Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2024., 01:24   #1
Jabil Croatia

Nakon najave:

U Osijeku se sprema gradnja tvornice koja će zapošljavati više od 4500 ljudi

Na pomolu je vjerojatno najveća pojedinačna investicija stranog ulagača ikada u Hrvatskoj, američki industrijski gigant koji ima godišnji prihod veći od 30 milijardi dolara, a u više od stotinu tvornica diljem svijeta zapošljava 250.000 ljudi, po svemu sudeći, dolazi u Osijek.

U pitanju je visoka tehnologija i precizna proizvodnja dijelova za autoindustriju, medicinu, računarstvo, energetiku, telekomunikaciju, čak i obranu i zrakoplovstvo. I to sve u Nemetinu.

Američka tvrtka koja dolazi u Osijek zakupila je sve preostale slobodne parcele, a to je prostor od 170.000 četvornih metara. Ili da bude lakše predočiti - to je otprilike 25 spojenih nogometnih igrališta.

Bit će izgrađeno i 666 parkirališnih mjesta a u pogonu će u jednoj smjeni moći raditi 1700 radnika. No najzanimljivije je da će tvrtka za četiri godine zapošljavati 4500 radnika, od toga 70 posto visokoobrazovanih.

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---764174.html

https://novac.jutarnji.hr/novac/aktu...jesta-15301539

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...dnika-20230201

https://www.forum.hr/showpost.php?p=...1&postcount=77

Saznalo se koja je to tvrtka, a kasnije te godine počela je i izgradnja tvornice.

Jabil u Osijeku: Gdje je američki projekt među 10 najvećih investicija u hrvatsku industriju

https://lidermedia.hr/tvrtke-i-trzis...ustriju-149687

https://www.jabil.com/

Uz navedeno, počeli su zapošljavati:

https://careers.jabil.com/en/jobs/?s...ountry=Croatia

Jabil osniva novi proizvodni pogon u Osijeku u Hrvatskoj. Širenje poslovanja je strateška odluka donesena u skladu s fokusom Jabila na dugoročne trendove i rast u područjima obnovljive energije, električnih vozila, zdravstva, 5G i clouda. Novi proizvodni pogon Jabila predstavlja središte kontinuirane posvećenosti inovacijama, održivosti i pružanju sveobuhvatnih proizvodnih rješenja kupcima.

Jabil je jedan od najvećih svjetskih proizvođača koji surađuje s više od 400 vodećih svjetskih brendova kako bi oni svoje proizvode ponudili tržištu. S više od 260.000 zaposlenika diljem svijeta, na više od 100 lokacija, mogućnosti su neograničene u Jabilu!

https://pages.beamery.com/jabil/page/osijek
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2024., 01:34   #2
Početak gradnje, srpanj 2023.:



Trenutno stanje:



Više slika:

https://www.skyscrapercity.com/threa...metin.2399247/

Prošle godine izjavili su da će tvornica početi s radom u srpnju 2024.:



https://www.youtube.com/watch?v=dHSiDurjNwo
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2024., 12:22   #3
Zanimljivo da plaću skrivaju k'o zmija noge. Baš me zanima kako se kreću plaće prosječnih zaposlenika. Za VSS vjerujem da je i više nego solidna.
Akesson is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2024., 18:30   #4
Quote:
Akesson kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da plaću skrivaju k'o zmija noge. Baš me zanima kako se kreću plaće prosječnih zaposlenika. Za VSS vjerujem da je i više nego solidna.
ja dobio ponudu za inženjera

ponuđeno mi cca 1800 EUR gornja granica. Inače nude oko 1500 EUR. Malo mi je bilo, trenutno zarađujem više (10 godina iskustva)

treba u mađarsku na obuku 6 mjeseci ići

iza toga će formirati određene rukovodeće pozicije
bmw007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2024., 23:24   #5
Quote:
bmw007 kaže: Pogledaj post
ja dobio ponudu za inženjera

ponuđeno mi cca 1800 EUR gornja granica. Inače nude oko 1500 EUR. Malo mi je bilo, trenutno zarađujem više (10 godina iskustva)

treba u mađarsku na obuku 6 mjeseci ići

iza toga će formirati određene rukovodeće pozicije
Vide oni kako se place kod nas krecu pa.i oni nude toliko. Inzenjeru s iskustvom nude 1500Eura. Pa bolje u lidla onda ici raditi.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 19:12   #6
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Vide oni kako se place kod nas krecu pa.i oni nude toliko. Inzenjeru s iskustvom nude 1500Eura. Pa bolje u lidla onda ici raditi.
po mojoj procjeni plaće koje oni nude su otprilike 5-10 % veće od onih u okruženju i to je ok. Neće nitko platiti radnika više nego što mora.

Međutim, u godinu dana, kako su krenuli zapošljavati, ovi koji su se prvi zaposlili već kaskaju s plaćama jer su one u međuvremenu značajno rasle (naročito državna služba)

Po mojoj procjeni, već sada trenutno trebaju dodati još 10 % na ono što su planirati plaćati radnike.

Trenutno uspješno zapošljavaju, međutim, dobar dio tih radnika je mačak u vreći. Imat će problema.
bmw007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 19:49   #7
to je velka firma... place uglavnom nece biti posebno, ali dobro je za one koji nisu strucno prejaki, a imaju volje i talenta za napredak po korporacijskoj ljestvici...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 22:05   #8
1500 eura je trenutno nekakav standard za inzenjersku placu u HR. Uz oscilaciju od par sto eura poslodavca nije sramota reci da toliko placa inzinjere, neki su jos i ponosni.
Razmjer problema se vidi uz podatak da malo bolji tehnicari imaju 300-400 eura manje od toga pa je ocito da je, u financijskom smislu, studiranje inzenjerskog fakulteta relativno besmisleno.
Nekome tko nije prosao kroz 5-6 godina tezeg inzenjerskog fakulteta je to mozda tesko shvatiti ali da, to nije vrijedno 400 eura razlike u placi. Narocito kada uzmes da prosjecan tehnicar ode s posla i ne treba vise razmisljati o poslu dok iole vrijednija inzenjerska pozicija to ne moze.

Nisam ja za to da se tehnicarima smanjuju place da bi inzenjerske izgledale bolje, vec da se inzenjerske podignu.
Također, nemam nista ni protiv toga da nakon fakulteta inzenjer pocne s neznatno boljom placom od tehnicara ali nakon 5 godina to treba postati znacajna razlika. U protivnom ili ta firma zapravo ne treba inzinjera, kad ne moze naplatiti njegov rad, ili taj inzenjer zapravo ne zaradi svoju placu, sto je također realna mogucnost.

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
to je velka firma... place uglavnom nece biti posebno, ali dobro je za one koji nisu strucno prejaki, a imaju volje i talenta za napredak po korporacijskoj ljestvici...

...sto se tice toga da je to velika firma, kao i vecina sve ovisi kakav psiholoski profil ljudi namjeravaju zaposliti, ali predviđam da će nakon nekog vremena prevladati ekipa prije svega poslusna sefu iznad sebe, bez talasanja (strucnog i korporativnog) i opcenito mediokriteti svih vrsta uz koje bitnog napretka i ne moze biti. ne znam o Jabilu nista i zelim mu sve najbolje ali obicno to tako bude.
cupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 23:28   #9
da 1500€ baš i nije neka plaća za inženjera s iskustvom, ali s druge strane to je bazen radnika iz osijeka, ali i vukovara, vinkovaca i okolice gdje su plaće i inače manje, kao i troškovi života u usporedbi sa zagrebom ili rijekom. a jabil je sigurno i odlična referenca u karijeri i mjesto za učenje o nečemu što naši inženjeri sada nemaju gdje učiti u praksi.
__________________
Spol=Rod
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 23:49   #10
Quote:
cupavostvorenje kaže: Pogledaj post



...sto se tice toga da je to velika firma, kao i vecina sve ovisi kakav psiholoski profil ljudi namjeravaju zaposliti, ali predviđam da će nakon nekog vremena prevladati ekipa prije svega poslusna sefu iznad sebe, bez talasanja (strucnog i korporativnog) i opcenito mediokriteti svih vrsta uz koje bitnog napretka i ne moze biti. ne znam o Jabilu nista i zelim mu sve najbolje ali obicno to tako bude.
a imaju 250.000 zaposlenih. nema tu puno filozofije, to se vodi ko vojska. tesko da moze drugacije.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 06:21   #11
Danas place inzenjera su dosle na nista. I sam sam te struke. Inzenjeri sa 10ak godina iskustva jedva mogu 1500E neto place dostici. Pa je li bolje ici u lidla na kasu onda raditi.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 07:05   #12
netko na redditu kaže da mu nude 900 e za vss it. rad u 2 smjene....


i kakav je plan? nepalci?
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 07:53   #13
ako je to posao koji mogu raditi nepalci, onda se bolje ne gurati tu...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 15.04.2024. at 08:14.
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 08:22   #14
pa ne znam

na to mi smrdi

odakle nekome ideja da će u osijeku i okolici naći 4500 ljudi od kojih 70% vss valjda većinom tehničkih smjerova?
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 08:32   #15
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Danas place inzenjera su dosle na nista. I sam sam te struke. Inzenjeri sa 10ak godina iskustva jedva mogu 1500E neto place dostici. Pa je li bolje ici u lidla na kasu onda raditi.
..u srijedu su kao izbori, ali jedini izbori koji i dalje znacajno mijenjaju zivot i situaciju su izbori nogama preko granice, iako je to zalosno i porazavajuce
cupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 09:17   #16
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
netko na redditu kaže da mu nude 900 e za vss it. rad u 2 smjene....





i kakav je plan? nepalci?
Sramota treba im u facu reci. Pa danas najnepismeniji ima toliku placu. Na sto su spali inzenjeri. Nabijem one koji su dozvolili toliki uvoz strane radne snage i potakli iseljavanje nasih ljudi koji je mogu od toga zivjeti.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 16:56   #17
niti jedna strana firma ne ulazi na strano tržište a da prije ne napravi fizibiliti studiju, u kojoj će ona profitirati dobivanjem raznih povlastica, a ne zemlja u koju se ulazi

napravili su je, shvatili da neće biti radnika dovoljno, komunicirali sa strankom na vlasti, kakav imaju problem, jer kao, u što jako sumnjam, žele zaposliti 1500 radnika,
(inače je neki dan izašla informacija da u nemačku jedna firma, ne sjećam se koja, radi neku novu tvornicu, misle zaposliti 1000 radnika, a ulaganje je vrijedno 2 miljarde ojra ) te im je stranka obećala da će rješiti problem

na način, da će otvoriti sve kanale za uvoz stranih radnika, pa ako nema domaćih, agencije će dovesti strane, kog boli kurac jel rade strani ili domaći za 1000 ojra, važna je dobit koja će se kasnije furat van, a neće ostajati u tajgeru, a političarima je to najmanje važno, njima je najvažnije da imaju temelja srat da su zaposlili domicilno stanovništvo

živi bili pa vidjeli
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 18:33   #18
kuga zapošljavanja hara hrvatskom! jesmo se zato borili? da radimo!?

treba doduse primjetiti da to sto netko profitira ne znaci da netko mora izgubiti, da cak i da jabil ne zaposli ni jednog domaceg radnika (sto bas nije vjerojatno) neto je ekonomski pozitivan, i da svoj profit smije iznjeti iz zemlje. to nije hrvatski profit i nebi postojao da jabil ne investira. stovise, jos i ne postoji.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 18:43   #19
Kapnuti će u svakom slučaju bar cent poreza i režija pa će sisači proračuna imati nešto više za podijeliti. I u Njemačkoj su domaći uglavnom voditelji i osobe koje drže pogone iznad vode, a stranci lopatari. Ako se koji lopatar pokaže kao koristan za društvo, dati mu medalju Sirotanovića i državljanstvo pa neka bude domaći.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 18:51   #20
nikad niste zadovoljni. jabil moze biti samo pozitivan za hrvatsku, negativan nikako. to je valjda najveca greenfield investicija u hr. i opet nije dobro. ne znam koji uac bi ljudi htjeli? da posalje novce samo?
koja su vasa ocekivanja? sto bi vas zadovoljilo?
hrvati izgleda istinski mrze posteni rad. ak nije neka sinekura drzavna, ne valja
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:12.