Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2009., 21:23   #81
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Nisam pljuvala po tvojoj marmeladi nego po onome sto za mene taj pojam oznacava.
Pa nisam ni rekla da si ti pljuvala, evo ti citata:

Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
S tim da je marmelada dno po kvaliteti, u odnosu na ove druge dvije...
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
A marmeladu (skoro da) ne želim ni komentirati.
"To" se radi od citrusa (a počesto i kombinacije citrus+ nešto od voća) ali kvaliteta je neupitno lošija od pekmeza i džema (od postotka voća nadalje).
Naravno da nitko nije pljuvao po mojoj marmeladi, ali se pljuje po izrazu koji ja koristim za ono što sam pripremila. U hrvatskom jeziku postoji takva kategorizacija, u čakavskom kategorizacije prema kvaliteti nema. Opičim 5 kg očišćenih trešanja i 2 kg šećera i kuham cca 3,5 sata. Što sam prema toj kategorizaciji ja skuhala
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 21:28   #82
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
da, u tome i je stvar
ali sad si to izvukla kao opravdanje
Ne moram se ja ništa opravdavati, jer sam rekla ono što sam mislila. Druga kuća do mene Vinkovčani. U ovom slučaju ne možeš čitati između redaka. Pitala si me za pojašnjenje i dobila si ga. A to što si ti mislila da sam ja mislila, tu ti ne mogu pomoći
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 21:45   #83
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Pa nisam ni rekla da si ti pljuvala, evo ti citata:





Naravno da nitko nije pljuvao po mojoj marmeladi, ali se pljuje po izrazu koji ja koristim za ono što sam pripremila. U hrvatskom jeziku postoji takva kategorizacija, u čakavskom kategorizacije prema kvaliteti nema. Opičim 5 kg očišćenih trešanja i 2 kg šećera i kuham cca 3,5 sata. Što sam prema toj kategorizaciji ja skuhala
oprosti kaj se miješam, al čini mi se da nema veze kaj nema takve kategorizacije u čakavskom jer to ni nije jezik već narječje, a sigurna sam da ti znaš i standardni hrvatski jezik, a mi ne možemo znati jesu li ti prvi susjedi Vinkovčani ili Delničani
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 22:13   #84
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
oprosti kaj se miješam, al čini mi se da nema veze kaj nema takve kategorizacije u čakavskom jer to ni nije jezik već narječje, a sigurna sam da ti znaš i standardni hrvatski jezik, a mi ne možemo znati jesu li ti prvi susjedi Vinkovčani ili Delničani
Slazem se. Nisam vidjela da se zagorac nesto buni, samo se cakavci stalno bune , ajde da se bune kad nam zele pokazati novi pojam pa da naucimo ali buniti se na raznovrsnost pojmova

I ono za komsije je bilo misljeno svi znamo kako, nismo bas tako glupi. Mozda ne od ta.je ali imalo je svakako politicku konotaciju.

ta.jo ja znam da si ti vrsna kuharica i da spremas delicije i nije o tome ovdje rijec.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 22:42   #85
Ja se nisam bunila na raznovrsnost pojmova, nego na stavljanje marmelade na dno tih pojmova, pa je ispalo da bi bilo bolje da sam kupila džem/pekmez nego išla raditi domaću marmeladu.

A mi čakavci, jednostavan riječnik, ne kompliciramo puno Da sam znala da ću izazvati takvu raspravu, ne bi se unaprijed ispričala što ne poznajem razlike između dotičnih pojmova. I, ne bih rekla da se bunimo, nego branimo svoje
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 22:49   #86
Quote:
A mi čakavci, jednostavan riječnik, ne kompliciramo puno
Vidis ovo bi impliciralo da svi koji koriste raznovrsniji rjecnik kompliciraju. Ne svidja mi se takav prikaz stvari.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 23:05   #87
U tome je problem, što moje riječi nisu imale nikakvo skriveno značenje značenje, niti su bilo što implicirale. Netko jednostavno voli čitati između redaka, čak i kad pisac tih redaka nije ništa sakrio između njih i onda se donose krivi zaključci
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 23:50   #88


i jeste se dogovorili sta je dobro a sta nije?

da ne buden skroz off. propasiraj voce i koristi ka sok, ili dio smrzni i koristi za nekakve kreme ili preljeve u kolacima
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 00:02   #89
fascinantno je da se ljudi uvijek poćapaju kao mačke u veljači

@ombija ženo rasturaš

drago mi je da nešto naučim, viš tko bi rekao da smo tako organizirana zemlja da imamo takav pravilnik za peknez

ontopik:

jednom je moja mama tako kuhala i kuhala i kuhala pekmez/mermeladu/džem, bilo sve fino, kad se ohladila morali smo je sa dlijetom vadit iz teglica, ima tome 20 godina, odonda nije više probala kuhat
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 00:11   #90
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Protestiram na vaše natpise o marmeladi. Ja sam čakavica i kod nas postoji samo jedan izraz a to je marmelada - nema džema, pekmeza i tome slično. Marmelada je svako kuhano voće + šećer (neovisno o tome da li se vide ili ne vide komadići voća). A budući da sam kuhala marmeladu od 5 kg trešanja (ograničila me veličina lonca ) iz vlastitog vrta, bez kemijanja, teško da mi netko može reći da je moja marmelada samo dno dna i da je tamo neki pekmez sa želinom kvalitetniji.
vraćam se na ovaj post....

marmelada ne može biti SVAKO kuhano voće i šećera i DŽEM ne može biti od svakog voća i šećera. upravo je u tome razlika! marmelada koja se ne može dobiti od trešanja, višanja i voća u kojem nema pektina traži da joj se doda želin kako bi bila "marmeladasta" i pasira se!!! džem se ne pasira i ne radi se od voća koje sadrži pektin. od određenih vrsta voća se radi džem, nije mi poznato da ga je itko pravio od jabuka ili dunja...

tako da si ti vjerojatno od trešanja dobila džem, ali nisi nam opisala kako si radila i kakvu si strukturu dobila.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 00:16   #91
Ja si i dalje uzimam za pravo da kažem da sam napravila marmeladu Drugi izraz kod nas ne postoji. I da, kod nas se marmelada radi od SVAKOG voća. Isto tako, ne branim nikome da kuha džem/pekmez/slatko od čega želi i na koji god način želi.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 02:18   #92
Da sam znala u sto ce se pretvoriti moje bezazleno pitanje iz prvog posta...


Uglavnom, odlucila sam nista ne raditi s dzemom nakon sto sam ga probala u kombinaciji sa sladoledom od vanilije i cokolade. Savrsenstvo
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 09:21   #93
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
fascinantno je da se ljudi uvijek poćapaju kao mačke u veljači

@ombija ženo rasturaš

drago mi je da nešto naučim, viš tko bi rekao da smo tako organizirana zemlja da imamo takav pravilnik za peknez

ontopik:

jednom je moja mama tako kuhala i kuhala i kuhala pekmez/mermeladu/džem, bilo sve fino, kad se ohladila morali smo je sa dlijetom vadit iz teglica, ima tome 20 godina, odonda nije više probala kuhat
gugl iz maj frend

ta.jo nitko ti ne brani zvati tvoja jela kako zelis ali onda ces stalno nailaziti na nesporazum i jos se vrijedjati sto ljudi misle o marmeladi.
Zbog toga je i nastala diskusija.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 11:52   #94
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post

jednom je moja mama tako kuhala i kuhala i kuhala pekmez/mermeladu/džem, bilo sve fino, kad se ohladila morali smo je sa dlijetom vadit iz teglica, ima tome 20 godina, odonda nije više probala kuhat
kaj....još uvijek ga klešete???
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 11:58   #95
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Da sam znala u sto ce se pretvoriti moje bezazleno pitanje iz prvog posta...


Uglavnom, odlucila sam nista ne raditi s dzemom nakon sto sam ga probala u kombinaciji sa sladoledom od vanilije i cokolade. Savrsenstvo
To sam ti mislila sugerirati još na početku,takvi džemovi koji bi radije bili kompoti su dobri i za kreme i kao preljevi za biskvitne kolače i kekse.
Jedino kaj ih moraš držati u frižideru jer se lako kvare.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 12:02   #96
Omg, ovdje urnebes oko termina....

Pomogli smo mrtvoj u vezi zgušnjenja kompota (čega već)
i onda je grogo (odmah na početku) pitao za razjašnjenje pojmova marmelada, džem i pekmez....

I ovo što sam napisao stoji kao činjenica, a ne kao moja izmišljotina. Termini nisu vezani ni za kakve komšije, nego za našu zemlju. Količina voća u istima je standard. Kvaliteta istih proizvoda također. Cijena prati količinu voća.

@ ta.jac
, ovo nema veze sa tvojom marmeladom i što se tako zove u primorju.... ovo ima veze sa stvarnošću u ofišl gastronomiji. Sad, kako se gdje što kaže je drugi par rukava.
U Dalmaciji za hlače kažu gaće. Pa su duge, a ne sliperice. Tako je i tvoja marmelada gusta i s puno voća. Ali službeno, to nije... marmelada (u gastro pogledu).
Ovo nije osobno, stvarno treba potražiti i neke izvore.... potrudit ću se malo po netu.


http://www.google.com/url?sa=t&sourc...p-IGANVWOQAVMg

http://www.google.com/url?sa=t&sourc...An7Xnc6wPuzZEA

Zadnje uređivanje Deedy : 18.06.2009. at 12:22.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 12:08   #97
Edit: Pa ja ne vidjeh i tek sad pročitah drugu stranicu ovog topica....

Jaoooooooj..... komšije... branimo svoje... skriveno značenje....







(bio sam uvjeren da pomažem pojašnjenjem ta tri pojma, kad ono- tempirata bomba)

Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 15:31   #98
Ja sam probala i u rerni zapeći pekmez koji mi je ispao rijedak, a probala sam i sa želinom. U oba sam slučaja uspjela zgusnuti ga, osim što je sa želinom to trajalo 2-3 minute, a u rerni sat. Pa sad, od volje vam. Ja za drugu turu nisam imala vremena i koristila sam želin....a uz sve kemije kojih smo danas puni, ne smeta mi ni malo želina.
leek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 15:57   #99
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Ovo nije osobno, stvarno treba potražiti i neke izvore.... potrudit ću se malo po netu.

Nema smisla da tražim izvore i objašnjenja što je pekmez, a što džem iz vrlo jednostavnog razloga - meni moja nona nije kuhala pekmez, nego marmeladu (iako je možda po službenoj gastronomiji napravila pekmez), a isto tako ću ja svojim unucima raditi marmeladu.

Na forumu se trudim pisati tako da me svi razumiju i nastojim riječi koje mi govorimo drugačije napisati književno da bi svi razumjeli, iako postoji ekipa koja piči svoje dijalektizme bez pardona
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 20:35   #100
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Protestiram na vaše natpise o marmeladi. Ja sam čakavica i kod nas postoji samo jedan izraz a to je marmelada - nema džema, pekmeza i tome slično. Marmelada je svako kuhano voće + šećer (neovisno o tome da li se vide ili ne vide komadići voća).
a vama je isto sve što ima krila i perje kokoš

ontopik: džem od višanja je zeznuta stvar jer one očito imaju jako malo pektina i jako se teško raskuhaju. nama se isto događalo slično s višnjama. ja bih to ispasirao i napravio pekmez. samo nisam siguran kako bi se ponašalo kad bi se ponovo išlo peći na kojih sat-dva
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.