Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2012., 00:13   #1781
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Evo jedno pitanje za sjevernjake:
- da li norveške mijenjačnice otkupljuju kune?

Pitam jer da znam da li da mijenjam odmah ili poslije puta, ali bojim se hoće li ovdašnje mijenjačnice i banke imati NOKa, s obzirom da sam nedavno jedva nabavio i 500$ za nešto drugo.
Naravno da otkupljuju ali je tecaj nepovoljan, posto se kartice primaju na svim mogucim mjestima, bolje ti je da novce stavis na racun i sve placas karticom jer ces tako proci povoljnije.

U HR bankama mozes dobiti NOK ali se moras najaviti barem jedan dan unaprijed.

P.S. Na aerodromu Gardemon u Oslu na bankomatu mozes podici kune.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 07:55   #1782
Putnik i roga27, malo upristojite komunikaciju. Sad sam samo obrisala, ali nastavite li onakvim tonom i izjavama, biti će kartonirane.
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 14:51   #1783
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
U HR bankama mozes dobiti NOK ali se moras najaviti barem jedan dan unaprijed.
To je glupost, u Zagrebu (glavni grad Hrvatske) dobiješ NOKe odmah. Na selu van grada Zagreba se čeka. Isto kao što se na seleu u Norveškoj čekaju kune tjedan dana, a u glavnome gradu Oslo ne.
Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 18:01   #1784
Quote:
Putnik kaže: Pogledaj post
To je glupost, u Zagrebu (glavni grad Hrvatske) dobiješ NOKe odmah. Na selu van grada Zagreba se čeka. Isto kao što se na seleu u Norveškoj čekaju kune tjedan dana, a u glavnome gradu Oslo ne.
Pa u Londonu (glavni grad Velike Britanije) nekad moras cekati na odredjenu valutu, jer je jednostavno nemaju.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 22:16   #1785
Hvala na odgovorima Inače, provjerio sam, ima čak i u jednoj mjenjačnici u Kauflandu (ja sam iz Splita), i neograničeno NOK-a.

Iako guglam, i kopkam po nokutu, volio bih čuti nečije iskustvo pri generalnoj nostrifikaciji diplome. Da li je to rješavao iz hrvatske i norveške i općenito kako je prošao proces?

PS Negdje sam bio našao davno prije popis ljudi koji mogu prevesti diplomu, ali ga sad imam problem naći. Sjećam se samo da ih je većina živjela u Oslu i uglavnom su imali ovdašnja imena. Zna li tko gdje se mogu naći?
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---

Zadnje uređivanje mako : 24.10.2012. at 22:30.
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 10:58   #1786
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima Inače, provjerio sam, ima čak i u jednoj mjenjačnici u Kauflandu (ja sam iz Splita), i neograničeno NOK-a.

Iako guglam, i kopkam po nokutu, volio bih čuti nečije iskustvo pri generalnoj nostrifikaciji diplome. Da li je to rješavao iz hrvatske i norveške i općenito kako je prošao proces?

PS Negdje sam bio našao davno prije popis ljudi koji mogu prevesti diplomu, ali ga sad imam problem naći. Sjećam se samo da ih je većina živjela u Oslu i uglavnom su imali ovdašnja imena. Zna li tko gdje se mogu naći?
Jeftinije ti je prevesti diplomu dok si dole. Ovdje ti je par stotina kr po dokumentu. Ne znam koliko dokumenata imas ali znam dvije osobe jedna prevodila u Sarajevu druga ovdje dole skoro pa dzabe a ovdje ode cijela jedna mjesecna norveska plata na prevod diplome. U Sarajevu (a vjerujem i u Zagrebu) imas ljude koji su zivjeli u Norveskoj usavrsili jezik pa sada dole rade kao sudski tumaci.... potrazi njih. Usparaces sebi dosta love.

Quote:
To je glupost, u Zagrebu (glavni grad Hrvatske) dobiješ NOKe odmah. Na selu van grada Zagreba se čeka. Isto kao što se na seleu u Norveškoj čekaju kune tjedan dana, a u glavnome gradu Oslo ne.
Mozda njima u Norveskoj kune i nisu toliko bitne niti trazene. Vecina Norvezana koji idu na odmor u Hr dignu pare dole na bankomatu jer to je najjeftinije. Ako im jednom u nekoliko mjeseci navrati neko i zatrazi kune onda im se ne isplati drzati novac iz cijelog svijeta u kasi.... logicno zar ne?
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 19:46   #1787
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
PS Negdje sam bio našao davno prije popis ljudi koji mogu prevesti diplomu, ali ga sad imam problem naći. Sjećam se samo da ih je većina živjela u Oslu i uglavnom su imali ovdašnja imena. Zna li tko gdje se mogu naći?
Evo, javi se ovim deckima u Zagreb http://presto.hr/
ja sam nekoliko puta kod njih prevodio i na norveski i sa norveskog...Oni suradjuju sa sudskim tumacem u Zagrebu, mislim da je za norveski jezik samo jos jedan u Splitu...ali ovi su skroz ok (nekada se ne jave odmah na telefon jer je to ustvari skola stranih jezika, ali budi uporan jer je uvijek netko tamo)
lavazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 14:26   #1788
Quote:
lavazza kaže: Pogledaj post
Evo, javi se ovim deckima u Zagreb http://presto.hr/
ja sam nekoliko puta kod njih prevodio i na norveski i sa norveskog...Oni suradjuju sa sudskim tumacem u Zagrebu, mislim da je za norveski jezik samo jos jedan u Splitu...ali ovi su skroz ok (nekada se ne jave odmah na telefon jer je to ustvari skola stranih jezika, ali budi uporan jer je uvijek netko tamo)
Quote:
Freja_ kaže: Pogledaj post
Jeftinije ti je prevesti diplomu dok si dole. Ovdje ti je par stotina kr po dokumentu. Ne znam koliko dokumenata imas ali znam dvije osobe jedna prevodila u Sarajevu druga ovdje dole skoro pa dzabe a ovdje ode cijela jedna mjesecna norveska plata na prevod diplome. U Sarajevu (a vjerujem i u Zagrebu) imas ljude koji su zivjeli u Norveskoj usavrsili jezik pa sada dole rade kao sudski tumaci.... potrazi njih. Usparaces sebi dosta love.
PS mislim da sam na stranicama nokuta ili negdje pročitao da uvažavaju dokumente sa nekim pečatom ili oznakom koji imaju samo norveški javni bilježnici i prevodioci, ali nisam 100% siguran.

Žena od ex kolege s posla radi kao prevodioc za francuski i talijanski. Rekla je da kad joj se obratio netko za prijevod s norveškog, jedva je našla nekog tko ga zna, i to neku u Sarajevu. Moguće da je to ova što je Freja spominje.

Ali u svakom slučaju, već sam u Oslu

PS, evo našao sam one prevodioce u Norge:
http://www.translatorportalen.com/nc...er-spraak.html
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---

Zadnje uređivanje mako : 27.10.2012. at 15:18.
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 05:10   #1789
Interesuje me poredjenje zivota u Svedskoj i Norveskoj.

Koliko npr. isti radnik, sa istim znanjima i isto zalaganja zaradjuje u Svedskoj, a koliko u Norveskoj (ako ima primera nekih koji rade u istoj struci ili su radili i tamo i tamo).

I koliki su osnovni zivotni troskovi (stan, hrana, gradski prevoz) tj koliko kome od njih ostane nakon placenih osnovnih troskova.

Koje su prednosti zivota u Nor, a koje u Swe?
kon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 09:40   #1790
Quote:
kon kaže: Pogledaj post
Interesuje me poredjenje zivota u Svedskoj i Norveskoj.

Koliko npr. isti radnik, sa istim znanjima i isto zalaganja zaradjuje u Svedskoj, a koliko u Norveskoj (ako ima primera nekih koji rade u istoj struci ili su radili i tamo i tamo).

I koliki su osnovni zivotni troskovi (stan, hrana, gradski prevoz) tj koliko kome od njih ostane nakon placenih osnovnih troskova.

Koje su prednosti zivota u Nor, a koje u Swe?
Zivim u Norveskoj mnogo godina vec, ali bio sam u Sverige vise puta kod prijatelja i rodbine.
Svedska je Evropska drzava dok je Norveska periferija i vise seljacka drzava malo jednostavno receno. Svedjani su i po meni narod kulturnij i znaju generalno vise o svjetu, takav utisak imam.Ja bih radje zivio u Svedskoj kad bi birao gdje cu ici, iako je trenutno malo bolje u Norveskoj ekonomski radi nafte.
Upitno je koliko ce to i trajati, jer sam radim u naftnoj industrij ovdje i na izgradnji platformi.Kazu da cemo imati posla jos 5-6 godina unaprjed, ali imaju problema da nadju nova polja na norveskom sektoru i to moze biti veliki problem u buducnosti jer je nafta zaista najbitnij izvor prihoda norveskoj ekonomij.

Sto se tice prihoda, u Norveskoj je sve skuplje ali i zaradi se vise.
Imam prijatelja u Malmø u swe a ja sam u Oslu pa cesto poredimo cjene stanova, hrane izlazaka i tako dalje.
Zakljucak je da je to sve tu negdje,nema velikih razlika sto se tice cistog standarda.
Jedino je to sto je swe veca i veci su gradovi i vise je mogucnosti
Na kraju krajeva Svedska je bolja ja bih rekao.
bosnjanin82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 12:05   #1791
I ja imam rodbine i prijatelja u swe. U sustini sve je to isto. Svedskoj su manje plate ali je jeftiniji zivot.

Ovo je moje subjektivno misljenje ali svi nasi koje znam u swe mozda su neki od njih pokupovali stanove i to u nekim losijim dijelovima gradova ili sela. Oni tamo uzmu kredit za stan od milion i otplacuju cijeli zivot. Dok u Norveskoj sve nase koje znam svi zive u najboljim dijelovima gradova u kucama od preko 5 miliona. Zelim da kazem da mislim da su se nasi u Norveskoj malo bolje snasli. Ali hej nije sve ni u parama zar ne?

Jedino sto je pozitivno sa Norveskom to je sto je bosnjanin spomenuo neke struke u Norveskoj su pravo dobro placene. U Svedskoj mozda nisu toliko. To je i jedan od razloga zasto mnogi svedani dolaze u Norvesku da rade.

Jedan veliki minus za Svedsku je sto je tamo veca nezaposlenost opcenito. Pa to vodi da su stranci puno vise nezaposleniji puno teze im je uopste zaposliti se itd. Isto tako koliko mi je ova jedna mlada svedanka pricala u Svedskoj je nezaposlenost medu mladima do 26 godina preko 20%. U nekim gradovima i preko 30%. To je mislim bas puno u Norveskoj to nije ni blizo.

Svedani su puno vise furaju na kulturu (muzika, filmovi, moda i ostalo) dok norvezani furaju na prirodu. Meni je Svedska super kada dodem sa Norveskom platom. Kupim cizme od par hiljada kruna u jednoj skupoj radnji u Stokholmu te me teta na kasi gleda upitno tipa ne kupujes na kredit? Ne reko zivim u radim u Norveskoj. Aha kaze sve mi je jasno )
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 14:25   #1792
Nesto ne mogu vjerovati da u Svedskoj kupuju cizme na kredit?
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 14:26   #1793
Quote:
Freja_ kaže: Pogledaj post
I ja imam rodbine i prijatelja u swe. U sustini sve je to isto. Svedskoj su manje plate ali je jeftiniji zivot.

Ovo je moje subjektivno misljenje ali svi nasi koje znam u swe mozda su neki od njih pokupovali stanove i to u nekim losijim dijelovima gradova ili sela. Oni tamo uzmu kredit za stan od milion i otplacuju cijeli zivot. Dok u Norveskoj sve nase koje znam svi zive u najboljim dijelovima gradova u kucama od preko 5 miliona. Zelim da kazem da mislim da su se nasi u Norveskoj malo bolje snasli. Ali hej nije sve ni u parama zar ne?

Jedino sto je pozitivno sa Norveskom to je sto je bosnjanin spomenuo neke struke u Norveskoj su pravo dobro placene. U Svedskoj mozda nisu toliko. To je i jedan od razloga zasto mnogi svedani dolaze u Norvesku da rade.

Jedan veliki minus za Svedsku je sto je tamo veca nezaposlenost opcenito. Pa to vodi da su stranci puno vise nezaposleniji puno teze im je uopste zaposliti se itd. Isto tako koliko mi je ova jedna mlada svedanka pricala u Svedskoj je nezaposlenost medu mladima do 26 godina preko 20%. U nekim gradovima i preko 30%. To je mislim bas puno u Norveskoj to nije ni blizo.

Svedani su puno vise furaju na kulturu (muzika, filmovi, moda i ostalo) dok norvezani furaju na prirodu. Meni je Svedska super kada dodem sa Norveskom platom. Kupim cizme od par hiljada kruna u jednoj skupoj radnji u Stokholmu te me teta na kasi gleda upitno tipa ne kupujes na kredit? Ne reko zivim u radim u Norveskoj. Aha kaze sve mi je jasno )
Vrlo je slicno u Nor i Swe i mogu se sloziti sa Frejom da mi mozda imam nesto vecu kupovnu moc, ali je marginalna jer su cjene vece.Nasa kupovna moc dodje najvise do izdrazaja kad odes van Norveske, sve ti postane znatno jeftinije.

Sto se tice da stranci ne dobijaju posao tamo je poluistina, jer znam toliko visokoobrazovanih ljudi iz BiH koji imaju poslove od hirurga do inzenjera tako da je daleko od nemoguce.
Mnogo stranaca u swe je isto olos koja nije u stanju da se integrise u evropsko moderno drustvo, i koja je dosla iz raznih dzungla okolo po svjetu gdje je bog reko laku noc i zato nije ni cudo sto je nezaposlenost medju takvim velika.
Bosanci koje ja znam tamo i koji su zavrsili fax su vecinom zaposleni, mozda ne odamh direktno sa faxa ali relativno brzo poslje diplomiranja.
bosnjanin82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 14:31   #1794
Slazem se da ce dobro obrazovan stranac svuda naci posao.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:00   #1795
Quote:
bosnjanin82 kaže: Pogledaj post
Vrlo je slicno u Nor i Swe i mogu se sloziti sa Frejom da mi mozda imam nesto vecu kupovnu moc, ali je marginalna jer su cjene vece.Nasa kupovna moc dodje najvise do izdrazaja kad odes van Norveske, sve ti postane znatno jeftinije.

Sto se tice da stranci ne dobijaju posao tamo je poluistina, jer znam toliko visokoobrazovanih ljudi iz BiH koji imaju poslove od hirurga do inzenjera tako da je daleko od nemoguce.
Mnogo stranaca u swe je isto olos koja nije u stanju da se integrise u evropsko moderno drustvo, i koja je dosla iz raznih dzungla okolo po svjetu gdje je bog reko laku noc i zato nije ni cudo sto je nezaposlenost medju takvim velika.
Bosanci koje ja znam tamo i koji su zavrsili fax su vecinom zaposleni, mozda ne odamh direktno sa faxa ali relativno brzo poslje diplomiranja.
Ma dobro ne govorim za Bosance jer i ja koga znam vecina se snasla jako dobro. Ali govorim za druge strance. U Norveskoj recimo i Somalijci (barem muskarci) vecinom rade dok u Svedskoj kada je medu svedima nezaposlenost 10% zasmili koja je medu takvim strancima. Nije to samo zbog stranaca vec jednostavno sto je velika konkurencija. Pa posla nema za svakoga jer poslodavaoci mogu da biraju.

Isto tako znam neke inzinjere u swe sto rade za 20 000 skr mjesecno. U Norveskoj ne znam nikog da radi ispod 35 000 nok. Ili jedna djevojka koju znam u svedskoj ima bas dobar posao neki direktorcic nesto takvi bi u norveskoj najmanje jedan milion obrnuli. Ona u Svedkoj zaraduje 400 000.

Quote:
Nesto ne mogu vjerovati da u Svedskoj kupuju cizme na kredit?
U pitanju su cizme od 1000 eura
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 16:09   #1796
Quote:
Freja_ kaže: Pogledaj post

U pitanju su cizme od 1000 eura
Svejedno, ako hoces cizme od hiljadu eura ili ih kupi odjednom ili kupi neke jeftinije. Tako bar ja razmisljam.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 16:43   #1797
Quote:
bulthaup kaže: Pogledaj post
Svejedno, ako hoces cizme od hiljadu eura ili ih kupi odjednom ili kupi neke jeftinije. Tako bar ja razmisljam.
Pa i ja tako razmisljam ali od cega bi banke zivjele da toliki ljudi ne uzimaju potrosacke kredite da bi kupovali krpice i gluposti koje im ne trebaju
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 17:29   #1798
To je istina, samo ja nisam ocekivao da su svedjani narod koji zeli da zivi iznad svojih mogucnosti. Mislio sam da su oni skromniji.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 17:41   #1799
sad sam vidio na web kameri oslo, krcat snijega! brutala
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 17:44   #1800
Sta si ocekivao, sunce i toplo vrijeme.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:08.