Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2016., 16:23   #61
Pozdrav, da se i sam nadovežen na raspravu s nekoliko pitanja.
Raspolažem s cca 11000 eura ušteđevine koju bih želio "uposliti." Kako nisam oduševljen trenutno ponuđenim prinosima oročene štednje i stambenih štednji tražim alternative. Prvo što gledam su dionice i eventualno obveznice. ZSE mi se činila "logičnim" izborom, ali vidim da vlada poprilično negativna percepcija ulaganja na njoj. Odmah napomena kako sam zelen u tim vodama, ali sam u zadnje vrijeme počeo ulagati poprilično slobodnog vremena u čitanje i "razumijevanje" funkcioniranja osnovnih načela ulaganja.
Također i napomena kako ne ciljam na nikakve ekspresne profite i instant bogaćenja nego tražim način kako da što bolje na srednjoročnoj i dugoročnoj razini (nisu novci koje si "uzimam od usta" ili o kojima mi ovisi trenutna egzistencija) "oplodim" ušteđevinu, uzevši u obzir da sam spreman prihvatiti nešto veći rizik te uložiti dio slobodnog vremena u to. Izuzev ovog početnog iznosa doplaćivao bih i na mjesečnoj ili eventualno polugodišnjoj razini dodatne manje iznose.
Znam da mi ne možete dati čarobni odgovor što točno napraviti, ali tražim generalni savjet - uložiti samostalno na zse, pronaći fond da to odradi za mene, maniti se svega i zadovoljiti se očuvanjem vrijednosti novca oročenom štednjom?
Hvala!
BBBOg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 20:01   #62
Gledam i ja u sto investirati...pa vidim da su kamate na orocenu stednu na povijesnom minimumu, za kune oko1-2%, za eure cini mi se i ispod toga...da su fondovi totalno nesigurni (eh gdje su ona zlatna vremena 2005-2007 kada si ti fondovi donosili godisnje 40% prinosa!! A danas bi sretan bio i da imam 4% kamate na stednju, a tada je bilo četrdeset posto... ), razmisljam mozda kupiti australski dolar, navodno bi trebao ici prema gore...ali nisam pametan... zapravo dolazim do zakljucka da se danas ni u sta ne isplati investirati jer sve sto je ponudjeno ne donosi gotovo nikakav prinos.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 20:15   #63
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Gledam i ja u sto investirati...pa vidim da su kamate na orocenu stednu na povijesnom minimumu, za kune oko1-2%, za eure cini mi se i ispod toga...da su fondovi totalno nesigurni (eh gdje su ona zlatna vremena 2005-2007 kada si ti fondovi donosili godisnje 40% prinosa!! A danas bi sretan bio i da imam 4% kamate na stednju, a tada je bilo četrdeset posto... ), razmisljam mozda kupiti australski dolar, navodno bi trebao ici prema gore...ali nisam pametan... zapravo dolazim do zakljucka da se danas ni u sta ne isplati investirati jer sve sto je ponudjeno ne donosi gotovo nikakav prinos.
pa tolika ti i je kamata...kamata u banci na kune ti je cca 2.5% +1.5% deflacija.
Otto83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 01:14   #64
Quote:
Otto83 kaže: Pogledaj post
pa tolika ti i je kamata...kamata u banci na kune ti je cca 2.5% +1.5% deflacija.
Da, dobro, s time da ta deflacija moze postat i inflacija, politickom odlukom ili pak gospodarskim kretanjima, tako da se u to bas i ne mozes pouzdati.

Poanta je da se danas gotovo ni u sta ne isplati investirati. Kod nas je jos dobro, vani su kamate na stednju skoro na nuli, negdje su i negativne.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 03:51   #65
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Gledam i ja u sto investirati...pa vidim da su kamate na orocenu stednu na povijesnom minimumu, za kune oko1-2%, za eure cini mi se i ispod toga...da su fondovi totalno nesigurni (eh gdje su ona zlatna vremena 2005-2007 kada si ti fondovi donosili godisnje 40% prinosa!! A danas bi sretan bio i da imam 4% kamate na stednju, a tada je bilo četrdeset posto... ), razmisljam mozda kupiti australski dolar, navodno bi trebao ici prema gore...ali nisam pametan... zapravo dolazim do zakljucka da se danas ni u sta ne isplati investirati jer sve sto je ponudjeno ne donosi gotovo nikakav prinos.
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Da, dobro, s time da ta deflacija moze postat i inflacija, politickom odlukom ili pak gospodarskim kretanjima, tako da se u to bas i ne mozes pouzdati.

Poanta je da se danas gotovo ni u sta ne isplati investirati. Kod nas je jos dobro, vani su kamate na stednju skoro na nuli, negdje su i negativne.
Totalno krivo. Ne isplati se štediti, isplati se investirati u nešto što će imati visoki prinos.

To što ti to ne možeš prepoznati, vidjeti ili nisi spreman riskirati, ne znači da ne postoji.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 15:04   #66
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Totalno krivo. Ne isplati se štediti, isplati se investirati u nešto što će imati visoki prinos.
Imas pravo, krivo sam se izrazio.


Quote:
To što ti to ne možeš prepoznati, vidjeti ili nisi spreman riskirati, ne znači da ne postoji.
Pa jel ti prepoznajes nesto takvo pa da nam svima pomognes savjetom?
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 15:28   #67
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Imas pravo, krivo sam se izrazio.



Pa jel ti prepoznajes nesto takvo pa da nam svima pomognes savjetom?
hoćeš ti meni dat par tisuća kuna pa da mi fiancijski pomogneš? u istom rangu je i ovo tvoje pitanje.
Otto83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 15:47   #68
Jedini tko daje nekakve konkretne prijedloge (barem koliko sam ja do sad vidio) je Bakić (ne ulazim u to koliko su to dobri ili manje dobri prijedlozi). Većina ljudi nije baš rječita kad su u pitanju i generalni savjeti, a kamo li nešto konkretnije. No s druge strane, to je svakako njihovo pravo.
BBBOg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 17:39   #69
Quote:
Otto83 kaže: Pogledaj post
hoćeš ti meni dat par tisuća kuna pa da mi fiancijski pomogneš? u istom rangu je i ovo tvoje pitanje.
Ispricavam se. Mislio sam da forum sluzi da medjusobno razgovaramo, diskutiramo, da si pomognemo savjetima, prijedlozima i sl. Nisam znao da je to mjesto gdje se za novac prodaju ideje i usluge. Uostalom, niti ne vidim onda smisao ove teme koja se zove - sto umjesto orocenja - s obzirom da se savjeti i odgovori naplacuju.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 09:06   #70
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Ispricavam se. Mislio sam da forum sluzi da medjusobno razgovaramo, diskutiramo, da si pomognemo savjetima, prijedlozima i sl. Nisam znao da je to mjesto gdje se za novac prodaju ideje i usluge. Uostalom, niti ne vidim onda smisao ove teme koja se zove - sto umjesto orocenja - s obzirom da se savjeti i odgovori naplacuju.
On je samo rekao da imas razno razne financijske savjetnike kojima je posao da te na taj nacin savjetuju i za to budu placeni. Ne da okolo dijelis savjete sakom i kapom kako da se drugi obogate a ti nemas niti lipe od toga.

No isto tako slazem se sa tobom, ovo je forum i ovo je tema za to, gdje mi tu diskutiramo - besplatno. Pa je neprimjereno da je napisao to sto je napisao. Ako zna nesto a nece reci onda bolje da nije napisao nista.

Inace ovo me podsjetilo na nesto od prije 2-3 godine; nazove me jedna studentica poznanica, koja me pita, jer ja sam stariji, bio po svijetu itd, da ima seminarski rad gdje mora predloziti neki ekoloski projekt ali koji je financijski uspjesan (studij: ekonomija) no da ga nitko prije nije radio, znaci nesto ganc novo. Pa ono - da ja znam neki projekt koji bi bio financijski uspjesan, ekoloski na sto sada svi briju pa dobijes poticaje i da je ganc novi da ga nitko prije nije radio znaci manje vise ziherica - ne bih ga tebi rekao nego bi ga ja napravio i zaradio pare Nisam joj to rekao nego da ne znam....ali ono...koje pitanje...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 11:49   #71
Što forumaši misle o DAX ETF fondovima?

Gledao sam malo 15-godišnji worst i best case scenario - kupovina na dan godišnjeg maksimuma 2000. i prodaja 2015. na minimalnoj vrijednosti i obrnuto.

http://imgur.com/cnplCJs

Izgleda kao da je rizik relativno malen za potencijalnu dobit... Jedini logični zaključak je da sam negdje napravio pogrešku/pogreške Ali koja/koje je/su to pogreška/pogreške?
dimovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 15:27   #72
Moje je mišljenje da je najbolje uložiti u dionice. Ima nekoliko dionica koje dijele dividendu u vrijednosti 5% od cijene dionice. Što je puno više od oročenja. Samo treba paziti datum kupnje dionice jer od dana kad se objavi kolika je dividenda dionice porastu upravo za taj iznos, a kad se isplati opet padnu na staru cijenu.
Plavooki Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 15:44   #73
Quote:
dimovski kaže: Pogledaj post
Što forumaši misle o DAX ETF fondovima?

Gledao sam malo 15-godišnji worst i best case scenario - kupovina na dan godišnjeg maksimuma 2000. i prodaja 2015. na minimalnoj vrijednosti i obrnuto.

http://imgur.com/cnplCJs

Izgleda kao da je rizik relativno malen za potencijalnu dobit... Jedini logični zaključak je da sam negdje napravio pogrešku/pogreške Ali koja/koje je/su to pogreška/pogreške?
Na koliko dugo misliš uložiti? Ključnu pogrešku možeš napraviti ako uložiš na vrhu pa te pogodi veći pad (neka kriza) što znači da ćeš za neku zaradu čekati godine i godine.

Kako znati kada je vrh tj. kada uložiti tj. ne uložiti? Nemam pojma, ali situacija mi na tom grafu ne izgleda bajno po tom pitanju. (kao i na ostalim svjetskim indeksima)

S druge strane ako ulozis sada, pa ode još 20-30 posto gore kroz 2-3 god, napravio si dobar posao ako ćeš prodati na vrijeme da kapitaliziraš dobit. Ovo nije jednostavno kao što se čini pogotovo čim je više love u igri.

S treće strane možeš čekati par godina da index ponovo padne za 20,30,40 ili koliko već posto pa onda ući i za 5-7-10 godina zaraditi 30-40-50-100 posto ili koliko već.
SayWhatAgain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 17:20   #74
Quote:
SayWhatAgain kaže: Pogledaj post
Na koliko dugo misliš uložiti? Ključnu pogrešku možeš napraviti ako uložiš na vrhu pa te pogodi veći pad (neka kriza) što znači da ćeš za neku zaradu čekati godine i godine.

Kako znati kada je vrh tj. kada uložiti tj. ne uložiti? Nemam pojma, ali situacija mi na tom grafu ne izgleda bajno po tom pitanju. (kao i na ostalim svjetskim indeksima)

S druge strane ako ulozis sada, pa ode još 20-30 posto gore kroz 2-3 god, napravio si dobar posao ako ćeš prodati na vrijeme da kapitaliziraš dobit. Ovo nije jednostavno kao što se čini pogotovo čim je više love u igri.

S treće strane možeš čekati par godina da index ponovo padne za 20,30,40 ili koliko već posto pa onda ući i za 5-7-10 godina zaraditi 30-40-50-100 posto ili koliko već.
Spletom okolnosti je čitava obiteljska ušteđevina za narednu godinu još sigurna pod dobrim kamatama, sad malo istražujemo što bi se moglo s tim novcima uraditi kad prođe i to. Tako da je ovo više "mentalna gimnastika". Ali ako bi se na to odlučili, definitivno ne bismo cijelu ušteđevinu ubacili, i definitivno bismo to ostavili 5+ godina. Hvala na odgovoru
dimovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 18:15   #75
Ma, nema se šta mozgat,lijepo uzmi tu ušteđevinu odmah i otiđi u prvu kladionicu i sve stavi na Dinamo da će biti prvak HNL-a za sezonu 2016/17,koliko je vjerovatno da neće?!
Ako ne vjeruješ meni,pitaj Zdravka ,pa da vidiš što će ti reći.
Znači to ti je sad na početku sezone koef. cca. 1,5,znači imaš odmah 50% na ulog,dok odbiješ m.t. i porez ostane ti 20-25% na ulog,znači digao si 25% kamata za godinu dana.U nijednoj banci nećeš dobiti ni 5%,možda 1-1,5%,znači ako se zadovoljiš s 5%-tnom kamatom/god. miran si sljedećih 5 god. i mozak na pašu.Za 5 god. ponoviš opet sve isto i eto, čemu filozofije i veliko naprezanje možđani,sve je jednostavno.
Da je pameti,ovo bi naša država trebala radit,osnovat agenciju za klađenje u stranim kladionicama ( valjda samo još ova ne postoji u RH) i kladit se u stranim kladama na Dinamo i rješit vanjski dug u 1-2 godine.Evo ideje za predizbornu utrku (ganc nova ideja)!!!:klap:
madison is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 03:05   #76
Mislim da mnogim ljudima ovdje nisu jasne neke stvari.

Natuknice možete dobiti, točan podatak gdje, što, kako i kod koga, od mene, neće ići.

Već sam rekao, ukoliko ste voljni ulagati u neke firme, pronađite ih. To su obično manje firme, koje trebaju dodatan kapital da prošire proizvodnju, ponudu, nebitno.

Kako ih naći? Gledajte oko sebe, google, telefon, ima opcija... nemate vremena? Jebiga.

Zašto ne planiram reći direktno gdje i što, pa evo razloga:

1. Nisam broker koji nekog na nešto nagovara ili navlači, zbog svog profita.

2. Moja odluka je moj rizik, te se osobno vodim onom "pomozi sirotu na svoju sramotu", pa bi, naravno, u slučaju totalnog gubitka novca (ok, u mom slučaju to nikako nije moguće), ja bio glavni krivac.

3. Ja sam potrošio svoje vrijeme (na učenje zakona strane zemlje, naravno, ne svih, pronalaženje prilike za ulaganje, itd...) i novac (Put x 2 + odvjetnik za ugovor + sudske tumače + vlastitu analizu firme), ne da bi to nekome dao besplatno (ne planiram niti prodavati informacije)



Više sam pobornik one, da za nahraniti čovjeka, ne treba riba, nego znanje kako da je sam ulovi.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 09:56   #77
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Ispricavam se. Mislio sam da forum sluzi da medjusobno razgovaramo, diskutiramo, da si pomognemo savjetima, prijedlozima i sl. Nisam znao da je to mjesto gdje se za novac prodaju ideje i usluge. Uostalom, niti ne vidim onda smisao ove teme koja se zove - sto umjesto orocenja - s obzirom da se savjeti i odgovori naplacuju.
Ma pusti kolegu Ota, on je prezadovoljan ubrzanim oporavkom pa nema vremena za davanje besplatnih savjeta.......zato imate mene.......:klap:

Tko je spreman rikskirati/profitirati predlažem mu kupnju zlata, ono je trenutno nekih 1350 usd ( 1 usd = 6,56 kn ) što na rok od 2-3 godine može donijeti lijepi prinos........da ne licitiram ciframa, 90% šanse su vam da zaradite 12-15% godišnje ( prosječno ).......

Naravno postoji rizik i da ne zaradite, ili čak da ponešto i izgubite, a vjerovatnost za takvo što vam je relativno mala........
To bi bila neka vrst konzervativne varijante......

Za one sklone špekuliranju preporučio bih rudare ( tko želi mogu mu i predložiti par rudara za realizaciju takvog prinosa ), čiji je potencijal/ali i rizik znatno veći........tu bi se moglo postići i prinos od 40-45% godišnje ( na rok tri godine )

Btw, niste vi jedini koji ne znate što ćete s viškom kartušine, ta vrst glavobolje muči i najbogatije investitore na svijetu, pa se kupuju blue chip dionice na vrlo visokim razinama.........što mi se čini riskantnije nego ulaganje u zlato na trenutnoj razini.......imho

http://www.poslovni.hr/burze/investi...dionice-316745

Nakon što zlato ode iznad 1.921 usd, više ne dajem savjete........a otići će......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 10:04   #78
Quote:
BBBOg kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da se i sam nadovežen na raspravu s nekoliko pitanja.
Raspolažem s cca 11000 eura ušteđevine koju bih želio "uposliti." Kako nisam oduševljen trenutno ponuđenim prinosima oročene štednje i stambenih štednji tražim alternative. Prvo što gledam su dionice i eventualno obveznice. ZSE mi se činila "logičnim" izborom, ali vidim da vlada poprilično negativna percepcija ulaganja na njoj. Odmah napomena kako sam zelen u tim vodama, ali sam u zadnje vrijeme počeo ulagati poprilično slobodnog vremena u čitanje i "razumijevanje" funkcioniranja osnovnih načela ulaganja.
Također i napomena kako ne ciljam na nikakve ekspresne profite i instant bogaćenja nego tražim način kako da što bolje na srednjoročnoj i dugoročnoj razini (nisu novci koje si "uzimam od usta" ili o kojima mi ovisi trenutna egzistencija) "oplodim" ušteđevinu, uzevši u obzir da sam spreman prihvatiti nešto veći rizik te uložiti dio slobodnog vremena u to. Izuzev ovog početnog iznosa doplaćivao bih i na mjesečnoj ili eventualno polugodišnjoj razini dodatne manje iznose.
Znam da mi ne možete dati čarobni odgovor što točno napraviti, ali tražim generalni savjet - uložiti samostalno na zse, pronaći fond da to odradi za mene, maniti se svega i zadovoljiti se očuvanjem vrijednosti novca oročenom štednjom?
Hvala!
možeš dignut lombardni kredit ako znaš što je to .. ja tako sebi "vrtim" ..
kamata na oročenje je 3,10 u HRK
__________________
...
titty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 17:06   #79
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post

Tko je spreman rikskirati/profitirati predlažem mu kupnju zlata, ono je trenutno nekih 1350 usd ( 1 usd = 6,56 kn ) što na rok od 2-3 godine može donijeti lijepi prinos........da ne licitiram ciframa, 90% šanse su vam da zaradite 12-15% godišnje ( prosječno ).......

Naravno postoji rizik i da ne zaradite, ili čak da ponešto i izgubite, a vjerovatnost za takvo što vam je relativno mala........
To bi bila neka vrst konzervativne varijante......
Evo mene opet po 100-ti put, pa šta nas briga koliko košta zlato u dolarima. Pa nemaju ljudi ovdje dolare, većina ih ima eure i kune koje opet pretvaraju eure i s njima kupuju eventualno zlato.
A u eurima je već prilično potegnulo.
Ne znači da neće još, ali ne znači ni da se može sve "rastegnuti" tako da o tih 12-15% godišnje su bajke po meni.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 17:34   #80
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
Evo mene opet po 100-ti put, pa šta nas briga koliko košta zlato u dolarima. Pa nemaju ljudi ovdje dolare, većina ih ima eure i kune koje opet pretvaraju eure i s njima kupuju eventualno zlato.
A u eurima je već prilično potegnulo.
Ne znači da neće još, ali ne znači ni da se može sve "rastegnuti" tako da o tih 12-15% godišnje su bajke po meni.
Boli nas kuki koliko je zlato u eurima, nama je važno koliko je u kunama eto sad si dobio svoje :klap:

A što se tiče targeta držim na nije nimalo pretjeran, dapače da je na rok od tri godine skroz umjeren........

Što se tiče mogućnosti da to ne bude tako, slažem se s tobom, ona postoji, ali je imho vjerovatnost manja nego ona koju sam naveo........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.