Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2017., 19:27   #1001
Nosim meke leće već par godina i nisam imao nikakvih značajnih problema, ali u zadnje vrijeme primjećujem da su mi oči malo suhe. Pogotovo prilikom buljenja u mobitel/monitor i tijekom treće smjene.
Na starom poslu, kada sam radio treću smjenu i rasvjeta je bila fluorescentna, oči su mi bile užasno suha pred kraj smjene. Treptao sam ko lud samo da malo osvježim oći.

Pa me sada zanima, koje bi kapi tj.umjetne suze preporučili? Koliko se to uopće često uzima i stvaraju li ovisnost?
Ivan495 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 22:46   #1002
Imam veliku dioptriju, veću na jednom oku nego na drugom, zbog čega mi je moja oftalmologica savjetovala da odem na pregled u ambulantu za oči. Ne po prvi put.

I tako se ja odvažila na taj korak i otišla na taj pregled u ambulantu za oči. I moje je iskustvo bilo ovakvo:

Nakon pregleda na stroju koji je izbacio papirić nalik na slip od kartice i nakon što je obavila jednog pacijenta prije mene, došla sam na red kod doktorice M. Novak koja je čekala poziv sa oftalmologije u glavnoj zgradi KBC-a. Dala mi je čitam slova sa i bez onih cilindrića, utvrdila dioptriju, pitala me koje bi leće. Na moj odgovor da bi one koje su ugodnije za nošenje, kratko je prokomentirala da ćemo onda početi sa mekanim. Kontrola za godinu dana. Cijeli pregled gotov za pet ili šest minuta.

Sestri je rekla da mi da par mekanih, koju dioptriju i otišla kad je stigao poziv. Sestra je bila dosta ljubazna, na nju se ne mogu požaliti stvarno. Pokazala mi je kako ih staviti i skinuti i to sam probala jednom kod nje i to je bilo to. Dobila nalaz, rečeno mi je da odem na socijalno pošto imam pravo na popust zbog dioptrije te da koristim par koji sam dobila dok mi iz okulusa ne pošalju leće.

Fast forward isti dan navečer. Imala sam problema sa skidanjem leće iz jednog oka a kako nisam mogla s njima spavati (sestra mi je rekla da to ne radim ni pod razno) otišla sam na oftalmologiju u dežurnu ambulantu di mi dežurni doktor utvrdio blažu infekciju i namaza oko sa nekom kremom od koje mi se malo maglio vid. Kratko je samo rekao da ako mi se većina upale ne povuče do navečer drugog dana neka opet dođem u hitnu očnu. Povuklo se.

Nekoliko dana kasnije bila sam kod svoje oftalmologice na godišnjoj kontroli i kad sam joj rekla šta je bilo žena se čudila šta su meni uopće dali meke leće kad sam ja po visini dioptrije i zakrivljenosti rožnice idealan kandidat za tvrde leće. I kaže mi neka ja njih nazovem, objasnim im problem i tražim tvrde leće.

Ja od ideje nošenja leća nisam skroz naskroz odustala. Tih 8 sati koliko sam ih nosila sam mogla nositi i sunčane koje nisam nosila doslovce godinama a to je značilo da neće boliti glava od nošenja fotosenzibilnih dioptrijskih naočala. A to opet puno znači. I svidjelo mi se kako sam dobro vidjela s njima.

E sada ja kod te doktorice ne želim opet! Pa vas molim da mi preporučite neku/nekog oftalmologicu/oftamologa koji je dobar (u smislu da je stručan i da se posveti pacijentu na više od par minuta) da je preporučljivo u Rijeci. Preko HZZO-a ili privatno, nije važno. Za zdravlje ću uvijek platiti.
unruly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:08   #1003
Tvrde leće su izuzetno izuzetno teške za nositi.
Ja sam nekih pola godine nosila polutvrde i to je bio horor.
Mogu onda samo misliti kako je sa tvrdima.
Koju dioptriju imaš?
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:11   #1004
Quote:
Ivan495 kaže: Pogledaj post
Nosim meke leće već par godina i nisam imao nikakvih značajnih problema, ali u zadnje vrijeme primjećujem da su mi oči malo suhe. Pogotovo prilikom buljenja u mobitel/monitor i tijekom treće smjene.
Na starom poslu, kada sam radio treću smjenu i rasvjeta je bila fluorescentna, oči su mi bile užasno suha pred kraj smjene. Treptao sam ko lud samo da malo osvježim oći.

Pa me sada zanima, koje bi kapi tj.umjetne suze preporučili? Koliko se to uopće često uzima i stvaraju li ovisnost?
Nosiš mekane leće par godina i nikad do sad nisi imao potrebu kapati umjetne suze?
Šokirana sam! Pozitivno!
Ja sam kupila Refresh Contacts jer su bile najveća mililitraža za najmanju cijenu.
Imaš ih u bilo kojoj ljekarni, 60kn.
Kapaš po potrebi, kad ti se muti vid i kad te počnu leće žuljati.
Ja recimo u jutarnjoj ne moram, ali u noćnoj kapam recimo svaka 2 sata.
Kakvu ovisnost?
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 13:15   #1005
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Nosiš mekane leće par godina i nikad do sad nisi imao potrebu kapati umjetne suze?
Šokirana sam! Pozitivno!
ja ih nosim skoro 25 godina i nikad nisam kapao umjetne suze. doduše, ja sam idiot, nosim dnevne i ne skidam ih niti noću oko tjedan dana, nekad i dva.

prošli sam tjedan bio drugi put u 25 godina na pregledu. peckale su me oči i gnjavile. na sreću, oči su ok, dioptrija se malo smanjila, astigmatizam nestao a problem su bile loše leće, neka baš loša serija. promjenio proizvođača i sve je ponovo ok.

nemojte to pokušavati kod kuće.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 20:26   #1006
Koji proizvođač je bio u pitanju
Ja isto nikad potrebe za umjetnim suzama, jednom ih kupio i nisam ni iskoristio?
Al najbolja otopina solo care aqua
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 19:50   #1007
Je li probao neko proclear leće ili miru leće? Trenutno isprobao sve moguće i Zeiss za sad najbolje pašu na moje suhe oči iako su mi toliko suhe da sam kompletno prestao nosit leće.
crazyelephant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 21:28   #1008
Imam pitanje- koristila sam do sad AIR Optix Aqua mekane leće a sad vidim da imaju neke nove, kao bolju verziju tih AIR Optix Hydraglide- da li je netko probao? Ima li razlike u smislu da su ove novije bolje?
Zeta83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 20:31   #1009
Quote:
Zeta83 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje- koristila sam do sad AIR Optix Aqua mekane leće a sad vidim da imaju neke nove, kao bolju verziju tih AIR Optix Hydraglide- da li je netko probao? Ima li razlike u smislu da su ove novije bolje?
Trebale bi biti bolje..makar imam nekih problema od prelaska na hidraglajd.

Nego pitanje..idem sad na more sa dnevnim lecama...mogu li ih tu i tam isprat sa otopinom za mjesecne (sol i to)
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 07:56   #1010
Kakvih problema ako mi možeš napisati?
Meni su u jednoj optici rekli da se dnevne leće mogu isprati jednom ili dva puta ali nisam to nikad probala, uvijek sam ih nakon jednog dana bacila
Zeta83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 17:57   #1011
Bok

Više od 5 godina koristi PureVision i Purevision 2 HD mjesečne leće, te su me počele zezati. Nemam astigmatizam.
Okulist mi je preporučio Acuvue Oasys dvotjedne leće, a oči su zdrave.
E sada, pročitao sam iznimno loše kritike na račun Acuvue Oasys leća u zadnjih godinu dana.

Je li imate svojih iskustava s Oasys lećama, ili preporuku nekih drugih dvotjednih/mjesečnih leća?

Hvala!
novinakvartu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 18:54   #1012
Quote:
novinakvartu kaže: Pogledaj post
Bok

Više od 5 godina koristi PureVision i Purevision 2 HD mjesečne leće, te su me počele zezati. Nemam astigmatizam.
Okulist mi je preporučio Acuvue Oasys dvotjedne leće, a oči su zdrave.
E sada, pročitao sam iznimno loše kritike na račun Acuvue Oasys leća u zadnjih godinu dana.

Je li imate svojih iskustava s Oasys lećama, ili preporuku nekih drugih dvotjednih/mjesečnih leća?

Hvala!
Moja preporuka su mjesečne Coopervision Biofinity ili Zeiss leće.

Sent from my E2303 using Tapatalk
iprodano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 20:23   #1013
Quote:
Zeta83 kaže: Pogledaj post
Kakvih problema ako mi možeš napisati?
Meni su u jednoj optici rekli da se dnevne leće mogu isprati jednom ili dva puta ali nisam to nikad probala, uvijek sam ih nakon jednog dana bacila
Smetnje i gubitak fokusa na lijevom oku...bio na pregledu sve ok sa ocima

Ma bacam ih i ja..ali znam sa mi mjesecne nakon mora budu onak malo suhe pa ih izvadim ubacim u otopinu i opet stavim

Inace napomena..set od 6 hidroglajd leca sam kupio kod nas i sa njim imam problema..prije toga sam nosio te lece iz poljske i nikakvih problema

Zadnje uređivanje magjar07 : 17.08.2017. at 20:39.
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 15:11   #1014
Leće!

Pozz! Pokušao sam doći do nekih odgovora koji me zanimaju ali toliko je puno postova da nisam ništa našao! Naime! Htio bi se riješiti naočala tako da probam s kontaktnim lečima! Međutim to je za mene malo horor! Kako se to stavlja u oko? Koliko je komplicirano održavanje? Smeta li u oku tj. žulja? Dali se ponašaju kao progresivne naočale itd...!
ZlatkoZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 23:13   #1015
Quote:
ZlatkoZD kaže: Pogledaj post
Pozz! Pokušao sam doći do nekih odgovora koji me zanimaju ali toliko je puno postova da nisam ništa našao! Naime! Htio bi se riješiti naočala tako da probam s kontaktnim lečima! Međutim to je za mene malo horor! Kako se to stavlja u oko? Koliko je komplicirano održavanje? Smeta li u oku tj. žulja? Dali se ponašaju kao progresivne naočale itd...!
Zlatko, samo polako. Većina ljudi ima strah od tog čeprkanja po očima, ali sve se to savlada. Ugl, imaš obuku gdje ti sestre pokažu skidanje i stavljanje, objasne postupak i onda ti pokušaš par puta i ide to. Svima na početku obično treba vremena, ali se savlada i to ti postane rutina, dio higijene.
Samo strpljenje i smirenost.
ancy05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 15:54   #1016
POzdrav svima, isto sam novi u pitanju leća. Nosim naočale već 20 godina , dioptrija -4,5 i -4,75, sad sam bio na pregledu za leće. Imam veliki strah kada treba prstom dotaknuti oko, kako najlakše prebroditi to?
mclaren4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 21:05   #1017
Kad stavljas lecu, natjeraj se da gledas u ogledalo ispred sebe, a ne u prst na kojem je leca. Lecu ne moras poloziti izravno na sarenicu/roznicu, vec mozes i malo sa strane gdje oko nije toliko osjetljivo. Leca ce se sama smjestiti u sredinu nakon treptanja.
Svi su u pocetku imali strah od stavljanja i skidanja, ali brzo se udje u rutinu i ispraksira do te mjere da se lece stavljaju napamet, bez ogledala

I da, leca u oku ne bi trebala zuljati, zapravo ne bi je se trebalo niti osjetiti. Odrzavanje je jako jednostavno i uzima samo par minuta dnevno, ovisno o vrsti leca.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 22:19   #1018
Vađenje leće?

Quote:
Mayo kaže: Pogledaj post
Kad stavljas lecu, natjeraj se da gledas u ogledalo ispred sebe, a ne u prst na kojem je leca. Lecu ne moras poloziti izravno na sarenicu/roznicu, vec mozes i malo sa strane gdje oko nije toliko osjetljivo. Leca ce se sama smjestiti u sredinu nakon treptanja.
Svi su u pocetku imali strah od stavljanja i skidanja, ali brzo se udje u rutinu i ispraksira do te mjere da se lece stavljaju napamet, bez ogledala

I da, leca u oku ne bi trebala zuljati, zapravo ne bi je se trebalo niti osjetiti. Odrzavanje je jako jednostavno i uzima samo par minuta dnevno, ovisno o vrsti leca.


Sent from my iPhone using Tapatalk
A Kako vadiš leću??
ZlatkoZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 00:58   #1019
Povuces je na bjeloocnicu, njezno primis i lagano savines palcem i kaziprstom i vani je, stvarno nije nikakva frka


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 19:05   #1020
Bok ekipa! Nosim polutvrde, kupio sam sve što je potrebno, dakle otopinu za čuvanje, otopinu za čišćenje, pumpicu za vađenje leće iz oka, kutijicu za čuvanje.

E sad, zanima me kako se pravilno brinuti o polutvrdim lećama. Dakle, koliko često treba mijenjati otopinu? Je li nužno svaki put kada vraćamo leću iz oka u kutijicu promijeniti otopinu ili ona može biti 2 dana, možda 3?

Isto tako, treba li svaki put čistiti leću nakon vađenja s tekućinom za čišćenje, koliko često nju treba upotrebljavati?

I zadnje, sestra mi je rekla da ponekad isperem leću mlakom vodom. Kada to trebam raditi i koliko često ,moze li to biti stetno? Znam da malo previse pitam, ali zelim biti siguran.
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:17.