Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2008., 13:03   #1
Abhazija-suživot muslimana i kršćana

Ovo ljeto sam posjetila Abhaziju, bivšu gruzijsku pokrajinu koja se za svoju nezavisnost izborila 1993. nakon godinu dana krvavog rata u kojem je imala potporu Rusije. Htjela bih ovdje ispričati nešto o religijskim specifičnostima te zemljice…

Kavkaz je oduvijek bio mjesto isprepletanja velikih sila i dvije velike religije: islama i kršćanstva. Gruzija i Armenija su uglavnom kršćanske, dok je ostatak (Čečenija, Kabardo-Balkarija, Ingušetija, Dagestan, Azerbejdžan) uglavnom muslimanski.

Na abhaskoj zastavi se vide bijele i zelene pruge. To se objašnjava suživotom ljudi te dvije vjeroispovijesti. Za Abhaziju su se 1992-1993. borili i kršćani (Rusi, Abhazi, Armenci) i muslimani sa zelenim vrpcama oko glave (Abhazi, Čečeni, Adigejci…).Mala anegdota: kad sam posjetila prekrasni novoafonski manastir časna sestra je pričala kako su pravoslavni popovi oduševljeno vikali Allahu Ekber kad je Šamil Basajev sa svojim vojnicima oslobađao Abhaziju...

Sam narod Abhazi su službeno ''pola-pola'' :kršćani i muslimani. Ali kako sam već rekla , postoji jedna mala specifičnost. Ruska riječ ''jazičnik'' označava poganina, pripadnika prastarih kultova i vjerovanja koji su se snažno zadržali u tom narodu do danas…

Velika abhaska dijaspora živi u Turskoj, oni su muslimani i potomci ''mahadžira'' Abhaza koji su u 19. st. bježali u Tursku pred vojskom carske Rusije koja se širila na Kavkaz i pritom činila mnoge zločine nad starosjediocima.

Prema anketama 55 % stanovnika Abhazije se izjašnjava kršćanima, 17 % muslimanima, ostatak nije definirao svoje religijsko opredijeljenje…Nekih 3 posto se smatra striktnim ateistima, dok je 2 posto izjavilo da strogo drže obrede stare ''abhaske religije''.
No kršćani i muslimani su poprilično površni u održavanju obreda svoje religije.U Abhaziji danas nema nijedna džamije, iako se intenzivno planira izgradnja. Oni vole naglasiti da ne prave razliku između muslimana i kršćana, ''miješane obitelji'' feštaju i jedne i druge blagdane.

Prvo se mora naglasiti da među Abhazima pripadnost klanu ima veliku ulogu. Od malih nogu se njeguju obiteljske veze i sva rodbina se redovito okuplja nekoliko puta godišnje. Stariji imaju ulogu svećenika. Za žrtvu se prinose životinje i moli se velikom bogu Antsei (Anshchychua) da donese mir i blagostanje zemlji i narodu.
Kršćanski svećenici često nakon molitve u crkvi sudjeluju u tim slavljima. Mjesto gdje se pojedina obitelj, odnosno klan moli naziva se nikha. Jedan Abhaz, nominalno musliman dao je svoje viđenje situacije : Allah je Bog svih ljudi, ali za nas je glavno božanstvo Didripš- zaštitnik planina iznad moga sela. Evo nekoliko likova abhaskog panteona:
Anana-Gunda –zaštitnica ljudi, Ayerg-bog rata, Dzizlan-bog vode, Kodoš-pokroviteljica majki, djece i drveća, Amza-niha- personifikacija mjeseca, Ačšašana –bog konja….

Ima jedan zgodan tekst, na ruskom, ako ima nejasnoća pitajte:

http://www.apsny.ru/religion/religio...tion/cults.htm
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 13:10   #2
Prijatelj kod kojeg sam odsjela je Židov. Nekad velika abhaska židovska zajednica danas broji oko 100 članova. Sinagoga je prelijepa, velika, ali nažalost pusta...
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 15:11   #3
Nije mi jasno, muslimanske vjere je 17% stanovništva (koliko bi to iznosilo u brojkama?) a kažeš da nemaju niti jednu džamiju. btw, Zasigurno čudna zemlja, čim popovi uzvikuju ''Allahu Akbar!'', a muslimani se klannjaju Didripšu - zaštitniku planina.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 22:24   #4
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno, muslimanske vjere je 17% stanovništva (koliko bi to iznosilo u brojkama?) a kažeš da nemaju niti jednu džamiju. btw, Zasigurno čudna zemlja, čim popovi uzvikuju ''Allahu Akbar!'', a muslimani se klannjaju Didripšu - zaštitniku planina.
Dragi Allah...Ma ja malo podsjeca na komunisticku Bosnu...hehe...drzi svoje,postuj tudje?

Svejedno krasno da si to s nama podijelila njetočka.

edit
Inace nikakva novost da muslimani s ikim zive mirno kuca do kuce.O tome svjedoce milijuni krscana u bivsoj islamskoj drzavi,zidova...

Zadnje uređivanje Deniz : 15.11.2008. at 22:44.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 04:03   #5
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Prijatelj kod kojeg sam odsjela je Židov. Nekad velika abhaska židovska zajednica danas broji oko 100 članova. Sinagoga je prelijepa, velika, ali nažalost pusta...
Zna li se koji je razlog? Pretpostavljam da su migracije. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 08:53   #6
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Zna li se koji je razlog? Pretpostavljam da su migracije. Pozdrav
Otišli su za vrijeme rata 1992-1993. Neki su ostali i borili se zajedno sa Abhazima. A bilo je i slučajeva da su ubijani Židovi sa gruzijskim prezimenima.
Možda bi se i vratili, ali dok je ekonomska situacija takva kakva je, sumnjam.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:45.