Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li TE na Peruči
Da 20 41.67%
Ne 28 58.33%
Glasovatelji: 48. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2017., 19:23   #321
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Na konobarenje konstantno pozivaju protivnici elektrane jer šat bu ono jadni ako se izgradi elektrana i nebu mogli konobaritio...
S njima ti raskrsti konobarenje...
Ja jako dobro znam koliko je hidroelektrana i vjetro elektrana u dalmaciji ali to i dalje nedaje siguran i održiv elektrodistribuciski sustav... Ovisite o jednom jedinom dalekovodu i ako se njemu kaj dogodi opet bute bili u mraku....
Kakve veze ima broj dalekovoda o broju hidro i vjetroelektrana? AKo imaš jedan dalekovod, ovisiš o njemu kakvu god elektranu imao na drugom kraju žice.
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:27   #322
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima broj dalekovoda o broju hidro i vjetroelektrana? AKo imaš jedan dalekovod, ovisiš o njemu kakvu god elektranu imao na drugom kraju žice.
Pa bitno je koliko imaš dalekovoda kad preko njih dobivaš struju, uz sve vaše hidro i ostale elktrane dalmaciji fali struje kolko god vi mislili da to nije istina...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:41   #323
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ne krivo čitate studiju, 8 stupnjeva raste temperatura vode koja se koristi za rashlađivanje i takva se vrača u akumulaciju...
Takva nemre zgrijati ni za 1 stupanj vodu u akumulaciji...
Tvrdnja da za 8 do 10 stupnjeva raste temperatura rijeke nizvodno od HE je tvrdnja fizicara Cvitkovica sa Rudjera! Time bi se potpuno unistila kvaliteta vode.

To im je glavni argument sa kojim prikupljaju potpise za peticju protiv investicije.
Investicije za koju su opcina i zupanija donijele prostorni plan i tako same pozvale investitore koji su ulagali u opcinu, a povrat novaca nakon odstetne tuzbe ce dobiti od svih poreznih obveznika.


Kako je moguce da znastvenik sa Rudjera poput kakvog sarlatana nekaznjeno siri lazne glasine kako ce 0,2 GW iz elektrane zagrijati dno Peruce znatno vise nego 8 GW iz sunca i na osnovu toga prikuplja potpise za peticiju?
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:54   #324
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Tvrdnja da za 8 do 10 stupnjeva raste temperatura rijeke nizvodno od HE je tvrdnja fizicara Cvitkovica sa Rudjera! Time bi se potpuno unistila kvaliteta vode.

To im je glavni argument sa kojim prikupljaju potpise za peticju protiv investicije.
Investicije za koju su opcina i zupanija donijele prostorni plan i tako same pozvale investitore koji su ulagali u opcinu, a povrat novaca nakon odstetne tuzbe ce dobiti od svih poreznih obveznika.


Kako je moguce da znastvenik sa Rudjera poput kakvog sarlatana nekaznjeno siri lazne glasine kako ce 0,2 GW iz elektrane zagrijati dno Peruce znatno vise nego 8 GW iz sunca i na osnovu toga prikuplja potpise za peticiju?
Pa kaj ovce znaju, ovdje se izjavljivalo da bu temperatura rasti za 30 stupnjeva..
I onda neko pita zakaj ne gledam te Priščić i co argumente..
Nemoraš ni gledati i več znaš da prićaju gluposti...
Evo danas neko provalio da slavonci piju vodu s arsenom radi valjda zagađenja jer to tako ljepše zvući od toga da je voda prirodno sadrži previše arsena...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:56   #325
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
-




Ovo je vrlo problematični dio. Uobičajeno je najniži vodostaj ili zimi (kad je malo vode jer su padaline u obliku snijega, koji ostaje na planini a ne otječe u jezero), ili ljeti nakon dugih suša. Upravo tada je vjerojatnost za velikim opterećenjem kad bi TE trebala "uskočiti" najviše vjerojatna, jer se zbog niskih vodostaja vjerojatno gase i hidroelektrane, ili nemaju dovoljnu snagu. Koji je onda smisao ove pomoćne TE kad se ona automatski gasi, čak prije nego se gasi hidroelektrana?
Osim toga, ako se TE gasi kad je vodostaj nizak (vrlo vjerojatno zimi), onda nema ni grijanja hladnih domova.
Pa pojasnio sam vec.

HE ce takticki drzati akumulaciju u razdobljima kada je struja na burzama jeftina, ili cak pomocu RHE povecavati akumulaciju, a kada ista na burzama poskupi tada ce uz pustanje akumulacije u HE pustiti i plinski pogon...tj uduplati proizvodnju u kriticnim razdobljima.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:57   #326
dočim je u talu muž od ministrice, a postoje i indicije da će hrvatska subvencionirati proizvodnju, naravno da nisam.
Kapo O'makine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:58   #327
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa bitno je koliko imaš dalekovoda kad preko njih dobivaš struju, uz sve vaše hidro i ostale elktrane dalmaciji fali struje kolko god vi mislili da to nije istina...
broj dalekovoda nema veze s činjenicom da nekome fali ili ne fali struje
(ima sa stabilnosti EES, ali to opet nema veze jel imaš hidro ili termoelektrane)
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:01   #328
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
broj dalekovoda nema veze s činjenicom da nekome fali ili ne fali struje
(ima sa stabilnosti EES, ali to opet nema veze jel imaš hidro ili termoelektrane)
a struju koja ti fali buš dobio preko čega kad ti taj jedini dalekovod crkne ????
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:06   #329
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Pa pojasnio sam vec.

HE ce takticki drzati akumulaciju u razdobljima kada je struja na burzama jeftina, ili cak pomocu RHE povecavati akumulaciju, a kada ista na burzama poskupi tada ce uz pustanje akumulacije u HE pustiti i plinski pogon...tj uduplati proizvodnju u kriticnim razdobljima.
govorio sam o hidrološki najnepovoljnijim razdobljima, zimi i ljeti, kad je ionako malo vode
onda nemaš što taktizirati, jer se akumulacija slabo puni; i gornja akumulacija je skoro pa prazna, a ako hoćeš imati ikakve koristi od RHE, onda ćeš puniti gornju akumulaciju, a ne donju

cijeli projekt je toliko pun rupa da je to strašno...
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:07   #330
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
a struju koja ti fali buš dobio preko čega kad ti taj jedini dalekovod crkne ????
ako imaš jedan jedini dalekovod koji ti crkne, nitko te neće spasiti, ni pedeset plinskih TE

i ne, nema dalmacija samo jedan dalekovod
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:11   #331
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
ako imaš jedan jedini dalekovod koji ti crkne, nitko te neće spasiti, ni pedeset plinskih TE

i ne, nema dalmacija samo jedan dalekovod
Samo jedan spaja dalmaciju i unutrašnjost koja je opet povezana s europom iz koje se uvozi struja...
Jad ti taj jedan crkne tamo u lici nemožeš povlaćiti struju recimo iz mađarske...
Vidim da ti treba crtati...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:17   #332
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Samo jedan spaja dalmaciju i unutrašnjost koja je opet povezana s europom iz koje se uvozi struja...
Jad ti taj jedan crkne tamo u lici nemožeš povlaćiti struju recimo iz mađarske...
Vidim da ti treba crtati...
Nije baš tako, ima i alternativnih pravaca, ne graniči s Hrvatska samo s Mađarskom.
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:30   #333
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
govorio sam o hidrološki najnepovoljnijim razdobljima, zimi i ljeti, kad je ionako malo vode
onda nemaš što taktizirati, jer se akumulacija slabo puni; i gornja akumulacija je skoro pa prazna, a ako hoćeš imati ikakve koristi od RHE, onda ćeš puniti gornju akumulaciju, a ne donju

cijeli projekt je toliko pun rupa da je to strašno...
Ako si ti u pravu jer spekuliras da vlasnik elektrane nece uspjeti sa punom akumulacijom docekati skupi period na burzi struje, kada bi istovremeno mogao pustiti i vodnu akumulaciju i plinski pogon, tada investitora nece niti biti.

Nositelji projekta misle drugacije, misle da ce se investitori pojaviti i riskirali su razvoj tog projekta.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:31   #334
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Nije baš tako, ima i alternativnih pravaca, ne graniči s Hrvatska samo s Mađarskom.
navedi jedan...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 20:41   #335
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
navedi jedan...
http://energovod.hr/Images/Karte/HR-EES-12-2008_380.jpg

https://www.hops.hr/wps/wcm/connect/...df?MOD=AJPERES
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 21:24   #336
Na stranu sad ekologija, mene zanima vise ekonomski taj projekt; vrte se cifre u medijima od oko milijarde eura ulaganja privatnog novca,a takodjer se pise da bi se elektrana palila po potrebi i ne bi radila na max output vecinu vremena.
Pa ako je to istina zar stvarno netko ocekuje da onda taj privatni kapital nece trazit/dobit garanciju od drzave za neku minimalnu otkupnu cijenu struje nevazno ako je i trenutna trzisna manja, ili mozda nesto ala ugovori koncesionara o autocestama gdje drzava je garantirala min promet i zaradu a ako je ispod toga ona nadokaduje gubitke.(jer ipak oni to grade da zarade a ne iz dobrote srca svog)
Ekonomski gledano je ta elektrana na tom mjestu stvarno nesto sta nam treba ili ce narod opet platit krivu procjenu trenutne vladajuce garniture?
Nihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 21:49   #337
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Ako si ti u pravu jer spekuliras da vlasnik elektrane nece uspjeti sa punom akumulacijom docekati skupi period na burzi struje, kada bi istovremeno mogao pustiti i vodnu akumulaciju i plinski pogon, tada investitora nece niti biti.

Nositelji projekta misle drugacije, misle da ce se investitori pojaviti i riskirali su razvoj tog projekta.
Lako je riskirati kad ti država mimo svake pameti i zakona izgaranje plina proglasi prirodnim i obnovljivim izvorom, pa dobijaš subvenciju a ako uz to imaš i zagarantiranu minimalnu cijenu otkupa koja je veća od najveće trenutne tržišne, onda rizika praktički ni nema.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 23:25   #338
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Lako je riskirati kad ti država mimo svake pameti i zakona izgaranje plina proglasi prirodnim i obnovljivim izvorom, pa dobijaš subvenciju a ako uz to imaš i zagarantiranu minimalnu cijenu otkupa koja je veća od najveće trenutne tržišne, onda rizika praktički ni nema.
Mislim da treba biti oprezan kad su u pitanju veliki novci i moguci utjecaj/pogodovanje politike.

Ali pricati na pamet....pogotovo kada je poznato da propisi EU brane subvencioniranje takvih trzisnih investicija. Doduse, osim kod nekih izuzetaka...dali je takav izuzetak plinska (fosilna) elektrana?

Bilo bi dobro pronaci relevantni (ne sarlatanski) izvor informacije pa ocjeniti dali se nesta subvencionira.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 00:22   #339
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Mislim da treba biti oprezan kad su u pitanju veliki novci i moguci utjecaj/pogodovanje politike.

Ali pricati na pamet....pogotovo kada je poznato da propisi EU brane subvencioniranje takvih trzisnih investicija. Doduse, osim kod nekih izuzetaka...dali je takav izuzetak plinska (fosilna) elektrana?

Bilo bi dobro pronaci relevantni (ne sarlatanski) izvor informacije pa ocjeniti dali se nesta subvencionira.
Nije napamet

Zakon o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kongregaciji

Quote:
5. kogeneracijsko postrojenje – proizvodno postrojenje u kojem se istodobno proizvodi električna i toplinska energije u jedinstvenom procesu, pri čemu se kogeneracijska postrojenja koja obnovljive izvore energije koriste kao primarni izvor energije smatraju proizvodnim postrojenjima koja koriste obnovljive izvore energije
Dalje u zakonu stoji da proizvođači obnovljivih izvora i kongregacija imaju pravo na tržišnu premiju, zajamčenu otkupnu cijenu, poticaje i naknade za obnovljive izvore energije.

Gradimo termoelektranu koja će nas trovati, i proizvoditi ogromne količine topline koju neće imati tko trošiti nego će se ispuštati u okoliš, a samo zato što bez toga nema poticaja, proizvedenu struju plaćat ćemo 75% skuplje i to bez obzira trebala nam ta struja ili ne i bez obzira je li na tržištu višak ili manjak.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 08:29   #340
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
a struju koja ti fali buš dobio preko čega kad ti taj jedini dalekovod crkne ????
napravit cemo ljudski lanac, pa znas onu kad se male ruke sloze...
svi bi struje (i odlagalista), ali nitko da bude pored njega
najbolje da u zg napravimo jos jednu
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.