Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2007., 18:56   #81
Derviš

Quote:
Pitali ashabi Resullauha s.a.v.s."Božiji poslaniče kada si postao poslanik- Dok je Adem bio između ruha i tijela."
Ko biljezi ovaj hadis i kakva je ocjena muhadisa ovog hadisa ?

033:007. Mi smo od vjerovjesnika zavjet njihov uzeli, i od tebe, i od Nuha, i od Ibrahima, i od Musaa, i od Isaa, sina Merjemina, smo čvrst zavjet uzeli Kur'an.

Quote:
Kuranski ajet koji dokazuje da je Muhammed prvi stvoren.
Iz ovog ajeta je vidljivo od koga je prvo uzet zavjet. Jer Allah kaže-"...i od tebe i od Nuha..."-znači navodi redosljed i to redosljed dolaska na dunjaluk. Od tih 4 navedena vjerovjesnika prvi je bio Nuh pa Ibrahim ...itd. A Muhammeda s.a.v.s. stavlja na prvo mjesto. Premda je zadnji došao. Kako je moguće da je Allah uzeo zavjet od Muhammeda s.a.v.s. prije Nuha,Ibrahima,Musaa i Isaa.?
Odgovori na ovo.
Dervis, pogrijesno tumacis ili si preuzeo pogrijesno tumacenje kur'anskog ajeta. Zasto nisi pogledao npr. u ostale tefsire vec si nasao bas taj za kojeg vecina nisu ni culi, a kamoli dosli do istog ( tefsira - tumaca Kur'ana ). Da li si citao sta stoji u najpoznatijem i sigurno najpovjerljivijem i najvjerodostojnijem i najispravnijem od svih ostalih tefsira, u tefsiru Ibn Kesira, rahimehullah ? Znaj, da Ibn Kesir se vracao uvijek na prve generacije i njihovo razumjevanje Kur'ana.

033:007. Mi smo od vjerovjesnika zavjet njihov uzeli, i od tebe, i od Nuha, i od Ibrahima, i od Musaa, i od Isaa, sina Merjemina, smo čvrst zavjet uzeli Kur'an.

Uzviseni Allah nas obavjestava o petorici odabranih vjerovjesnika ( ulul-azm ) kao i ostalim poslanicima. On je od njih uzeo obavezu, zavjet o uspostavljanju Allahove vjere, dostavljanju Njegove Poruke, medjusobnoj saradnji, pomaganju i sporazumu, kao sto Uzviseni veli:

"Allah je od svakog vjerovjesnika kome je Knjigu objavio i znanje dao, obavezu uzeo: 'Kad vam poslije dodje poslanik koji ce potvrditi da je istina ono sto imate, hocete li mu sigurno povjerovati i sigurno ga pomagati ? Da li pristajete i prihvatate da se to Meni obavezete ? Oni su odgovorili: 'Pristajemo!' 'Budite, onda svjedoci' - rece On, ' a i Ja cu s vama svjedociti.'" ( 3:81 ) On je od njih uzeo ovu obavezu i zavjet nakon sto ih je poslao kao poslanike. Isto se to odnosi i na ovo. Ovdje je imenovao pet odabranih poslanika, sto je vezivanje posebnog za opce jer su prvo spomenuti vjerovjesnici uopceno, a onda ovih pet poslanika. Oni su spomenuti kako u ovom tako i u drugim ajetima. Ovaj ajet poceo je s posljednjim Allahovim Poslanikom Muhammedom, sallallahu alejhi we sellem, zbog njegovog ugleda, alejhi-s-selatu ve selam, a zatim je poredao ostale poslanike prema vremenu njihovog pojavljivanja, alejhimu-s-selam.

Dakle, nije zato sto ti tumacis ili neko koga slijedis - da je po ovom ajetu Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren prvi, ne, vec je ovako poredano u kur'anskom ajetu zbog njegovog ugleda medju ovim poslanicima. to je tumacenje islamskih mufesira koji su prihvaceni od svih muslimana danas na Zemlji.

Dakle, tvoje tvrdnje ne podipiru nikakvi dokazi, a jos manje jasni koji su. Dalje, ako je Muhammed, s.a.w.s., bio stvoren prije svih ljudi i svega zivoga na 40.000 godina, onda se postavlja pitanje gdje je bio to Muhammed, s.a.w.s., svo ovo vrijeme do dolaska objave ? Tj., gdje je njegova dusa bila ? Melek je donio u Amininu utrobu u Mekku 570 i neke godine odakle ? Gdje su predaje vjerodostojne o tome ? Sta cemo sa hadisima sahih-vjerodostojnim gdje Allahov Poslanik, s.a.w.s., govori kako melek nakon 40 pa nakon 120 dana dolazi i udahnjuje u majcinu utrobu dusu i pet stvari mu odredjuje uz Allahovu naredbu i dozvolu ?!

I na kraju bih zelio da onaj naprijed hadis sto si naveo, pokazes mi ko ga prenosi i ko ga biljezi te ocjenu islamskih muhadisa, a medju njima najprije ako mozes naci ocjenu sejha Nasiruddina el-Albanija, rahimehullah.

Hvala.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 18:58   #82
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam.
Hoćeš kazati da taj Kur anski ajet nije istinit.?Kakav to drugačiji svojstveniji način? Ne može se Kur an sad tumačiti vako sad nako.
Jer ako ti sebi uzimaš za pravo takvo "slobodno" tumačenje, zašto se čudiš kada mi izvlačimo iz Kur ana tumačenja poput 40 000 god. i slična.
Apsolutno da je istinit i onaj ko bi rekao da nije istinit pocinio bi nevjerstvo i automatski izasao iz islama, ali je problem u tvome tumacenju tog ajeta.

Ne mozes tako bukvalno da tumacis taj ajet iz razloga sto npr. Allah se spusta kako stoji u kudsij hadisu na prvo nama nebo u zadnjoj trecini noci. Medjutim kako silazi kako kaze imam Malik to je pitanje novotarija, jer kad ne znamo kako Allah izgleda, ne mozemo znati kako ni silazi na nama najblize nebo iz razloga sto je to Njemu samo poznato, to prilici onako kako Njemu odgovora, a isto tako i taj ajet sto kaze " mi smo ga bacili ... ", ne mozes to tumaciti kao da je Allah bacio kao sto to rade i bacaju ljudi, dervo.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 19:00   #83
Quote:
Dervis, nemoj petljati previse filozofiju i nesto 'nevidljivo' ovdje, islam je jasan, subhana Allah.
Jest Islam je jasan. Meni je savršeno i jednostavno jasno da je Allah bacio
nit si ti nit sam ja niti bilo ko bacio nego Allah.
To se ne može ničim poreći.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 19:09   #84
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Apsolutno da je istinit i onaj ko bi rekao da nije istinit pocinio bi nevjerstvo i automatski izasao iz islama, ali je problem u tvome tumacenju tog ajeta.

Ne mozes tako bukvalno da tumacis taj ajet iz razloga sto npr. Allah se spusta kako stoji u kudsij hadisu na prvo nama nebo u zadnjoj trecini noci. Medjutim kako silazi kako kaze imam Malik to je pitanje novotarija, jer kad ne znamo kako Allah izgleda, ne mozemo znati kako ni silazi na nama najblize nebo iz razloga sto je to Njemu samo poznato, to prilici onako kako Njemu odgovora, a isto tako i taj ajet sto kaze " mi smo ga bacili ... ", ne mozes to tumaciti kao da je Allah bacio kao sto to rade i bacaju ljudi, dervo.
Na osnovu čega to ne mogu?

Zar da usljed vlastite nemogućnosti spoznaje Allahovog djelovanja negiram ajet Kur ana časnog? Znaj da nisam bukvalista. Ali Kur an časni je istinit na svim svojim razinama, Svaka riječ, svaki harf je istina. Bilo da se gleda bukvalno bilo da se tumači površno ili najdublje što može. ISTINA.
Kada Allah kaže da je On bacio onda nema nikakve sumnje da je On bacio. Tvojim shvaćanjem negira se prva razina Kur ana. Jednostavno ne želiš prihvatiti da je Allah bacio. Doduše ti ne negiraš direktno ajet, ali uzimaš sebi slobodu da ga tumačiš na način koji negira istinitost prve bukvalne razine.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 19:13   #85
Quote:


"Allah je od svakog vjerovjesnika kome je Knjigu objavio i znanje dao, obavezu uzeo: 'Kad vam poslije dodje poslanik koji ce potvrditi da je istina ono sto imate, hocete li mu sigurno povjerovati i sigurno ga pomagati ? Da li pristajete i prihvatate da se to Meni obavezete ? Oni su odgovorili: 'Pristajemo!' 'Budite, onda svjedoci' - rece On, ' a i Ja cu s vama svjedociti.'" ( 3:81 ) On je od njih uzeo ovu obavezu i zavjet nakon sto ih je poslao kao poslanike. Isto se to odnosi i na ovo. Ovdje je imenovao pet odabranih poslanika, sto je vezivanje posebnog za opce jer su prvo spomenuti vjerovjesnici uopceno, a onda ovih pet poslanika. Oni su spomenuti kako u ovom tako i u drugim ajetima. Ovaj ajet poceo je s posljednjim Allahovim Poslanikom Muhammedom, sallallahu alejhi we sellem, zbog njegovog ugleda, alejhi-s-selatu ve selam, a zatim je poredao ostale poslanike prema vremenu njihovog pojavljivanja, alejhimu-s-selam.
Zbog ugleda, jel de?

A nisi se pitao da postoje još neki razlozi a ne samo zbog ugleda?
Jel to ti tvrdiš da se ajeti tumače samo na jedan način? Da nemaju svoja dublja i dublja i dublja tumačenja.?

BTW. Za Hidra si dobio muffesira i to onog kojeg većina priznaje pa čak i wehabije. Znači jedan argument ti je otišo.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 19:22   #86
Quote:
za kojeg vecina nisu ni culi
Selam.

Molim te prestani se pozivati na većinu jer to nije nikakav argument. Toliko je općenit da osim literarnog pompoznog izričaja ne znači ništa.
Lijepo ti je učeni brat Adura objasnio ali ti ne želiš prihvatiti različitosti koje spajaju našu vjeru. Već si se uhvatio samo jedne sljedbe i ostale arogantno negiraš. pritom dovodeći u opasnost sebe da sgriješiš.

Recimo uvrijedio si nekolio velikana, nekoliko običnih ljudi itd.
Niti Adura niti dervo niti Raiden nit Gorčin nit Bosniac niti Musa..nismo nikoga ovdje uvrijedili. Razmisli malo u šta te dovelo učenje koje zastupaš?
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 19:29   #87
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Ko biljezi ovaj hadis i kakva je ocjena muhadisa ovog hadisa ?
I da ti kaže ko ga prenosi i da ga bilježi Ahmed ti svakako ne možeš provjeriti.

Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
najvjerodostojnijem i najispravnijem od svih ostalih tefsira, u tefsiru Ibn Kesira
Nema najispravnijeh tumačenja Kur'ana, to samo Allah ima, tako da uzdižeš i tvrdiš za nešto da je uzvišeno, što ni ne možeš. Više si nego pristrastan.

Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
I na kraju bih zelio da onaj naprijed hadis sto si naveo, pokazes mi ko ga prenosi i ko ga biljezi te ocjenu islamskih muhadisa, a medju njima najprije ako mozes naci ocjenu sejha Nasiruddina el-Albanija, rahimehullah.
Albani? Mora da se šališ. Čovjeka koji je sahih proglašavao daifom. Sramota.

A sada pogledajmo šta Muhammed Nasuruddin Albani kaže o Ebu Hanifi. U njegovoj cenzuri djela “Sunnet” od Ebu Asima 1/76:”Sened (lanac prenosilaca) ovog hadisa je daif (slab). Svi prenosioci su pouzdani, jer ih i Buhari prihvata, osim Ebu Hanife, jer su njega učenjaci hadisa odbacili radi slabog pamćenja i pored njegove čuvenosti u fikhu.”

Vidimo ovdje kako Albani Ebu Hanifu ne svrstava u pouzdane ljude koji mogu prenositi hadis. I zbog njegovog imena u lancu prenosilaca ocjenjuje hadis sa ocjenom daif (slab). Tako, i sve hadise gdje se spominje Ebu Hanifino ime. Cijeli Ummet priznaje Ebu Hanifu za mudžtehida, a Albani ga spušta tako nisko da ocjenjuje hadis u čijem se senedu nalazi njegovo ime sa ocjenom daif (slabi).

Veliš da nisi vehabija? Ajde brate ti negdje drugo prosipaj tu fitnu i sjeti se da je fitna među najgorim stvarima od ponašanja, a ti više nego očigledno je stvaraš.

Idem sada moderatorima da javim da se ne držiš dijela pravilnika, a to je da ne poštuješ pravila ove teme. Nemam vremena još jednom vehabiji ukazivati na kardinalne greške.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 05:16   #88
Pozivam moderatora da izmijeni naziv ovog topika jer ispada da ja ovo sto pisem je kao moje gledanje islama, a ne ispravno i ispravno gledanje i vjerovanje vecina muslimana i mezheba cetiri pravna u islamu.

Neka se stavi naziv: "Reagovanje na neke postove iz teme Islam 114 pitanja i odgovara".

Hvala unaprijed.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 05:26   #89
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Jest Islam je jasan. Meni je savršeno i jednostavno jasno da je Allah bacio
nit si ti nit sam ja niti bilo ko bacio nego Allah.
To se ne može ničim poreći.
Nisam ja rekao da Allah nije bacio, neuzubillah, tj., da to On nije uradio, vec sam rekao da to nije On uradio - bacio kako to ljudi rade .

"... i nisi ti bacio, kad si bacio, nego je Allah bacio", ( govori se kad je Poslanik islama bacio prasinu musricima u oci na dan bitke na Bedru ) - odnosno, On je bio Taj Koji je tu prasinu dobacio do njih i omeo ih njome. Ovako to tumaci priznati i najpoznatiji mufesir Kur'ana casnog, tj., iz tefsira najpoznatijeg i naprihvatljivijeg, Ibn Kesir, rahimehullah. Muhammedu, sallallahu alejhi we sellem, je bilo naredjeno da uzme prasine i da baci prema musricima sto je on i uradio ali ta prasina nije mogla doci do njih - musrika sva i da svima ode u oci pa da se oni za jedno vrijeme natrag vrate, pa je Allah objavio "... i nisi ti bacio, kad si bacio, nego je Allah bacio", , tj., On je ucinio da ta prasina dodje do njih Svojom Uzvisenom moci i to kako Njemu dolikuje.

Ti ovdje hoces da bukvalno tumacis ajet ovaj pa kazes da je to Allah Svojom rukom uzeo i bacio. Helem nejse, ja ne vidim uopce zasto se oko ovoga raspravlja toliko kad ja nisam na onoj temi reagovao zbog ovoga jer je ovo mnogo kasnije doslo, vec zbog 40.000 godina, sjecas li se ?
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 05:32   #90
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Na osnovu čega to ne mogu?

Zar da usljed vlastite nemogućnosti spoznaje Allahovog djelovanja negiram ajet Kur ana časnog? Znaj da nisam bukvalista. Ali Kur an časni je istinit na svim svojim razinama, Svaka riječ, svaki harf je istina. Bilo da se gleda bukvalno bilo da se tumači površno ili najdublje što može. ISTINA.
Kada Allah kaže da je On bacio onda nema nikakve sumnje da je On bacio. Tvojim shvaćanjem negira se prva razina Kur ana. Jednostavno ne želiš prihvatiti da je Allah bacio. Doduše ti ne negiraš direktno ajet, ali uzimaš sebi slobodu da ga tumačiš na način koji negira istinitost prve bukvalne razine.

Odgovor sam dao iznad. Ako nastavimo oko ovoga da raspravljamo otici cemo u nedogled jer cu ja tebi citirati neke kur'anske ajete koje vi sufije ne uzimate 'bukvalno' kao npr. ovaj iznad o kojem smo raspravljali. Npr. kad Allah govori u Kur'anu o ruci, o ocima, u hadisima o stopalu, itd., vi i mutezelije kazete da ruka nije ruka vec da je to Allahova moc, itd., Dakle poricete ono sto se nalazi u kur'anskom ajetu i one koji drugcije vjeruju da je Allah rekao ruka i koji kazu da Allah ima ruke kao sto je i On Sam objavio ali nije ta ruka kao nasa niti bilo cija od stvorenja, - optuzujete ih da bukvalno shvatanju i tumace ove ajete. A evo bas se sad vidi ko bukvalno tumaci.

Npr. Ibn Kesir, r.h., kaze da to znaci da je dobacio i ucinio Allah da dodje ta prasina do musrika koju je Poslanik, s.a.w.s., bacio jer da Allah tako nije ucinio, tj., bacio - ucinio da dodje do njih prasina, prasina i pijesak ne bi ni stigao.

Zadnje uređivanje Prolaznik_ : 12.02.2007. at 06:05.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 05:35   #91
Dervis:

Quote:
Zbog ugleda, jel de?

A nisi se pitao da postoje još neki razlozi a ne samo zbog ugleda?
Jel to ti tvrdiš da se ajeti tumače samo na jedan način? Da nemaju svoja dublja i dublja i dublja tumačenja.?
Da, zbog ugleda, a ne zbog nekog kako se kome svidi prohtjeva 'dubljeg' razumjevanja, pa pripisivati nesto Kur'anu bez znanja i dokaza! U drugom smislu, dokazi ako istinu govoris. Nije samo Kur'an objava, i hadisi su vjerodostojni objava od Allaha, dzelle ve 'ala, Svome Poslaniku Muhammedu, sallallahu alejhi we sellem.

Nisi mi odgovorio za onaj hadis, ko ga biljezi i prenosi i ocjenu islamske uleme!
Quote:
BTW. Za Hidra si dobio muffesira i to onog kojeg većina priznaje pa čak i wehabije. Znači jedan argument ti je otišo.
What are you talking about ?

Kakav je to moj argument otisao ? Jeste li dokazali da je Hidr, alejhi-s-selam, ziv i dan danas ? Niste, nigdje niste to dokazali!
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 05:42   #92
Derviš

Quote:
Selam
Ve 'alejkumu-s-Selam ve rahmetullah ( Mir s Vama i Allahova milost ).

Quote:
Molim te prestani se pozivati na većinu jer to nije nikakav argument. Toliko je općenit da osim literarnog pompoznog izričaja ne znači ništa.
Lijepo ti je učeni brat Adura objasnio ali ti ne želiš prihvatiti različitosti koje spajaju našu vjeru. Već si se uhvatio samo jedne sljedbe i ostale arogantno negiraš. pritom dovodeći u opasnost sebe da sgriješiš.
Ocito nisi shvatio jos neke stvari, brate. Nije problem u nekim razlicitostima medju nama, vec je problem ako se te razlike jasno vide i ne slazu se, tj., nemaju potvrde u serijatu, u ovoj casnoj vjeri. Ako se neki ajeti pogrijesno tumace.

Quote:
Niti Adura niti dervo niti Raiden nit Gorčin nit Bosniac niti Musa..nismo nikoga ovdje uvrijedili. Razmisli malo u šta te dovelo učenje koje zastupaš?
Ne bi trebao po pitanju vrijedjanja da pricas u ime drugi.

Ovo si napisao, a odmah ispod tebe je Raiden mene uvrijedio i prozvao me nekakvim seljackim i bljuvotskim imenom 'wehabijom', a ti si upravo iznad ovog komentara isto rekao o Hidru, a.s., kako nekog mufesira prihvataju cak i 'wehabije'. Dakle, sta si htio reci s time bas meni ? Ja koliko znam niti je ispravno nazvati muslimana pogrdnim imenom, a niti se iko od muslimana naziva takvim pogrdnim nazivom, a najmanje sto zelim jeste da mene etikiras time, jer je to uvreda. Ja sam musliman, Bosnjak, dolazim iz sredine gdje se praktikuje u vecini hanefiski mezheb, ali i drugi mezhebi, dakle nije sve clear hanefiski, i ne dajem nikome za pravo da me nazove nekim drugim imenom osim mojim vlastitim i muslimanom. Prolaznik je Allahov rob, a ne sija, a ne 'wehabija', a ne sufija, a ne ovaj ili onaj. Musliman i that's it!
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 06:03   #93
Raiden

Trazio sam ko biljezi i prenosi hadis i ocjenu muhadisa, istog, a ti mi odgovaras ovako:

Quote:
I da ti kaže ko ga prenosi i da ga bilježi Ahmed ti svakako ne možeš provjeriti.
Kako to mislis da ja ga ne mogu provjeriti ? Odakle ti to da ja to ne mogu provjeriti ?

Znas sta se samo ne moze provjeriti ? Ono sto ne postoji u nekoj od zbirki hadisa, a ako si na to mislio, onda je u redu, a ako ne, onda jos uvijek cekam na odgovor.

Quote:
Nema najispravnijeh tumačenja Kur'ana, to samo Allah ima, tako da uzdižeš i tvrdiš za nešto da je uzvišeno, što ni ne možeš. Više si nego pristrastan.
Istina je i ispravno je da ima najispravniji i najprihvatljiviji i najtacniji tefsir Kur'ana iz razloga sto ako jedan tefsir ( tumac ) Kur'ana u vecini slucajeva navodi se iz prve tri generacije muslimana mufesiri koji su najbolje razumjeli Kur'an casni, a drugi tefsir to ne navodi vec uzima neke tamo druge i kasnije generacije, onda je cinjenica na strani onih koji su blizi izvoru i za koje je Poslanik, a.s., garantovao uspjesnost u ovoj vjeri.

Ovim ne zelim reci da drugi tefsiri nisu prihvatljivi, ne dao Allah, vec govorim koji je najblizi da se uzme iz razloga sto ima razlicitih tumacenja, naravno, i to je normalno, gdje su i jedna i druga i treca tumacenja koja su razlicita prihvatljiva i ispravna, jer ne kontradiktiraju jedni drugima i drugima ajetima i hadisima i prihvataju se jer imaju dokaze i iz drugih izvora i ajeta i hadisa, medjutim kad se pojavi tumacenje nekog ajeta koje ovo nema a razlikuje se i suprostavlja ovima sto sam naveo, onda se to ne moze prihvatiti jer je u kontradiktornosti sa ostalim dokazima.

Quote:
Albani? Mora da se šališ. Čovjeka koji je sahih proglašavao daifom. Sramota.

A sada pogledajmo šta Muhammed Nasuruddin Albani kaže o Ebu Hanifi. U njegovoj cenzuri djela “Sunnet” od Ebu Asima 1/76:”Sened (lanac prenosilaca) ovog hadisa je daif (slab). Svi prenosioci su pouzdani, jer ih i Buhari prihvata, osim Ebu Hanife, jer su njega učenjaci hadisa odbacili radi slabog pamćenja i pored njegove čuvenosti u fikhu.”

Vidimo ovdje kako Albani Ebu Hanifu ne svrstava u pouzdane ljude koji mogu prenositi hadis. I zbog njegovog imena u lancu prenosilaca ocjenjuje hadis sa ocjenom daif (slab). Tako, i sve hadise gdje se spominje Ebu Hanifino ime. Cijeli Ummet priznaje Ebu Hanifu za mudžtehida, a Albani ga spušta tako nisko da ocjenjuje hadis u čijem se senedu nalazi njegovo ime sa ocjenom daif (slabi).
Helo, decki, cijeli ummet je slozan na tome da je sejh Albani, svidjalo se tebi to ili ne, muhadis zadnjeg stoljeca. Danas svi kad gledaju hadis gledaju ocjenu od sejha Albanija u vecini, i nasi imami i svi koji se pridrzavaju hanefiske pravne skole, i hambelijske, i safijske, i malikijske, osim vas sufija i sija! Opet ni sufije nisu sve takve, ali mnoge jesu kao i sije.

To sto ti pricas su nebuloze jer ne poznajes ocigledno ni kad je Ebu Hanife, r.h., zivio. Zivio je u vremenu kad se mnogi lagali i izmisljali hadisi, pa su mnogi koji su dosli do njega hadisi bili da'if - slabi. Ali i pored toga on je ostao imam ovog ummeta i utemeljitelj fikha, medjutim ono sto je cinjenica jeste da mnoge hadise koji dolaze od njega su da'if tj., slabi, ali ne svi vec se kaze mnogi, nemoj da izvrces mi sad rijeci. Dakle, sejh Albani je rekao da su njega UCENJACI HADISA ocjenili da nije imao bas dobro pamcenje u vezi hadisa, pa su neki ocjenjeni kao daif. A nije sejh Albani njega odbacio kako to ti zelis da prikazes!

Quote:
Veliš da nisi vehabija? Ajde brate ti negdje drugo prosipaj tu fitnu i sjeti se da je fitna među najgorim stvarima od ponašanja, a ti više nego očigledno je stvaraš.

Idem sada moderatorima da javim da se ne držiš dijela pravilnika, a to je da ne poštuješ pravila ove teme. Nemam vremena još jednom vehabiji ukazivati na kardinalne greške.
Ovdje se pokazuje tvoja prava niskost, kako si se spustio na takav nivo da vrijedjas. Ako je onda iko ovdje 'wehabija' onda si to ti u negativnom smislu za koje si meni pripisao da pripadam. I da ti nesto kazem - jesi li ikad cuo za henefiski mezheb ? Eh ja sam tog mezheba, ali ne na tvoj sufijski nacin, jer ti se krijes iza henefiskog mezheba a zapravo slijedis put sufija. Onda ako si tako zestok branitelj mog mezheba - henefiskog, zasto ne uzmes misljenje i dokaze Ebu Hanife, r.h., o zabrani muzike ? Zasto kazes da nije zabranjena ? Ja prihvatam jer Ebu Hanife za ono sto je rekao ima dokaze, a sam je rekao da se odbaci ono sto je od njega ukoliko se utvrdi da se ne slaze sa Kur'anom i Sunnetom.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 11:05   #94
E moj brate, oni koji pameti imaju razumjeti će i vidjeti šta i kako je tvoje ponašanje.

Eto sada nas hanefije strpa akidetski za muatezillama, ma svaka čast majstore.
Evo ti odgovor na Al-Aqidetul wasitiya od Ibn Tejmije koju ti očigledno zastupaš:
http://islam.dzemat.org/modules.php?...9decad3ce96cf6

Niti jedan hanefijski učenjak današnjice ne uzima Albanija kao mjerodavnog, ako hoćeš navesti ću ti link gdje možeš da čitaš zašto i kako.

Ti mene eto trpaš u sufije, a ja nidje ne rekoh da sam jedan.

Što se tiče hanefijske pravne škole i mog znanja o njoj, ne želim da komentarišem, jer mi je isuviše smješno da stavove koje zastupaš imaju ikakve veze sa han. fiqhom.

Čudan u tebe riječnik, kada kažeš:
cijeli ummet - ispade samo vehabije,
idžma - idžma vehabijske uleme,
ehli sunnet - vehabije.

Ridicoulus što bi rekao Homer.

Dalje, pripisivati ebu Hanifi da nije znao koji je sahih, a koji je daif je opet tako dječije da fakat ne znam odakle ti te ratne knjižice if naftalina vadiš. Te teme su prežvakane, a oni koji su ih pisali davno su teobu učinili.

Veliš da nisi "clear" hanefija. Pa svakako da si zbučkuriš svega i svačega, kao i vehabije (da ne ispada da te trpam u koš ), pa tako više ni ne znaš odakle ti ovo ili ono. To je možeš zamisliti metodologija "usul-i-fiqha" kod pogovodi - vehabija. O tome je na gornjem linku isto bilo riječ.

Dakle da skratimo priču moj brate, lično bih ti iskreno savjetovao da pronađeš jednog mudžtehida mezheba i da ti održi ders usul-i-fiqha da vidiš kako to treba da ide i kako takvo izvoženje propisa ima utemeljenje u sunnetu. Kada se upoznaš sa tim, sam sa sobom rasčisti objektivno o ovim temama kao što su Tejmijina akida, Albanijeva "revizija" itd. U svemu tome treba biti objektivan, a ne pristrastan. Na putu učenja shvatiti ćeš neke stvari, ali prvo moraš iskreno objektivan biti.

MašaAllah vidi se da se trudiš i upijaš znanje, da ti Allah pomogne da nauči Te znanju od kojeg ćeš se približiti džennetu, a udaljiti od džehennema. Islamsko znanje nije stvar učenja 2-3 sata dnevno samo par godina, a tek razumjevanje je nešto što godinama dolazi učenima.

Ukoliko ne znaš mudžtehida mezheba, javi mi se pa ćemo pokušati naći nekoga u tvom okruženju. Ja lično sam učio kod šerijatskog kadije, ali je on daleko od Bosne.

Moj brate sjeti se hadisa: "Ko bude htio da savlada vjeru brzo, ona će njega savladati." Dadni sebi malo oduška, poviri malo u "Fetavaji+je hindije" pa onda u novije fetve od uleme iz Londona. Vidi kako se vremenom mijenja.

Nažalost idžtihad je stao početkom 20. stoljeća i nekih pomaka velikih nema, iako vrijeme jako puno donosi. Pogledaj opis rahmetli Husein ef. Đoze kolika je važnost da se islam tumači pod podnebljem i vremenom u kojem je. Sam dovoljno znaš o tome, ali kako to u praksi izgleda opet će ti mudžtehid mezheba znati lijepo pojasniti. Imao sam priliku uvida u kadijski posao i mogu ti reći da oni svaki dan imaju ovaj problem, jer okolnosti su se toliko izmjenjivale da je teško istu kaznu za isto djelo propisati kao što je bilo prije 100 godina, a kamo li 1400.

Molim Allaha da te počasti društvom učenih ljudi, da te učini puno boljim od mene i da budeš koristan ovom ummetu i da ti trajna sadaka bude znanje u knjizi od koje će dugo nakon smrti tvoje ljudi koristi imati.

Pokušaj sada primjeniti znanje o raspravi koje imaš, a na to pozivam i ostale. Svi smo vodili ove diskusije na ove teme i nema potrebe da prevrćemo ponovo. Hajmo radije svako sebe da provjeri i da pročita još jedno mišljenje poznatih alima. Od ove rasprave niko nema koristi, zato hajmo svi odustati od nje i zaslužiti kuću u džennetu.

Ima dovoljno pitanja od strane nemuslimana koje nam je dužnost i dobro djelo odgovoriti, zašto onda da griješimo se ovdje, kada tamo nas čekaju sevapi?

Svaki hajr moja braćo i sestre, čuvajmo jezik i stidna mjesta, jer Poslanik s.a.w.s. garantuje džennet onome ko ih sačuva od grijeha.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 11:49   #95
Selam alejkum,svima i starim i novim forumasima.

Prolaznice, rijetko kada sam u prilici da cesce budem na internetu, a plus toga i da jesam rijedje bi se upustao u siroke rasprave.ja sam doduse napisao prigovor tebi, ti si meni repliku, i ja bih sada trebao da repliciram, medjutim moja bi se replika sastojala od jaceg i jasnijeg argumentovanja mog prvog posta.Da me ne svatis pogresno , nisam voljan ulaziti u rasprave, vec manje vise samo sam ti htio skrenuti paznju na to da ti nisi (niti sam ja) kompetentan za donosenje teskih optuzbi za ljude(u ovom slucaju radi se o muslimanima) koji prakticiraju odredjen vid religijskih rituala(obilazenje turbeta i sl) koji je razlicit od tvog.Niti si kompetentan raspravljati se niti ulaziti u tekfirenje nekih islamskih ucenjaka poput Ibn Arabija.

'Post' sam ti manje vise uputio radi toga da malo prikocis, a ako te zaista zanima kako na sve to gleda druga strana, onda trebas objektivno preispitati iz kojih izvora i na koji nacin (kojom metodologijom) su ti ljudi dosli do nekih zakljucaka(o turbetu, o Ibn Arabiju, muzici itd)...Imao sam dosta, i previse rasprava na tu temu, josh od stare islambosne, preko dzemata, pa i ovdje na ovom forumu, tako da veoma dobro znam cemu pricam.Ne kazem da treba da 'usvojis' tudje argumente, vec da ih objektivno sagledas kako bi donio sto bolji sud o nekom problemu.Npr. ako sam ja naveo drugacije misljenje od tebe (npr po pitanje turbeta, muzike itd...) to uopste ne znaci da ja zastupam to misljenje.Ne , ja samo konstatujem da se ulema razisla po tom pitanju i da svako ima pravo slijediti shvatanja(koja su prihvacena od jednog dijela uleme kao dozvoljena) , ali da slijedeci to misljenje isti taj covjek nema pravo proglasavati krivim, pogresnim, devijantnim drugacije misljenje(oko kojeg se opet jedan dio uleme slozio da je dozvoljen).I sta imamo ovdje, upravo to :razilazenje kompetentne uleme po ovom pitanju, i to je to...Sve vise od toga vodi u subjektivnost, sektastvo(koje kasnije , htio ti to priznati ili ne prelazi u tekfirenje....proglasavanje ovog 'drugog' nevjernikom)....

Sta zelim da ti kazem:"stani na rucnu" jer sve ovo od gore navedenog (tendencija ka sektastkom ponasanju, tekfirenje itd) su ozbiljni problemi ...posebice danas kad se jedinstvo muslimana ugrozeno kao mozda nikada do sada u historiji islama...Sjeti se onog Allahovog poziva koji je dosao preno Poslanika a koji je bio upucen sljedbenicima Knjige"...dodjite da se okupimo oko iste rijeci...."; ili onaj upucen muslimanima "...cuvajte se ovog uzeta..."...Sve ovo iako moze biti upuceno sljedbenicima knjige, takodje (u danasnje vrijeme) moze biti upuceno svim razjedinjenim muslimanskim grupama(skolama, misljenjim).

Toliko od mene na ovu temu, selam i ne zamjeri!
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:03   #96
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Pozivam moderatora da izmijeni naziv ovog topika jer ispada da ja ovo sto pisem je kao moje gledanje islama, a ne ispravno i ispravno gledanje i vjerovanje vecina muslimana i mezheba cetiri pravna u islamu.

Neka se stavi naziv: "Reagovanje na neke postove iz teme Islam 114 pitanja i odgovara".

Hvala unaprijed.
Podrzavam ovaj prijedlog, jer ovo sto prolaznik pise nisu 'njegova' misljenja!Mozda je predug naziv "Reagovanje na neke postove iz teme Islam 114 pitanja i odgovara", ali moze mozda onaj "medjumuslimanski razgovor"
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:28   #97
Quote:
Npr. Ibn Kesir, r.h., kaze da to znaci da je dobacio i ucinio Allah da dodje ta prasina do musrika koju je Poslanik, s.a.w.s., bacio jer da Allah tako nije ucinio, tj., bacio - ucinio da dodje do njih prasina, prasina i pijesak ne bi ni stigao.
Dobro da ne duljimo. Nego zamisli kad bi Dervo rekao za Ibn Kesira kako si ti rekao za Ibn Arebija. Međutim mene je Ibn Arebi poučio da to nije lijepo što očito tebe nije Ibn Kesir.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 12:35   #98
Quote:
Da, zbog ugleda, a ne zbog nekog kako se kome svidi prohtjeva 'dubljeg' razumjevanja, pa pripisivati nesto Kur'anu bez znanja i dokaza! U drugom smislu, dokazi ako istinu govoris. Nije samo Kur'an objava, i hadisi su vjerodostojni objava od Allaha, dzelle ve 'ala, Svome Poslaniku Muhammedu, sallallahu alejhi we sellem.
Prestani sa tim znanjima i dokazima. Dervo ti donosi jedno tumačenje koje ne derogira tvoje tumačenje nego ga nadopunjuje. Ti to ne prihvataš jer ti tako ne odgovara. Hoćeš dokaz, dao sam dokaz. Redosljed je taj koji potvrđuje da je Poslanik stvoren prije sviju. Sad što se ti oslanjaš isključivo na Ibn Kesira to je tvoj problem a ne moj.
Sad se vraćamo na onu moju da ste takvim shvaćanjima osakatili vjeru jer joj zakidate jedno dopunjeno tumačenje.
Jer Dervo je fino rekao da je jedno stvaranje, a nešto sasvim drugo uvođenje stvorenog u postojanje. To su različiti pojmovi.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 15:29   #99
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Nisam ja rekao da Allah nije bacio, neuzubillah, tj., da to On nije uradio, vec sam rekao da to nije On uradio - bacio kako to ljudi rade .

"... i nisi ti bacio, kad si bacio, nego je Allah bacio", ( govori se kad je Poslanik islama bacio prasinu musricima u oci na dan bitke na Bedru ) - odnosno, On je bio Taj Koji je tu prasinu dobacio do njih i omeo ih njome. Ovako to tumaci priznati i najpoznatiji mufesir Kur'ana casnog, tj., iz tefsira najpoznatijeg i naprihvatljivijeg, Ibn Kesir, rahimehullah. Muhammedu, sallallahu alejhi we sellem, je bilo naredjeno da uzme prasine i da baci prema musricima sto je on i uradio ali ta prasina nije mogla doci do njih - musrika sva i da svima ode u oci pa da se oni za jedno vrijeme natrag vrate, pa je Allah objavio "... i nisi ti bacio, kad si bacio, nego je Allah bacio", , tj., On je ucinio da ta prasina dodje do njih Svojom Uzvisenom moci i to kako Njemu dolikuje.

Ti ovdje hoces da bukvalno tumacis ajet ovaj pa kazes da je to Allah Svojom rukom uzeo i bacio. Helem nejse, ja ne vidim uopce zasto se oko ovoga raspravlja toliko kad ja nisam na onoj temi reagovao zbog ovoga jer je ovo mnogo kasnije doslo, vec zbog 40.000 godina, sjecas li se ?
Prolazniče................NEMA STANJA, KRETANJA, PROMJENE NITI S N A G E BEZ POMOCI ALLAHA UZVISENOG.......drugim rijecima sve stvoreno POTPUNO od Stvoritelja ovisi......tj.


We la havle we la kuwwete illa billah


Prolazniče, da li ti je poznat Kur'anski a.š. znak: "Allah stvara vas i ono što vi napravite"(As saffat, 96.)?


SLM
__________________
Što želiš za sebe
želi za druge,
voli sve stvoreno
jer voliš Stvoritelja
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 15:37   #100
sorry sto vam se mijesam u diskusiju, ali me zanima zasto si ne nadjete neki bosanski ili muslimanski forum i tamo nastavite raspravu?
do sada ovdje na forumu nisam naisla na temu "medjuzidovski" ili "medjukrscanski dijalog". jos jednom sorry na smetanju. samo sam radoznala
vered is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:13.