Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2012., 09:03   #2881
Quote:
elsewhere kaže: Pogledaj post
Može li mi neko pojasniti nalaz urina gdje piše : proteini-opascilira
Išla sam raditi nalaz zbog upale mjehura i sve je uredno osim ovog... Ne razumijem značenje ovog. Iko?
Nalazi krvi i mokraće? Terapija? Druge bolesti?
Zar je zaista teško sa razumjevanjem pročlitati prvi post?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 19:34   #2882
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Nalazi krvi i mokraće? Terapija? Druge bolesti?
Zar je zaista teško sa razumjevanjem pročlitati prvi post?
To je nalaz mokrace
a nalaz krvi je samo ovo: Antistreptol.titar 131

Koliko sam uspjela sa interneta razumijeti radi se o nekoj infekciji u organizmu, pa sam ja onda sama povezala to sa mogucom upalom mjehura ili da mi nesto ne stima sa bubrezima. Čekam još nalaz brisa grla i nosa pa to sve zajedno doktoru da me uputi dalje. Nadam se da nije nista gadno

Ps. Izvinjavam se što uvijek zaboravim čitati prvi post!

Dob:22
Nemam nikakvu posebnu historiju bolesti . Nalaze urina radim zbog upale mjehura , a nalaz krvi zbog želuca (test na bakteriju(-) i ovaj drugi ne razumijem za što je ali piše samo Antistreptol.titar 131) Bris grla i nosa isto zbog iste stvari (to još čekam).

Znači nalazi nisu povezani ali sam ja uspjela povezati nekako ovaj nalaz krvi i mokrace, pa pitam i za drugo mišljenje...

Zadnje uređivanje elsewhere : 14.08.2012. at 19:47.
elsewhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:23   #2883
Da Vas pitam nešto u vezi moje bake.
Ima 75 godina i evo ovo je nalaz od prije neki dan.
Vidim da ima viška kreatina i uree dosta, kako to srediti?

Eritrociti su dobri, međutim hemoglobin i hematokrit su niski.
Kako to srediti?

Oni njoj daju neke ljekove i kote j..e!
Baka pije i jaja od prepeličja ujutro.
Inače slabo jede. I evo sada trenutno ima niski tlak i totalno je koma.
A oni tamo joj ništa ne govore,samo rade te analize a od toga nema ničega.

Za ono kad je bila u bolnici nemam volje niti pisati

Oprostite za poduži post.

Evo skeniranog nalaza:

http://i45.tinypic.com/wlov80.jpg
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:47   #2884
Quote:
elsewhere kaže: Pogledaj post
To je nalaz mokrace
a nalaz krvi je samo ovo: Antistreptol.titar 131

Koliko sam uspjela sa interneta razumijeti radi se o nekoj infekciji u organizmu, pa sam ja onda sama povezala to sa mogucom upalom mjehura ili da mi nesto ne stima sa bubrezima. Čekam još nalaz brisa grla i nosa pa to sve zajedno doktoru da me uputi dalje. Nadam se da nije nista gadno

Ps. Izvinjavam se što uvijek zaboravim čitati prvi post!

Dob:22
Nemam nikakvu posebnu historiju bolesti . Nalaze urina radim zbog upale mjehura , a nalaz krvi zbog želuca (test na bakteriju(-) i ovaj drugi ne razumijem za što je ali piše samo Antistreptol.titar 131) Bris grla i nosa isto zbog iste stvari (to još čekam).

Znači nalazi nisu povezani ali sam ja uspjela povezati nekako ovaj nalaz krvi i mokrace, pa pitam i za drugo mišljenje...
Opet se nečuta prvi post!
AST-O je uredan.
Zbog čega ste radili bris grla,th. i slično,a sve je lijepo objašnjeno.
Tu se spominje sad nekkva bakterija (Helicobacter pylori vrs.)
JA NAŽALOST NEMAM KRISTALNU KUGLU,NITI SAM PORED VAS,NITI IMAM TELEPATIJU DA ZNAM VAŠE PODATKE.
Naputak za postavljanje pitanja na temi Laboratorijski nalazi - mišljenja:


Radi dobivanja što preciznijih i što točnijih odgovora na vaša pitanja vezana uz tumačenje nalaza predlažemo vam da prilikom prepisivanja nalaza navedete i slijedeće stvari:

- kompletne nalaze - mnoge vrijednosti se ne mogu pravilno očitati ako su napisane zasebno bez ostalih vrijednosti
- referentne vrijednosti - ako postoje referentne vrijednosti na nalazu, prepišite ih jer postoje različiti laboratoriji, nemaju svi iste vrijednosti pa brojka sama po sebi ništa ne znači bez referentne vrijednosti
- dob - ne morate napisati koliko točno imate godina ali nekakav orijentir tipa rane dvadesete, kasne četrdesete i sl. bi bio dobar jer nisu sve vrijednosti jednake za sve dobne skupine
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe)- ovo je najvažnije i teško će vam netko moći točno protumačiti nalaze ako ne zna uzrok zbog kojeg ste poslani na pretrage
- kratku anamnezu drugih bolesti - ako ih imate bilo bi dobro da ih napišete jer daju potpuniju sliku
- ostalo - također ne bi bilo loše naglasiti kad je u pitanju trudnoća i sl. stvari jer to također utječe na nalaze

Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Da Vas pitam nešto u vezi moje bake.
Ima 75 godina i evo ovo je nalaz od prije neki dan.
Vidim da ima viška kreatina i uree dosta, kako to srediti?

Eritrociti su dobri, međutim hemoglobin i hematokrit su niski.
Kako to srediti?

Oni njoj daju neke ljekove i kote j..e!
Baka pije i jaja od prepeličja ujutro.
Inače slabo jede. I evo sada trenutno ima niski tlak i totalno je koma.
A oni tamo joj ništa ne govore,samo rade te analize a od toga nema ničega.

Za ono kad je bila u bolnici nemam volje niti pisati

Oprostite za poduži post.

Evo skeniranog nalaza:

http://i45.tinypic.com/wlov80.jpg
Potrebno je navesti SVE,AMA BAŠ SVE DIJAGNOZE,tegobe/razlog vađenja,TERAPIJA-LIJEKOVE KOJE UZIMA.
Vidim da ima viška kreatina i uree dosta, kako to srediti?Dijalizom,no ona nije indicirana.
Eritrociti su dobri, međutim hemoglobin i hematokrit su niski.
Kako to srediti?
Zavisno o reziltatima drugih pretraga npr. MCV,Fe,UIBC,feritinB12,folna. Obzirom da je ovdje MCV snižen radi se o vrs. hipokromnoj anemiji.
Oni njoj daju neke ljekove Postoji oko 500(nisam baš siguran u br.)lijekova na listi HZZO osnovnoj i dopunskoj,te oni koji nisu npr. Lupocet,Gastal i sad bih ja trebao znati o kojima se radi.
Također postoji oko 2000 djagnoza prema MKB.
Nalazi govore u prilog renalnoj insufijenciji gr. II-III


Naputak za postavljanje pitanja na temi Laboratorijski nalazi - mišljenja:


Radi dobivanja što preciznijih i što točnijih odgovora na vaša pitanja vezana uz tumačenje nalaza predlažemo vam da prilikom prepisivanja nalaza navedete i slijedeće stvari:

- kompletne nalaze - mnoge vrijednosti se ne mogu pravilno očitati ako su napisane zasebno bez ostalih vrijednosti
- referentne vrijednosti - ako postoje referentne vrijednosti na nalazu, prepišite ih jer postoje različiti laboratoriji, nemaju svi iste vrijednosti pa brojka sama po sebi ništa ne znači bez referentne vrijednosti
- dob - ne morate napisati koliko točno imate godina ali nekakav orijentir tipa rane dvadesete, kasne četrdesete i sl. bi bio dobar jer nisu sve vrijednosti jednake za sve dobne skupine
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe)- ovo je najvažnije i teško će vam netko moći točno protumačiti nalaze ako ne zna uzrok zbog kojeg ste poslani na pretrage
- kratku anamnezu drugih bolesti - ako ih imate bilo bi dobro da ih napišete jer daju potpuniju sliku
- ostalo - također ne bi bilo loše naglasiti kad je u pitanju trudnoća i sl. stvari jer to također utječe na nalaze
JA NAŽALOST NEMAM KRISTALNU KUGLU,NITI SAM PORED VAS,NITI IMAM TELEPATIJU DA ZNAM VAŠE PODATKE.

Zadnje uređivanje hrvoje dr. : 14.08.2012. at 20:52.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 00:19   #2885
Hrvoje dr.i ostali molim pomoć i savjete

Rodica je na hitnoj završila sa bolovima u abdomenu,slabost,mučnina,obavili su krvne pretrage koje glase,navest ću što je povišeno

Leukociti 11.3 interval je od 3.4-9.7
MPV 11.1 interval je od 6.8-10.4
Troponin I 0.025 interval je 0.013
Analiza urina leukociti 5-8 interval je od 0-2

Snižen je MCV i MCH

Rađeni su tumorski biljezi

Korionski gonadotropin: rezultat <1.20

referentni interval glasi ovako:
3.tj.gest5.8-71.2
4.tj.gest9.5-750
5 tj.gest217-7140
6.tj.gest160-31800
7 tj.gest.3700-163560

Rentegen pluća i abdomena u redu,UZV abdomena u redu,ekg glasi SR fr 72/min,vrtikalna el.os,PQ 0,25uredna finalna oscilacija,tlak isto.

E sada da vas uputim u njeno stanje ima cistu bulbus,kronični gastritis obje dijagnoze oko cca 3 godine,šum na srcu od rođenja,rođena kao nedonošće.
Imala je unazad par godina slične napadaje tada je imala upaljenu i Beckerovu cistu na lijevoj strani noge,takođe na lijevoj ruci joj tijekom takvih napadaja i tegoba natekne žila na unutarnjoj strani ruke.

Čitali smo neke članke u vezi sličnih situacija i vidjeli da troponin upućuje na srčane ili koronarne probleme,molim pojašnjenje nalaza osobito tumorskih pretraga jer joj niko nije ništa u vezi tog rekao,takođe molim preporuku koje pretrage da obavi,hvala unaprijed.
__________________
.....................

Zadnje uređivanje Angor : 16.08.2012. at 00:30.
Angor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 21:09   #2886
Quote:
Angor kaže: Pogledaj post
Rodica je na hitnoj završila sa bolovima u abdomenu,slabost,mučnina,obavili su krvne pretrage koje glase,navest ću što je povišeno

Leukociti 11.3 interval je od 3.4-9.7
MPV 11.1 interval je od 6.8-10.4
Troponin I 0.025 interval je 0.013
Analiza urina leukociti 5-8 interval je od 0-2

Snižen je MCV i MCH

Rađeni su tumorski biljezi

Korionski gonadotropin: rezultat <1.20

referentni interval glasi ovako:
3.tj.gest5.8-71.2
4.tj.gest9.5-750
5 tj.gest217-7140
6.tj.gest160-31800
7 tj.gest.3700-163560

Rentegen pluća i abdomena u redu,UZV abdomena u redu,ekg glasi SR fr 72/min,vrtikalna el.os,PQ 0,25uredna finalna oscilacija,tlak isto.

E sada da vas uputim u njeno stanje ima cistu bulbus,kronični gastritis obje dijagnoze oko cca 3 godine,šum na srcu od rođenja,rođena kao nedonošće.
Imala je unazad par godina slične napadaje tada je imala upaljenu i Beckerovu cistu na lijevoj strani noge,takođe na lijevoj ruci joj tijekom takvih napadaja i tegoba natekne žila na unutarnjoj strani ruke.

Čitali smo neke članke u vezi sličnih situacija i vidjeli da troponin upućuje na srčane ili koronarne probleme,molim pojašnjenje nalaza osobito tumorskih pretraga jer joj niko nije ništa u vezi tog rekao,takođe molim preporuku koje pretrage da obavi,hvala unaprijed.
EKG je uredan,kreatin kinaza i izoenzim MB je uredan.
Nije trudna,nalazi su uredni.
Jeli tada na gastroskpiji rađen PHD?
Koliko godina ima?
Trebalo bi ponoviti EGD.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 03:53   #2887
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Zbog čega ste radili bris grla,th. i slično,a sve je lijepo objašnjeno.
Tu se spominje sad nekkva bakterija (Helicobacter pylori vrs.)
JA NAŽALOST NEMAM KRISTALNU KUGLU,NITI SAM PORED VAS,NITI IMAM TELEPATIJU DA ZNAM VAŠE PODATKE.
[/B]
Hehe...zar stvarno postoji službeni doktor na forumu za odgovaranje ovih pitanja ili to radiš iz hobija.

Inače ovo gore izvučeno iz konteksta mi je svakodnevnica, pa sam se odvalio smijat kad sam vidio da su i reakcije na forumu jednake kao i u stvarnosti.

A šta im pokušavaš objasnit, samo im odgovori na pitanje.

Ovaj gore šta ima babu koja je bila u bolnici, ovako mu napišeš: Ili ima renalnu insuficijenciju, koja nije i vjerojatno do kraja života neće biti za dijalizu, u sklopu čega i ima tu mikrocitnu anemiju ( a on pojmove nek pregelda na googlu ako ga zanima), alternativa je ako ima crnu ili krvavu stolicu da ima karcinom želuca ili debelog crijeva, a ovaj kreatinin i urea su tu jer ne dajete babi pit (čitaj dehidracija).

Zadnje uređivanje meritas : 17.08.2012. at 04:16.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 03:59   #2888
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
EKG je uredan,kreatin kinaza i izoenzim MB je uredan.
Nije trudna,nalazi su uredni.
Jeli tada na gastroskpiji rađen PHD?
Koliko godina ima?
Trebalo bi ponoviti EGD.
Ja bi rekao da ima oko 25 godina, oslovljava ju sa rodica, a i radili su joj beta HCG, generativna dob i infarkt.... ah kolike su šanse.

Vjerojatno gastritis.

Gastroskopija alibi medicina, ja se nakljucam pantoprazolom pa ako ne ide onda na gastroskopiju, nedam više endoskopu da ulazi u mene osim ako nije neophodno
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 04:08   #2889
Quote:
Angor kaže: Pogledaj post
[B]

Rađeni su tumorski biljezi

Korionski gonadotropin: rezultat <1.20
U ovom slučaju je rađen biljeg za trudnoću, a ne tumorski biljeg. A zašto ne pitate jadnog malog specijalizanta ovakve stvari dok ste već tamo, ionako ne spava po 24 h, nego s polu informacijama očekujete adekvatniji odgovor na forumu od možda kvazi liječnika.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 04:19   #2890
Quote:
Register1 kaže: Pogledaj post

Muči me ova razlika između fsh i lh,fsh u donjim a lh u gornjim granica, znači li to šta ili?

Unaprijed hvala
Referentne vrijednosti znači da su normalne po distribuciji Guasove krivulje dakle sve šta je unutra vrijednosti je normalno po definiciji normale. Čak i kad su malo ispod ili iznad granice nalazi i dalje mogu biti normalni za tog pojedinca.

Nemojte puno čačkati po nalazima već po onom što vam je liječnik rekao ili napisao da vam je činiti, ovo čačkanje samo vodi u razne psihoze.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 16:22   #2891
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
EKG je uredan,kreatin kinaza i izoenzim MB je uredan.
Nije trudna,nalazi su uredni.
Jeli tada na gastroskpiji rađen PHD?
Koliko godina ima?
Trebalo bi ponoviti EGD.
Na gastroskopiji je utvrđeno da je cista benigna,radili su biopsiju.
Ima 28 godina.
Dakle gastroskopiju da ponovi samo?
Hvala puno.
__________________
.....................
Angor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 16:25   #2892
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Ja bi rekao da ima oko 25 godina, oslovljava ju sa rodica, a i radili su joj beta HCG, generativna dob i infarkt.... ah kolike su šanse.

Vjerojatno gastritis.

Gastroskopija alibi medicina, ja se nakljucam pantoprazolom pa ako ne ide onda na gastroskopiju, nedam više endoskopu da ulazi u mene osim ako nije neophodno
Što sumnjate vi da je samo gastritis?
Njen suprug kaže da je ko smrt bila u licu,previjala se od bolova,zar tako bude od gastritisa.
Nešto mi je pričala da su je dosta o srčanim problemima tj o tom šumu srcu ispitivali.
__________________
.....................
Angor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 16:26   #2893
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
U ovom slučaju je rađen biljeg za trudnoću, a ne tumorski biljeg. A zašto ne pitate jadnog malog specijalizanta ovakve stvari dok ste već tamo, ionako ne spava po 24 h, nego s polu informacijama očekujete adekvatniji odgovor na forumu od možda kvazi liječnika.
A da je mogla pitala bi,veli da je ludilo bilo taj dan na hitnom prijemu.
Hvala i vama na odgovoru.
__________________
.....................
Angor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 14:09   #2894
Quote:
Angor kaže: Pogledaj post
Što sumnjate vi da je samo gastritis?
Njen suprug kaže da je ko smrt bila u licu,previjala se od bolova,zar tako bude od gastritisa.
Bome mene kad ščapi želudac baš budem takva. Blijeda ko krpa, znojim se i previjam se od bolova, ne mogu se ustati iz kreveta i uspravno stati.

Ne bi poželila nikome da iskusi, ja sam za hitnu kad me tako ščapi i dok mi ne počne djelovati nešto što krknem za želudac.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 16:18   #2895
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Bome mene kad ščapi želudac baš budem takva. Blijeda ko krpa, znojim se i previjam se od bolova, ne mogu se ustati iz kreveta i uspravno stati.

Ne bi poželila nikome da iskusi, ja sam za hitnu kad me tako ščapi i dok mi ne počne djelovati nešto što krknem za želudac.
O Božehoćeš li tako imati cijeli život,dobila je Controloc od lijekova,a jel te probadalo u pazuhu i lieva strana ruke,nju to isto zna,osim bolova u trbuhu.
__________________
.....................
Angor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 17:43   #2896
Ne, nije me to probadalo.

Pa uz pravilnu prehranu (izbjegavanje svega što smeta i što je okidač, poput masne hrane, jako začinjene i zasoljene hrane, kisele hrane i sl.) i uz redovnu terapiju ako je gastritis u pitanju ne bi trebala imati većih problema. Ja recimo jako pazim šta jedem i uglavnom controloc ili ranital pijem po potrebi, u prosjeku bi rekla 2-3 tablete mjesečno, kad se malo zaigram s nečime pa mi ne sjedne.

Imamo temu o želučanim pitanjima pa možeš tamo pitati sve u svezi ovoga što te zanima.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 11:37   #2897
Quote:
Angor kaže: Pogledaj post
Na gastroskopiji je utvrđeno da je cista benigna,radili su biopsiju.
Ima 28 godina.
Dakle gastroskopiju da ponovi samo?
Hvala puno.
Ostajem pri svom predhodnom mišljenju,za sve.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 14:42   #2898
Hvala svima.
__________________
.....................
Angor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 10:21   #2899
napravila sam markere na hepatitise

zanima me ANTI HCV je pozitivan a HCV ag kvantitativni test negativan .šta bi to značilo? (jetrene probe su uredne,uzv jetre odličan)
__________________
Sve je Svjetlost. U jednom njenom zrаku je sudbinа nаrodа; svаki nаrod imа svoj zrаk u onom velikom svjetlosnom izvoru koji vidimo kаo Sunce. I zаpаmtite: nijedаn čovjek koji je postojаo, nije umro. Pretvorili su se u Svjetlost i kаo tаkvi postoje i dаlje. Tаjnа je u tome dа se te svjetlosne čestice povrаte u prvobitno stаnje. Nikola Tesla
Vril-D is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 10:43   #2900
Pozitivna su vam antitijela na hepatitis C virus, ali je core antigen negativan.

Za definitvno razjašnjenje potreban je HCV RNA PCR.

Ako uzmemo da je anti HCV stvarno pozitivan (a ne lažno pozitivan), onda se radi vjerojatno ili o kroničnoj ili o preboljeloj infekciji hepatitis C virusom.

Nedostatak core antigena bi prije upućivao na preboljelu (odnosno izlječenu) varijantu.

Ali za definitvno mišljenje je potreban PCR.

To je što se laboratorija tiče. Ovaj dio o rizičnim faktorima (promiskuitet, intravenska primjena narkotika, dijeljenje igala, transfuzije krvi...) znate za sebe koje imate koje ne, ukoliko nemate niti jedan rizični faktor, povećava se šansa da se radi o lažno pozitivnom nalazu.

Inače možete imati Hepatits C uz uredne lab jetrene nalaze i uredan UZV nalaz.

Zadnje uređivanje meritas : 21.08.2012. at 10:49.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.