Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2013., 17:52   #1
Doomsday Preppersi, survivalism, samodostatnost

Preppersi ili survivalisti su pojedinci ili skupine ljudi koji očekuju da će se u bliskoj budućnosti dogoditi određeni kataklizmički događaji koji će svijet izmijeniti iz samih temelja te ga baciti u kaos, te se oni aktivno pripremaju za to tj. za preživljavanje u takvim uvjetima.

Verzije hipotetskih događaja uključuju nuklearni udar, udar asteroida, zamjenu polova, novo ledeno doba, solarne baklje, potpuni kolaps ekonomije, socijalne nemire, prirodne katastrofe pa sve do invazije izvanzemaljaca. Taj pokret je raširen u SAD-u, a širi se i zapadnom Europom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Survivalism

Preppersi se više orijentiraju na prikupljanje zaliha hrane, oružja, oruđa, lijekova te izradu skloništa za vrijeme katastrofe te veliki dio svog života posvećuju tome, a neki odlaze i u teške ekstreme, dok se survivalisti više orijentiraju na učenje tehnika preživljavanja u prirodi, divljini, nalaženje hrane, skloništa, samoobranu, rukovanje oružjima, oruđima, orijentiranje u prirodi, fizičku spremnost, spartanski način života itd.

U posljednje vrijeme ima i nešto dokumentaraca o preppersima na National Geographicu i History-ju poput Doomsday Preppers.

Zanima me što vi mislite o tome, o pripremanju za neki kataklizmički događaj, o preppersima, survivalismu ? Ima li u Hrvatskoj ljudi koji se time zanimaju, koji uopće o tome razmišljaju, prate to itd. ??

Moje mišljenje, prema onome što sam pročitao i vidio na tv-u, je da među preppersima ima svakakvih frikova, posebice onih koji cijeli svoj život posvete iščekivanju neke kataklizme sve dok im ona ne postane zapravo smisao života.

No, s druge strane, gledajući potpuno racionalno i realno te uzimajući u obzir ekonomske i političke izazove u kojima se svijet danas nalazi, sve nas to treba itekako potaknuti na razmišljanje.

Smatram da bi svi trebali u svojim obiteljima imati nekakve osnovne zalihe lijekova, osnovnog oruđa, goriva za slučaj neke prirodne katasrofe i sl. Uvijek treba razmišljati unaprijed.

Također smatram da bi se trebali pokušati što više vratiti na selo, tj. postati što više samodostatni, uzgajati sami svoje povrće, voće, raditi zimnicu, imati par kokoški, puno toga se može napraviti i s nešto malo zemlje što imamo kod bake i djeda na selu, ili pak ako i sami živimo na selu.

Onda smatram da bi trebali uložiti u npr. iskop bunara i izradu spremnika za kišnicu tj. za vlastiti izvor pitke vode, zatim solarne ploče su također vrlo dobra investicija za grijanje vode pa čak i samostalnu proizvodnju energije, pa termoizolacija itd.

Trend povratka na selo će u budućnosti itekako zaživjeti, vidim da se to već događa u Grčkoj gdje mlade obrazovane obitelji napuštaju gradove i vraćaju se na selo.

Također, što se tiče ovog survivalisma, to smatram itekako korisnim, svatko bi trebao što više vremena provoditi u prirodi, naučiti osnovne tehnike preživljavanja, prve pomoći, orijentiranja, samoobrane, rukovanja određenim oruđem i oružjem, zatim raznih kućanskih popravaka itd.

Svjedoci smo da se ljudi danas pretvaraju u potpuno nesposobne i izgubljene pojedinke koji ne mogu funkcionirati bez tableta, i-phonea i igrica.

Sve to koristi općem psihofizočkom stanju pojedinca, a dobro dođe ako ne daj Bože i dogodi se neki katastrofični scenarij.

Dakle, koje je vaše mišljenje o svemu ovome gore ????

Postavio sam ovu temu na "Alternativu" jer se o preppersima najviše govori u kontekstu raznih teorija zavjera te razno-raznih kataklizmičkih događaja o kojima se ovdje najčešće raspravlja.
JohnnyWalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 03:26   #2
Osobno...ovo nema veze sa alternativom

Prije bi išlo u pdf "Svijet oko nas" jer daje konkretne savjete sa konkretne situacije
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 11:06   #3
Pa, autor teme može slobodno otvoriti još jednu na drugom pdf-u ali i ovdje bi moglo biti zanimljivo.

Osobno, sasvim lijepo se snalazim u prirodi a ni permakultura mi nije strana, ali ne vidim kako kopanje bunara pomaže u slučaju nuklearnog rata.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 11:30   #4
Gledao sam seriju na Geographicu. Malo bezveze po meni jer sam očekivao konkretne savjete, ali većina ljudi prikazanih niti zna što radi niti se iskreno priprema za nekakvu apokalipsu. Neki su vjerojatno i psihički bolesni.

Jedan dobar savjet koji sam odlučio slijediti je kupovanje hrane u konzervama u velikim količinama. Ako se ima puno prostora onda ste na konju. Već nakon godinu dana se uštedi 10% novca samo na kupnju hrane, a većina toga može bez otvaranja preživjeti nekoliko godina.

Interesantna mi je i proizvodnja plina od otpada. Ali nemam niti vremena niti prostora trenutno za tako nečim.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 11:36   #5
Bespotrebno se brinu unaprid i troše dragocjene resurse i novac za gomilanje hrane i pića umjesto da su pare spiskali na motorčinu ili ozbiljni hi-fi sustav ili putovanja. 90% njih šta su bili na NG ne zna sastavit dvi riči.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 13:07   #6
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Osobno...ovo nema veze sa alternativom

Prije bi išlo u pdf "Svijet oko nas" jer daje konkretne savjete sa konkretne situacije
To sam se dvoumio, ali sam se ipak odlučio za alternativu jer se ovdje raspravlja o većini potencijalnih katstrofičnih scenarija.

Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Osobno, sasvim lijepo se snalazim u prirodi a ni permakultura mi nije strana, ali ne vidim kako kopanje bunara pomaže u slučaju nuklearnog rata.
Pa sad, za slučaj nuklearnog udara ne znam, ali može sasvim lijepo poslužiti u slučaju nekog kaosa kad vodovod prestane s radom ili nešto slično, a u svakom slučaju poslužit će za smanjenje računa za vodu, za navodnjavanje vrta itd., itd. A pogotovo dobiva na važnosti sad kad voda postaje sve važnije dobro pa se javljaju inicijative i da se voda proglasi da nije javno dobro.

U svakom slučaju treba biti što neovisniji, ako imamo tu mogućnost, zašto si onda ne stvoriti paralelan vlastiti izvor pitke vode. Današnji sustav tjera ljude da budu apsolutno ovisni o njemu, i zato su energetski i prehrambeno neovisna kućanstva i zajednice najveći neprijatelji svakog totalitarizma.

Upravo su neovisni seljaci koji su sami proizvodili svoju hranu, odjeću itd. bili najveći neprijatelji totalitarnog komunizma.

Idealni preppersi i survivalisti su zapravo naše bake i djedovi koji su tamo 20.-ih, 30.-ih, 40.-ih odrastali u nekom zagorskom, ličkom, dalmatinskom, hercegovačkom, bosanskom selu.
JohnnyWalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 13:19   #7
Quote:
JohnnyWalker kaže: Pogledaj post
To sam se dvoumio, ali sam se ipak odlučio za alternativu jer se ovdje raspravlja o većini potencijalnih katstrofičnih scenarija.



Pa sad, za slučaj nuklearnog udara ne znam, ali može sasvim lijepo poslužiti u slučaju nekog kaosa kad vodovod prestane s radom ili nešto slično, a u svakom slučaju poslužit će za smanjenje računa za vodu, za navodnjavanje vrta itd., itd. A pogotovo dobiva na važnosti sad kad voda postaje sve važnije dobro pa se javljaju inicijative i da se voda proglasi da nije javno dobro.

U svakom slučaju treba biti što neovisniji, ako imamo tu mogućnost, zašto si onda ne stvoriti paralelan vlastiti izvor pitke vode. Današnji sustav tjera ljude da budu apsolutno ovisni o njemu, i zato su energetski i prehrambeno neovisna kućanstva i zajednice najveći neprijatelji svakog totalitarizma.

Upravo su neovisni seljaci koji su sami proizvodili svoju hranu, odjeću itd. bili najveći neprijatelji totalitarnog komunizma.

Idealni preppersi i survivalisti su zapravo naše bake i djedovi koji su tamo 20.-ih, 30.-ih, 40.-ih odrastali u nekom zagorskom, ličkom, dalmatinskom, hercegovačkom, bosanskom selu.

To sve djeluje dok djeluje, a s obzirom da je već započela privatizacija voda i da taj nonsens nema granica, možeš jedino trenirati preživljavanje "zečića u šumi".
nan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 19:35   #8
samo još jedan odraz tačerističkog konzumerističkog društva kojeg je ona dobro definirala rečenicom da ne postoji društvo - postoje samo pojedinci. Ta se filozofija, mada je kroz povijest rodila i neke dobre stvari - koncept slobode i prava pojedinca nasuprot državi, vladavinu prava itd., u kasnijoj fazi izrodila i ideje poput prezira prema socijalnoj državi i izdvajanjima za slabije i gubitnike (zašto bi ja dao bilo kom, ako sam sve "sam" zaradio), ili one da je naša sudbina uvijek u našim rukama, a što je u newageu dovedeno i do mističkog apsurda, tj. vjerovanja da sve u biti ovisi samo od nas, samo to trebamo htjeti, ili trebamo biti pozitivni i sl.

kolko je sva ta koncepcija kriva, dovoljno je samo primjeniti je na primjeru Auswitza -tu je sve kristalno jasno - da li su svi ljudi koji su tamo završili stvarno sami krivi ?, ako kažete da, u biti podupirete nacizam. Prije će biti da je skup povijesnih okolnosti na koje oni ugl. nisu mogli utjecati doveo do tog.
Isto kao i ideja da ste krivi za svoje bolesti, pa ima li u biti išta okrutnije i bezobraznije reći čovjeku da je sam kriv za svoju bolest i to u doba kad vas svaki dan šopaju svim mogućim kemijskim otrovima, konzervansima i radioaktivnim smećem sve vrste koje se masovno baca u oceane a onda dolazi na stolove preko plodova mora itd..
I šire gledano svi smo mi produkt povijesne situacije u kojoj smo se našli i ne padamo jako daleko od stabla. Misliti da smo svemogući je čista glupost.
I neke moderne znanst.. teorije pokušale su integrirati i te koncepcije ali se nisu proslavile (evolucionizam, marksizam itd) , kršćanstvo, newage i drugi koncepti koji pojednostavljuju i izvitoperuju stvarnost su puno prihvatljiviji masama.

Dakle stvarnost je takva da sve te pripreme ništa ili gotovo ništa neće značiti, jer nitko nemože predvidjeti što će se dešavati kad govno udari na ventilator, a to će se desit prije il kasnije. Najviše što možemo očekivati je da sve preppers mjere mogu kupiti par dana prednosti dakle u biti apsolutno ništa.

Primjer - ako svi znaju da ste prepper, zar nije logično da će u sl. smaka svijeta svi doć upravo kod vas, tj. od vas pokušat otet sve to, dakle u biti ste si smanjili a ne povećali šanse . Ali da bi to shvatili morate biti psiholog, i morate moći razmišljati u koži drugih ljudi, a većina prepera ugl. je samo zaokupljena sobom i nije za to kadra..
Stvari su manje više prekomplicirane da bi se bilo što moglo predvidjeti, zato čak i danas u ekonomiji, politici i drugim društvenim aktivnostima s velikim brojem promjenjljivih i međ.zavisnih varijabli postoje hrpe potpuno suprotnih teorija, i samo se u praksi nakon dugo vremena može dijagnosticirati koja drži vodu.

Dakle priprema za kolaps civilizacije je manje više čisti idiotizam, simptom predoziranja konzumerizmom i samim sobom, a ideja da ćete gomilati stvari i da ćete ih moći koristiti u novoj situaciji je nadasve tupava (osim za manje katastrofe, za koje je dobro imati osnovne rezerve) .. Kad govno udari na ventilator jedine dvije stvari koje će biti bitne bit će VODA i VATRA. ništa drugo, nikakve jebene konzervei motori i sl. konzumeristička govna.

Evenualna psiho-fizička priprema ili skupljanje znanja na tom polju je puno bolji pristup, posebno jer može dobro doći u sl. puno vjerojatnijih manjih stvari potresa , poplave, požara, prom.nesreće i sl. (tečajevi o preživljavanju u dilvjini, o prvoj pomoći, paljenju vatre, i sl. ) .

No gomilanje robe ili oružja - što je najčešće posebno na NG, čistoj korporativnoj prorežimskoj tv , jer se time potiče i konzumerizam masa, to je čisti moronizam , dakle 99% uz pokoji izuzetak tamo su čisti moroni., jedino mi je žao žena od tih morona (ugl. su u pitanju muškarci, vj. je dodatno riječ i o nekom muškom instinktu)...
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 29.12.2013. at 20:16.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 00:45   #9
Ja gomilam novce u banci.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 12:25   #10
napokon jedna dobra tema i na alternativi a ne samo one trla baba lan gatare astrologije i smakovi svijeta, belzebubi i ine pi..rije.

sama ideja pripreme za katastrofu globalnih razmjera je dobra, nikad nije dosta opreza, ali problem je u kontroli tj keeping it real, tj što većina tih preppersa ode u ekstreme i cijeli im se život svede na prepping, nemaju više vremena ni stati i pomirišati ruže. ono, u glavi su totalno oduzeti od realnog svijeta i samo su u tom prepping modu, nešto tipa drogeraša, razmišljaju samo o jednoj stvari 24-7.

međutim, ono što bi nam svima valjalo napraviti, iz puno više razloga od samog preppanja za katastrofu, je povratak selu ili tradicionalnijem životu, tj bolje rečeno, kombiniranje gradskog i seoskog života.

ono, svatko tko živi u gradu si može priuštit neki sitni grunt u pripizdini, ne mora to biti ništa veliko, neka šikarica usred ničega i neka mu to bude vikend projekt, zabava s djecom koju će kroz par godina transformirati u pravi mali raj na zemlji, a svrha je probuditi stara znanja, jer kad se baviš tako nečime onda o tome i pričaš s drugima i automatski oni i tebi pričaju što znaju i prikupljaš nove informacije a da toga nisi i svjestan i ako imaš i djecu i na njih prenosiš nove tj stare vrijednosti, a to im uvijek može dobro doći.

znači prepping bi bio u znanju kako preživjeti van civilizacije tj kako se prehraniti od zemlje, kako se snaći bez struje i vode i goriva itd...istovremeno, imati svoju mini zalihu hrane za slučaj nužde, van grada, negdje na sigurnom gdje je nitko neće naći osim tebe, ono šupa ili rupa....

ima jako puno dobrih savjeta u tim prepping emisijama, ako ste ustrajni i profiltrirate sva njihova sranja i gluposti, jer postoji puno 'hipijevskih' preppera koji baš to rade, žive od zemlje i proizvode svoju energiju i hranu ili primitivnim hidroponskim sustavima, ili stvaraju raznorazna druga čudesa koja im omogućuju proizvodnju struje za jeftine pare, ali nije toliko ni bitno što imaju te doma skrpane strojčeke nego što su stekli znanje i onda kad im zatreba, mogu ponovo i ponovo stvarati nove takve sustave i poučiti svoje da to isto rade, dakle znanje je bitno.

zaključak je da je kao i sve u životu, prepping dobra stvar ako ne izmakne kontroli tj ako ostanete realni i ne postanete ekstremni prepperi, dobro je otići van grada i testirati sebe i svoje mogućnosti preživljavanja tj uzgoja vlastite hrane i energije, dobro je poučiti svoju djecu kako da čine isto i zašto da čine isto.
keep it real.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 13:50   #11
Meni je zabavno ponekad pogledati koju epizodu na NG, ali oni likovi su uglavnom, kako je već gore rečeno, frikovi opsjednuti time, poput ovisnika o kompjuterskim igricama ili ovisnika o kladionicama, naravno, ukoliko to nije sve dodatno uveličano kako bi dokumentarac dobio dodatnu dozu zanimljivosti.

Mislim da u slučaju neke katastrofe nagomilane zalihe hrane i drugih potrepština ne bi donijele ikakvu prednost, jer bi te to automatski prikovalo za lokaciju i stavilo u stanje čekanja... nečega.

U svakom slučaju, danas kada smo previše ovisni o potrošačkom društvu i survivalism mi se čini kao bolja opcija, da se recimo, vratimo u doba naših roditelja i djedova i baka kada su, uglavnom, sve sami radili, od kobasice do kuće
Ta doza samostalnosti i znanja naših starih koja su se izgubila u današnje moderno vrijeme u kojem je najlakše skoknuti do prvog dućana i kupiti ono što nam je potrebno bi pojedincu, ili skupini dala veće šanse za preživljavanje u slučaju nužde.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 15:09   #12
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
napokon jedna dobra tema i na alternativi a ne samo one trla baba lan gatare astrologije i smakovi svijeta, belzebubi i ine pi..rije.

sama ideja pripreme za katastrofu globalnih razmjera je dobra, nikad nije dosta opreza, ali problem je u kontroli tj keeping it real, tj što većina tih preppersa ode u ekstreme i cijeli im se život svede na prepping, nemaju više vremena ni stati i pomirišati ruže. ono, u glavi su totalno oduzeti od realnog svijeta i samo su u tom prepping modu, nešto tipa drogeraša, razmišljaju samo o jednoj stvari 24-7.

međutim, ono što bi nam svima valjalo napraviti, iz puno više razloga od samog preppanja za katastrofu, je povratak selu ili tradicionalnijem životu, tj bolje rečeno, kombiniranje gradskog i seoskog života.

ono, svatko tko živi u gradu si može priuštit neki sitni grunt u pripizdini, ne mora to biti ništa veliko, neka šikarica usred ničega i neka mu to bude vikend projekt, zabava s djecom koju će kroz par godina transformirati u pravi mali raj na zemlji, a svrha je probuditi stara znanja, jer kad se baviš tako nečime onda o tome i pričaš s drugima i automatski oni i tebi pričaju što znaju i prikupljaš nove informacije a da toga nisi i svjestan i ako imaš i djecu i na njih prenosiš nove tj stare vrijednosti, a to im uvijek može dobro doći.

znači prepping bi bio u znanju kako preživjeti van civilizacije tj kako se prehraniti od zemlje, kako se snaći bez struje i vode i goriva itd...istovremeno, imati svoju mini zalihu hrane za slučaj nužde, van grada, negdje na sigurnom gdje je nitko neće naći osim tebe, ono šupa ili rupa....

ima jako puno dobrih savjeta u tim prepping emisijama, ako ste ustrajni i profiltrirate sva njihova sranja i gluposti, jer postoji puno 'hipijevskih' preppera koji baš to rade, žive od zemlje i proizvode svoju energiju i hranu ili primitivnim hidroponskim sustavima, ili stvaraju raznorazna druga čudesa koja im omogućuju proizvodnju struje za jeftine pare, ali nije toliko ni bitno što imaju te doma skrpane strojčeke nego što su stekli znanje i onda kad im zatreba, mogu ponovo i ponovo stvarati nove takve sustave i poučiti svoje da to isto rade, dakle znanje je bitno.

zaključak je da je kao i sve u životu, prepping dobra stvar ako ne izmakne kontroli tj ako ostanete realni i ne postanete ekstremni prepperi, dobro je otići van grada i testirati sebe i svoje mogućnosti preživljavanja tj uzgoja vlastite hrane i energije, dobro je poučiti svoju djecu kako da čine isto i zašto da čine isto.
keep it real.
Upravo tako, 99 posto Hrvata ima neke veze sa selom, preko bake, djeda, prabake, strica, ujaka, ovih, onih, kad pogledamo par generacija unatrag, svi smo mi podrijetlom sa sela, a selo je najbolji primjer kako naučiti brinuti se sam za sebe i preživljavati i stvarati u najprimitivnijim okolnostima bez neke velike infrastrukture.

Tako da upravo o tome govorim, svaka biljčica posađena na nekom gruntu nas spašava od GMO-a, a i bome čuva naš novčanik, zar nije bolje djecu za vikend odvesti na neki grunt u Zagorje ili Liku da se igraju na zemlji, nauče nešto pametno, nadišu svježeg zraka, nego u šoping centre.

Selo ruuulllzzzz ...
JohnnyWalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 18:04   #13
Pravo pitanje je želimo li preživjeti kataklizmu, živjeti ko Pale sam na svijetu.... Biti sam samcat npr. i razmišljati kako se kraj ubrzo nazire jer je konzervi sve manje.... Ili biti meta potencijalnih pljačkaša resursa.
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 22:54   #14
želimo.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 23:46   #15
Quote:
winnerica kaže: Pogledaj post
Pravo pitanje je želimo li preživjeti kataklizmu, živjeti ko Pale sam na svijetu.... Biti sam samcat npr. i razmišljati kako se kraj ubrzo nazire jer je konzervi sve manje.... Ili biti meta potencijalnih pljačkaša resursa.
Ako nakon kataklizme možeš izabirati, ne želiš, u suprotnom - želiš
nan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 00:14   #16
Gledao sam doticnu seriju, citav prvi serijal, izgubio interesovanje za dalje. Vecina ljudi se ne boji vanzemaljaca, supernove i neznam ti cega, vec ekonomskog kolapsa amerike kao sasvim realne pretnje. Ono sto je vrlo interesantno je to da su ti mahom situirani i vecinu svojih resursa usmeravaju ka gomilanju, hrane, oruzja, opremanju..

Najsmesnija mi je ekipa koja skladisti gomilu hrane i u slucaju kataklizme planiraju nekoliko meseci da se gurmanski hrane! (zena je kuvarica od 200kg a muz ce sve uciniti da zastiti njihovu gastronomsku tvdjavu!), takodjer je bila jeda ekipa koja ima nekih 140pc vatrenog oruzja.. Sta reci!
halcyon82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 16:14   #17
Quote:
halcyon82 kaže: Pogledaj post
Gledao sam doticnu seriju, citav prvi serijal, izgubio interesovanje za dalje. Vecina ljudi se ne boji vanzemaljaca, supernove i neznam ti cega, vec ekonomskog kolapsa amerike kao sasvim realne pretnje. Ono sto je vrlo interesantno je to da su ti mahom situirani i vecinu svojih resursa usmeravaju ka gomilanju, hrane, oruzja, opremanju..

Najsmesnija mi je ekipa koja skladisti gomilu hrane i u slucaju kataklizme planiraju nekoliko meseci da se gurmanski hrane! (zena je kuvarica od 200kg a muz ce sve uciniti da zastiti njihovu gastronomsku tvdjavu!), takodjer je bila jeda ekipa koja ima nekih 140pc vatrenog oruzja.. Sta reci!
Istina! Uz to meni nije jasno kako oni ne razmišljaju o ideji da će jednostavno npr. morati možda napustiti kuću, a time i sva skloništa i zaliha vode, akumulatore, ljekove, hrane... Možda baš oni budu epicentar kataklizme
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 16:36   #18
niste vi ništa vidjeli.

ima ekipe koja ima cijelu paravojsku tj miliciju, spremnu za slučaj potrebe, imaju nekakve pojačane autobuse, mašineriju, bagere, maltene i tenkove i spremne taktike kako se zagradit i osigurat, imaju "stasheve" tj skrivene bačve s hranom, gorivom i oružjem uz put kojim planiraju prolaziti, imaju spremne eksplozive i zamke i čeke i užad kojima mogu kliziti sa zgrade na zgradu, imaju tešku artiljeriju od pušaka, kalibar .50, snajper, sačmarice, automate, mašinke....imaju zalihe hrane, podzemne bunkere, nadzemni videnadzor i alarm, primtiivni i sofisticirani, imaju cijele dvorce na osami....ma nevjerojatno što sve nemaju.

sve to što vi pričate, oni su uzeli u obzir i za to se sprema "bugging out" lokacija, što znači da kad govno udari ventilator, imaju spremnu rutu kojom će putovati, uz nju su pohranjeni ti stashevi, vozila i plovila su spremna također, a naoružanje da ne pričam, isto tako imaju i spremne kovčege i ruksake koje samo potrpaju u pola sata u auto i vozi.


ima i neki lik što je napravio ploveću tvrđavu od nekog broda ogromnog, skroz opremljenu za lagodan život na moru i praktički neosvojiv za bilo kojeg običnog smrtnika, jedino bi ga vojska mogla zaustavit, ali kad govno udari ventilator, nje neće ni bit a ako i bude on će biti već daleko daleko jer je isto isplanirao rutu za brz bijeg u međunarodne vode...


itd itd, ali velim, najjači i najbolji su mi likovi što su jednostavno preselili iz SAD-a u Ekvador ili tako nekud u J. Ameriku i jednostavno prestali živjeti ovisno o sustavu i konzumerizmu, pa su kupili zemlju i imanje i sami uzgajaju sve, na udaljenom su mjestu od civilizacije a opet relativno blizu i imaju svoju energiju i hranu i vodu...najpametnije od svih, bez rata i taktike.


uglavnom, sva ta ekipa ima jako dobre ideje u nekim stvarima i zato volim pogledat te emisije, ne mislim se ja zabarikadirat nego iskoristit njihove ideje za 'mirnodopski' način života jer su itekako iskoristive i povoljne (cjenovno).
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2014., 05:33   #19
To su jeftini trikovi matrixa u cilju da vas lakše pohvataju i prožderu kad nastupi kaos!
Kakvi preperi, ćulci, mulci... kakvo crno i bijelo preživljavanje koje oni nude?!
Bog će vam sve reći kad dođe vrijeme..
__________________
Sile tame! Stojim vam za vratom..
BudSpencerski is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2014., 19:10   #20
propalo nam 5d premještanje,ono kolektivno, a većini i osobno jer je skinuta zaštita svijetla.Crno bijelo preživljavanje ne postoji, slažem se, makar zalihe flaširane vode nisu naodmet.

Kad krene, neće stati, pritisci na fizičko ego preživljavanje su ono što miče fokus.
relativ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:15.