Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2009., 00:50   #1321
Quote:
bubicaa kaže: Pogledaj post
kopirano s net.hr

[I]Klinika VisuMed, odnedavno kao i član Optical Express grupe, vodećih tehnoloških inovatora u svijetu i pružatelja usluga na podrucju laserske korekcije vida, tijekom siječnja omogućuje Vam da ih posjetite na Danima otvorenih vrata, te tako saznate jeste li dobar kandidat za lasersku korekciju vida.
...
He, he, pa ovo nadmašuje oglase za flastere od kojih se mršavi (tipa - ako koristeći flaster primijetite da prebrzo mršavite, skinite flaster!! Odmah!!!)

Kao, biti dobar kandidat zahtijeva neku posebnu sreću ili talenat?

Praktički bilo koji čovjek s ulice koji nosi naočale ili leće je "dobar" kandidat - ako ima dovoljno debelu rožnicu, ponudit će mu se LASIK, ako ima tanju rožnicu ponudit će mu se PRK.

Ovaj oglas kojeg se ni Goebbels ne bi postidio trebao bi navesti nekoga da pomisli kako su predoperativni pregledi neki rigorozni testovi gdje barem 90% kandidata otpada, a onih 10% sretnih biva "pripušteno" na operaciju.

Zapravo, kad bi se testovi zaista pošteno radili (od točnog mjerenja veličine i položaja zjenice, preko mjerenja količine i kvalitete suznog filma, obraćanja pažnje na periferne opacitate i čvrstoću staklovine i sl.) možda bi to tako nekako i bilo. U zemlji koja se zove Utopija.

Na žalost, u ovoj zemlji koja se drukčije zove, siguran sam da osim u slučaju teških bolesti oka (npr. keratokonusa) i/ili ekstremno visoke dioptrije, svatko postaje kandidat čim na pitanje "Imate li 20.000 kuna?" odgovori potvrdno.

A onda razvoj događaja preuzima božica Fortuna...

Pa što reći, nego - sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 13:40   #1322
Doktor bi laserom u moje oko...

Malo sam šaljivo napisao naslov, ali pišem kao (i svi koji postavljaju pitanja ovdje) medicinski laik. Dakle tražim mišljenje/savjet/iskustvo jer ću to sigurno i napraviti.

Dakle kratkovidan sam i to popriično (-12 na oba oka), što korigiram polutvrdim lećama. Kratkovidan sam otkad znam za sebe, prve leće sam stavio u oči već davne davne 1978g. (?). Bile su to tvrde staklene leće koje su se ako ništa drugo odlično čistile deterdjentima za suđe :-)

Kakoo mi je otac imao i glaukom svo to vrijeme i ja jednom godišnje kontroliram glaukom, kao klinac sam preventive radi kapao i kapi, sad već nekih 25g. ništa. Uglavnom na zadnjem kontrolnom pregledu za leće doktorica me poslala na pregled pozadine oka. I dodjem ja danas na taj pregled....

Odavno me oftalmolog nije tako dobro pregledao, sa nekoliko različitih aparata mi je gledao u oko, tlak mi je normalan i kaže da praktički nema nikakvih tragova glaukoma i slobodno mi se mogu širiti zjenice medikamentima što je potrebno prije nego što bi on meni laserom u oku korigirao slijedeće:

"Fundusbostrane mnogobrojne periferne cistoidne i palisadnemiopske degeneracije"

Kaze mi doktor da se to radi vrlo rutinski i da ću nakon zahvata staviti naočale na oči i otići doma, možda malo crvenih očiju. Zahvat neće imati nekakvog utjecaja na moje nošenje leća i trajno će riješiti gore navedene ciste i štogod mi bilo na pozadini oka.

Dakle ima li koga da je prošao sličan zahvat....
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 21:07   #1323
Admine/moderatore pobogu.... što mi premjesti thread? Pa ne idem ja na korekciju kratkovidnosti...
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 19:13   #1324
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
Visumed? Onda vjerojatno nije wavefront. Šteta. No nadajmo se da će ipak sve ispasti dobro, možda uz određeni stupanj aberacija i gubitak kontrasta, ali nadajmo se ništa pretjerano, s obzirom da je korekcija bila umjerena.
Koliko kapati? Teško je reći. Liječnici obično kažu da se umjetne suze trebaju kapati po potrebi. S druge strane, što zbog uništenih rožničnih živaca, što zbog steroidnih kapi, pacijent često i ne osjeća potrebu, a zapravo bi trebao kapati umjetne suze.
Možda je najbolje staviti si neki režim kapanja umjetnih suza (npr. svakih par sati) i još dodatno ako se osjeti potreba. Pa koliko potraje. Mislim da bi ti bočica ipak trebala potrajati duže, svakako duže od dva dana, pa ne trebaš prati oči u Systaneu
A oporavak od PRK je posebna priča, može potrajati nekoliko mjeseci, pa i godinu (vidi http://www.lasermyeye.org/forums/forumdisplay.php?f=45). S druge strane, na kraju priče nema flapa koji kvari i vid i čvrstoću rožnice, oči su obično manje suhe nego s LASIK-om i općenito je oko bitno zdravije nego da je bilo na LASIK-u. Treba se samo čuvati mogućnosti zamućenja (jesu li ti stavljali MMC?)

Dakle, imat ćeš priliku uspoređivati rezultate PRK i LASIK-a s istim laserom, ali tek za nekoliko mjeseci. Za sada trebaš puno strpljenja. Da te utješim, najveća poboljšanja vida na oku nakon PRK se događaju tek kad te doktor skine sa steroidnih kapi koje usporavaju zacijeljivanje, ali i ožiljavanje tj. potencijalno zamućenje rožnice. To su ti one kapi koje obično završavaju s ...DEX (maxidex, efflumidex i sl.)

Sretno s oporavkom!

P.S. Jesu li koristili onaj famozni XP mikrokeratom za tanki flap? Ili standardni?
ej prijatelju hvala na opsirnim informacijama. dakle ja bi sutra trebao skinuti ovu kao zastitnu lecu. konacno. moram priznati da mi vec smeta. nisam se mogao naviknuti na mekane lece a ovu nisam vadio vec tjedan dana tako da mozes zamisliti olaksanje. uglavnom koristim maxitrol i tobrex zadnjih par dana (reko doktor dok ne potrosim bocicu) a systane sam u 6 dana potrosio vec dvije bocice (skoro - u drugoj ostalo jos malo).
ono sto zasad mogu reci je da imam inace poprilicno zdrave oci i nisam imao ni astigmatizam ni nista pa je mozda to razlog ali ja vidim savrseno. u lijevom mi oku smeta leca pa mi je malo zeznuto ali vidim savrseno. desno oko (lasik) nije crveno, nemam osjecaj da je suho savrseno vidim i nemam nikakvih posljedica tipa halo efekt ili nesto slicno. cak nisam ni na svjetlo osjetljiv.
lijevo je pak druga prica. ali i sam si rekao da dulje zacijeljuje. nije crveno i nemam osjecaj suhog oka ALI me uzasno pocne grebati leca na malo jacem svijetlu (nosim suncane naocale i tad je dobro).
rekao bih da je za uspjeh zasluzan dr. Saric jer je covjek fakat legendaran. Na pregled kad dodem ne moram cekati, mogu ga zvati kad god treba i covjek je, osim sto je strucan, zabavan. Svaka mu cast i definitivno ga svima preporucam.
__________________
As castles went, this one looked as though it could be taken by a small squad of not very efficient soldiers. For defence, putting a blanket over your head might be marginally safer.
Sneaky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 19:16   #1325
imam veliku zeljuuuuu da napravim, ali me strahhhh uhhhhh..a i nije jeftino
__________________
Kako je čudan i glup čovjek. Izgubi zdravlje stičući bogatstvo. Zatim da bi povratio zdravlje potroši bogatstvo. Uništi sadašnjost brinući se za budućnost, a u budućnosti plače prizivajući prošlost. Živi kao da mu smrt nikada neće doći, a umire kao da se nikada nije ni rodio.
Bosanka_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 21:00   #1326
Quote:
Sneaky kaže: Pogledaj post
ej prijatelju hvala na opsirnim informacijama. dakle ja bi sutra trebao skinuti ovu kao zastitnu lecu. ...
Drago mi je da si u pozitivnom dijelu statistike i nadam se da će ti dobar vid potrajati bez nekakvog razvoja aberacija, floatera, suhog oka i sličnih gadosti.
Nakon cca pola godine bi se moglo govoriti o konačnim rezultatima, a za PRK možda i nakon duže vremena.

Samo da ti najavim na vrijeme da se ne bi uplašio - nakon što ti se skine zaštitna leća iz PRK oka, moguće je da ti se na tom oku vid dijelom pokvari, jer ti je epitel još svjež i još se ne drži čvrsto, a neće više biti zaštićen lećom. No nemoj se brinuti, oporavak od PRK je često grbav, tipa tri koraka naprijed, jedan nazad.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 12:39   #1327
Quote:
Sneaky kaže: Pogledaj post
Postovanje, imao sam prije nekoliko dana operaciju vida. Jedno mi je oko operirano lasik a jedno prk metodom. Sa oka operiranog lasik metodom doktor je dan kasnije uklonio zastitnu lecu dok je ona na drugom oku ostala. zanima me dali umjetne suze (systane) koristim na oba oka ili samo na ovom na kojem nemam lecu?
Iam par pitanja ako nije problem:
Možeš li reći zašto si jedno oko radio LASIK a drugo PRK metodom?
Da li si ti to tražio ili ti je doktor preporučio?
Kolika ti je bila dioptrija na LASIK a kolika na PRK oku?
Koliki ti je bio promjer zjenice u mraku?
Da li su ti kod PRK-a skinuli epitel četkicom ili alkoholom ili ...?

Sretno sa oporavkom?
zzvrh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 13:21   #1328
...moželi mi netko reči koliko košta i koji je najbolji doktor u Hrvatskoj koji vrši laserske operacije očiju.Moja kčer je još u pubertetu,ima dioptriju +2,5 i +3.Znam da ne može napraviti još operaciju,ali zanima me i koliki je rizik takove operacije.Sve informacije su dobro došle.Hvala...
__________________
...velika sam žena i time se ponosim...
nadglednik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 14:21   #1329
Quote:
nadglednik kaže: Pogledaj post
...moželi mi netko reči koliko košta i koji je najbolji doktor u Hrvatskoj koji vrši laserske operacije očiju.Moja kčer je još u pubertetu,ima dioptriju +2,5 i +3.Znam da ne može napraviti još operaciju,ali zanima me i koliki je rizik takove operacije.Sve informacije su dobro došle.Hvala...
premlada je za tu operaciju, tek poslije 20te
cijena oko 20000kn oba oka
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 16:06   #1330
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
premlada je za tu operaciju, tek poslije 20te
cijena oko 20000kn oba oka
da i ja sam cula, tek poslije 20...a mene zanima kad se konacno rijesi sve, napravi se korekcija, dali se moze opet poslabsat vid?

u slo. sam cula za jedno oko, se krece od 1000 do 1500 eura...mnogo!
__________________
Kako je čudan i glup čovjek. Izgubi zdravlje stičući bogatstvo. Zatim da bi povratio zdravlje potroši bogatstvo. Uništi sadašnjost brinući se za budućnost, a u budućnosti plače prizivajući prošlost. Živi kao da mu smrt nikada neće doći, a umire kao da se nikada nije ni rodio.
Bosanka_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 17:34   #1331
Prije nekih mjesec dana moja mama je kod optičara čula kako je neki čovjek pričao da mu je takvu operaciju platilo osiguranje, jer ima veliku dioptriju. Ne vjerujem da se radi o HZZO-u, a i sve skupa zvuči napuhano, ali za svaki slučaj da provjerim: da li slučajno itko na forumu zna za takvu mogućnost?
swrbassamp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 23:50   #1332
Quote:
nadglednik kaže: Pogledaj post
...moželi mi netko reči koliko košta i koji je najbolji doktor u Hrvatskoj koji vrši laserske operacije očiju.Moja kčer je još u pubertetu,ima dioptriju +2,5 i +3.Znam da ne može napraviti još operaciju,ali zanima me i koliki je rizik takove operacije.Sve informacije su dobro došle.Hvala...
Prema Fda nezavisnom istraživanju i nekim pouzdnijim istraživanjima otprilike 10posto ljudi je nezadovoljno Lasik zahvatom,ali komplikacije su puno učestalije od toga,pošto dosta ljudi tolerira neku dozu komplikacija,smatrajući da je to mala cijena za rješavanje naočala ili kontaktnih leća.Važno je napomenut i dugoročni rizik od pomaka ili amputacije lasik poklopca koji nikad ne zarasta do kraja i slabijeg vida kod kasnije operacije očne mrene(većina ljudi dobiju mrenu nakon što ostare),dugoročni rizik od ectasie može se spriječit,ali kirurzi često preferiraju premalo tkiva rožnice ispod lasik poklopca.Koliko komplikacije znaju bit ozbiljne i nerješive,već je dosta pisano u prethodnim postovima.

Rano je govorit o kirurzima,pošto kirurg bez moderne opreme nemože bit vrhunski kirurg,a kakvo će bit stanje opreme i predoperativnih pregleda po klinikama za više godina teško je predvidjet.
Po meni su zasad na prvom mjestu klinika Svjetlost,jer u prethodinim postovima došlo se do zaključka da ni u Visumedu(kao i u Svjetlosti) nema pouzdanog mjerenja širine zjenica(što je uvijet za izbjegavanje simptoma Gasha i lošeg noćnog vida),a čini se da Svjetlost jedina ima Wavefront tehnologiju.
Za toliku dalekovidnost(+ dioptrija) zasad je uspješna jedino Lasik metoda,ali još niko kod nas ne radi intra Lasik(znači sa laserskim nožem) koji daje znatno bolje rezultate od klasičnog Lasika.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 00:01   #1333
Quote:
Bosanka_88 kaže: Pogledaj post
da i ja sam cula, tek poslije 20...a mene zanima kad se konacno rijesi sve, napravi se korekcija, dali se moze opet poslabsat vid?

u slo. sam cula za jedno oko, se krece od 1000 do 1500 eura...mnogo!
može,laser samo skida postojeću dioptriju,a na pregledima često nepitaju kolko je dioptrija stabilna(nesmije rast par godina),jer ako dioptrija prije operacije raste,laser će skinut postojeću dioptriju i rast će se nastavit kao što bi dioptrija rasla da nije bilo operacije,samo nakon zahvata kreće od nule.Vid može oslabit i zbog komplikacija nakon zahvata koje nemaju veze sa dioptrijom i koje nikakve naočale kasnije nemogu rješit.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 09:44   #1334
U Visumedu mjerenje širine zjenice obavljaju tako da se dan prije operacije nacrtaš u klinici, kape ti unutar sat vremena 4 puta kapi za širenje zjenica i tada se obavljaju pregledi i mjerenje.. napomenu ti da iza toga ne voziš auto jer su ti zjenice skroz raširene.. čudi me da do sada nitko to nije napisao...
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 11:23   #1335
Quote:
dubrovnik4 kaže: Pogledaj post
U Visumedu mjerenje širine zjenice obavljaju tako da se dan prije operacije nacrtaš u klinici, kape ti unutar sat vremena 4 puta kapi za širenje zjenica i tada se obavljaju pregledi i mjerenje.. napomenu ti da iza toga ne voziš auto jer su ti zjenice skroz raširene.. čudi me da do sada nitko to nije napisao...
Ukapavanje ima cilj da blokira cilijarne mišiće koje pridržavaju očnu leću radi pouzadnijeg mjerenja dioptrije i možda pregleda očne pozadine,kapi će izazvat širenje zjenica,ali ne u njihovoj maksimalnoj veličini u mraku,već će zjenice bit puno veće od toga,gotovo preko cijele šarenice i zato nema smisla takvo mjerenje,postupak mjerenja zjenica u toj klinici je opisao član zzvrh post 1252.Meni su isto ukapavali te kapi koje šire zjenice i nije bilo nakon toga njihovog mjerenja u klinici Svjetlost.

Zadnje uređivanje Jolac : 17.01.2009. at 11:32.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 15:15   #1336
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
može,laser samo skida postojeću dioptriju,a na pregledima često nepitaju kolko je dioptrija stabilna(nesmije rast par godina),jer ako dioptrija prije operacije raste,laser će skinut postojeću dioptriju i rast će se nastavit kao što bi dioptrija rasla da nije bilo operacije,samo nakon zahvata kreće od nule.Vid može oslabit i zbog komplikacija nakon zahvata koje nemaju veze sa dioptrijom i koje nikakve naočale kasnije nemogu rješit.
da, zato mi se tesko i odlucit. jer laserskom mozes samo jednom i nikad vise. I sama pomisao da bi mi se mogao vid poslabsat a nebi mogla rijesiti to ne znam sta da odlucim ja inace trebam nosit naocale a nikad ih ne nosim jer vidim dobro i bez, samo znam da mi se tako pogorsava vid al nemogu nikako da se naviknem na njih, preostaju mi samo lece jos
__________________
Kako je čudan i glup čovjek. Izgubi zdravlje stičući bogatstvo. Zatim da bi povratio zdravlje potroši bogatstvo. Uništi sadašnjost brinući se za budućnost, a u budućnosti plače prizivajući prošlost. Živi kao da mu smrt nikada neće doći, a umire kao da se nikada nije ni rodio.
Bosanka_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 15:01   #1337
Quote:
Bosanka_88 kaže: Pogledaj post
da, zato mi se tesko i odlucit. jer laserskom mozes samo jednom i nikad vise. I sama pomisao da bi mi se mogao vid poslabsat a nebi mogla rijesiti to ne znam sta da odlucim ja inace trebam nosit naocale a nikad ih ne nosim jer vidim dobro i bez, samo znam da mi se tako pogorsava vid al nemogu nikako da se naviknem na njih, preostaju mi samo lece jos
vidiš dobro bez naocala i ti bi na lasersku? pa jesi ti normalna? kolika ti je dioptrija -0.5?
Za cega ti cviek uopce trebaju, da vidiš procitati nešta daleko ili šta, sveti isuse, uzmi cvike bar mozes imati skroz tanke i lagane cvike i moderne, ili uzmi leće, a za izlaske i rodnanje okolo ako možeš bez cvika ne kontam u cemu je problem? Neki ljudi bi dali sve da imaju mizerne dioptrije i da vide se snalzit u prostoru bez cvika, šta je sa onim sa -5 do -10, pa ti ljudi su slijepi bez naocala, naocale moraju stalno nositi da bi uopce mogli funkcionirati u svijetu. Odi na lasersku, da manje je rizicnije od cvika i leća, pakad imas tako voeliku dioptriju i ocaj te natjerao da jadna napokon prestaneš se buditi i ko coravi šišmiš lupkati po stolu gdje su naocale, da odi.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 09:24   #1338
mene zanima
ak idem na PRK jedno po jedno oko jel mi se može desiti da dok mi se jedno oko oporavlja da
se promijeni dioptrija na drugom
i kako to izgleda dal se može raditi sa jedinim okom??
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 12:52   #1339
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
mene zanima
ak idem na PRK jedno po jedno oko jel mi se može desiti da dok mi se jedno oko oporavlja da
se promijeni dioptrija na drugom
i kako to izgleda dal se može raditi sa jedinim okom??

Može se desit da se promijeni dioptrija na drugom oku,ali oporavak operiranog oka nemože bit tome uzrok.
Na neoperirano oko stavi se kontaktna leća ili se izrade naočale sa dioptrijom 0 na operiranom i na drugom staklu je dioptrija neoperiranog oka,ako neoperirano oko ima preko 3dioptrije tada je opcija samo kontakna leća,jer će kod naočala bit prevelika razlika u dioptriji i zbog toga postoji prevelika razlika i u veličini gledanog predmeta zbog čega nastaje loša slika.
Vid bi tada morao bit bolji nego sa oba operirana oka istovremeno,ali nije realno za očekivat da bude savršen.Ako dva oka imaju sličnu ili istu dioptriju teško može mozak posve eliminirat npr. jače dvoslike lošijeg oka.
Tek ako se operirano oko dioptrijski oslabi(+dioptrijom) postiže se monovision i tada neoperirano oko(sa stavljenom korekcijom) ako čovjek dobro podnosi monovision(80posto ljudi podnosi) preuzima jaču dominaciju i mozak eliminira sliku operiranog na udaljenosti gdje operirano nema domet gledanja(jer je dioptrijski oslabljeno),ipak za ovo bi u pravilu trebalo stavit kontaktnu leću(zbog spomenutog uvijeta 3dioptrije razlike između dioptrijskih stakala kod naočala),a kontaktna leća na operirano oko smije se stavit tek nakon nekog vremena oporavka i često zbog izmijenjenog oblika rožnice potrebno je pronaći posebne kontakne leće sa drukčijom baznom zakrivljenošću,tako da je to opcija samo ako aberacije ostanu trajno,ipak ako operirano oko razvija jaki GASH,sa korekcijom na operirano oko znatno će se umanjit efekt,ali vjerojatno to neće posve eliminirat.U najgorem slučaju ako za vrijeme oporavka operirano oko previše kvari ukupan vid uvijek se može prekrit.
Posebno dizajnirane polutvrde ili hibridne kontaktne leće mogu riješit ili smanjit problem iregularnog astigmatizma nakon operacije pa ako aberacije ostanu trajno na tom jednom operiranom oku i kvare ukupan vid tada je to jedina opcija koja omogućava dobar vid sa istom dioptrijom na oba oka,kažu da ista dioptrija na oba oka omogućava binokularni vid kojim se dobiva osjećaj dubine prostora,ja sam probao monovision(različitu dioptriju između očiju) i nisam primjetio neku bitnu razliku u osjećaju dubine prostora ni bilo čemu ostalom,vjerojatno je to individualno.Samo je problem u tome što te leće nemaju toliku udobnost kao meke i to zbog tvrdoće matrijala i treptajeva nakon kojih dolazi do većeg pomicanja leće nego kod mekih i zato nemogu ih svi ljudi tolerirat,mada neki ljudi(ovisno o suznom filmu) ih savršeno podnose.
Ipak ako iregularni astigmatizmi nakon Prk operacije kvare vid lakše je problem riješit kontaktnim lećama,pošto ni približno ne stradava toliko suzni film kao kod Lasika što uvelike utječe na nepodnošljivost kontaktnih leća,čak navodno već nakon godinu dana suzni film je kod Prk operacije na predoperativnom nivou,dok je kod Lasika navodno nakon 5godina.

Zadnje uređivanje Jolac : 20.01.2009. at 12:58.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 09:00   #1340
hvala na odgovoru.
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:12.