Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2004., 16:07   #1
Arrow Predstavnik suvlasnika

Predstavnik stanara

Zna li netko koliki je uobičajeni iznos koji dobiva predstavnik stanara od ostalih stanara, kao naknadu za svoj rad, tj. za pozivanje službi za redovno održavanje i hitne intervencije?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 11.11.2015. at 18:14. Reason: Ispavljen naslov
 
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 16:17   #2
Naš ima 1000 kn za zgradu i 500 kn za garažu.
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 10:09   #3
Quote:
FridaS kaže:
Naš ima 1000 kn za zgradu i 500 kn za garažu.
Mjesečno ? Pa to je najobičnija pljačka. Što ta zgrada ima 100 stanova ?

Uobičajeno je 10 kn po stanu ali koliko sam upoznat samo 5 – 10% povjerenika dobiva tu naknadu. Ja sam se odrekao naknade jer smatram da mi taj posao ne oduzima previše vremena ni truda a u zgradi sa 18 stanova 180 kuna mjesečno meni nije neka lova a na računu zgrade ipak nešto ostane. Prema novim propisima na primanja povjerenika plaćaju se i neki doprinosi pa bi ukupan iznos koji se odbija (naknada povjereniku, naknada Upravitelju, obavezno osiguranje zgrade) iznosio više od 60% prikupljene pričuve.
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 11:41   #4
Ne, nemamo 100 stanova. Radi se o novogradnji (3 godine staroj), 6 katova... Ha, otprilike 30 stanova...

Sad kad čujem koliko se inače plaća, to je puno. Mene je osobno najviše ljutio onaj dio za garažau - tamo on fakat ne radi puno.

Nikad se nisam bunila, jer je čovjek obavio zaista puno posla i natezanja s majstorima koje ja ne bih htjela raditi ni za ne znam šta....
Samo u mom stanu je bilo podosta "fuševa", pa sve to puta 30... Ako bih se pobunila, on bi taj posao bio ponudio meni... A ja majstora volim vidjeti samo kako odlazi, a i tad vjerujem da me preveslao
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2006., 14:12   #5
Predstavnik stanara je nenormalna osoba, što sad?

zgrada prepuna starih stanara, nitko ništa ne želi poduzimati protiv postojećeg
predstavnika stanara. lik nije normalan, ima 70 godina, ne kuži se u ništa, nije mu apsolutno ništa jasno, misli da je račun od zgrade njegov, kupuje si cvijeće, uređuje si vrt, kad nekom pukne cijev od vode blesavo gleda i veli "dajte si popravite to", ništa nikom neće potpisivati.
kuće nije oprana nekoliko desetaka godina, oboljet ću ako ne skinem cipele nakon što uđem u stan.
da li postoji neka instanca kome da se obratim da se isti smijeni?

ima li itko iskustva sa sličnim stvarima?

hvala
Jethro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2006., 22:05   #6
Sakupiš preko 50% vlasnika stambenog prostora i promijeniš predstavnika.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2006., 22:24   #7
Žali se poduzeću kome se plaća pričuva
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 02:40   #8
Kako netko uopće postane predstavnik stanara? Jesu to neki "izbori"? I koliko dugo traje "mandat" - doživotno?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 03:12   #9
Evo nekih informacija koje ti možda budu od koristi.

Treba ti više od 50% suglasnosti stanara da se smijeni postojeći, kao što je i rečeno (sumnjam da ćeš to ostvariti s obzirom na situaciju koju opisuješ)
Predstavnik je dužan sazvati sastanak ako to zatraži 1/3 suvlasnika (možda se skupi taj kritičan broj pa da se na sastanku povede rasprava o situaciji u zgradi)
Ti, kao i svaki suvlasnik ima pravo uvida u financijsko poslovanje zgrade. Kod GKG to možeš dobiti lijepo ispintano (i ništa ti ne naplate - za čudo) u Savskoj 1.
Kod Upravitelja zgrade (obično je to GKG) postoji referent koji je zadužen za nju. Možeš se konzultirati s njim i pojadati se, ali sumnjam da će i to biti koristi, jer njima odgovaraju upravo takvi predstavnici kao što je tvoj. Ipak vrijedi pokušati.
Pa recimo od referenta zatražiš pisano izvjeće o troškovima za zadnjih par mjeseci i tu možeš vidjeti na što se trošio novac.
Pada mi na pamet da bi takav ispis mogla staviti (anonimno naravno) na vidljivo mjesto u zgradi pa da se stari, lijeni susjedi "educiraju" kuda im odlaze pare. Ovo podrazumjeva da su na računu one tegle, cvijeće i stvari koje spominješ.

Za cijevi koje spominješ sve je kristalno jasno. Međuvlasničkim ugovorom jasno je definirano koji su zajednički dijelovi zgrade i nastale štete i kvarovi na njima se saniraju sredstvima pričuve. Kod vodovodnih instalacija, to je obično do ventila u stanu.
Ako je cijev puknula iza ventila, onda je popravak na trošak vlasnika stana. Ako je došlo do kvara iz zajedničkog dijela instalacije i nastala je šteta, predstavnik mora ovjeriti račun od hitnih intervencija. Isto tako mora priznati račun sanacije eventualno uništenih dijelova tvog stana.
Ali isto tako, oštećenik je dužan tu štetu prijaviti najkasnije tri dana od nastanka štete gore spomenutom referentu. Prijava štete nije dužnost predstavnika.

I tako to. Ima se tu za pisat i pisat.
Ako će ti ovo nešto pomoć u "borbi protiv predstavnika", bit će mi drago.
Ali imam nekakav osjećaj da ćeš odustati na prvom koraku, ako ni zbog čega onda radi vručiiineeee ......
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2006., 19:25   #10
Quote:
Špranja kaže:
Kako netko uopće postane predstavnik stanara? Jesu to neki "izbori"? I koliko dugo traje "mandat" - doživotno?
Izaberu ga vlasnici preko 50% stambenog prostora u zgradi. I mandat je dok isti ne izaberu drugog.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 01:34   #11
Pomiri se sa tim... nije to najgora stvar koja se u zgradi moze desiti. Ja bi vec knjigu o svojima mogla napisat.. zvala bi se "Srucni savijet za normalan zivot u stanovima" ili " Zgode mojih susjeda" ili "10000 savijeta kako ic susjedima na zivce".. a da film snimim... Pa to bi bila prava Santa Barbara
__________________
I said I'd write a letter
But I never got the time
sora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 21:40   #12
Izbor predstavnika stanara - suvlasnika

Prema kojem se propisu (zakonu, pravilniku...) vrši izbor predstavnika stanara neke zgrade?
Mr. I am M is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 00:35   #13
Predstavnik suvlasnika biran je od strane stanara zgrade, a na način da vlasnici stanova svojim potpisom daju pristanak. Potrebno je prikupiti 51% potpisa.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 01:20   #14
Quote:
lbucar kaže: Pogledaj post
Potrebno je prikupiti 51% potpisa.
ako se dobro sjećam 51% se odnosi na broj kvadrata a ne na broj vlasnika...jer onaj sa 4-sobnim stanom možda ima ukupno više kvadrata od 2 vlasnika 2-sobnih stanova i ne bi bilo fora da onaj tko ima veći udio u vlasništvu ima manje prava...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 03:15   #15
Quote:
brzi kaže: Pogledaj post
ako se dobro sjećam 51% se odnosi na broj kvadrata a ne na broj vlasnika...jer onaj sa 4-sobnim stanom možda ima ukupno više kvadrata od 2 vlasnika 2-sobnih stanova i ne bi bilo fora da onaj tko ima veći udio u vlasništvu ima manje prava...
Točno, radi se o površini stambenog prostora, a ne broju suvlasnika.
Potpis vlasnika stana veličine 80 kvadrata "vrijedi dvostruko" nego potpis vlasnika 40 kvadrata.
Ako se slučajno potpiše stanar koji nije vlasnik stana (žena, podstanar, baka ....) taj potpis ne vrijedi.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 17:47   #16
Thanks!
No kojim je to aktom regulirano?
Čudne se stvari događaju... Trenutno je, u zgradi u kojoj sam suvlasnik, predstavnik stanara čovjek koji u zgradi ne živi. Naime, bio je predstavnik dok je bio u toj zgradi.Odselio se i sazvan je sastanak suvlasnika na kojem je bilo možda 20 % suvlasnika (ili po projeni 15-ak % kvadrata). Brzopotezno je odlučeno da ovaj nastavi posao. Ima li to logike??? Po meni to je izvan svake pameti.
I još nešto, kako kod vas izgledaju godišnji računi za pričuvu? Ovdje je to samo ugrubo zbrojeno po stavkama, bez detaljne specifikacije radova i troškova.Uglavnom nije čisto...
Mr. I am M is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 19:32   #17
Pokušao sam naći kojim je zakonom propisano ovo što pitaš. Jedino što nalazim je Zakon o vlasništvu, glava Suvlasništvo i tu se određuje da su suvlasnici dužni odabrati Upravitelja. O predstavniku stanara ne piše ništa.
Postoji Ugovor o upravljanju koji regulira odnose između Upravitelja i suvlasnika. I postoji Međuvlasnički ugovor koji regulira odnose između samih suvlasnika.Vjerojatno je nekim od tih dva ugovora definirano ovo što pitaš.

Što se tiće mjesta stanovanja i predstavnika stanara, mislim da to nema nikakve veze. Iako izgleda nelogično, ali zbog čega suvlasnici ne bi ovlastili nekog "stranca" da ih zastupa. Mnogo je primjera da je predstavnik stanara s boravištem na ulazu br. 9, a zastupa ulaz broj 1. Ono što je sigurno da suvlasnici određuju svojim potpisom da li su za nekog ili ne. Bilo bi logičnije da bude netko iz zgrade,ali ako je došlo na sastanak samo 20% stanara . Siguran sam da se netko sam predložio na tom sastanku, da bi ga stanari prihvatili.
Interesantna je činjenica da ako ne postoji osoba koju su izabrali stanari, postavlja se prinudni predstavnik stanara. A njegovu ulogu preuzima Upravitelj i to je mislim najgora kombinacija.
Predstavnik stanara je najmanje jednom godišnje podnijeti financijsko izvješće. Ne piše kako ono mora izgledati, ali je jasno da mora biti vidljiva svaka stavka. To Predstavnici uglavnom ne rade, djelomično zbog lijenosti, a djelomićmo zbog nezainteresiranosti suvlasnika.
A sva pitanja koja te zanimaju možeš pitati i kod referenta za tvoju zgradu kod Upravitelja.
Nadam se da sam barem malo pomogao.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 20:51   #18
Thanks!!!
Mr. I am M is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2007., 18:25   #19
Naknada pretstavniku stanara 9,600 godišnje

Novi smo u zgradi i dobili smo izvještaj prihoda i rashoda za prošlu godinu.

Radi se o ulazu od 12 stanova sa god. prihodom od cca.30 000kn,a iz pričuve se isplaćuje naknada pretstavniku od 9,600kn.

Kad se to preraćuna ispada da mjesečno plaćam 66kn, a to je više od 50% prićuve (prićuva iznosi 120kn/mj)

Znam da je to dogovor između predstavnika i stanara ali meni je to čudno!!!!
Ima li tko slićnu situaciju??? Od svih mojih poznanika nitko ne plaća naknadu predstavniku iz prićuve.
tijata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 13:34   #20
¸¸¸+'098lkj
2
xx-yy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.