Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2017., 09:55   #7461
Kakve su to stepenice? Ne znam zašto ne bi mogao upisati kuću A u katastar i z.k., a neka parcela stepenica ostane u vlasništvu pola-pola. Tko to ne dopušta?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 11:24   #7462
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Kakve su to stepenice? Ne znam zašto ne bi mogao upisati kuću A u katastar i z.k., a neka parcela stepenica ostane u vlasništvu pola-pola. Tko to ne dopušta?
Kuća A ima dva kata . Ulazi u etaže-stanove su s tih vanjskih stepenica.
kuća B (urušena) je imala 1 kat i takođe ulaz za kat sa tih vanjskih stepenica.
Stepenice su betonirane ( čvrsta gradnja).

U legalizaciji je kuća A prikazana zajedno s tim stepenicama C ( kao da su njen sastavno dio). razlog tome je što su tada stepenice (kao posebna parcela) bile u vlasništvi 1/2 pok.djede osobe od koje sam kupio stan, a 1/2 u vlasništvu 4 osobe ( takođe pok. ).

Kada smo pristupili legalzaciji nisu nam dali mogućnost legalizacije bez stepenica ( kao mogućnosti ulaza u etaže) već smo imali samo uvjeravanja i tvrdnje da je leg.postupak moguće odraditi , ako se prikažu stepenice...

Da... bila je neka neprovjerena varijanta da se za stepenice donese dokument - pristanak ( pokojnih) vlasnika da se smiju koristiti u svrhu ulaska u etaže i da...uvjet je bio da su legalizirane..- sve je to bilo realno nemoguće ostvariti
I tako sam stao u (izgleda) govno...
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 12:33   #7463
Legalizacija uopće nije zadirala u pravne odnose. Jesi probao upisati kuću bez tih stepenica pa to nije prošlo ili?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 21:55   #7464
Nisam.
Da bih po legalizaciji upisao legalizirano u Katastar i ZK trebam napraviti Geodetski elaborat za upis , a geodeta mi kaže da prvo moram kupiti dio čestice - stepenice pa onda napraviti parcelaciju ( da pripojim stepenice pod moju česticu i tek tada će izraditi Geo.elaborat na kojem će biti kuća s stepenicama...

Kako sa samom kućom nisam tlocrtno izašao is tlocrta ( po Katastru) to bih mogao i preskočiti..

Ipak ostaje muka jer su u ZK na parceli tlocrtno upisane dve manje parcele s 2 male kućice ( podatak iz 1950 godine) koji se tlocrtno podudaraju s Katastrom i površinom sadašnje kuće.
Najrađe bih da u ZK upišu jednu kuću na jednoj parceli ( stvaran podatak) , ali da ne pitaju za stepenice.
A pitati će jer u Legalizaciji je tlocrtna površina prikazana zajedno sa stepenicama..
Sada..kako to izvesti - izjavom ili čime da se odričem prikaza stepenica ili što - a da bi oni to shvatili i prihvatili. Lud sam...
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 23:57   #7465
....

Pozdrav ekipa ako može pomoć vidim da ima na temi više osoba koje su dobro upućene u problematiku.

Kupili smo stan na prvom katu i ispred jedne sobe se nalazi betonska nadstrešnica(oko 4m2) bez ograde,nije prošla postupak legalizacije međutim nalazi se na ortofoto snimku.Kad smo renovirali stavili smo betonsku ogradu i jedan susjed je prijavio nelegalnu gradnju,nakon konzultacija u građevinskoj vidio sam da im to nije toliki problem,međutim želio bih to provesti kroz papire pa ako uzmem jedan od "praznih zahtjeva" i ubacim ovu betonsku nadstresnicu kao legalizaciju balkona hoće li proći s obzirom da na snimci nema ogradu?

Druga situacija,ispred druge sobe se nalazi ternita(oko 10m2) kojoj samo mi imamo pristup,nadstrešnica koja je isto na ortofoto snimku i tu nadstresnicu je susjed legalizirao kao takvu i ispod ima sobu.Nakon razgovora sa njim o pretvaranju nadstresnicu u terasu legalno i projektantom našli smo način "poboljšanja svojstava" nadstresnice i napravili projekt po kojem bi se napravila betonska terasa sa ogradom.
E sada ovo je sve legalno,zanima me s obzirom da sam pročitao da se po nadstresnici nemože hodati,postoji li neki zakon po kojem bi mi se zabranilo izlaz ako bi slučajno prijavio netko od susjeda?
Isto tako mogu li ovu nadstresnicu legalizirati pod terasu i ubaciti sa malim balkonom zajedno?

Hvala Vam puno
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 00:07   #7466
Quote:
Slanac kaže: Pogledaj post
Nisam.
Da bih po legalizaciji upisao legalizirano u Katastar i ZK trebam napraviti Geodetski elaborat za upis , a geodeta mi kaže da prvo moram kupiti dio čestice - stepenice pa onda napraviti parcelaciju ( da pripojim stepenice pod moju česticu i tek tada će izraditi Geo.elaborat na kojem će biti kuća s stepenicama...

Kako sa samom kućom nisam tlocrtno izašao is tlocrta ( po Katastru) to bih mogao i preskočiti..

Ipak ostaje muka jer su u ZK na parceli tlocrtno upisane dve manje parcele s 2 male kućice ( podatak iz 1950 godine) koji se tlocrtno podudaraju s Katastrom i površinom sadašnje kuće.
Najrađe bih da u ZK upišu jednu kuću na jednoj parceli ( stvaran podatak) , ali da ne pitaju za stepenice.
A pitati će jer u Legalizaciji je tlocrtna površina prikazana zajedno sa stepenicama..
Sada..kako to izvesti - izjavom ili čime da se odričem prikaza stepenica ili što - a da bi oni to shvatili i prihvatili. Lud sam...
To bi bilo neko "konačno rješenje", ali kako to ne ide iz ovih ili onih razloga, a objektivno te stepenice mogu koristiti i jedna i druga strana punom širinom, ja bi napravio geodetski elaborat za upis kuće i zanemario stepenice. Ne znam zašto to ne bi prošlo... pokušajte ili ostavite sve kako je dok susjedu nešto neće trebati.

Alternativa je izraditi parcelaciju pa ići na tužbu, ali to je isto skupo, dugotrajno i pitanje je što bi sud tu presudio ako se ne vidi koji dio stepenica tko koristi.

@crazysplico: Što je ternita? Vjerujem da sve to možeš legalizati jer se te nadstrešnice sigurno ne vide na DOF-u i nema šanse da se dokaže jesu li bile ili ne, a kamoli neke ograde, ali moraš biti svjestan da je sve to povezano s daljnjim troškovima, npr. novog etažnog elaborata.

Nemoj skupo plaćati tzv. "prazne zahtjeve" jer je najava ministra da bi se zahtjevi ponovno mogli predavati za ono što je izgrađeno do 2011.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 00:30   #7467
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
To bi bilo neko "konačno rješenje", ali kako to ne ide iz ovih ili onih razloga, a objektivno te stepenice mogu koristiti i jedna i druga strana punom širinom, ja bi napravio geodetski elaborat za upis kuće i zanemario stepenice. Ne znam zašto to ne bi prošlo... pokušajte ili ostavite sve kako je dok susjedu nešto neće trebati.

Alternativa je izraditi parcelaciju pa ići na tužbu, ali to je isto skupo, dugotrajno i pitanje je što bi sud tu presudio ako se ne vidi koji dio stepenica tko koristi.

@crazysplico: Što je ternita? Vjerujem da sve to možeš legalizati jer se te nadstrešnice sigurno ne vide na DOF-u i nema šanse da se dokaže jesu li bile ili ne, a kamoli neke ograde, ali moraš biti svjestan da je sve to povezano s daljnjim troškovima, npr. novog etažnog elaborata.

Nemoj skupo plaćati tzv. "prazne zahtjeve" jer je najava ministra da bi se zahtjevi ponovno mogli predavati za ono što je izgrađeno do 2011.
Hvala ti na brzom odgovoru!

Evo slika te ternite koja će biti betonska terasa.Znači ti misliš da sačekam da sa legalizacijom neće biti problema iako me susjed prijavio da sam ogradu na balkonu stavio nelegalno,a terasu je susjed legalizirao kao nadstresnicu(jeli to duplo legaliziranje,iako on leglizira ispod a ja poviše)?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ternita.jpg‎
Views:	76
Size:	9.6 KB
ID:	17939  
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 00:39   #7468
To i je cijela glupost tog postupka. Odavno pričam da su se te stambene zgrade morale legalizirati kao cjelina, a nikako stanovi pojedinačno. Sad je nastao stvarno vašar jer ne može nešto u isto vrijeme biti i legalno i nelegalno. Trebalo bi vidjeti u tom susjedovom što piše da mu je iznad sobe. Imaš peh što te susjed prijavio pa ćeš vjerojatno to nekako morati regulirati, inače bi takve stvari najbolje bilo zanemariti.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 00:51   #7469
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
To i je cijela glupost tog postupka. Odavno pričam da su se te stambene zgrade morale legalizirati kao cjelina, a nikako stanovi pojedinačno. Sad je nastao stvarno vašar jer ne može nešto u isto vrijeme biti i legalno i nelegalno. Trebalo bi vidjeti u tom susjedovom što piše da mu je iznad sobe. Imaš peh što te susjed prijavio pa ćeš vjerojatno to nekako morati regulirati, inače bi takve stvari najbolje bilo zanemariti.
Ovo se slažem s tobom da se odmah legalizirala ploča ispred te sobe kao balkon sada nebi bio problem.
Pa koliko sam razumio mogao bih proći i ovako međuim htio bih legalizirati i upisati u vlasništvo,a susjedu iznad sobe piše da je nadstrešnica,on je to tako legalizirao,al nije uplanio?Govorimo samo o žutoj terniti ne sivoj
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 09:39   #7470
To nije nadstrešnica nego neprohodni ravni krov valjda . Ne može krov sobe biti nadstrešnica, tako da je konstrukcija malo čudna osim ako soba nije otvorena, al to onda nije soba

Ti bi sad taj neprohodni krov načinio prohodnim? Ako projektant napravi projekt da se taj neprohodni krov (ne nadstrešnica) poboljša u prohodni, ne vjerujem da će biti problema. Koliko je to pametno je drugi par rukava jer si valjda i sam svjestan da kad to susjedu jednog dana procuri da ćeš biti kriv ti . A u ovakvim situacijama nije pitanje hoće li nego kada će.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 14:07   #7471
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
To nije nadstrešnica nego neprohodni ravni krov valjda . Ne može krov sobe biti nadstrešnica, tako da je konstrukcija malo čudna osim ako soba nije otvorena, al to onda nije soba

Ti bi sad taj neprohodni krov načinio prohodnim? Ako projektant napravi projekt da se taj neprohodni krov (ne nadstrešnica) poboljša u prohodni, ne vjerujem da će biti problema. Koliko je to pametno je drugi par rukava jer si valjda i sam svjestan da kad to susjedu jednog dana procuri da ćeš biti kriv ti . A u ovakvim situacijama nije pitanje hoće li nego kada će.
Hvala ti!Stan ide u turisticki najam tako da mi terasa znaci dosta,a mozda bi jednom tu stavio i jacuzzi,a da bi to stavio zelim biti upisan na taj dio Ako ikad budes ima ikakvo pitanje oko turistickog najma,portala i zarade tu sam doma pa se slobodno javi
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 18:57   #7472
[QUOTE=Fitz;62030129]To bi bilo neko "konačno rješenje", ali kako to ne ide iz ovih ili onih razloga, a objektivno te stepenice mogu koristiti i jedna i druga strana punom širinom, ja bi napravio geodetski elaborat za upis kuće i zanemario stepenice. Ne znam zašto to ne bi prošlo... pokušajte ili ostavite sve kako je dok susjedu nešto neće trebati.

Hvala na nekom tračku nade i ideji.
Budem probao tako...
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 13:08   #7473
Poštovanje,molim ako me netko može savjetovati.Po završenom procesu koji prethodi legalizaciji,stiže mi rješenje i iznos plaćam u cijelosti 1.8.2016.U privitku Rješenja o naknadi stoji dopis gradonačelnika Bandića kojim obečava konačno rješenje u roku od 30 dana.Negdje u listopadu zovnem referenta u Općinu koji mi kaže da je izračun pogrešan jer su mi obračunali Lk 1 a trebali su Lk 3 te da ću morati još platiti tu razliku.Sad je siječanj i kao čeka se ispravak od projektanta.Za razliku nemam novaca da bi platila odjednom.Hoću li to sad moći na rate?Što mi je činiti osim čekanja?
grossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 15:24   #7474
pozz svima !

imam teren u Medulinu od 650 m2, poljoprivredni i , naravno, htio bi si nešto uzidat !
prizemnicu 40-50 m2 ,

pitanje;
ima neki Slovenac u blizini koji je uzidao kuću od 60 m2 ali na stupovima, 50-60 cm od zemlje !!
da li je to nešto zašto mu još nisu kuću rušili ?
znači uzidao ju je pred 2 god i još je tamo ... ?
zivadin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 12:23   #7475
Do kad trebaju sve kuće i objekti biti legalizirani, koji je krajnji rok?
Creep2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 13:37   #7476
Quote:
Creep2 kaže: Pogledaj post
Do kad trebaju sve kuće i objekti biti legalizirani, koji je krajnji rok?
Nema roka, sada kao bude 2020., ali ništa službeno nije do sada bilo. Čekajmo izmjene zakona o legalizaciji, možda uleti neki rok

Quote:
zivadin kaže: Pogledaj post
pozz svima !

imam teren u Medulinu od 650 m2, poljoprivredni i , naravno, htio bi si nešto uzidat !
prizemnicu 40-50 m2 ,

pitanje;
ima neki Slovenac u blizini koji je uzidao kuću od 60 m2 ali na stupovima, 50-60 cm od zemlje !!
da li je to nešto zašto mu još nisu kuću rušili ?
znači uzidao ju je pred 2 god i još je tamo ... ?
Jesi ga prijavio građevinskoj inspekciji. Ajd probaj pa ćeš vidjeti da li ima ili nema dozvole. Mogao bi se iznenadit , pošto se i na poljoprivrednom smije nešto graditi, ovisno kako je to prostorni plan uredio.
Inače to na stupovima ništa ne znači što se tiče legalnosti, koji mu je razlog bio, najbolje da ga pitaš? A odgovor primi sa zadrškom, tko zna koju je priču spreman prodati
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 18:34   #7477
Ima li tko kakav savjet za ovo...

Quote:
Zaključak

I. (malo skračeno)
- dokazom da je stanje prikazano u snimci izvedenog stanja nezakonito izgrađene zgrade oznake TD-(brojevi) od 24. lipnja 2013. godine izrađene po ovlaštenoj arhitektici, nedvojbeno vidljivo na DOF5/2011.- aerofotogrametrijskog snimanja RH započetog 21. lipnja 2011. godine (uvjerenje Državne geodetske uprave da je zgrada vidljiva na drugoj digitalnoj ortofotokarti izrađenoj na temelju aerofotogrametrijskog snimanja započetog 21. lipnja 2011. godine), te prema ihođenom uvjerenju uskladiti snimku izvedenog stanja sa stanjem izvedenim do 21. lipnja 2011. godine.

II. Obrazloženje
(malo skračeno)
Osoba je podnijela dana 28. lipnja 2013. godine zahtjev te u priložila tri snimke izvedenog stanja i tri geodetske snimke.

Zahtjev je nepotpun.
Uvidom u DOF5/2011.- aerofotogrametrijsko snimanje RH započeto 21.06.2011., utvrđeno je da dio predmetne stambene zgrade nije nedvojbeno vidljiv iza aerofotogrametrijskog snimanja do 21.lipnja 2011. godine.
Imamo 15 dana da priložimo taj dokaz ili će se zahtjev odbaciti.

Ima li tko kakav savjet kako najbrže doći do tog dokaza, što možemo napraviti? Slika dolje je s https://ispu.mgipu.hr/ (1:1000 mislim). Doduše, u međuvremenu krovište više nisu sive ploče, već je napravljen pravi krov s crijepom. Vjerojatno je to problem zapravo? Napravljen je u proljeće 2012., i ne, nismo znali za zabranu gradnje nakon 2011. Prava glupost, vidim sad.

Jel moguće da je ipak nešto drugo? Vele da "dio predmetne zgrade nije nedvojbeno vidljiv", ali ništa nismo gradili, kuća je još uvijek takvog 'oblika'.

Unaprijed zahvalan za bilo kakvu pomoć ili savjet.

EDIT: Vidim da je prije par godina jedan forumaš napisao o sličnom slučaju, da su mu kuću s sivim pokrovom zamijenili za temelje. Nažalost, nije aktivan već par mjeseci, pa ne mogu priupitati što je bilo na kraju.
Attached Images
 
Kirkpatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 18:52   #7478
Quote:
Kirkpatrick kaže: Pogledaj post
Ima li tko kakav savjet za ovo...



Imamo 15 dana da priložimo taj dokaz ili će se zahtjev odbaciti.

Ima li tko kakav savjet kako najbrže doći do tog dokaza, što možemo napraviti? Slika dolje je s https://ispu.mgipu.hr/ (1:1000 mislim). Doduše, u međuvremenu krovište više nisu sive ploče, već je napravljen pravi krov s crijepom. Vjerojatno je to problem zapravo? Napravljen je u proljeće 2012., i ne, nismo znali za zabranu gradnje nakon 2011. Prava glupost, vidim sad.

Jel moguće da je ipak nešto drugo? Vele da "dio predmetne zgrade nije nedvojbeno vidljiv", ali ništa nismo gradili, kuća je još uvijek takvog 'oblika'.

Unaprijed zahvalan za bilo kakvu pomoć ili savjet.

EDIT: Vidim da je prije par godina jedan forumaš napisao o sličnom slučaju, da su mu kuću s sivim pokrovom zamijenili za temelje. Nažalost, nije aktivan već par mjeseci, pa ne mogu priupitati što je bilo na kraju.
Najbolje ti je da odeš do referenta ili ga zovneš, pa vidiš točno što traži, da li će ti legalizirati bez krova ili će tražiti da ga srušiš (što ti naravno nećeš učiniti), ako je napravljen nakon 6.2011.
elander is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 19:06   #7479
Planirao sam to, i referenta vidjeti, i u katastar ići ako treba, te DGU. Ufff, kakvu tjeskobu samo jedno pismo može napraviti.
Kirkpatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 21:34   #7480
svakako otidji i u katastar..moze se to izganjati nije toliki problem samo polako
__________________
"The difference between stupidity and genius is that genius has its limits" Albert Einstein
sheldooon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:29.