Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2020., 11:22   #181
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Iskreno ne vjerujem da je toliko stoljeća kasnije postojala neka usmena predaja o Matiji Gupcu, dok je kod viših klasa vjerovatno postojalo neko znanje povijesti, pogotovo jer imamo zapise iz tog vremena.
Zašto ne? Legende traju stoljećima, pa i tisućljećima. Usmeni prijenos je moćno oruđe u društvima koje ne poznaju druge metode i u kojima stoljećima pretrajavaju jednaki društveni odnosi. Šenoa nije to ab ovo romansirao, nego na osnovu priča koje je i sam slušao u djetinjstvu. Znam da sam viđao zapise o tome kako seljaci spominju ime Matije Gubca i u 20. stoljeću.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2020., 11:50   #182
Čovjek se zvao - Ambroz Gubec.
Matija je bio nadjenut naslov jer se zbivalo u doba kralja Matthisa Hunyadija, pa su eto "slobodni" kmetovi Ambroza stavili za kralja kojeg su nazivali samo - Matija.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2020., 14:16   #183
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Čovjek se zvao - Ambroz Gubec.
Matija je bio nadjenut naslov jer se zbivalo u doba kralja Matthisa Hunyadija, pa su eto "slobodni" kmetovi Ambroza stavili za kralja kojeg su nazivali samo - Matija.
@Zagorski križar je nedavno objasnio, i naveo izvore, da se je seljački vođa zaista bio Matija Gubec, a Ambroz Gubec je bio jedan od sudionikabune.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2020., 14:40   #184
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Velika je razlika jesu li oni sami bili inspirirani Matijom Gupcem, svjedno osobom ili legendom, ili su ih oni koji su gušili tu bunu tako nazivali.

Iskreno ne vjerujem da je toliko stoljeća kasnije postojala neka usmena predaja o Matiji Gupcu, dok je kod viših klasa vjerovatno postojalo neko znanje povijesti, pogotovo jer imamo zapise iz tog vremena.

Današnja svijest o Seljačkoj buni i Matiji Gupcu je više popularizirana Šenoinim pisanjem, te kasnijim romantiziranjem tog razdoblja.
To nije "toliko stoljeća kasnije" nego stoljeće ipo jedva Pisane izvore ostavljaju pobjednici i pismeni, znači seljaci nam nisu ostavili pisane izvore ali isto nešto možemo zaključiti. Matija Gubec je vjerovatno bio nešto kao zmaj aždaja ili babaroga u očima vlastelina, ali možda zbog toga jer su znali da predaja o Gubecu živi medju narodom? Ovo o optužbama da su ustanici iz 1755-e bili motivirani s Gubecom, to zaista može biti kićenje optužbe ali i ne mora. Samo ovaj pamlflet tog društva iz Stubice je 100% dokaz da je predaja o Gubecu u 18-om stoljeću bila itekako živa!! Pa zašto bi inače to tiskali ud doba kad i nije bilo pobune.

Sad ću ti nešto napisati o usmenoj predaji što nema veze s ovim slučajem. Australski Aboriđini su tijekom naseljavanja naišli na čudovište po nazivu Megalinia. To je bio gušter koji je moga narasti do 7 metara dužine!! Nesta je prije nekih 30-ak tisuća godina, uzroci nestanka nisu tazjašnjeni, možda imaju veze s Aboriđinima ali nije sigurno? Zašto ovo pišem? Zato jer je u usmenoj predaji Aboriđina do današnjeg dana sačuvana predaja o Megalaniji. Znači aboriđinska usmena predaja može n
sačuvati uspomenu na nešto kroz 40 tisuća godina, a hrvatska predaja ne može sačuvati uspomenu na nešto kroz 150 godina??!!??
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2020., 17:09   #185
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Matija Gubec je danas postao idealizirana legenda, nešto ko Robin Hood u Engleskoj. Narodu trebaju takvi junaci, da se na njih pozivaju u trenutku bunta protiv vlasti ili sistema, i danas uopće nije važno da li se zvao Ambroš ili Matek, da li je uopće postojao i kako je izgledao. Važno je da narod ima ikonu, slobodnjaka i ustanika kontra sustava.
Ponavljam, je li on postao pučka legenda kao Robin Hood ili je ipak zapamćen od strane elita, i onda romantiziran u 19. stoljeću?
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Zašto ne? Legende traju stoljećima, pa i tisućljećima. Usmeni prijenos je moćno oruđe u društvima koje ne poznaju druge metode i u kojima stoljećima pretrajavaju jednaki društveni odnosi. Šenoa nije to ab ovo romansirao, nego na osnovu priča koje je i sam slušao u djetinjstvu. Znam da sam viđao zapise o tome kako seljaci spominju ime Matije Gubca i u 20. stoljeću.
OK, ali Šenoa je imao pristup stvarima kojima obični seljak nije.

Ja ne negiram da je postojala svijest o Matiji Gupcu, nego me zanima postoje li pučke legende o njemu, nisam naišao na neki tekst.

Meni je nekako logičnije da je Šenoa kao fan povijesti, došao do raznih tekstova i pisao o tome.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2020., 19:00   #186
Michael, po tebi su vlastelini održali predanje o Gubecu? To baš i nema smisla Tvrdiš da nije moguće blo održati usmenom predajom spomen na Gubeca? Pokaza sam ti primjer nečega što se kroz predaju održalo 40 tisuća godina, a ima primjera i u Hrvatskoj događaja i osoba koje je narodna predaja prenosila kroz više stoljeća, npr kraljević Marko, Mijat Tomić i sl. Osim toga promisli malo o vremenskom razmaku izmedju 1573-e u kojoj je bila seljačka buna i 1713-e kad je tiskan taj pamflet. Pa sasvim je moguće da je 1713 bio/bila živ/a unuk/a osobe koja je bila živa 1573-e!! Ispada da nije mogla predaja prijeći ni s djeda na unuka
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2020., 20:30   #187
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Michael, po tebi su vlastelini održali predanje o Gubecu? To baš i nema smisla Tvrdiš da nije moguće blo održati usmenom predajom spomen na Gubeca? Pokaza sam ti primjer nečega što se kroz predaju održalo 40 tisuća godina, a ima primjera i u Hrvatskoj događaja i osoba koje je narodna predaja prenosila kroz više stoljeća, npr kraljević Marko, Mijat Tomić i sl. Osim toga promisli malo o vremenskom razmaku izmedju 1573-e u kojoj je bila seljačka buna i 1713-e kad je tiskan taj pamflet. Pa sasvim je moguće da je 1713 bio/bila živ/a unuk/a osobe koja je bila živa 1573-e!! Ispada da nije mogla predaja prijeći ni s djeda na unuka
Ne govorim o predaji kod vlastelina, nego o pisanim zapisima.

I ne kažem da je nemoguće da je postojala usmena predaja kod seljaka, nego sam skeptičan.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2020., 02:08   #188
Postoji legenda, prema kojoj su dva brda se spojila i "zatočila" Matiju i njegovu vojsku. Oni sjede za stolom i piju vino, a Matiji raste brada i vije se oko stola. Kad mu se brada devet puta omota oko stola, brda će se razdvojiti, a Matija će s vojskom ustati i izboriti slobodu. Isto tako postoji neka legenda slična ovoj, ako se ne varam, ali je Matijina vojska opisana kao "kamena", tj. vojnici su od kamena.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2020., 09:06   #189
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Postoji legenda, prema kojoj su dva brda se spojila i "zatočila" Matiju i njegovu vojsku. Oni sjede za stolom i piju vino, a Matiji raste brada i vije se oko stola. Kad mu se brada devet puta omota oko stola, brda će se razdvojiti, a Matija će s vojskom ustati i izboriti slobodu. Isto tako postoji neka legenda slična ovoj, ako se ne varam, ali je Matijina vojska opisana kao "kamena", tj. vojnici su od kamena.
Ovo je čest motiv u legendama, kralj ili vojska koji će jednom ponovo se vratiti kada ih zemlja bude najviše trebala.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:21.