Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2012., 08:56   #41
naišla sam na temu pa da i ja malo pridodam svoje mišljenje jer smo imali istih problema...Imamo troje djece..naš najstariji sin sad 6ipo godina..se jako teško odviknuo od pelena..tek sa skoro punih 4 godine..uglavnom jednostavno je njemu lakše bilo da kaka u pelenu i da ga ja presvlačim..pokušali smo stotinu puta sa odvikavanjem od pelena..raznim nagradam, kaznama, pohvalama, pokudama..ma sa svačim..on bi znao sjediti na wc-u i po sat vremena i ne obaviti ništa al čim mu se obuče pelena pokakio bi se u pelenu..nije mu čak ni smetalo kad smo ga držali bez pelene i kad bi se pokakao u gaćice..čak mu se i brat mlađi već odviknuo a on je još radio probleme..inače je jako bio vezan uz mene, i tad jako ljubomoran na brata..svaki dan ratno stanje u kući..a od kad se brat rodio još više smo starijem posvećivali pažnje nego mlađem baš zato da ne bude zakinut..onda smo ih odlučili razdvojiti, nek se mlađi malo odmori od njega i napokon da i on može imati dovoljno pažnje..i doći do izražaja, a stariji da se malo nauči reda, da se socijalizira i odvoji malo od mene...upisali smo ga u vrtić..bio je jako povučen..ali od prvog dana je ostajao u vrtiću jer mu se svidilo tamo..i u potpunosti se odviknuo od pelena..sve je bilo super ali i kad bi kako kući..bilo je problema...naime ja sam imala osjećaj da mu je to kao nekakva trauma..a inače počeo je da slabije jede..tj jeo bi samo ono što on hoće..slatkiše i gluposti..i počeli su problemi..nebi kako dugo...i kad bi kako bila bi tvrda stolica, ili proljev nekad od svih tih slatkiša...izbacili smo slatkiše pokušali sa normalnom hranom ali ije htio jesti nikako..sve smo pokušali..čak smo mu i davali sirup za pojačaanje apetita..ali nikako..i onda se počelo događati to kakanje u gaće...nije to bila cjela stolica već zaprljane gačice..npr..kad krene u wc..dok dođe do wc-a počne kakati..puno smo razgovarali..uvjek je govrio da jednostavno se to samo tako dogodi..razgovarali smo, pričali i bla..bla..na kraju bi uhvatilo u snu kad ode spavati probudio bi se u plaču...a problem je bio jer bi trebao kakati, a jedan dio je već počeo izlaziti a ostatak je jako tvrd...to je upravo problem o kojem je forumašica gore pisala..i onda sam mu ja rekla da mu je to najvjerovatnije od hrane,,..jer ne jede zdravo i da ga zbog toga boli guza...išla sam za njim po kući kao aždaja..jedi ovo, evo ti voće, nemoj to i bla, bla..i dosta sam pričala...ovo ti daje snagu, ovo mišiće..ovo je super da te ne boli trbuh..i upalilo je...sad u vrtiču jede što god spremu za jesti..do tad nije nikad htio jesti..(pokušale su tete i sa kaznom i razgovorom)..sad jede i voće i da se nagovoriti da nešto proba..i taj problem je nestao..dakle u našem slučaju zdrava hrana je riješila problem..
lulucry is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 10:07   #42
Quote:
mimaq kaže: Pogledaj post
bila 2 puta ali je pedijatrica to povezala s time kaj jede puno voća. sutra idem ponovno pa nek nas pošalje dalje na pretrage
Onda zbillja ne znam što bih ti rekla .
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 15:20   #43
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Onda zbillja ne znam što bih ti rekla .
ros kod pedijatrice i dala nam uputnicu za psihologa, jer veli da je to ipak tipičan psihološki problem kojem niti on kad ga pitaš nezna uzrok, da li nešto u vrtiću, da li mlađa seka ili je jednostavno takvo emotivno dijete.... vidjet ćemo naručili se za 2 tjedna na pregled.
mimaq is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 15:22   #44
hvala na podjeljenom svom iskustvu. maša pedijatrica veli da je izgleda sve psihološke prirode. čekamo na pregled kod psihologa za 2 tjedna
mimaq is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 21:43   #45
lulucry kaže: sad jede i voće i da se nagovoriti da nešto proba..i taj problem je nestao..dakle u našem slučaju zdrava hrana je riješila problem..[/QUOTE]



naš slučaj nije imao veze s nezdravom hranom, s voćem nemamo problema - jede ga i uzima sam (obično djecu treba nutkati voćem)
različito zelje kuhamo skoro svaki dan (dobri stari donesu sa sela)
vodimo računa o količini slatkiša koje pojede
nisam tila prije pisat da se mimaq ne pripadne, ali mi smo kod gastroenterologa otkrili celijakiju
naravno da se i nas slalo psihijatru
e sad ova celijakija možda može imati veze sa svim ovim događajima oko kakanja u gaćice, nisam likar ali celijakija utječe na tanko crijevo (točnije na njegove resice), a kakanje je pak problem debelog crijeva, pa ne znam baš...
__________________
NEVER BE AFRAID TO SAY WHAT YOU FEEL

Zadnje uređivanje ZZZdenka : 15.02.2012. at 21:55.
ZZZdenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 22:53   #46
Quote:
ZZZdenka kaže: Pogledaj post
lulucry kaže: sad jede i voće i da se nagovoriti da nešto proba..i taj problem je nestao..dakle u našem slučaju zdrava hrana je riješila problem..


naš slučaj nije imao veze s nezdravom hranom, s voćem nemamo problema - jede ga i uzima sam (obično djecu treba nutkati voćem)
različito zelje kuhamo skoro svaki dan (dobri stari donesu sa sela)
vodimo računa o količini slatkiša koje pojede
nisam tila prije pisat da se mimaq ne pripadne, ali mi smo kod gastroenterologa otkrili celijakiju
naravno da se i nas slalo psihijatru
e sad ova celijakija možda može imati veze sa svim ovim događajima oko kakanja u gaćice, nisam likar ali celijakija utječe na tanko crijevo (točnije na njegove resice), a kakanje je pak problem debelog crijeva, pa ne znam baš...[/QUOTE]

svašta može biti. ali mislim da kod mog malca ipak ima veze to kaj on neće kakati u vrtiću i jednostavno to nemože zadržati, a opet to zadržavanje očito je pozadina nekog problema koji će možda psiholog probati pojasniti. frendica mi ima malu koja je isto 6,5 i ona ima još večih problema. mala pije portalak sirup već pune 4 godine + još po potrebi neki sirup na bazi šljiva i smokava. njoj se zna dogoditi da neide na wc po 8 dana, jednostavno ne želi. tjera ju, ona se sva uznoji, problijedi...ali neće na wc. bili su privatno kod psihologa (dvoje različitih) i njihov odgovor na sve to je da je ona strašno emotivna i da jednostavno oko toga nesmiju pokazivati niti znakove ljutnje niti tuge jer će to kod nje stvoriti kontraefekt i još će se više zatvoriti. i sad ti reci i budi pametan
mimaq is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 03:02   #47
Quote:
mimaq kaže: Pogledaj post
svašta može biti. ali mislim da kod mog malca ipak ima veze to kaj on neće kakati u vrtiću i jednostavno to nemože zadržati, a opet to zadržavanje očito je pozadina nekog problema koji će možda psiholog probati pojasniti. frendica mi ima malu koja je isto 6,5 i ona ima još večih problema. mala pije portalak sirup već pune 4 godine + još po potrebi neki sirup na bazi šljiva i smokava. njoj se zna dogoditi da neide na wc po 8 dana, jednostavno ne želi. tjera ju, ona se sva uznoji, problijedi...ali neće na wc. bili su privatno kod psihologa (dvoje različitih) i njihov odgovor na sve to je da je ona strašno emotivna i da jednostavno oko toga nesmiju pokazivati niti znakove ljutnje niti tuge jer će to kod nje stvoriti kontraefekt i još će se više zatvoriti. i sad ti reci i budi pametan
Svakako je da može svašta biti. Kod moje se zadržavanje stolice kakvo opisuješ kod ove druge djevojčice javilo već sa 1.5 godinom i nije imalo nikakve veze s odvikavanjem od pelena jer to nisam niti pokušavala. Nešto drugo je bilo okidač zadržavanju stolice. Moje je dijete na visokoj dozi Portalak sirupa od tada te smo išli i gastroenterologu i na konzultacije sa psihologom privat. Od kad je dobila brata povremeno se dogodi da na jednak način se pokaka u gaće, s tim da kaže da se trebamo presvući. U zadnje vrijeme sam ju presvlačila poput medicinske sestre, dakle bez ikakvih pitanja, emocija- ništa. Zaključila sam da se to događa kad joj fali naše pažnje, čak više kad smo oboje doma pa mm radi za kompjuterom. On je u tim situacijama fizički prisutan, ali ne i pažnjom prema njoj pa je moguće da dijete ima previše prostora. Zadržavanje stolice im čini i neku vrstu tjelesne ugode tako da je moguće da dijete i na taj način kompenzira nedostatak pažnje.
I slažem se za ovo oko pokazivanja emocija kod problema sa općenito kontrolom sfinktera. Pokazivanje emocija je kontraproduktivno jer daje preveliku važnost nečemu što je osnovna biološka funkcija. S druge strane može djetetu poslati poruku da s njom kao osobom nešto nije u redu i ta činjenica je kontraproduktivna.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 20:34   #48
Kakanje dok se kupa

Curica skoro 2g stara, pelenas jos, u zadnje vrijeme skoro svako kupanje se pokaka u kadu. Imao netko slican problem? Luda sam vec od tog
jojne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 20:48   #49
Dogodilo se nama zadnjih par kupanja; ja ju rijeđe kupam jer ju tuširam svaku večer,ali već me strah idućeg kupanja Isto je pelenaš, za mj.dana će 2 godine. Mislim da nema razloga za brigu (još) Topla voda i čučenje učine svoje (valjda)
Han@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 21:22   #50
Quote:
Han@ kaže: Pogledaj post
Dogodilo se nama zadnjih par kupanja; ja ju rijeđe kupam jer ju tuširam svaku večer,ali već me strah idućeg kupanja Isto je pelenaš, za mj.dana će 2 godine. Mislim da nema razloga za brigu (još) Topla voda i čučenje učine svoje (valjda)
A mi se bas volimo kupati, ali da, topla voda i cucanje Samo me vec glava boli od procedure: vadi, otusiraj, pohvataj kakaca po kadi, operi kadu, operi igracke... Kupanje nam se pretvori u pol ciscenja kupaone
jojne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 11:48   #51
Quote:
jojne kaže: Pogledaj post
A mi se bas volimo kupati, ali da, topla voda i cucanje Samo me vec glava boli od procedure: vadi, otusiraj, pohvataj kakaca po kadi, operi kadu, operi igracke... Kupanje nam se pretvori u pol ciscenja kupaone
A ja ću ti reći da to nije tako strašno. I mojoj starijoj se to dogodilo 1-2 puta s tim da se ona prestravila toga. Kakanje joj je bilo horor. Zadržavanje stolice, kakanje u pelenu samo na određenom mjestu do nedavno i tak..... Čak bih rekla da je ovo kod vas pozitivna stvar jer dijete zauzima prirodan položaj kod pražnjenja crijeva. Moja je kakala stojećki i tumačila mi da zbog tog ne može na tutu niti na wc do prije 2 mjeseca.
Važno je jedino kod takvih stvari ne pokazivati emocije nego odraditi stvari kao da su rutina kako ne bi na taj način dobili previše pažnje i da sam čin ne dobije na važnosti pa im se to nakraju isplati.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 12:51   #52
Poštovani,
imam curicu od 5 i pol godina. S odvikavanjem od pelena i vršenjem velike nužde dosada nismo imali problema. U zadnjih mjesec dana nema redovitu stolicu, ali joj pobjegne u gaćice i po nekoliko puta na dan. Kada ju posjednemo na wc školjku ništa se ne događa. Što učiniti?Zašto se to događa?
rale2505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 15:45   #53
Mokraca joj pobjegne ili stolica?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 14:25   #54
Vidim da većina vas koji imate problema sa klincima i tvrda stolica koristite Portalak. Zašto jednostavno ne koristite magnezij karbonat ili magnezij oksid ? Jeftinije je i puno zdravije od Portalaka i inih sirupa za pražnjenje crijeva. Naime magnezij je vrlo bitan mineral i odgovoran je za preko 300 funkcija u tijelu, tj. da bi tijelo pravilno radilo. Njega se treba svakodnevno unositi jer hranom ga nije moguće u toj mjerti nadomjestiti. Nedostatak se pokazuje kao umor, tikovi, poremećaj u ponašanju, depresija itd..... ( proguglajte malo o tome) .

Dakle magnezij karbonat i magnezij oksid su izvrsni za omekšavanje stolice i lako kakanje jer magnezij navlači vodu na sebe i samim time omekšava stolicu.

Magnezij trebaju odrasli i djeca pogotovo jer rastu. Naravno doza za dijete nije ista kao i za odraslog (400 mg dnevno, a recimo kod trudnica je i do 1000 mg dnevno) . Djetetu je dovoljno 200 mg i manje 150 mg dnevno da bi stolica bila mekana, ne proljev, ako dođe do proljeva smanjiti dozu i tako mu dnevno davati . Od magnezija mu neće biti loše niti dugoročno jer ga tijelo treba stalno ,ali Portalak i ini sirupi to dugoročno uopće nije dobro.

Magnezija ima više vrsta i njegova iskoristivost u tijelu je različita.

Magnezij karbonat i oksid su najjeftinije forme magnezija i njihova iskoristivost u tijelu je niska , ali im je dobra strana to što omekšavaju stolicu i tu su zakon za zatvor.

Magnezij citrat ima puno bolju iskoristivost u tijelu, ali ne djeluje tako na stolicu.

Magnezij bisglicinat ili kelatirani magnezij imaju odličnu iskoristivost za mišiće, protiv grčeva.

Ima još vrsta magnezija, ali ove vrste se najviše koriste. Za daljnje info o magneziju tu je google.
Lady of leisure is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:40.