Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2004., 03:07   #21
Quote:
zegolub kaže:
Jucer sam na HR 2 slusao emisiju Konvoj gdje je gost bio dr. Stanko, predlagac i autor prijedloga i izmjena Zakona o sigurnosti u prometu. Uz kratko izlaganje, slijedili su komentari i pitanja. Tako je voditeljica, postavila pitanje sto ce se desiti ako covjek pojede voce, salate ili onih cokoladica sa alkoholom, i nakon toga uhvati ga policija i ustanovi da ima u sebi 0,1 ili 0,2 promila alkohola. Odgovor je bio da ce to policija tolerirati.


da li to znači da ako taj isti vozač skrivi prometnu nesreću, ili ne daj Bože usmrti nekog, da će mu nivo alkohola u krvi biti oprošten?????

Ili će pak u sutrašnjim novinama izaći naslov:

"Pijani vozač usmtio pješaka"
diseq is offline  
Old 19.07.2004., 14:31   #22
Quote:
piper kaže:
Zar nisu svi pred zakonom isti? Nema razlike. Kakve veze ima da li je netko turist ili "obican" gradjanin? Policija zaustavlja automobile, a ne turiste kao takve. Hoces reci: policajac te zaustavi i zatrazi da obavi "alko test". Na istom se vidi da imas 0,2 promila alkohola u krvi. Ti njemu svoju "turisticku iskaznicu", stranu vozacku dozvolu, stranu putovnicu, etc... i on tebi "hvala lijepa, do vidjenja". Ne znam u kojoj to zemlji tako funkcionira... Libiji?
nisam tako mislila. htjela sam reći, da s obzirom kako naša draga država funkcionira, s obzirom u kakvom je stanju policija i sve, da sumnjam da ce uopce zaustavljati turiste ako ne moraju. kuzis, prije ce zaustaviti pun auto mladih (18-25) godina, nego turiste od 45. o tome govorim. isto kao sto je i s paukom. male aute nose, a velike skupe aute puste na miru. o tome govorim. pa nije bas niti njima u interesu tjerat turiste kuci, i da se vise ne vrate. nekako imam osjecaj da njih "zaustavljaju", tj daju im da pusu, samo kad se dogodi nesreca. ali opet, to je samo moje misljenje.

inace, puno sam putovala po hrvatskoj zadnjih godinu dana, skoro uvijek prema moru. i ti stranci na cestama su stvarno uzasni. vozili smo je jednom tamo kroz gorski kotar, nekih pola sata iza ceha, koji su vozili uredno 25 km/h. prvo smo mislili da nesto traze, kuda ce skrenuti il nesto, al kasnije smo skuzili da se samo ne snalaze, iako, nije mi jasno kako se to "ne mogu snaci". prometna pravila vrijede svugdje, ogranicenja su ogranicenja.
Iva is offline  
Old 19.07.2004., 15:05   #23
Quote:
piper kaže:
Hi

Ovdje to zavisi od savezne drzave do savezne drzave (Zakon o sigurnosti na cestama). U WA State je *zero* tolerance za mladje od 21 godine, i nedo bog da im se nesto nadje Onima iznad 21 (ne treba zaboraviti da ovdje vozaci postaju sa 16) tolerira se do 0,8 promila alkohola u krvi, i ako policajac moze privremeno oduzeti dozvolu ako utvrdi da vozac vozi "under the influence" bez obzira kakve supstance (napr... trave). Ili nije u stanju koncentrirano voziiti (trazi te da setas po liniji ("walk the line") i jos par primjera...). Upotreba celularnih telefona je polu-dozvoljena (u nekim gradovima je samo hands free, u vecini je OK, moja savezna drzava ne zabranjuje zakonom upoterbu cellularnih telefona na citavom teritoriju savezne drzave). Naime utvrdili su da puno ljudi jede i vozi, macke se "maskiraju" i voze, pa je zakonom "uopceno" zabranjeno ometanje i dekoncentracija za vrijeme voznje. Krsenje tog propisa se obcino utvrdi retroaktivno, nakon sto netko skrivi saobracajnu nesrecu.

Premije auto osiguranja drasticno rastu svakom ubiljezenom kaznom, pa je zapravo to ono sto ljude najvise lupa po dzepu, i zbog cega su ljudi prilicno oprezni u voznji.

Ima tu jos primjera - korz razno razne "public service" reklame na radio stanicama, reklamira se "designated driver" - netko tko vozi skvadru na cugu... U velikoj vecini barova i klubova ti daju besplatnu coca-colu, sprite ili kakav takav napitak ako, kad je narucujes, kazes da si designated driver


Ma o tome ja pricam, nema suptilnosti u nasem hr zakonu, nema cvrste ruke kada treba, ajd ti baci opusak na autoputu u Floridi....osim ak ti nije prvi put kaj meni barem su poslali poruku da se alkohol nece vise tolerirati......
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 19.07.2004., 15:16   #24
Quote:
diseq kaže:
da li to znači da ako taj isti vozač skrivi prometnu nesreću, ili ne daj Bože usmrti nekog, da će mu nivo alkohola u krvi biti oprošten?????

Ili će pak u sutrašnjim novinama izaći naslov:

"Pijani vozač usmtio pješaka"
S 0,1 ili 0,2 promila nisi pijan.

Inače, ovo je barem peta tema na ovom forumu vezana uz novi ZOSCP....
Ima ih nekoliko na Automobilima (gdje su možda do sada objedinjene u jednu) i na Politici...

Prvo i prije svega, kako piše u materijalima za saborsku sjednicu, od 1996 do 2003. broj vozača u HR je porasao ugurbo s 1,5 na 2,0 milijuna a broj vozila s milijun na 1,7 milijuna. Istovremeno broj mrtvih na cestama je 1996. bio 720+ a 2003. 701. U međuvremenu, je bilo još i manje mrtvih!
Broj poginulih u prometu na 100.000 ljudi je od 1996. u stalnom padu.

Tako da je svako pravdanje ovog zakona velikim brojem mrtvih na cestama LAŽ DESETLJEĆA u ovoj zemlji! Svrha ovog zakona je punjenje proračuna. I nemojte misliti da će murija imati imalo milosti!

Problem ovog zakona je što ga napisalo tijelo koje bi trebalo biti samo izvršni organ - Policija, donešen je bez ikakve potrebe po hitnom postupku, a nije konzultirana struka (Vijeće za sigurnost cestovnog prometa)

I još nešto:
Molim sve koji nemaju vozačku dozvolu i/ili ne naprave više od 300 km mjesečno i/ili nemaju medicinsku naobrazbu - da ne sudjeluju raspravama o prometnom zakonu!
- ili nemaju pojma o čemu govore, ili se na njih zakon ionako ne odnosi.
(osim kao na pješake dakako, ali o novim kaznama za pješake nitko ne govori, zar ne?)
Friedhelm is offline  
Old 19.07.2004., 15:21   #25
Quote:
happygoose kaže:
ajd ti baci opusak na autoputu u Floridi....osim ak ti nije prvi put kaj meni barem su poslali poruku da se alkohol nece vise tolerirati......
Alkoholiziranost se ni u trenutno važećem zakonu ne tolerira! Problem je u tome da su uređaji koji utvrđuju koncentraciju alkohola u krvi temeljeni na puhanju jako daleko od savršenstva. Pa on reagira i na žvakaću gumu od mentola....
A glede bacanja opušaka, nevezano za ostale probleme koje to izaziva, za sigurnost prometa je daleko opasnije paljenje cigarete i posezanje za kutijom cigareta, što se još nitko nije kod nas sjetio sankcionirati...
Friedhelm is offline  
Old 19.07.2004., 15:44   #26
Quote:
Friedhelm kaže:
I još nešto:
Molim sve koji nemaju vozačku dozvolu i/ili ne naprave više od 300 km mjesečno i/ili nemaju medicinsku naobrazbu - da ne sudjeluju raspravama o prometnom zakonu!
- ili nemaju pojma o čemu govore, ili se na njih zakon ionako ne odnosi.
(osim kao na pješake dakako, ali o novim kaznama za pješake nitko ne govori, zar ne?)
s ovim se slažem.

moj tata je u godinu dana napravio 52000 km!!! u 25 (tu negdje) godina koliko vozi, dobio je svega par kazna za parkiranje (jer mu je kartica istekla, i to isključivo u zagrebu), i jednu kaznu za prebrzu vožnju prije nekih 10 godina.
tako da mislim da je taj zakon u redu. pa šta ako je za punjenje proračuna. neka ljudi paze po cesti malo.

istina je, da se svi masovno opijaju vani, a ona voze. i da su svi oni redom uvijereni kako su i sa 1,5 promila alkohola u krvi sposobni voziti. znaš samo koliko imam frendova koji su ostali bez vozačke u zadnjih godinu dana?! i baš mi je drago što će naplačivati tolike kazne. mislim da su naši vozači totalko nekulturni.
neznam koliko ti imaš godina, i dal izlaziš navečer. ja idem van oko pola 12, 12 i uvijek, ali baš uvijek naletim na neku pijanu budalu. zadnji put sam na raskršću (bez semafora), čekala iza neke žene koje je skretala ljevo (i ja za jom). uglavnom, nakon 5 minuta sam popizdila, i zaobišla su, a ona je ostala čekati (auto je normalno radio, ona je samo gledala ljevo desno, ko da nije sigruna da li može ići, a nigdje auta u tih 5 minuta). ili koliko ih samo vrluda po cesti?! jednom smo mama i ja u 3 sata popodne (!!), vidjele tipa od nekih 50 godina koji je bio mrtav pijan, u movom mercedesu, sav istreskan sa svih strana od rubnika, vozio je ispred nas, po cobadvije trake. mislim da taj nije ni vidio cestu.
i naravno da sam za taj zakon! zato jer i oni koji ostaju bez vozačke, voze ko da je imaju, i skoro nikad ih ne ulove. daj bože da će više provjeravati po cestama.

a ovo šta kažeš da se broj prometnih nesreća nije promjenio, pa možda i je istina. ali pogledaj po novinama, ko je uglavnom kriv za te nesreće. sve redom ljudi do 25 godina koji voze pijani, ili su tek izašli iz autoškole.

a ovo za pješake, također podržavam. pješaci su luđi od vozača. a o biciklictima da i ne pričam. oni si stvarno sve dopuštaju. a pješačhik prelaza, hvala bogu ima. jedino mi je žao što kazne za bicikliste nisu veće, jer barem u vž, ima ih i previše koji se voze u pogrešnom smjeru u jednosmjernoj ulici koja je dovoljno široka tek da auto prođe, pa oni po sredini ceste, i u krivom smjeru, sa sporedne ceste, prelaze glavnu (čak ni preko pješačkog, iako ni onda nemaju prednost ??!!).

čak i invalidi. ok, znam da je njima puno teže, ali mislim da si ipak ne mogu dopuštati svašta. jednom sam doživjela da je invalid u kolicima išao KRAJ zebre preko ceste na CRVENO!!!

ma, ja podržavam zakon, iako se možda ne slažem sa svime. sorry na malo dužem postu, ali to je moje mišljenje.
Iva is offline  
Old 19.07.2004., 16:05   #27
Quote:
Iva kaže:
tako da mislim da je taj zakon u redu. pa šta ako je za punjenje proračuna. neka ljudi paze po cesti malo.

Govorimo o Zakonu o sigurnosti cestovnog prometa. Njegova dužnost trebala bi biti regulirati prometna pravila. A donešen je samo zato da bi se ubralo više love.

i da su svi oni redom uvijereni kako su i sa 1,5 promila alkohola u krvi sposobni voziti.
1,5 je bilo zabranjeno i prošlim zakonom.

znaš samo koliko imam frendova koji su ostali bez vozačke u zadnjih godinu dana?!
Čini mi se da uzspominjanje tate, mame i prijatelja znači da ipak ne voziš?

neznam koliko ti imaš godina, i dal izlaziš navečer.
I ja sam nekoć bio mlad što ne znači da se čovjek nađe vikendom na cesti samo ako ide van.

ja idem van oko pola 12, 12 i uvijek, ali baš uvijek naletim na neku pijanu budalu. zadnji put sam na raskršću (bez semafora), čekala iza neke žene koje je skretala ljevo (i ja za jom). uglavnom, nakon 5 minuta sam popizdila, i zaobišla su, a ona je ostala čekati (auto je normalno radio, ona je samo gledala ljevo desno, ko da nije sigruna da li može ići, a nigdje auta u tih 5 minuta). ili koliko ih samo vrluda po cesti?! jednom smo mama i ja u 3 sata popodne (!!), vidjele tipa od nekih 50 godina koji je bio mrtav pijan, u movom mercedesu, sav istreskan sa svih strana od rubnika, vozio je ispred nas, po cobadvije trake. mislim da taj nije ni vidio cestu.
Srce, sad mi je fakat jasno da ne voziš, jerbo da voziš češće, ne bi niti mogla nabrojati sve ludorije s naših cesata. Ja se više niti ne trudim pamtiti to... Takvih stvari ima svakodnevno.


i naravno da sam za taj zakon! zato jer i oni koji ostaju bez vozačke, voze ko da je imaju, i skoro nikad ih ne ulove. daj bože da će više provjeravati po cestama.
Za učestalije provjere vozačkih dokumenata ne treba novi zakon!


a ovo šta kažeš da se broj prometnih nesreća nije promjenio, pa možda i je istina.
Ne MOŽDA. izvor: http://www.sabor.hr/Download/2004/07...NA_CESTAMA.pdf stranice 2 i 3


a ovo za pješake, također podržavam. pješaci su luđi od vozača.
Koje "ovo", milo dijete? Hajde navedi nešto konkretno a nemoj samo iznositi parole, floskule i sound-biteove.
Baš zvučiš kao tipični birač HDZ-a. Naravno ako si 23. 11. 2003. bila punoljetna.
Friedhelm is offline  
Old 19.07.2004., 16:36   #28
Quote:
Friedhelm kaže:
S 0,1 ili 0,2 promila nisi pijan.
Medicinska definicija kaže da je pijanstvo posljedica jednokratnog uzimanja bilo koje količine alkoholnog pića tj. nazočnost bilo koje količine alkohola u krvi.
diseq is offline  
Old 19.07.2004., 16:42   #29
Quote:
Friedhelm kaže:
Govorimo o Zakonu o sigurnosti cestovnog prometa. Njegova dužnost trebala bi biti regulirati prometna pravila. A donešen je samo zato da bi se ubralo više love.
da, jasno mi je o kojem zakonu govorimo. i baš mi je drago da će više love ubrati. ako će ljudi više morati placati prekršaje, možda će ih manje raditi?! jer 1500 kn za jednu pivu nije malo.

Quote:
1,5 je bilo zabranjeno i prošlim zakonom.
da znam da je bilo, to je samo primjer. jer netko sa toliko alkohola, nije sposoban voziti, a svi pijani vozači misle da su sposobni. rijetko tko će priznati da nije.

Quote:
Čini mi se da uzspominjanje tate, mame i prijatelja znači da ipak ne voziš?
vozim, svaki dan sam u autu, pa mi je jako jako poznata situacija. njega sam spomenula jer je u 25 godina kako vozi dobio svega par kazna, nijednu zbog alkohola, jer ne pije. nisam ni ja jos nijednu kaznu dobila, ali ja ne vozim tako dugo, pa ne mogu biti primjer.

Quote:
I ja sam nekoć bio mlad što ne znači da se čovjek nađe vikendom na cesti samo ako ide van.
i ovo je bio primjer, jer onda ipak ima najviše pijanih vozača.

Quote:
Srce, sad mi je fakat jasno da ne voziš, jerbo da voziš češće, ne bi niti mogla nabrojati sve ludorije s naših cesata. Ja se više niti ne trudim pamtiti to... Takvih stvari ima svakodnevno.
naravno da ih ne mogu nabrojati sve, ovo su samo PRIMJERI. ali kako da ti objasnim da koristim PRIMJERE? susrećem ja svakakve ljude po cesti, od onih koji pojma nemaju o propisima, onih koji ni znakove neznaju citati, koji ne razumiju znakove prometnih policajaca, od onih nekulturnih koji te ne bi pustili ni za zivu glavu, od onih koji ne gledaju po cesti, onih koji misle da im je sve dozvoljeno... ima toga, i svaki dan ih susrećem.

Quote:
Za učestalije provjere vozačkih dokumenata ne treba novi zakon!
naravno da ne treba. ali se nekako nadam da će ljudi početi raditi manje prekršaja jer će kazne biti puno puno veće.

Quote:
Koje "ovo", milo dijete? Hajde navedi nešto konkretno a nemoj samo iznositi parole, floskule i sound-biteove.
Baš zvučiš kao tipični birač HDZ-a. Naravno ako si 23. 11. 2003. bila punoljetna.
ovaj komentar me stvarno razljutio. rekao si da nitko ne komentira pješake i bicikliste. pa ti ja kažem kako sam ljuta na njih. jer si oni stvarno sve dopuštaju. neznam iz kojeg si grada, ja sam iz Varaždina, i on slovi kao grad sa puno biciklista. e, pa da ti samo znas kakve oni rade prekšaje. na njih se ovdje niti jedan jedini zakon ne odnosi , jer ako policija i zaustavlja bicikliste i naplacuje im kazne, to je uvijek zbog toga jer se voze u pješačkoj zoni. (to sam vijdela na vlastite oči, pa znam o čemu pričam).

dalje, da, bila sam punoljetna onda, i nije te briga za koga sam glasala, i nemaš pravo suditi me prema nečemu šro neznaš. i , zašto ne dopušaš da imam svoje mišljenje? šta, zabranjeno mi je?
na zakon se žale oni koji rade prekršaje, i koji će najviše biti zakinuti novim zakonom. evo vidiš, ja neću biti, jer ja NE PIJEM kad vozim, a ako želim piti, naći ću si prijevoz. zato, pusti me na miru, ako ti se ne dopada moje mišljenje, nemoj čitati. tu smo da raspravljamo, a ne da ti svima guraš svoje pod nos jer si "najpametniji".
Iva is offline  
Old 19.07.2004., 23:22   #30
friedhelm, lupetaš gluposti, velike.
tolerancije alkohola u krvi ne smije biti nikakve.
ja apsolutno ne pijem i sa (provjereno) 0,2 u krvi nemam neku bistrinu. 0,0 je u redu i treba biti tako. na kraju krajeva neka i država od pijandura ima još više koristi, nek pune proračun.
bahatost treba isto sankcionirati, kao i tvoje prekenjavanje pred ivom, a baljezgariš
__________________
no comment
fakin is offline  
Old 19.07.2004., 23:33   #31
Molim malo smireniju raspravu!
Vojky is offline  
Old 20.07.2004., 09:09   #32
Quote:
Vojky kaže:
Molim malo smireniju raspravu!
Ispričavam se moderatoru i ostalima što sam bio jedna od strana u malo emotivnijoj raspravi...
Friedhelm is offline  
Old 20.07.2004., 09:30   #33
Quote:
fakin kaže:
friedhelm, lupetaš gluposti, velike.

Osim što sam (možda) bio nekorektan prema Ivi, za što sam se ispričao, molim nabroji još koju:
- male količine alkohola u krvi i pijanost nije isto - činjenica
- ZOSCP iz 1996. donešen je s namjerom da smanji broj nesreća i stradalih u prometu činjenica
- ZOSCP iz 1996. bio je u tome uspješan činjenica
- Broj poginulih u prometu na 100.000 stanovnika pada iz godine u godinu činjenica
- broj poginulih raste nesumjerljivo sporije od porasta broja vozača, automobila, kao i porasta inozemnog tranzitnog i inog prometa kroz Hrvatsku: činjenica
- Prometni zakon iz 2004. donosi neka rješenja koja nisu uobičajena u našem kulturnom i pravnom okruženju* činjenica
- Prometni zakon iz 2004. donosi se u trenutku rebalansa proračuna kojem fali oko 2 milijarde kn. činjenica
- odluka o 0,00 promila donešena je bez konzultacije sa strukom** činjenica
- odluku o 0,00 promila donio je jedan jedini čovjek - Ivo Sanader činjenica
- Alkotesteri na dah ne prikazuju točnu razinu alkohola u krvi: činjenica
- Ova vlada u borbu protiv užasno kompliciranog, slojevitog i multidisciplinarnog problema prometne sigurnosti ulazi samo jednim oružjem - represijom činjenica jer nitko ne govori o edukaciji, prevenciji i sl.
- Alkohol na 0,00 je soundbite kojima se samo rasprava skreće s bitnih tema zakona, a sam prometni zakon je kost koja se baca javnosti kako bi skrenula pogled s važnijih teme za ovo društvo činjenica
- Može li muškarac opisivati osjećaj poroda? ne može. Može li djevac/djevica pričati o spolnosti? ne baš. Može li suvozač govoriti o prometnom pravilima - da, ali - i doslovce i preneseno - iz drugog kuta gledanja.


tolerancije alkohola u krvi ne smije biti nikakve.
Policija je već najavila toleranciju od 0, 2 ili 0,3 nisam siguran. Mislim da je to loše, i da zakone treba provoditi kako pišu. No Englezi toleriraju 0,8 a imaju najmanje mrtvih u prometu na 100.000; osim toga 0,00 je uobičajeno u istočnim zemljama sovjetskog bloka, a čisto sumnjam da se tamo to poštuje i da je urodilo plodom...

ja apsolutno ne pijem i sa (provjereno) 0,2 u krvi nemam neku bistrinu. 0,0 je u redu i treba biti tako. na kraju krajeva neka i država od pijandura ima još više koristi, nek pune proračun.
Ja u svojih 11 godina za volanom nikad nisam pio pa vozio. To sam uvijek isticao na forumu o autima, i uvijek sam se zalagao za strogo provođenje kontrola poštivanja ograničenja.
Na tom podforumu i puno prije nego što se govorilo o ovom zakonu iznio sam mnoge prijedloge i svoja viđenja tog problema...
No na osnovi svojih iskustava te onih od mojeg povjerenja provođenje ovog pada na policiji iz tri razloga:
- "loš" murjak (bad cop) će tražiti mito ili - u nedostatku pisanog traga - tvrdit će da imaš kad nemaš.
- "naivan" murjak će kao i do sada mnogima progledati kroz prste.
- "pošten" murjak (good cop) naći će se na udaru bahatih i agresivnih pijanaca kojima neće moći ništa jer će sjesti u auto i odvesti se dalje (čuo od nekoliko policajaca). Pogotovo ako se rad o nekome tko je "iznad zakona" Ala Bandić ili Ivo Peko

bahatost treba isto sankcionirati, kao i tvoje prekenjavanje pred ivom, a baljezgariš
Hvalabogu ti nisi bahat i nikad ne bljezgariš. Ako misliš da me treba sankcionirati - sosumi!
* Nakon toliko vremena što me Vojky "preodgajao" napokon sam naučio prihvatiti i tu činjenicu da i pravno okruženje i desetljećima duga tradicija i praksa znače nekog vraga u pravu...

** Bio je intervju u nekim novinama s Jarnjakom i s likom iz Vijeća za sigurnost cestovnog prometa, ali nemam vremena tražiti reference. Tko želi - neka pretraži večernji list...
Friedhelm is offline  
Old 20.07.2004., 09:35   #34
Quote:
fakin kaže:
friedhelm, lupetaš gluposti, velike.
tolerancije alkohola u krvi ne smije biti nikakve.
ja apsolutno ne pijem i sa (provjereno) 0,2 u krvi nemam neku bistrinu. 0,0 je u redu i treba biti tako. na kraju krajeva neka i država od pijandura ima još više koristi, nek pune proračun.
bahatost treba isto sankcionirati, kao i tvoje prekenjavanje pred ivom, a baljezgariš
Pa ova država je jedino na ovakve način punit proračun.

A i baš me zanim ko će platit kaznu od 1500 kn zato kaj je popio pivu.

I uostalom ne živimo u nekoj muslimanskoj zemlji pa da nam brane alkohol.

0,00 je čisti debilizam.
kpt. Willard is offline  
Old 20.07.2004., 09:46   #35
Quote:
Iva kaže:
dalje, da, bila sam punoljetna onda, i nije te briga za koga sam glasala, i nemaš pravo suditi me prema nečemu šro neznaš. i , zašto ne dopušaš da imam svoje mišljenje? šta, zabranjeno mi je?
na zakon se žale oni koji rade prekršaje, i koji će najviše biti zakinuti novim zakonom. evo vidiš, ja neću biti, jer ja NE PIJEM kad vozim, a ako želim piti, naći ću si prijevoz. zato, pusti me na miru, ako ti se ne dopada moje mišljenje, nemoj čitati. tu smo da raspravljamo, a ne da ti svima guraš svoje pod nos jer si "najpametniji".
<spuštam loptu na zemlju>
Gle, shvaćam da sam te pogodio u žicu, jer si i ti mene, što se vidjelo iz onog posta...
Naravno da imaš pravo na svoje mišljenje i sudjelovanje u bilo kojoj raspravi. No isto tako mislim da je korektno naznačiti i svoju "kvalificiranost"* za sudjelovanje u njoj. To mnogi rade na ovom forumu. "Ja nisam stručnjak, ali mislim da... " "IMHO to bi trebalo tako, ali ja se ne kužim u to".... a ne upuštati se u emotivne rasprave o temi u kojoj zapravo nisi potkovan**
Kako se kaže "ju sej tomato, aj sej t'mejto" - raspravljanje je samo druga riječ za guranje svog mišljenja pod nos drugima. Ja sam tako doživio tvoj post, ti moj i mislim da tu trebamo završiti po tom pitanju - barem ja znam da sam ja gotov.
Glede mojih prekršaja - Zaustavljen sam pet puta, četiri puta zbog brzine; dvaput je policajac pokazao brzinu kojom nisam vozio - jednom manju, a jednom veću, nijednom nisam platio. Dvaput je brzina bila ispravna i tada sam platio... Jednom policajcu mito kojeg je sam tražio, a drugi puta državi. Peti puta me zaustavio zbog nepoštivanja prometnog znaka na slabo prometnom križanju... Nakon što nisam nimalo muljao - prošao sam s kaznom za pojas (kojeg vežem još odkad i nije bio obavezan ) i upozorenjem na lokaciju policijskog radara.
To pišem isključivo iz razloga da sa što manje emocija pokažem da nisi u pravu da se protiv zakona bune samo prekršitelji...

Bune se i oni koji poznaju stanje naših cesta te način na koji se postavljaju (i uklanjaju!) prometni znakovi, a ponajviše oni koji imaju iskustva s dijelom policajaca koji su zapravo s one strane zakona.
A to su uglavnom oni koji dosta svog vremena provode na hrvatskim cestama.

* pri tome ne mislim po kvalifikaciji iz radne knjižice
** mislim općenito, a ne na tebe u ovoj temi.
Friedhelm is offline  
Old 20.07.2004., 14:34   #36
Re: Re: O prijedlogu novog Zakona o sigurnosti u prometu

Quote:
Brazil kaže:
To je najlošije što se može desiti.Zakon za koji se unaprijed govori da se neće primjenjivati.Ne znam koji je smisao svega toga.
Apsolutno se slažem.

Uvjeren sam da policija uistinu neće kažnjavati one koji imaju samo 0,1 ili čak manje promila (ako se ne varam Draeger može izmjeriti i 0,01 promil).

Ali zašto onda i zakon nije dozvolio tu količinu? Zašto se donosi zakon koji se neće primjenjivati, zašto se policajcima daju slobodne ruke da odlučuju hoće li ili neće primijeniti zakon?

Ovim zakonom, kao i tvrdnjama kako će policija tolerirati male količine alkohola se u stvari potiče ljude da krše zakon.

Prestrašno.
The Stranger is offline  
Old 20.07.2004., 14:38   #37
Ako jedeš voće ili piješ lijekove - NE VOZI!

Quote:
zegolub kaže:
Poanta je u tome, ako i niste konzument alkohola, da necete smijeti nista pojesti sto sadrzava ili bi moglo sadrzavati potencijalni alkohol....
Tako je. Ali ne samo da nećemo morati dobro paziti kakvo voće jedemo i ima li slučajno vinskog octa u salati.

Biti će zabranjeno i piti razne lijekove, pogotovo one na biljnoj bazi. Na primjer, često upotrebljavani sirup protiv kašlja Bisolex koji je pogodan i za djecu također sadrži alkohol.
The Stranger is offline  
Old 20.07.2004., 14:47   #38
pijan sa 0,03 promila u krvi (2 marelice i jedna breskva)

Quote:
Svi Vi koji ste protiv "represivnog zakona", zamislite da Vam netko od pijanih ubije nekoga od obitelji, cini mi se da biste preko noci promijenili svoj stav.
Netko tko ima 0,1 (ili manje) promila u krvi nije pijan. Ako je nekog i zgazio, sasvim sigurno to nije učinio zato što su mu refleksi bili usporeni.

Ovaj zakon je donesen, a da uopće nije napravljeno istraživanje kako bi se utvrdilo za koliko nesreća je kriv alkohol u količini manjoj od do sada dozvoljene.

Taj podatak uopće ne postoji, ili ga barem nitko u Saboru nije iznio.
The Stranger is offline  
Old 20.07.2004., 14:53   #39
Pojeo dvije marelice i breskvu pa usmrtio pješaka!

Quote:
diseq kaže:
da li to znači da ako taj isti vozač skrivi prometnu nesreću, ili ne daj Bože usmrti nekog, da će mu nivo alkohola u krvi biti oprošten?????
Sudski vještak mora utvrditi uzrok nesreće. Čak i ako skriviš nesreću značajno pijan, ne znači da je to doista uzrok. Vještak može utvrditi da bi se nesreća dogodila i da si bio trijezan, odnosno da si brže reagirao.

Quote:
Ili će pak u sutrašnjim novinama izaći naslov:

"Pijani vozač usmtio pješaka" [/B]
Vrlo vjerojatno da hoće.
The Stranger is offline  
Old 20.07.2004., 15:01   #40
porast broja mrtvih

Quote:
Friedhelm kaže:
Istovremeno broj mrtvih na cestama je 1996. bio 720+ a 2003. 701. U međuvremenu, je bilo još i manje mrtvih!
Broj poginulih u prometu na 100.000 ljudi je od 1996. u stalnom padu.

Tako da je svako pravdanje ovog zakona velikim brojem mrtvih na cestama LAŽ DESETLJEĆA u ovoj zemlji! [/B]
Nažalost, u krivu si.

Već u 2003. je došlo do porasta broja mrtvih (ako me sjećanje dobro služi, u 2002. je bilo oko 650), a vrlo nagli porast dogodio se ove godine.

U prvih 6, mjeseci već je premašena brojka od 700, dakle u pola godine više mrtvih nego u cijeloj prošloj godini.

Žalosno je što se nitko u Vladi nije potrudio potražiti uzroke za taj porast. Toliko mrtvih sasvim sigurno nije zbog toga što Hrvati prije vožnje popiju jedan gemišt ili malo pivo.
The Stranger is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:15.