Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2013., 17:04   #1201
Imam jedno pitanje na koje nisam uspio pronaci odgovor ovdje


Ima li mozda netko iskustva s uvozom rabljenog auta iz HR i registriranja na svedske tablice?
Koliko sam shvatio, nakon sto udjemo u EU, to nije neki problem, treba samo potvrda da o vlasnistvu, dokaz da je auto bio regan u HR i da ga vlasnik ima barem 12mj, ako svoj vlastiti auto 'uvozi'.
Jos treba dokaz da je vlasnik auta zivi u drugoj zemlji barem 12mj, jel dosta porezna prijava mozda za to ili nesto drugo?

Ono sto me zanima, sto nisam uspio naci, koliko na kraju kosta registracija auta? Jel ima negdje kakav kalkulator ili popis cijena?
Za osiguranje sam nasao, ali za samu registraciju i tehnicki pregled nisam
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 17:05   #1202
Pozdrav.

Prvo, vidim da je netko napisao da je prosječna plaća u HR 5000 kn. To je daleko od istine. Možda u Zagrebu, ali velika većina radi za 2200 do 3200 kn... i to se radi svaka subota, a i nedjelja po potrebi. Uvjeti rada imaju karakteristike robovlasništva,,,, maltretiranja, ucijene i ne zakonito kažnjavanje (skidanja s plaće i slično). Troškovi života variraju od regije do regije, ali KAMATE na kredite, minuse i pozajmice su svugdje iste. A ti krediti su nam skoro svima najveći izdatci. Evo, meni je danas došla obavijest o otkazu kredita i ide mi na naplatu cijeli iznos, meni enorman, a nekome će možda biti smiješan 20 082,73 kn.
Dobio sam ispunjene papire iz Švedske. Ponudu za posao i prijavu za dobivanje vize. Brine me što ponuda nije ovjerena kod Trade Union-a i što na prijavi za vizu piše da je za aplikante koji su trenutno u Švedskoj. Ali opet mi je najveći problem što bi trebao početi raditi prvog 06. a siguran sam da do tada papiri neće biti riješeni. I uz to, nemam 60 EURA za predaju papira (al ukrast će se negdje već)

Sve što vidim u Švedskoj je prilika da mi plaća pokrije troškove života,,,, i to one osnovne. Treba raditi i rada se ne bojim, osim ovdje kod nas.

Meni je žalosno da netko s 27 godina, tko je sposoban za rad i hoće raditi mora biti na teret "mami i tati"... jer se doslovno ne može prehraniti. ...
Green1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 17:30   #1203
Quote:
Comus kaže: Pogledaj post
Za osiguranje sam nasao, ali za samu registraciju i tehnicki pregled nisam
koliko je osiguranje gore i kako se plaća, jel sistem kao kod nas po kw ili imaju drugačije kalkulacije? možda neki primjer manjeg auta, čisto radi usporedbe s ovim tu kod nas?


green, potpis isto smo i godište a i slična situacija
jel ima još tog posla?
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 18:47   #1204
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post

green, potpis isto smo i godište a i slična situacija
jel ima još tog posla?
Ja imam sreće pa mi je ujak gore već 16 godina, pa sam to dobio na preporuku. Nije nešto, al za mene milina.

Kad dođem gore i nađem stan (nadam se),, obilaziti ću njihove zavode za zapošljavanje i raspitivati se okolo tko traži ljude pa ću redovno ovdje javljati. Ne želim biti kao mnogi koji zaborave kako je ovdje živjeti.
Green1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 19:51   #1205
Quote:
Green1985 kaže: Pogledaj post
Ja imam sreće pa mi je ujak gore već 16 godina, pa sam to dobio na preporuku. Nije nešto, al za mene milina.

Kad dođem gore i nađem stan (nadam se),, obilaziti ću njihove zavode za zapošljavanje i raspitivati se okolo tko traži ljude pa ću redovno ovdje javljati. Ne želim biti kao mnogi koji zaborave kako je ovdje živjeti.
svaka čast. može i bauštela, nije bitno...
nažalost mnogi brzo zaborave.
ma bitno ti je samo da imaš za osnovno, a naravno tražit posao konstatno dok se nešto bolje ne nađe. meni više želi pomoć frend kojeg znam manje od godinu dana, dok rodbina koja me zna cijeli život ne želi mrdnut. nažalost nikog nemam u švedskoj barem da mogu biti na stanu, ali šaljem molbe svaki dan pa će se nešto naći vjerujem do srpnja
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:10   #1206
Quote:
Comus kaže: Pogledaj post

Ono sto me zanima, sto nisam uspio naci, koliko na kraju kosta registracija auta? Jel ima negdje kakav kalkulator ili popis cijena?
Za osiguranje sam nasao, ali za samu registraciju i tehnicki pregled nisam
ne znam, mislim da to i nije toliki problem koliko su servisi ovdje problem. mi smo razmišljali dovesti svoj auto ovdje ali jednostavno servisi ovdje za njega su užasno skupi jer ih u biti i nema jer nema te marke baš ovdje.

Quote:
Green1985 kaže: Pogledaj post
Ne želim biti kao mnogi koji zaborave kako je ovdje živjeti.
možeš ti javljati koliko god želiš, to ne mijenja činjenicu da si dobio posao na poznanstvo.
bez toga ga ne bi dobio. isto kao što ni ja neke prilike ne bi dobila da mi jedna starija šveđanka sa brdom poznanstva nije pomogla.
nemojmo se muljat
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:13   #1207
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
e još jedna stvar ovako općenito, koliko je težak švedski za naučiti u odnosu recimo na njemački ili recimo engleski? inače mi jezici leže, govorim izvrsno engleski (mogu govoriti i američkim i britanskim naglaskom) te solidno španjolski (u govoru i pismu). njemački sam počeo učiti, ali mi se čini dosta kompliciran, ne znam koliko je švedska gramatika teška u usporedbi s njemačkim ili engleskim
jedna poznanica ga je svladala za 7 mjeseci, sad vokabular njoj nije ne znam kakav ali može se sporazumjeti sa ljudima. 7 mjeseci tečaja 8 sati dnevno.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:33   #1208
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
jedna poznanica ga je svladala za 7 mjeseci, sad vokabular njoj nije ne znam kakav ali može se sporazumjeti sa ljudima. 7 mjeseci tečaja 8 sati dnevno.
Za to vrijeme je mogla i kineski naučiti do "ne znam kakvog vokabulara".
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:33   #1209
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
ne znam, mislim da to i nije toliki problem koliko su servisi ovdje problem. mi smo razmišljali dovesti svoj auto ovdje ali jednostavno servisi ovdje za njega su užasno skupi jer ih u biti i nema jer nema te marke baš ovdje.
koja marka a da nema servisa u švedskoj na nije zastava šalim se

koliko bi recimo koštalo gore osiguranje i tehnički (porez kako se plaća pri kupovini ili godišnje?) za recimo volvo c30 1.6d od 105 KS koliko bi nakon kupovine još koštalo za staviti ga na cestu?. jel onda hrvatska vozačka gore vrijedi? mislim jel se samo preveda na njihovu ili se mora šta polagati dodatno?
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:37   #1210
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Za to vrijeme je mogla i kineski naučiti do "ne znam kakvog vokabulara".
ma da kako da ne. to je realan period koliko ti treba da svladaš jezik na način da se možeš bez zadrške razgovarati sa ljudima a da ne zastajkuješ svakih pet sekundi da se sjetiš riječi.

Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
koja marka a da nema servisa u švedskoj na nije zastava šalim se

koliko bi recimo koštalo gore osiguranje i tehnički (porez kako se plaća pri kupovini ili godišnje?) za recimo volvo c30 1.6d od 105 KS koliko bi nakon kupovine još koštalo za staviti ga na cestu?. jel onda hrvatska vozačka gore vrijedi? mislim jel se samo preveda na njihovu ili se mora šta polagati dodatno?
naš je Fiat.
Zbilaj ti ne znam ali pretpostavljam da je servis za Volvo poprilično dostupan
to za auto će ti morati netko drugi napisati.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:41   #1211
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
ma da kako da ne. to je realan period koliko ti treba da svladaš jezik na način da se možeš bez zadrške razgovarati sa ljudima a da ne zastajkuješ svakih pet sekundi da se sjetiš riječi.
Ako ti tako kažeš.

Bit će su moji primjeri (za švedski i još neke druge europske jezike) nerealni ili genijalni.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:42   #1212
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
naš je Fiat.
Zbilaj ti ne znam ali pretpostavljam da je servis za Volvo poprilično dostupan
to za auto će ti morati netko drugi napisati.
pa fiat je vlasnik zastave ali ne vjerujem da nema, ima sigurno, evo http://www.fiat.se/ http://www.aftenbil.se/Fiat/Fiat.aspx
http://www.torvallabil.se/
ma znam da je dostupan volvo, pa oni ga proizvode pretpostavljam da su gore nešto i jeftiniji nego ovdje
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:46   #1213
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Ako ti tako kažeš.

Bit će su moji primjeri (za švedski i još neke druge europske jezike) nerealni ili genijalni.
ne kažem da nije moguće za nekog kome ide jezik, ja pričam o prosjeku.
kad odeš na sfi tečaj smatra se da ćeš za 6 mj. svladati jezik da idem level up.

Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
pa fiat je vlasnik zastave ali ne vjerujem da nema, ima sigurno, evo http://www.aftenbil.se/Fiat/Fiat.aspx
http://www.torvallabil.se/
ma znam da je dostupan volvo, pa oni ga proizvode pretpostavljam da su gore nešto i jeftiniji nego ovdje
znam, zato i roflam
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 22:21   #1214
A kamo onda seliti da se dobije posao bez poznanstva? Pa 80% dijaspore je tako podobivalo poslove, ispravite me slobodno ako sam u krivu.
zoki-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 22:30   #1215
Pozdrav svima!
Primljen sam na studij u Švedskoj(u Stockholmu) pa sada tražim smještaj tamo. Ima li tko kakve preporuke i savjete u vezi toga gdje je najbolje tražiti? Ili možda kakve ponude?
manhatma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 00:52   #1216
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
koliko je osiguranje gore i kako se plaća, jel sistem kao kod nas po kw ili imaju drugačije kalkulacije? možda neki primjer manjeg auta, čisto radi usporedbe s ovim tu kod nas?
Nasao sam kalkulatore za osiguranje, ali u ovoj fazi mi nis ne znace, jer naravno da nemam jos svedske rege :P

Ali ako sam dobro skuzio, osiguranje ovisi o tome tko je vlasnik, koliko je taj auto 'popularan' kod lopova, u koliko nesreca je sudjelovao, koliko CO2 ispusta, te naravno jacina motora
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 00:53   #1217
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
ne znam, mislim da to i nije toliki problem koliko su servisi ovdje problem. mi smo razmišljali dovesti svoj auto ovdje ali jednostavno servisi ovdje za njega su užasno skupi jer ih u biti i nema jer nema te marke baš ovdje.
Nemam nikakvu egzoticnu marku, cak ni za Svedsku, tako da mislim da ne bi bio problem s servisima
Trenutacno me muce neke detalji oko sredjivanja papira za njega, a u krajnjem slucaju, mogu ga i prodati...
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 09:54   #1218
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post


možeš ti javljati koliko god želiš, to ne mijenja činjenicu da si dobio posao na poznanstvo.
bez toga ga ne bi dobio. isto kao što ni ja neke prilike ne bi dobila da mi jedna starija šveđanka sa brdom poznanstva nije pomogla.
nemojmo se muljat
Gledaj, obrazloženje koje sam dobio, zašto mene želi zaposliti je bilo to što je vlasnica imala velikih problema s ne radnicima (isto imigrantima iz drugih regija), a kaže da nema puno Šveđana koji bi radili taj posao. Tako da bi me zaposlila i bez poznanstva, samo da sam znao kad, kome i kako poslati zamolbu. Da se razumijemo, radi se o nisko plaćenom, fizičkom poslu.

Što se tiče javljanja, svi znamo da se velika većina oglasa za posao na netu postavlja tek radi reda. Da se zadovolje zakonske obveze. Pa vjerujem da su šanse za pronaći posao putem "javljanja" na vrijeme barem 1% veće... a ako na taj način pomognem jednoj od 1000 osoba da nađe nešto, ja ću biti sretan.
Green1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 12:27   #1219
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
mejlove.da te i imalo poznajem bi ti i dala da spavaš na našem kauču da vidiš koliko ja nemam interesa u tome da ti odmažem.
nemoj njemu dat, vidis da se decko snašo, sačuvaj kauč za mene

Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
e još jedna stvar ovako općenito, koliko je težak švedski za naučiti u odnosu recimo na njemački ili recimo engleski? inače mi jezici leže, govorim izvrsno engleski (mogu govoriti i američkim i britanskim naglaskom) te solidno španjolski (u govoru i pismu). njemački sam počeo učiti, ali mi se čini dosta kompliciran, ne znam koliko je švedska gramatika teška u usporedbi s njemačkim ili engleskim
njemački je samo u početku težak, kad uhvatis pravila onda ces bez problema savladavati i skroz nepoznat text, učio sam nekoliko jezika, ali tako organiziran pravopis i gramatiku kao u njemačkom još nisam vidio - svaka im čast!
šveCki mi se cini dosta tezak, oni njihovi preglasi su mi full zbunjujući, a izgovor da i ne spominjem...

Quote:
Green1985 kaže: Pogledaj post
Meni je žalosno da netko s 27 godina, tko je sposoban za rad i hoće raditi mora biti na teret "mami i tati"... jer se doslovno ne može prehraniti. ...
naviknut ces se, ne brini - i meni je u tim godinama to bilo zalosno, a sad sam se naviknuo...

Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
ma da kako da ne. to je realan period koliko ti treba da svladaš jezik na način da se možeš bez zadrške razgovarati sa ljudima a da ne zastajkuješ svakih pet sekundi da se sjetiš riječi.
7 mjeseci svakodnevnog 8 satnog ucenja jezika + sto si u domicilnoj zemlji jezika (znači izlozenost jeziku je 24 sata na dan!) je prilično puno, mozda tvojoj frendici jezici jednostavno ne idu....sebe ne smatram nesto pretjerano nadarenim za jezike, ali sam u istoj situaciji savladao jezik (njemački) na mentalnoj razini za 3,5-4mj.
GLAVATAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 13:08   #1220
Quote:
GLAVATAR kaže: Pogledaj post
nemoj njemu dat, vidis da se decko snašo, sačuvaj kauč za mene
čekaj, nije još ništa sigurno
Quote:
njemački je samo u početku težak, kad uhvatis pravila onda ces bez problema savladavati i skroz nepoznat text, učio sam nekoliko jezika, ali tako organiziran pravopis i gramatiku kao u njemačkom još nisam vidio - svaka im čast!
šveCki mi se cini dosta tezak, oni njihovi preglasi su mi full zbunjujući, a izgovor da i ne spominjem...
ma taj njemački mi je ono kao kad sam klinac bio ići zubaru: daj bilo što drugo samo da ne moram njemački govorit a švedski mi je zasad koliko pretražujem njihove siteove i šaljem cv nekako sam već pohvatao riječi više nego njemačke. valjda zato što u jeziku ima dosta utjecaja engleskog što se izgovora tiče meni je zasad ove osnovne riječi ok izgovarati, bitno je samo gledati da li za samoglasnika imaš jedan ili sva suglasnika, tako o tome ovisi i kako se koji samoglasnik izgovara (npr tack i tak) dok do gramatike još nisam došao
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.