Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2006., 20:15   #1
Klamidija u trudnoći

U devetoj sam nedelji prve trudnoće. Doktor kaže da imam blago pozitivan nalaz na klamidiju i prepisao mi je eritromicin 500mg, dve dnevno. Smatra da će sve biti u redu. Međutim, zbunilo me je što suprugu nije prepisao nikakvu terapiju i zanima me da li je chlamidia polno prenosiva i kako se uopšte dobija. Da li sam dobila odgovarajuću terapiju, da li je velika opasnost po plod i da li rano otkriće bakterije pruža nadu da će sve biti u redu?
Dragana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 22:35   #2
Klamidija (Chlamydia trachomatis) je bakterija koja može izazvati niz bolesti u čovjeka. Najpoznatija je upalna bolest genitalnih organa žena i muškaraca koja se prenosi spolnim odnosom. Govori se da je klamidija jedna od najčešćih spolno prenosivih bolesti.


Nakon infekcije, seksualnog kontakta, vaginalnim, analnim ali i oralim putem, klamidija ulazi u stanice i tako ih razara. Kod žena izaziva upalu stidnice, rodnice i grlića maternice. Ako se u toj fazi bolesti ne prepozna i ne izliječi, ona prelazi na unutarnje genitalne organe, jajnike i jajovode. Ovdje može izazvati teška oštećenja jajovoda čije posljedice mogu biti sterilitet i izvanmaternična trudnoća. Napominjem da su znaci bolesti, simptomi, često vrlo oskudni, ponekad ih niti nema, a klamidija se otkrije tek slučajno u papa testu ili kod obrade steriliteta. Preporučam stoga oprez, pa kod svakog dugotrajnijeg iscjetka iz rodnice, krvarenja nakon odnosa ili pečenja-«peckanja» te učestalog mokrenja treba misliti i na klamidiju.


Osim infekcije genitalnih organa klamidija može izazvati upalu mokraćnih organa-uretralni sindrom, bolesti regionalnih, limfnih čvorova-lymphogranuloma venerum, novorođenački konjunktivitis- upalu oka kod novorođenčeta ,dakle moguća je infekcija djeteta za vrijeme porođaja. Postoji upala očiju izazvana klamidijom i kod odraslih koja može završiti slijepoćom-trahom. Nekada je bila endemička kod nas u Međimurju ,srećom danas je više kod nas nema. Kod muških klamidija izazivlje upalu mokračne cijevi. Simptomi su i ovdje često oskudni ili ih nema. Dijagnostika klamidije prilično je jednostavna-dokazuje se u papa testu ili još bolje mirkobiološkim brisom. Pošto se radi o spolno prenosivoj bolesti liječiti se moraju oba partnera. Liječenje se provodi upotrebom specifičnih antibiotika, a nakon završenog liječenja potrebna je kontrola klamidije kod oba partnera. Zaštiti se može od infekcije klamidijom najlakše upotrebom kondoma.

Vjerojatno je u početnoj fazi ako je rekao da će sve biti ok.
Mislim da je i suprugu trebao dati nešto.
Ja sam prije dvije godine imala nekakvu bakteriju koju sam mogla pokupiti na nekom wc-u, a bila je spolno prenosiva. I suprug i ja smo mjesec dana bili na tabletama.

Raspitaj se još.
Nadam se da će sve završit dobro.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2006., 21:16   #3
Dragana, najbolje da nazoveš svog dr. opće prakse,koliko ja znam klamidija se najčešće lijeći kod oba partnera.

a za bebu mislim da je bolje da se klamidija izlijeći nego da bude prijetnja
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2006., 21:21   #4
evo ti naki linkovi:
http://www.gyn.hr/clanak.asp?ID=16
http://www.iskon.hr/lijepiizdravi/pa...3/0203006.html


e i koliko znam za bebu je najopasnija u zadnjem mjesecu.

samo pij te tablete i sve će biti OK
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 00:27   #5
U međuvremenu sam se konsultovala sa još tri ginekologa i svi su izričito zabranili eritromicin do 14. nedelje, čak i ako imam klamidiju. Upozorili su me i da su u lokalni dom zdravlja, gde sam radila bris, stigli loši, neispravni testovi koji svim ženama pokazuju pozitivan nalaz na klamidiju. Savetovali su da uradim antibiogram i rekli da prestanem s terapijom dok ne utvrdim da li zaista imam tu bakteriju, a ako je imam podrazumeva se da i muž mora piti antibiotike. Sad me brine ko je tu u pravu i kako je moguće da se bilo koji doktor tako igra sa tuđim zdravljem. Ako mi je prepisao antibiotike nizašta, samo mogu da naškodim bebi. Ako je on u pravu, a ostala trojica nisu, propustiću šansu da se izlečim na vreme. Ne mogu da smislim dovoljno grozne psovke za državu u kojoj je tako nešto moguće i za ljude koji ne poseduju gram etike i humanosti, već napamet prepisuju terapiju koja im prva padne na um.
Dragana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 08:21   #6
Quote:
Dragana kaže:
U međuvremenu sam se konsultovala sa još tri ginekologa i svi su izričito zabranili eritromicin do 14. nedelje, čak i ako imam klamidiju. Upozorili su me i da su u lokalni dom zdravlja, gde sam radila bris, stigli loši, neispravni testovi koji svim ženama pokazuju pozitivan nalaz na klamidiju. Savetovali su da uradim antibiogram i rekli da prestanem s terapijom dok ne utvrdim da li zaista imam tu bakteriju, a ako je imam podrazumeva se da i muž mora piti antibiotike. Sad me brine ko je tu u pravu i kako je moguće da se bilo koji doktor tako igra sa tuđim zdravljem. Ako mi je prepisao antibiotike nizašta, samo mogu da naškodim bebi. Ako je on u pravu, a ostala trojica nisu, propustiću šansu da se izlečim na vreme. Ne mogu da smislim dovoljno grozne psovke za državu u kojoj je tako nešto moguće i za ljude koji ne poseduju gram etike i humanosti, već napamet prepisuju terapiju koja im prva padne na um.
draga dragana, ne bih da prodikujem, ali ZASTO pobogu nisi napravila SVE potrebne testove na spolne bolesti PRIJE trudnoce?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 13:22   #7
Quote:
Natch kaže:
draga dragana, ne bih da prodikujem, ali ZASTO pobogu nisi napravila SVE potrebne testove na spolne bolesti PRIJE trudnoce?
Da, ta joj je napomena sad silno nužna. Naprosto neophodna.

Uz to: ne dogadjaju se baš sve trudnoće planirano.

Na temu: nemam nikakav savjet, ali ti od srca želim da sve prođe dobro.
vesela sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 17:50   #8
Quote:
Natch kaže:
draga dragana, ne bih da prodikujem, ali ZASTO pobogu nisi napravila SVE potrebne testove na spolne bolesti PRIJE trudnoce?
Recimo zato što sam već deset godina u monogamnoj vezi, išla sam redovno na šestomesečne ginekološke testove i nikad mi nije otkrivena nikakva spolna bolest. I ovo što su sad 'otkrili' ispostavilo se kao pogrešno, samo me je kreten od lekara bezveze istraumirao.
Dragana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 23:31   #9
Quote:
Dragana kaže:
Recimo zato što sam već deset godina u monogamnoj vezi, išla sam redovno na šestomesečne ginekološke testove i nikad mi nije otkrivena nikakva spolna bolest. I ovo što su sad 'otkrili' ispostavilo se kao pogrešno, samo me je kreten od lekara bezveze istraumirao.
drago mi je da se sve sretno zavrsilo. drugi put malo vise pazi i potjeraj muza da prekontrolira kitu
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 22:28   #10
Quote:
Natch kaže:
draga dragana, ne bih da prodikujem, ali ZASTO pobogu nisi napravila SVE potrebne testove na spolne bolesti PRIJE trudnoce?
odi pametuj negdje drugdje , ne trebaš joj još i ti
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 00:43   #11
eto...možda i nemaš klamidiju

a za antibiotike znam da su neke cure koristile i sumamed, ali one su bile u višim mjesecima trudnoće...

ajde, ne nerviraj se sve će biti OK
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 01:23   #12
Iz tvojih usta u Božje uši.
Dragana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 03:25   #13
Kad sam već otvorila temu za samosažaljevanje, da nastavim. Ionako ne mogu da pričam o tome sa RL ljudima. Danas mi je umrla kuca. Imala je samo tri godine, obožavali smo je i čuvali najbolje što smo znali. Najtužnije mi je što se nisam s njom oprostila jer zbog bebe u stomaku nisam smela ni da je vidim mrtvu, plašila sam se da ću se prviše potresti. Celog dana sam plakala, a što je najgore popušila sam cigareta više nego u prethodnih nekoliko dana. Mrzim svoju autodestruktivnost, ali nisam umela da izađem na kraj s bolom i da se drugačije smirim.
Dragana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 08:18   #14
Oh, tako mi je žao! Potpuno te razumijem!
Ja imam macu već 10 godina i da joj se nešto desi... uh!!! Mislim da to ne bih preživjela
Čuvaj se! Drži se! Misli na bebača!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 19:39   #15
ej
Dragana evo i meni je nađena Klamidija, i dobila dam sumamed terapiju od šest dana po 1x1...
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 00:39   #16
Quote:
Mary Bellows kaže:
ej
Dragana evo i meni je nađena Klamidija, i dobila dam sumamed terapiju od šest dana po 1x1...
Baš mi je žao. Sreća je što si ti već u šesnestoj nedelji (pogledala sam temu Termini poroda), pa smeš da koristiš lekove. Prošla si period kad ta bekterija može da izazove pobačaj, sad samo treba da je izlečiš do porođaja, jer tek tad može da naškodi bebi. Javi, molim te, kako je prošlo i koliko je Sumamed efikasan. Da li su i tvom partneru dali terapiju i koju?
Dragana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 12:40   #17
da dobio je i on terapiju sa sumamedom od 500mg, nadam se da je klamidija uzrok ranijih krvarenja i da će s ovom terapijom nestati i da će sve biti ok.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 20:53   #18
dragana, mary, jel ima sta novoga, jeste gotove s terapijom, jesu vam stigli noviji nalazi. ajde, javite, brinem se
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2006., 02:13   #19
Brinemo i mi za tebe. Ali znas i sama kakvi su doktori i koliko se na sve ceka. Meni su rekli da narednih mesec dana uopste ne dolazim na preglede, osim ako ne osetim neke bolove. Hvala bogu, ništa me ne boli i dobro se osećam, čak je i sekret zbog kog su posumnjali na klamidiju nestao. Planiram da odem kod privatnika i sve prekontrolisem, ali moram sacekati da muzu stigne plata. Dotle, mislim pozitivno, slušam muziku i opuštam se uz forum. A šta drugo? Pomalo sam postala i fatalista, u stilu, ako onaj gore to hoće, sve će biti dobro, pa se trudim da budem što bolja prema okolini i da ne mislim nikom ništa ružno. Istina, ni pre nisam bila zlobna pa mi nije teško da se pretvorim u pravu dobricu, čak i prema svekrvi.
Dragana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 20:41   #20
Quote:
Dragana kaže:
Istina, ni pre nisam bila zlobna pa mi nije teško da se pretvorim u pravu dobricu, čak i prema svekrvi.
za ovo se skupljaju ekstra bodovi
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:43.