Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2017., 14:35   #561
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
1. Da li se na MR vidi stanje hrskavice?

2. Da li suplementi pomažu ili su bacanje novca? (msm, glucosamine, chondroitin...)
1.Na MR se dobro vidi stanje hrskavice,ako je snimka korektna.

2.Ako misliš na pomoć oko obnove hrskavice,uopće ne pomažu.Nažalost,agresivni marketing iza kojeg ne stoji znanost,beskurpulozno obmanjuje ljude.
Tako je nedavno na stranicama nekih portala iskakala reklama o suplementu koji vrlo brzo obnavlja hrskavicu,što je prijevara i podvala.Za takve stvari
bi trebalo udarati drakonske kazne,ali živimo u vrijeme kad je sve dozvoljeno.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 17:34   #562
Da li postoji nada za nas da ce su u bliskoj budućnosti moci zamjeniti hrskavica?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 16:26   #563
Ja mislim da je prije kojih 4-5 tjedana nekoj ženi u ZG ugradjena nova hrskavica, navodno je još bolja nego stara dok je bila zdrava. Samo ne sjećam se točno cijele priče...
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 21:13   #564
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Da li postoji nada za nas da ce su u bliskoj budućnosti moci zamjeniti hrskavica?
Zamijeniti hrskavica ? Ta mogućnost već odavno postoji.Radi se o transplantaciji vlastite hrskavice(autograft),a može biti i od donatora (alograft).Prvo se artroskopski izmjeri mjesto i veličina oštećenja te se uzme komad hrskavice sa inertnog mjesta gdje nema opterećenja te se odnese u laboratorij i tamo uzgoji.Tzv. tkivni inžinjering.Taj postupak traje nekoliko dana.Nakon toga se laboratorijski uzgojena vlastita hrskavica artroskopski pacijentu ugradi na mjesto oštećenja zgloba.Taj zahvat zahtijeva malo dužu rehabilitaciju i prvih 6 tjedana se hoda isključivo na štakama.Ograničenje ove tehnologije je u tome da nije pogodna za pacijente srednje i starije dobi.Recimo 30-ogodišnjaci su već na granici podobnosti za taj zahvat.Drugo ograničenje se odnosi na površine većih oštećenja.Što je veća površina ozljede to je manja uspješnost konačnog rezultata.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 21:29   #565
Zasto već sa 30 godina je skoro prekasno? Vecini problemi počinju u starijoj dobi pa onda nema neke koristi od ovoga.

----------

Nedavno sam bio na pregledu kod jednog doktora i spominjao je da nije dobro trčat uzbrdo i nizbrdo. Moram priznat da nisam dobro shvatio njegovo objašnjenje tada (spominjao je kut od 30%, ali nisam zapamtio da li se to odnosilo na zglob koljena i kako). Uglavnom nije mi jasno pošto se preporuča bicikl i pošto noga na biciklu u gornjem položaju svejedno dosta savinuta (računajući naravno da je sjedalo pravilo podešeno iliti nije prenisko)
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 12:11   #566
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Zasto već sa 30 godina je skoro prekasno? Vecini problemi počinju u starijoj dobi pa onda nema neke koristi od ovoga.

----------

Nedavno sam bio na pregledu kod jednog doktora i spominjao je da nije dobro trčat uzbrdo i nizbrdo. Moram priznat da nisam dobro shvatio njegovo objašnjenje tada (spominjao je kut od 30%, ali nisam zapamtio da li se to odnosilo na zglob koljena i kako). Uglavnom nije mi jasno pošto se preporuča bicikl i pošto noga na biciklu u gornjem položaju svejedno dosta savinuta (računajući naravno da je sjedalo pravilo podešeno iliti nije prenisko)
Nije 30,ali recimo 40 godina je već neka granica.Ovdje se više radi o oštećenjima hrskavice izazvane traumama ili sportskim ozljedama.To što je tebi liječnik rekao,možda ima više veze sa trenutnim stanjem tvojih koljena pa te je upozorio da to izbjegavaš.
Inače generalno, to sa uzbrdicom i nizbrdicom za nekog tko je zdrav i čiji su zglobovi u dobrom stanju ne bi trebalo biti problem.To jesu položaji gdje su veća opterećenja za zglobove.Ljudi trče maratone i polumaratone na takvim terenima.Pretpostavka je da netko tko svakodnevno trenira i ima razvijen mišićni sustav ne bi trebao imati ograničenja u tom smislu.Btw.,sretao sam 70-godišnjake koji su trčali polumaratone.Ukoliko postoje oštećenja ili patološka stanja,onda treba pripaziti na ograničenja u pogledu aktivnosti.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 22:11   #567
Quote:
Bubochka kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je prije kojih 4-5 tjedana nekoj ženi u ZG ugradjena nova hrskavica, navodno je još bolja nego stara dok je bila zdrava. Samo ne sjećam se točno cijele priče...
Hm,nije to baš po principu "staro za novo".Mogao bi netko krivo shvatiti da se radi o zamjeni čitave hrskavice.Pučki rečeno,radi se o zakrpama.Dakle imamo mjesta sa velikim oštećenjima hrskavice,lezije 3 i 4 stupnja,gdje nema hrskavice ili je prisutna u tankom sloju,zbog čega dolazi do pritiska na kost što uzrokuje bol, upale i druga patološka stanja.
To je projekt-- http://biochip-h2020.eu/the-project/ ,kojeg financira EU.Trenutno je u fazi II kliničkog ispitivanja.

http://www.jutarnji.hr/life/zdravlje...enata/6205846/
https://www.youtube.com/watch?v=dqABXAoEMSM
http://www.vijesti.rtl.hr/video/vije...izvode-hrvati/

Radi se o tkivnom inžinjeringu i uzgoju hrskavice uzete iz nosa,koja se šalje u jedan specijalizirani njemački laboratorij gdje se u kontroliranim uvjetima umnoži na površini od 8cm2.Naime pokazalo se da nosna hrskavica ima bolja biološka i mehanička svojstva od postojeće koja se uzima sa mjesta zglobne hrskavice gdje nema opterećenja te bi nova tehnologija trebala zamijeniti postojeću.Uz to što bi ovako uzgojena hrskavica bila kvalitetnija,također bi trebala obuhvatiti pacijente srednje dobi ili radno aktivne populacije ( starije od 50 godina),čija starosna dob ne zadovoljava zahtjeve za uspješnim liječenjem sa postojećom tehnologijom transplantacije uzgojene hrskavice.Također bi oporavak i povratak u aktivni život bio brži.

Inače projekt je iznimno priznanje za RH jer smo uključeni u njega takoreći sa izvora i KB Sveti Duh je jedan od 4 centra u EU i svijetu koji je direktno uključen u istraživanje.Voditelj projekta kod nas je prof.dr.Alan Ivković,ortoped mlađe generacije čija je uska specijalizacija baš iz regenerativne medicine hrskavice i koštanih zglobova i koji je školovan na vrhunskim svjetskim sveučilištim i kliničkim centrima.Između ostalog i na Harvardu. Ukupno 27 pacijenata iz RH bi trebalo biti podvrgnuto zahvatu i praćeno tijekom nekoliko godina.

Preko rehabilitacije pacijenata nakon zahvata u projekt je uključen još jedan naš sjajan ortoped mlađe generacije sa KB Sveti Duh, ( Videoreha program)doc.dr.Hudetz .On je i sam uključen u drugi istraživački projekt regenerativne medicine.Radi se o terapiji sa matičnim stanicama “Lipogems”,gdje se pacijentima sa oštećenjima zgloba ,ubrizgavaju matične stanice dobivene liposukcijom iz masnog tkiva trbuha,očišćene posebnim postupkom od nekorisne materije i injekcijom ubrizgavaju u oštećeni zglob.Taj se postupak oko 20 mjeseci provodi u Specijalnoj bolnici Sveta Katarina u Zaboku.Koliko imam dostupnih informacija,dosad su postignuti vrlo dobri rezultati.Posebno npr. kod pacijenata koji su bili kandidati za ugradnju totalne proteze koljena.Nakon par godina,kod većine njih je stanje znatno bolje ,nego prije zahvata i ugradnja totalne proteze koljena im još nije opcija.Nažalost cijena zahvata je 28000kn što je sasvim nedostupno prosječnom hrvatskom pacijentu.

Unatoč sjajnim vijestima glede novih znanstvenih medicinskih dostignuća,bojim se da većina hrvatskih pacijenata neće od toga imati puno koristi.Veliki je pritisak izvana i hrvatsko zdravstvo će uskoro polako kliziti prema američkom modelu što znači da oni sa slabijim financijsko imovinskim statusom neće imati koristi od novih dostignuća u području zdravstva.Volio bih da sam u krivu,ali bojim se da nisam.Nažalost.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 20:36   #568
Bok! Ukoliko osoba ima problema sa hrskavicom koljena dali se to na magnetu i ultrazvuku mora vidjet? Dali moze biti situacija da se to ne vidi dok se u koljeno ne uđe artroskopski?
Leptirić28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 23:52   #569
Quote:
Leptirić28 kaže: Pogledaj post
Bok! Ukoliko osoba ima problema sa hrskavicom koljena dali se to na magnetu i ultrazvuku mora vidjet? Dali moze biti situacija da se to ne vidi dok se u koljeno ne uđe artroskopski?
Na ultrazvuku se vidi hrskavica,a na MR još puno detaljnije uz ostale zglobne strukture,meniskuse,ligamente,mišićno tkivo itd.Naravno ako je sve korektno snimljeno i nalaz očitava iskusan dr.medicine specijalist radiologije.U nekim slučajevima,vidio sam i snimke sa MR koje nisu imale rezoluciju koje bi trebale imati.I to je moguće,a taj dio ovisi o inžinjeru radiologije koji upravlja sekvencama snimanja i održavanja uređaja.U svakom slučaju trebalo bi biti sasvim dovoljno za preciznu dijagnozu.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 21:20   #570
Molim mišljenje za MR lijevog koljena: (muška osoba, 37 godina)

https://snag.gy/aVvLKq.jpg
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 11:04   #571
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Molim mišljenje za MR lijevog koljena: (muška osoba, 37 godina)

https://snag.gy/aVvLKq.jpg
Ajde da ja napišem par redova kada neće nitko. Tek toliko da ne lutaš i trošiš pare bezveze.
Tvoj nalaz je potpuno identičan mome (toliko je sličan da mislim da oni to automatski pišu kada je u pitanju patela), samo što ja imam od 1.B do 2. stupnja, a ti od 2. do 3. Čak imam i tu horizontalnu rupturu meniska.
Po nalazu radiologa u tvom koljenu ne valja hrskavice patele i medijalnog kondila femura(pretpostavljam onaj dio koji artikulira sa hrskavicom patele). Po klasifikaciji postoje 4 stupnja. 4. je najgori i to je ono što se kaže "kost na kost",odnosno nema uopće hrskavice.
MR nalaz ne znači puno. Neko ima veliko oštećenje, a nema simptoma, neko malo sa velikim simptomima...
Lijeka nema!
Fizikalna terapija 0 bodova. Nemoj trošiti pare.
Suplementi (glokozamin...): također ništa.
Injekcije: Hijaluronska kiselina za podmazivanje – meni ništa nije pomogla. Derivati krvi (Orthokin...) - meni je smanjilo stalnu bol.
Vremenom ti može biti bolje, ali nikad kao prije. Meni su koljena puno bolje nego prije 5 god. kada nisam mogao spavati od konstantne boli. Ta bol se smanjila za 90%. Što se tiče boli pod opterećenjem (čučnjevi itd.), i tu sam bolje ali tu je pomak puno manji.
Morati ćeš naučiti živjeti s tim. Nije lako, ali „muči i trpi“ – citat jednog ortopeda.
gcoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 23:43   #572
Po najnovijem istrazivanju 2020 nas ceka "lijek" za osteoartiris i druge bolesti povezane sa hrskavicom,hydrogel

Za profesora koji je diplomirao na Biologiju na Sveučilištu Utrecht 1991. godine, ovo bi bio trijumf nakon dugogodišnjeg istraživanja utrošenih lijekova za osteoartritis. Počeo je ovaj program istraživanja ranih devedesetih u Laboratoriju Hubrecht u Utrechtu, a nastavio je između 1995. i 2007. godine u Leiden University Medical Center. "Kada sam započeo u Twenteu 2007. godine, htio sam spojiti svoje znanje o kosturu s tehnološkim znanjem. Uvijek sam bio uvjeren da bi, temeljem molekularne biologije i medicinske tehnologije, mogli stvoriti bio-materijale koji bi se mogli upotrijebiti za popravak tjelesnih nedostataka. "
Karperienovo povjerenje pokazalo se opravdanim. Zajedno sa svojim istraživačkim timom, koji trenutno čine Sanne Both, Piet Dijkstra, Lisanne Karbaat i Bram Zoetebier, uspio je razviti hidrogel koji se može primijeniti kao unutarnja žbuka na oštećenu hrskavicu i liječiti zglob. "Hidrogel se sastoji od prirodno proizvedenih polimera", kaže profesor UT. "Kemijski smo modificirali ove šećere, stvarajući neku vrstu dvokomponentnog ljepila. Ortopedski kirurg ubrizgava ovaj ljepilo u zglob koljena pomoću posebne artroskopske šprice. Dvije komponente zatim se izmiješaju i napune jaz u hrskavici, osiguravajući mehaničku stabilnost. To sprječava daljnje trošenje zgloba. Dodatno, gel također olakšava razvoj novih stanica hrskavice koje se izlučuju iz okolnog područja. Dakle, sav gel se konačno zamjenjuje novom hrskavicom. "

Karperienovo povjerenje pokazalo se opravdanim. Zajedno sa svojim istraživačkim timom, koji trenutno čine Sanne Both, Piet Dijkstra, Lisanne Karbaat i Bram Zoetebier, uspio je razviti hidrogel, koji se može primijeniti kao unutarnja žbuka na oštećenu hrskavicu i liječiti zglob. "Hidrogel se sastoji od prirodno proizvedenih polimera", kaže profesor UT. "Kemijski smo modificirali ove šećere, stvarajući neku vrstu dvokomponentnog ljepila. Ortopedski kirurg ubrizgava ovaj ljepilo u zglob koljena pomoću posebne artroskopske šprice. Dvije komponente zatim se izmiješaju i napune jaz u hrskavici, osiguravajući mehaničku stabilnost. To sprječava daljnje trošenje zgloba. Dodatno, gel također olakšava razvoj novih stanica hrskavice koje se izlučuju iz okolnog područja. Dakle, sav gel se konačno zamjenjuje novom hrskavicom. "

Takva žbuka je sada dostupna. I ne dolazi s neba. Razvijen je od strane MIRA, istraživačkog centra za biomedicinsku tehnologiju i tehničku medicinu na Sveučilištu Twente. Proizvod, koji se sastoji od hidrogela, gotovo je spreman za ljudsku upotrebu. Od prošle godine, opširno je testiran na konjima, jer intervencija pomoću operacije ključanice na tim životinjama teško se razlikuje od intervencije na ljude. Nadalje, gel će se također koristiti u veterinarskoj medicini za liječenje osteoartritisa kod kućnih ljubimaca. Karperien kaže da su rezultati tih istraživanja na životinjama toliko obećavajući da bi testiranje na ljudima moglo početi već u drugoj polovici 2018. godine.
Axe25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2018., 11:57   #573
Nova tehnika za smanjenje boli u zglobovima.

https://www.vecernji.hr/lifestyle/pr...encije-1245584
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 12:02   #574
Quote:
Fantomlat kaže: Pogledaj post
Nova tehnika za smanjenje boli u zglobovima.

https://www.vecernji.hr/lifestyle/pr...encije-1245584
Odradila ...ako netko ima neko pitanje u vezi zahvata...slobodno pitajte...
__________________
" When KRAV MAGA becams the only response "
honey bunny x is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2018., 15:58   #575
Ili se varam ili si ti bila prva pacijentica.Bravo i čestitam ti na probijenoj barijeri.Evo da te ja malo priupitam kad već imaš volje za pitanja.

Ima li ta tehnika kakva ograničenja u smislu dobi pacijenta ili kakvih bolesti i patoloških stanja koje mogu biti kontraindikacija.Jesi radila pretrage prije tog zahvata i koje.
Nadalje ,možeš ukratko opisati tijek izvođenja zahvata.Jesi dobila lokalnu anesteziju,koliko je trajalo i da li ti je bilo neudobno tijekom zahvata ?

Možeš li opisati beneficije koje si dobila i dali ti je lakše ?

I za kraj ,koliko je stajao zahvat budući da se zasad izvodi samo u toj bolnici ?

Hvala
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2018., 23:00   #576
Fantomlat...hvala!!!!

Da, bila sam prva pacijentica na RFA u Sv. Katarini.
Moram te ispraviti i napomenuti da se RFA radi i u Ambulanti za bol u KBC Osijek, gdje sam ga i ja odradila prošle godine u 8. mjesecu.
Isto tako, iako su oba zahvata ista (RFA), ipak se znatno razlikuju i u samoj proceduri, ali i u rezultatima (iz mog osobnog iskustva), koliko za sada mogu primijetiti.

Nisam u potpunosti sigurna za ograničenja jer su meni oba zahvata planirali moji liječnici koji su znali sve o mom zdravstvenom stanju, ali se sjećam da su u Osijeku dvojili zbog mojih godina (zahvat su uglavnom radili starijim osobama, a ne mlađim sportski aktivnim osobama). Znam i da bol u koljenu mora biti kronična, a ne akutna i mislim da su ozljede mekih tkiva (ligamenti i tetive) kontraindikacija, ali napominjem da nisam sigurna u to.

Za zahvat sam morala obaviti standardne prijeoperacijske pretrage (labos krv i urin i EKG) i to dostaviti nekoliko dana prije zahvata.

Zahvat se izvodi u operacijskoj sali. Stave te na infuziju, spoje na EKG, tlak i daju ti neposredno prije zahvata i tijekom samog zahvata nešto za smirenje.
Izvodi se u lokalnoj anesteziji koju dobiješ na mjesto gdje će spaliti živac kada ga pronađu uz pomoć fluoroskopa. Radi se na tri točke ( 2 iznad patele na femuru (lateralno i medijalno) i 1 na tibiji medijalno), a po novim istraživanjima postoji i 4. točka, no kod mene su odustali od te 4. točke koja se nalazi točno iznad patele.
Nakon postavljanja kanila, stimulira se živac da se potvrdi da se nalazi na željenom mjestu, a zatim se na 80°C ˝sprži˝ živac na 90 sec. i to na 2 mjesta. I tako tri puta.

Zahvat je trajao oko 30-45 min, a to je nešto duže od potrebnog, jer je bilo i pojašnjavanja liječnicima matične bolnice.
Zahvat je bio poprilično bolan. I to onaj dio kada postavljaju kanilu, a osobito bolno je bilo prvih 35-40 sec (po slobodnoj procjeni) kod svake neuroablacije. Uglavnom, ništa što se ne može preživjeti, osobito ako živiš sa svakodnevnom boli u posljednjih nekoliko godina.

Rezultate još uvijek čekamo jer je sve to vrlo individualno (netko osjeti olakšanje odmah, a netko tek nakon 8 tjedana, a netko uopće ne osjeti olakšanje).
Prva kontrola biti će 15. 06., odnosno mjesec dana nakon zahvata kada će vjerojatno biti jasnije je li zahvat uspio ili ne.
Ono što za sada mogu potvrditi je da je, sad nakon 10 dana, sve još uvijek vrlo bolno, no ipak osjećam da se nešto događa sa koljenom.
Ima nekih trenutaka (istina još uvijek rijetkih) kada u mirovanju uopće ne osjećam bol (što je nevjerojatno!!!!), a onda se vrati još jača. No, ono što sa sigurnošću mogu reći je da osjećam neke promjene, što nakon zahvata u Os nije bio slučaj, a čak i tada je došlo do blagog smanjenja boli.
Još uvijek nisam započela sa smanjivanjem farmako terapije protiv bolova.

Nadam se dobrim rezultatima, a i liječnik je bio optimističan (iako kod mene nije samo problem hondromalacija (II. stupnja), već i CRPS (kronični regionalni bolni sindrom) nakon artroskopije).

Zahvat sam platila 5.000,00 kn, ali cijenu svakako možete provjeriti i upitom u Sv. Katarini.

Nadam se da sam uspjela malo pojasniti sam zahvat i proceduru. Ako ima dodatnih pitanja...tu sam...
__________________
" When KRAV MAGA becams the only response "
honey bunny x is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2018., 11:55   #577
Quote:
honey bunny x kaže: Pogledaj post
Fantomlat...hvala!!!!

Da, bila sam prva pacijentica na RFA u Sv. Katarini.
Moram te ispraviti i napomenuti da se RFA radi i u Ambulanti za bol u KBC Osijek, gdje sam ga i ja odradila prošle godine u 8. mjesecu.
Isto tako, iako su oba zahvata ista (RFA), ipak se znatno razlikuju i u samoj proceduri, ali i u rezultatima (iz mog osobnog iskustva), koliko za sada mogu primijetiti.

Nisam u potpunosti sigurna za ograničenja jer su meni oba zahvata planirali moji liječnici koji su znali sve o mom zdravstvenom stanju, ali se sjećam da su u Osijeku dvojili zbog mojih godina (zahvat su uglavnom radili starijim osobama, a ne mlađim sportski aktivnim osobama). Znam i da bol u koljenu mora biti kronična, a ne akutna i mislim da su ozljede mekih tkiva (ligamenti i tetive) kontraindikacija, ali napominjem da nisam sigurna u to.

Za zahvat sam morala obaviti standardne prijeoperacijske pretrage (labos krv i urin i EKG) i to dostaviti nekoliko dana prije zahvata.

Zahvat se izvodi u operacijskoj sali. Stave te na infuziju, spoje na EKG, tlak i daju ti neposredno prije zahvata i tijekom samog zahvata nešto za smirenje.
Izvodi se u lokalnoj anesteziji koju dobiješ na mjesto gdje će spaliti živac kada ga pronađu uz pomoć fluoroskopa. Radi se na tri točke ( 2 iznad patele na femuru (lateralno i medijalno) i 1 na tibiji medijalno), a po novim istraživanjima postoji i 4. točka, no kod mene su odustali od te 4. točke koja se nalazi točno iznad patele.
Nakon postavljanja kanila, stimulira se živac da se potvrdi da se nalazi na željenom mjestu, a zatim se na 80°C ˝sprži˝ živac na 90 sec. i to na 2 mjesta. I tako tri puta.

Zahvat je trajao oko 30-45 min, a to je nešto duže od potrebnog, jer je bilo i pojašnjavanja liječnicima matične bolnice.
Zahvat je bio poprilično bolan. I to onaj dio kada postavljaju kanilu, a osobito bolno je bilo prvih 35-40 sec (po slobodnoj procjeni) kod svake neuroablacije. Uglavnom, ništa što se ne može preživjeti, osobito ako živiš sa svakodnevnom boli u posljednjih nekoliko godina.

Rezultate još uvijek čekamo jer je sve to vrlo individualno (netko osjeti olakšanje odmah, a netko tek nakon 8 tjedana, a netko uopće ne osjeti olakšanje).
Prva kontrola biti će 15. 06., odnosno mjesec dana nakon zahvata kada će vjerojatno biti jasnije je li zahvat uspio ili ne.
Ono što za sada mogu potvrditi je da je, sad nakon 10 dana, sve još uvijek vrlo bolno, no ipak osjećam da se nešto događa sa koljenom.
Ima nekih trenutaka (istina još uvijek rijetkih) kada u mirovanju uopće ne osjećam bol (što je nevjerojatno!!!!), a onda se vrati još jača. No, ono što sa sigurnošću mogu reći je da osjećam neke promjene, što nakon zahvata u Os nije bio slučaj, a čak i tada je došlo do blagog smanjenja boli.
Još uvijek nisam započela sa smanjivanjem farmako terapije protiv bolova.

Nadam se dobrim rezultatima, a i liječnik je bio optimističan (iako kod mene nije samo problem hondromalacija (II. stupnja), već i CRPS (kronični regionalni bolni sindrom) nakon artroskopije).

Zahvat sam platila 5.000,00 kn, ali cijenu svakako možete provjeriti i upitom u Sv. Katarini.

Nadam se da sam uspjela malo pojasniti sam zahvat i proceduru. Ako ima dodatnih pitanja...tu sam...
Hvala ti.Stvarno si se potrudila.Meni to neće uskoro trebati,ali znam da mnogi imaju problema sa zglobovima,a posebno sa koljenima.Kod nekih je stupanj oštećenja manji,a mogu imati jake bolove i obrnuto. Nova terapija barem deklarativno,pruža mogućnost da znatno ublaže bolove i da mogu funkcionirati na dnevnoj bazi sa više ili manje olakšanja.

Nisam znao da taj zahvat rade u KBC Osijek jer automatski povezujem sve što je novo sa privatnim bolnicama i ustanovama.Sve nove terapije koje su skuplje teško da će skoro doći na listu HZZO.
Ova cijena od 5000kn nije tako strašna pa mi je logično da se pojavila i u državoj zdravstvenoj ustanovi.No npr. terapija koju rade isto u Sv. Katarini sa matičnim stanicama koje vade iz trbuha,stoji 28000kn i zasad nema šanse da se tako nešto uvrsti u listu HZZO.

U svakom slučaju lijepo od tebe da si podijelila svoje iskustvo sa onima koji trebaju pomoć i traže riješenje za svoj problem.Javi se svakako nakon kontrole da vidimo što se događa i da li ima promjena.
Držim ti palce da spustiš razinu boli što bliže nuli.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2018., 14:57   #578
Hvala Fantomlat!
Svakako ću se javiti sa novim informacijama i rezultatom, možda nekome moje iskustvo i bude od pomoći pri eventualnom donošenju odluke otići na zahvat ili ne.
__________________
" When KRAV MAGA becams the only response "
honey bunny x is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 21:54   #579
Jel itko ikada rijesio hondromalaciju patele 4. stupnja? Ja imam 26. god, to sam zaradio neki dan a moram bit fizicki aktivan sljedeca 3 tjedna. Uzeo sam bi flex i ortozu za nogu ali i dalje osjetim preskakanje patele. Zna ko kako bi si mogao privremeno jos pomoc ili da si je sredio taj 4. stupanj?
__________________
Da ne postoje Francuzi i Talijani u autoindustriji, mehanicari bi bili bez posla.
MartinTin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2018., 03:45   #580
Bar netko da je uspio napraviti nesto sa hondromalacijom patele 4 stupnja?
__________________
Da ne postoje Francuzi i Talijani u autoindustriji, mehanicari bi bili bez posla.
MartinTin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:14.