Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2010., 21:57   #121
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Zakaj nisi sam zamolio Bakkera da ti da pravila i igrao Earwu takvu kakva je? To je tak i tak prvo bio Bakkerov kućni setting. Ne znam sad da li D&D, GURPS ili nešto treće, ali tak je bilo.
Zanimljivo , svakako ako ikad dodjem u kontakt s njim pitat cu ga
__________________
I came here to play cards and kick ass , and Im all out of cards - Seto Kaiba - Yugioh the abridged series
Lord Havriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 15:07   #122
Imam dojam da s njim nije teško doć u kontakt, bar prek maila, a i bio je prilično pristupačan na Sferakonu prije dve godine.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 14:22   #123
Ok,stvarno čitam svakakve nebuloze ovdje.. neki su ovdje rekli sve što se može reći za Bakkera,izgleda da lik piše na silu ,da je razvučeno i pomalo dosadno kad te davi sa 300 strana nekom kurvetinom,ALI bakker po meni uopče nije predvidljiv. zasad sam pročitao prve dvije knjige pa je možda zbog toga,ali mogu samo reć da ja nemam pojma kakav je Kellhus na kraju lik,i Proyas i Achamina i Cnaiur ,tko tu nakraju pije a ko plača. Večina likova je sivo,nije klišejski podjelejeno na dobre i loše i to mi se sviđa. I ono što si fakat nemogu i zamislit je kraj priče,ko ko umire ko preživi i ostalo. kad velika večina ravna sve ostalo sa Tolkienom onda ću i ja. Evo npr. zašto je Bkker predvidljiv a LOTR ne???
Čim otvoriš LOTR znaš kako će završiti i da će sve bit verry happy i svi će preživjeti itd itd(ne pljujem tolkiena jesam njegov fan) ali činjenice su činjenice. čini mi se da je Bakker uspio u isto vrijeme maximalno sjebat zaplet i rasplet razvlačenjem,monotonošću ali je uspio u isto vrijeme na neki način napravit najnepredljiviji i najuzbudljivi zaplet i rasplet..po meni.
The Overseer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 12:31   #124
Eto, riješih u zadnjih mjesec dana prvu trilogiju i pridružit ću se onom dijelu ljudi ojima ovo valja.....istina ima i elemenata koji su iritantni, nekonzistentnijih dijelova priče i problema sa motivacijama likova ali kada se sve zbroji ipak je dobro....kada počinje izgleda kao standardno fantasy drljanje ali ovaj setting je dosta interesantniji od prosjeka, kao i kvalitetno moralno sivilo u kojem još uvijek nije jasno što je tu ok. Također, čekam vidjeti kako će se konačno kako treba uklopiti Inchoroi u priču, kada ćemo konačno saznati prave motive njihovog ponašanja ..... ili nećemo jer je već sve rečeno, ali onda mi knjige dobivaju odmah jedno 2 ocjene manje

edit: isto tako, riječi mog pharaua me podsjećaju na Clarkov Grad i zvijezde i onu bestjelesnu svemoćnu inteligenciju koja nezna što je i tko je pa malo satare pola galaksije
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 23:09   #125
Nakon što sam pročitao prve dvije knjige moram priznati da mi se Bakker zgadio. I za to postoji isključivo 1 razlog - Kellhus. Mislim da je ovo prva knjiga u kojoj sam se stvarno jako jako nadao da će glavni lik umrijeti. Nevjerojatno kako netko može biti iritantan.

Povrh tog katastrofalnog lika moram reći kako mi je počela ići na živce nadnaravna inteligencija jednog dijela likova (planiraju neke poteze 5 koraka unaprijed točno znajući koja će biti reakcija drugih) i glupost većine ostalih, koji postoje samo da budu izmanipulirani od strane Kellhusa.

Još da ne spominjem kako je taj rat u knjigama 1. križarski pohod sa promijenjenim imenima (toliko o originalnosti). Razumijem da autori vole paralele sa postojećim nacijama i povijesnim ličnostima ali baš cijele ratove gotovo u potpunosti prenijeti u knjigu je ipak previše za jedan novostvoreni fantasy svijet.

Ako je netko pročitao ostale knjige zamolio bih ga da mi kaže hoće li Kellhus skoro umrijeti da znam jel se isplati čitat dalje. Malo sam pogledao generalnu priču na netu i koliko vidim Kellhus želi ujediniti obje vjere protiv onih neuvjerljivih nakaza. Ako uspije navijam za nakaze.

P.S. Ne mislim da su knjige tako loše ali savršeni glavni lik mi je popio sve živce. Ima i finih likova, posebice Ikurei Conphas (valjda jedini čovjek u knjizi koji se ne klanja Kellhusu).

P.P.S. Imena likova su mi također debilna.

Zadnje uređivanje Hurin : 13.09.2010. at 23:43.
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 23:33   #126
Ne zaboravi na ludog Cnaiura manijaka. On jedini zna tko je i što točno smjera Kellhus. Al ubiti slažem se stime da je glavni lik iritantan do besvjesti no svejedno ne smanjuje puno moju ocjenu ovom djelu. Meni je sasvim ok. Dobro mi je ovo sivilo pa ne znaš tko je dobar a ko loš
The Overseer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 23:43   #127
Da, Cnaiur zna tko je on ali ne poduima ništa u svezi s tim. Da se razumijemo, knjige su mi izuzev Kellhusa sasvim solidne (prepametne likove mogu progutati).

Nije ni do koljena jednom Martinu, Kayu ili Tolkienu ali za ljetnu razbibrigu sasvim solidno. Samo je teško uživati u knjizi kad 100 i nešto strana prije kraja listam do zadnjih strana da vidim hoće ono govno od lika umrijeti. I naravno razočaram se.

Sivilo koje spominješ mi baš i nije izraženo u knjizi. Tko je od likova baš ni dobar ni loš? Ima dobrica (Proyas, Xinemus, Akka), gadova (Conphas, Xerius), idiota (Saubon). Kad usporediš sa Martinom i njegovom karakterizacijom likova sve je to jako slabo.
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 04:22   #128
Hurine, budući da si tek na drugoj knjizi, ovo će ti biti spoil, pa ako ne želiš znati, ne čitaj dalje od odgovora na ovo tvoje pitanje, a meni odgovori na moje.

Quote:
Ako je netko pročitao ostale knjige zamolio bih ga da mi kaže hoće li Kellhus skoro umrijeti...
Ne. Don't hold your breath waiting. Druga trilogija nosi naziv Aspekt-Car, a imaš triput pravo pogađati tko je to. A još kad tome dodaš da je Bakker izjavio kako planira napisati još barem dvije knjige nakon ove trilogije... Načitat ćemo se mi još o dinastiji Anasurimbor. Ali čuj, moj ti je savjet da nastaviš, a ti sad kako hoćeš.

E sad moje pitanje:
Quote:
Da, Cnaiur zna tko je on ali ne poduzima ništa u svezi s tim.
A zašto i bi?


Slažem se da je Kellhus iritantan, također mi se do kraja treće knjige zgadio zbog određenih postupaka, ali kakav god bio, jedna stvar ga donekle opravdava u mojim očima. Možda se neke stvari otkriju u drugačijem svjetlu, ako se promotre na ovaj način. Naime, govorim o činjenici da je trenutno njegova Velika kušnja jedina nada ljudskom rodu. (Izuzev ponovnog pronalaska Čapljanskog koplja.) Ovako ljudska vrsta ima barem neke šanse protiv Savjeta i Mog-Pharaua, dok su prije uspostavljanja Kellijanskog carstva, šanse za to bile ravne nuli, ako ne i sub-zero.

Zatim se treba sjetiti koliko je štete na račun ljudi već bilo počinjeno, a koliko je tek moglo biti, da nije njegove sposobnosti raskrinkavanja proizvoda Tekne (pomalo Bene Tleilax facedancers-ima sličnih), špijuna lažnih lica, koji su preuzeli identitete nekih, između ostalog, prilično moćnih figura u ljudskom društvenom poretku. Moja slobodna procjena je da bi, da nije Kellhusa, čovječanstvo već bilo na, ajmo reći, 3/4 svog puta u propast. Mislim, generalno sam tip osobe kojoj cilj ne opravdava sredstva, ali kada na vagu staviš propast cijele ljudske vrste naspram obmanjivanja nekih (kao što bi Kellhus rekao), već ionako obmanutih ljudi i moćnika koji drže uzde svijeta... pa, što bi se reklo, do the Math.

Osobno mislim da, ako je ikada u fantasy žanru (barem onom dijelu istoga koji sam ja dosada uspio pročitati), postojao lik koji zaslužuje da mu se na račun konačnog cilja progleda kroz prste, te zanemari iritantne osobine, onda je to sigurno Kellhus.

Nego, sad me puklo da je Hurin jedan od rijetkih koji se nije požalio da ga nervira Bakkerova "glupa" i "besmislena" filozofija. Zanimljivo.

Meni osobno je Bakker genijalan. Zbog načina na koji je osmislio svijet. Zbog njegovog svjetonazora koji se snažno odražava na njegova djela. Zbog njegove inteligencije i ideja koje ima. Ne znam što da kažem... jednostavno mi leži i gotovo. A sve i da nema svega toga, još uvijek je tu Cnaiür.
Wotan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 10:38   #129
Mene tu u stvari jedino muči Kellhusova motivacija. Zašto njega uopće boli briga za čovječanstvo? Tako i tako su njegovi živjeli izvan njega 2000 godina i ništa im nije falilo
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:01   #130
Quote:
raliSHA kaže: Pogledaj post
Mene tu u stvari jedino muči Kellhusova motivacija. Zašto njega uopće boli briga za čovječanstvo? Tako i tako su njegovi živjeli izvan njega 2000 godina i ništa im nije falilo

Da, pitanje je definitivno na mjestu.
A čuj, što se toga tiče, pregledao sam par stranih foruma na kojima se ljudi prepucavaju, kako onim uvjerljivim, tako i manje uvjerljivim teorijama.

Međutim, ja osobno mislim da nam Kelovu glavnu pokretačku silu Bakker još nije otkrio. Kad pogledaš, do kraja trilogije Prince of Nothing, njegov jedini cilj je ubiti oca koji je okaljao njihovu svetu izolaciju. Međutim, u prvoj knjizi Aspect-Emperor trilogije, vidimo ga samo kao nedodirljivu i udaljenu vladajuću figuru. Gotovo ništa od njegovih razmišljanja i motiva nije zastupljeno, kao što je to bio slučaj u prve tri knjige, a ponajviše u prvoj.
Wotan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:05   #131
Znam da on mora ujediniti ljude da bi imali šanse u drugoj apokalipsi, sve je to divno i krasno, ali što mi to vrijedi kad zbog Kellhusa navijam za Savjet i nadam se da će uništiti čovječanstvo samo da ne moram više čitati o Kellhusu. Mislim da je ovo prva knjiga koja je izazvala takve osjećaje u meni.

Za filozofiju... Na početku sam još i obraćao pažnju na te dijelove ali kako su mi izgledali kao nešto što zvuči dubokoumno a zapravo nema baš nekog smisla, te kasnije dijelove sam uglavnom preletio. Ne mogu reći da mi baš smetaju ali ni ne poboljšavaju knjigu.
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:14   #132
Quote:
Hurin kaže: Pogledaj post
...ali što mi to vrijedi kad zbog Kellhusa navijam za Savjet i nadam se da će uništiti čovječanstvo samo da ne moram više čitati o Kellhusu.
Ufff, stvarno ga ne voliš.

A ne znam što da ti kažem, osim da te upozorim da je izašla i četvrta knjiga, a Kellhus je još uvijek... pa Kellhus, samo još moćniji jer je savladao i Gnosu. Tako da, ako ti je baš tako iritantan, bolje nemoj dalje.
Wotan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:19   #133
Quote:
Wotan kaže: Pogledaj post
A ne znam što da ti kažem, osim da te upozorim da je izašla i četvrta knjiga, a Kellhus je još uvijek... pa Kellhus, samo još moćniji jer je savladao i Gnosu. Tako da, ako ti je baš tako iritantan, bolje nemoj dalje.
Ja sam zato stala usred treće. Više ga nisam mogla podnijeti, nikako. Kao ni isprazne filozofije.
Ovo je bila treća knjiga u mom životu koju nisam pročitala do kraja.

No, Wotane, mene zanima jedna stvar - što se dogodilo s Conphasom? Jedino mi je do tog lika bilo stalo.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:38   #134
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
No, Wotane, mene zanima jedna stvar - što se dogodilo s Conphasom? Jedino mi je do tog lika bilo stalo.
E sad, ne znam dokle si stigla u trećoj knjizi, al' uglavnom...
Izda sveti rat i sklopi tajni pakt sa padirađom protiv Inrita, te ga na bojnom polju ubije kralj Saubon. No međutim, to sve tek nakon što ga Cnaiür, pazi sad ovo, siluje jer, Cnaiürove riječi: Neke stvari potrebno je objasniti doslovno.
Wotan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:44   #135
Majko mila. Sad sam tek skužila da ne mislim na Conphasa, nego na Proyasa. Sori.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:59   #136
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Majko mila. Sad sam tek skužila da ne mislim na Conphasa, nego na Proyasa. Sori.
Nema frke.

A što se Proyasa tiče, on je živ i rastura. U četvrtoj knjizi on je jedan od dva Kellhusova vrhovna generala. I ono malo sumnje što je imao u Dunyanjanina je bilo raspršeno kada je svjedočio kako, okružen svjetlećom aurom, sam Gnosom ruši cijeli odred Vodonoša, iliti Cishaurimovih psukhara.

Ali ono što tebe, mislim barem, najviše zanima... Unatoč tome što je apsolutno podlegao Kellhusovom brainwashingu, još uvijek je totalna dobrica od čovjeka koji zaista pokuša, ali baš sve, prije nego bude prisiljen povući mač na drugog čovjeka.

A čuj, on je takav. Cijeli život teži određenom idealu, pa kada je naišao Kellhus... jednostavno je to bilo jače od njega.
Wotan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 15:24   #137
Wotane, čitaš me ko knjigu.

Hvala na odgovoru. Jel' ima uopće netko tko se, osim Cnaiüra, na kraju odupro tom izrodu Kellhusu? Barem po onome što se za sad zna. Ako je naučio Gnosu, znači da je i Achamian pao.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 15:50   #138
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Wotane, čitaš me ko knjigu.
Hehe...

Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Jel' ima uopće netko tko se, osim Cnaiüra, na kraju odupro tom izrodu Kellhusu? Barem po onome što se za sad zna. Ako je naučio Gnosu, znači da je i Achamian pao.
A čuj, nije to tako jednostavno. Achamian nije pao. Njegove sumnje su uvijek bile tu, a što dalje ide, sve su jače. Pred sam kraj knjige Cnaiür Akki otkrije cijelu istinu, tako da Akka sad zna sve. On ga je naučio magiji jer je bio svjestan da je takav intelekt jedina nada za ljudski rod, a još kad bi znao magiju...

U četvrtoj knjizi se pojavljuje tzv. kult Yatwer, skupina štovatelja istoimene božice koji totalno mrze Kellhusa i njegovu cijelu obitelj, te vrlo predano rade na tome da ga svrgnu. Čak imaju i "blagoslov" kojim uspijevaju skroz "zamaskirati" reakcije živaca i mišića lica, pa je jadni Kellhus slijep kao šišmiš. Taj dio me posebno razveselio. Mesijanska figura tog kulta je, za sada neidentificirani, Ratnik Bijele sreće, a to je ujedno i ime slijedeće knjige.

Inače, kraj treće knjige bi te vjerojatno full razveselio.

Opisuje kako je Achamian stao pred Kellhusa, i nije u njemu vidio proroka, prijatelja, učitelja, nije čak vidio ni Kellhusa. Vidio je Dunjanjanina. Dunjanjanina kako odmjerava, teoretizira, kategorizira, ponire... Vidio ga je kao ono što zaista i je.

Achamianove zadnje riječi... Odričem se svog položja svetog učitelja. Odričem se svoje Škole. Odričem se svog Proroka. I odričem se svoje žene. Preljubnice i ... Htio je reći kurve, ali nije mogao.

I zamisli taj njegov nastup uz onako, potpuni prkos, mržnju i gađenje prema svima okupljenima na proglašenju Kellhusa kao cara Tromorja.
Wotan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 16:03   #139
I like it very much. Go, Achamian!

Sad si me zaintrigirao s tim Ratnikom Bijele Sreće. Ali neću podleći. Neću.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 17:35   #140
Ja oćuuuuu . Ahh Wotane -.-
The Overseer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.