovni sustavi, pogotovo u mladim demokracijama (HR) kako bi se lakse manipuliralo ljudima. Novim politickim elitama trebaju glupa i manipulativna masa a varas se ako mislis da je Balakan ostao postedjen od toga.
__________________
Opinions are like farts --- just because you have one, does not mean you have to let it out!

Zadnje uređivanje franko_35 : 22.10.2015. at 01:08.
franko_35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 00:16   #83
Quote:
franko_35 kaže: Pogledaj post
Mogu se sloziti samo u dijelu gdje spominjes potrebu za kontrolom i spijuniranjem ali jedan primjer koji iz svega toga izvlaci i pozitivnu stranu je da je recimo nedavno upravo zbog silnih CCTV kamera uspjesno otkriven kreten koji je silovao djevojku na autobusnoj stanici kao i da se opcenito broj krivicnih dijela ukljucujuci i onih u prometu drasticno smanjio upravo zbog toga. Samo jedna mala paralela, osobno znam (jer sam i sam radio na odrzavanju takvih sustava) da svi teleoperateri u HR imaju sustave s kojima se prisluskuju svi brojevi ukljucujuci i tvoj i sve se snima a o kontroli Internet prometa ti nemoram ni govoriti. O devijaciji ponasanja mislim da nema smisla sad raspravljati jer vise sloboda daju ujedno i mogucnost razvijanja i vecih odstupanja od tzv "normalnog" ponasanja. U svakom slucaju ja cu za sad izabrati ovo ovdje jer mi je pun kofer ustasa i cetnika, katolika i pravoslavaca, pedera i testosteronaca, Dinama i ostalih, HNSa, Mamica, Sanadera, Keruma, Zeljke Markic, Severine, Rozge, Nives Celzijus i ostalih svakodnevnih mediokriteta s kojima vam filuju mozak.
Mene osobno vise brine sto se uz pomoc zapada, i ne samo njih, radi na zaglupljivanju ljudi, ruse se masovno obrazovni sustavi, pogotovo u mladim demokracijama (HR) kako bi se lakse manipuliralo ljudima. Novim politickim elitama trebaju glupa i manipulativna masa a varas se ako mislis da je Balakan ostao postedjen od toga.
Da sad ne ulazim u emotivnu raspravu kao što neki primjećuju, čitav svijet je u penisu, svatko na svoj način. Prošla su 'dobra vremena' i sve prividno ide ka sve većem kaosu. Možda će nastaviti prema dolje kao dosad, a možda će narod širom svijeta reći dosta i okrenuti na bolje kao što moja žena vjeruje. Sa druge strane nikada nije bilo toliko inovacija i npr entuzijazma u tehnološkom sektoru. Da li je ovo vrijeme karakteristično za globalnu promjenu paradigme (kao prelazak feudalizma u industrijsku revoluciju).

Činjenica je da se u povijesti izmjenjuju periodi boljih i lošijih vremena, ali nekako mi na Balkanu upali smo usred vihora koji je došao sa zapada i nikako da stane.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 16:48   #84
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Možemo krajnje ogoliti usporedbu i reći da zapad ima organiziranije društvo od nas i zato su im plaće i život općenito uredniji. To je jedina suštinska razlika između 'njih' i 'nas'.
Sustinska razlika je sto Zapad ima puno vise kapitala. Da li je to rezulatat mentaliteta i sustava, ili mozda obratno, to je prakticno manje bitno (sigurno je jedino da je u povecoj mjeri rezultat imperijalizma).

I sustinski bi se s dosta tvojih zapazanja oko (dehumaniziranog) Zapada slozio. Sto naravno nije dobro opravdanje za nasu situaciju koja je u povecoj mjeri rezultat vlastite gluposti. Ali kako se pribiliziti Zapadu i igrati po njihovim pravilima, a ne pretvoriti se u takvo otudjeno drustvo, to je isto pitanje.
solman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 23:30   #85
Kad prodjes svijetom , zivis u nekoliko drzava , razgovaras o zivotu sa pripadnicima gotovo svih znacajnijih naroda na ovoj zemaljskoj kugli , shvatis da je zivot manje vise isto sranje ovdije i ondje , u svakoj zemlji ima sretnih i nesretnih ljudi ( bez obzira na bogatstvo drzave i osobno materijalno stanje ).
Sto se pitanja povratka u HR tice , ni u ljesu ( nije da nevolim HR , nego sto sam dalje to je vise volim , ali ona ne voli mene , a vjerovatno ni vas koji ovo citate ali niste toga svjesni da za srecu , ljubav treba biti obostrana).
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 13:50   #86
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
A da ne opterećujem ljude svojim pomalo bockanjem, volio bi čuti par realnih odgovora. Da li se većinom družite sa domaćinima u zemlji gdje živite. Da li su to prisni odnosi bez zadrške ili samo letimični poslovni sa radnog mjesta. Da li se posjećujete kod kuće, izlazite i slavite zajedno rođendane, krstitke itd. Da li sudjelujete u njihovim forumima i raspravljate angažirano i zaniteresirano o njihovoj nacionalnoj politici, povijesti, sportu (kao što raspravljate ovdje). Da li na vašem Facebook profilu imate više naših ili stranaca za prijatelje. Da li su vaša djeca integrirana i većinom oženjena sa strancima, ili sa domaćima.

Kada dobijemo iskrene odgovore, sve će se samo kas'ti (iako odgovor znam). Povratak ili ne.
Evo ja sam se vratila nakon 15 godina ( da se razumimo vratili smo se kad smo bili financijski spemni za zivot u hr po nasim zamislima )
Druzila sam se sa svima ljudima koji su mi pasali ,nebitno odakle su .Odnosi su bili bez zadrske ,a bilo je i povrsnih odnosa na radnom mjestu ,to su kolege i posao ,a prijatelji i poznanici su oni s kojima se druzim u svoje slobodno vrijeme ..Ima ih svakavih i Republikanaca i Demokrata ,, Katolika Pravoslavaca ,Ateista ,Muslimana ,Protestanata .
Da odlazili smo na druzenja kod nas -njih ,vjencanja ,krstenja ,pricesti ,bozice ,slave ,sweet 16 partys ,
O sportovima da savaladali smo pravila baseball i football ,gledali super bowl zajedno ,sp, europsko prvenstvo u nogometu ,LP ,us open ....
Imam 83 fb prijatelja ,sve ljudi koje osobno poznam i s kojima se rado druzim ,ima ih sa svih strana svita ,hrvata 50 % .
Nikada nisam isa po hr .piknicima ,bila sam u hr centar dva puta jednom na koncert Daleke obale ,jednom na misu .
Imam dva sina koji su rodenu u Americi ,krsteni u katolickoj crkvi.,da sam ostala u Americi nebi dicu dala na vjeronauk niti u hr skolu ,cisto iz razloga jer mi se nesvida vecinski taj mentalitet ljudi koji tamo obitavaja ,mada imam dragih ljudi koji su svoju djecu salju na te manifestacije i ja s tim nemam problem a niti oni samnom .
Opcenito sam osoba koja nije opterecena sa stvarima tipa odakle je tko ,sta vozi ,koliko zaraduje ,i druzim se sa ljudima koji imaju takavo razmisljanje .
Dica su mi mala ali kad narastu koga ce ozenit bit ce iskljucivo stvar njihovog odabira ,nadam se pametnog )))
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 18:05   #87
kazes djeca su mala,pretpostavljam i njih si vratila u hrv....ti zaista mislis da je to dobra odluka? (za djecu,ne za tebe)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 19:22   #88
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
kazes djeca su mala,pretpostavljam i njih si vratila u hrv....ti zaista mislis da je to dobra odluka? (za djecu,ne za tebe)
Pa mogu djeca opet vani ici ako zele. Ako su njoj djeca rodena u USA imaju automatski i njihove drzavljanstva.
Smatram da ako SE gleda i na djecu bilo najbolje vratiti prija nego krenu u skolu Ali najkasnije do 12. godine.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 23:44   #89
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
kazes djeca su mala,pretpostavljam i njih si vratila u hrv....ti zaista mislis da je to dobra odluka? (za djecu,ne za tebe)

Da ,razmisljnja sam da je osnovno skolstvo bolje u hr nego u Americi .Oboje govore eng isli su day care i stariji pk tamo godinu dana ,imam ovdje izvornog govornika s njima na par sati tjedno .Idemo u Ameriku dva puta godisnje po par tjedana i stima za sada .Ovde imaju cili familiju dide ,none ,rodake ,slobodu da se igraju ispred zgrade s drugom dicom ,na grupa trazi grupu ,balun ,,bicikla i sve ono sta smo se mi igrali ka dica .More ,sunce hrana je ukusnija ,zdravija .Skola u nizim razdredima ja gotova do 11.30.-12.15 najdalje imaju vrimena za igru ucenje aktivnosti .( Pukne im buvel na gumi oni sami do ducana bicikla promit ,ono to mi je super ,ta sloboda koju dica imaju ovde bas da budes dite ,ekipa iz ulice iz razdreda ),skupljanje slicica ,razmjenjivanje

Treniraju vaterpolo zivimo blizu bazena idu bicikloma.sami U NYC to bi mi bilo nezamislivo da idu sami u skolu ili na neke aktivnosti .9 i 7 god..Oba su Amerikanci rodeni tako da jednom ako budu tili a nadam se da oce ,mogu ic studirat ,ili radit ..zivit . Postujem sve Americke praznike ,bas smo radili Jack -o -Lantern ,zvali su prijatelje napravili smo ih 6 ,dica presretna .Nisam im vadila hr putovnice nego samo osobne karte kad idemo po EU a za dalje imaju us putovnice i ja isto .Ima dosta nasih poznanika iz Amerike koji su se vratili kad su dica bila tako dobi 5-6 godina .

Hr zdravstvo je katasrofa ali eto mozemo si priustiti privatno zdravstveno .
Za sada je ok .svi sretni sta ce biti za par godina neznam
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!

Zadnje uređivanje spalatinaS : 29.10.2015. at 23:56.
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 02:21   #90
@spalatina

Mislim da tu slobodu djeci mozes i pruziti u bilo kojem manjen mjestu na svijetu ali evo u gradu od 200.000 stanovnika kao sta je Split je prica vec drugacija.
Ali evo djeca moga brata u manjen bavarskom gradu 30.000 stanovnika se isto od mali nogu slobodno krecu. Mislim da je to stvar zajednice i koliko se ljudi pozna. Anonimnost koja je veca van hrvatske u vecim zajednicama skriva ponekad dobro i zle osobe. U ST ipak nekako preko 5 kuteva svak poznaje svakoga, i da mi dvi sjednemo na kavu bi sigurno nasli par osoba Koje oboj poznajemo ili Koje su barem u istom drustvu, kod istog frizera itd.
ST je u positivnom i negativnom smislu jedno veliko selo.

Ali prioroda, mora, ipak grad i sigurnost mislim da ces tesko to naci negdje drugo Osim u nama blizim i slicnim drzavama. znaci Italija, Portugal, Spanjolska ali pitanje je dali ces to tu jos Naci kod grada te velicine.


Inace u ovoj razpravi bi bila zanimljiva Anketa u smislu tko bi se vratio da moze u HR imati 50% svoje place izvan, tko za 75%, tko za 100%, tko tek da ima vecu placu, a tko mozda nikada. Te pitanje gdje bi zivjeli da novac vise nije vazan?
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 03:56   #91
Evo, nama novac nije "vazan" (da se ne lazemo, ovdje ipak vise zaradimo i bolje smo placeni) nismo za sobom ostavili kredit u svicarcima i oboje smo imali posao na neodredjeno (ja u gradskom zg vrticu) pa smo odlucili otici. Ovdje radim isti posao (vrtic, diploma mi je priznata) za nesto visu placu (realno, nije ni duplo od zg place) ali ne bih se vratila ni da mi netko ponudi 50k kn mjesecno u zg vrticu; nije sve u parama, uvijeti na poslu su neusporedivo bolji. Kao i sve ostalo. Zivimo potpuno neoptereceni, ne samo novcem nego svime ostalime.
Zivimo u malom gradu (9000 stanovnika) u Kanadi a ne fali nam apsolutno nista.
Grad ima 20 I kusur crkava, ali mi kao ateisti nismo dozivjeli nikakvu diskriminaciju ili pitanja u tom pogledu.
Nedavno su bili federalni izbori a politika se u svakodnevnom zivotu uopce nije osjetila.

Ne bismo nazad nikada, iz ove perspektive.

Prekratko smo tu (5 mj) da bismo pricali o cvrstim prijateljstvima, no domicilnih poznanika koji su vrlo friendly imamo nekoliko, ukljucujuci susjedu.

Hrvata se uglavnom klonimo jer su blago "ustasoidno" nastrijeni (a uglavnom je rijec o friskim imigrantima), druzimo se samo s jednom obitelji u obliznjem gradu.

O povratku ne razmisljamo (nikad ne reci nikad, al za sad je nikad). Mirovina eventualno na karibima (Belize).
Dijete ima 4 godine i skroz se uklopilo, ako cemo imati jos koje automatski ce biti Kanadjani.
Pomoglo je doduse sto smo jezik znali jako dobro (izuzev djeteta koje ga je savladalo u par mj).

Sve sto sam ikad zeljela nasla sam ovdje.
Hr je za mene proslo svrseno vrijeme.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 30.10.2015. at 04:08.
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 09:21   #92
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
@spalatina

Mislim da tu slobodu djeci mozes i pruziti u bilo kojem manjen mjestu na svijetu ali evo u gradu od 200.000 stanovnika kao sta je Split je prica vec drugacija.
Ali evo djeca moga brata u manjen bavarskom gradu 30.000 stanovnika se isto od mali nogu slobodno krecu. Mislim da je to stvar zajednice i koliko se ljudi pozna. Anonimnost koja je veca van hrvatske u vecim zajednicama skriva ponekad dobro i zle osobe. U ST ipak nekako preko 5 kuteva svak poznaje svakoga, i da mi dvi sjednemo na kavu bi sigurno nasli par osoba Koje oboj poznajemo ili Koje su barem u istom drustvu, kod istog frizera itd.
ST je u positivnom i negativnom smislu jedno veliko selo.

Ali prioroda, mora, ipak grad i sigurnost mislim da ces tesko to naci negdje drugo Osim u nama blizim i slicnim drzavama. znaci Italija, Portugal, Spanjolska ali pitanje je dali ces to tu jos Naci kod grada te velicine.


Inace u ovoj razpravi bi bila zanimljiva Anketa u smislu tko bi se vratio da moze u HR imati 50% svoje place izvan, tko za 75%, tko za 100%, tko tek da ima vecu placu, a tko mozda nikada. Te pitanje gdje bi zivjeli da novac vise nije vazan?


Pa cuj neznam o cemu ti pricas ja ako idem na kavu to je striktno dogovor i nije mi se dogodilo da netko naide i pridruzi nam se na kavi jer je eto tu naisao ...,ljudi rade i imaju svoje obaveze vjerovala ili ne
.Anonimnosti mi ne fali ,zivim u neboderu sa 17 katova sa susidima sam na dobar dan i dovidenja .U frizera isto idem po dogovenom terminu ,poznanike mogu srest u gymu ili na marjanu ono na blef .

Neznam u kojem djelu Splita ti zivis ili si zivila i zao mi je sta ga dozivljavas kao selo .U tom selu postoje raznorazne radionice za djecu u Galeriji Umjetnina , Galerija Mestrovic likovne radionice ,Braintobrain fenomenalna edukacija .Na FESB ima program za djecu 12 god ..Kazaliste Mladih ima fantasticne predstave tako su kreativne ,Splitski teatar ima dobar program ,Splisko ljeto .. ..Restorani su dobri ,neki vrhunski ,Jedrilicarske regate medunarodne ,vrtica od katolickih do onih koji rade po Montesori programu .srednje skole privatne, gimnazije .Za nas odrasle Izlozbe ,svirke ,promocije ...

Njemacka me nije nikada privlacila ,u Italiji sam provela 6 mjeseci radila kao aiutare la madre., bambinaia ,ucila Talijanski ( Torino ) a imam i familije po Italiji nebi zivila tamo ,Spanjolska je prekrasna ali je velika nezaposlenost .( iz ovoga sta sam ja vidila bila sam ovo i proslo ljeto u Madridu i Barceloni )

Participirat cu tvojoj anketi Ja bi u Split ,uvijek... a novac mi je bitan kao i kvaliteta zivota koji se meni i mojima svida .
A da novac nije vazan ...to nazalost nemogu zamislit .
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 09:34   #93
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Evo, nama novac nije "vazan" (da se ne lazemo, ovdje ipak vise zaradimo i bolje smo placeni) nismo za sobom ostavili kredit u svicarcima i oboje smo imali posao na neodredjeno (ja u gradskom zg vrticu) pa smo odlucili otici. Ovdje radim isti posao (vrtic, diploma mi je priznata) za nesto visu placu (realno, nije ni duplo od zg place) ali ne bih se vratila ni da mi netko ponudi 50k kn mjesecno u zg vrticu; nije sve u parama, uvijeti na poslu su neusporedivo bolji. Kao i sve ostalo. Zivimo potpuno neoptereceni, ne samo novcem nego svime ostalime.
Zivimo u malom gradu (9000 stanovnika) u Kanadi a ne fali nam apsolutno nista.
Grad ima 20 I kusur crkava, ali mi kao ateisti nismo dozivjeli nikakvu diskriminaciju ili pitanja u tom pogledu.
Nedavno su bili federalni izbori a politika se u svakodnevnom zivotu uopce nije osjetila.

Ne bismo nazad nikada, iz ove perspektive.

Prekratko smo tu (5 mj) da bismo pricali o cvrstim prijateljstvima, no domicilnih poznanika koji su vrlo friendly imamo nekoliko, ukljucujuci susjedu.

Hrvata se uglavnom klonimo jer su blago "ustasoidno" nastrijeni (a uglavnom je rijec o friskim imigrantima), druzimo se samo s jednom obitelji u obliznjem gradu.

O povratku ne razmisljamo (nikad ne reci nikad, al za sad je nikad). Mirovina eventualno na karibima (Belize).
Dijete ima 4 godine i skroz se uklopilo, ako cemo imati jos koje automatski ce biti Kanadjani.
Pomoglo je doduse sto smo jezik znali jako dobro (izuzev djeteta koje ga je savladalo u par mj).

Sve sto sam ikad zeljela nasla sam ovdje.
Hr je za mene proslo svrseno vrijeme.


Sjecam se nekih tvojih postova iz vremena kad ste planirali dignit sidro .Bas mi je drago da vam je dobro .Wish you all the best
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 09:46   #94
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
Pa cuj neznam o cemu ti pricas ja ako idem na kavu to je striktno dogovor i nije mi se dogodilo da netko naide i pridruzi nam se na kavi jer je eto tu naisao ...,ljudi rade i imaju svoje obaveze vjerovala ili ne
.Anonimnosti mi ne fali ,zivim u neboderu sa 17 katova sa susidima sam na dobar dan i dovidenja .U frizera isto idem po dogovenom terminu ,poznanike mogu srest u gymu ili na marjanu ono na blef .

Neznam u kojem djelu Splita ti zivis ili si zivila i zao mi je sta ga dozivljavas kao selo .U tom selu postoje raznorazne radionice za djecu u Galeriji Umjetnina , Galerija Mestrovic likovne radionice ,Braintobrain fenomenalna edukacija .Na FESB ima program za djecu 12 god ..Kazaliste Mladih ima fantasticne predstave tako su kreativne ,Splitski teatar ima dobar program ,Splisko ljeto .. ..Restorani su dobri ,neki vrhunski ,Jedrilicarske regate medunarodne ,vrtica od katolickih do onih koji rade po Montesori programu .srednje skole privatne, gimnazije .Za nas odrasle Izlozbe ,svirke ,promocije ...

Njemacka me nije nikada privlacila ,u Italiji sam provela 6 mjeseci radila kao aiutare la madre., bambinaia ,ucila Talijanski ( Torino ) a imam i familije po Italiji nebi zivila tamo ,Spanjolska je prekrasna ali je velika nezaposlenost .( iz ovoga sta sam ja vidila bila sam ovo i proslo ljeto u Madridu i Barceloni )

Participirat cu tvojoj anketi Ja bi u Split ,uvijek... a novac mi je bitan kao i kvaliteta zivota koji se meni i mojima svida .
A da novac nije vazan ...to nazalost nemogu zamislit .
Kao selo nisam mislila na ponudu. Nego cisto na to, da nekako svako poznaje svakoga. I da se dosta zanima vise za brige drugoga a ne za vlastite. To je ono sta sam mislila da je lose i dobro.
Lose ako zelis malo vise mira, dobro evo bas zbog djece i sigurnosti.
Ponuda restorana je u zadnje godine se odlicno razvila. Kulturna ponuda je isto dobra.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 11:10   #95
Iako sam tek došao u stranu zemlju, razmišljao sam kad bi i zasto se vratio u HR.. Jedino mi pada napamet kad budem u penziji, I to negdje u mirno mjesto.. Iskreno gadi mi se nacin razmišljanja u HR. Ili moras biti član stranke, ili moras biti s nekim u "talu" morate zajedno krasti i varati, ili mora netko imat koristi od tebe.. To je vise manje svugdje ali u HR najvise izraženo.. Dalje, nepotizam i rođačke veze su sjebale našu državu, kao i nestručnost ljudi koji je vode.. To dok se i ako promjeni proci ce bar 40-50 god. dok god ovi iz bivše države i njihova djeca koja su preuzela vlast ne izumru, a i tad ce vjerovatno biti njihovi unuci na vlasti.. A riba smrdi od glave, po pitanju zdravstva.. HR ima jako dobro zdravstvo jel, bar kadar ljudi u njemu! i neznam cemu predrasude da je "vani" to bolje.. Jako kvalitetni ljudi rade i imam puno povjerenje u njih.. Samo sto i oni polako napuštaju brod koji tone.. Iskreno htio bih da mi djeca znaju odakle su i da vole svoju tradiciju, poštuju vrijednosti koje su meni roditelji usadili, narod koji nezna svoju povijest je osuđen na propast, ali sigurno netrebaju živjeti u državi koja stalno spominje 45-tu, koja stalo VARA i KRADE narod, u kojoj opozicija i vlada znaci jedno te isto, ali doslovno!!!! u kojoj radnik nakon 30 god radnog staza mora na cestu ili Kopat po kontejneru, u kojoj te zakoni nestite, u kojoj zakoni nevrjede za sve jednako, u kojoj nema perspektive za obične ljude.. zato jer nikoga nije briga za malog covjeka.. HR je nažalost za većinu nas MALE dobra samo za odmor, za 10-20 dana u godini, jer ostale Dane srecu moramo potražiti negdje drugdje, zbog razno raznih političara, vlasnika velikih koncerna, zbog zakona, standarda života.. Itd, dakle Za mene.. DA!! Ali isključivo u jeseni života, sa nadam se penzijom dovoljnom za dostojan život..
Sky high is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 12:16   #96
Korist uvijek netko ima od tebe. I americki ili njemacki sef ili Firma itd.
Uvijek postoji mogucnosti da ce netko iznad tebe, znati manje od tebe i kititi se tvojim "znanjem".
Ali evo zato dobijes placu i imas i ti korist. Negdje moras raditi i nitko te nece zaposliti ako nema posla za tebe i s time zaradu.
Razlika je u placi, u ponasaju prema tebi, u broju placa ili premija te u dodatnim " beneficijama". Znaci dali netko cjeni tebe kao covjeka i radnika ili te vidi samo kao stroj ili brojku. Osim toga je vazno i radno mjesto, mislim koliko se ulaze njega da bude malo lijepse ili bolje, znaci bolji "strojevi" ili evo sjedalice i stolovi. I ponasanje ili zajednistvo medu zaposlenim.
To je to, ali uvijek ce netko od tebe imati korist i ako ne, neces TU dugo ostati jer ce Firma propasti.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 12:53   #97
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Korist uvijek netko ima od tebe. I americki ili njemacki sef ili Firma itd.
Uvijek postoji mogucnosti da ce netko iznad tebe, znati manje od tebe i kititi se tvojim "znanjem".
Ali evo zato dobijes placu i imas i ti korist. Negdje moras raditi i nitko te nece zaposliti ako nema posla za tebe i s time zaradu.
Razlika je u placi, u ponasaju prema tebi, u broju placa ili premija te u dodatnim " beneficijama". Znaci dali netko cjeni tebe kao covjeka i radnika ili te vidi samo kao stroj ili brojku. Osim toga je vazno i radno mjesto, mislim koliko se ulaze njega da bude malo lijepse ili bolje, znaci bolji "strojevi" ili evo sjedalice i stolovi. I ponasanje ili zajednistvo medu zaposlenim.
To je to, ali uvijek ce netko od tebe imati korist i ako ne, neces TU dugo ostati jer ce Firma propasti.
Nisam mislio na takvu korist, nego korist kroz iskorištavanje do krajnjih granica nakon čega ti nista ne preostane.. Nece te nigdje skroz cijenit isključivo kao osobu, nego koliko doprinosis poslu.. U HR rijetko i to dobiješ, da ne spominjem moljenje plaće koju si zaradio, ili neki nemogu niti se kome obratit.. Nećemo se zavaravati, nigdje ne cvjetaju ruže, nigdje nećeš dobiti sve na pladnju..
Sky high is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 13:01   #98
Quote:
Sky high kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na takvu korist, nego korist kroz iskorištavanje do krajnjih granica nakon čega ti nista ne preostane.. Nece te nigdje skroz cijenit isključivo kao osobu, nego koliko doprinosis poslu.. U HR rijetko i to dobiješ, da ne spominjem moljenje plaće koju si zaradio, ili neki nemogu niti se kome obratit.. Nećemo se zavaravati, nigdje ne cvjetaju ruže, nigdje nećeš dobiti sve na pladnju..
Pa dobro tu su u njemackoj jasniji zakoni i bolje se provode. Ako ti placa ne dode do 3. radnog Dana poslodavac ti je duzan platit kamate i sve troskove koje si imao zbog kaznenja. Znaci ako ti je Konto islo u minus ili nesto SE nije odbilo jer niji bilo pokrica, mozes te troskove zatraziti od poslodavca.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 21:44   #99
Povratak u Hrvatsku , Ante Tomic je u ovome clanku sve napisao tocno od A do Z ...... http://www.jutarnji.hr/da-nisu-pogin...otkaz/1448729/ ........Procitajte clanak , pa se zapitajte tko imalo normalan zeli zivjeti u takvoj drzavi u 21 stoljecu
skoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 00:00   #100
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Evo, nama novac nije "vazan" (da se ne lazemo, ovdje ipak vise zaradimo i bolje smo placeni) nismo za sobom ostavili kredit u svicarcima i oboje smo imali posao na neodredjeno (ja u gradskom zg vrticu) pa smo odlucili otici. Ovdje radim isti posao (vrtic, diploma mi je priznata) za nesto visu placu (realno, nije ni duplo od zg place) ali ne bih se vratila ni da mi netko ponudi 50k kn mjesecno u zg vrticu; nije sve u parama, uvijeti na poslu su neusporedivo bolji. Kao i sve ostalo. Zivimo potpuno neoptereceni, ne samo novcem nego svime ostalime.
Zivimo u malom gradu (9000 stanovnika) u Kanadi a ne fali nam apsolutno nista.
Grad ima 20 I kusur crkava, ali mi kao ateisti nismo dozivjeli nikakvu diskriminaciju ili pitanja u tom pogledu.
Nedavno su bili federalni izbori a politika se u svakodnevnom zivotu uopce nije osjetila.

Ne bismo nazad nikada, iz ove perspektive.

Prekratko smo tu (5 mj) da bismo pricali o cvrstim prijateljstvima, no domicilnih poznanika koji su vrlo friendly imamo nekoliko, ukljucujuci susjedu.

Hrvata se uglavnom klonimo jer su blago "ustasoidno" nastrijeni (a uglavnom je rijec o friskim imigrantima), druzimo se samo s jednom obitelji u obliznjem gradu.

O povratku ne razmisljamo (nikad ne reci nikad, al za sad je nikad). Mirovina eventualno na karibima (Belize).
Dijete ima 4 godine i skroz se uklopilo, ako cemo imati jos koje automatski ce biti Kanadjani.
Pomoglo je doduse sto smo jezik znali jako dobro (izuzev djeteta koje ga je savladalo u par mj).

Sve sto sam ikad zeljela nasla sam ovdje.
Hr je za mene proslo svrseno vrijeme.

Pošteno. Ali evo danas su Svi Sveti pa odoh na groblje i nešto sam se baš rastužio razmišljajući, nekad nas je dolazilo puno više odjednom. Bilo je više druženja u obitelji, više prijatelja. Taj važan osjećaj pripadnosti koji te drži i daje ti energiju i životni optimizam.

A svega toga naši na zapadu nemaju. Tamo dođeš na groblje i ...ne poznaješ nikoga, ni rodbine ni prijatelja. Ni običaja, ničega. Tamo je gola egzistencija i sve je podređeno tome. I dobiješ plaću na vrijeme i gazda je korektan i sve to... ali opet ostaje gore opisani problem.

Da me netko opet ne napadne verbalno..razumijem potpuno tu potrebu za egzistencijom. Ali ostaje velika rupa i praznina jer novac nije sve. Kako popuniti gore opisanu prazninu u inozemstvu. Kako vi to radite. Kako 'spašavate' djecu od osjećaja usamljenosti, nepripadanja okolini itd.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.