Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2014., 09:23   #1
U Hrvatsku stigla dva Black Hawka iz američke donacije

evo čitam u Jutarnjem da nam se ministar obrane raspitivao u Americi o 7-8 godina starim Black hawkima. Jedno petnaestak komada. Navodno će više riječi biti o tome kad američki ministar obrane dođe sim. Navodno do kraja godine.
Pa nije valjda da su ovi Mi 17 kaj smo uzeli pod dug od Rusa prije par godina u tak lošem stanju. Samo se nadam da ih u slučaju da nekim čudom od Amera uzmu Black hawke, ne budu parkirali kraj onih 24vorki na Plesu.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 09:51   #2
USA oćito oće da odbacimo Rusku tehniku, vraća se lagano stanje hladnoga rata. Tu bi nas možda pomogli u tehnici za koju mislu da je primjerena nama. Dakle vidu nas ka helihoptersku transportnu komponentu, jel smo tu jaki, na to trošimo dovoljno novca i imamo više nego šta nan triba. Druga stvar je šta nas oćito ne vidu ka nekoga ko troši novac na nadzvućnu komponentu, možda su se neke stvari tu prominile, ako jesu nebi se ćudija da i tu dobijemo neki povoljan paket. U ovakvome stanju kakvome smo sad teško da bi nan neko dava neke poklone za nešto šta nećemo moć iskoristit, ili neće njima bit bitno da to imamo. Da damo neke garancije, naš cilj je to i to, povećet ćemo izdvajanje za to i to, i mi smo to u stanju i to je naša potriba možda bi se i dalo nešto ušićarit. Evidentno je da svi vidu da od nas nema ništa šta se tiće financiranja opreme, kada je neko reka između saveznika, ajde ako ko ima šta viška i može donirat neka in donira Pa sad Njemci kažu mi imamo dva broda, nešto starih kamiona, daćemo pzh2000 za sitno para, Finci, mi bi in mogli uvalit onaj naš jedan, USA poklanja vozila itd.
Helihopteri bi evidentno bili radi Rusa, prića mi je član posade sa Kosova, da je USA general tražija iskljućivo naše da ga vozaju u helihopteru, plus su išli po Tadića u Niš, itd... Dobri su to helihopteri...
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 10:16   #3
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
evo čitam u Jutarnjem da nam se ministar obrane raspitivao u Americi o 7-8 godina starim Black hawkima. Jedno petnaestak komada. Navodno će više riječi biti o tome kad američki ministar obrane dođe sim. Navodno do kraja godine.
Pa nije valjda da su ovi Mi 17 kaj smo uzeli pod dug od Rusa prije par godina u tak lošem stanju. Samo se nadam da ih u slučaju da nekim čudom od Amera uzmu Black hawke, ne budu parkirali kraj onih 24vorki na Plesu.
Mi-17 bi morali još dugo služiti u OSRH.
Prije da se ispituje mogućnost postepene zamjene ovih starijih inačica Mi-8 s UH-60. Ako se ne varam imamo 14 komada Mi-8, pa i broj od 15 potencijalnih UH-60 ide tome u prilog.

Po meni bila bi to ok kombinacija, 10 težih Mi-17 + 15 lakših UH-60.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 10:25   #4
UH60 je taman za vas. Sada neki polovni transportni da se na njih navadite, a onda možda koji novi kao gunship in SAR i sretni ste!
__________________
Slovenija se štiti ugovorima s Italjom i Mađarskom,... Slovenija ne plaća ništa, kaže Šćuri.
S-lash is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 11:35   #5
SASTANAK U WASHINGTONU Umjesto ruskih Mi-8, Ministarstvo obrane želi kupiti polovne američke Black Hawke
Quote:
Problemi s remontom ruskih helikoptera ubrzali su pregovore
Ministar obrane Ante Kotromanović razgovarao je za nedavnog posjeta Sjedinjenim Američkim Državama s američkim potpredsjednikom Joeom Bidenom o nabavci polovnih transportnih helikoptera Black Hawk
Na susretu na kojem je bio i predsjednik Ivo Josipović razgovaralo se o hrvatskoj ovisnosti o ruskom plinu, a ministar obrane Kotromanović otvorio je i temu o hrvatskoj ovisnosti o ruskoj vojnoj tehnici, prije svega u zrakoplovstvu. Oružane snage trenutno posjeduju ruske transportne helikoptere Mi-8 i Mi-117Sh te borbene avione MiG 21 te su svi remonti i nabava rezervnih dijelova ovisni o Rusiji ili, u slučaju aviona, o Ukrajini.

Koliko je tehnološka ovisnost o Rusiji za članicu NATO-a problematična pokazao je remont šest transportnih helikoptera Mi-8 koji je trenutačno u tijeku.

Četiri helikoptera uspješno su remontirana, a dva ne mogu biti dovršena jer kamioni s rezervnim dijelovima u Sevastopolju u Ukrajini već dva i pol mjeseca čekaju dozvolu tamošnje vlasti da krenu prema Hrvatskoj. Stoga se u Ministarstvu obrane i preko vlasti u Moskvi pokušava naći rješenje za taj problem, a s druge strane u tijeku su konzultacije sa zavodima u Bjelorusiji i Češkoj o nabavi dijelova.

Sve to događa se u trenutku kada se Ministarstvo obrane priprema za remont sljedećih šest transportnih helikoptera, za što određene tvrtke iz Rusije već iskazuju interes. Osim toga, 2016. godine na remont moraju i helikopteri Mi-117Sh.

Ministar Kotromanović sve je to prezentirao američkom potpredsjedniku koji se složio da je to velik problem te se krenulo u tehničke razgovore. Kotromanović je sa suradnicima otišao u helikoptersku bazu Nacionalne garde Minnesota, s kojom Hrvatska surađuje već 10 godina.

Sa zapovjednikom Garde generalom Richardom Nashom razgovarano je o mogućnosti prodaje 7-8 godina starih helikoptera Black Hawk. Hrvatska strana načelno je zainteresirana za 15 tih helikoptera, a cijena za sada nije definirana. Amerikanci bi uz helikoptere ponudili svu logističku potporu te obuku pilota i tehničara, a opskrba rezervnim dijelovima bila bi sigurna.

Hrvatska strana sada mora definirati svoje potrebe, a nabava bi se mogla realizirati u sljedeće tri-četiri godine, kako bi istjecali resursi sadašnjim ruskim helikopterima. O cijelom aranžamanu kupnje helikoptera više će se znati kada američki ministar obrane Chuck Hagel posjeti Zagreb, što se očekuje do kraja godine.
http://www.jutarnji.hr/umjesto-ruski...hawke/1194369/

Znači radi se o zamjeni Mi-8...ajde da vidimo što će biti...zato se Ante i slikao pored Black Hawka...

Bilo bi lijepo ovo vidjeti u našim bojama
http://www.youtube.com/watch?v=F_WzxHJwa8U
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi

Zadnje uređivanje kopriva-vk : 27.05.2014. at 12:13.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 12:47   #6
nadam se da bude neš od ovog
možda antiša pred kraj mandata i napravi neš za HRZ

može li neko stavit neku usporednu tablicu sa mi-117
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 13:09   #7
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
nadam se da bude neš od ovog
možda antiša pred kraj mandata i napravi neš za HRZ

može li neko stavit neku usporednu tablicu sa mi-117
Ne bi bilo loše imati ih 3-4 no više od toga nikako. Teško da ćemo dobiti verziju M koja je igračka za letenje, već nam je izglednija starija opcija verzije L, a to znači povuci potegni sajlu, štangu.. sve isto kao i na Milovima.

Ukratko... UH 60L je dušu dao za patroliranje i prijevoz do 10ak ljudi, te kao helikopter za spašavanje i izvlačenje ranjenika. Prostora unutra baš i nema punu, od tereta unutra gotovo ništa oveće i ne stane jerbo nema stražnja vrata. Unutarnja nosivost je nešto preko tonu.., vanjska je nešto preko tri tone. K tome... jako je nizak, ali zato brži, tiši...

Moja pogana duša misli da bi se taj UH 60 dalo malo preuredio pa bi uglavnom služio za prijevoz glavešina, tj. hoću reći padobransku obuku, spašavanje nespašenih, nadzor granice od ljutih neprijatelja i sve već što su bili pisali za Pc 12.

Da se ne lažemo... evo moj prijedlog odmah:

http://r1.cygnuspub.com/files/cygnus...l_10961089.jpg

Dušu dao za padobransku obuku!
mala truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 13:21   #8
znači neusporediv sa milovima a ovo za glavešine si nažalost upravu
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 13:39   #9
4 kom opremljena za (C)SAR trebamo jucer, samo poznavajuci
nase "mislioce" budu uzeli 15 kom praznih tj. transportnih.

Za ovaj cirkus sa remontima kriv je sam HRZ, ako su na
taj nacin uspjeli napraviti nesto dobro, masala.

PS bas me zanima posto ce se "racunat" Bh na UH
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 13:56   #10
Bilo bi najbolje kada bi sa UH-60 zamijenili Mi-8ice, a Mi-171 ostavili u uporabi jer su potonji puno sposobniji po pitanju nosivosti, a i gabariti su im znatno veći.

E sad... i kada bi zamijenili Mi-8ice svejedno mislim da bi one trebale proći kroz remont pošto bi se helikopteri u resursima mogli prodati daleko skuplje nego da su na kraju vijeka. Razlika u cijeni bi bila povoljnija od cijene samog remonta.

Imati 24 helikoptera tipa Mi-8/17/171 je previše za naše potrebe. Dovoljno je postojećih 10 Mi-171 imati za transport i PP borbu, a sve druge zadaće preusmjeriti na UH-60 jer su daleko ekonomičniji i prikladniji od ruskih mašina.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 14:21   #11
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Bilo bi najbolje kada bi sa UH-60 zamijenili Mi-8ice, a Mi-171 ostavili u uporabi jer su potonji puno sposobniji po pitanju nosivosti, a i gabariti su im znatno veći.

E sad... i kada bi zamijenili Mi-8ice svejedno mislim da bi one trebale proći kroz remont pošto bi se helikopteri u resursima mogli prodati daleko skuplje nego da su na kraju vijeka. Razlika u cijeni bi bila povoljnija od cijene samog remonta.

Imati 24 helikoptera tipa Mi-8/17/171 je previše za naše potrebe. Dovoljno je postojećih 10 Mi-171 imati za transport i PP borbu, a sve druge zadaće preusmjeriti na UH-60 jer su daleko ekonomičniji i prikladniji od ruskih mašina.

Računaj da od tih 24 Mila 4 - 6 je uvijek u nekom servisu, čekanju remonta... 2 - 4 su uvijek u nekom Kosovu ili samo što nisu otišli tamo, a treba i mlade dečke naučiti da ponešto lete, dakle još barem 2 su u nekoj školskoj priči.... k tome i SAR i medevac je pao na HRZ... dakle nemamo baš tako puno helikoptera. Kad uzmemo u ozbir da imamo jako neobičan oblik države, te kad uzmemo u obzir da su An 32 u penziji bez zamjene i perspektive za istom meni to ne izgleda tako puno helikoptera. Koliko ih je trenutno u RH i koliko ih je trenutno letno sposobnih!?!?

Nego... baš gledam koliko košta novi UH 60!? Austrija je prošle godine naručila nova tri kako bi podigla flotu sa 9 na 12. Ta nova tri komada koštaju 137 milijuna dollara! Dakle 45 milja po komadu!!!!!

http://www.dsca.mil/sites/default/fi...tria_13-69.pdf

Meni ne smeta niti jedna verzija mi 8, pa čak ni T. Iako... ona je za mirovinu.. ali dok ide nek leti, pa makar samo po jako, jako lijepom vremenu. Stvar je u tome da mi njih imamo, da ih znamo letjeti, uglavnom i održavati.. a sve što treba je pametno ih koristiti. Da bi nam dobro došla 3-4 prava SAR/medevac helikopetra to svi znamo, no zar to opet mora biti pod HRZ?

Koliko ono osmica je T? čini mi se 3.. neka nijih zamijene i to je to. Samo.. smrdi mi sve ovo.. jako. Nešto kao i patrija.. super, turbo, mast hev... a ono jao, jao!

I konačno.. ono što me najviše brine... u mi 8, pa makar i stari T... stane bez muke 20ak ljudi. Za muku i 40, s tim da su ovi noviji komforniji i po pravilu primaju 35 ljudi.. UH ne može niti trećinu ljudstva prevesti kao Mi 8/17 da ne govorim Sh!

O internom teretu... priča za sebe.. dakle ako bismo zamijenili "stare" Milove za UH 60 i ostavili samo Mil 171 imali bismo automatski i 70ak % manju mogućnost transporta ljudi a tereta još i više. A tek cijena...

P.S. Ameri finaciraju Iračke, Afganistanske Mi 8... puno mi tu toga smrdi... pitanje je samo tko će kupiti novu vilu nakon ovoga!
mala truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 15:37   #12
Ljudi, sredstva za nastavak remonta još 6 aparata su osigurana. To se svakako može i "prenamjeniti". No mislim da tekstovima letečeg ne treba puno vjerovati, možda se Ante samo pojadao velikom bratu da zbog situacije za koju "nismo krivi" HRZ neće biti u mogučnosti ostvariti zadane ciljeve i sposobnosti. A traže malo više strojeva od ova 2 koja su sad na raspolaganju i stalno razmještena vani....
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 15:43   #13
Ništa protiv UH-60 u HRZ-u ali sam se potajno nadao za nekakav sličan posao samo sa zamjenom MIG 21/F-16. Izgleda da je veliki brat rekao svoje (šutnjom) po pitanju nadzvučne i to me brine...

UH 60 je odlična platforma još kada bi se sjetili kojeg opremiti za SAR i kojeg dovesti makar na nekakvu Arpia razinu.

Razni latinosi su plaćali UH 60L od ~12,13M$ pa skoro do 20M$ ovisno o paketu i opremi.

Evo što stoji za novu M verziju:

Price/Cost: In FY 2014, The unit cost of a UH-60M is $17.77 million (flyaway cost). The cost of the airframe is $11.86 million, the avionics package costs $719,000, the engines cost $725,000 each ($1.45 million total), with other costs making up the remaining $3.74 million.
http://www.bga-aeroweb.com/Defense/U...lack-Hawk.html

Još jednom smo se pokazali kao prvaci u strateškom dugoročnom planiranju i organiziranju, pod motom kad dogori do noktiju trči i plači velikom bratu da pomaže a on će pomoći naravno za ono što je njemu u interesu, što je i logično i tako promišljaju normalne države.

Postavlja se pitanje što će biti sa projektima ostalih grana OSRH?

P.S. U ugovoru za Austriju stoji i "facility construction" bilo bi zanimljivo otkriti koliko je "teška" ta stavka ugovora.
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 16:16   #14
Mislim da ova nabavka ako se ostvari je rješavnje problema ovisnosti o rusima,ukrajincima jer se dogode ovakve stvari i onda Bože pomagaj...
Primjer su Mig-21 sad će još malo godina dana,a mi još ispitujemo,sastavljamo...naravno remont Mi-8 odmah je zaštekao...
Moramo se više odlučiti ko nam je saveznik,a ne vječito tumaranje...
Pa dok stignu ti UH 60 ovi Mi-8 će biti za penziju možda ne svi..
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 16:46   #15
Talking

Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Ništa protiv UH-60 u HRZ-u ali sam se potajno nadao za nekakav sličan posao samo sa zamjenom MIG 21/F-16. Izgleda da je veliki brat rekao svoje (šutnjom) po pitanju nadzvučne i to me brine...

UH 60 je odlična platforma još kada bi se sjetili kojeg opremiti za SAR i kojeg dovesti makar na nekakvu Arpia razinu.

Razni latinosi su plaćali UH 60L od ~12,13M$ pa skoro do 20M$ ovisno o paketu i opremi.

Evo što stoji za novu M verziju:

Price/Cost: In FY 2014, The unit cost of a UH-60M is $17.77 million (flyaway cost). The cost of the airframe is $11.86 million, the avionics package costs $719,000, the engines cost $725,000 each ($1.45 million total), with other costs making up the remaining $3.74 million.
http://www.bga-aeroweb.com/Defense/U...lack-Hawk.html

Još jednom smo se pokazali kao prvaci u strateškom dugoročnom planiranju i organiziranju, pod motom kad dogori do noktiju trči i plači velikom bratu da pomaže a on će pomoći naravno za ono što je njemu u interesu, što je i logično i tako promišljaju normalne države.

Postavlja se pitanje što će biti sa projektima ostalih grana OSRH?

P.S. U ugovoru za Austriju stoji i "facility construction" bilo bi zanimljivo otkriti koliko je "teška" ta stavka ugovora.
Cijene koje si naveo mogle bi biti za potrebe nekog roda USA vojske. Dakle.. za ino kupce valja računati x 2 ili čak i x 3! Austrija je odustala,... šveđani naručili 15 kom za 546 milja dolara što će reći za 36.4 po komadu.

http://www.thinkdefence.co.uk/2010/1...ap-blackhawks/


Egipat je 4 komada platio 176 milja dolara..

http://www.shephardmedia.com/news/ro...value-176m/97/

Vidim da već postoje praktički 3 verzije UH 60M... bit će da i to igra ulogu.

Ugl... nije jeftina igračka. Za f 16 c/d na wiki stoji da košta 24 milje dolara... tako da koliko što košta... teško je reći. Thailand ima i mil 17 i uh 60m. Tvrde da je mil 3 puta jeftiniji.
mala truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 17:54   #16
to je taj balkanski mozak.
poljska,češka , slovačka, mađarska..... imaju 0 zapadnih transportnih helikoptera i zapadne lovce

hrvatska, rumunjska, bugarska.... imaju sovjetske lovce a prioritet im je nabavka što skupljih zapadnih helikoptera
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 18:26   #17
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
to je taj balkanski mozak.
poljska,češka , slovačka, mađarska..... imaju 0 zapadnih transportnih helikoptera i zapadne lovce

hrvatska, rumunjska, bugarska.... imaju sovjetske lovce a prioritet im je nabavka što skupljih zapadnih helikoptera
Za tvoju obavijest te koje si nabrojao idu u nabavku zapadnih helikoptera... a onda pogledaj koji se helikopter proizvodi u Poljskoj, Mađarska je zainteresirana za UH 1...
Samo malo odeš na google..

Sent from my Blade III using Tapatalk
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 18:45   #18
15 novih UH-60 helikoptera ili S-70i što se proizvode u Poljskom PZL Mielec, kako god okreneš ne bi koštalo ispod 1 milijardu Kn, u onoj najosnovnijoj verziji, a tolike novce s ovakvim proračunom MORHa, ne može se izdvojiti za to.

Radi se kako piše o polovnim UH-60, a ne bih se iznenadio ako budu jako povoljni i ako deal bude obuhvaćao i svojevrsnu trampu, tj. da naši Mi-8 odu za Afganistan, a zauzvrat dobijemo polovne UH-60 skoro pa na poklon.

U svakom slučaju mislim da je to korak u dobrom smjeru, jer morati će se malo podići tehnička kultura u HRZu oko tih UH-60 koji su sigurno nešto zahtjevniji od Mi-8 u tom smislu. A usotalom ako se misli ići naprijed, nema druge nego podizati tehničku kulturu.

UH-60 mogao bi pokriti skoro sve naše potrebe, od običnog srednjeg transportnog, za SAR, mornarička verzija Seahawk, a u konačnici i prilično ozbiljno naoružana verzija Battlehawk.

Jedan tip za sve te zadaće isto nije zanemarivo, jer se na taj način puno može uštedjeti oko logistike, održavanja, obuke, nego da koristimo 4 različita tipa helikoptera za svaku od tih uloga. Pa se nadam da će se ići u tom smjeru.

Osim toga treba nam još veći helikopter, a tu imamo 10 kom. Mi-17 i eventualno mali izviđački helikopter. Kako imamo već Bell 206, da je dogovoriti još i nekoliko srodnih OH-58 koje amerikanci povlače, naše su potrebe što se helikoptera tiče zaokružene.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 18:48   #19
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Za tvoju obavijest te koje si nabrojao idu u nabavku zapadnih helikoptera... a onda pogledaj koji se helikopter proizvodi u Poljskoj, Mađarska je zainteresirana za UH 1...
Samo malo odeš na google..

Sent from my Blade III using Tapatalk
Poljaci su priča za sebe, domaća tvornica u vlasništvu Sikorskog... a vezano za Madžare što nisu oni ono na kraju kupili rabljene Milove?

Nego... mens čini da bi nama jako dobro došao Bell 412 u onoj nekoj varijanti EP...

Vidim da ga se da pazariti za 10ak milja dolara, starijeg brata mu dobro znamo, a i mlađu sestru 12-13 ljudi, preko dvije tone ponese, leti u svim uvjetima, FADEC, dovoljno mali a dovoljno veliki.., dvoja velika vrata (235 mm), vitla na izbor, gasi požare, puca ako treba.... ima ih ko pljeve i u svim verzijama... i koliko mi se čini zahvalan je u svim pogledima i tko kaže do mora biti glanc novi?

Slovenci ga imaju u nekoj verziji.. jel ima tko saznanja kako se njima pokazao?
mala truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 18:55   #20
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Poljaci su priča za sebe, domaća tvornica u vlasništvu Sikorskog... a vezano za Madžare što nisu oni ono na kraju kupili rabljene Milove?

Nego... mens čini da bi nama jako dobro došao Bell 412 u onoj nekoj varijanti EP...

Vidim da ga se da pazariti za 10ak milja dolara, starijeg brata mu dobro znamo, a i mlađu sestru 12-13 ljudi, preko dvije tone ponese, leti u svim uvjetima, FADEC, dovoljno mali a dovoljno veliki.., dvoja velika vrata (235 mm), vitla na izbor, gasi požare, puca ako treba.... ima ih ko pljeve i u svim verzijama... i koliko mi se čini zahvalan je u svim pogledima i tko kaže do mora biti glanc novi?

Slovenci ga imaju u nekoj verziji.. jel ima tko saznanja kako se njima pokazao?
Uzeli od finaca dva polovna Mi-8 jer im je to najbrže moglo stići ...znam jedino da Slovenci znaju gađati iz njih sa NRZ ...

Sent from my Blade III using Tapatalk
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.