Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2016., 06:52   #341
Quote:
Superbare kaže: Pogledaj post
http://www.digitaltoyshop.co.uk/Wide..._HS_t3168_4812

Elkarrde pogledaj sto sam nasla..

Hm hm...:klap:

mozda cak postoji... mislim ako pise za taj model onda bi to moglo biti to...
To ti ja nebi preporucio. Tvoj taj canon ima vec 30x zoom sto znaci losa optika. Jos na tak nes sarafit predlece i nema bas smisla, ako nije bas gratis. Dat 60 euro se jednostavno ne isplati. Ak ti se bas rade makro kupi si neki polovni m43 fotic i manualac makro 50ticu. Mislim bi se to vec dalo sklepat za 100euro.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 12:07   #342
Quote:
Superbare kaže: Pogledaj post
http://www.digitaltoyshop.co.uk/Wide..._HS_t3168_4812

Elkarrde pogledaj sto sam nasla..

Hm hm...:klap:

mozda cak postoji... mislim ako pise za taj model onda bi to moglo biti to...
Složio bi se s ovim dolje:
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
To ti ja nebi preporucio. Tvoj taj canon ima vec 30x zoom sto znaci losa optika. Jos na tak nes sarafit predlece i nema bas smisla, ako nije bas gratis. Dat 60 euro se jednostavno ne isplati.
Puno je to love za upitan rezultat.

Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Ak ti se bas rade makro kupi si neki polovni m43 fotic i manualac makro 50ticu. Mislim bi se to vec dalo sklepat za 100euro.
GF1, neki stari 1:1 50mm macro objektiv na adapteru, dobra ideja.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 17:18   #343
Pitanjce za video znalce. Imam mini dv kameru koju nisam koristio godinama. Na starom laptopu sam imao firewire , a na novom nemam. Kako najlakše i najbrže prebaciti video sa mini dv kamere na laptop koji ima svašta, ali nema firewire?

---htc---
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 20:05   #344
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Pitanjce za video znalce. Imam mini dv kameru koju nisam koristio godinama. Na starom laptopu sam imao firewire , a na novom nemam. Kako najlakše i najbrže prebaciti video sa mini dv kamere na laptop koji ima svašta, ali nema firewire?

---htc---
USB to Firewire adapter, ebay
Strm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 18:44   #345
Može pomoć oko wide angle objektiva. imam Samsung nx2000 dobio sam sa njim obektiv 20-50. Uzeto sma sa ebaya- neki jeftini macro dodatak mislim nekih 20 usd koji je kao za macro slike. Rezuktati su koma kutovi svih slika su totalno mutni.
Sto uzeti od optike da se dobiju normalne slike sa sto većom širinom jer mi treba za slikanje apartmana-
hvala!
dado1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 18:56   #346
Quote:
dado1977 kaže: Pogledaj post
Sto uzeti od optike da se dobiju normalne slike sa sto većom širinom jer mi treba za slikanje apartmana-
hvala!
Imas 10mm i 16mm, ja ih nedavno prodo na ebayu
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 13:03   #347
Ne znam gdje priupitat, pa ću stavit ovdje da ne otvaram novu temu. Što s javnim objavljivanjem fotografija djece?
Imam neke fotke uslikane po gradu, ljudi i tak to, na nekima ima i djece. Mislio sam uploadat to na neki servis ili nešto...
I sad me zanima, jel, što s tom djecom? Može li se to, smije li se to, sve fotografije uslikane su na javnoj površini, al naravno, znam, to su djeca, pa kak stvari stoje s tim? Malo sam paranoičan, ne želim probleme
ocean_size is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 17:04   #348
Quote:
ocean_size kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje priupitat, pa ću stavit ovdje da ne otvaram novu temu. Što s javnim objavljivanjem fotografija djece?
Imam neke fotke uslikane po gradu, ljudi i tak to, na nekima ima i djece. Mislio sam uploadat to na neki servis ili nešto...
I sad me zanima, jel, što s tom djecom? Može li se to, smije li se to, sve fotografije uslikane su na javnoj površini, al naravno, znam, to su djeca, pa kak stvari stoje s tim? Malo sam paranoičan, ne želim probleme
Ni kaznenim zakonom, niti zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira, nije propisano da je snimanje osoba na javnom mjestu kazneno ili prekršajno djelo. Prema čl. 15. zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, prekršaj je fotografiranje na onim mjestima na kojima je to izričito zabranjeno.
Za snimanje na javnim površinama u umjetničke svrhe (pogotovo neke djece koja ni nisu u prvom planu, vec su subjekti u pozadini kadra) sigurno ti nitko neće ništa prigovoriti, odnosno barem neće imati pravo ni na prigovor.
Hatshepsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 17:14   #349
Quote:
dado1977 kaže: Pogledaj post
Uzeto sma sa ebaya- neki jeftini macro dodatak mislim nekih 20 usd koji je kao za macro slike. Rezuktati su koma kutovi svih slika su totalno mutni.
Kakav dodatak? Macro filtere, prstenove...? Macro filteri je nešto što se ne bi trebalo kupovati jeftino, za prstenove nije bed jer nemaju nikakvih optičkih dijelova.
Što više tih dodataka teže je postići veliku dubinsku oštrinu, zato su ti rubovi izrazito mutni. Da bi postigao veliku dubinsku oštrinu (da ti što više 'dubinskih slojeva' fotke bude u fokusu) moraš jako smanjiti otvor blende, ali onda će ti trebati i puno duža ekspozicija zbog koje ces vjerojatno morati fotić staviti na stativ.
I po meni je macro fotke uvijek bolje raditi objektivima koji imaju veću žarišnu udaljenost jer fotkanjem macro fotki na širokokutnim objektivima gubiš na dubini kadra (osim ako ne fotkaš npr. markicu ili neke takve stvari koje ne idu previše u dubinu)
Hatshepsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 11:30   #350
Pozdrav. Zanima me kakva je praksa za fotkanje po gradu, parkovi i sl (npr Maksimir, Jarun, Bundek, Botanički vrt, i slično)? Govorim o hobby fotkanju. Čitajući po netu sam naletio na svakakve slučajeve navodno nema problema kad imaš mob ili low budget fotić, ali čim ideš sa nečim što izgleda kao profi pojavljuju se kojekakvi čuvari i slično? Piknuo sam si nedavno DSLR pa eto zanimaju me iskustva
AncientDweller is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 07:03   #351
korekcija ekspozicije

Pozdrav svima
Nisam pronašao bolji podforum pa pišem ovdje.
Dakle, ekspoziciju možemu na više načina korigirati. Mene zanima koji način je najpraktičniji za sljedeću situaciju:
Noć je, svjetli ulično svjetlo ili svjetleća reklama. Želim da za to svjetlo ili reklamu bude korektno izmjerena ekspozicija. Do sada sam radio na ovaj način:
Pređem u spot mjerenje ekspozicije, aktiviram AE/AF lock, "naciljam" objekt ( reklamu) , pritisnem okidač do pola, rekadriram i okinem do kraja. Ponekad ponovim i "naciljam" malo sa strane tj u malo manje osvjetljen dio i iz nekoliko pokušaja uglavnom dobijem što tražim.
Manualni rad mi se pokazao sporiji, exp. breketing često nedovoljan, korekcija exp. često nedovoljna.
Zanima me ima li netko praktičniji način?

Hvala svima.
Unstatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 08:09   #352
Pozdrav svima!
Imam DSLR već 4 godine, ali nisam zadovoljna svojim napretkom u shvaćanju uvjeta lošeg osvjetljenja. Imala sam Canon 400D pa sam se kupnjom 50D ponadala da je mukama s lošim fotkama pri slabom osvjetljenju došao kraj. Ali objektiv mi je isti, kit-objektiv 18-50mm.
Slike su zrnate, bude i onih praznih točkica jer je ISO npr. 3200; pokušavam mijenjati ekspoziciju i lijevo i desno, pokušavam da brzina okidanja ne bude ispod 1/80 jer je onda mutnjikavo... Probam Tv, ali je pretamno pa se vratim u Av... Jednostavno sam već umorna i očajna od loših fotki onda kad je najpotrebnije (dječje kazališne predstave, obiteljska okupljanja u restoranu s prigušenim svjetlom). Blic ne dolazi u obzir.
KAKO napraviti oštre fotke u tim uvjetima, koje su postavke takvih fotki? Koliki je ISO, brzina okidanja, koji se objektivi koriste, U KOJEM NAČINU fotkati.... Av, Tv, P? Recimo kad gledate one galerije po portalima, s nastupa nekih izvođača u polumračnim prostorima, KAKO se dobije ta oštrina i jasnoća.
Kupila sam si nedavno i fiksni EF 50 II f1.8, ali on mi je za zatvorene prostore klaustrofobičan i uopće još ne znam kada i kako njime fotkati. HELP!!!!
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 08:46   #353
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
KAKO napraviti oštre fotke u tim uvjetima, koje su postavke takvih fotki? Koliki je ISO, brzina okidanja, koji se objektivi koriste, U KOJEM NAČINU fotkati.... Av, Tv, P? Recimo kad gledate one galerije po portalima, s nastupa nekih izvođača u polumračnim prostorima, KAKO se dobije ta oštrina i jasnoća.
Kupila sam si nedavno i fiksni EF 50 II f1.8, ali on mi je za zatvorene prostore klaustrofobičan i uopće još ne znam kada i kako njime fotkati. HELP!!!!
Ručne postavke. Ako si u kazalištu, svjetlo se uglavnom neće mijenjati, pa fino pazi da ti histogram bude ok. Fotkaj RAW, pa po potrebi prije konverzije dodaš još blendu ekspozicije i poigraš se sa smanjivanjem šuma, kontrastom i tako. Ova pedesetka je apsolutno najbolja stvar za fotkanje ljudi općenito. Kit objektiv definitivno nije za fotkanje u slabim svjetlosnim uvjetima. Ja recimo imam 24-70 f/2.8, ali me pedesetka nebrojeno puta spasila na koncertima kad je bilo mračno jer na f/2 je ipak dvostruko više svjetla. Vidi npr. ovdje.

Što se tiče brzine okidanja, pravilo je 1/(žarišna duljina), dakle trebala bi moći bez problema fotkati na 1/60 i 1/30 kod širokokutnog. Naravno, uz uvjet da se osobe previše ne gibaju, u tom slučaju brzina mora biti kraća. Na koncertima rijetko kad idem ispod 1/125.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 09:15   #354
Imam 60D koji je noviji od tvog 50D i ISO rijetko kad stavljam iznad 1000. Do te vrijednosti šum je OK, iznad već zamjetljiv.
Koliko god hvalili canonovu pedesetku, na crop tijelu je ona preuska i meni osobno nije baš iskoristiva.
E sad, što uzet. Tu već kreće filozofiranje.
35mm f/2 - dobivaš veću širinu od 50mm i dovoljno je svjetlosno jak. Na njuški mu je cijena bar 3000 kn. Ja sam verziju bez stabilizacije uspio ubost za 1600 kn.
24 mm f/2.8 - dosta širok objektiv i cijena novog je nekih 1200-1300 kn. Doduše nema stabilizaciju, ali na toj milimetraži to ne bi trebao biti problem.
Tamron 17-50 f/2.8 ili canon 17-55 f/2.8 - imao sam prvog, ali me živciralo njegovo baš ne najbolje fokusiranje pri slabom svjetlu pa sam ga zamijenio sa drugim, canonom. Polovni tamron sa stabilizacijom se može naći za nekih 2000 kn, dok je polovni canon 4000 kn. Treća možebitna opcija je sigma 17-50 2.8 koja nova košta nekih 3000 kn.

Sad je samo pitanje gdje se u svemu tome ti nalaziš.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 20:11   #355
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Imam DSLR već 4 godine, ali nisam zadovoljna svojim napretkom u shvaćanju uvjeta lošeg osvjetljenja. Imala sam Canon 400D pa sam se kupnjom 50D ponadala da je mukama s lošim fotkama pri slabom osvjetljenju došao kraj. Ali objektiv mi je isti, kit-objektiv 18-50mm.
Slike su zrnate, bude i onih praznih točkica jer je ISO npr. 3200; pokušavam mijenjati ekspoziciju i lijevo i desno, pokušavam da brzina okidanja ne bude ispod 1/80 jer je onda mutnjikavo... Probam Tv, ali je pretamno pa se vratim u Av... Jednostavno sam već umorna i očajna od loših fotki onda kad je najpotrebnije (dječje kazališne predstave, obiteljska okupljanja u restoranu s prigušenim svjetlom). Blic ne dolazi u obzir.
KAKO napraviti oštre fotke u tim uvjetima, koje su postavke takvih fotki? Koliki je ISO, brzina okidanja, koji se objektivi koriste, U KOJEM NAČINU fotkati.... Av, Tv, P? Recimo kad gledate one galerije po portalima, s nastupa nekih izvođača u polumračnim prostorima, KAKO se dobije ta oštrina i jasnoća.
Kupila sam si nedavno i fiksni EF 50 II f1.8, ali on mi je za zatvorene prostore klaustrofobičan i uopće još ne znam kada i kako njime fotkati. HELP!!!!
Ja sam na 500D izbjegavao i iso 800, sada imam 60D, navika da izbjegavam preko 800 ali mi ajmo reć i to prolazi.
Što je veći ISO, više je zrnato. Samo se ajmo reći do 400 i sl uopće ne primjeti većinom. Onda to kompenziraš dalje blendom i duljinom ekspozicije (izlaganja na hr )

E sada... u polu-mraku ak slikaš ja najviše volim svoju 50ku 1:8 II. (daju se polovne 50ke naći za manje od 1000kn. Evo ja svoju u mint stanju dajem za 800 ) Blendu stavim na 1.8, iso 400-800 i duljinu ekspozicije ak je neš malo u pokretu ili iz ruke onda negdje 1/60 mi je dovoljno da ne bude mutno a ako sa stativa slikaš nešto statično, koliko hoćeš.

Moja preporuka 50ka (ako ti naravno paše jer na cropu je to već dosta više), a ako ti treba šire, ne znam, nisam puno probao... Ali traži sa što većom blendom (manji f broj) jer je stvarno neusporedivo u tamnijem sa kit objektivom. Stvarno je dosta svjetlosno jači.

Nije ti do aparata problem jer on samo hvata sliku koju daje objektiv. A sada, skuplji / bolji će samo malo reducirati taj šum na jačem iso, al zato objektiv sa što većim otvorom blende čini svoje.
Probaj si 50mm objektiv, ako ti paše, daju se nabavit polovni 50ke 1.4 USM po ispod 2k kn, a to ti ti ima blendu užasnu hahha... Ok, imat ćeš i bokeh onda ali i uslikat će To je nekak najjeftinija varijanta mislim - 50ka neka.

PS. Većinom fiksni objektivi imaju veću blendu (manji f broj) jer su jednostavnije konstrukcije nego zoom objektivi A realno i nešto bolju sliku većina (Naravno pričam ako su u istom cjenovnom razredu, ne može se neki fiksni uspoređivati s L zoom objektivom al ugl.)
__________________
Potpis
gold bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 09:51   #356
Quote:
gold bullet kaže: Pogledaj post

E sada... u polu-mraku ak slikaš ja najviše volim svoju 50ku 1:8 II. (daju se polovne 50ke naći za manje od 1000kn. Evo ja svoju u mint stanju dajem za 800 ) Blendu stavim na 1.8, iso 400-800 i duljinu ekspozicije ak je neš malo u pokretu ili iz ruke onda negdje 1/60 mi je dovoljno da ne bude mutno a ako sa stativa slikaš nešto statično, koliko hoćeš.
To nisu cijene rabljenih pedesetki, nego novih.

Ovo su cijene za nove objektive, iz ducana, sa garancijom.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 13:21   #357
Jap, reko sam da se mogu naći za ispod 1000. Nekak sam najviše misliona STM koji ima nešto brži i bolji fokus u lošim uvijetima te više listića blende. Al da, i novi se nađu za ispod 1000.

Ja svoju volim pa je nebi dao a ak bi dao, uzo bi odma stm za mal više

Ps. Druga neisplativa varijanta je uzet 5d mk iv koji i na 2000+ iso zna imat fascinantne slike kao na jeftinijim fotićima na puno manjem iso xD
__________________
Potpis
gold bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 17:07   #358
Quote:
gold bullet kaže: Pogledaj post
Ja sam na 500D izbjegavao i iso 800, sada imam 60D, navika da izbjegavam preko 800 ali mi ajmo reć i to prolazi.
Što je veći ISO, više je zrnato. Samo se ajmo reći do 400 i sl uopće ne primjeti većinom. Onda to kompenziraš dalje blendom i duljinom ekspozicije (izlaganja na hr )
Ovisi gdje će se fotka prezentirati. Ako ide online na web ili fejs, nikakav šum se neće vidjeti kad se fotka smanji - a naravno da budete ju smanjili. Isto tako i na fotografijama koje će se razvijati/printati pa mislim sve do 20x30. I opet, kad se fotka raw šum je moguće srediti u konverziji. Naravno tu govorimo o aparatima s APS čipovima ili većim. Evo ISO 3200 na koncertu, ok full frame, ali šum se ne kuži uopće:


Pozdrav Azri by Boris Štromar, on Flickr
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 17:58   #359
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
... onda kad je najpotrebnije (dječje kazališne predstave, obiteljska okupljanja u restoranu s prigušenim svjetlom). Blic ne dolazi u obzir.
KAKO napraviti oštre fotke u tim uvjetima, koje su postavke takvih fotki? Koliki je ISO, brzina okidanja, koji se objektivi koriste, U KOJEM NAČINU fotkati.... Av, Tv, P? Recimo kad gledate one galerije po portalima, s nastupa nekih izvođača u polumračnim prostorima, KAKO se dobije ta oštrina i jasnoća.
Kupila sam si nedavno i fiksni EF 50 II f1.8, ali on mi je za zatvorene prostore klaustrofobičan i uopće još ne znam kada i kako njime fotkati. HELP!!!!
Prvo pitanje je, što za tebe znači oštra fotka? Dobar primjer je gore zalijepio @astrobobo a za to je 50D čisto OK samo ti treba pravi objektiv. Slika je smanjena na 900x600 što je sasvim dovoljno za portale, što znači da ti ne treba oštrina na pixel-nivou. Treba ti kombinacija tijelo/objektiv koja pogađa fokus i f/2.8 ili jači objektiv da možeš dovoljno brzo okinut.

Prati na njuškalu EF-S 17-55 f/2.8. Cijena im se kretala oko 3500 kn. Trenutno ih nema ali vratit će se. Prije kupnje isprobaj u prostoru koji je slično osvijetljen kao oni događaji koje želiš fotkat i provjeri kako fokusira. Odlični su to objektivi ali moraš izabrat neki koji paše na tvoje tijelo. Neki će bit samo dobri a neki ko britva. Kad nađeš takav, to je rješenje tvojih problema. Isprobao sam ih 5-6 komada, dva primjerka bila su savršena a ostali uvijek davali dojam promašenog fokusa. Zaboravi na mogućnost mikropodešavanja AF jer nemoguće je zoom objektiv podesit u jednoj točki. Treba probat i izabrat onaj koji odgovara.

Možeš probat i Sigma Art 30mm f/1.4 ili jeftinije Tamron ili Sigma 17-50 f/2.8. Obavezno probat u zatvorenom prostoru kod slične razine svijetla jer tamron loše fokusira u tim uvjetima ali možda se nađe i neki dobar, treba probat.

Ima naravno boljih i skupljih rješenja, npr. 80D, 7D mark II ili stari FF 6D koji je odličan low-light fotić.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 00:46   #360
Dodao bi da je ovo gore fotkano na f/4.8 s "običnim" objektivom kojem je to bio maksimum otvora. Nije vrh od fotke, vidi se da fali svjetla, ali je poanta da se može. Treba probati i vježbati, ne odmah skakati na novu opremu dok ne znaš što zapravo želiš. U kazalištu možda može dobro funkcionirati standardni zoom sa stabilizacijom slike - što je potpuno drukčije od koncerata sa slabom rasvjetom gdje se svi brzo gibaju.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:02.