Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2007., 17:20   #21
možda da pitaš koji koristiš fotić?

canonov digital photo professional najbolje prikazuje boje, ali zezne oštrinu (za razliku od photoshopa)
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 17:27   #22
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
canonov digital photo professional najbolje prikazuje boje, ali zezne oštrinu (za razliku od photoshopa)
ok, a može neka preporuka za "univerzalni" program (koji otvara sve raw formate)?
recimo, da moraš birati između lightrooma, adobe camera rawa, acdsee pro, i nečeg četvrtog?

ili misliš da je najbolje ići na software koji dođe uz aparat? (ne samo canon, nego općenito)
thule is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 18:05   #23
Moje iskustvo i korištenje je pokazalo slijedeće: ako trebaš broz pregledavanje raw fileova i osnovnu (no poprilično dobru) obradu onda ACDSee Pro 2, a za sve ostalo Adobe camera raw i PS. Ali to sam samo ja , drugi se možda neće složit...
hrks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 01:19   #24
photoshop cs3+adobe camera raw 4.2 ... tek jučer sam probo...predobro
Muha_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 01:42   #25
Bibble
point is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 12:20   #26
Quote:
thule kaže: Pogledaj post
ok, a može neka preporuka za "univerzalni" program (koji otvara sve raw formate)?
recimo, da moraš birati između lightrooma, adobe camera rawa, acdsee pro, i nečeg četvrtog?
Lightroom je definitivno nenadj... ako znaš što radiš.

Ali trebaš Core, barem 2 GB RAM i brzi hard. Sve što puno daje i traži svoje
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 12:51   #27
imam dualcore al ne i 2 gige rama i 1.1 verzija mi radi osjetno brže od 1.0...da lightroom je super al CR 4.2 ima par novih stvari koje mi se jako sviđaju (npr ono s obojenim rubovima)
Muha_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 13:05   #28
Quote:
Muha_zg kaže: Pogledaj post
imam dualcore al ne i 2 gige rama i 1.1 verzija mi radi osjetno brže od 1.0...da lightroom je super al CR 4.2 ima par novih stvari koje mi se jako sviđaju (npr ono s obojenim rubovima)
Ja LR koristim kako bih izvukao maksimum iz RAWa, dakle razvio fotku što je najbolje moguće, a onda PS za igranje

Adobeo-vi proizvodi su jedini koji imaju sređen color management kako treba tako da se može desiti da eksportiranje fotke u tiff iz nekog drugog softwarea rezultira neželjenim efektima (kome je ovo što pričam važno naravno).

LR 1.2 je već poprilično dorađena mašinerija, a vjerujem da će vremenom postati i bolja tako da će ih bilo tko teško više uhvatiti za rep.

Investiraj u još giga RAMa, nećeš požaliti
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 14:36   #29
Quote:
Muha_zg kaže: Pogledaj post
imam dualcore al ne i 2 gige rama i 1.1 verzija mi radi osjetno brže od 1.0...da lightroom je super al CR 4.2 ima par novih stvari koje mi se jako sviđaju (npr ono s obojenim rubovima)
i ja koristim CR 4.2 i čini mi se kao solidan (ostale programe nisam probao)

nego, da li fotku nakon što je obradiš u camera rawu spremiš kao tiff, pa onda u PS, ili ideš samo na 'open' i onda taj raw nastavljaš obrađivati u PSu?
i dal staviš 16 bita ili 8? ima neke primjetnije razlike?


i usput - da li sharpate raw? neki kažu da je dobro sharpati i raw i na kraju kad se resize-a, dok drugi kažu samo na kraju.... vaša iskustva?
thule is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 15:41   #30
e to i mene zanima s sejvanjem. obično ga otvorim u 16 bita ba onda konvertiram. i sharpam ga 2 puta... a sad kolko to zavisi o fotki i o tome kolko ima šuma na njoj...

al ostaje pitanje: koja je razlika u otvaranju 16 i 8 bita?
Muha_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 18:56   #31
U raw-u napravi maksimalno korekcija. Zapravo, sa iskustvom dođeš do toga što ti je bolje odraditi u raw-u, a što u tiffu. Ekspoziciju, popravljanje prekurenosti, temperaturu i te stvari oko "razvijanja" fotke obavezno napravi u raw-u. Sharpaj također u raw-u pa kasnije ako treba baci još "unsharp mask".

16 bita = kvalitetnije editiranje fotke ali ujedno i puno sporije. Jednom kad sve završiš i fotku odlučiš staviti na web ili printati, konvertiraš radi praktičnosti u 8 bita. Ni jedan printer danas neće reproducireat 16 bitnu boju, a tek na rijetkim, jako skupim monitorima prikopčanim na skupe adaptere ćeš primjetiti vizualnu razliku. Savjet - ostaviti za backup 16 bitnu varijantu fajla, a za praktičnu upotrebu konvertirati u 8 bita.

E sad, ako fotke printaš, kod konvertiranja odaberi AdobeRGB referentni profil za daljnu obradu, a ako koristiš fotke isključivo za web, odaberi sRGB. Uglavnom, za prikaz na kompjutoru uvijek koristi sRGB.

Tiff nikad sharpati prije resajzanja! Sharpanje je zadnji korak prije nego fotka ode van.
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 19:32   #32
Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
U raw-u napravi maksimalno korekcija. Zapravo, sa iskustvom dođeš do toga što ti je bolje odraditi u raw-u, a što u tiffu. Ekspoziciju, popravljanje prekurenosti, temperaturu i te stvari oko "razvijanja" fotke obavezno napravi u raw-u. Sharpaj također u raw-u pa kasnije ako treba baci još "unsharp mask".

16 bita = kvalitetnije editiranje fotke ali ujedno i puno sporije. Jednom kad sve završiš i fotku odlučiš staviti na web ili printati, konvertiraš radi praktičnosti u 8 bita. Ni jedan printer danas neće reproducireat 16 bitnu boju, a tek na rijetkim, jako skupim monitorima prikopčanim na skupe adaptere ćeš primjetiti vizualnu razliku. Savjet - ostaviti za backup 16 bitnu varijantu fajla, a za praktičnu upotrebu konvertirati u 8 bita.

E sad, ako fotke printaš, kod konvertiranja odaberi AdobeRGB referentni profil za daljnu obradu, a ako koristiš fotke isključivo za web, odaberi sRGB. Uglavnom, za prikaz na kompjutoru uvijek koristi sRGB.

Tiff nikad sharpati prije resajzanja! Sharpanje je zadnji korak prije nego fotka ode van.
puno hvala na savjetima!

al ajmo redom:

što se tiče unsharp maska - koristim smart sharpen koji mi se čini kao puno bolja varijanta....

brzina/sporost obrađivanja mi ne igra bitnu ulogu, tako da onda budem radio u 16 bita....


a jel ok u camera rawu kliknuti na open i onda u PSu (CS3) obrađivati taj raw, ili baš treba napraviti save u tiff?!
(jer ovako s open-om ne moram radit tiff nego samo na kraju prije stavljanja na net pretvorim raw u 8 bita i save-am kao jpeg)


a što ako fotke i printam i objavljujem na netu? sRGB?
thule is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 19:58   #33
Quote:
thule kaže: Pogledaj post

što se tiče unsharp maska - koristim smart sharpen koji mi se čini kao puno bolja varijanta....

brzina/sporost obrađivanja mi ne igra bitnu ulogu, tako da onda budem radio u 16 bita....

a jel ok u camera rawu kliknuti na open i onda u PSu (CS3) obrađivati taj raw, ili baš treba napraviti save u tiff?!
(jer ovako s open-om ne moram radit tiff nego samo na kraju prije stavljanja na net pretvorim raw u 8 bita i save-am kao jpeg)

a što ako fotke i printam i objavljujem na netu? sRGB?
Smart sharpen je brži i jednostavniji ali je unsharp mask kvalitetnija varijanta. Igraj se malo, tako ćeš najbolje naučiti. Ti znaš kakav ti rezultat najbolje odgovara.

Radi, samo uzmi u obzir da ne rade svi filteri u 16 bita.

Sam PS ne radi sa RAWom zato uvijek prvo moraš napraviti konverziju, najbolje u tiff. Iako je to tebi nevidljivo, Camera RAW pretvara RAW u PSu čitljiv format (tiff) nakon čega ga ti sejvaš u što želiš. Dakle - odaberi što ti je jednostavnije jer rezultat je isti. Ali prethodno konverziji svakako je dobro fotku poprčkati u Camera RAWu ili nekom drugom softwareu. Nikada nisam otvarao RAW u Camera RAWu pa sam evo, radi diskusije, ovaj čas probao. Zaključak - koristi LR , zaboravi Camera RAW !!!

S adobeRGBom ćeš dobiti nešto širi raspon boja nego sa sRGBom. E sad, nekada (kod jarkih boja) to je vidljivo na printu, a nekada nema nikakve razlike. Ja osobno sve radim u adobeRGBu pa za web konvertiram u sRGB. Konverzija u rikverc ne rezultira širijim rasponom boja.
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 20:23   #34
a kaj mislite o sharpanju sa high pass-om ? (duplicirani layer, pa filter/other/high pass, pa pod blending overlay) ja često to koristim i ok je...
Muha_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 20:26   #35
Quote:
Muha_zg kaže: Pogledaj post
a kaj mislite o sharpanju sa high pass-om ? (duplicirani layer, pa filter/other/high pass, pa pod blending overlay) ja često to koristim i ok je...
Koliko se ja razumijem u tehnlogiju sharpanja, našto slično radi "unsharp mask".
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 20:38   #36
da znam al koje je bolje?
Muha_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 20:47   #37
Quote:
Muha_zg kaže: Pogledaj post
da znam al koje je bolje?
ja sam sad probao taj high pass i ok je, ali opet - smart sharpen (lens blur, more accurate) mi se čini ipak nešto bolji?!

a još najbolje mi je bilo sad dok sam isprobavao - nakon smart sharpena napraviti high pass

al dobro, neka svatko radi kako želi....


mene je više strah (ne)kvalitete sharpa u camera rawu.... tek ovaj tjedan sam počeo obrađivati raw-ove pa još nisam našao neki "sweet spot" za taj sharpening, a ovo do sad šta sam radio mi baš i nije izoštrilo bogzna kako (odnosno, sa već spomenutim smart sharpenom sam dobivao bolje rezultate; jedino ne znam koliku tu razliku igra raw vs tiff?!)
thule is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 20:48   #38
Quote:
Muha_zg kaže: Pogledaj post
da znam al koje je bolje?
Ne znam, nisam nikada tako ekstenzivno ulazio u tehnologiju sharpanja.
Posharpam po vlastitom nahođenju, kako mi se čini ok i kako bi moglo najbolje izgledati u outputu...
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 20:52   #39
Ne znam o čemu pričamo ovdje ljudi ali ako idete u širinu rasprave radi sharpanja 800 pixelne fotke za web koja će na koncu završiti u jpegu po svoj prilici sa solidnom kompresijom koja će ju totalno razoriti, mislim da gubimo vrijeme...
mp1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 21:13   #40
Quote:
mp1978 kaže: Pogledaj post
Ne znam o čemu pričamo ovdje ljudi ali ako idete u širinu rasprave radi sharpanja 800 pixelne fotke za web koja će na koncu završiti u jpegu po svoj prilici sa solidnom kompresijom koja će ju totalno razoriti, mislim da gubimo vrijeme...
ok, sorry

evo, 10mpix fotka, direktno iz aparata; htio bih printati tu fotku na A4 format - kako kvalitetno izoštriti?
što više sharpanja napraviti u rawu?

(lightroom ću si skinut ovih dana pa probat radit u njemu; ako imaš neke "dobitne" parametre za izoštravanje u LR - podijeli s nama, ako nije problem)
thule is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.