Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2011., 07:49   #1
Zašto ljudi ne jedu zvijeri?

Primjetio sam da je među ljudima jako rijetko raširena konzumacija mesa zvijeri (medvjeda, vukova, lisica itd.) Osim slučaja koreanaca i psećeg mesa ne znam ni za jedan drugi slučaj. Postoj li neki znanstveni razlog tomu ili je to više društveno naslijeđen običaj?
__________________
Grunf: ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, ko ne vrijedi ne leti
daniyel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 08:19   #2
Bit će prije društveno naslijeđeni običaj iako jedno ne isključuje nužno drugo, ali teško da je znanost kao nekakav metafizički oblak izdvojen od društva, u jednom trenutku povijesti zaključila kako je od tog trenutka loše jesti zvijeri.

Teže ih je bilo uloviti, a i meso je možda žilavije ili kaj god.
__________________
Energetska vrijednost 1717kJ
Akai is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 09:07   #3
Dva razloga:

1) Vuka je puno teže uloviti i ubiti od recimo srne ili vepra.
2) Mesožderi (i sisavci i ptice) imaju žilavije i krtije meso od biljojeda i svejeda. One zvijeri koje su mesožderi, se uglavnom ne jedu. Medvjedi i tuljani se, s druge strane, jedu tam gde ih ima (uključujući i Gorski Kotar).
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 11:29   #4
Uzgoj zvjeri (koje se pretežno hrane mesom) je neisplativ. Kultura koja bi se hranila, recimo, vukovima iz domaćeg uzgoja, morala bi uzgajati ovce za hranu vukovima, te travu za hranu ovcama. Da bi se vuk ugojio za 1 kg potrebno je da, recimo, pojede 10 kg ovčetine. A da bi se ovca ugojila za 10 kg potrebno je 100 kg sijena...
RogueFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 17:17   #5
Navodno se nekim dijelovima Afriki jede lavlje meso, ali vjerojatno nije često na meniju.
Zvijeri je teško uloviti jer su ljudi i sami često lovina tim živinama, a kažu i da im meso nije baš previše ukusno.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 22:55   #6
Aphex, jedu se i slonovi, ne samo lavovi. Jede se sve što hoda po Zemlji.
Malo bi bilo nepraktično i skupo ići loviti zvijeri, kad uzgajamo razne životinje, zar ne?
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 23:12   #7
Quote:
RogueFox kaže: Pogledaj post
Uzgoj zvjeri (koje se pretežno hrane mesom) je neisplativ. Kultura koja bi se hranila, recimo, vukovima iz domaćeg uzgoja, morala bi uzgajati ovce za hranu vukovima, te travu za hranu ovcama. Da bi se vuk ugojio za 1 kg potrebno je da, recimo, pojede 10 kg ovčetine. A da bi se ovca ugojila za 10 kg potrebno je 100 kg sijena...
eto to je odgovor
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 23:21   #8
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Aphex, jedu se i slonovi, ne samo lavovi. Jede se sve što hoda po Zemlji.
ne znam zašto spominješ slonove, oni su biljojedi.
da, svašta se jede.
Quote:
Malo bi bilo nepraktično i skupo ići loviti zvijeri, kad uzgajamo razne životinje, zar ne?
vjerojatno je baš u tome stvar. biljojedi se češće kreću u velikim krdima i obično nisu raspoloženi za direktan napad na čovjeka. lakše ih je i uloviti i uzgojiti.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 00:39   #9
Quote:
daniyel kaže: Pogledaj post
Primjetio sam da je među ljudima jako rijetko raširena konzumacija mesa zvijeri (medvjeda, vukova, lisica itd.) Osim slučaja koreanaca i psećeg mesa ne znam ni za jedan drugi slučaj. Postoj li neki znanstveni razlog tomu ili je to više društveno naslijeđen običaj?
Pa normalno da se manje jedu predatori, pošto ih u prirodi manje ima...nije da će se skupit banda ovaca i ubit medvjeda...

Medvjeda ima na području bivše juge cca 900-1000...jako optimistična procjena

Kad je odstrel starijih medvjeda, cijene se od 6000-16000 EUR-a, što misliš koliko dođe odrezak...ukoliko moš do njega uopće doći...

Vuka skoro pa ni nema na području Hrvatske...a čemu jest vuka...ubiji psa...meso praktički istog okusa...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 09:11   #10
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
Kad je odstrel starijih medvjeda, cijene se od 6000-16000 EUR-a, što misliš koliko dođe odrezak...ukoliko moš do njega uopće doći...
Jeo ja u Gorskom Kotaru, cijena medvjedetine je otprilike ista ko i kvalitetna riba ili biftek (150 kn porcija). Nije uopće loše, dapače. Ali to je zato jer je medo, pogotovo ovaj naš smeđi, ipak svežder a ne mesožder.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 17:33   #11
Nego, što je s time da mesojed, pojevši puno biljojeda u životu, ima povećane šanse da u svojem mesu nosi neke parazite?

Tako da možda instinktivno izbjegavamo i gadi nam se jesti mesojede (koje tako doživljavamo - recimo ribe ne), još iz preljudskih vremena kada nije bilo toplinske obrade.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:16   #12
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Nego, što je s time da mesojed, pojevši puno biljojeda u životu, ima povećane šanse da u svojem mesu nosi neke parazite?

Tako da možda instinktivno izbjegavamo i gadi nam se jesti mesojede (koje tako doživljavamo - recimo ribe ne), još iz preljudskih vremena kada nije bilo toplinske obrade.
Onda bi i taj mesojed, valjda, instinktivno izbjegavao biljojede da ne dobije parazite.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."

Zadnje uređivanje El Ninho : 14.01.2011. at 18:35.
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:30   #13
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Dva razloga:

1) Vuka je puno teže uloviti i ubiti od recimo srne ili vepra.
2) Mesožderi (i sisavci i ptice) imaju žilavije i krtije meso od biljojeda i svejeda. One zvijeri koje su mesožderi, se uglavnom ne jedu. Medvjedi i tuljani se, s druge strane, jedu tam gde ih ima (uključujući i Gorski Kotar).
Tako sam i ja čuo,osim ovog da jedu medvjede
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 12:28   #14
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Onda bi i taj mesojed, valjda, instinktivno izbjegavao biljojede da ne dobije parazite.
Pa bi valjda postao biljojed...
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 14:16   #15
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Pa bi valjda postao biljojed...
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 14:32   #16
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
Vuka skoro pa ni nema na području Hrvatske...a čemu jest vuka...ubiji psa...meso praktički istog okusa...
samo me zanima ako nema vukova tko kolje ovce ?
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 14:35   #17
Preslatko meso. Tako su meni objasnili zašto se ne jedu zvijeri.
Brontosaur is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 15:40   #18
A tko kaže da ljudi ne jedu zvijeri?
Na dalekom istoku u svim se zemljama jedu psi npr. (iako su u mnogim zemljama zabranjeni). A u Kini se jede doslovno sve što gmiže, pliva ili leti.



__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 19:19   #19
probao netko psa?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 20:27   #20
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
probao netko psa?
Vidim ja da će ovo završiti na Gastronomiji.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:08.