Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2012., 16:54   #41
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Moje iskustvo mi govori da dobro postupam.
Neobično mi je - priznajem, i nerazumljivo - to (ne samo tvoje) ustrajavanje na tome da "dobro postupaš".

Dva osnovna razloga: kao prvo, to je za forumsku raspravu posve nebitno. Kao drugo, najzeznutija strana roditeljstva je činjenica da roditelj ne zna niti može znati "postupa li dobro" u procesu "proizvodnje djeteta" (namjerno koristim provokativan izraz), jer se jedini sud o tome može dati tek u trenutku kad je "proizvod" dovršen.

Zajeb je u tome što nema mogućnosti dorade ni naknadnog servisiranja.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 17:00   #42
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Neobično mi je - priznajem, i nerazumljivo - to (ne samo tvoje) ustrajavanje na tome da "dobro postupaš".

Dva osnovna razloga: kao prvo, to je za forumsku raspravu posve nebitno. Kao drugo, najzeznutija strana roditeljstva je činjenica da roditelj ne zna niti može znati "postupa li dobro" u procesu "proizvodnje djeteta" (namjerno koristim provokativan izraz), jer se jedini sud o tome može dati tek u trenutku kad je "proizvod" dovršen.

Zajeb je u tome što nema mogućnosti dorade ni naknadnog servisiranja.
Roditelj može znati postupa li dobro kad se radi o situacijama koje se ponavljaju pa na temelju prethodnog iskustav (iz takvih situacija) zna što "pali".
dapače, bilo bi glupo zanemariti iskustvo iz prošlih događaja.

inače, nisam znala da je "proizvod" u nekom trenutku gotov - koji je to točno trenutak? 16. rođendan? 18.? 23.?
Dalika is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 17:18   #43
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Neobično mi je - priznajem, i nerazumljivo - to (ne samo tvoje) ustrajavanje na tome da "dobro postupaš".


Zajeb je u tome što nema mogućnosti dorade ni naknadnog servisiranja.
Ja na forumu iznosim iskustvo sa svojim djetetom !
Ocjenjujem svoje postupke, a ne tuđe.
Eventualni savjet dajem na osnovu iskustva sa svojim djetetom, koje za neke bez vlastitoga iskustva možda nije prihvatljivo, kao i za one koji imaju metode oprečne mojima.
I nigdje, ali baš nigdje nisam napisala da ja trebam biti primjer "dobroga postupanja" za druge.
Rado ću reći da dobro postupam, kao i priznati ako moj postupak nije urodio uspjehom (u mom slučaju odnos-dijete).
Meni je uspjeh odnos roditelj-dijete kakav mi doma imamo !
Nekima je konzervativan, nekima preliberalan
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 17:31   #44
Quote:
Dalika kaže: Pogledaj post
inače, nisam znala da je "proizvod" u nekom trenutku gotov...?
želiš reći da se dijete odgaja doživotno?
Quote:
Roditelj može znati postupa li dobro kad se radi o situacijama koje se ponavljaju pa na temelju prethodnog iskustav (iz takvih situacija) zna što "pali".
Sasvim je moguće da se postupak koji je u nekoj djetetovoj dobi "palio", pokaže pogrešnim u nekoj kasnijoj djetetovoj dobi.

Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
I nigdje, ali baš nigdje nisam napisala da ja trebam biti primjer "dobroga postupanja" za druge.
Tim prije je "ja postupam dobro" irelevantan podatak za raspravu.

Zadnje uređivanje Tashi : 09.11.2012. at 08:27.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 17:38   #45
U jeste se raspisali
Ja se nadam da sam ok roditelj. Vrijeme će pokazati.
Ima djece koja ne žele s roditeljima dijeliti neke stvari - zašto - ne znam razlog.
Znam primjer mojeg malog susjeda koji ide u razred s mojom kćeri i čija mama kaže da mene nema ne bi znala što se događa u školi.
Ja je sretnem pa kažem - joj, super Marko je neki dan dobio 5 iz matke -ona me u čudu gleda i kaže: nemam pojma.
Inače je totalno drag dječak, vrlo nježan i vrlo emotivan. Ali nije za povjeravanje, nisam dio njihove obitelji pa ne mogu reći zašto.
Mene je moje dijete odabralo za svoje naintimnije tajne. Znači i ljubavne. Da, prave ljubavne.
I to nitko drugi ne smije znati.
Kada dođem poluluda s posla jako to dobro zna i zna da nema veze s njom jer joj otvoreno kažem: gle, danas sam na poslu imala takvu gužvu da sam umorna kao pas. Obično mi tada treba malko sna i ona to prihvača - a kaj bu drugo sa mnom
Neki oblik rasprava koje recimo čuje jer ima uši kao slonić Dambo - njezino pitanje je uvijek ako čuje: ima li to kakve veze sa mnom. Ja joj odgovorim nema i onda veselo odcupka u stilu - aha, eto nešto iz svijeta odraslih što nema veze sa mnom.
Iskreno, ne znam kakav je točno model baš bliskog prijateljstva dijete/roditelj.
Naravno da je to prekrasna stvar. No, viđala sam tako patološke veze roditelj/dijete da se pitam nekada treba li nekada postaviti granicu - odnosno - mislim da su roditelji krivi kada krenu isfuravati se da imaju 17 godina kao njihovo dijete pa zajedno s njim se zapiju...problem roditelja- definitivno..
Gdje sam se baš sada toga sjetila..grozno ali stvarno sam viđala..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 17:53   #46
Duboko se nadam da će do trenutka kad moj sin krene u školu ukinuti dobar dio ocjenjivanja i da će roditeljima slati na uvid samo neocijenjene pismene ispite koje je njihovo dijete riješilo pa ćemo razgovarati o zadacima.
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 18:38   #47
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
pa ćemo razgovarati o zadacima.
Tko s kim?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 19:33   #48
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tko s kim?
Klinjo i ja.
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 19:49   #49
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Klinjo i ja.
Daj pliz objasni točno na što misliš - ja nisam shvatila. Hvala
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 20:17   #50
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Duboko se nadam da će do trenutka kad moj sin krene u školu ukinuti dobar dio ocjenjivanja i da će roditeljima slati na uvid samo neocijenjene pismene ispite koje je njihovo dijete riješilo pa ćemo razgovarati o zadacima.
Kako te u tome može spriječiti ocjena , normalni roitelji bez obzira na ocjenu otvore test i porazgovaraju s klinjom o njemu.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 21:01   #51
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Kako te u tome može spriječiti ocjena , normalni roitelji bez obzira na ocjenu otvore test i porazgovaraju s klinjom o njemu.
nisam ni rekla da bi me ocjena spriječila.

Ali ih smatram nepotrebnima i nadam se da će kod nas jednog dana biti kao i u Finskoj - samo dva ispita koja se ocijene tijekom godine.
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 21:38   #52
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Klinjo i ja.
Može primjer takvog razgovora?

Ne čini li ti se da proglašavanjem roditeljske kompetencije za takve razgovore, drugim riječima tvrdiš da svatko može biti nastavnik?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 21:38   #53
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
nisam ni rekla da bi me ocjena spriječila.

Ali ih smatram nepotrebnima i nadam se da će kod nas jednog dana biti kao i u Finskoj - samo dva ispita koja se ocijene tijekom godine.
Ovaj tvoj post je više za temu - ocjenjivanje u osnovnoj školi pa te molim da se toga držiš.A ostale molim da se ne potegne sada tu pitanje ocjenjivanja i testova jer tema već postoji.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 21:53   #54
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tim prije je "ja postupam dobro" irelevantan podatak za raspravu.
Koji podaci su tebi relevantni za raspravu na ovoj temi?




Meni su relevantna iskustva roditelja!

Mislila sam da smo ovdje da podijelimo svoje reakcije i iskustva !

Ne vidim ništa irelevantno da roditelj opiše svoje reakcije na ocjene i kao dijeli s djetetom intimnosti u životu, te smatra li da je u tome uspio ili ne !

Najmanje se javilo roditelja koji su opisali kako oni to rade sa svojom djecom !
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 22:33   #55
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Koji podaci su tebi relevantni za raspravu na ovoj temi?




Meni su relevantna iskustva roditelja!

Mislila sam da smo ovdje da podijelimo svoje reakcije i iskustva !

Ne vidim ništa irelevantno da roditelj opiše svoje reakcije na ocjene i kao dijeli s djetetom intimnosti u životu, te smatra li da je u tome uspio ili ne !

Najmanje se javilo roditelja koji su opisali kako oni to rade sa svojom djecom !
Neki ovdje misle da se sva djeca pa i odrasli moraju ponašati po jednom obrascu.

Na pitanje "Kako ti se zove učiteljica?" moraju obavezno znati odgovor, inače su roditelji zakazali, a vjerojatno i učiteljica. Ne postoji obrazac odgovora. Postoje samo mnoge mogućnosti pitanja.
Iskustvo koje doživljava jedna osoba u odnosu s drugom ne može biti kalup za sve druge, kao ni recept, jer nažalost ni recepta nema, no još manje može biti relevantno mišljenje koje nije zasnovano ni na iskustvu ni na dječjoj psihologiji ili pedagogiji.
Postoje poželjni modeli vođenja razgovora, s uvažavanjem osobnosti i traganjem za onime što je djetetu važno:
- Kako se ono zove tvoja učiteljica?
- Pojma nemam.
- Po čemu je prepoznaješ?
- Ni po čemu.
- Ne razlikuješ kad dođe tvoja učiteljica i kad dođe neka druga?
- Naravno da razlikujem.
- Po čemu?
- Moja ima plavu kosu.
- A kad uđe neka druga plavokosa?
- Moja se uvijek dere.
- Na tebe?
- Ne samo na mene, ali na mene najviše?
- Zašto?
- Bez razloga.
- Na primjer?
- Danas sam pod odmorom...

Ponekad je potrebno i deset pitanja da neko dijete kaže što se zbiva. Zna li ime učiteljice, koga briga. Ne znaju ni mnogi roditelji. A djeca se učiteljici obraćaju s "učiteljice", a kad je roditelji žele dobiti na telefon, ne znaju što bi rekli, čak katkad ne znaju ni u koji im razred dijete ide.

Sa svojom sam starijom kćeri uvijek dobro komunicirala. Sad ima gotovo 21 godinu i sama mi to govori. Nekad je zapinjalo pa sam morala cijediti iz nje, nekad je bilo tako da bi jedva čekala da se vidimo pa da mi sve ispriča.
I s mlađom, koja ima 4 godine, sve raspravim. Možda imam sreće...

Nekomu moje iskustvo neće baš ništa predstavljati, jer nema točnih i netočnih odgovora, nema kalupa u odnosu dijete - roditelj iz vrlo jednostavnog razloga.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 22:49   #56
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Neki ovdje misle da se sva djeca pa i odrasli moraju ponašati po jednom obrascu.
Neki se, pak, diče potpunim nerazumijevanjem pročitanoga kao da se radi o herojskom djelu, a ne o osobnom sramoćenju .

Umjesto da se kukavički zaklanješ iza "nekih", imaj petlje pa reci tko je to toliki idiot da bi "mislio da se sva djeca i odrasli moraju ponašati po jednom obrascu" - ali, potkrijepi svoj hrabti zaključak quotanjima u kojima taj "neki" idiot takvo što tvrdi.


Quote:
Na pitanje "Kako ti se zove učiteljica?" moraju obavezno znati odgovor, inače su roditelji zakazali, a vjerojatno i učiteljica.
Ako dijete odradi cijeli prvi razred a da ne zna kako mu se zove učiteljica, da: netko je zajebao u svom dijelu posla.

Zadnje uređivanje Ribež : 10.06.2012. at 23:36.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 23:38   #57
Iskreno meni se čini ne moguće da dijete ne zna ime učitelja pa bio on i prvi razred.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 23:50   #58
__________________
--------------------------------

Zadnje uređivanje Ribež : 11.06.2012. at 00:06.
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 00:07   #59
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Mene uhvatio smijeh, nemoj se ljutiti. Gle, mene moja mala još uvijek ispravlja kod prezimena svoje učiteljice:-))
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 00:34   #60
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Može primjer takvog razgovora?

Ne čini li ti se da proglašavanjem roditeljske kompetencije za takve razgovore, drugim riječima tvrdiš da svatko može biti nastavnik?
Primjer takvog razgovora bi mogao biti da on ispita mene zadatke koje je rjesavao. Nema veze hocu li ih znati rijesiti, ono kaj ne budem znala ce mi objasniti ako zna, o onome kaj ne bude znao cemo zajednicki gruntati...pa tko prije skuzi/ sazna pobjednik.

Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Daj pliz objasni točno na što misliš - ja nisam shvatila. Hvala
Pardon, uopce nisam skuzila ovaj post, ali odgovorila sam Byronu.

Zadnje uređivanje Tashi : 09.11.2012. at 08:26.
soks is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:18.