Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2016., 00:08   #241
Iz razloga koji su navedeni u gornjem tekstu izbjegavam ici na operaciju meniska. Vec se nekih dvije godine s koljenom mucim. Svakih par mjeseci pri krivom pokretu me počne boliti koljino i bol zna trajati do dva tjedna nekad i duze. Samo boli onako tupo bez otekline.
Sada ono sto me zanima, ako mi netko moze reci, da li mi otkinuti dio meniska moze osteti hrskavicu? Da li kad me boli koljeno govori tome u prilog?
Razmisljao sam uzeti neki dodatak prehreni za poboljsanje zdravlja koljena kao sto je Joint Protex Forte ili nesto slicno. Ima li netko od vas iskustva s takvim proizvodima? Da li zaista funkcioniraju?
Hvala unaprijed na odgovorima.
__________________
Ljudi kazu da ono sto svi trazimo jest smisao zivota. Ne mislim da je to stvarno sto trazimo. Mislim da ono sto trazimo jest iskustvo bivanja zivim, tako da ce nasa zivotna iskustva na cisto fizickom planu imati rezonance unutar naseg najunutarnjijeg bica i stvarnosti, tako da doista osjecamo blazenstvo sto smo zivi.
Joseph Campbell
alfredo nr.2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 06:54   #242
ja ti mogu reći svoje iskustvo. Mislim da nije dobro sto odgadas operaciju.

Prije 9god ozlijedio koljeno na nogometu tj ÄŤuvao sam gol i dolazi lopta polagano do mene i ja se onako nagnem iza i jednom nogom stanem na loptu i zaboli me prokleto jako. Isprva su mislili da je vena pukla a kasnije detaljnijim pregledom kod ortopeda vidjeli da je rijec o meniskusu.
meni je stalno noga bila natekla, od prvog dana ozlijede tj svaka dva dana su mi znali punktirati iz koljena barem 80kubika krvi i onda mi je bilo lakse hodati. Na to sam posjednji put isao nakon operacije i prestalo je.

Meni je meniskus stalno dodirivao venice pa se zato stalno punilo sa krvlju pa odgovor na tvoje pitanje da, moĹľe. Rekel mi je doktor da mi se odvojio dio kosti, tanak poput stakla i on je neprestajno razarao tkivo kraj njega. Sad kada su to oÄŤistili puno je bolje iako moram priznati da noga nekad zna biti osjetliva ako se ne pazi.

Poslano sa mog Asus Zenfone 2 (ze551ml)
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 09:14   #243
Hvala na odgovoru. Naime sve bliže sam da idem na operaciju. Bio sam na pregledu u Lovranu prije nekih godinu dana i tada su me naručili za operaciju i rekli da će me zvati no do danas nisu. Pokušavao sam ih više puta kontaktirati no bezuspješno. Pošto mi je većinu vremena u zadnjih godinu dana bilo dobro nisam previše forsirao operaciju. Mislio sam ako zovu dobro, a ne isto dobro. No sad ću ponovo probati ih kontkirati da vidim da li se može što učiniti.
Ovako više nema smisla, već me boli nekih 10 dana, osjetim da je upaljeno jer mi je povrijeđeno koljeno toplije na dodir, otoka nema. No svakih par mjeseci se tako zezati nema previše smisla.
__________________
Ljudi kazu da ono sto svi trazimo jest smisao zivota. Ne mislim da je to stvarno sto trazimo. Mislim da ono sto trazimo jest iskustvo bivanja zivim, tako da ce nasa zivotna iskustva na cisto fizickom planu imati rezonance unutar naseg najunutarnjijeg bica i stvarnosti, tako da doista osjecamo blazenstvo sto smo zivi.
Joseph Campbell
alfredo nr.2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 20:24   #244
Aha, promjeni bolnicu. Odi kod doktorice opće prakse i traži uputnicu za ortopeda tj pregled.

I tamo im reci sve, gle možda su se doktori u međuvremenu promjenili. Ponesi stare nalaze.

Vec pri prvom posjetu bi ti dogovorili termin za operaciju. Barem tako je kod mene bilo. Nemoj sad zvati, rađe odi uživo tamo.

Poslano sa mog Asus Zenfone 2 (ze551ml)
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 14:28   #245
Jel moze ko komentirati vise...
Nalaz:
ruptura lateralnog meniska s bucket handle?
lav_18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:21   #246
Štovani, zaima me imam dijagnozu :

Vidi se 3A ruptura stražnjeg roga medijalnog meniska , koja seže do donje art.plohe. Anterolateralna meniskalna cista. Lezija prvog stupnja unutarnjih niti med. kolateralnog lig. Prednja i stražnja krizna sveza , lat.kolateralni lig. te tetiva patele i m. quadricepsa su anatomski položene , održane napetosti i MR signala.Atrikulacijske hrskavice patele i femorotibijalne art. su primjerenih MR karakteristika uz izljev koji se zavlači u oba patelarnarecesusa. Vidi se manja Bacerova cista koja pokazuje komunikacijski sinus sa stražnjom poplitealnom jamom. Subkutani edem masnog tkiva uz tijek patele. Edem Hofine masti. Ostale prikazane osteomuskularne te neurovaskulurne strukture su primjerenih MR karakteristika.

Molim ako neko moze pojasniti , da li treba operacija i koliki bi bio oporavak?
florijan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2018., 12:08   #247
Pozzz Dajte bar jedno dobro iskustvo s artroskopijom meniskusa. Desno koljeno, operirano kad sam imala 6 god, strano tijelo uklješteno u čašici zgloba, 14 punata, rezano s obe strane grrrr... Nekad davno se tako radilo 😮..... Uz to problem s venama na toj desnoj nozi, sklerozirana glavna bedrena vena iz prepona... E sad, zadnje dvije god dvaput na injekcijama za ukočeno koljeno, hodala ko Herr Flick, pregled ortopeda, magnet, fizikalna, pijem neki prašak za obnovu hrskavice.. Dijagnoza oštećeni medijalni meniskus, savijet ojačati tetive koljena, ojačati kvadriceps, odgoditi operaciju koliko se može (idem na vježbe, mučim se😛&#128558...
Jučer me opet ukočilo, malo blaže, nakon neke vježbe, koje bi morala izbjegavati all🙄...... Da li bi se operacijom bar malo smanjila mogućnost daljnih bolova?... Nemam oteknuća, ništa, samo ukočenost i "tuckanje" točno na mjestu di je meniskus..
Sory na dužem postu... 🤭😉
__________________
....život je crtež bez gumice za brisanje..
Veda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2019., 09:14   #248
Pozdrav svima, jučer sam bio kod ortopeda radi ozljede (prilikom rekreativnog
trčanja) koljena prije 4 mjeseca i napisano mi je. "učiniti MR koljena" i fizikalna terapija "sumnja na oštećenje meniskusa"

Dali postoji neki gel koji imalo pomaže, da ne kupujem Volateren gel itd.

Netko mi je rekao da uzmem mast od Gaveza?I dali mi tko preporuča vožnju bicikla dok se ne utvrdi što je?

Svaki savjet dobrodošao.
Nixon86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 14:09   #249
Bok svima,
Dijelim frisko iskustvo - prije 4 tjedna artroskopija, sivanje meniskusa i rekonstrukcija prednjeg kriznog. Operirao me Dr Vidovic na traumi uZagrebu, sve pohvale za doktora. Na viziti je malo skrt na rijecima (vjer jer zuri na operacije) al na kontrolama je bas rjecit i ljubazan.
U bolnici sam bila 5 dana, koljeno mi je jako naoteklo, sto je normalno. Od pocetka hodam s ortozom (potpuno ispruzena noga) i stakama, s djelomicnim oslanjanjem na nogu. Nakon operacije je jako boljelo, nisu mi na veijeme dali nesto jako nego parfalgan pa tek kasnije tramal (to je kriv anesteziolog). Bolilo je nekoliko dana, 3 tjedna onda nista i evo danas me opet jako boli, valjda od juzine.
U daruvarske toplice sam trebala 15.11.ali termin sam dobila tek 13.12. tako da cu sad krenuti privatno na fizikalnu, po preporuci doktora.
Koljeno je jos oteceno ali manje, savinut mogu samo do nekih 80 st. i boli kad se savija..
Ono sto je jako bitno - kad ozlijedite koljeno, odmah na hitnu jer ako je meniskus, moze se sasiti ali samo 2 tjedna od ozljede. Sivanje vs vadenje je nebo i zemlja. Ja sam presretna da ga je dr uspio zasiti!
salsadancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 14:12   #250
Quote:
Nixon86 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, jučer sam bio kod ortopeda radi ozljede (prilikom rekreativnog
trčanja) koljena prije 4 mjeseca i napisano mi je. "učiniti MR koljena" i fizikalna terapija "sumnja na oštećenje meniskusa"

Dali postoji neki gel koji imalo pomaže, da ne kupujem Volateren gel itd.

Netko mi je rekao da uzmem mast od Gaveza?I dali mi tko preporuča vožnju bicikla dok se ne utvrdi što je?

Svaki savjet dobrodošao.
Ja mazem gaveza nakon operacije, navodno da zaista pomaze, gle odmoc ti nece.
Ja ti ne bih preporucila voznju bicikla
salsadancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2019., 20:29   #251
Unatrag dva tjedna mi je prilikom ustajanja iz fotelje puknuo meniskus Bila sam na uzv..Koljeno mi satima ostaje ukočeno, odnosno ne mogu uopće stati na desnu nogu, tako da ne mogu niti do wc. Nakon nekoliko sati samo otpusti i mogu se opet kretati. To se ponavlja svakih nekoliko dana i čekam termin za ortopeda i mag, rezonancu. Da li ima tko takva iskustva.
nada.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 13:34   #252
Bok svima!

Trebala bi na artroskopsku meniscektomiju lijevog koljena u KB Šalata.
Da li se ista radi pod regionalnom ili lokalnom anestezijom?

lp
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2020., 17:43   #253
Pozdrav svima,
uskoro idem na operaciju sivanja lateralnog meniskusa ma Sv.Duh. Upozorili su me da je oporavak dug(6tjedana stake pa rehabilitacija) ali me zanima sam postupak-koliko traje operacija,koliko se boravi u bolnici i kakva se anestezija primjenjuje,bolovi nakon koliko traju? Isto tako,kako izgleda ta fizikalna nakon operacije-jesu li potrebne toplice ili ne, i kad se krece s vježbama.
Hvala!
sbirulina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2020., 12:14   #254
artroskopija koljena, stražnji rog medijalnog meniska

Sbirulina, zamolila si me na drugoj temi da opišem svoje iskustvo s artroskopijom koljena. Nisam sigurna koliko će ti biti od koristi jer nemamo istu ozljedu ali evo.

Ja sam imala puknut stražnji rog medijalnog meniska, ozljeda je nastala pri doskoku na plesu (a zapravo sve povezano s mojom ozljedom kuka zbog koje nisam dobro raspoređivala težinu, tako da je stvarno bitno promatrati tijelo kao cjelinu). Koliko sam shvatila, od svih ozljeda koljena, ova moja je najmanje problematična. Kažu da se npr. u starijoj dobi ona niti ne operira. Ja sam se željela vratiti plesu i imati određenu kvalitetu života tako da sam se ipak odlučila za operaciju, a i bolovi su bili sve neugodniji.

Operirao me 2018. privatno doktor Rod u poliklinici Sv. Katarina (tada sam imala 33 godine). I za doktora i za poliklinku imam samo pohvale, profesionalni su a i ljubazni. Menisk nije bio podoban za šivanje pa se dio odstranio. Operacija je rađena pod spinalnom anestezijom i trajala je cca 1h. Prvi dan si u bolnici, nakon par sati se već ustaje, učiš hodati na štakama, a zatim drugi dan doma (dobila sam od njih štake).

Na štakama sam bila samo prvih par dana. Doma se rade vježbice, hladiš nogu s ledom par puta na dan i držiš na povišenom. I već nakon tih prvih par dana se kreće s fizikalnom, ja sam išla u Sv. Katarinu u Branimirovoj, njih također preporučam jer su stvarno odlični. Toplice mi nitko nije ni spominjao. Sad je prošlo već neko vrijeme od tada, ali sjećam se da ta fizikalna uopće nije bila tako jednostavna: koljeno je još svježe operirano, natečeno, bolno, a ti trebaš raditi vježbe ponekad i dosta kontra te boli, a nekako je i u glavi teško prijeći neke granice tako brzo nakon operacije (kao npr, stajati punom težinom na toj jednoj operiranoj nozi). Na fizikalnu sam išla svaki drugi dan i znala je trajati i po par sati (bicikl, masaža, vježbanje, struja, led).

Na posao sam se vratila nakon 6 tjedana i to sjedenje ubija. Moram priznati da jos dugo nakon operacije osjećaj u koljenu nije bio dobar (čak sam bila mislila i da su nešto zeznuli bili na operaciji hehe). Nastavila sam vježbati, u izgradnji mišića je sve, ali tek kad sam počela više spavati su stvari krenule na bolje (tijelo očito treba svoje vrijeme za oporavak i nije ga briga kakav tempo života imaš). Ne znam, meni je očito trebalo duže da sve sjedne na svoje mjesto, cca barem pola godine pa i više nakon operacije.

Za šivanje meniska sam čula da je puno zahtjevniji oporavak, ali ako ćeš biti toliko dugo na štakama pretpostavljam da neće biti toliko bolan jer nećeš opterećivati nogu, ali ćeš se kasnije mučiti više s atrofiranim mišićima. U svakom slučaju sretno i ako ima još kakvih pitanja, tu sam.
spintel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2020., 07:50   #255
Hvala puno na odgovoru!

Da, ovo sa šivanjem je specifično i čini mi se da jako mali postotak operacija meniskusa otpada na šivanje...svakako ću natipkat post kad sve završi jer ima jako malo informacija o postupcima i rehabilitaciji kod nas u HRV.
sbirulina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2020., 14:03   #256
Evo kako sam i obećala,dajem svoj doprinos temi🙂
Sasiven mi je meniskus prije 10ak dana,artroskopski. Operacija je trajala oko sat i pol, u bolnici se boravi ukupno 2 dana (dan prije se dode,i dan nakon operacije ide doma).
Bolova gotovo nikakvih nisam imala,ni posljedica spinalne anestezije. Nema bas znacajnijeg niti otoka.Uglavnom iznenadujuce dobro za sad sve ide i nadam se da ce tako i ostati.
S terapijama (privatnim) sam pocela odmah nakon operacije.
Na stakama sam 6 tjedana uz ortozu zakljucana na 30°.
Ako koga sta zanima,tu sam.
sbirulina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2020., 22:01   #257
Quote:
sbirulina kaže: Pogledaj post
Evo kako sam i obećala,dajem svoj doprinos temi��
Sasiven mi je meniskus prije 10ak dana,artroskopski. Operacija je trajala oko sat i pol, u bolnici se boravi ukupno 2 dana (dan prije se dode,i dan nakon operacije ide doma).
Bolova gotovo nikakvih nisam imala,ni posljedica spinalne anestezije. Nema bas znacajnijeg niti otoka.Uglavnom iznenadujuce dobro za sad sve ide i nadam se da ce tako i ostati.
S terapijama (privatnim) sam pocela odmah nakon operacije.
Na stakama sam 6 tjedana uz ortozu zakljucana na 30°.
Ako koga sta zanima,tu sam.
Šivanje meniskusa se uglavnom radi kod osoba mlađe dobi.Možeš reći gdje si obavila zahvat i tko je bio operater ? Pretpopstavljam da si bila u Sv.Katarini.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2020., 15:56   #258
Pa sad se sve vise radi i kod starijih koliko sam shvatila,ali stvarno je oporavak dug i puno odraslih ljudi si ne moze priuštiti par mjeseci ovisnosti o drugima...
Sveti duh,na uputnicu. Imala sam mogucnost i Katarinu i Akromion ali imam lose iskustvo s privatnim poliklinikama i komplikacijama nakon rutinske operacije,pa sam se ipak u drzavnoj bolnici osjecala sigurnije.
sbirulina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2021., 11:33   #259
Operacija koljena

molim ako netko ima kakvih iskutava,zanimalo bi me par stzvari.Naruvcen sam na oepraciju koljena, dijagnoza S8 3.7 OZLJEDA VISE KOLJENSKIH STRUKTURA, REPTURA MENISCI MED.GENUS i.SIN.
zANIMA ME KOLIKO TRAJE OPERACIJA, DA LI CU MOCI IZACI PUSITI JER SAM pusac,koliko dugo se ostaje u bolnici i sta sve trebam pomijeti od osobnih stvari sa sobom jer nisam nikada bio do sada u bonici,ako netko vise zna o spomenutoj dijagnozi i operaciji i ovim nus stvarcica koje sam pitao bio bih vrlo zahvalan na odgovoru.
elistone is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2021., 11:54   #260
Quote:
elistone kaže: Pogledaj post
molim ako netko ima kakvih iskutava,zanimalo bi me par stzvari.Naruvcen sam na oepraciju koljena, dijagnoza S8 3.7 OZLJEDA VISE KOLJENSKIH STRUKTURA, REPTURA MENISCI MED.GENUS i.SIN.
zANIMA ME KOLIKO TRAJE OPERACIJA, DA LI CU MOCI IZACI PUSITI JER SAM pusac,koliko dugo se ostaje u bolnici i sta sve trebam pomijeti od osobnih stvari sa sobom jer nisam nikada bio do sada u bonici,ako netko vise zna o spomenutoj dijagnozi i operaciji i ovim nus stvarcica koje sam pitao bio bih vrlo zahvalan na odgovoru.
Pa to ti je doktor trebao reći

Operirao sam meniskus, a ne znam kako će ti operirati. Hoće li samo počistiti to što se potrgalo, bez meniskusa se može živjeti, samo se brže koljeno(hrskavica) troši. U tom slučaju operacija kratko traje, možeš na noge već za dan-dva koliko se sjećam, a u bolnici sam bio možda koji dan više. Računaj tako 3-4 dana. E sad, baš zbog toga što ako se tako riješi potragani menisk se kod mlađih pacijenata nastoji popraviti strgani meniskus šivanjem. To je malo zahtjevnije, ali opet ništa strašno. Oporavak dulje traje, ali je dugoročno bolje rješenje. Ali ne znam zašto nisi o tom svemu popričao s doktorom koji će te operirati i koji ti je to dijagnosticirao.

Ovisi o više faktora.
kraljforuma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:38.