Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2015., 20:25   #1
11.11 ponavljanje!

Makar je ova tema vec prostudirana želio bih ponovno skrenuti pažnju na 11.11 na satu..prijeđenim kilometrima na autu...11111 na sve strane konstantno godinama uz pratnju drugih kombinacija!Ove godine sam malo više obratio pažnju nakon gotovo svakodnevnog gledanja istih.Malo proguglao i stao..previše za mene.Sad sam prema tome kao ona Bajagina -verujem,ne verujem.Ima li ko više informacija ili sličnu situaciju!
ninozg27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 14:49   #2
Koliko puta pogledaš sat i kilometar sat u autu i ne vidiš ništa sumnjivo ??

I sad kad nekoliko puta vidiš te brojeve počinješ umišljat da ih non stop vidiš, a statistički ih zapravo ne vidiš ni 5% vremena.


Opusti se i uživaj
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 21:14   #3
Thanks.Budem!Evo slučajno sam otvorio i na satu 21.11 Inače bar svaki drugi dan vidim 11.11 ili 23.23.A usput baš jučer na Micrinom kompu,vidim 1111 prijeđenih kilometara,znači ne na kilometar satu...Ali ponavljam,na svemu mogučem što pokazuje brojeve ih vidim.Zašto bih sebe lagao,logičnog objašnjenja nemam,ali se ne zamaram s time nego sam znatiželjan.
ninozg27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 01:16   #4
Meni jedno vrijeme 22-22
__________________
Fuck Around N Find Out
Madrono is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 10:20   #5
Quote:
Madrono kaže: Pogledaj post
Meni jedno vrijeme 22-22
u zadnje vrijeme često 11:11 na satu od auta, mobitelu ili kompu. zatim je tu 5:55, 4:44. 3:33 . jedno vrijeme viđao sam broj 57 svugdje.
landon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 13:16   #6
Howdy! Dobrodošao u klub.

Shvati to ovako - postoje vrata koja te 4 jedinice otvaraju poput ključa.
Naravno, poziv i ključ ne dobija svatko.

Kako već znam unaprijed, zovite me vidovitom Milankom, na forumu nećeš dobiti puno korisnih informacija, osim što ćeš ovakvom temom privući kojekakve besposlene likove, kojima je glavi cilj u životu debunking svake mistike, religije, magije i tako to.
Jer ako oni nešto ne vide i ne ne vjeruju, kako je moguće da drugi vide?

Jednostavno je: guglaj. Pusti neka te taj 1111 vodi.
__________________
Silence is golden. The duct tape is silver.
Aleta Ogord is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 14:35   #7
I opet objasnjenje...sami brojevi 11 11 ili bilokoji drugi nemaju nikakvo znacenje osim ono koje im vi sami date...
a zakej ih vidjate u isto vrjeme stalno zato jer ste se podsvjesno navikli da ocekujete nekej u to vrjeme pa makar samo vidjeti iste brojeve...tjelo ima podeseni podsvjesni tajmer da bas u to vrjeme i pogleda na sat...ili ista stvar sa percepcijom podsvjesno je podesena da trazi takve brojeve u okoline

istu stvar mozete napraviti da se bez budilice budite ujutro sami od sebe samo da npr...umjesto 11 11 zelite broj 6 00
Akujiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 00:33   #8
Quote:
ninozg27 kaže: Pogledaj post
Makar je ova tema vec prostudirana želio bih ponovno skrenuti pažnju na 11.11 na satu..prijeđenim kilometrima na autu...11111 na sve strane konstantno godinama uz pratnju drugih kombinacija!Ove godine sam malo više obratio pažnju nakon gotovo svakodnevnog gledanja istih.Malo proguglao i stao..previše za mene.Sad sam prema tome kao ona Bajagina -verujem,ne verujem.Ima li ko više informacija ili sličnu situaciju!
Sa duhovnog gledišta si na visokoj vibraciji. sad da li je to zaista tako,moraš zaključiti sam. A i ovisno koliko si zapravo upučen u duhovno. Nekome ima značenje dok drugome nije apsolutno ništa.
Lost-soul is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 14:25   #9
old soul prestani cekat. Jedan je vec razvijen a evolucija je 'bozja igra', nemoj je svacati preozbiljno. vec je SVE uredu.

na ova nacin, svojim zracenjem, pozitivno utjeces i na druge, jos bolje nego do sada.
__________________
Surya Namaskar
Vatra14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 22:40   #10
Ja stalno vidim 35 1837 kombinaciju. Jesam li ja na visokoj vibraciji?
grand poobah is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 23:23   #11
Već pola godine od kako sam počeo meditirati desilo se da sam prvo sanjao broj 999 sutra sam ga vidio na tablicama od nečijeg auta takođe sam taj dan vidio 444, 555, 666, 888, 222 i 000. Primijetio sam da ako spavam duže da u vremenu oko 11 sati u danu sanjam gotovo sve ponavljajuće brojeve od 000 do 999. Prestao sam meditirati ali se nastavilo to konstantno viđanje sekvenci brojeva viđao sam 11:11, 12:12, 21:21, 22:22 sve se to dešava bez prethodne pomisli da ću vidjeti ponavljajuće brojeve kada negdje pogledam. Juče sam vidio 13:13, 14:14, 14:41, 16:16, 777. Danas opet 13:13, 14:24, 16:26, 333 uz to vidim još hrpe drugih brojeva koje ne zapamtim.

Saznao sam da se ova pojava naziva sinkronicitet te ima veze sa otvaranjem čakre treće oko. Neki čak tvrde da je to način na koji univerzum i druga duhovna bića stupaju u komunikaciju sa osobom.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 15:30   #12
Da, vi koji uočavate jedinice ste posebne pahuljice. Ako netko želi komunicirati sa mnom, učinit će to jasno i glasno, da ja vidim tko mi se obraća. Antička božanstva bila su vrlo konkretna u tom pogledu. Ovo komuniciranje putem rebusa, premetaljki i skandinavki, previše je to maglovito da bi mu se pridavala pažnja. Ako je poruka nejasna, može se tumačiti na sto načina, dakle poruka nema smisla.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 12:26   #13
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Da, vi koji uočavate jedinice ste posebne pahuljice. Ako netko želi komunicirati sa mnom, učinit će to jasno i glasno, da ja vidim tko mi se obraća. Antička božanstva bila su vrlo konkretna u tom pogledu. Ovo komuniciranje putem rebusa, premetaljki i skandinavki, previše je to maglovito da bi mu se pridavala pažnja. Ako je poruka nejasna, može se tumačiti na sto načina, dakle poruka nema smisla.
Baš sinoć kad sam pošao leći spavati i zazvao svog anđela čuvara i ako nikada do tad nisam čvrsto vjerovao niti imao neki jasan znak. Energija oko moga tijela i u njemu se naglo promijenila kao da zrak oko mene podrhtaje čuo sam i blagi zvuk podrhtavanja kao da sam bio okružen vanjskom energijom nekog bića koje ne vidim. Desilo se iznenada baš kad sam zatražio njegovo prisustvo. To mi je jasan znak bio da su duhovna bića oko mene vjerovao ja u njih ili ne. Ovi brojevi su takođe znak i način komunikacije samo je pitanje vremena kad ću shvatiti značenje.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 11:43   #14
Quote:
Sekhem kaže: Pogledaj post
Baš sinoć kad sam pošao leći spavati i zazvao svog anđela čuvara i ako nikada do tad nisam čvrsto vjerovao niti imao neki jasan znak. Energija oko moga tijela i u njemu se naglo promijenila kao da zrak oko mene podrhtaje čuo sam i blagi zvuk podrhtavanja kao da sam bio okružen vanjskom energijom nekog bića koje ne vidim. Desilo se iznenada baš kad sam zatražio njegovo prisustvo. To mi je jasan znak bio da su duhovna bića oko mene vjerovao ja u njih ili ne. Ovi brojevi su takođe znak i način komunikacije samo je pitanje vremena kad ću shvatiti značenje.
Na svakog tko to doživi imaš milijun onih koji to ne dožive. Osjećaj energije mene osobno ne bi uvjerio. Energija je općenito jako nebulozan pojam – možemo se osjećati puni energije kad je zapravo nemamo i obrnuto. Čovjek se svakako može osjećati i kad uzme droge i kad se prejede teške hrane pa to ništa ne znači. Za mene je prava stvar kad mrtvi masovno ustanu iz grobova, kad se pojavi plameni stup. Nešto divlje i nestvarno, što nadilazi najmaštovitiju fikciju, kad se vidljivo krše zakoni fizike kakvu sada poznajemo! Moja poanta je da će onaj tko želi nešto ozbiljno priopćiti to učiniti na jasan i nedvosmislen način, dakle ne brojevima. Zagonetke i šifre pustimo za prilike igre i razbibrige.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 16:27   #15
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Na svakog tko to doživi imaš milijun onih koji to ne dožive. Osjećaj energije mene osobno ne bi uvjerio. Energija je općenito jako nebulozan pojam – možemo se osjećati puni energije kad je zapravo nemamo i obrnuto. Čovjek se svakako može osjećati i kad uzme droge i kad se prejede teške hrane pa to ništa ne znači. Za mene je prava stvar kad mrtvi masovno ustanu iz grobova, kad se pojavi plameni stup. Nešto divlje i nestvarno, što nadilazi najmaštovitiju fikciju, kad se vidljivo krše zakoni fizike kakvu sada poznajemo! Moja poanta je da će onaj tko želi nešto ozbiljno priopćiti to učiniti na jasan i nedvosmislen način, dakle ne brojevima. Zagonetke i šifre pustimo za prilike igre i razbibrige.
Vibracije i način na koji duhovni svijet komunicira mogu doživjeti i osjetiti ljudi koji imaju visoko razvijenu inituiciju i sva ostala čula koja su potrebna da bi se iskusio duhovni svijet. Ja sam jedan od njih od rođenja meni su smiješne izjave ljudi koji tvrde da postoji samo materija i ništa više, da je sve slučajno nastalo.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 18:59   #16
Ovo je Forum.hr pa moram biti duplo više skeptičan nego inače. Jer na LjES-u su svi natprosječno obdareni, na Rekreaciji svi benčaju bijesne težine, a na Alternativi su svi duhovno senzibilni. Možda je bolje da sam ja materijalistički orijentiran, ja bih duhovno iskoristio samo za svoj probitak. Ovaj život je da uživamo ili da ga bar proživimo uz što manje patnje. Ako ih stvarno imamo još trilijun, duhovno se stignemo razvijati nakon još milijun i kusur života.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 16:18   #17
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Ovo je Forum.hr pa moram biti duplo više skeptičan nego inače. Jer na LjES-u su svi natprosječno obdareni, na Rekreaciji svi benčaju bijesne težine, a na Alternativi su svi duhovno senzibilni. Možda je bolje da sam ja materijalistički orijentiran, ja bih duhovno iskoristio samo za svoj probitak. Ovaj život je da uživamo ili da ga bar proživimo uz što manje patnje. Ako ih stvarno imamo još trilijun, duhovno se stignemo razvijati nakon još milijun i kusur života.
Znaš kako kažu - svak' se češe di ga svrbi

Samim tim što imaš uopće potrebu dolaziti na ovaj podforum i čuditi se kako su ljudi "duhovno senzibilni" znači samo da sam sa sobom nisi raščistio oko duhovnosti sa kojom se "sprdaš".
I očito te i tema i područje privlači više nego što želiš priznati.

U svakom slučaju, život u samozavaravanju, ni na jednom područuju života nikad ne donese ništa dobro.

Jer ako nemaš ispušni ventil, pa makar to bilo i pisanje na forumu na temama koje te zanimaju, nego obilaziš kao mačak uokolo, i ne postavljaš prava pitanja, nećeš dobiti tražene odgovore, a s vremenom ćeš se osjećati sve frustriranije.

Da se razumijemo, ovdje pričam isključivo o alternativi, a potencijalne frustracije oko seksualnosti i fizičke spreme ili izgleda, prepuštam podforumima LJES i Rekreacija.

Prema tome, ako te ova tematika zanima, slobodno odbaci predrasude i pitaj sve što te zanima, jer će te prvenstveno ići tebi u korist.

Što se tiče viđanja jedinica i ostalih nizova, uz malo guglanja, naći ćeš da jako puno ljudi već duži niz godina vidi određene nizove brojeva. Nitko ti ne može reći kako to na njega djeluje, jer je stvar vrlo individualna i razlikuje se od osobe do osobe. Netko samo viđa brojeve i ne dogodi se ništa, a netko, recimo, smatra da su ti brojevi određeni poziv ili putokaz, kojim se mijenja život.

Kad kažem puno ljudi, sada su to već stotine tisuća, ako ne i milijun.

Prema tome, tvoji "vapaji" da bi se određene "sile" trebale naučiti razgovarati jasnije, malo su bezveze.
Ti si taj koji treba naučiti slušati.

Što se tiče mog osobnog mišljenja, vjerujem u jednu teoriju koja kaže da su se ti nizovi počeli pojavljivati među ljudima u većem broju negdje oko Solarne eklipse 1999 i taj prvi "val" je završio oko kraja 2012.
Brojevi su zapravo samo "wake up call", naročito ponavljajući 11:11, i sami za sebe ne predstavljaju ništa, ali ako ih promatraš u kontekstu nekih situacija u životu, definitivno imaju smisla, i pomažu kod određenih izbora, i čak navješćuju određene dobre i loše događaje, ako ih znaš ispravno protumačiti.
Neki kažu da zapravo, pod utjecajem svemirskih energija, mijenja se ljudski DNK, i brojevi na to ukazuju, i pomažu u procesu.

Mene osobno fascinira taj fenomen, i nadam se da će mu se naći neko objašnjenje. Pri tome me recimo uopće ne zanima konačni rezultat, nego isključivo proces, koji je nešto jedinstveno i nikad viđeno u ljudskoj povijesti. Samom tom činjencom, ljudi koji dolaze ovdje pisati, i pitati, zaslužuju poštovanje, jer nisu sami i nisu jedini.
__________________
Silence is golden. The duct tape is silver.
Aleta Ogord is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 10:50   #18
Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Znaš kako kažu - svak' se češe di ga svrbi

Samim tim što imaš uopće potrebu dolaziti na ovaj podforum i čuditi se kako su ljudi "duhovno senzibilni" znači samo da sam sa sobom nisi raščistio oko duhovnosti sa kojom se "sprdaš".
I očito te i tema i područje privlači više nego što želiš priznati.
You and me both. Privlači me, samo vjerojatno ne na način na koji misliš, tj. pop psihologija ti samo naizgled može dati objašnjenje. Samo ne znam zašto misliš da sam frustrian, ako su rečenice u nastavku mene išle. Valjda se dozvoljavaju i suprotna mišljenja, osim u slučaju da je Alternativa rezervirana isključivo za istomišljenike, ali to nigdje ne piše. Reagiram zato što u zadnje vrijeme vidim neki porast magičnog razmišljanja. Što je šteta, s obzirom na to koliko smo napredovali ne bismo li ga se...riješili. Ljudi su pogubljeni pa se utječu religijama, magijama i srodnim vjerovanjima, među njima i New Ageu. Otud fascinacija brojevima i simbolima. Duhovnost je po meni samo očajnički pokušaj čovjeka da uspostavi kontrolu nad svojim životom koji je pošao "ukrivo" u mnogim aspektima (zdravlje, ljubav, posao....). Jer je lakše upravljati nečim nevidljivim (često se to naziva energija/vibracije), nego konkretnim stvarima koje su opipljive. A čovjek vidi što želi vidjeti – što mu se htilo, to mu se snilo. Ljudski mozak je fantastična stvar, sposobna graditi uzorke i pravilnosti tamo gdje ih nema. Ne može mu se baš uvijek vjerovati. Kad smo već kod brojeva, oni u prirodi ne postoje! Čisto su ljudska umotvorina da se lakše organizira apstraktno promišljanje.

No, jednog dana će se valjda i čovječanstvo osloboditi sindroma traženja "mame i tate" u prirodi/bogovima nakon faze kad je prestar da se roditelji brinu za njega.

Isto kao što je prošla 2012. a da se apsolutno ništa na energetskoj razini nije desilo, tako je stvar i s ovim fenomenom. Teza da se dogodilo nešto jako značajno, ali to samo duhovno senzibilni mogu vidjeti, podsjeća me na priču o carevom novom ruhu. A ja velim da je car gol!
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 13:49   #19
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Reagiram zato što u zadnje vrijeme vidim neki porast magičnog razmišljanja. Što je šteta, s obzirom na to koliko smo napredovali ne bismo li ga se...riješili
Krivo - ljudi su religiozni i duhovni otkad su postali svjesni sebe. Kako to misliš da bi napredak trebao izbrisati nešto što nam je, može se reći, u genima?
I kakav napredak? Ako misliš da tehonološki napredak može zamijeniti ljudsku potrebu za duhovnošću, tu se grdno varaš. Da je to tako, svjetske religije bi nestale, i ne bi ni nastale već kod izuma kotača, ne misliš?
Ako ništa, barem bi se ateistička društvena uređenja, kao komunizam onda širila i održala duže, a ne recimo Islam. Što znamo da nije tako.

Nismo tehnološki napredovali da bi se riješili duhovnosti, nego da bismo integrirali duhovnost i tehnološki napredak u zajednčki smjer, sa ciljem boljitka ljudskog roda.

Danas i znanstvenici priznaju da se znanost teško može razvijati ako ne vjeruješ da ima nešto nevidljivo i neopipljivo što može utjecati na naše živote. Da nije bilo tako i ranije, mi recimo ne bismo znali da postoji atom, zar ne?
Tko je pred XY godina, osim onog tko je "vjerovao" da postoji nešto tako minijaturno i oku nevidljivo, mogao znati?
Samo oni koji su vjerovali su uspjeli dokazati, i danas je atom main stream fizika, a do jučer je bio SF.


Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Duhovnost je po meni samo očajnički pokušaj čovjeka da uspostavi kontrolu nad svojim životom koji je pošao "ukrivo" u mnogim aspektima (zdravlje, ljubav, posao....). Jer je lakše upravljati nečim nevidljivim (često se to naziva energija/vibracije), nego konkretnim stvarima koje su opipljive. A čovjek vidi što želi vidjeti – što mu se htilo, to mu se snilo.
Opet kriva pretpostavka. Naravno da postoje ljudi koji se utječu duhovnosti kad ne mogu i ne znaju drugačije, ali nadam se da razumiješ da ta ista vrsta ljudi na isti način završava na drogama, alkoholu, kocki, itd.
Nemoj generalizirati. Postoje ljudi koji su duhovni, i/ili religiozni, intuitivni, razumiju simbole, i takvi su se jednostavno rodili.
Takvi ljudi sasvim dobro upravljaju svojim životima, bez da traže gurue, svećenike, vođe kulta nego sami žive i obogaćuju svoje Znanje.


Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Ljudski mozak je fantastična stvar, sposobna graditi uzorke i pravilnosti tamo gdje ih nema. Ne može mu se baš uvijek vjerovati. Kad smo već kod brojeva, oni u prirodi ne postoje! Čisto su ljudska umotvorina da se lakše organizira apstraktno promišljanje.
Još jedna kriva pretpostavka. Recimo, ljudi koji su se rodili talentirani za glazbu, (npr Mozart), nauče note kao osnovu glazbenog pisma, i sposobni su stvarati prekrasne kreacije iz nečeg što meni osobno izgleda kao kinesko pismo. Zapravo mi je svejedno, note ili kinezi, meni su to sve hijeroglifi, sa kojima ja ne znam niti mogu išta.
Jer naravno nemam sposobnost niti talent intuitivnog razumjevanja glazbe niti mogućnost stvaranja nečeg iz, npr, par tonova, koje onda zapišem notama.
Da bi ja mogla skladati simfoniju, Vjerojatno bi me trebalo par desetaka godina učenja za neko ispod-prosječno djelce.

Slično je i sa duhovnošću - ljudi se rode sa određenim talentom, hiper-razvijenom inuticijom. Takvi ljudi bez puno muke nauče tarot, astrologiju, ili razumije i mogu pročitati određene "simbole" iz okoline, u vidu određenih brojeva. To što kažeš da brojevi ne "postoje" u prirodi, pa samim time je nemoguće da ih ljudi "vide" samo pokazuje koliko slabo razumiješ kako razvijena svijest i intuicija funkcionira. Opet kažem, ja osobno ne razumijem kako je Mozart skladao, ali to ne znači da ne uživam u njegovim djelima, niti smatram da je on bio blefer, jer ja to isto nisam u stanju. Razumiješ li sada bolje?


Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Isto kao što je prošla 2012. a da se apsolutno ništa na energetskoj razini nije desilo, tako je stvar i s ovim fenomenom. Teza da se dogodilo nešto jako značajno, ali to samo duhovno senzibilni mogu vidjeti, podsjeća me na priču o carevom novom ruhu. A ja velim da je car gol!
To je tvoje pravo, i tvoje mišljenje, ali nemoj misliti da je ispravno.
2012 se dogodila, ali ne kao godina, ili datum na koji je svijet trebao napravit kabuum, nego kao još jedna crtica na vremenskom pravcu koja označava određene cikluse u ljudskom razvoju. razdoblje od 1999-2012 je bilo samo jedna maleni period katarze u kojem je ljudska svijest napredovala za jednu stepenicu, od milijun koliko ih je bilo, i koliko ih još ima. Dakle, to nije fiksna točka u vremenu u koju ćeš uprijeti prstom, i reći, ako nije tada bio smak svijeta, nije se dogodilo ništa.
Dogodila se suptilna promjena, pomak, koji su osjetili određeni senzibilni ljudi. U periodu od 1999-2012 broj tih ljudi je eksponencijalno narasao, i sad, 2016, raste brže i više. To što ti nisi u tom vlaku, ne brini, ima još stanica i vlakova. Samo pripazi na 11:11, i vidjet ćeš gdje i kada.
__________________
Silence is golden. The duct tape is silver.
Aleta Ogord is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 15:52   #20
Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Krivo - ljudi su religiozni i duhovni otkad su postali svjesni sebe. Kako to misliš da bi napredak trebao izbrisati nešto što nam je, može se reći, u genima?
I kakav napredak? Ako misliš da tehonološki napredak može zamijeniti ljudsku potrebu za duhovnošću, tu se grdno varaš. Da je to tako, svjetske religije bi nestale, i ne bi ni nastale već kod izuma kotača, ne misliš?
Pa neke religije jesu nestale. Ne znam koliko se danas može naći ljudi koji još štuju Zeusa ili Peruna. Katoličanstvo i islam održali su se dulje jer su kroz cijelu povijest bili usko vezani uz državu, znači moć. Kolonisti su odnijeli kršćanstvo u Ameriku i Australiju. Budizam nije otišao dalje od I/JI Azije, osim u modernom dobu, kad je na Zapadu reduciran na pop kulturu.

A zašto ljudi vole religije, to je zanimljivo pitanje. Ja razmišljam na tragu toga da odgovor na to pitanje nije daleko od odgovora na pitanje zašto toliko ljudi ovih dana voli nogomet. Mogu se tu predložiti razna objašnjenja. Sociološko bi bilo da vjerovanje bolje povezuje društvo. Psihološko da ljudi vole osjećaj utjehe koji im vjerovanje pruža. Neko dubinsko psihološko, koje mi se isto čini zanimljivo, jest da je vjerovanje supstitucija za roditelje – želja da nas netko promatra i usmjerava u životu. Ljudi se jako boje besmisla i slučajnosti. Moj stav je da ih treba prigrliti, prepustiti se njima. Onda nisu toliko strašni.

Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Danas i znanstvenici priznaju da se znanost teško može razvijati ako ne vjeruješ da ima nešto nevidljivo i neopipljivo što može utjecati na naše živote. Da nije bilo tako i ranije, mi recimo ne bismo znali da postoji atom, zar ne?
Tehnologija nam omogućuje da razvijamo sve sofisticiranije alate kojima ćemo promatrati sve sitnije ili udaljenije stvari. Ali ostavimo atom znanstvenicima. Subatomska fizika je još relativno nova grana, tu će još biti promjena i revizija teorija kako se budu otkrivale nove stvari. Temeljna razlika između znanosti i vjere jest da u znanosti zaključci nešto vrijede tek ako ih može ponoviti neko drugi. Evo primjer obične gravitacije: ispusti kamenčić i on će pasti okomito prema tlu. Ja još nisam vidio da bi kamenčić poletio recimo u zrak ili horizontalno, niti toga baš ima u svijetu. Pa se padanje kamenčića može nazvati zakonitošću. Ako idemo na malo kompleksnije stvari, tu je dinamika fluida, koja je vrlo predvidljiva formulama i njezini se učinci znaju. Na temelju toga funkcionira auto motor, i to vrlo pouzdano. Nema slučajeva da plin malo ekspandira, a malo ne. Inače auto ne bi išao nikud. Kad nešto nazovemo znanstvenom činjenicom, to znači da ju je potvrdilo stotine ili tisuće znanstvenika u svijetu.

Vjerovanja ne slijede ista pravila. Obično bude neki čovjek koji nešto tvrdi, onda oko sebe okupi sljedbenike koji prihvaćaju njegovo učenje, oni to šire dalje itd. Ali vjerovanja se temelje na stvarima koje ne možemo ni potvrditi ni opovrgnuti pa zato moramo vjerovati na riječ učitelju. A tu onda ima prostora raznim manipulacijama, lažima, preuveličavanjima itd. I onda ja, promatrač sa strane, ne znam kome vjerovati. Vidim oko sebe religiju X, kult Y, sustav vjerovanja Z – s međusobno suprotnim tezama – kome pokloniti svoje povjerenje? Logično je onda pretpostaviti da možda nijedno od njih nije točno. Ili se prikloniti jednom od njih iz nekih emocionalnih pobuda.

Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
sami žive i obogaćuju svoje Znanje.
Ali što je znanje? I kako znaš da je Znanje, a ne samo teorija koja se čini zgodnom u nekom trenutku? Ako je Istina tako apsolutna, zašto onda s vremenom nismo svi došli do identične spoznaje? Imamo i na ovoj temi primjer. Ja tvrdim X, ti tvrdiš Y – oboje govorimo na temelju svojih opažanja, naučenih znanja i intuicije. Moje veliko pitanje je: čije je znanje ono pravo? Je li stvar u onom, moja riječ protiv tvoje?

Ti ćeš reći da se budiš, a da puno ljudi spava. Možda je suprotno – ti toneš u san, a ljudi ostaju budni.

Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Slično je i sa duhovnošću - ljudi se rode sa određenim talentom, hiper-razvijenom inuticijom. Takvi ljudi bez puno muke nauče tarot, astrologiju, ili razumije i mogu pročitati određene "simbole" iz okoline, u vidu određenih brojeva.
S Mozartom je stvar jednostavna jer je iza njega ostala glazba, u obliku notnih zapisa, koja se može reproducirati pa da svi uvide njegov genij. Istina, ne znaju svi svirati iz nota, ali zato mogu bar slušati. A duhovnjaci bi se bar onda mogli (moja kritika prema njima) potruditi neke stvari približiti nama neosjetljivima umjesto da se postavljaju svisoka. Pa neka se određene stvari pokažu svijetu. Kristali liječe? To je bar lako provjeriti. Sjećanje prošlih života? Izvrsno, povjesničari imaju puno rupa u znanju o određenim razdobljima, neka ih popune konkretnim činjenicama o životu starih društava. Brojevi nešto znače? Neka se odredi što točno znače, kako se to manifestira, i možemo li ih nekako preokrenuti u veću korist (tipa da ih namjerno ispisujemo svugdje).

Kad smo već kod brojeva, zašto se zaustavljati na jedinicama? Onda svaki broj nešto znači. Evo primjera: danas sam išao cestom i na zebri mi je stao auto s registracijom 841. Što to znači za moj život? Zašto baš 841, a ne 352 ili 004? Od tisuću kombinaicija brojeva baš ta... Kad bismo tako išli analizirati svaki broj koji igdje vidimo, ne bismo ništa drugo u životu radili. A evo, i ja vidim broj 11. Stoji na zgradi u mojoj ulici kraj koje prolazim svaki dan. Što mi on hoće reći? I brojevi 13 i 9 blizu njega?

Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Dogodila se suptilna promjena, pomak, koji su osjetili određeni senzibilni ljudi. U periodu od 1999-2012 broj tih ljudi je eksponencijalno narasao, i sad, 2016, raste brže i više. To što ti nisi u tom vlaku, ne brini, ima još stanica i vlakova. Samo pripazi na 11:11, i vidjet ćeš gdje i kada.
U krugu ljudi s kojima se družim, znači rodbina, prijatelji i poznanici, promjene nema nikakve. Niti itko kaže da primjećuje brojeve, niti je postao "duhovniji". Ali ako ideš na alternativnu konvenciju, vidjet ćeš tisuće takvih ljudi oko sebe u jednom danu i to se čini kao cijeli svijet. Jesi li sigurna da to nije tzv. confirmation bias? Mala pričica: ja sam davnih dana na poklon dobio mobitel Siemens C45. Istog dana kad sam ga dobio, počeo sam primjećivati ljude oko sebe koji imaju isti model. Ne radi se o tome da su ga svi počeli masovno kupovati (tada je već bio izašao iz mode), nego da je meni bio fora pa sam ga počeo uočavati drugdje. Ali kad se duhovnim promjenama bude mogla ostvariti neka praktična korist za dobrobit čovječanstva, onda je tek mogu ozbiljno razmatrati. Za sada ostaje na razini pričica i lijepih želja.

I vidiš kako se i ti postavljaš svisoka (no, i ja sam gdjekad kriv za to ). Ti smatraš da ću i ja s vremenom prijeći na tvoj način razmišljanja samo zato što navijaš za svoja vjerovanja. A što ako ti prijeđeš na moj? Logično, neće kršćanin navijati da islam bude istinit.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:19.