Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2010., 17:37   #1
Pekinezer VS. tibetanski španijel

Pozdrav
Evo, zanima me da li netko zna točnu razliku između pekinezera i tibetanskog španijela jer sam primjetila da ih brkaju i mnogi veterinari!
Ja sam dobila pekinezericu iako sada više nisam sigurna da je - pekinezerica. Slučajno sam u parku upoznala djevojku koja ima ISTOG izgledom psa kao i ja samo što ona tvrdi da je njezin tibetanski španijel!

Evo jedne slikice moje curke

groznababa is offline  
Old 18.02.2010., 18:03   #2
ovaj ljepotan mi liči na pekinezera, čupave uši, zaglađeno čelo, njuška crna i nabijena..
__________________
...živi svaki dan ko da ti je zadnji i jednom ćeš biti u pravu... ;)
_mayya_ is offline  
Old 18.02.2010., 21:36   #3
Definitivno dijele podrijetlo. Pa tibetanski su često malo viši i duži, iako ne puno, imaju nešto dužu njuškicu, a ne onako skroz spljoštenu kao pekići, dlaka im je nešto tanja čini mi se. I tak. Japanski čin im isto malo sliči. Povezane su te pasmine, razlike nisu sad neke ogromne ali da idemo oba psa pomno pregledavati našlo bi se. Naravno ako oba psa odgovaraju onome što standard kaže. I naravno da je pekinezerica, zašto ne bi bila?
Maiya is offline  
Old 18.02.2010., 22:20   #4
Ovako,ovo nije ni pekinezer ni tibetski španijel!!

To je ono što se kod nas prodaje po pekinezer, neki čak naglašavaju, da je to RUMUNJSKI tip pekinezera

Kod nas je najviše ovakvih pekinezera, a pošto su ljudi sada čuli za tibetanskog španijela, kojem definitivno više liče , nego pekinezeru, sad to ljudi nazivaju tako.

Ovaj tvoj psić je mješanac u tipu pekinezera i jako ti je lijep..

Probat ću naći topic na forumu, gdje je obrađena ova problematika, podkrijepljena sličicama , pa linkam tu
numa-ha is offline  
Old 18.02.2010., 22:27   #5
Super. Daj baš linkaj. Za ovo nikad nisam čula. Rumunjski tip pekinezera, wtf? Nisam ni kliknula na sličicu, jednostavno sam pretpostavila da mora bit pekić. Njen je mješanac? Al' rumunjski tip? Al šlatka je.
Maiya is offline  
Old 18.02.2010., 22:33   #6
Quote:
Maiya kaže: Pogledaj post
Super. Daj baš linkaj. Za ovo nikad nisam čula. Rumunjski tip pekinezera, wtf? Nisam ni kliknula na sličicu, jednostavno sam pretpostavila da mora bit pekić. Njen je mješanac? Al' rumunjski tip? Al šlatka je.
Nije to ništa, neki prodaju i uzgajaju i KRALJEVSKE pekinezere
A štaš...

Ma ne mogu pronaći taj topic, nikako, aj probat ću..
numa-ha is offline  
Old 18.02.2010., 22:38   #7
Ja sam guglala pa sam našla samo jednu temu gdje spominješ taj "rumunjski" tip. https://www.forum.hr/showthread.php?t=422840

Meni uopće nije jasno o čem se tu radi.
Maiya is offline  
Old 18.02.2010., 22:44   #8
Quote:
Maiya kaže: Pogledaj post
Ja sam guglala pa sam našla samo jednu temu gdje spominješ taj "rumunjski" tip. https://www.forum.hr/showthread.php?t=422840

Meni uopće nije jasno o čem se tu radi.
Ma bravo, da to ti je to! Samo mi se čini ,da se ne mogu vidjeti sličice, pa da vidiš konkretnu razliku , između pekinezera i ovih "varijacija na temu", tj. mješanaca pekinezera.
numa-ha is offline  
Old 18.02.2010., 22:51   #9
Ajmo još jednom, ovako izgleda PEKINEZER i može biti od potpuno bijele do potpuno crne boje
http://images.theglobeandmail.com/ar.../1PEKINESE.gif
numa-ha is offline  
Old 18.02.2010., 22:53   #10
Da, slike se više ne vide na žalost. Nisam uopće bila upućena u ovo. Sad će ispast da većina ljudi koje viđam po kvartu s pekićima zapravo nemaju pse koji izgledaju sasvim kako bi pekići trebali izgledat. Mislim, iščitavam temu ali mi je nekako zbunjujuća. Mislim..."sleeve pekingese"? Bah
Maiya is offline  
Old 18.02.2010., 23:01   #11
Ma meni je posve svejedno da li je pekica ili tibetanka ili nešto treće , samo zbog te cure koju sam srela, počela sam malo čitati i gledati slike malih tibetanaca i moja Maza mi je sve više, karakterom i izgledom počela nalikovati na njih (kad je bila mlađa ista tibetanka, sada ima 2 god)! Nije živac, miroljubiva je, viša je od pekija ali je ipak jako mala itd! Ne kužim se u pekinezere, i njima slične pasmine. Način kako sam došla do nje je zanimljiv (nema papire) niti nam trebaju da bude carica naše kuće ali me ipak zanimalo jer taj pas koji je ta cura šetala je PLJUNUTA MAZA!
Ima li netko od vas tibetanskog španijela i /ili pekinezera pa da ih uspoređujemo? Ili te rumunjske za koje nikad nisam čula!? Bilo bi super kad bi mogli rasvijetliti misterij pošto ih puuuno ljudi "brka", uključujući i mene

Još slikica moje curke , voli pozirati:

1.

2.

groznababa is offline  
Old 18.02.2010., 23:01   #12
Quote:
Maiya kaže: Pogledaj post
Da, slike se više ne vide na žalost. Nisam uopće bila upućena u ovo. Sad će ispast da većina ljudi koje viđam po kvartu s pekićima zapravo nemaju pse koji izgledaju sasvim kako bi pekići trebali izgledat. Mislim, iščitavam temu ali mi je nekako zbunjujuća. Mislim..."sleeve pekingese"? Bah
Ma, to su ti američka izdr****nja.
Oni su stručnjaci za gluparenja tipa, stvaranja novih pasmina, ala maltpoo, maltshi, maltyorkie i boktepita kakve još gluposti...

Ljudi su si sami krivi, kinološka kultura u HR, je na jako niskoj razini, svi bi RASNOG (obično to tako zovu) psa, ali ne treba im rodovnica, jer je to glupost, pa eto od tuda imamo toliko pasa ovih "novih" pasmina...

edit:

evo još jedne slike pekinezera:

http://images.google.hr/imgres?imgur...N%26start%3D54



Groznababa, nema više vrsti, tj. podvrsti pekinezera. Hrvatska je članica FCI-a, krovne organizacije našeg Hrvatskog kinološkog saveza i ta propisuje stendard za pekinezera, samo jedan

proguglaj slike pod pekingese, bit će ti jasnije, sto tako probaj pod tibetian spaniel

Btw, Maza je predivna, prava pozerica!!

Zadnje uređivanje numa-ha : 18.02.2010. at 23:14.
numa-ha is offline  
Old 18.02.2010., 23:25   #13
Quote:
numa-ha kaže: Pogledaj post

Groznababa, nema više vrsti, tj. podvrsti pekinezera. Hrvatska je članica FCI-a, krovne organizacije našeg Hrvatskog kinološkog saveza i ta propisuje stendard za pekinezera, samo jedan

proguglaj slike pod pekingese, bit će ti jasnije, sto tako probaj pod tibetian spaniel

Btw, Maza je predivna, prava pozerica!!
Hvala ! To sa podvrstama mi je recimo jasno, samo je jedan standard!
No, baba od koje sam je dobila klela se da je ona pekinezerica (bez papira), a kad gledam slike nekih tibetanskih spanijela ona je pljunuta ONI! A možda je mješanka pa mi nije htjela reći, no svejedno mi je, zaista! Ali ti tibetanski španijeli su stvarno divni i iskreno, nalikuju mi na 50% pekija koje sam vidjela po Zagrebu (ovisi o njuškici itd.).
Zašto ih čak i veterinari toliko "brkaju"?
Ima li netko od vas slike pekija mješanca pa da vidim da li liči na moju Mazu?
groznababa is offline  
Old 18.02.2010., 23:46   #14
Quote:
groznababa kaže: Pogledaj post
Hvala ! To sa podvrstama mi je recimo jasno, samo je jedan standard!
No, baba od koje sam je dobila klela se da je ona pekinezerica (bez papira), a kad gledam slike nekih tibetanskih spanijela ona je pljunuta ONI! A možda je mješanka pa mi nije htjela reći, no svejedno mi je, zaista! Ali ti tibetanski španijeli su stvarno divni i iskreno, nalikuju mi na 50% pekija koje sam vidjela po Zagrebu (ovisi o njuškici itd.).
Zašto ih čak i veterinari toliko "brkaju"?
Ima li netko od vas slike pekija mješanca pa da vidim da li liči na moju Mazu?
Mda, baba, vjerojatno nije kriva, jer je i njoj netko rekao, da tako pravi pekić izgleda. Evo još jednom ću tu napisati, tj. prepisati što sam napisala na onom topicu, kojeg je Maiyaotkrila. Spljošteno lice pekinezera je dominantna odlika, tako, da svi mješanci pekinezera i slijedeće generacije imaju više, manje spljoštenu njuškicu, veće oko itd...

Gen za dugu dlaku je recesivni u pasa, pa se već u prvoj generaciji mješanaca, najčešće izgubi, ostaje malo na nogama, repu, došaplju prednjih nogu, gaćama i repu

Tibetanskog španijela maza nema, jer je to na ovim prostorima, dosta rijetka pasmina i tek od nedavno imamo neke primjerke i uzgajače, koji ni u ludilu ne bi parili svoje pse s nekim mješancima,jer su pse većinom kupili u skandinaviji

Evo link od jedne i jedine , koliko ja znam u HR
http://www.passenger.hr/home.htm

Veterinari su liječnici za životinje, nisu kinolozi , tj. nije im glavna zanimacija prepoznavanje pasmina, veterinar i kinolog su najčešće dvije različite stvari, osim veterinara kinologa-uzgjajča-izlagača!

E svašta sam tu nabrljala, valjda si me razumjela

Evo jednog prekrasnog predstavnika tibetanskog španijela
http://www.pups4sale.com.au/tibetan_...s_for_sale.jpg
numa-ha is offline  
Old 18.02.2010., 23:52   #15
Quote:
numa-ha kaže: Pogledaj post
Spljošteno lice pekinezera je dominantna odlika, tako, da svi mješanci pekinezera i slijedeće generacije imaju više, manje spljoštenu njuškicu, veće oko itd...

Gen za dugu dlaku je recesivni u pasa, pa se već u prvoj generaciji mješanaca, najčešće izgubi, ostaje malo na nogama, repu, došaplju prednjih nogu, gaćama i repu
Baš zanimljivo. Moji u familiji imaju pekić/chi mix peseka. Ima pekićastu dugu dlaku i nema spljošten nosić. Tak da svašta ispadne. Predivan je, stvarno.
Maiya is offline  
Old 18.02.2010., 23:56   #16
Quote:
Maiya kaže: Pogledaj post
Baš zanimljivo. Moji u familiji imaju pekić/chi mix peseka. Ima pekićastu dugu dlaku i nema spljošten nosić. Tak da svašta ispadne. Predivan je, stvarno.
Eto, ja napisala što sam pročitala i vidjela u knjigama , a i uživo , a genetika je jako komplicirana i čudna stvarca, pa je svašta moguće...
numa-ha is offline  
Old 19.02.2010., 13:36   #17
I onda se ljudi čude zašto, kod kupovine određene pasmine, nabavljati psa s rodovnicom...
Eto, ako ništa drugo, rodovnica bi riješila ovakve dileme.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 19.02.2010., 16:56   #18
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
I onda se ljudi čude zašto, kod kupovine određene pasmine, nabavljati psa s rodovnicom...
Eto, ako ništa drugo, rodovnica bi riješila ovakve dileme.
Djelomično se slažem, a čuđenju nema mjesta nema u mome slučaju! Postoje situacije kada ti psa poklone i kada dođe ne planirano u tvoje ruke (ja sam vidjela samo njezinu mamu)! Dobro bi došlo nešto konstruktivnije napr. popričati još malo o "rasnim" psićima i razlikama obje vrste!
groznababa is offline  
Old 19.02.2010., 17:28   #19
Quote:
groznababa kaže: Pogledaj post
Djelomično se slažem, a čuđenju nema mjesta nema u mome slučaju! Postoje situacije kada ti psa poklone i kada dođe ne planirano u tvoje ruke (ja sam vidjela samo njezinu mamu)! Dobro bi došlo nešto konstruktivnije napr. popričati još malo o "rasnim" psićima i razlikama obje vrste!
Ovo nije išlo direktno tebe, više je bilo namjenjeno raspravama koje se ovdje često znaju voditi, a sve u tipu 'kaj će mi rodovnica'

Što se tiče razlika između pekinezera i tibetanca, nema se tu što raspravljati.
FCI standard je utvrđen za obje pasmine i to je to.
FCI - standard tibetanca
FCI - standard pekinezera

Eto, nadam se da je ovo bilo dovoljno konstruktivno.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 19.02.2010., 17:34   #20
uglavno ako pekić ima rodovnicu onda je pravi ako ne onda je pravi ali mješanac pekića i pekića)
šalu na stranu nego ako pesek ima rodovnicu bilo koje vrste onda možeš biti sigurna da je pravi a ne neki koji korjenima vuće možda neku mješavinost uopće nije važno ovakav je pekinezer kakvi ga mi obični ljudi zovemo i meni osobno su ljepši nego ovi orginal
__________________
...živi svaki dan ko da ti je zadnji i jednom ćeš biti u pravu... ;)
_mayya_ is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:30.