Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2012., 22:53   #121
Quote:
beryozinka kaže: Pogledaj post
Ne, ljudi moji dragi, problem je u vama, a ne u autorici. Problem je u podaničkom mentalitetu našeg veleumnog "puka" koji je jak na tipkovnici i svima dijeli pamet, a kada se događaju sranja onda se svi pokrivaju ušima. Da više od 50% razreda ima jedva prolaznu ocjenu u 8. razredu, ili u bilo kojem drugom, je znak da nešto ne štima s nastavom, a ne s djecom ili s roditeljima. Jako mi je poznato kako profesori vlastitu nesposobnost pravdaju planom i programom, nesposobnošću djece i inim glupostima umjesto da shvate da imaju odgovornost.

Draga autorice, kao mlada i ambiciozna osoba koja je postigla velike uspjehe u akademskom obrazovanju, savjetujem ti da nakon osnovne škole, ako je ikako moguće, dijete staviš u internacionalnu školu (američku, talijansku, u principu kakva je trenutna situacija sve su bolje od hrvatske - ne moraš mi vjerovati na riječ, tipkaj mi na pm ako te zanimaju moja isksutva). Tek kada sam došla u doticaj s obrazovanjem vani shvatila sam koliko hrvatsko školstvo ne valja i vjeruj mi, ovdje se nitko ne bavi djecom ni podučavanjem i djeca nam pojma o pojmu nemaju... a ima puno po prirodi jako pametne djece, koje škola jednostavno uguši. To se dogodilo i meni, a pretpostavljam i tvojoj kćeri... Tek kad sam se počela obrazovati vani shvatila sam koliko je hrvatsko obrazovanje neusmjereno, besmisleno, ne daje nikakvu orijentaciju ni cilj... vjeruj mi ne želiš da ti dijete to shvati NAKON redovnog školovanja, jer onda je u većini slučajeva kasno... a kako će sa šupljim znanjem u svijet? Vjeruj mi - nikako... vidjela i na svom primjeru, a i na primjeru kolega s tehničkih fakulteta (i dr.) koji su u Hrvatskoj bili odlični studenti, a njihovo znanje realno naspram svjetske konkurencije - jer moja generacija i sve nakon nje imaju upravo svjetksu konkurenciju - bilo je jadno.

U ovom sustavu nemoguće je išta promijeniti jer su naši ljudi takvi kakvi jesu pa ako je ikako moguće stavi kćer u drugi sustav. Ne trošite energiju na naše školstvo. Ako želiš mogu ti iznijeti svoja iskustva detaljnije na pm, da ne začetavam topic s internacionalnim školovanjem.
Ako sam dobro shvatila, govoriš da riba smrdi od glave. Problematičan je sustav, neki profesori samo su produkt toga sustava ili koriste sustav kao opravdanje za svoj nerad. Osobno sam se osvjedočila da je zabranjeno čak i predlagati nove metode i sustave, a kamoli iz izvoditi. Poklope te da se ne oporaviš godinama, no što radi javnost? Ili se uklopi u opću letargiju ili je čak izmanipulirana pa vjeruje sve što dolazi "odozgo". Ministri se biraju cjenkanjem, ministar obrazovanja nitko ne želi biti, jer ili nema odriješene ruke ili je svjestan da nema podršku vlade, ni financijski ni na bilo koji drugi način. Savjetnici su priča za sebe. Mnogi dobro rade svoj posao, ali imaju biti kuš, drugi su poltroni koji samo kimaju glavom na ono što kaže aktualni ministar, potplaćeni i jadni kao i njihova struka... Dok znanje i razum ne prevlada, loše nam se piše. A djeca... Ona brzo rastu, nemaju vremena čekati da ne nešto promijeni. Jedino što možemo jest moliti se Bogu da nam dijete dođe u ruke osobe koja radi po savjesti, a ne kako je plaćena ili upućena.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 00:40   #122
jako jednostavno je imati iz hrvatskog lošiju ocijenu od engleskog

vjerojatno se stupanj hrvatskog i engleskog razlikuje da je engleski laksi a ja inace imam polozen oxford degree i znam savrseno gramatiku engleskog a iz hrvatskog sam imao 2 u srednjoj skoli konstantno...
Doctor B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 15:55   #123
i ja sam shvatila kakvo školovanje može biti i kakav odnos učitelja i profesora prema učenicima, roditeljima i procesu obrazovanja može izgledati, tek kad mi je kćer krenula u školu u njemačkoj.

za mene je šok bio (ugodan, naravno, ali ipak sam zinula ko tele u šarena vrata), kad sam u drugom osnovne došla zamoliti učiteljicu da mi objasni što se točno tražilo u jednom zadatku iz matematike, jer ja ne vladam baš najbolje njemačkim, pa da mogu to malo proraditi s kćerkom. a ona mi je odgovorila da se još roditelja požalilo da nije shvatilo i da ne treba ona meni objašnjavati jer će to ona njima ponoviti i objasniti sve dok ne skuže. i još je doslovno dodala "šta mislite kako bi ja mogla dobivati plaću kad bi roditelji morali kod kuće objašnjavati gradivo svojoj djeci"

primjera je kroz osnovnu školu i gimnaziju bilo toliko da bi zauzelo nekoliko stranica. na nesreću, ponovno smo spali na hrvatsko školstvo.

i sad slušam takve priče, koje bi u njemačkoj bile povod za momentalni otkaz, a ovdje se vode pod pozitivne osobine profesora. nadajmo se samo da će s ulaskom u europsku uniju svi takvi brzo otpasti.

onih koji zaslužuju naziv profesora ili učitelja danas ima jako malo. ostalo je jad i bijeda koji se nigdje drugdje ne može zaposliti, pa im je to jedino preostalo. a tako i obavljaju svoj posao. zato se, za sad slažem da im se plaće smanjuju. tek kad se nešto jako, jako popravi zaslužit će normalnu plaću. (nažalost tu i ona nekolicina pravih mora trpjeti, ali nadajmo se da će im se isplatiti)
peso meso is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.