Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2009., 02:41   #61
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Danas na tv Srbija stari snimci iz Bukuresta povodom dvadesete godisnjice revolucije, snimci koje je snimio novinar tv Beograda tih dana, prakticno na prvoj crti bojisnice... medju ostalim snimcima, tu je i par minuta iz kuce jednog od vodja revolucije, neki glumac Ian prezime nisam zapamtio, u momentima dok bjezi na sigurno ovi ga intervjuiraju, on spemnu neku brojku od 64.000 rumunja koje je Causesku pobio... zna neko nesto vise o tome?

Inace tema je smjehotresna, pazi pitanja zasto je ubijen
Pa pročitaj na ovoj temi gore interview s ex-jugo konzulom. Svakako su bili ubijani Rumunji. Redovito su npr pokušavali emigrirati/pobjeći i Sekuritate koja je radila 0-24 bi ih posmicavala. Inače mi je čudno da nisu umrli od hladnoće i gladi.

A ovo boldano. Pa jest - malo je to čudno, takvo smaknuće kao u ratno doba. No, kako netko gore napisa:
1. trebalo je obeshrabriti kontrarevolucionare
2. trebalo je spriječiti da se temeljito počiste strukture - da je bilo suđenja, svašta bi isplivalo.

I tako stari tiranin završio kao žrtveno janje, iako uopće ne nevino.
Vess is offline  
Old 26.12.2009., 02:44   #62
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Evo ti si prvi koji hvali te gradove. Ja nisam bio ( nazalost ) ali dosta mojih kolega ode tamo poslom i uglavnom su slicne price kao i onih diplomata.
Sofija i Beograd nisu grozni kao Bukurešt, sasvim su pristojni gradovi. I zanimljiviji od Zagreba.

Inače je Bukurešt nekad bio nazivan Parizom istoka - to je bio prekrasan grad s mnoštvom secesijske (mislim) arhitekture, u svakom slučaju vrijedne. No to je sve uništeno, devastirano, sravnjeni sa zemljom čitavi blokovi da bi luđak gradio monumentalne monstruozne građevine.
Vess is offline  
Old 26.12.2009., 10:51   #63
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Sofija i Beograd nisu grozni kao Bukurešt, sasvim su pristojni gradovi. I zanimljiviji od Zagreba.

Inače je Bukurešt nekad bio nazivan Parizom istoka - to je bio prekrasan grad s mnoštvom secesijske (mislim) arhitekture, u svakom slučaju vrijedne. No to je sve uništeno, devastirano, sravnjeni sa zemljom čitavi blokovi da bi luđak gradio monumentalne monstruozne građevine.
Znam da je off topic, no meni se ne sviđa Bukurešt. Ceauşescu je zapeo za veliko i onda se to pretvorilo, po meni, u bezvezariju. U samom centru su ogromne, ogromne avenije sa stvarno velikim zgradama koje se meni ne dopadaju. Kad su nas vozili kroz centar jedan od Rumunja mi je pokazao zgradurine gdje su najskuplji stanovi u Bukureštu, zgrade su preogromne. Puno ukusnije napravljene od naših mastodonta, ali meni se to ne dopada. Ja jednostavno ne volim ogromna zdanja kojima je jedina svrha da budu ogromna.

U obranu grada moram reći da sam ga stvarno samo preletio jer sam imao jako malo vremena, sigurno je da sam propustio većinu zanimljivog.

To je grad s najvećim kontrastima između uređenog i ruševina u kojem sam bio.

Imam jednu preporuku za buduće posjetitelje, pivnica Caru' cu Bere je fantastična, sjajno zdanje, posluga i sve skupa. Još jedna stvar koja mi se jako dopala tamo je jeftin taksi, kad se ide u pivnice i na večere ne treba se uopće zamarati s vožnjom.

Čisto da završim s nečim pozitivnim.
__________________
U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!
Korto is offline  
Old 26.12.2009., 12:07   #64
Quote:
ugodanzg kaže: Pogledaj post
ako neznaš što je radio narodu onda si očito premlad, jer nebi pisao ovakve gluposti...malo je diktatora išlo tenkovima na svoj narod, a da ne govorimo o pogubnoj ekonomskoj politici koju je vodio kada je ljude sa sela prisilno preseljavao u gradove i tako od ljudi naviklih na seoski život radio gradsku sirotinju...i dan danas postoje ruševine tih naselja u koja je prisilno preselio seljake...neznam kako bi ti danas reagirao da te netko prisino preseli iz dalmacije na kosovo..
postoji i ona prica da je imao odijela za svaki dan u godini..mislim da je od svih eurodiktatora jedino abanac hodzha bio gori
jax is offline  
Old 26.12.2009., 19:06   #65
Interesantna tema,moram se složiti s Dadom i Kosovarom,možemo ovu temu sagledavati iz svih kuteva i demokratskih ili nedemokratskih al tip je uspio vratiti čitav vanjski dug države. Naravno da je žrtva ogromna i bolna u to nema spomena,isto tako i sva ta kontrola naroda od strane službi ja je gledam u tom cilju vraćanja duga. Al gledajmo to iz perspektive sadašnje,kad je jedna Hrvatska dužna 45 milijardi eura a tadašnja Rumunjska 13 !!!!!??????
Da se zapitamo,zar ne???
Novac na kredit se vraća ,a dužna država nema pravo glasa, pa sad mi pričajmo o demokraciji koliko god hoćemo....
realist is offline  
Old 26.12.2009., 20:29   #66
Bukurešt, 21. decembra – Decembar je, kraj godine, i po ovde već ustaljenom običaju, objavljuju se rezultati svakojakih merenja javnog mnjenja. Proglašavaju se najbolji sportisti godine, najbolji političari, pevači, parlamentarci, novinari, ministri… "Barometar javnog mnjenja" (BOP), koji je upravo lansirala Fondacija Soros, izazvao je najveće interesovanje i uskomešao strasti. Taj BOP po drugi put od Rumuna je tražio da kažu ko je, po njihovom mišljenju, najbolji rumunski državnik u poslednjih sto godina. Na neskriveno iznenađenje konstatovano je da se, kao i prvi put 1999., na čelu "najboljih" opet našao "crveni despot" Nikolaje Čaušesku, svrgnut sa vlasti tačno pre 18 godina (22. decembra 1989) i streljan na sam dan Božića, 25. decembra.

citat:Politika
realist is offline  
Old 26.12.2009., 20:38   #67
Ma nemojte se zamarati s obranama totalitarnih režima...

Nema opravdanja za ono što se desilo rumunjskom narodu za vrijeme totalitarizma...

vanjski dug je jako diskutabilna kategorija....

S njom imaju problema i daleko razvijenije zemlje..od zemalja s balkana...

Pa opet ne prave paniku....

Nitko još nije propao....život se uvijek nastavlja....i nemoguće ga je staviti u bilo kakav okvir...

Pa i dužnički.....
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Old 26.12.2009., 23:32   #68
Potpuno se slažem s tobom,al nažalost neće se nikada napraviti neka cjelovita i poštena analiza tih tadašnjih sustava da se napokon to svede na jednu završenu cjelinu. Dok se to ne napravi po meni nema priče o budućnosti,jer stalno se vade grijesi bilo čiji iz prošlosti,a to složit ćemo se dosta koči napredak. Lakše je pričati o ustašama,udbi i sl. nego o idejama kako pokrenuti ovu jadnu državu. Al pitam se do kada...................
realist is offline  
Old 27.12.2009., 07:51   #69
Osvrt zadnjeg stranog novinara, na dogadjaje u Rumuniji 89, koji je napravio intervju sa Causeskim, i sta mu je odgovorio na pitanja za koja mu obecao da ih nece objaviti:

http://www.politika.rs/pogledi/Miros...TATORA.sr.html
klaudije is offline  
Old 27.12.2009., 09:31   #70
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Pa pročitaj na ovoj temi gore interview s ex-jugo konzulom. Svakako su bili ubijani Rumunji. Redovito su npr pokušavali emigrirati/pobjeći i Sekuritate koja je radila 0-24 bi ih posmicavala. Inače mi je čudno da nisu umrli od hladnoće i gladi.

A ovo boldano. Pa jest - malo je to čudno, takvo smaknuće kao u ratno doba. No, kako netko gore napisa:
1. trebalo je obeshrabriti kontrarevolucionare
2. trebalo je spriječiti da se temeljito počiste strukture - da je bilo suđenja, svašta bi isplivalo.

I tako stari tiranin završio kao žrtveno janje, iako uopće ne nevino.
Kad si vec kod jugoslovenskih diplomata, bas ovog Rumunja su novinari RTV Beograda vodili do jugoslovenskog veleposlanstva u Bukurestu, nebi li tamo nasao utociste, na sto su zestoko napadnuti od strane djelatnika veleposlanstva a istu noc je novinarsku ekipu kontaktirao neki urednik ili direktor sa JRT-a i porucio im da ce biuti uhiceni cim predju granicu Jugoslavije, zbog narusavanja sigurnosti jugoslovenskog veleposlanstva u Bukurestu.

Cijelo to vrijeme, dok se ovaj revolucionar spremao na bijeg na sigurno, u kuci je neki casnik rumunjske vojske koji sumnjicavo gleda u kamermana i novinara, konstantno ponavlja da vojska ne ugrozava revolucinarni stozer ciji je clan i doticni glumac, vec im pomaze. I upravo on, vojnik, odvodi glumca do vojnog transportera.
Sve to se desava dok na upaljenoj televiziji cekaju snimke pogubljenja bracnog para Causesku, i bukvalno od toga ovisi sudbina ovog covjeka. Nema sumnje da bi ga vojska smakla, da je Causesku i dalje bio ziv. Cini mi se da je vojni vrh tada pipao teren kome ce se prikloniti i sto je sigurna opcija.

Otprilike tu negdje je, po meni, i odgovor zasto je Causesku promptno strijeljan. Ziv Causesku = propast revolucije.
Vanjushka is offline  
Old 27.12.2009., 14:37   #71
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
bogami ako odes par stotina metara od TBJ vidit ces stracare (Tkalca) ili u smjeru Elektre (gunduliceva il gajeva,koja li je) uglavnom komadi zbuke vise,samo cekam kad ce netko zginit tamo.

ma svi ti gradovi,su koma.desetljeca nebrige ucinilo je svoje.

P.S. bas sam jucer pogledao snimku smaknuca Nikolae-a i Elene.ajme ko pokisle kokosi..pred onim zidom .. jes da je morbidno al eto...nisu nis bolje nit zasluzili
Tvoja mržnja prema RH je velika...

Imamo mi i bagre i svega,ali smo i za 90% Češke Europa, a kamoli Rumunjske i Bugarske...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 27.12.2009., 17:19   #72
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Inace tema je smjehotresna
Upravo tako.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:49.