Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2007., 20:00   #281
ajmo ohrabrenja... ja idem u nedjelju u svjetlost na operaciju
_mala_zg_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 20:40   #282
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio, može se na laser samo jednom!
Meni je moj hirurg koji me je operisao rekao da se Lasik moze ponavljati bezbroj puta bez ikakve opasnosti. (nemoj pogresno da me shvatis, nije rekao da treba bezbroj puta nego da je tih "bezbroj puta" potpuno bezopasno).
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 21:37   #283
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio, može se na laser samo jednom!
Moze se više puta,ovisi kolko se prvi put laserom stanji roznica
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 23:04   #284
Quote:
Cartman kaže: Pogledaj post
Moze se više puta,ovisi kolko se prvi put laserom stanji roznica
Zanima me do kolko star moraš da budeš da me operiraju....punoljetan ili ? imam oko -3 na oba oka ,15 god...leće nosim u kombinaciji sa naočalama,i umrijetću ako ne progledam kako bog zapovjeda :|
gawran is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 09:51   #285
Quote:
gawran kaže: Pogledaj post
Zanima me do kolko star moraš da budeš da me operiraju....punoljetan ili ? imam oko -3 na oba oka ,15 god...leće nosim u kombinaciji sa naočalama,i umrijetću ako ne progledam kako bog zapovjeda :|
Trebaš navršiti 18 godina zbog toga jer rast dioptrije treba stat,a tebi će vjerojatno dioptrija malo još varirat pošto imaš tek 15 godina
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 10:53   #286
Quote:
_mala_zg_ kaže: Pogledaj post
ajmo ohrabrenja... ja idem u nedjelju u svjetlost na operaciju


sretno sretno sretno
ja idem za 2 tjedna, isto u cvjetlost
budući da ćeš odmah biti 100% zdrava( ) napiši pliiiz sve dojmove, od ulaska do izlaska
jel te strah?
mene nije nadam se da se neću ustrtariti u ova dva tjedna
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 10:58   #287
Quote:
w5w kaže: Pogledaj post
Ovo sam pročitala negdje na ovom forumu: "Poceli su mi dolaziti pacijenti koji su operirani prije 4-5 g. sa simptomima crnih tocaka!"

Tu sam se i ja našla pa sam odlučila prenijeti iskustva.

Da li netko ima iskustva u tim točkicama??? Nisam naišla na vezu - operacija - točkice već velika dioptrija - točkice.
ja sam čini mi se već par puta postala na ovom (ili sličnim, ne sjećam se) topicu o ovome.
draga w5w, ukucaj u google "ablacija retine", "ablatio retinae" ili ak si dobra s engleskim "retinal detachment". čudno je da ni na jednom sajtu koji propagira LASIKtype operacije nećeš vidjeti upozorenje za mogućnost ablacije, ili ako hoćeš (na američkim, koji po zakonu moraju, htjeli ne htjeli, napisat rizike) to je uglavnom jedna štura rečenica ispisana najsitnijim slovima
no, ako pretražuješ stranice sa ablacijom, laserske korekcije vida se itekako često pominju kao jedan od razloga degenerativnih promjena na oku.
pa vi sad sami procijenite koliko biznis u svemu tome (kao i u svemu inače) ima ulogu.
LASIK operacije su trend modernog doba. šarena laža s lijepom mašnicom za prosječne poluobrazovane smrtnike (poput mene, da se niko ne nađe prozvan), tj. one ljude koji samo čuju nešto "ok, Lasik te oslobodi naočala, ne boli, svi ga rade, svi stručnjaci pričaju o tom-pa to ne može da nije dobro" i bez malo dubljeg razmišljanja i vaganja odlučuju dirnut u nešto što će im kasnije, na duge staze, itekako stvarat ogromne probleme.

ablacija je samo jedan od problema, možda najozbiljniji. moja majka je prošla sito i rešeto s tim oboljenjem, imala sam priliku razgovarati sa dosta specijalista ablacionista, uglavnom svi preporučuju - ne dirat u zdravo oko, jer jednom kad dirneš u oko moraćeš ga stalno održavat i dodatno "dorađivat".

problem je što je retina i svi njeni slojevi, poprilično delikatna i zeznuta stvar. LASIK operacija nije samo "vrlo jednostavne 4 bezbolne minute" već tu ima bezbroj faktora koji se "malo reklamiraju" tj. slabo se zna za njih, opet kažem jer biznis ima presudnu ulogu. jabučica oka kod kratkovidnih osoba se sama prirodno (i nezaustavljivo) razvlači, tj postaje sličnija jajetu, samim tim se i retina na nekim dijelovima razvlači i tanji. i vremenom, na tim tanjim dijelovima, puca, tj. jedan sloj retine se odvoji. Dakle poanta bi bila što dulje održat retinu iste debljine a LASIK invazivno upravo radi suprotno i stvara umjetno izobličenje i tamo gdje ga nije bilo prirodno.
odignuće rožnjače/ablacija retine je stanje koje ništa ne boli, već se samo pojavljuju veće ili manje crne mrlje u vidnom polju. obzirom da ne boli, dosta ljudi i ne obraća pažnju na bljeskanje krijesnica pred očima i pojavu "oblačića i končića" (što su alarmantni znakovi početne ablacije) odvajanje retine je jedno od najhitnijih oboljenja jer odvojene ćelije ostaju bez kisika i odmah počinju odumirati (bitni su sati, a ne dani) te uspješnost povratka vida najviše zavisi od tog koliko se brzo uradi operacija=spasi zdravih ćelija. liječenje je samo i jedino operativno, jako je skupo, privatno jedno košta cca 4000 EUR, a preko fonda-procedura je da se ubiješ, treba milion nekih potpisa i nalaza i mišljenja izganjat, a dragocijeno vrijeme prolazi. tebe sve vrijeme oko uopšte ne boli, pa uzevši tu činjenicu u obzir, kao i to da se o tom oboljenju jako malo zna u javnosti(čovjek se ne alarmira kao recimo na riječ "rak"), i to da je privatna operacija jako skupa ako čovjek sam preuzme inicijativu i ne čeka da se sistem smiluje i ovjeri sve potrebnu papirologiju, ima dosta slučajeva gdje ljudi dođu prekasno (termin "prekasno" je individualan i zavisi od organizma i samog oštećenja, nekome se vid poprilično spasi i 10 dana nakon ablacije, nekome je 48 sati već prekasno) i čak i nakon uspješne operacije, gdje "plomba" sjede kako treba, ne ostane mjehurića zraka opet ne vide ništa jer su sve ćelije odumrle.
postoperativni period je priča sama za sebe - glava se ne smije saginjati (tipa pranje veša preko kade, mijenjanje posteljine) već sve radit iz čučnja, u periodu cca 1 godinu nakon operacije nije preporučljivo podizat teret veći od 2 kg (što te "zdravog" pretvori u invalida), ne smiješ u dim, moraš se čuvat vodene pare (kuhanje), vjetra, vrlo često se javlja i očni tlak kao posljedica silikonskog ulja koje služi da se retina "pritisne" i ne odvaja dok ne zaraste. no tu nije kraj. najčešće je potrebno više od jedne operacije, jer je sama operacija komplikovana i čak i kad je radi najveći stručnjak sa puno iskustva, desi se da ne uspije(da jedan dio ostane odugnut već nakon same operacije ili bude lošije "zalijepljen" pa se ponovo odigne nakon mjesec, dva) već je moraš ponoviti. sve ponovo, od novaca do postoperativnog dijela. a i ako uspije, ne gine vam još operacija - vađenje silikonskog ulja, operacije katarakte (koje se javljaju kao posljedica "oštećenja oka" tj ablacije). zamislite život, npr. sa 35, gdje em slabo vidite na oko, em ste finansijski iscrpljeni - a morate, jer ste u protivnom vrlo brzo slijepi, ne smijete dizat teško (najobičniji veš iz mašine morate nosit jedno po jedno u rukama na štrik, ako nemate nekog da vam pomogne, pazit da vam šampon ne uđe na oči, po običnu kesu s namirnicama uvijek ići autom jer ih ne smijete vuć u rukama, čak dotle da morate pazit na zatvor jer se ne smijete jače natezat, i smiješno i žalosno etc...najgore što se čovjek zaboravi, jer ga ništa ne boli i zaboravi da ne smije podić teško, ili mu jednostavno dojadi, pa kaže-ma hajde, neće valjda, i onda opet ablacija i opet sve ispočetka) svaka nova operativna korekcija umanjuje procenat vida koji je moguće povratit nakon operacije.

uglavnom, LASIK ne mora bit loš za svakoga, sve zavisi od oka - dioptrije, cilindra, oblika, stanja i debljine same retine, ali i same stručnosti osobe koja radi LASIK. ko voli nek izvoli, samo smatram da nije fer što se pacijentu pod nos potura samo pozitivna strana operacije, dok se na potencijalne i česte nus pojave i rizike obraća malo pažnje, sistemski ih se zakamuflira u "nije dokazano" a ako je iko imao priliku provest malo vremena na očnim klinikama pogotovu odjelima za ablaciju, tamo i ljudi i doktori pričaju malo drugu priču.
štoonokažu - kasno se jebenom kajati zato mislim da je fer da se ljudima iznese i druga strana medalje, pa ko se uprkos svemu odluči za LASIK operaciju, da mu kasnije ne bude krivo što nije znao u šta se upušta, jer tad nema nazad.
mislim da ljudi više znaju o lošim stranama LASIKa koje dolaze malo kasnije, za par godina, kad čovjeka prođe euforija i oduševljenje što se otarasio jedne banalne stvari kao što su naočale, broj onih koji bi se odlučili na ovakav rizičan, a većinom nepotreban zahvat bi bio znatno manji
__________________
.
cap_insanio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 13:18   #288
Quote:
nana30 kaže: Pogledaj post


sretno sretno sretno
ja idem za 2 tjedna, isto u cvjetlost
budući da ćeš odmah biti 100% zdrava( ) napiši pliiiz sve dojmove, od ulaska do izlaska
jel te strah?
mene nije nadam se da se neću ustrtariti u ova dva tjedna


kad ideš 29 ili 30?
ma sve detaljno dobiješ
e jel ja onda smijem sve normalno raditi u ponedjeljak? to mi nije palo na pamet pitati
_mala_zg_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 14:58   #289
Prije neki dan sam bila kod Gabrića.
Iako nakako prebrzo tretiraju ljude, ko na traci, ( nije baš da se posvete pacijentu), ipak su me kompletno pregledali.
Na operaciji sam u subotu za dva tjedna.
Tj, tako sam mislila dok cap_insaino nije napisala svoju verziju.
Sad ću ipak još razmislit.
Zapravo je moguće da nam neke stvari taje i da crne točkice nastanu kroz vrijeme. Onda mi je ipak ljepše nosit naočale, pa se flekice daju obrisat jeljenjom kožicom...
__________________
If we don't find anything pleasant,
at least we shall find something new
pravednica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 15:29   #290
Quote:
pravednica kaže: Pogledaj post
Prije neki dan sam bila kod Gabrića.
Iako nakako prebrzo tretiraju ljude, ko na traci, ( nije baš da se posvete pacijentu), ipak su me kompletno pregledali.
Na operaciji sam u subotu za dva tjedna.
Tj, tako sam mislila dok cap_insaino nije napisala svoju verziju.
Sad ću ipak još razmislit.
Zapravo je moguće da nam neke stvari taje i da crne točkice nastanu kroz vrijeme. Onda mi je ipak ljepše nosit naočale, pa se flekice daju obrisat jeljenjom kožicom...
ljudi, nemojte me krivo shvatiti, naravno da svaka LASIK operacija ne završi tragično, neki ne osjete nikakve nus pojave, ali neki da.
sve što ja želim reći je da dirati oko, bilo kako, nije mala i jednostavna i prosta i bezbolna stvar kao što ju se predstavlja, kužite? to je prava operacija, sa pravim rizicima i pravim posljedicama kao i svaka druga operacija, bez obzira što se radi svemirskim aparatima, traje par minuta i što sve izgleda tako prosto.
oči su posebno osjetljiv organ, samo želim reći da se ne zalijeće u nešto samo zato što mediji kažu da je ok, ili par ljudi na netu kaže "e, super nam je". treba potražiti dosta različitih stručnih mišljenja, pa sjesti i sve odvagati pa tek onda vidjeti, isplati li se to ili ne.
ipak je to vaše tijelo, vaše zdravlje i samo vi ćete se nositi sa posljedicama i ako se odlučite i ako se ne odlučite za tako drastičnu metodu kao što je operacija. dobro dobro uključiti mozak, dobro promisliti, usporiti malo, pustiti da se sve malo "ohladi", operacija neće nikud pobjeći, to možete uraditi uvijek, samo dobro proučiti sve pozitivne i negativne strane, koje svaka operacija ima, bez obzira trajala 12h ili 5 minuta.
__________________
.
cap_insanio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 16:05   #291
Quote:
pravednica kaže: Pogledaj post
Zapravo je moguće da nam neke stvari taje i da crne točkice nastanu kroz vrijeme. Onda mi je ipak ljepše nosit naočale, pa se flekice daju obrisat jeljenjom kožicom...
i da, zaboravih napisati-"ablacija retine" nisu crne tačkice u vidnom polju.
crne tačkice su samo prvi znak koji ukazuje da će se ablacija sigurno desiti, a sama oblacija je zamračenje gotovo cijelog vidnog polja (varira od slučaja do slučaja), tj. da ti "oblačići" ostanu na oblačićima to nebi bio toliki problem. problem je što se prošire, tj.retina se skroz odvoji (kod nekog skroz, kod nekog ostane djelomično na mjestu, pa recimo, npr.vidi 1/3 vidnog polja, kažem sve je individualno) tako da ili vidite samo mrak na to oko, ili vidite samo mali djelić, ono tipa, samo kad gledate na dolje, recimo vidite svoje noge, da biste vidjeli npr. pravo morate zabacit glavu natrag smiješno kad ovako pišem, ali je jako opasno, progooglajte malo.
__________________
.
cap_insanio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 17:46   #292
A da probas sa vjezbama za vid??? Nedavno sam citala da postoji specijalist u Zagrebu koji vjezbama vraca vid, znaci nikakav laser i pisalo je da dioptrije do -2 skida u 2 tjedna. Znam i za ljude koji su i vece dioptrije skinuli vjezbama ali van Hrvatske. Nabavi si i rasterske naocale, ja ih imam, sluze za cuvanje i jacanje vida, kostaju 35kn. S njima dobijes i popis s vjezbama koje pomazu jacati vid. Fora s tim naocalama je da svi, bez obzira na dioptriju s njima normalno vide, frendica mi ima -6 i vidi, mama ima +2 i s njima najnormalnije cita.
Tammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 23:21   #293
Quote:
cap_insaino kaže: Pogledaj post
ja sam čini mi se već par puta postala na ovom (ili sličnim, ne sjećam se) topicu o ovome.
draga w5w, ukucaj u google "ablacija retine", "ablatio retinae" ili ak si dobra s engleskim "retinal detachment". čudno je da ni na jednom sajtu koji propagira LASIKtype operacije nećeš vidjeti upozorenje za mogućnost ablacije, ili ako hoćeš (na američkim, koji po zakonu moraju, htjeli ne htjeli, napisat rizike) to je uglavnom jedna štura rečenica ispisana najsitnijim slovima
no, ako pretražuješ stranice sa ablacijom, laserske korekcije vida se itekako često pominju kao jedan od razloga degenerativnih promjena na oku.
pa vi sad sami procijenite koliko biznis u svemu tome (kao i u svemu inače) ima ulogu.
LASIK operacije su trend modernog doba. šarena laža s lijepom mašnicom za prosječne poluobrazovane smrtnike (poput mene, da se niko ne nađe prozvan), tj. one ljude koji samo čuju nešto "ok, Lasik te oslobodi naočala, ne boli, svi ga rade, svi stručnjaci pričaju o tom-pa to ne može da nije dobro" i bez malo dubljeg razmišljanja i vaganja odlučuju dirnut u nešto što će im kasnije, na duge staze, itekako stvarat ogromne probleme.

ablacija je samo jedan od problema, možda najozbiljniji. moja majka je prošla sito i rešeto s tim oboljenjem, imala sam priliku razgovarati sa dosta specijalista ablacionista, uglavnom svi preporučuju - ne dirat u zdravo oko, jer jednom kad dirneš u oko moraćeš ga stalno održavat i dodatno "dorađivat".

problem je što je retina i svi njeni slojevi, poprilično delikatna i zeznuta stvar. LASIK operacija nije samo "vrlo jednostavne 4 bezbolne minute" već tu ima bezbroj faktora koji se "malo reklamiraju" tj. slabo se zna za njih, opet kažem jer biznis ima presudnu ulogu. jabučica oka kod kratkovidnih osoba se sama prirodno (i nezaustavljivo) razvlači, tj postaje sličnija jajetu, samim tim se i retina na nekim dijelovima razvlači i tanji. i vremenom, na tim tanjim dijelovima, puca, tj. jedan sloj retine se odvoji. Dakle poanta bi bila što dulje održat retinu iste debljine a LASIK invazivno upravo radi suprotno i stvara umjetno izobličenje i tamo gdje ga nije bilo prirodno.
odignuće rožnjače/ablacija retine je stanje koje ništa ne boli, već se samo pojavljuju veće ili manje crne mrlje u vidnom polju. obzirom da ne boli, dosta ljudi i ne obraća pažnju na bljeskanje krijesnica pred očima i pojavu "oblačića i končića" (što su alarmantni znakovi početne ablacije) odvajanje retine je jedno od najhitnijih oboljenja jer odvojene ćelije ostaju bez kisika i odmah počinju odumirati (bitni su sati, a ne dani) te uspješnost povratka vida najviše zavisi od tog koliko se brzo uradi operacija=spasi zdravih ćelija. liječenje je samo i jedino operativno, jako je skupo, privatno jedno košta cca 4000 EUR, a preko fonda-procedura je da se ubiješ, treba milion nekih potpisa i nalaza i mišljenja izganjat, a dragocijeno vrijeme prolazi. tebe sve vrijeme oko uopšte ne boli, pa uzevši tu činjenicu u obzir, kao i to da se o tom oboljenju jako malo zna u javnosti(čovjek se ne alarmira kao recimo na riječ "rak"), i to da je privatna operacija jako skupa ako čovjek sam preuzme inicijativu i ne čeka da se sistem smiluje i ovjeri sve potrebnu papirologiju, ima dosta slučajeva gdje ljudi dođu prekasno (termin "prekasno" je individualan i zavisi od organizma i samog oštećenja, nekome se vid poprilično spasi i 10 dana nakon ablacije, nekome je 48 sati već prekasno) i čak i nakon uspješne operacije, gdje "plomba" sjede kako treba, ne ostane mjehurića zraka opet ne vide ništa jer su sve ćelije odumrle.
postoperativni period je priča sama za sebe - glava se ne smije saginjati (tipa pranje veša preko kade, mijenjanje posteljine) već sve radit iz čučnja, u periodu cca 1 godinu nakon operacije nije preporučljivo podizat teret veći od 2 kg (što te "zdravog" pretvori u invalida), ne smiješ u dim, moraš se čuvat vodene pare (kuhanje), vjetra, vrlo često se javlja i očni tlak kao posljedica silikonskog ulja koje služi da se retina "pritisne" i ne odvaja dok ne zaraste. no tu nije kraj. najčešće je potrebno više od jedne operacije, jer je sama operacija komplikovana i čak i kad je radi najveći stručnjak sa puno iskustva, desi se da ne uspije(da jedan dio ostane odugnut već nakon same operacije ili bude lošije "zalijepljen" pa se ponovo odigne nakon mjesec, dva) već je moraš ponoviti. sve ponovo, od novaca do postoperativnog dijela. a i ako uspije, ne gine vam još operacija - vađenje silikonskog ulja, operacije katarakte (koje se javljaju kao posljedica "oštećenja oka" tj ablacije). zamislite život, npr. sa 35, gdje em slabo vidite na oko, em ste finansijski iscrpljeni - a morate, jer ste u protivnom vrlo brzo slijepi, ne smijete dizat teško (najobičniji veš iz mašine morate nosit jedno po jedno u rukama na štrik, ako nemate nekog da vam pomogne, pazit da vam šampon ne uđe na oči, po običnu kesu s namirnicama uvijek ići autom jer ih ne smijete vuć u rukama, čak dotle da morate pazit na zatvor jer se ne smijete jače natezat, i smiješno i žalosno etc...najgore što se čovjek zaboravi, jer ga ništa ne boli i zaboravi da ne smije podić teško, ili mu jednostavno dojadi, pa kaže-ma hajde, neće valjda, i onda opet ablacija i opet sve ispočetka) svaka nova operativna korekcija umanjuje procenat vida koji je moguće povratit nakon operacije.

uglavnom, LASIK ne mora bit loš za svakoga, sve zavisi od oka - dioptrije, cilindra, oblika, stanja i debljine same retine, ali i same stručnosti osobe koja radi LASIK. ko voli nek izvoli, samo smatram da nije fer što se pacijentu pod nos potura samo pozitivna strana operacije, dok se na potencijalne i česte nus pojave i rizike obraća malo pažnje, sistemski ih se zakamuflira u "nije dokazano" a ako je iko imao priliku provest malo vremena na očnim klinikama pogotovu odjelima za ablaciju, tamo i ljudi i doktori pričaju malo drugu priču.
štoonokažu - kasno se jebenom kajati zato mislim da je fer da se ljudima iznese i druga strana medalje, pa ko se uprkos svemu odluči za LASIK operaciju, da mu kasnije ne bude krivo što nije znao u šta se upušta, jer tad nema nazad.
mislim da ljudi više znaju o lošim stranama LASIKa koje dolaze malo kasnije, za par godina, kad čovjeka prođe euforija i oduševljenje što se otarasio jedne banalne stvari kao što su naočale, broj onih koji bi se odlučili na ovakav rizičan, a većinom nepotreban zahvat bi bio znatno manji
informativno rečeno.svaka čast. kamo sreće da sam prije znao što sada znam.

svatko tko se odluči za Lasik treba čut mišljenje više stručnjaka. bijele kute nažalost ne podrazumjevaju i medicinku etiku. biznis prije svega, pa i onima kojima bi zdravlje pacijenta trebalo biti na prvom mjestu.

doktori, sveučilišni profesori oftalmologije se doslovno zgražaju na posljedice koje Lasik radi oku.

Što se često dogadja da, menageri(privatni doktori obučeni za paljenje rožnice laserom) - operacije vrše na osobama koje čak ni nemaju uopće odgovarajuću indikaciju za zahvat, mahom i na mladjim osobama - uvjeravajući ih kako će se riješiti naočala zauvijek, te da je pitanje savršenog vida moguće riješiti u roku par minuta u njihovim rukama uz pomoć čarobnjaka - lasera.
Uz posljedice koje mogu biti trenutno strašne (pucanje krvnih žilica, zatvaranje oka, nekontrolirano trepernje, "flashovi" kod jačeg naprezanja...)kao što je opisano - pa vremenom i plutanje komadića rožnice manifestirane kao crne točkice , dogadja se i to da osoba koja je bila u - predje u +
što je strašno s obzirom da je poznato kako s godinama akomodacija oka slabi i prirodnim procesom starenja bi oko ionako prešlo u + (tzv. staračka dalekovidnost), a oko ovako tretirano Lasikom je već slabije prirodno akomodirano i ukoliko je tretirano (neželjeno) prešlo u + slijed stvari je da će starenjem ta dioptrija biti samo još veći +. Dakle veća dioptrija, slabiji vid.

Ono kako je meni jedan profesor oftalmologije najjednostavnije objasnio posljedicu Lasika dovoljno je svesti na to da je mlado oko tretirano Lasikom svojom stvarnom/kronološkom dobi daleko od netretiranog oka, hoću reći - po svojim regenerativnim osobinama ono je zbog oslabljene akomodacije jednako ostarjelom oku.

Osim toga, važna stvar - private poliklinike kod nas vrebaju bolničke liječnike da im za postotak šalju pacijente.
Liječnik s kojim sam razgovarao je odbio takve pokušaje od sebe, ali siguran sam, da postoje i oni koji bi za novac sve napravili. Pa i pacijente bez prave indikacije upućivali/preporučivali na Lasik.

Treba čut više mišljenja. I ne vjerovat slijepo nikome.
minica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 10:45   #294
Quote:
Galadriel kaže: Pogledaj post
Da li je istina da ako ne nakon operacije vrati dioptrija vise nije moguce nositi lece??

I da li se isplati ici ako imam dioptriju -3 na oba oka?
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio, može se na laser samo jednom!
joooj, jooooj! znam da ima puno strana, ali prošvrljajte malo po prethodnima.

dioptrija se može (ne nužno, ali može) vratiti: ovisno o vrsti operacije, ovisno o oku, ovisno o dobi, dakako ovisno i o kvaliteti obavljene operacije.
u mojem slučaju (prije godinu dana skinula -7), dioptrija se možda vrati iza 55-e god., ali je sasvim sigurno (dobro, možda kojih 99%) da mi se neće pojaviti staračka dalekovidnost - koja bi mi se, da nisam operirala kratkovidnost, 100% (ili možda ipak samo 99% ) javila.

laser se može raditi više puta! kod dioptrija većih od 10 se i radi u dva navrata. i kod manjih se može ići ponovo na operaciju u slučaju da ostane još neka dioptrijica. pogotovo ako se radi PRK (lasek je sličan, ali ne znam detaljnije o tome, a i manje se radi u HR; lasik je drugačiji).

leće se poslije mogu nositi jer se oko potpuno oporavi i povrsina ponovo postaje jednako glatka kao i prije same operacije. ožiljci mogu ostati, istina. ali sve to ovisi o stručnosti liječnika.

moja preporuka - iz vl. iskustva - otići na operaciju prije ljeta! prije mora! svi znamo kako rana reagira u moru. pogotovo ako se radi PRK, pri kojem oko ostaje rana ispod leće, a i kada se dovoljno oporavi da se leća može maknuti, epitel je još uvijek jedna velika rana.
još malo vl. iskustva: kada sam došla na kontrolu mjesec dana nakon operacije (PRK), te nakon mora i puuno ronjenja otvorenim očima, doktor je zvao studente i druge doktore da vide oko koje je prije svega 30-ak dana bilo ''pod nožem'', a sada nema niti jedan jedini ožiljak!
Berith is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 13:53   #295
Nije loše.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 16:42   #296
Quote:
Berith kaže: Pogledaj post
joooj, jooooj! znam da ima puno strana, ali prošvrljajte malo po prethodnima.

dioptrija se može (ne nužno, ali može) vratiti: ovisno o vrsti operacije, ovisno o oku, ovisno o dobi, dakako ovisno i o kvaliteti obavljene operacije.
u mojem slučaju (prije godinu dana skinula -7), dioptrija se možda vrati iza 55-e god., ali je sasvim sigurno (dobro, možda kojih 99%) da mi se neće pojaviti staračka dalekovidnost - koja bi mi se, da nisam operirala kratkovidnost, 100% (ili možda ipak samo 99% ) javila.

laser se može raditi više puta! kod dioptrija većih od 10 se i radi u dva navrata. i kod manjih se može ići ponovo na operaciju u slučaju da ostane još neka dioptrijica. pogotovo ako se radi PRK (lasek je sličan, ali ne znam detaljnije o tome, a i manje se radi u HR; lasik je drugačiji).

leće se poslije mogu nositi jer se oko potpuno oporavi i povrsina ponovo postaje jednako glatka kao i prije same operacije. ožiljci mogu ostati, istina. ali sve to ovisi o stručnosti liječnika.

moja preporuka - iz vl. iskustva - otići na operaciju prije ljeta! prije mora! svi znamo kako rana reagira u moru. pogotovo ako se radi PRK, pri kojem oko ostaje rana ispod leće, a i kada se dovoljno oporavi da se leća može maknuti, epitel je još uvijek jedna velika rana.
još malo vl. iskustva: kada sam došla na kontrolu mjesec dana nakon operacije (PRK), te nakon mora i puuno ronjenja otvorenim očima, doktor je zvao studente i druge doktore da vide oko koje je prije svega 30-ak dana bilo ''pod nožem'', a sada nema niti jedan jedini ožiljak!


poslije tretiranja oka Lasikom (što je laički rečeno ekvivalent paljenju rožnice) - akomodacija oka je smanjena.Kronološka/biološka dob oka više ne odgovara stvarnoj. Trajno su narušeni procesi u oku koji bi prirodno slijedili.
Radi se u svakom slučaju o individualnoj odluci - ali i posljedicama s kojima svatko mora biti upoznat prije nego se odluči za zahvat.

Važna stvar, potencijalne posljedice niti ne znamo jer Lasik nije dovoljno dugo u upotrebi da bismo dugoročno znali koje su posljedice tretiranja istim.

Posljedice koje su nam sada poznate,komplikacije o kojima se uglavnom manje nažalost govori - suhoća oka, flashovi - nekontrolirani bljeskovi, variranje dioptrije, zamućenje rožnice, puknuće očnih žila uslijed povišenja očnog tlaka - koje vodi zatvaranju oka jer iziritirano i ozlijedjeno ne može podnijeti svjetlost(ispričavam se na opisu ali takvo oko izgleda kao ono od štakora dok se ne zaliječi što je samo blaži dio tegobe) - nošenje zaštitne leće, pulsirajuće glavobolje...

Vidim i spominjanje broja puta koliko se oko može tretirati Lasikom kao i isticanje nepostojanja ožiljka - jednostavno rečeno -
treba napomenuti svima da se oko svakim zahvatom troši, tj.isto se dogadja sa rožnicom oka - ona se stanjuje.

Posljedice koje su izvjesne nakon Lasika su toliko ozbiljne čak i kad postoji indikacija za tretiranje, da u najmanju ruku, treba ozbiljno promisliti.

A vidim da je spominjano i obavljanje operacija od strane nesavjesnih liječnika, u prvom redu managera svojih klinika - koji su u stanju Lasik primjenjivati i na osobama čije stanje s očima ne može biti poboljšano Lasikom.
Želja mi je napomenuti da se i to dogadja nažalost i slažem se s već spomenutim - kako liječnička kuta ne podrazumijeva i etiku.

Osvrnula bih se i na dio o nošenju leća - tvrdnju kako je moguće nositi leće jednako kao i prije operacije - to nije točno u prvom redu jer je akomodacija oka smanjena, a i zbog čisto fizičkog razloga - oko tretirano Lasikom je (koliko god red veličine mali bio) razrezano, točnije njegova rožnica čime se bazna zakrivljenost redovno poveća
tako da je upitno mogu li se leće nositi i ako da - izbor je sužen jer standardna izrada leća je bc 8.6.
druga stvar povezana s akomodacijom - ne podnosi svako tretirano oko leću, dogadja se da ona jednostavno spadne puno lakše nego prije i puno više iritira oko.
S tim u vezi postavlja se i pitanje - čemu tretirati oko Lasikom ako nije moguće postići optimalan rezultat?
Tretirati oči Lasikom je individualna odluka uglavnom donesena na želji zauvijek se riješiti naočala/leća i vidjeti savršeno, pri čemu se posljedice guraju pod tepih.
nadica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 17:04   #297
Vidim da se konverzacija zahuktava ,napokon.U početku posta su sve izjave bile ,oprostite mi laičke ,ne bih željela tim ljudima kvariti polet što ga normalno osjećaju nakon tegobnih iskustava sa smanjenim vidom ,najiskrenije se nadam da neće imati problema ,ali nažalost tako je puno stručnjaka protiv tih zahvata ,teško je biti pametan ,s jedne strane je velika želja a s druge razumna nevjerica .Da je tako lako ne bi bilo slabovidnih ljudi na svijetu.Ne kažem da treba odustati ,nego tražiti rješenje najbolje za sebe ,ne za doktore koji moraju od nečega živjeti ,a opet kad bi se svi izliječili što bi onda oftalmolozi radili Ključna riječ u problemu je -dugoročno.
lunitic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 12:12   #298
Smile

Vježbe za popravak vida su također dobre i djeluju sigurno ali kod malih dioptrija ,neće skinuti -2 za 2 tjedna ali za 2 ili 3 mjeseca upornosti hoće.To je neinvazivna metoda može probati svatko bez posljedica ,2 puta dnevno po 45 min. dr. Pavić u zg.se time bavi ,probajte ako ste spremni podrediti sve ostalo na par mjeseci .Teorija je da je oko izduženo jer su mišići koji ga okružuju u grču ,vježbe se rade za opuštanje i "bildanje" tih mišića da bi oni mogli vršiti akomodaciju oka .Znači nakon lasera mišići su i dalje zgrčeni ,napeti , problem koji je uzrokovao slabovidnost je ostao i oko će se opet izduživati .E tu me zanimaju te vježbe ,kad mi lijepo laserom skinemo dioptriju za 5 min. umjesto za 5 mjeseci ,možda bi mogli bildati mišiće da se dioptrija ne vrati A ponavljanje operacije -rožnica je debljine 0.55 mm,pa koliko će ostati.
lunitic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 22:27   #299
Quote:
_mala_zg_ kaže: Pogledaj post
ajmo ohrabrenja... ja idem u nedjelju u svjetlost na operaciju
i kak je bilo????

ja idem 29. kod gabrića.

cijenim sva "upozorenja" koje su ljudi napisali i super obrazložili. mene zanima odnosi li se to samo na LASIK/LASEK ili na sve? gabrić radi (koliko ja znam) samo sa ovim skroz najnovijim, kojih ima 3 u europi, jedan je kod njega i njemu su sa time skinuli dioptriju kad je bio na upoznavanju sa aparatom
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 08:15   #300
Quote:
nana30 kaže: Pogledaj post

cijenim sva "upozorenja" koje su ljudi napisali i super obrazložili. mene zanima odnosi li se to samo na LASIK/LASEK ili na sve? gabrić radi (koliko ja znam) samo sa ovim skroz najnovijim, kojih ima 3 u europi, jedan je kod njega i njemu su sa time skinuli dioptriju kad je bio na upoznavanju sa aparatom
odnosi se na sva laserska tretiranja rožnice, nebitno kojim aparatom.
dakle govorimo o posljedicama "dirnute" rožnice, ne o načinima (bilo da su super/vrhunski/perfektno dobri ili potpuno loši) na koje ju se dira.
evo liste nekih od neželjenih efekata, pa ako želite detaljnjije ispitajte svaki od njih:

"........
· irregular astigmatism, which can decrease the corrected vision (astigmatism means blurring caused by an irregularly shaped cornea)
· a weakened cornea that can rupture and cause blindness (retinal detachment)
· overcorrection or undercorrection
· damaged pupillary reflex, or irreparable abnormal pupillary reflex
· cataracts (a change in the structure of the crystalline lens that causes blurred vision)
· inability to wear contact lenses after the procedure
· difficulty in fitting contact lenses, if needed
· loss of the corneal flap, requiring a corneal graft
· scarring
· infection
· vision loss
· glare around lights
· fluctuating vision during the first few months
· dry eyes (during the healing process)
· corneal haze or glare
............"
__________________
.
cap_insanio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:07.