Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2016., 20:41   #641
Quote:
čokolino kaže: Pogledaj post
evo to je pisalo na x-ici com.


Sveučilište u Splitu traži novu rundu erasmusovaca, a natječaj za studentsku mobilnost otvoren je do kraja mjeseca. Na razmjenu možete otići u razdoblju od 15. studenoga 2016. do 31. srpnja sljedeće godine.

Na natječaj se mogu prijaviti svi studenti Sveučilišta u Splitu kojima je prosjek ocjena u prethodnoj akademskoj godini iznad 3,00. Doduše, u slučaju nižeg prosjeka, situaciju mogu spasiti dvije preporuke profesora. Erasmus+ stipendija za životne troškove iznosi 650 eura mjesečno, a za putne troškove stipendisti dobiju 180 eura. Osim za studente, raspisan je natječaj i za mobilnost osoblja.
pa odlična vam je ponuda, takva bi i u Zg-u trebala biti, sramotno je da za neke države dobiješ samo da si pokriješ smještaj, a možda ne i to potpuno

dobila sam stipendiju i dok ne vidim sve troškove u grubo nisam sigurna hoću li otići, ne želim tamo preživljavati radije bih čak pare spiskala na Travel&Work jer je to isplatljivije nego Erasmus
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 16:45   #642
Sad mi se još više povraća od Ureda za međunarodnu suradnju u Zagrebu. Vjerojatno u Splitu sudenti dobiju toliko novaca jer nema za financirati toliko uhljeba i neradnika.

U Zagrebu svatko tko dobije tu stipendiju nek se spremi da će ići okolo Zagreba najmanje 3 puta samo po potvrde, i to redom:

1) Ovjerena potvrda da ste upisani u akademsku godinu 15/16
2) Ovjerena potvrda da imate sve uvjete za ljetni semestar 15/16
3) Ovjerena potvrda da ste upisani u ljetni semestar 15/16

Da, ovo troje ste dobro pročitali. Ovo apsolutno svatko mora napraviti, a to vam je najlakši dio cjelokupne birokracije. Da me ne bi krivo shvatili, te 3 potvrde šaljete u 3 različita vremenska razdoblja, ne odjednom.

Realno je da ćete fulati najmanje jednu od ovih potvrda jer te potvrde moraju biti matematički precizne. Ako promašite jedno slovo (a nitko vam neće dati točnu uputu što točno treba stajati dok ne promašite pa vas natrag pošalju, jer je lakše trošiti vrijeme i papir nego dati točnu uputu) , ide se ispočetka.

Kao što rekoh, te potvrde su najmanji problem, tj. nisu uopće ni problem kao kad vam strano sveučilište naknadno stavi kolegij koji vam nije u Learning agreementu during mobility, a koji vam inače apsolutno ništa u životu ne znači, niti vam ga fakultet priznaje, niti je dao ocjenu, ali eto, zato jer je tamo slijedi vam slanje pošta i mailova u sljedećih mjesec dana da biste ispravili tu "katastrofalnu" pogrešku.

Uglavnom svi koji ili idete van ili ste već vani, jako pazite što radite. Rokovi vam nisu na svu sreću toliko bitni (da jesu ne bi ured u Zagrebu imao kolektivni godišnji u cijelom 7. i 8. mjesecu kad je najveća navala pitanja u vezi jesenskog Erasmusa), ali pazite kako sve napravite. Ako vam Learning agreement nije u skladu s transcriptom( sa svim ocjenama), molite da vam izbrišu nešto sa transcripta kako god znate, jer ak to ne naprave slijedi prvorazredan cirkus.

Nakon svega ja recimo mogu samo reći da smo strahovito zaostala zemlja. Sve što oni tražu bi se moglo obaviti za 10 sekundi internetom, ali zašto ne izmislit nove nepotrebne poslove ?
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 15:06   #643
u slučaju da ne uspijemo dobiti nikako smještaj studentski, a da nam regularni nikako ne paše ( čitaj preskup i predaleko, uopće ni nije u gradu studija ) kakva je procedura za to?
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 19:26   #644
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
u slučaju da ne uspijemo dobiti nikako smještaj studentski, a da nam regularni nikako ne paše ( čitaj preskup i predaleko, uopće ni nije u gradu studija ) kakva je procedura za to?
O kojoj se točno zemlji radi ? Kako nema smještaja u samome gradu ?

Nema neke procedure, onda očito moraš naknadno odustati što znači da gubiš pravo na Erasmus mobilnost na 2 godine.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 17:09   #645
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
O kojoj se točno zemlji radi ? Kako nema smještaja u samome gradu ?

Nema neke procedure, onda očito moraš naknadno odustati što znači da gubiš pravo na Erasmus mobilnost na 2 godine.
radi se o Švedskoj gdje je samo dobivanje smještaja jako komplicirano i jako se teško dobiva, skupljaju se neki bodovi i uvijek dođe do toga da netko tko već ima smještaj, a želi se preseliti iz nekog razloga ima prednost nad onim koji isti uopće nema jer je dulje u sustavu
gradski smještaj drži uvijek jedna agencija koja ima te rigorozne kriterije

to mi prilikom odabira destinacije nigdje nisu napomenuli i još k tome sa prilično kasnim nominacijama su me samo u probleme bacili jer da su me nominirali odmah prilikom dobivanja stipendije, tj. bar nakon drugog kruga u 6. mjesecu tih problema vjerojatno ne bi bilo

ovako sam praktički 2 mjeseca prije odlaska bez smještaja i ne mogu si niti put sukladno tome planirati

ovo sa dvije godine kod mene ne igra ulogu jer sam na zadnjoj godini diplomskog i ovo mi je zadnja šansa i red je da sveučilište nešto napraviti po tom pitanju ako dođe do takvog scenarija

švedsko sveučilište to nije uopće briga, tretira nas identično njihovim studentima i nude nam preskupe hostele i okolne smještaje
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 19:59   #646
Očekuješ da ti naše sveučilište pomogne ? Sretno s tim. Posebno ako si u Zagrebu. Ako ti to prođe slobodno ih pitaš i za milijun kuna jer su ti šanse da ti oni pomognu identične tomu. Ovi u Zagrebu su uhljebi prve klase. Ja ti iskreno želim sreću ali kažem, neće ti oni pomoć. Oni su tu samo da odmognu. Očekuj odgovor u stilu o tom si trebao prije razmišljat, a iskreno, tak nešto i spomenu u uputama.
Zajebo si se, nažalost to ti je tak. Da znam za Švedsku da je naći smještaj stvarno avantura, ali preostaju ti jedino ti hosteli. Jesi inače siguran da su to baš klasični hosteli, jer kod mene u Estoniji je službeno moj studentski dom bio hostel, a nema veze s time pa da nema neke zabune.
Možeš jedino odustati ili pokušati i dalje tražiti smještaj. Guglaj malo za taj faks, sigurno nisi jedini u takvoj situaciji. Ali ono što ti garantirano znam da smještaj ćeš nać najjeftiniji mogući u razini stipendije koje si dobio. I to neku rupu za takve novce.

Usput rečeno to nek bude moja osobna preporuka za Erasmusovce diljem Lijepe Naše. Skandinavija se ne isplati. Frend mi je bio u Finskoj u stanu od 10 kvadrata(frižider, krevet, nahtkasl i prozor, s tim da se otvaranje prozora naplaćuje kroz kupnju otvarača prozora ) u sklopu nekog kvazi studentskog doma, makar ni izblizu nije pravi. Cijena prava sitnica, 500 eura mjesečno ( a stipendija 460 mjesečno, s tim da se 5. i eventualni 6. mjesec naplaćuje tek sad u 11. mjesecu poslije Erasmusa). I fakat, za Helsinki takav stan je bagatela.
Švedska godinama ima ekstremne probleme sa smještajem, to je općepoznato. Uz to cijene paprene do bola.

Ak želište doživjeti skandinavsku hladnoću, Estonija je savršena. Ali na temelju tuđih iskustava duboko preporučujem i Poljsku, Češku od jeftinijih zemalja. Španjolsku i Portugal isto odličan izbor za ljetni semestar.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 10:47   #647
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Očekuješ da ti naše sveučilište pomogne ? Sretno s tim. Posebno ako si u Zagrebu. Ako ti to prođe slobodno ih pitaš i za milijun kuna jer su ti šanse da ti oni pomognu identične tomu. Ovi u Zagrebu su uhljebi prve klase. Ja ti iskreno želim sreću ali kažem, neće ti oni pomoć. Oni su tu samo da odmognu. Očekuj odgovor u stilu o tom si trebao prije razmišljat, a iskreno, tak nešto i spomenu u uputama.
Zajebo si se, nažalost to ti je tak. Da znam za Švedsku da je naći smještaj stvarno avantura, ali preostaju ti jedino ti hosteli. Jesi inače siguran da su to baš klasični hosteli, jer kod mene u Estoniji je službeno moj studentski dom bio hostel, a nema veze s time pa da nema neke zabune.
Možeš jedino odustati ili pokušati i dalje tražiti smještaj. Guglaj malo za taj faks, sigurno nisi jedini u takvoj situaciji. Ali ono što ti garantirano znam da smještaj ćeš nać najjeftiniji mogući u razini stipendije koje si dobio. I to neku rupu za takve novce.

Usput rečeno to nek bude moja osobna preporuka za Erasmusovce diljem Lijepe Naše. Skandinavija se ne isplati. Frend mi je bio u Finskoj u stanu od 10 kvadrata(frižider, krevet, nahtkasl i prozor, s tim da se otvaranje prozora naplaćuje kroz kupnju otvarača prozora ) u sklopu nekog kvazi studentskog doma, makar ni izblizu nije pravi. Cijena prava sitnica, 500 eura mjesečno ( a stipendija 460 mjesečno, s tim da se 5. i eventualni 6. mjesec naplaćuje tek sad u 11. mjesecu poslije Erasmusa). I fakat, za Helsinki takav stan je bagatela.
Švedska godinama ima ekstremne probleme sa smještajem, to je općepoznato. Uz to cijene paprene do bola.

Ak želište doživjeti skandinavsku hladnoću, Estonija je savršena. Ali na temelju tuđih iskustava duboko preporučujem i Poljsku, Češku od jeftinijih zemalja. Španjolsku i Portugal isto odličan izbor za ljetni semestar.
za početak žensko sam

uglavnom imala sam već probleme s njima u fazi ranih prijava i to je dodatno odužilo mogućnost za traženje smještaja, mislim na sveučilište zagrebačko
hosteli ne idu ispod 250- 300 kruna po noćenju, to je ono što oni nude po tzv. ''studentskim'', to je cca 7 500- 9 000 kruna mjesečno, a najskuplji studentski stan ne prelazi 4 000 kruna, cijena hostela je jednaka cijeni stana od cca 100 kvadrata i prelazi granice mjesečnih troškova u globalu, tako da ta opcija uopće nije isplativa i sramotno je što nam ju opće nude, ako je to preskupo studentima iz velikih europskih država, kako neće meni iz jedne Hrvatske
znam da je teško nać stan, ali ja sam u malenom gradiću i nije isto dobiti tamo stan i u Stockholmu ili Göteborgu
tamo ni nema rupa, u tom i jest problem, svi su stanovi u odličnom stanju i jako solidan imaš za ispod 3000 kruna koji još dijeliš sa dva studenta

stvar je u tome što ti ne možeš znati kakvo je stanje dok ne uđeš u sustav, a u sustav možeš ući od trenutka kada primiš letter of acceptance, znači prilično kasno, da sam znala ranije sigurno ne bih tamo prijavila Erasmus

ali u Estoniji ili Poljskoj ne mogu usavršiti švedski, tako da te opcije kod mene u startu pale u vodu

još i troškove puta treba pokriti, a budući da idem u dio gdje su zime jako oštre charteri ne ulaze u obzir, čak su i ekonomske klase poprilično mizerne za takve slučaje
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 13:59   #648
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
za početak žensko sam

uglavnom imala sam već probleme s njima u fazi ranih prijava i to je dodatno odužilo mogućnost za traženje smještaja, mislim na sveučilište zagrebačko
hosteli ne idu ispod 250- 300 kruna po noćenju, to je ono što oni nude po tzv. ''studentskim'', to je cca 7 500- 9 000 kruna mjesečno, a najskuplji studentski stan ne prelazi 4 000 kruna, cijena hostela je jednaka cijeni stana od cca 100 kvadrata i prelazi granice mjesečnih troškova u globalu, tako da ta opcija uopće nije isplativa i sramotno je što nam ju opće nude, ako je to preskupo studentima iz velikih europskih država, kako neće meni iz jedne Hrvatske
znam da je teško nać stan, ali ja sam u malenom gradiću i nije isto dobiti tamo stan i u Stockholmu ili Göteborgu
tamo ni nema rupa, u tom i jest problem, svi su stanovi u odličnom stanju i jako solidan imaš za ispod 3000 kruna koji još dijeliš sa dva studenta

stvar je u tome što ti ne možeš znati kakvo je stanje dok ne uđeš u sustav, a u sustav možeš ući od trenutka kada primiš letter of acceptance, znači prilično kasno, da sam znala ranije sigurno ne bih tamo prijavila Erasmus

ali u Estoniji ili Poljskoj ne mogu usavršiti švedski, tako da te opcije kod mene u startu pale u vodu

još i troškove puta treba pokriti, a budući da idem u dio gdje su zime jako oštre charteri ne ulaze u obzir, čak su i ekonomske klase poprilično mizerne za takve slučaje
Ne mogu ti staviti link trenutno, ali uguglaj 'accomodation for exchange students in sweden', ima puno stranica s prakticnim savjetima, mozda nadjes nesto. Takodjer, pronadji na fb grupu svog faksa, zatim grupu za international students na faksu i studentske asocijacije koje tamo postoje - slobodno tamo pitaj. Ja sam malo juznije, ali takodjer je problem smjestaj, i to je najcesci nacin kako se studenti snalaze ovdje. Nije lako, ali ne odustaj.
__________________
The dark side calls, I shan't resist...
Adyson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 12:46   #649
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Očekuješ da ti naše sveučilište pomogne ? Sretno s tim. Posebno ako si u Zagrebu. Ako ti to prođe slobodno ih pitaš i za milijun kuna jer su ti šanse da ti oni pomognu identične tomu. Ovi u Zagrebu su uhljebi prve klase. Ja ti iskreno želim sreću ali kažem, neće ti oni pomoć. Oni su tu samo da odmognu. Očekuj odgovor u stilu o tom si trebao prije razmišljat, a iskreno, tak nešto i spomenu u uputama.
Zajebo si se, nažalost to ti je tak. Da znam za Švedsku da je naći smještaj stvarno avantura, ali preostaju ti jedino ti hosteli. Jesi inače siguran da su to baš klasični hosteli, jer kod mene u Estoniji je službeno moj studentski dom bio hostel, a nema veze s time pa da nema neke zabune.
Možeš jedino odustati ili pokušati i dalje tražiti smještaj. Guglaj malo za taj faks, sigurno nisi jedini u takvoj situaciji. Ali ono što ti garantirano znam da smještaj ćeš nać najjeftiniji mogući u razini stipendije koje si dobio. I to neku rupu za takve novce.

Usput rečeno to nek bude moja osobna preporuka za Erasmusovce diljem Lijepe Naše. Skandinavija se ne isplati. Frend mi je bio u Finskoj u stanu od 10 kvadrata(frižider, krevet, nahtkasl i prozor, s tim da se otvaranje prozora naplaćuje kroz kupnju otvarača prozora ) u sklopu nekog kvazi studentskog doma, makar ni izblizu nije pravi. Cijena prava sitnica, 500 eura mjesečno ( a stipendija 460 mjesečno, s tim da se 5. i eventualni 6. mjesec naplaćuje tek sad u 11. mjesecu poslije Erasmusa). I fakat, za Helsinki takav stan je bagatela.
Švedska godinama ima ekstremne probleme sa smještajem, to je općepoznato. Uz to cijene paprene do bola.

Ak želište doživjeti skandinavsku hladnoću, Estonija je savršena. Ali na temelju tuđih iskustava duboko preporučujem i Poljsku, Češku od jeftinijih zemalja. Španjolsku i Portugal isto odličan izbor za ljetni semestar.

Može li malo više o Estoniji? Ide mi bliska osoba u veljači na pet mjeseci (trenutno to ne čita) u Tallinn.
čokolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 16:21   #650
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
za početak žensko sam

uglavnom imala sam već probleme s njima u fazi ranih prijava i to je dodatno odužilo mogućnost za traženje smještaja, mislim na sveučilište zagrebačko
hosteli ne idu ispod 250- 300 kruna po noćenju, to je ono što oni nude po tzv. ''studentskim'', to je cca 7 500- 9 000 kruna mjesečno, a najskuplji studentski stan ne prelazi 4 000 kruna, cijena hostela je jednaka cijeni stana od cca 100 kvadrata i prelazi granice mjesečnih troškova u globalu, tako da ta opcija uopće nije isplativa i sramotno je što nam ju opće nude, ako je to preskupo studentima iz velikih europskih država, kako neće meni iz jedne Hrvatske
znam da je teško nać stan, ali ja sam u malenom gradiću i nije isto dobiti tamo stan i u Stockholmu ili Göteborgu
tamo ni nema rupa, u tom i jest problem, svi su stanovi u odličnom stanju i jako solidan imaš za ispod 3000 kruna koji još dijeliš sa dva studenta

stvar je u tome što ti ne možeš znati kakvo je stanje dok ne uđeš u sustav, a u sustav možeš ući od trenutka kada primiš letter of acceptance, znači prilično kasno, da sam znala ranije sigurno ne bih tamo prijavila Erasmus

ali u Estoniji ili Poljskoj ne mogu usavršiti švedski, tako da te opcije kod mene u startu pale u vodu

još i troškove puta treba pokriti, a budući da idem u dio gdje su zime jako oštre charteri ne ulaze u obzir, čak su i ekonomske klase poprilično mizerne za takve slučaje
Gdje ideš na Erasmus u Švedskoj, u koji grad?
Constantine. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 18:53   #651
Quote:
Adyson kaže: Pogledaj post
Ne mogu ti staviti link trenutno, ali uguglaj 'accomodation for exchange students in sweden', ima puno stranica s prakticnim savjetima, mozda nadjes nesto. Takodjer, pronadji na fb grupu svog faksa, zatim grupu za international students na faksu i studentske asocijacije koje tamo postoje - slobodno tamo pitaj. Ja sam malo juznije, ali takodjer je problem smjestaj, i to je najcesci nacin kako se studenti snalaze ovdje. Nije lako, ali ne odustaj.
ma ja sam u grupi od smještaja u tom gradu i tamošnji studenti traže smještaj i relativno bezuspješno, zapravo mislim da sam nanjušila čak neku kupoprodaju tog smještaja, iako mi je to malo suludo da ti taj sistem dozvoli držanje dva smještaja istovremeno, možda sam samo krivo pokopčala stvar

u svim živim grupama sam koje postoje i nitko mi nije značajnije pomogao, tako da mi preostaje nadati se da ću dobiti preko tog sistema i dić uzbunu mjesec dana prije odlaska ako isti ne nađem, objasnila sam detaljnije ranije kakve su mi sve ponude nudili

netko mi je dao savjet homeexchangea, no to stvarno kod mene ne dolazi u obzir jer ne živim sama
također niti sobe ne dolaze u obzir jer ne vjerujem baš ljudima u tolikoj mjeri, a i ne bih dopustila nekom strancu da boravi u mojoj sobi i da ju još devastira

tako da kod mene samo klasičan smještaj dolazi u obzir
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 14:15   #652
Quote:
čokolino kaže: Pogledaj post
Može li malo više o Estoniji? Ide mi bliska osoba u veljači na pet mjeseci (trenutno to ne čita) u Tallinn.

npr. kako je s bankama i bankomatima, koju odabrati da se ne plaća provizija pri podizanju gotovine...
čokolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 17:51   #653
Quote:
čokolino kaže: Pogledaj post
npr. kako je s bankama i bankomatima, koju odabrati da se ne plaća provizija pri podizanju gotovine...
Ja sam bio u Tartuu, ima neke razlike u odnosu na Tallinn, ali slobodno pitaj što te god zanima u vezi države.

Odgovor na tvoje pitanje je jednostavan. Stavi sve novce na devizni, kojeg otvaraš kod nas i sve plaćaj s time. Estonija nije Hrvatska i doslovno sve se u Estoniji svugdje i svagdje plaća karticama. Kod mene su bile 2 iznimke:

1) frizer
2) token za vešmašinu

Rent se plaća elektronski, svaki kafić karticama, o dućanima da ne pričam.
Provizija je 1 cent mi bila po transakciji, dakle mogu reći ništa.

Nisam išao u njihove banke, nisam otvarao kod njih račun i ne bi ti ni preporučio da to tamo i radiš, najjednostavnije je imati devizni i bok.
U novčaniku u pravilu nisam imao ni centa.

Na početku semestra će ti reći da se moraš prijaviti u population i migration officeu za koje naravno ne znam gdje su u Tallinnu. Obvezno se jest prijaviti u population officeu(besplatno), ali migration office (kod mene je to bila zapravo policija) i kupnja estonskog ID-a nije bila potrebna(dođe 35 eura, previše očito) i to duboko preporučujem da ne kupiš jer nema smisla. Ovo spominjem jer je meni dat ovaj savjet i spasilo mi je 250 kuna. Nije malo.

Tallinn je lijep grad, ne najlejpši Baltički, ali jest impresivan. Ne preporučujem kafiće i restorane u centru(Old Town) jer piva dođe 5-7 eura. Kod mene troduplo jeftinija, ali i takva je zapravo bila dosta skupa. Moram doduše reći da je kvalitetna. Estonija nema menze, nemoj ih ni tražiti.

Svi Estonci mlađi od 45 pričaju engleski i to uglavnom vrlo dobro. Iznad 45 godina engleski priča njih oko pola (što je u odnosu na Hrvate daleko više).

Problem s Tallinnom je da je grad okupiran ruskim. Hodaš po cestama i čudiš se kad čuješ uopće estonski. Službeno je 30% Rusa, neslužbeno i moj dojam-ne bi se čudio da je pola. Što je tu problem ? Postotak Rusa koji zna engleski iznad 45 godina je 0% (van Rusije i u Rusiji), a postotak Rusa mlađih od 45 godina koji znaju engleski je oko 5%.
Nije neki ekstreman problem, ali možeš dobiti dojam da u Estoniji slabo pričaju engleski što nije istina. U mom gradu gdje je Rusa možda 1000 bilo od 100 000 stanovnika, stvarno svi pričaju engleski. Dobro je za znati.

I jedna mana Tallinna je ta da su tramvajske linije daleko manje od zagrebačkih. Do Universitya, gdje su valjda svi fakulteti ujedno i smješteni (osim administracije), mora se ići busom, a neki moj dojam je da je dosta van centra grada. Recimo ko u Zagrebu negdje kod Dubeca, ali bez tramvajske linije.

Iduća mana je da je puno hladnije nego kod mene. Grad je na moru, temperatura se čini bar 5-10 stupnjeva manje nego u Tartuu samo radi toga. Na primjer, išao sam jednom rano ujutro u kratkoj majici u Tallinn, došao tamo i na svu sreću imao jaknu.

Opet o manama, ali nadam se da nemaš problema sa spavanjem ako nije potpuni mrak, jer u Estoniji potpuni mrak poslije 4. mjeseca ne postoji. u 5. mjesecu dan je negdje do 11 sati, a zora sviće u 3 ujutro. I ta 4 sata se zovu white nights jer uopće nije sasvim mračno.

Ovo sam samo mane nabrojio uz ovo kartično plaćanje koje je velika vrlina....ali vjeruj mi da ima jako puno dobrih stvari u Estoniji. Npr. naši studentski domovi su za njihove najveće rupe. Puno su pristojniji nego što se govori, dapače rekao bi da smo mi puno negostoljubiviji od njih. Nikad nisam imao dojam da su hladni kako se priča, eventualno par ljudi koje sam upoznao, ali nije da toga nema kod nas, dapače.

I još jedna odlična stvar, zapravo meni najbolja su putovanja. Posebno iz Tallinna. Do Rige možeš Superbusom(tako se zove kompanija) za 2 eura. Povratna karta . Taj Superbus je niskotarifna kompanija, a imaju bolje buseve od našeg najboljeg. Onda imaš luksuznije bus-kompanije kao Lux Express ili Ecolines koji, uz kupnju karte nekoliko tjedna ranije, nude ti prijevoz do Vilniusa (npr.) za 8-12 eura povratna karta. I u tim busevima imaš odlične tablete, besplatnu kavu(beskonačno), besplatno brdo filmova na tim tabletima, mjesta za noge dovoljno za ljude visoke 2 i pol metra.
Ako ti se ne sviđaju busevi, imaš od Tallinna do Helsinkija brodove, povratna 30 eura, ali do Stockholma povratna bude za neke dane svega 15 eura ako ideš s još troje ljudi u kabini....za Helsinki nema kabina, pa bez obzira na broj ljudi dođe između 30-45 eura.
Možeš skočiti i avionom do Norveške, to će te koštati 20 eura povratna karta.

Ako ćeš htijet na jednodnevan izlet u Tartu, drugi najveći estonski grad, za to ćeš morat platiti strašnih 2 eura(povratna karta( u Suberbusu ili 6 u luksuznijim bus linijama (sa kavom i tabletima). Do Tartua je 240 km, put traje 3 sata. Dakle putovanje Zagreb-Split u Estoniji košta otprilike šestina naše cijene. U neopisivo kvalitetnijem prijevozu.

Uglavnom Estonija je najbolja Erasmus destinacija za avanturiste. Bez ikakve konkurencije. Samo se nauči da sve bus karte, brodske karte i sve živo kupuješ preko interneta jer je uživo skuplje i to mnogo skuplje.
I Estonija nema baš wifi pokrivenost u svakom uglu svake rupe, ali ima izvrstan wifi, bolju infrastrukturu nego kod nas (posebno na fakultetima, a odlična je stvar da se samo jednom moraš prijaviti na wifi eduroama i više nikad nakon toga....i to ne samo da vrijedi za pojedine fakultete, nego u svim sveučilištima i sveučilišnim zgradama(uključujući domove) diljem CIJELE Estonije.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 10:53   #654
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ja sam bio u Tartuu, ima neke razlike u odnosu na Tallinn, ali slobodno pitaj što te god zanima u vezi države.

Odgovor na tvoje pitanje je jednostavan. Stavi sve novce na devizni, kojeg otvaraš kod nas i sve plaćaj s time. Estonija nije Hrvatska i doslovno sve se u Estoniji svugdje i svagdje plaća karticama. Kod mene su bile 2 iznimke:

1) frizer
2) token za vešmašinu

Rent se plaća elektronski, svaki kafić karticama, o dućanima da ne pričam.
Provizija je 1 cent mi bila po transakciji, dakle mogu reći ništa.

Nisam išao u njihove banke, nisam otvarao kod njih račun i ne bi ti ni preporučio da to tamo i radiš, najjednostavnije je imati devizni i bok.
U novčaniku u pravilu nisam imao ni centa.

Na početku semestra će ti reći da se moraš prijaviti u population i migration officeu za koje naravno ne znam gdje su u Tallinnu. Obvezno se jest prijaviti u population officeu(besplatno), ali migration office (kod mene je to bila zapravo policija) i kupnja estonskog ID-a nije bila potrebna(dođe 35 eura, previše očito) i to duboko preporučujem da ne kupiš jer nema smisla. Ovo spominjem jer je meni dat ovaj savjet i spasilo mi je 250 kuna. Nije malo.

Tallinn je lijep grad, ne najlejpši Baltički, ali jest impresivan. Ne preporučujem kafiće i restorane u centru(Old Town) jer piva dođe 5-7 eura. Kod mene troduplo jeftinija, ali i takva je zapravo bila dosta skupa. Moram doduše reći da je kvalitetna. Estonija nema menze, nemoj ih ni tražiti.

Svi Estonci mlađi od 45 pričaju engleski i to uglavnom vrlo dobro. Iznad 45 godina engleski priča njih oko pola (što je u odnosu na Hrvate daleko više).

Problem s Tallinnom je da je grad okupiran ruskim. Hodaš po cestama i čudiš se kad čuješ uopće estonski. Službeno je 30% Rusa, neslužbeno i moj dojam-ne bi se čudio da je pola. Što je tu problem ? Postotak Rusa koji zna engleski iznad 45 godina je 0% (van Rusije i u Rusiji), a postotak Rusa mlađih od 45 godina koji znaju engleski je oko 5%.
Nije neki ekstreman problem, ali možeš dobiti dojam da u Estoniji slabo pričaju engleski što nije istina. U mom gradu gdje je Rusa možda 1000 bilo od 100 000 stanovnika, stvarno svi pričaju engleski. Dobro je za znati.

I jedna mana Tallinna je ta da su tramvajske linije daleko manje od zagrebačkih. Do Universitya, gdje su valjda svi fakulteti ujedno i smješteni (osim administracije), mora se ići busom, a neki moj dojam je da je dosta van centra grada. Recimo ko u Zagrebu negdje kod Dubeca, ali bez tramvajske linije.

Iduća mana je da je puno hladnije nego kod mene. Grad je na moru, temperatura se čini bar 5-10 stupnjeva manje nego u Tartuu samo radi toga. Na primjer, išao sam jednom rano ujutro u kratkoj majici u Tallinn, došao tamo i na svu sreću imao jaknu.

Opet o manama, ali nadam se da nemaš problema sa spavanjem ako nije potpuni mrak, jer u Estoniji potpuni mrak poslije 4. mjeseca ne postoji. u 5. mjesecu dan je negdje do 11 sati, a zora sviće u 3 ujutro. I ta 4 sata se zovu white nights jer uopće nije sasvim mračno.

Ovo sam samo mane nabrojio uz ovo kartično plaćanje koje je velika vrlina....ali vjeruj mi da ima jako puno dobrih stvari u Estoniji. Npr. naši studentski domovi su za njihove najveće rupe. Puno su pristojniji nego što se govori, dapače rekao bi da smo mi puno negostoljubiviji od njih. Nikad nisam imao dojam da su hladni kako se priča, eventualno par ljudi koje sam upoznao, ali nije da toga nema kod nas, dapače.

I još jedna odlična stvar, zapravo meni najbolja su putovanja. Posebno iz Tallinna. Do Rige možeš Superbusom(tako se zove kompanija) za 2 eura. Povratna karta . Taj Superbus je niskotarifna kompanija, a imaju bolje buseve od našeg najboljeg. Onda imaš luksuznije bus-kompanije kao Lux Express ili Ecolines koji, uz kupnju karte nekoliko tjedna ranije, nude ti prijevoz do Vilniusa (npr.) za 8-12 eura povratna karta. I u tim busevima imaš odlične tablete, besplatnu kavu(beskonačno), besplatno brdo filmova na tim tabletima, mjesta za noge dovoljno za ljude visoke 2 i pol metra.
Ako ti se ne sviđaju busevi, imaš od Tallinna do Helsinkija brodove, povratna 30 eura, ali do Stockholma povratna bude za neke dane svega 15 eura ako ideš s još troje ljudi u kabini....za Helsinki nema kabina, pa bez obzira na broj ljudi dođe između 30-45 eura.
Možeš skočiti i avionom do Norveške, to će te koštati 20 eura povratna karta.

Ako ćeš htijet na jednodnevan izlet u Tartu, drugi najveći estonski grad, za to ćeš morat platiti strašnih 2 eura(povratna karta( u Suberbusu ili 6 u luksuznijim bus linijama (sa kavom i tabletima). Do Tartua je 240 km, put traje 3 sata. Dakle putovanje Zagreb-Split u Estoniji košta otprilike šestina naše cijene. U neopisivo kvalitetnijem prijevozu.

Uglavnom Estonija je najbolja Erasmus destinacija za avanturiste. Bez ikakve konkurencije. Samo se nauči da sve bus karte, brodske karte i sve živo kupuješ preko interneta jer je uživo skuplje i to mnogo skuplje.
I Estonija nema baš wifi pokrivenost u svakom uglu svake rupe, ali ima izvrstan wifi, bolju infrastrukturu nego kod nas (posebno na fakultetima, a odlična je stvar da se samo jednom moraš prijaviti na wifi eduroama i više nikad nakon toga....i to ne samo da vrijedi za pojedine fakultete, nego u svim sveučilištima i sveučilišnim zgradama(uključujući domove) diljem CIJELE Estonije.

Hvala, pregršt zaista dobrih životnih informacija.

Vidjela sam da ESN u Tallinnu organizira izlet u Finsku za što se traži finski ID. Naravno da mi dobro dođe svaka info kako ušparati. Jesi li napravio ESN karticu? Koja je najpraktičnija verzija puta iz HR do Tallinna? Kakve su cijene u menzama, odnosno s obzirom da ih nema, gdje i po kojoj cijeni jesti. Cijena doma? Prijevoza? Cijene hrane i toal. potrepština u trgovinama? Koliko novaca mi otprilike treba mjesečno (za ove osnovne stvari). Je li zbilja tolikooooo hladno? Kao npr. Zagreb ili Čabar? Kakva je ekipa Erasmusovaca, dolaze li od svakuda ili ih nema baš puno? (malo glupa pitanja ali mi svašta pada na pamet).
čokolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 12:04   #655
Ima li ovdje tko s dvopredmetnog studija na FFZG da je išao na razmjenu vani? Studiram ruski i švedski i namjera mi je bila otići na razmjenu u Poljsku, međutim, problem je što, premda tamo postoje fakulteti sa studijem švedskog, katedra na FFZG ima ugovore samo sa sveučilištima u Norveškoj i Švedskoj. Zanima me je li bio tko u sličnoj situaciji, i kako se to rješavalo? Nekako se sredilo da se idei na smjer za koji FFZG nema ugovor, pauzirala se godina na tom drugom smjeru, ili je pak jedina opcija ići na razmjenu na sveučilište s kojim oba odsjeka imaju ugovore?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 15:32   #656
Quote:
čokolino kaže: Pogledaj post
Hvala, pregršt zaista dobrih životnih informacija.

Vidjela sam da ESN u Tallinnu organizira izlet u Finsku za što se traži finski ID. Naravno da mi dobro dođe svaka info kako ušparati. Jesi li napravio ESN karticu? Koja je najpraktičnija verzija puta iz HR do Tallinna? Kakve su cijene u menzama, odnosno s obzirom da ih nema, gdje i po kojoj cijeni jesti. Cijena doma? Prijevoza? Cijene hrane i toal. potrepština u trgovinama? Koliko novaca mi otprilike treba mjesečno (za ove osnovne stvari). Je li zbilja tolikooooo hladno? Kao npr. Zagreb ili Čabar? Kakva je ekipa Erasmusovaca, dolaze li od svakuda ili ih nema baš puno? (malo glupa pitanja ali mi svašta pada na pamet).
Nešto si mislim krivo vidjela to za ESN. U ESN Tartu se moglo bez ikakvih kartica, ali se sa ESN karticom (koja je koštala 10 eura) dobivao značajan popust. Al osobno nisam koristio puno usluga ESN-a jer mi je jeftinije bilo u privatnom aranžmanu sa ljudima od tamo.
Bez obzira što sam nisam bio član, preporučio bi ESN radi lakšeg upoznavanja ljudi. Ja sam imao tu sreću da sam se brzo sprijateljio s ekipom koju to previše nije zanimalo, a u konačnici preko njih došao i do ESN-ovaca.

Cijena studentskog doma u Tartuu je bila za veljaču 88 eura s režijama, svaki sljedeći mjesec 117-125 eura.

Ljetni semestar uopće nije toliko strašno hladan, dapače, 5. mjesec je bilo znatno toplije u Estoniji nego u Zagrebu po onome što sam čuo. U Tartuu su se ljudi tad masovno kupali, voda u kanalima(ne mislim na kanalizacije ), rijekama i jezerima gotovo i ugodno topla.
Grdi je bio 2. mjesec i dio 3., al tada i u Zagrebu redovito pada snijeg pa ono....

Trebam doduše ponoviti da je Tallinn dosta hladniji grad od Tartua. Udaljenost gradova ti je ko Split i Zagreb, a takva ti je negdje i razlika u temperaturi često.

Ja sam sa putovanjima trošio 500, 600 eura na mjesec. Naglašavam s putovanjima jer sam za izlet u Rusiju platio recimo 300 eura na 5 dana i to brojim(ovo je bio organizirani izlet u sklopu jednog kolegija). Hrana je jeftinija nego kod nas, imaju i Konzum , ali najbolji supermarket je Rimi koji je neki skandinavski multinacionalni supermarket, ima ga i u Latviji, Litvi, Finskoj, možda i Švedskoj i tak. Alkohol je znatno jeftiniji u dućanima nego kod nas (osim vina, al to ne bi nikome preporučio), s naglaskom na pive.

Dakle nema menzi i to mi je globalno najveći minus tamo bio, ali sam bar naučio kuhat kako spada pa je to zapravo dobro ispalo.

Erasmusovaca je u Tartuu bilo nekoliko stotina, sve zajedno 1000 internacionalnih studenata ima po godini. Nijemaca, Francuza, Španjolaca, Čehoslovaka, Ukrajinaca i Rusa(koji NISU Erasmus, ali briga te) uvjerljivo najviše, ali mislim da mi je lakše nabrojiti čije stanovnike nisam imao priliku upoznati iz EU ili EEA

Malta, Lihtenštajn, VB, Irska, Island, Norveška, Cipar.

Vjerojatno sam još 1-2 zaboravio, al to je doslovno to....kod mene je bilo i Srba, Crnogoraca, Pakistanaca, Indijaca, Makedonaca, Gruzijaca......jedina država za koju znam da je iz nje bila baš samo jedna osoba je jedan Grk i jedan Kenijac. Ovo ostalo minimalno dvoje.

Ne znam, kad se sjetim dojam mi je i danas da je bilo nas i više od tih 500 po semestru (1000 u godini), a vjerojatno i jest.

Meni je taj strah da će bit malo ljudi izvana nekako bio najveći, jer mi je frend bio u Makedoniji i tam ih je bilo četvoro , al ni slučajno ovdje to nije slučaj. Mislim što reć kad je samo Nijemaca bilo negdje 30tak.
Tartu je jače sveučilište od Tallinna, al mislim da je Tallinn mnogobrojnije, pa vjerujem da stranih studenata ima više.
Ne znam iskreno kolko je cijena prijevoza, mislim znam da je jednosmjerna karta tramvaja 2 eura negdje , al ja to nisam plaćao ....to mi je i najveći problem Tallinna, jer kod nas u Tartuu koliko god si imao dojam "sela", toliko je bila i komotna činjenica da smo imali jedan ogroman studentski dom 95% rezerviran za strane studente, a još 2 solidna doma gdje su se prihvaćali strani studenti su bili od mene udaljeni 2 minute pješke. A fakulteti svi su nam bili udaljeni 5 minuta pješice, pa nisam ni plaćao nikakav gradski prijevoz.
Nemam pojma kako i gdje su domovi u Tallinnu. Znam da mi je čitav taj kompleks sveučilišta u Tallinnu impresivan. Svi tehnički (uglavnom tehnički fakulteti) zajedno, nevjerojatno veliko je to bilo.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 22:09   #657
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ima li ovdje tko s dvopredmetnog studija na FFZG da je išao na razmjenu vani? Studiram ruski i švedski i namjera mi je bila otići na razmjenu u Poljsku, međutim, problem je što, premda tamo postoje fakulteti sa studijem švedskog, katedra na FFZG ima ugovore samo sa sveučilištima u Norveškoj i Švedskoj. Zanima me je li bio tko u sličnoj situaciji, i kako se to rješavalo? Nekako se sredilo da se idei na smjer za koji FFZG nema ugovor, pauzirala se godina na tom drugom smjeru, ili je pak jedina opcija ići na razmjenu na sveučilište s kojim oba odsjeka imaju ugovore?
odi u Švedsku ako si financijski to možeš priuštiti jer tamo imaju i rusistike i to dosta dobre, bar gdje ja idem i Rusi dolaze na razmjene

@Inžinjer menzi ima samo u Poljskoj i Njemačkoj od drugih država i to je zbilja ogroman minus jer ti vremenski na kuhanje ode bar dva sata, a i nije baš da će ti se dat kuhat svaki dan+ totalno je neisplativo kuhat za jednu osobu
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 00:36   #658
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
odi u Švedsku ako si financijski to možeš priuštiti jer tamo imaju i rusistike i to dosta dobre, bar gdje ja idem i Rusi dolaze na razmjene

@Inžinjer menzi ima samo u Poljskoj i Njemačkoj od drugih država i to je zbilja ogroman minus jer ti vremenski na kuhanje ode bar dva sata, a i nije baš da će ti se dat kuhat svaki dan+ totalno je neisplativo kuhat za jednu osobu
Točno i netočno , nemaju svi u Poljskoj jer mi frend u Poznanu neće imat menzu, al mislim da većina gradova valjda ima. U Njemačkoj ti vjerujem, ali još neke države imaju menzu. Npr. u Helsinkiju imaju menzu jer sam i sam bio u jednoj, a za Autriju sam čuo da je imaju...s tim da ova u Helsinkiju s njihovom iksicom (i s tim da nema švercanja s tuđim ko kod nas) ručak dođe 4,5 eura, ja ga platio 8, dakle kako god pogledaš-jako skupo. Ne bi preporučio Finsku ama baš nikome tko nema para na bacanje. Helsinki je prekrasan grad, predobro je povezan, može se putovat, Finska mi je draga zemlja, ljudi pričaju engleski perfektno (ko i svi Skandinavci), al studentski (neslužbeno studentski) stan od 10 m kvadratnih debelo van centra grada za cijenu 500 eura, s tim da se gubitak ključa ili ako se vrata prebrzo automatski zatvore s ključem unzra, naplaćuje 46 eura, a naplaćuje se i otvaranje prozora ( ) za neidentificiranu sumu-meni je to malo too much. Tko ima para, nek ide tamo, ja sam tamo u 3 dana potrošio ono kaj potrošim u 2 tjedna u Estoniji, a nisam trošio malo u Estoniji.

Slažem se za kuhanje, da sam ranije znao kuhat rekao bi potpuni waste of time, ovak mi je bilo ipak okej. U supermarketu je stalno bilo tople jeftine hrane za kupit, poslije 8 po 50% manjoj cijeni (kvaliteta ista, cijena stvarno nikakva), al kad mi se tak zgadilo jest iz kutijica nakon 2 tjedna, s frendom i kasnije drugima sam počeo kuhat i sad mi je drago.
Da bi sa menzom ipak bilo bolje-bi.

Isto tak vrijedi za Švedsku. Mislim, ak studiraš švedski i ruski po meni je must da odeš u neku takvu zemlju. Kolegica(?) Great Duck, ne znam na kojoj si godini, al gledaj malo natječaje zagrebačkog sveučilišta. Ja sam nedavno vidio jedan za St Petersburg i s obzirom da se radi o najljepšem gradu u Europi-toplo preporučujem odlazak u isti kad se dogodine javi takav novi natječaj. Al za kombinaciju oba jezika je kolegica pattie u pravu za Švedsku, samo ja bi ponovio sve što sam rekao za Finsku, a imamo i iskustvo na ovoj temi sa problemom oko smještaja.
Ako studiraš ruski idealan si kandidat za taj bilateralan natječaj, zato i spominjem. Meni je žao ko psu da nisam tokom školovanja više pratio te natječaje i još više studirao vani.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 18:28   #659
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
odi u Švedsku ako si financijski to možeš priuštiti jer tamo imaju i rusistike i to dosta dobre, bar gdje ja idem i Rusi dolaze na razmjene

@Inžinjer menzi ima samo u Poljskoj i Njemačkoj od drugih država i to je zbilja ogroman minus jer ti vremenski na kuhanje ode bar dva sata, a i nije baš da će ti se dat kuhat svaki dan+ totalno je neisplativo kuhat za jednu osobu
U Poljskoj nema menzi, barem ne Varšava, bila mi je sestra prošli semestar 5 mjeseci.
čokolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 01:07   #660
Sad sam se sjetio i da Češka ima menzu, tako mi bar rekoše češke kolege .

Generalno kad bi prosječnom Hrvatu preporučao gdje da ide, najviše bi preporučao Češku, Poljsku i Estoniju. Češka je financijski uvjerljivo najbolja, stipendija je ko u Njemačkoj(bar u Zagrebu), cijene manje nek u Hrvatskoj. Jedini minus-za moj ukus preblizu , al to nekima je možda i plus. Meni nije. Minus jer jer do Češke realno možeš gotovo pa skočit svaki vikend koliko je "daleko". Imaju menzu i to je isto plus.

Poljska isto zbog cijena, zanimljiva zemlja, nekoliko dobrih fakseva u većim gradovima i tako...
Estonija jer je skandinavska, bez skandinavskih cijena, potpuno drugi svijet. Jeftina putovanja, relativno jeftinije sve nek kod nas, fenomenalan internet, studentski domovi, knjižnice, sve....jedini minus što su samo 2 opcije, a Tartu je mali (što je zapravo i plus i minus), a Tallinn nekako mi je too much sličan Zagrebu s manje povezanosti tramvajskih linija, pa mi se to nekak ne dopada.
Za Estoniju je veliku plus što im je engleski izvrstan, za razliku od Poljske i Češke gdje je engleski mala katastrofa.

Glavnina Hrvata i dalje ide u Portugal i Španjolsku, vjerojatno radi temperatura, mora i tako, ali meni je istok Europe zakon
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:34.