Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2011., 23:09   #1
Question Razlika između stručnog i preddiplomskog studija

Zanima me koja je razlika izmešu stručnog i preddiplomskog studija... i dali se poslije stručnog može nastaviti diplomski.. odnosno dali je isto ako završimo 3+2 kako god počeli školovanje?
hrca993 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 23:23   #2
Koliko ja znam, obadva su zapravo preddiplomski studiji, stručni preddiplomski i sveučilišni preddiplomski. Nakon stručnog preddiplomskog ideš na specijalistički stručni studij a nakon sveučilišnog preddiplomskog ideš na sveučilišni diplomski ali mislim da možeš sa stručnog preddiplomskog na sveučilišni diplomski ako ispuniš neke uvjete
__________________
Tiha voda brda razvaljuje
ja.sam.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 23:34   #3
Quote:
ja.sam.ja kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, obadva su zapravo preddiplomski studiji, stručni preddiplomski i sveučilišni preddiplomski. Nakon stručnog preddiplomskog ideš na specijalistički stručni studij a nakon sveučilišnog preddiplomskog ideš na sveučilišni diplomski ali mislim da možeš sa stručnog preddiplomskog na sveučilišni diplomski ako ispuniš neke uvjete
Ima li razlike poslije završenog specijalističkog stručnog studija i sveučilišnog diplomskog .. dal je ista stečena titula
hrca993 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 23:59   #4
Quote:
hrca993 kaže: Pogledaj post
Ima li razlike poslije završenog specijalističkog stručnog studija i sveučilišnog diplomskog .. dal je ista stečena titula
nakon stručnog si stručni specijalist, a nakon sveučilišnog magistar. to su nazivi, ali ne znam kakav bi točno bio odnos između jednog i drugog tj što je ajmo reć bolje
__________________
Tiha voda brda razvaljuje
ja.sam.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 21:36   #5
da bi sa stručnog studija mogao upisati sveučilišni diplomski, moraš još jednu godinu upisati između kako bi položio razliku. nakon položene razlike možeš upisati diplomski studij.
nakon stručnog studija možeš upisati specijalistički studij.
razlika je šta nakon specijalističkog studija dobiješ titulu specijalist i sad ovisno za koje područje tj. specijaliziraš se za uže područje. Nakon diplomskog studija si magistar struke i to je jednako kao po starijem nazivu diplomirani.
lo-da is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 23:17   #6
U svijetu su ta 2 studija ravnopravna, pa cak se i vise cijeni strucni, ali na zalost kod nas nije tako, tako da svima preporuka da zaobilaze u sirokom luku strucni studij, jer tezak je a nije bas na cijeni, svi jos govore to je samo visa a ne faks...
elektroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 01:58   #7
Ali nije to sve! Postoji i poslijediplomski specijalistički studiji nakon kojih također postaješ sveučilišni specijalist! A taj sveučilišni specijalist je zapravo istog ranga kao i diplomski magistar struke!
Ukratko katastrofalno provedena bolonja a još katastrofalniji novi nazivi i izjednačavanje staroga i novoga.
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 22:38   #8
Quote:
hrca993 kaže: Pogledaj post
Ima li razlike poslije završenog specijalističkog stručnog studija i sveučilišnog diplomskog .. dal je ista stečena titula
to i mene zanima, u cemu je tu razlika?
sto je bolje od ta dva?
i zasto uopce postoje ta dva razlicita?
BluexXxteR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 00:32   #9
x

sveučilišni studij je ''znanstveni '' , dok je stručni studij ''stručni'', odnosno sveučilišni studij osim strukom kojom se bavi ide malo šire, za razliku od stručnog studija koji se bavi strukom...
malo je teže za objasnit, ali ovako ću ti objasnit malo bolje...nije tajna da UGLAVNOM stručni studij ima kolegij npr matematika , dok sveučilišni studij matematika 1 i 2...dakle,malo šire ulazi u to područje...zato i je situacija da kada završiš stručni studij moraš polagat razliku da bi uopće mogao na sveučilišni...ali to vrijedi samo za veleučilišne stručne studije, ne za privatne visoke škole (što je po mom mišljenju itekako dobro)..na nekim fakultetima niti ne mozes sa veleučilišta na sveučilište (što je nekada i razumljivo)...i da, sa stručnim studijem ne mozes dalje na doktorat...vani je kao što su kolege rekle to potpuno izjednačeno, što je istina...a ja svima preporučujem sveučilišni studij, a ne stručni...inače, po mom mišljenju stručni je ok, al je recimo to tako '' na lošem glasu'' jer je to kao viša škola...
hrc1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 02:40   #10
Quote:
hrc1988 kaže: Pogledaj post
al je recimo to tako '' na lošem glasu'' jer je to kao viša škola...
I sveučilišni preddiplomski studij po bolonji je također (stara) viša škola
HSP_HOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 16:39   #11
U Hrvatskoj se još uvijek brkaju jabuke i kruške.

Stručni studiji su usmjereni na stvarnju vještina i kompetencija dok su znanstvneni studiji više usmjereni na širinu i teoriju.
Po meni se te dvije vrste studija nemogu uspoređivati ali to je samo moje mišljenje.

U Europi ovaj binarni sustavi funkcionira normalno dok je kod nas na snazi JA sam pametan i biti će kako JAAAAA kažem.

Stvara se negativna priča oko bologne i to iz nekoliko razloga a glavni je pomanjkanje volje za promjenama i prilagodbom i totalnim neznanjem što je bologna. Uvođenjem bologne se ne krešu svi studiji na 3+2 sistem nego bi se trebao stari sustav nadopuniti novim i eventualno napraviti neke prilagodbe.
nucV60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 21:03   #12
A što znači ''integrirani preddiplomski i diplomski studij''?
__________________
There's so many different words, so many different songs. We have just one world but we live in different ones.
softplaytime is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 22:23   #13
Quote:
softplaytime kaže: Pogledaj post
A što znači ''integrirani preddiplomski i diplomski studij''?
Znači da ne postoji prvostupnik takvog studija. Nema 3+2 ili 4+1, nego je 5 ili 6 godina u komadu.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 19:58   #14
Primjer za integrirani preddiplomski i diplomski je pravo. (5+0 sistem)
Nightrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 10:48   #15
Može li mi netko reći da li se nakon prve godine stručnog može prebaciti na preddiplomski? :-) ili nakon prve godine preddiplomskog u neki drugi grad?
Hvala
gaby259 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 13:16   #16
Gdje je bolja mogučnost zapošljavanja,nakon završenog stručnog ili preddiplomskog,ili je to ovisno,od studija do studija,odnosno područja koji se studira?
CBGB is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 15:00   #17
imate ovdje informacije http://mojamatura.net/faq/177-pitanj...trunih-studija
__________________
Daj da i ovu turu platim
Gabxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 19:57   #18
ako odem na stručni preddiplomski umjesto sveučilišnog i završim,mogu ići na isti diplomski "poslovnu ekonomiju" kak i da sam završil sveučilišni preddiplomski? Ili postoji razlika između ta 2 diplomska?
zanima me da li budem u istom roku završil preddiplomski+diplomski stručni kao i sveučilišni.
nadam se da nisam pobrkal previše,i ja sam dosta zbunjen
Jakac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 03:12   #19
Quote:
Jakac99 kaže: Pogledaj post
ako odem na stručni preddiplomski umjesto sveučilišnog i završim,mogu ići na isti diplomski "poslovnu ekonomiju" kak i da sam završil sveučilišni preddiplomski? Ili postoji razlika između ta 2 diplomska?
zanima me da li budem u istom roku završil preddiplomski+diplomski stručni kao i sveučilišni.
nadam se da nisam pobrkal previše,i ja sam dosta zbunjen
Zasto ne nazoves fakultet na kojem zelis zavrsiti sveucilisni diplomski studij i lijepo pitas? Ovdje ti uglavnom nitko ne zna odgovor jer nisi naveo o kojem se fakultetu radi. U principu, strucni i sveucilisni studiji su dvije paralelne vertikale izmedu kojih nema krizanja, sto znaci da je izravan prelazak sa strucnog na sveucilisni studij u pravilu nemoguc ili zahtjeva polaganje niza razlikovnih kolegija. Vecina fakulteta koji drze do sebe i naginju nekakvom elitizmu ne dozvoljavaju prijelaz sa veleucilista. Neki fakulteti to dozvoljavaju ako im se plati, dok neki traze polaganje i do cijele godine razlikovnih kolegija. Ima i slucajeva gdje te sutnu na 2. godinu i priznaju samo neke kolegije. Sve ovisi od faksa do faksa.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 13:01   #20
Završio sam stručni preddiplomski studij novinarstva i PR-a. Može mi netko reći kako bi glasila moja titula? Bacc. ŠTO? Bacc. spec.?
dundo1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.